Sabateizmi

Shko poshtė

Sabateizmi

Mesazh  Admin prej 31.05.08 19:34

SABATEIZMI

Te flitet dhe te shkruhet per shoqatat sekrete, filozofine dhe ideologjine e tyre, aktivitetin dhe infiltrimin e anetareve te tyre neper strukturat udheheqese, mendoj se kishte qene ne interes te shkruhen disa fjale edhe per periudhen e Perandorise Osmane dhe bacilin i cili e shkaterroi ate.

Ky bacil ishte ai cifut dhe konvertimi i tyre kastile ne Islam, e qe njihet me emri donme. Rrenjet i kishte ne kohen e Sabbatai Zevit. Kush ishte ky njeri?

Sabbatay Zevi

Mistiku dhe mesihu hebre, Sabbatai Zevi (1626-1676), i lindur ne Izmir ne Turqi idhtaret e tij e quanin me titull Amir. Mesuesi i tij i pare ishte Gadol Reb. Isaac Di Alba, anetar i mesimeve kabaliste Bais Din, me te cilin edhe pat studiuar ne Izmir.

Mesimet e Kabales paten filluar ne Izmir ne vitin
1650 pas gjashte viteve qe mesoi tek Mjeshtri Isaak, Sabbatai i vazhdoi studimet e veta tek mjeshtri i shkelqyer R. Joseph Eskapha, autori i vepres
"Rosh Joseph" i cili predikonte si me i pari ne vend Halakizmin ne kohen e tij.

Ky eshte dashur te ishte shpjegues i merituar (smica) i Sabbateizmit, ndaj ka patur titullin e rabinit "Hakham" (njeri shume i mencur dhe i ditur), duke treguar nje zgjuaresi deri sa ishte edhe adoleshent.

Halakizem ose Halachah : permbledhje e pergjithshme e ligjeve hebrenje dhe e traditave te ligjeve Biblike, ligjeve gojore te nje pjese te Talmudit, dhe kodeve ligjore qe pasojne si modifikim i kuptimeve tradicionale qe duhet te jene konform kushteve bashkekohore. ( Me gjeresisht shiko Websster's Dictionary Unbridged of the English Language, faqe, 862 , New York, 1996).

Prej vitit 1648 vet Sabbatai tregonte shenja te njohjeve te situates se nje pjese e intelektualeve jane perfshire ne materializem reduksionist, dhe ishin bere te semure nga psikoza maniake - depresive. Ne kete menyre, ata kishin humbur identitetin e vet duke sulmuar ligjet fetare, ndaj ky veten e kishte shpallur Mesih te hebrejve.

Por ne 1651 - 54 kete e perzune nga Izmiri, prej ku me pare udhetoi duke predikuar fene e vet ne Greqi, pastaj ne Thraki, Palestine dhe Egjipt.

Me 1665 u be nje person karizmatik, dhe Natani nga Gaza u bind qe ky person ka te beje me Mesine e vertete. Pastaj Sabbatai Zevi (Cvi), e lartesoi veten formalisht ne shkallen Mesih, duke menduar qe kjo eshte periudha 1000 vjecare kur paraqitet nje Mesih i vertete sic eshte ky, te cilit tani i besojne shume vete ne Palestine dhe diaspore.

Me rendesi eshte fakti qe mu ketu u realizua besimi ne tere boten hebreje (1665 -66), i cili i besoi se Sabbatai nuk eshte i shkalles se nje profeti ose " mesuesi", por eshte Mesih i Premtuar, i cili eshte inkarnim i gjalle i Zotit!

Kjo ishte periudha e nje levizjeje mesionike per te gjithe hebrenjte prej Anglie deri ne Persi, prej Gjermanie deri ne Marok, prej Polonie deri ne Jemen.

Sabbatai insistoi te zere vend ne Konstationipoje (Stamboll) me 1666, por aty autoritetet Osmane e burgosen.

Me vone, ai "u konvertua ne Islam" duke i ikur denimit me vdekje, por Nathani, bashkepunetori i tij, se bashku me disa ithtare te tij u pat ndare prej Mesihut dhe filIoi interpretimin e mesimeve te tjera mbi Sabbataizmin, keshtu qe keto tani perbenin nje manifestim te humbjes se idhtareve te meparshem te Zevit dhe nje realitet tjeter te enderrave per t'i zbuluar shkendijat e drites se jetes.

Pra, shume prej idhtareve te Zevit u konvertua si ai ne Islam.

Tani Sabbatai u shendrua ne Maher Baba, kurse Maks Theon, i cili e percolli kete ne ndryshimin e besimit, bashke me disa te tjere, formoi relacione te ngushta me Sufiste. Sabbatai, vdiq ne Ulqin si i internuar nga ana e shtetit me 1676, por levizja sabbataiste u perteri ne shek. XVIII nga ana e Jakob Frankut.

Aktualisht, me mijera besimtare te Sabbataizmit ne gjithe boten, sidomos ne Turqi dhe shtetet limitrofe (fqinje), jane besimtare te devotshem ne formen shume sekrete, me gjithe qe mbahen per sy e faqe si mysliman ose kristian!

Sabbatai Zevi merrte pjese ne rritjen e Bektashinjeve ne Teqene e Bektashinjeve ne Adrianopoje (Edrene) Teqeja e tyre gjendej ne Hezerllek fjale e cila derivon nga Hezer, gje e cila lidhej me personalitetin e tij.

Ndryshe, ne cdo qytet ne Turqi ka vende qe quhen Kuddur Elez, d.m.th Hider Elijah ( Hz. Iljasi). Festat popullore si Hederlez ne Turqi kane prejardhje me Hezer dhe Elez (ne gjuhen hebrenje Elijah) qe ka kuptimin tradicional te vellazerimit te njerezve ose edhe si tradite, dashnore ne kete kuptim, Elijah paraqet vajzen.

Kulmi i ketyre diteve filIon ne pranvere ( 5-6 maj) dhe fillimin e stines se veres kur per kete inkorporohen shume rite magjike, nder te cilat me te rendesishme jane ritet qe parafytyrojne zbulimet e ardhshme shpirterore.

Derisa Hider do te thote gjelbrim mendohet per konceptin qe ka lidhje me rritjen e cdo gjeje qe behet ne organizma te gjalla, dhe kjo do te shkaktoje rritjen e pasurise, fertilitetit dhe kenaqesive.

Ne kalendarin sabbatian, Sivan 21 ( 21 prill) celebrohet si pasuria e Elijahut, shenim kur kjo e personifikon Amiren si Mesih. Shume gjenerata te popullsise se Turqise deri me tani i celebrojne festat sabbatiane.

Sabbatai Zevi paraqet pranveren e kombit cifut; kjo eshte nje burim i pasurise dhe i rritjes se tyre. Sikurse Hidri qe paraqet periudhen e zgjimit te natyres se gjelberte kur cdo gje kendellet dhe perterihet. Kjo quhet "Njeriu i perteritur mesianik", gje qe i ka ndodhur Sabbatai Zevit kur ka qendruar ne Jerusalem, ne kohen e revelacionit te tij si Mesih.

Atehere ai dilte para njerezve i hipur ne kalin e vet, i mbuluar me nje mantel te gjelber, duke deklaruar se kjo ishte deshira e tij ne perputhje me misteret e tij.

Misteria e gjelberimit per Amizane eshte nje fshehtesi e Elijahut, Njeriut te Gjelbert, shpetues i njerezve te shperndare ne bote, me te cilen gje perfaqesonte tranzicionin mitik te te gjithe popullsise cifute e cila eshte duke dalur nga periudha e acarit dimeror kah tubimi i saj ne pranvere.

Prototipat e ndarjeve te cifuteve ne traditat e tyre, jane si p.sh vetmia e Musait dhe Elijahut (Hz Iljasi) ne shkretetira, e Muhammedit a.s. ne shpellen Hira.

Ne judaizmin e hershem keso rite vetmie jane praktikuar qysh nga periudha e Esenianeve. Ritualet e Halvas me vone i kane praktikuar Sufite nga monahet e krishtere, te mbyllur ne meditime ne shpella te maleve.

Zaten, mbylljet ne vetmi kabalistat i kane filluar ne shek. XVI, kurse Sufite Rufai per keso metime kane patur qendren ne Safed (Siri) ku neper shpellat malore (Zavia) mbylleshin dervishet qysh prej periudhes se Mamelukeve.

Ne baze te R. Israel Hazan, keto mbyllje ne vetmi te quajtura Amira, kane patur per qellim unifikimin e tere te botes si shkalle me e larte e kreativitetit panteistikinje perqafim dhe unifikim i bashkesise njerezore.

Bahaizmi i Mirza Ali Muhammed te vitit 1844 si sekt nga Shiiat e 12 imameve me qellimet djallezore te hebrenjeve:

Nje pushtet Boteror, nje Rend Boteror, New World's Order - Novus Ordo Seclorum, te cileve i paraprin politika e globalizmit te fuqive destruktive dhe shkateruese te padukshme ne skenen boterore, per ta c'rrenjosur fatin natyror te njerezve dhe tere botes, me qellim te fundit- te themelohet nje pushtet boteror qe do te perqendrohej ne duar te disa njerezve te padukshem sataniste dhe luciferiste.

Nga Libri "Konspiracioni dhe shoqatat sekrete"

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi