Ēifutė sionistė kanė bashkėpunuar me nazistė

Shko poshtė

Ēifutė sionistė kanė bashkėpunuar me nazistė

Mesazh  Neo prej 31.05.08 19:11

Ēifutė sionistė kanė bashkėpunuar me nazistė

Historia mund tė jetė mashtuese. Ėshtė e vėrtetė qė disa dokumeta sensacionale qė nuk janė publikuar kurrė mė parė, e tė cilat janė nė kėtė libėr, do t'i trondisin ata tė cilėt e kanė pėrkrah cionizmin dhe kanė mbėshtetur historinė e tij, si njė lėvizje politike qė ishte shpresė pėr ēifutėt.

Lenni Brenner, autori i shkėlqyer i "Cionizmi nė Kohėn e Diktatorėve" tregon disa fakte shqetėsuese nė pėrpjekjen e tij tė fundit qė sugjeron tė kundėrtėn. Nė fakt ai bėn njė ēėshtje tė padiskutueshme se rregjistrimet cioniste ishin tė "pandershme". Ju mund ta konsideroni kėtė volum tė shkėlqyer si vijim i ekspozimit tė parė mbi miopikėn cioniste pėr kohėn e kaluar.

Pėr fillestarėt Brenner ka treguar sesi cionistėt kishin njė histori tė gjatė tė turpėt bashkėpunimi me nazistėt veēanėrisht pasi diktatori Adof Hitler erdhi nė fuqi nė 1933.

Cionistėt ishin gjithashtu nė tė njėjtin shtrat deri nė njė farė masė edhe me anėtarė tė tjerė qė mė vonė u bėnė tė njohur si Akset e tė keqes sė Luftės sė dytė botėrore, qė pėrfshinte Benito Musolinin e Italisė dhe Toxho Hidekin e Japonisė. Pėr shembull nė mars 29, 1936, cionistėt e lavdėronin Duēen dhe regjimin e tij nė hapjen e njė shkolle ushtarake, e themeluar nga qeveria fashiste nė Civitavecchia.

Kėtu ėshtė vendi ku njė grup cionist i ri "Betar" stėrviti detarėt e tij pėr shtetin e ardhshėm revisionist. Folėsit e injoruan faktin qė me 3 tetor 1935 trupat italiane kishin pushtuar Abisininė.

Nė anėn tjetėr "Kongresi i tretė i Komunitetit ēifut tė Lindjes" u mbajt nė janar tė vitit 1940 nė Harbin, Mankuria, atėhere nėn pushtimin e egėr ushtarak tė perandorisė japoneze. Nė atė kohė gjithashtu Tokjo tashmė ishte vendosur pėrkrah Hitlerit dhe Italisė sė Musolinit nėn Paktin e Anti-Kominternit.

Gjithashtu mbani nė mendje qė "Pėrdhunimi i Nankingut" nga vrasėsit japonez ka ndodhur nė dhjetor 1937 dhe "Nata e kristaltė" nė nėntor, 9, 1938. Megjithatė biseda cioniste mori rrugėn e saj pėr tė legjitimizuar pushtimin japonez duke e konsideruar atė si pėrgjegjės i "barazisė sė qytetarėve" nė atė vend tė rrethuar.

Cionistėt gjithashtu kishin plan tregėtie me qeverinė e Berlinit, sipas tė cilit ēifutėt gjerman mund tė rimerrnin pasurinė e tyre nė mallra naziste, tė eksportuara atėhere nė Palestinėn e pushtuar nga anglezėt.

Dhe pėr t'i vėnė kapakun, SS-Hptscharf. Adof Eichmann kishte vizituar Palestinėn nė tetor 1937, si mik i cionistėve. Ai gjithashtu u takua nė Egjypt me Feivel Polkes, njė operativ cionist tė cilin Eichmann e ka pėrshkruar si njė "funksionar udhėheqės i Hagan-s". Lidhja e fakteve kėtu ėshtė se Polkes paguhej gjithashtu nga nazistėt "si njė informator".

Brenner nuk ėshtė shkrimtari i parė qė ka shkruar pėr tabutė e subjektit sesi udhėheqja cioniste bashkėpunonte me nazistėt; Rolf Hilber ka shkruar "Shkatėrrimi i ēifutėve europian"; Hannah Arendt "Eichmann nė Jeruzalem"; Ben Hecht "Pabesia"; Edwin Black "Transferimi i marrėveshjes"; Francis R. Nicosia "Reich i tretė dhe ēėshtja Palestineze"; Rudolf Vrba dhe Alan Bestic "Unė nuk mund tė fal"; dhe Rafael Medoff "Heshtje e vdekur: ēifutėt amėrikanė dhe Holokausti".

Pasi Holokausti filloi nė 1942 Eichmann ka bėrė marrėveshje tė rregullta me Dr. Rudolf Kastner, njė ēifut hungarez tė cilin ai e ka konsideruar "si njė ēifut fanatik". Kastner mė vonė ėshtė vrarė nė Izrael si njė bashkėpuntor nazist. Pėr ēėshtjen atėhere e cila ishte duke u rrotulluar mbi fatin e ēifutėve hungarez tė cilėt ishin programuar pėr likuidim nė kampet e vdekjes tė nazistėve.

Eichmann ka thėnė pėr Kastnerin, pėrfaqėsuesin cionist: "Unė besoj qė ai do tė sakrifikonte njė mijė ose njė qind nga gjakun i tij, pėr tė arritur qėllimet e tija politike. Ai nuk ishte i interesuar nė ēifutėt e vjetėr ose ata tė cilėt ishin asimiluar nė shoqėrinė hungareze. "Ju mund tė keni tė tjerėt" ai thoshte "por mė lėni mua tė kem kėtė grup kėtu". Dhe pėr shkak se Kastneri na kishte bėrė neve njė servis tė madh duke na ndihmuar tė mbanim kampet e pėrqėndrimit nė mėnyrė paqėsore. Unė do ta lė grupin e tij tė arratiset".


Lexuesit gjithashtu do tė habiten tė mėsojnė qė pas ligjeve anti-ēifute tė Nurembergut u aktivizuan nė shtator tė 1935, kishte dy flamuj qė ishin tė lejuar pėr tu shfaqur nė tė gjithė Gjermaninė naziste. Njėri ishte i preferuari i Hitlerit, Suatiska. Tjetri ishte flamuri blu dhe i bardhė i cionizmit. Cionistėt ishin tė lejuar tė publikonin gazetėn e tyre. Arsyeja pėr sponsorizimin e kėsaj nga ana e Reich III, sipas autorit ishte: Cionistėt dhe nazistėt kishin njė interest tė pėrbashkėt tė emigronin ēifutėt gjerman nė Palestinė.

Nė qershor 21 1933 Federata cioniste gjermane ishte duke dėrguar njė memorandum sekret nazistėve, nė tė cilin thuhej nė pjesė: "Ėshtė opinioni ynė qė njė zgjidhje e ēėshtjes ēifute me tė vėrtetė do tė kėnaqte Shtetin kombėtar (Reichin Gjerman), kjo mund tė sillet vetėm me bashkėpunimin e lėvizjes ēifute qė ka pėr qėllim njė rizgjim tė vlerave shoqėrore, kulturore dhe shpirtėrore ēifute... me tė vėrtetė qė njė rizgjim i tillė kombėtarė duhet sė pari tė krijojė kushtet deēizive shoqėrore dhe shpirtėrore pėr tė gjitha zgjidhjet...".

Pėr habi, Avram Stern lideri i tė famshmėve "Stern Gang" nė fundin e 1940 bėri njė propozim tė shkruar Hitlerit me tė cilėn milicia ēifute nė Palestinė, do tė luftonte nė anėn gjermane nė luftėn kundėr Anglisė si kėmbim pėr ndihmėn e zgjidhjes sė ēėshtjes ēifute nė Europė dhe mbėshtetjen e tyre nė krijimin e njė shteti historik ēifut. Me kėtė date trupat gjermane tashmė kishin marshuar nė Pragė duke pushtuar Poloninė dhe kishin ndėrtuar kampin e parė tė pėrqėndrimit nė Auschwiz.

Sterni kishte lavdėruar mėnyrėn sesi organizatat cioniste ishin "tė lidhur nga afėr me lėvizjet totalitare tė Europės nė ideologjinė dhe strukturėn e tyre". Propozimi imoral i Sternit ishte gjetur nė ambasadėn gjermane nė Turqi pas Luftės sė Dytė Botėrore.

Sė fundi unė mendoj se Brenner ka tė drejtė kur ai ka shkruar: "Ky libėr prezanton 51 dokumente historike pėr tė gjykuar cionizmin pėr pėrpjekjet e tij pėr tė bashkėpunuar me Adolf Hitlerin. Fakti, dhe jo unė do t'ju bind ju pėr tė vėrtetėn e kėsaj ēėshtjeje...ekspozimi i rolit cionist nė epokėn naziste ėshtė pjesė e njė kėrkimi nė tė kaluarėn, e cila ėshtė e hulumtuar nga historianėt".

Nga William Hughes
Pėrktheu Ardit Kraja
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi