"P 2"

Shko poshtė

"P 2"

Mesazh  Neo prej 31.05.08 18:59

"P 2"

"P 2" e quajtur ndryshe "Propaganda 2" ėshtė nje organizate masonesh pėr te cilėn fillon e flitet hapur ne Marsin e 1981, gjatė hetimeve te kryera pėr ēeshtjen Sindona nga gjykatesit e Milanos Turone e Colombo.

Kėta gjykates sekuestrojne shumė dokumenta ne vilen dhe ne zyrat ne Aretino te Licio Gellit (mjeshter i madh i masonerise) njė personazh me 1 te kaluar shumė te ēuditeshme dhe misterioze.

Ne kėto dokumente u gjet njė liste me 953 emra, shumica eksponent politik, ushtarak te lartė, personazhe te botės financiaro-ekonomike, dhe persona te sherbimeve segrete.

Licio Gelli dhe disa konsulente te tij kishin stipuluar njė "plan te rilindjes demokratike" qe me anė te kontrollit te mass-medias kishte si synim normalizimin e sindakatave, kontrollin e magjistratures, forcimin ne sensin autoritar te pushtetit institucional.

"Loggia P2 " parashtrohet ne kėtė mėnyrė si njė strukture pushteti paralel qe qėndron akoma edhe sot i mbuluar nga njė mister i plot.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "P 2"

Mesazh  pyja prej 05.09.10 12:47

Propagande Due P2 eshte llozha famekeqe... e cila ka kryer nje sere vrasjesh nder ta edhe Papa Gjon Pali i I.
avatar
pyja

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "P 2"

Mesazh  gjilanasi prej 09.10.14 0:38

Lozha masonike "p2" (propaganda due), pjese e lozhes te madhe italiane "Grande Oriente d'Italia", u themelua ne vitin 1877 me emrin "propaganda massonica", edhe ka mbetur aktive deri ne 25 janar te vitit 1982, kur parlamenti italian e shkriu. Qe nga themelimi, karateristika principale e saj ka qene tju garantoje nje rezervatese anetarve me te rendesishem. Lozha qe gjithmone nen drejtimin e "Gran Maestro" te urdherit deri sa erdhi ne fuqi Licio Gelli.

Gjate kohes qe ishte ne fuqi Licio Gelli, P2 arriti te antarsonte personalitete te rendesishem, "di primo piano" te politikes, ekonomise, drejtesise, ushtrise, finances, kishes etc. me qellim te shkaterroje asektin soēio-politik-istitucional italiane, duke shkaktuar nje nga skandalet me te medhenj te republikes italiane kur u zbulua.

ORIGJINA

Me lindjen e shteti italiane, lindi nevoja nga urdheri "Grande Oriente d'Italia", qe te mbronte anetaret e tij me te rendesishem, keshtu qe pjesemarresit nuk figuronin ne asnje liste, por identiteti i tyre ishte i njohur vetem nga "gran maestro". Ne vitin 1877 "gran maestro" Guiuseppe Mazzoni filloje te hartoje nje liste te quajtur "propaganda massonica", duke formuar keshtu lozhen P2.

ANETARET E PARE

Adrianno Lemmi (gran maestro 1885-1895), qe nga te paret qe "iniziati" qe u bene anetare te kesja lozhe, dhe kontribuoj duke i dhene lozhes fame, duke i bashkuar asja deputet, senator, bankier etc.

Nga anetaret me te famshem te shekullit te XIX, mbahen mend: Agostino Bertani(mjek dhe deputet), Giosuč Carducci(poet i famshem), Luigi Castellazzo(deputet), Giuseppe Ceneri(senator), Francesco Crispi(president, me origjine arbereshe)et.etc.
Me ardhjen ne pushtet te fashisteve lozha u mbyll per pak kohe ne itali, duke u transeferuar ne france dhe duke u rikthyer ne itali mbas luftes se dyte boterore.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "P 2"

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi