Revoltat Londineze

Shko poshtė

Revoltat Londineze

Mesazh  rebelisistemit prej 11.08.11 14:44

Revoltat Londineze, Si Pasojė e ‘Dhunės’ Shumė-Dimensionale!
Ylli Pėrmeti

Episodet e Britanisė qė filluan nė Tottenham tė Londrės, javėn e kaluar, ngjajnė me ato tė Athinės, ku 17 vjeēari Aleksandėr Grigoropulos, u vra nė 2008, nga forcat policore apo e thėnė mė sakt: nga dhuna e shtetit!

Vetėm se nė Britaninė e Madhe situata ėshtė mė kaq, dhe kjo sepse, ajo qė praktikohet nė Greqi nga elita vendore nė njėmendėsi me elitėn ndėrkomėtare, dmth, oligarkinė globale, nė Angli praktikohet kėtu e 20 apo 25 vjetė, dhe ka filluar qė nga epoka e Thaēer. Dhe nė saj tė kėsaj praktike, adoptuar nga Thaēer nė Europė, dhe nga Reagan nė Amerikė, episodet e parė ndodhėn nė dekadėn e parė tė Mbretėrisė Thaēer si pasojė e shkurtimeve tė theksuara nė sektorin publik, dhe u shfaqėn nė tė njėjtėn lagje, Tottenham, nė vitin 1985. Dhe ėshtė krejt e natyrshme qė kėto shkurtime, nė kuadėr tė privatizmit tė globit, tė ndezin Revolta me njė shkėndijė tė vogėl, si nė rastin e vrasjes sė 29 vjeēarit, vrasje e cila do tė pėrbėnte katalitin e Revoltės spontane popullore, qė sipas raporteve, viktima u ekzekutua nga policia; dhe mė e keqja, policia nuk dha asnjė informacion se ēfarė u bė me tė, duke treguar njė qėndrim pėrbuzės; dmth: kur tė afėrmit e tij kėrkuan tė flisin me njė epror tė policisė, asnjėri nuk doli t’u shpjegonte se ēfarė kishte ndodhur, por pėrkundrazi, kur tė dėmtuarit filluan tė hidhnin sende mbi ta, ata filluan tė ēonin forcat e ndėrhyrjes sė shpejtė dhe pastaj filluan pėrleshjet!

Dhe kėto pėrleshje ndodhėn si pasojė e njė dhune shumė-dimensionale ―ushtruar mbi lagje tė varfėra, dhe mė shumė nė veri tė Londrės, aty ku jetojnė edhe anglezė tė varfėr por edhe minoritete tė varfėra.

Dhe dhuna e parė ushtruar mbi ta ėshtė dhunė ekonomike, si nė rastin e Tottenham, aty ku filluan trazirat, ku pėr ēdo vend pune janė gati 54 vetė, dhe 10 mijė vetė jetojnė me asistencė. Plus shkurtimet: psh, u mbyllėn 8 nga 13 qėndra rinore ku shkonin fėmijė pėr tė argėtuar ose 75% e buxhetit tė shėrbimeve kundrejtė kėtyre qėndrave u shkurtua.[i]

Dhuna tjetėr ėshtė dhuna fizike: nė bazė tė tmerrligjit qė ka miratuar Parlamenti i shtetit policor Britanikė, policia mund tė ndalojnė kėdoqoftė dhe t’a kontrollojnė pa asnjė paralajmėrim apo arsye, nė kuadėr tė dyshimeve terroriste. Sipas shifrave, minoretet kontrollohen mė shumė nė krahasim me tė bardhėt deri nė pesėfish, dhe nė zonėn ku filloi dhuna, zezakėt ndalohen 26 herė mė shumė se tė bardhėt. Plus dhunės raciste kundrejtė disa monoriteteve qė janė viktima tė njė dhune shumė-dimensionale.

Ndėrkohė, pabarazia ėshtė rritur rrezikshėm; ajo ka arritur nė ditėt e sotme, sipas analistėve, nė nivele Viktoriane, dmth, 10% e tė pasurve zotėron njė pasuri 273 herė mė e madhe sesa pasuria e pjesės tjetėr. Kjo dukuri, duke u shoqėruar me reklamat e konsumit masiv dhe me pamundėsinė e blerjes sė tyre nga kurcimet ekonomike, nuk pėrbėn ēudi, tė ēojė pėrtej dhunės dhe bastisjeve, nė Revolta tė formave tė ndryshme, tė cilat pėrbėjnė tė mirė materiale dhe kompensim tė dhunės ekonomike.

Dhe ndėrsa nė kryengritjet e dekadės 80, Laburistėt akuzonin politikėn Thaēer pėr kryengritjet, sot ata akuzojnė Revoltuesit; dhe kjo vjen si pasojė e asaj qė Partia “Socialiste”, dmth, Laburistėt, aplikon: ajo tashmė ėshtė transformuar nė njė parti social-liberale ―njė lloj si partia “socialiste” nė vendin tonė!― tė cilėt aplikojnė tė njėjtat politika me konservatorėt, pra Thaēeristėt ―neoliberalėt e pastėr!

Dhe kjo sepse, social-demokracia u zėvendėsua me social-liberalizmin, doktrinė kjo, e cila u avancua nga ReaganThaēerizmi i viteve 1980-tė, dhe Klinton-Blair ishin thjesht ‘rulatorėt’ e kėsaj ideologjie tė re dhe kundėrshtimet apo ndryshimet janė eliminuar nga partitė nė pushtet; dhe kėtė e shohim edhe te mungesa e pjesėmarrjes sė votuesve, sepse pikėrisht, cilindo qė tė votojnė, ata njėlloj do tė jenė!

Dhe ndėrsa “gangėsterėt” e rrugės vidhnin dhe bastisin dyqanet, raportimet nga reporterė tė ndryshėm ishin tė qarta: tė ashtu-quajturit “gangėsterė”, “terroristė” apo “huligan” nga elita, vidhnin pėr t’i treguar elitės vendore, dhe sidomos asaj bankare, se nuk dinė vetėm ata tė vjedhin ―kur tė duan dhe si tė duan― por edhe ne (dhe me tė drejtė), qoftė edhe njė celular apo tv!

Kjo tregon qartė, se shoqėria Britanike udhėhiqet nga tamaja e vjedhjes masive nė tre dekadat e fundit, pra tė modelit qė elita ndėrkombėtare i ka imponuar botės, pėrmes ideologjisė neoliberale!

Dhe nėse i shtojmė luftrat qė Britania e Madhe vazhdon tė avancojė, nė kuadėr tė Ushtrisė Ndėrkombėtare ―NATO, dhe djemt qė dėrgojnė shtetet aderuese nė tė, nėn pagesa gjoja tė majme, tė cilėt luftojnė pėr kapitalin e oligarkisė globale, dhe kjo e fundit, ngaqė i mbeten disa bishta, i paguan ushtarėt e saj...njė pjesė nga vjedhja qė ushtrohet tek ato vėnde qė dhunohen dhe vendosen nėn ‘diktatin neoliberal’, dmth, konēesionar (shitjes sė pasurisė sė kombeve nė duart e oligarkėve), dhe njė pjesė nga paratė e taksapaguesve; qytetarėt Britanikė janė mashtruar qoftė nga lufta nė Irak, qoftė nė luftrat e sotme, nė Libi dhe mė tej. Ata thjesht, nuk votojnė pėr luftrat qė elita vendore, nė bashkėpunim me atė ndėrkombėtare, ndėrmerr nė emėr tė “demokracisė” Perėndimore!

Dhe nėse marrim nėn konsideratė dhunėn qė ushtrohet te qytetarėt e globit pėr ndryshimin e klimės nga konsumi i shfrenuar perėndimor, veēanėrisht atij amerikanė, atėherė, mund tė themi pa asnjė hezitim se dhuna psikologjike kalon ēdo kufi imagjinar.

Nė kėtė kuadėr ekonomikė dhe dhunues, Britania, me konservatorėt e saj, ka ndėrmarrė politika kurcimesh, dmth, shkurtime tė mėtejshme nė sektorėt publikė, shitjen e tyre te oligarkėt vendor dhe tė huaj, vazhdimin e dogmės sė melting pot, dmth, pėrzjerjen e racave me qėllim pėrēarjen e tyre nė kontekst, dhe pushtetimin e saj mė lehtė nga qeveritė qė filtrohen nga oligarkia, ekspansionimit ekonomikė ―pėrtej kufijėve Britanikė pėrmes korporatave dhe asmilimit gradual tė popujve nėn dogmėn neoliberale, dmth tregut kapitalist me gjithė implikimet qė mbart ai, nėse nuk merr masa radikale pėr ndryshimin e strukturave social-politike, atėherė, kemi tė bėjmė me njė lojė pushtetare mjaft tė sofistikuar, e cila, qartė apo jo, kėrkon pėrplasje civile, me qėllim qė tė krijojė konflike artificiale dhe ndoshta fillimin e njė Lufte tė Tretė Globale.

Por, do tė mė duhet tė ri-vij nė kėtė temė, me qėllim qė tė hedhim mė shumė dritė rreth asaj qė globit i kanoset!

Shenime:
[i] These riots reflect a society run on greed and looting, By Seumas Milne, The Guardian, 10 August 2011.
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Revoltat Londineze

Mesazh  Ufo prej 11.08.11 15:58

Dhuna padyshim ėshtė nga tė kėqijat e kėsaj bote, e kush e di mė mirė se populli shqiptar njė pasojė tė tillė. Megjithėse sot nė kėto pak rreshta nuk kam pėr qėllim tė mbaj ''leksione'' pėr dhunėn dhe pasojat e saj: ''Sot unė duhet tė jem i lumtur pėr atė ēka pashė nė Angli''.

Bota dhe anglezėt na e kanė bėrė me gisht gjithmonė qė nga mesjeta e gradualisht nė rritje deri nė shekullin e njėzet e njė. Tė gjithėve ju kujtohet viti i mbrapshtė 1997 dhe 1998 kur nė mes tė Tiranės plaēkiteshin dhe digjeshin qindra dyqane ku dhunoheshin njerėz e masakroheshin fėmijė, digjej i njomi pėr tė thatin...

Ishin ndėrmjet tjerash po kėta anglezė qė ulur mbi kolltuqet e divanet e tyre tė rehatshme, gjerbin ēajin dhe komentonin nė kishim bisht ne shqiptarėt apo jo, nė e kishim ballin e zbuluar si ata apo edhe aty kishim lesh.

Ka ca ditė edhe unė, ulem dhe ndjek lajmet e tyre falė teknologjisė satelitore nė kolltukun tim tė vjetėr gjerb me shije kafenė turke shoqėruar me njė kupė raki 22 gradėshe dhe buzėqesh vesh me vesh, filmat me aksion tė 2011 s'janė asgjė para ''aksionit tė djelmoshave londinezė'', hakmarrja ėshtė arritur ajo ėshtė e ndershme, ėshtė 'fair play' ekzakt ajo e 'shpikur' nga po kėta djem e burra matanė ekranit tim jo plazma.

Ndihem pėr herė tė parė pas dekadash superior, ndihem egoist i plotėsuar, hakmarrės, s'mė vjen aspak keq pėr mallin e shpėrdoruar e as pėr 'ndershmėrinė fisnike' anglezė..Marr frymė i lehtėsuar duke fikur televizorin dhe gjėja e fundit qė mė bie nė mendje para se t'ulem e tė fle ėshtė se jeta e njė anglezi nė tėrėsinė e sajė qenkėsh e barabartė me timen, me tė cilido shqiptari nė rruzullull.....
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Revoltat Londineze

Mesazh  Ufo prej 11.08.11 17:44

Monika Konczyk ishte njė nga katėr personat e detyruara tė hidheshin nga dritarja pėr tė shpėtuar nga flakėt qė i pėrfshinė apartamentin si pasoje e trazirave nė kryeqytetin anglez

Emri i saj ėshtė Monika Konczyk, ėshtė 32-vjeēare dhe me kombėsi polake. Gjatė ditėve tė fundit u bė njė nga simbolet e gueriljes qė pėrfshiu Londrėn, pasi u fotografua teksa hidhej nga njė dritare mes krahėve tė policisė, pėr t’i shpėtuar zjarrit qė po shkrumbonte apartamentin e saj.

Njė e afėrme e saj, Beata Mecaj, ka treguar pėr shtypin britanik se “ajo ėshtė ende e traumatizuar, sepse e di qė i ka shpėtuar vdekjes pėr pak”. “Ka ardhur vetėm prej pak muajsh nė Britani, me shpresėn pėr njė jetė mė tė mirė, prandaj jemi tė tronditur nga fakti qė diēka e tillė mund tė ndodhė kėtu. Tė gjithė kemi besuar se ishte njė vend civil!

Tani, jam duke e ndjekur hap pas hapi, pėrderisa ka frikė tė dalė edhe nga shtėpia im, aty ku po qėndron aktualisht”, ka treguar e Mecaj, e cila sipas tė dhėnave ėshtė me origjinė shqiptare dhe jeton prej 5 vjetėsh nė Angli, aty ku nė mars kishte ardhur pėr tė punuar edhe zonjusha Konczyk.

Natėn e sė hėnės, Monika ishte nė apartamentin e saj nė Croydon, kishte veshur pizhamet dhe ishte gati pėr tė shkuar qė tė flinte, kur banda tė pėrbėra nga tė rinj nisėn tė vendosin zjarre nėpėr lagje, duke mos kursyer as njė dyqan mobiliesh, mbi tė cilėn gjendej apartamenti i saj.

Gruaja ishte njė nga katėr personat e detyruara tė hidheshin nga dritarja pėr tė shpėtuar nga flakėt, qė kishin pėrfshirė dyqanin. “Nuk donte tė hidhej – ka treguar njė mike e saj, Aleksandra Robak -, sepse mendonte se do tė vdiste e gjithashtu s’donte tė linte tė digjeshin tė gjitha gjėrat qė kishte nė apartament... Tashme ėshtė nėn kurim, sepse vuan nga depresioni. E gjora Monika, nuk ėshtė mė ajo qė ishte deri para natės sė tė hėnės! Gjithēka qė ndodhi e ka lėnė me pasoja”.

Ajo qė e ka bėrė ēdo gjė mė tė vėshtirė pėr Monikėn ishte anglishtja e saj e varfėr, aq sa nuk mund tė arrinte tė komunikonte si duhet me zjarrfikėsit, tė cilėt i thoshin asaj tė hidhej. Pėr fat tė mirė, aty u gjen njė burrė qė fliste gjuhėn polake dhe bėri tė mundur bindjen e 32-vjeēares qė tė lėshohej nga dritarja.

Burimi Ikub.al
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Revoltat Londineze

Mesazh  Estilen prej 11.08.11 18:00

''legjenda'' britanike vazhdon....

Dhe Kryemistri Britanik Cameron thote para parlamentit- se trazirat nuk kanė tė bėjnė me politikėn, por ishin tė motivuara nga vjedhja-.

Shtrohet nje pyetja me forte se kur....''vertete trazirat ne ishullin e luanit nuk kanė tė bėjnė me politikėn por vetem me disa akte rrugacerie per vjedhje...?''

A fshihet pas kesaj thenie e verteta se bota eshte ne kolaps total dhe se ka filluar ''cfryrja'' e pare ne nje vend ku ekonomia ka filluar ti ''rremoje''brinjet edhe popullsise se majmur,se kuptohet qe goditjen e pare ekonomike e perballon stomaku i shtresave te ulta..?

U ne besoi se PO..Bota ka filluar te numeroi mbrapesht oret e rritjes ekonomike te te gjitha shtresave ,drejt honit te pafund te ndryshimeve....

Reaksioni zinxhir sa po ka filluar,ndoshta diku do te ngadalesohet,por asnjehere nuk ka per tu nderprere,sepse ne loje eshte fati i qindra miliona njerezve te kufizuar nga privilegji i nje jete lehtesisht te konceptueshme njerzore.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Revoltat Londineze

Mesazh  rebelisistemit prej 12.08.11 10:52

avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Revoltat Londineze

Mesazh  Ufo prej 12.08.11 17:11

[youtube][/youtube]

Me gjithe keto shkaterrime qe u bene ne Tottenham, pse mos i jap edhe une nje dore nga Edinburgh..
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Revoltat Londineze

Mesazh  rebelisistemit prej 12.08.11 19:29

London Riots. (The BBC will never replay this. Send it out)


avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Dhuna nė Angli

Mesazh  Ufo prej 13.08.11 11:25

Trazirat nė kryeqytetin britanik kanė pjesėn brendshme tė qytetit Tottenham, rrethinėn Ealing, Hackneyn guximtar, Notting Hillin elegant. Dritaret janė thyer, video kamerat janė vjedhur dhe makinave iu ėshtė dhėnė flaka. Tė rinjtė me bluza nė kokė u mblodhėn nė sheshet e rrugėve dhe akuzuan policinė. Trazirat "kopje" kanė pasuar nė tė gjithė vendin, nga Bristoli nė Nottingham. Dhe askush nuk e di pse.

Hidhju njė sy komenteve tė shtypit britanik dhe do tė gjesh njė gamė tė gjerė tė shpjegimeve. Lexoni Daily Telegraph tė qendrės sė djathtė, dhe do tė mėsosh se trazirat ishin shkaktuar nga njė forcė policore e dobėt dhe frikacake, nga etėrit e munguar, nga varėsia e mirėqenies, nga multikulturalizmi dhe toleranca ndaj bandave nė shkolla. Lexoni Guardian tė qendrės sė majtė dhe do tė informohesh se brutaliteti i policisė, pėrjashtimi social, shkurtimet nė shpenzimet e mirėqenies dhe tė hendeqet nė rritje ndėrmjet pasurve dhe tė varfėrve janė pėr t'u fajėsuar. Disa janė tė bindur se nivelet e larta tė emigracionit e kanė fajin. Tė tjerė besojnė se problemi qėndron nė intolerancėn britanike ndaj emigrantėve dhe pakicave.

Ka njė arsye pėr kėtė mospėrputhje: protestuesit vetė nuk shpalosin shenja. Ata nuk thonė parulla. Ata nuk po protestonin kundėr ndonjė politikė tė veēantė tė qeverisė, siē bėnė demonstruesit studentė nė Londėr, dimrin e kaluar. Ata nuk kanė kėrkuar publicitet pėr pikėpamjet e tyre, nėse kanė ndonjė pikėpamje. Ata iu fshihen kamerave dhe gazetarėve iu shmangen. Dhe kėshtu ata janė bėrė inkblot (njollė qė duhet intepretuar nga i testuari, term gjermanisht, shėnim pėrkthimi) nė njė test Rorschach (test psikologjik, term nga gjermanishtja, shėnim pėrkthimi) kombėtar: Secili sheh tek ata ēėshtjen politike pėr tė cilėn kujdeset mė shumė, qoftė e varėsisė sociale, shkurtimeve tė buxhetit, rėnis sė arsimit publik ose - tema ime favorite personale - prania nė rritje e njė kulture vulgare dhe amorale publike.


E megjithatė ėshtė mungesa e politikės ajo qė mė sė shumti i pėrcakton qartė ata. Nėse egjiptianėt nė Sheshin Tahrir kėrkuan demokraci, dhe anarkistėt nė Athinė kėrkuan mė shumė shpenzime qeveritare, burrat e maskuar nė rrugėt e Britanisė duan televizorė HD me ekran tė sheshtė 46-inch (116 centimetėr, shėnim pėrkthimi). Ata nuk thyen selitė e Partisė Konservatore, ata thyen dyqanet e veshjeve. Nė vend tė pėrdorimit tė mediave sociale pėr tė krijuar shoqėrinė civile ose cyber-utopinė, ata po pėrdorin mediat sociale pėr tė vjedhur. Dikush qarkulloi njė mesazh me tekst tė hėnėn nė mbrėmje, duke i thirrur miqtė nė qendėr tė Londrės pėr "terror i pastėr dhe hatą e sendeve tė lira. Vetėm shkatėrroi dritaret e dyqaneve dhe merr gjėrat qė do!"

Pėrveē vjedhjeve, shumėkush nga turmat - ndoshta shumica e protestuesve - ishin gjithashtu edhe pa mendje nė kokė. Mos u mashtroni nga klishetė e vrazhda tė dikurshme: Nga rebelėt mesjetarė fshatarė tė Wat Tyler tek huliganėt modernė

tė futbollit ėshtė njė kohė e traditės sė nderuar tė thyerjes sė gjėrave pėr argėtim nė Britani, dhe grupet qė kėnaqen kėshtu kanė qenė aty rreth e rrotull pėr njė kohė tė gjatė. Nuk do tė thotė qė shumė prej tyre tė bėjnė tepėr dėme. Qė tė mėrkurėn nė mėngjes, policia kishte arrestuar 768 persona, sipas BBC, 105 tė akuzuar nė lidhje me dhunėn nė kryeqytet. Dhe brenda natės, Londra ishte e qetė pėr herė tė parė qė kur trazirat filluan javėn e kaluar.

Unė nuk jam duke i numėruar shpjegimet e tjera tė mundshme, shumė prej tė cilave do tė jemė me vlerė pėr tė hetuar edhe nė qoftė se kėto trazira nuk kishin ndodhur. Shteti social me tė vėrtetė ka lėnė njė brez tė rinjsh tė ndihen si tė varur nga dhuratat e qeverisė dhe qė kanė tė drejtė pėr mė shumė. Arsimimi i dobėt e shtetit ka lėnė mė shumė se njė tė pestėn e tė rinjve britanikė realisht analfabetė. Ekonomia e ngadaltė do tė thotė se shumė nuk do tė gjejnė punė dhe kėshtu kurrė nuk do tė integrohen nė rrymėn qendrore. Prania e oligarkėve tė botės dhe miliarderėve nė Londėr do tė thotė se qyteti ka njė hendek ekonomik qė ėshtė jashtėzakonisht i madh pėr botėn e zhvilluar. Shtypi tabloid lulėzon nė zili e pasur dhe kultin-adhurimi i famshėm i vrazhdė. Institucionet tradicionale - sistemi shkollor, kishat, madje edhe BBC - kohė mė parė humbėn aftėsinė e tyre pėr tė transmetuar vlerat e vjetra. Njė valė skandalesh ka diskredituar kohėt e fundit bankat, Parlamentin, mediat dhe policinė nė Londėr edhe mė thellė.

Dhe akoma - ndodhnin grabitjet nė Londėr pas Zjarri tė Madh tė vitit 1666 dhe, pavarėsisht nga mitologjia, kishte grabitjet nė Londėr gjatė Blitzit. Kthehuni prapa dhe lexoni Dickensin: Kriminelėt, emigrantė dhe "vendas" britanikė njėherėsh, kanė pėrfituar nga mundėsitė pėr tė plaēkitur nė Londėr edhe gjatė kohėrave mė tė qeta. Njė bashkėrrjedhė e veēantė e rrethanave - njė turmė e zemėruar nė lidhje me njė vrasje tė policisė, njė periudhė e papritur e motit tė ngrohtė, njė forcė policore e papėrgatitur dhe e hutuar nga skandali dhe, po, disponueshmėria e befasueshme e pėrhapur e smartfonėve nė mesin e tė paprivillegjuarve - mund t'i kenė lejuar ata tė bėjnė kėshtu prapė. Ruhuni nga pėrgjithėsimet dėrmuese politike nė prag tė kėtyre trazirave: Ne nuk e dimė nėse ne kemi qenė dėshmitarė tė vetėm njė fenomi tė "ri" fenomen, apo tė njė version mė tė lėvizshėm dhe teknikisht tė aftė tė njė versioni shumė tė vjetėr
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Revoltat Londineze

Mesazh  Ufo prej 13.08.11 12:09

[img] [/img]
Tashi shtypi britanik po mundohet tė nxjerrė rrėnjėt e s'ėmės kur i thonė(ndjesė pėr fjalorin).Njoftimet nga Londra vijnė se po dėnohen vajza dhe djem pėr dy - tri pako me ēamēakėza, tollovi e madhe..M*** s'lahet me urinė( sėrish ndjesė miq)..:(

Ajo qė mė ēudit ėshtė se si njė gjė e parė nga bota si e keqe, anglezėt mundohen ta anashkalojnė me arsyetimin banal se qenkan komb i madh..Komb i madh ishte por dikur..dikur..
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Dhuna nė Angli

Mesazh  Ufo prej 13.08.11 16:37

Sipas lajme mė tė fundit iranianet duan tė dėrgojnė trupa paqeruajtse nė Angli, shakaja e radhes e Ahmadinexhad, hahaha''Nėse Mbledhja e Pėrgjithshme e OKB jep akordin, organizata Basij ėshtė e pėrgatitur tė dergojė batalionet Ashura dhe Alzahra nė Londer, Liverpool dhe Birmingham, pėr tė vepruar si njė forcė e ruajtjes sė paqes dhe si "amortizator" ndėrmjet forcave represive tė regjimit mbretėror dhe britanikėve dhe tė pėrmbushe detyrimin e pėrthithėsit tė dhunės", deklaroi Naqdi, komandanti i trupave
tė milicisė iraniane..

Batutė e bukur dhe e gjetur kjo por jo vetė.....

avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Revoltat Londineze

Mesazh  rebelisistemit prej 18.08.11 11:00

TE PATHENAT RRETH PROTESTAVE:
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Revoltat Londineze

Mesazh  Ufo prej 18.08.11 11:05

rebelisistemit shkruajti:TE PATHENAT RRETH PROTESTAVE:

Bėre mirė qė e risolle Rebelo, por mbaj mend se ėshtė ''hedhur''r nga unė pak ditė mė parė, veē nė e paēin fshirė admino-moderatorėt ..? Gjithsesi pėrsėritja ėshtė nėna e dijes..Ciao !
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Revoltat Londineze

Mesazh  rebelisistemit prej 18.08.11 12:24

avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Revoltat Londineze

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi