A keni frike nga vdekja ?

Shko poshtė

A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  TIRAMISU99 prej 10.08.11 13:45

SI DO JETE VDEKJA IME..?
A DO NDJEJ DHIMBJE NE MOMENTIN KUR TE VDES...?
A MUND TE PARANDIHET MOMENTI PARA VDEKJES..???
NGA CFARE KENI ME SHUME FRIKE NGA FAKTI QE DO VDISNI , QE S'DO JENI ME NE KETE BOTE...APO SE NUK DIME SE CDO BEHET ME SHPIRTIN TONE...????

avatar
TIRAMISU99

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  ILIRA prej 10.08.11 14:05

Nga pervoja ime nuk ishte vdekje dhe as eksperience jashte trupit por nje humbje ndjenjash e cila zgjati pak me shume, ne fillim kisha veshtiresi te madhe ne frymemarrje dhe erresim te pamjes dhe po nuk po mund te kerkoja ndihme por kur ajo erdhi dhe njerezit rreth e qark po mundoheshin te me sillnin ne vete doja vetem te me linin rehat po ndjeja nje qetesi fantastike... kjo eshte e vertete e jetuar, prandaj them qe me shume se nga vdekja kemi frike nga vuajtja por edhe ajo mbaron ndersa ajo qetesia ishte me te vertete nje mbrese e jashtezakonshme nuk e di nese e shpjegova mire.
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  nitty prej 10.08.11 14:40

TIRAMISU99 shkruajti:SI DO JET VDEKJA IME..?
A DO NDJEJ DHIMBJE NE MOMENTIN KUR TE VDES...?
A MUND TE PARANDIHET MOMENTI PARA VDEKJES..???
NGA C'FAR KENI ME SHUME FRIK NGA FAKTI QE DO VDISNI , QE S'DO JENI ME NE KET BOTE...APO SE NUK DIME SE CDO BEHET ME SHPIRTIN TONE...????

Kėto pyetje i bėnė vetėm njė person ende i ri nė moshė qė ka frikė tė vdesė?
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  TIRAMISU99 prej 10.08.11 14:50

BESOJ SE ; TE GJITH NE KEMI FRIK NGA VDEKJA DHE NUK KA LIDHJE MOSHA.....
avatar
TIRAMISU99

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  ILIRA prej 10.08.11 14:58

Kam degjuar nje shprehje qe me pelqeu dhe ka lidhje me temen : "Njeriu lind duke qare dhe vdes duke qeshur" nuk duhet te jete kaq e tmerrshme tek e fundit.
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  TIRAMISU99 prej 10.08.11 15:01

HAHAHAH SA MIR EKE MOJ LIRA SIKUR TE ISHTE KSHTU....S'DO KISHTE ASNJE FRIK NGA VDEKJA....OSE ME SAKT S'DO QNTE NJERI PER PERSONIN QE DO VDISTE....APO JO...????
avatar
TIRAMISU99

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  TIRAMISU99 prej 10.08.11 15:04

UAUAUAU SI PO BEJ DHE UNE SIKUR JAM NE PRAG TE VDEKJES,,,,I TMERROVA NJERZIT....
avatar
TIRAMISU99

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A kemi frik??

Mesazh  Juristja prej 11.08.11 7:42

Besoj se njerezit duhet te kene me shume frike nga te mbeturit vetem kjo duhet te jete frika me e madhe.. Ja mendoni njehere sikur me vertet te ngeleshit vetem pa pas asnje njeri ne krah si do ju dukej vetja??
E po te beni krahasimin midis frikes se te ndenjurit vetem dhe frikes nga vdekja,, ju siguroj qe vdekja do ju duket mjalt..
Sa i perket pergjigjes qe dha Ilira eksperiencat jane te ndryshme sipas njerzve,, po kush i eshte afruar me vertet vdekjes nuk ka frik se ndjesia qe ndjene ne ato momente eshte e jashtezakonshme, pervec asaj qetesise qe ndjene ndjene gjithashtu edhe nje ngrohtesi e nje siguri qe njeriu sbesoj se mund ta ndjej ndonjehere gjall.
Po kjo sdo te thote qe njerzit duhet te mendojne per vdekjen, e as te mallkojne duke thene vdeksh... por perkundrazi duhet ta shijojne jeten ne maximum pasi vetem njehere te jepet shanci te jetosh.
avatar
Juristja

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  Gon! prej 11.08.11 7:55

Vdekja mė e lehtė, mė e ngrohtė, mė e qetė ėshtė tė vdesėsh nga tė ftohtit!
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  ILIRA prej 11.08.11 9:08

Shume dakort me juristen,

qellimi qe flasim per vdekjen eshte per te hequr friken nga vdekja dhe keshtu jeten e mendon ndryshe, pse jo te duket dhe me e bukur.
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  Gon! prej 11.08.11 10:06

Njeriu nuk i frigohet vdekjes deri nė njė koh tė cakuar mendoj unė, mirėpo kur tė vij ajo "Koha e caktuar" nuk ka kush nė kėtė botė qė mund t'ia laroj dikujt frigėn nga vdekja.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  Juristja prej 11.08.11 13:03

A ke frik nga gjumi ti Goni??
Jo per gje por vdekja eshte motra e gjumit, keshtu themi ne nga anet tona.
Une besoj se njeriu nuk duhet te kete frik nga vdekja, pasi ajo eshte e pashmangshme. Personalisht jam e parimit qe ne momentin qe lind atehere e ke pranuar vdekjen dhe kete se leviz asgje.

Njerez gezoni jeten duajeni veten respektoni te tjeret dhe do e kuptoni qe vdekja nuk eshte frik dhe nuk ka pse te kihet frik prej saj. Shijojeni jeten ne maximum brenda kufijve dhe caqeve te cdo kujt dhe lereni vdekjen te beje punen e saj. Si Jeta edhe Vdekja do bejne punen e tyre dhe kete njeriu se shmang dot, thjesht kur ato na paralajmerojne njeriut i ngelet te beje punen e vet dhe duke bere cdokush punen e tij atehere eshte me e lehte per cdo kende qe ti largohet frika e vdekjes e ta pranoj ate pa brenga e ti thote jetes faleminderit qe e jetoj.
avatar
Juristja

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  Nikolaos prej 11.08.11 13:20

Napoleon Bonaparti ka thene: "Vdekja ėshtė gjumė pa ėndrra", prandaj s'duhet te kemi frike nga ajo. Frikėn e sjell fakti qė po ndahemi nga kjo bote, dhe nga njerezit qe duam dhe qe na duan.


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 11.08.11 17:44, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  nitty prej 11.08.11 14:14

Juristja shkruajti:Besoj se njerezit duhet te kene me shume frike nga te mbeturit vetem kjo duhet te jete frika me e madhe.. Ja mendoni njehere sikur me vertet te ngeleshit vetem pa pas asnje njeri ne krah si do ju dukej vetja??
E po te beni krahasimin midis frikes se te ndenjurit vetem dhe frikes nga vdekja,, ju siguroj qe vdekja do ju duket mjalt..
Sa i perket pergjigjes qe dha Ilira eksperiencat jane te ndryshme sipas njerzve,, po kush i eshte afruar me vertet vdekjes nuk ka frik se ndjesia qe ndjene ne ato momente eshte e jashtezakonshme, pervec asaj qetesise qe ndjene ndjene gjithashtu edhe nje ngrohtesi e nje siguri qe njeriu sbesoj se mund ta ndjej ndonjehere gjall.
Po kjo sdo te thote qe njerzit duhet te mendojne per vdekjen, e as te mallkojne duke thene vdeksh... por perkundrazi duhet ta shijojne jeten ne maximum pasi vetem njehere te jepet shanci te jetosh.

Tė lumtė,mendim me vlerė Juriste!
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  TIRAMISU99 prej 11.08.11 14:23

po per ata persona qe kane gjithcka ne ket jete,? dhe kerrcenohen nga vdekja [ qe jane te semure nga dicka e pa sherueshme ] dhe qe dine qe se shpejti do vdesin.???.. per ta vdekja do ishte nje tmerr...dhe jo per faktin se do vdesin nga semundja qe i kerrcenon...por per faktin qe do len personat qe duan me shume ne jeten etyre....pra per ket frike nga vdekja e kisha fjalen...dhe jo [ VDEKJA ] si fenomen natyrore...ket te gjith edime ..nje dit do vdesim te gjithe, ashtu sic lindem....por kur vjen ne nje moment te jetes qe ti po e jeton per mrekulli, ather kjo eshte frika me e madhe ...[DHIMBJA QE LE TEK PESONAT QE DO JEN NE KET JETE DHE DO VUAJN PER MUNGESEN TENDE.].....
avatar
TIRAMISU99

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  ILIRA prej 11.08.11 14:45

Ne kete rast do te thosha qe jeta eshte prove per te gjithe ( nuk e kam fjalen per te merituar parajsen) , sigurisht disa e kane me te lehte disa me te veshtire.
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  Gon! prej 11.08.11 15:02

Kėtu mund tė flas seicili sipas dėshirės sė tij, por realiteti ėshtė ndryshe tė nderuar. Unė e di qė vdekja ėshtė e natyrshme, ēdo njeri qė ka lindur, ai e di qė njė dit do tė vdes, me qenėse nė kohėt e lashta ka pasur njerėz qė nuk i kanė besuar vdekjes dhe kanė menduar qė do tė jetojnė gjithnjė dhe kurr nuk do tė vdesin, por kur tė ofrohet momenti, atėher sigurisht ēdonjėri do tė ndjej njė lloj frige, ndonjėri mė tė vogė e ndonjėri mė tė madhe.
Juriste, nė anėt tona thonė; vetėm frika nuk ka "Ilaq" (barė shėrues).
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  TIRAMISU99 prej 11.08.11 15:22

AS VDEKJES NUK I SHPETON DOT NJERI...KSHTU DHE AJO NUK KA [ ILAC ] AS NJERI NGA NE MOS TE MENDOJE KOT QE NUK KA FRIK NGA VDEKJA...

AJO ESHTE DICKA QE NUK SHMANGET....

DHE DICKA MISTERIOZE QE NUK KA MUNDUR ASNJE NJERI TE SJELL NDONJE SHPJEGIM PSE DUHET TE JET [ VDEKJA ] DHE SI ESHTE [ VDEKJA ] KET DO EDIME VETEM KUR SECILI NGA NE TA PROVOJE VETE....
avatar
TIRAMISU99

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  Ufo prej 11.08.11 16:15

Ajo qė shtron Juristja mė lart, mendoj se ėshtė njė vdekje e frikshme dhe e ngadaltė, pra e tė mbeturit vetėm...

Mendimi i mėsipėrm i zonj/ushes ėshtė pėr t'u marė nė konsideratė..

Pėr autorin e temės:
''Vetėm njė i mangėt dhe me tė meta mendore nuk ka frikė nga asgjė mor lum miku'' Madje tė kesh frikė ėshtė gjė e mirė...

Tung !
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  angelsweett prej 11.08.11 20:54

GON ja ke fut kott
avatar
angelsweett

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  Cimi Elezi prej 11.08.11 21:38

A kam frike nga vdekja? Nuk e di.Di qe jeta duhet jetuar me te gjitha menyrat vetem atehere i japim kuptim jetes.Me vdekjen mbaron cikli i jetes.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  Gon! prej 12.08.11 10:34

angelsweett shkruajti:GON ja ke fut kott
Mė kot ia ke futur ti me kėto dy fjalėt e tua dhe emrin tim qė ke pėrmendur i/e nderuar.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  urimG prej 18.08.11 18:13

A kam frik nga vdekja ?..
te them te drejten nuk e di me duket sikur nuk do te vdes kurre..edhe pse eshte e pashmangshme smund ta imagjinoj veten duke e len kete bot..por nese ke perjetuar dhe ke mesuar nga kjo jet ather ska asnje kuptim frika prej vdekjes..do e pres duar hapur .
avatar
urimG

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  Xhemajl prej 18.08.11 18:26

urimG shkruajti:A kam frik nga vdekja ?..
te them te drejten nuk e di me duket sikur nuk do te vdes kurre..edhe pse eshte e pashmangshme smund ta imagjinoj veten duke e len kete bot..por nese ke perjetuar dhe ke mesuar nga kjo jet ather ska asnje kuptim frika prej vdekjes..do e pres duar hapur .
Edhe une ndihem si ti, sikur nuk do te vdes kurre, per ket arsye jam i hapur per qdo gje.Vdekja eshte gjume pa enderra.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  Elson Precaj prej 18.08.11 18:38

Si te mos e kemi frike kur cdo dite i afrohemi !? por ata qe nuk besojne ne zot kane frike me shum !por edhe ata qe besojne ne zot kane frike ! kshu qe i bie qe te kemi te gjith frike . pervec budallenjeve ata nuk kane frike !
avatar
Elson Precaj

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 18.08.11 18:40

Mendoj se nuk eshte ngritur mire pyetja apo tema.Askush nuk duhet te kete "frike " nga vdekja ne kushte normale.Mua per vete s'me ka shkuar deri me sot ndonjehere mendja per kete pune.Ne kushte kur ajo mund te te iki,d.m.th gjendesh ne situata te padeshiruara atehere mendon per humbjen e jetes dhe jo per vdekjen dhe per friken nga vdekja.Te dyja nocionet kene kuptim te ndryshem per mendimin tim.Sepse te vdesesh dhe te hunbasesh jeten s'jane e njejta gje.Kur ndodhesh ne situatat e permendura nis dhe mendon si te mbrosh jeten qe te mos e humbesh ate.Pra,ne konkluzion te fundit njeriu perpiqet me te gjitha mundesite qe i jepen nese i kercenohet jeta ta mbroje ate dhe jo te kete frike.Kjo e fundit nuk ekziston tek njeriu por ajo lind ne vartesi te rrethanave se sa mundesi i jepen per te triumfuar mbi vdekjen.Kur s'ka mundesi per ta mbrojtur vjen vdekja qe s'te le kohe te mjaftueshme per te patur frike.
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  Berti69 prej 06.09.11 23:26

Nga vdekja nuk duhet te kemi frike sepse nuk e kemi provuar kurre edhe nese e provojme nuk do ta kuptojme sepse jemi te vdekur.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  Xhemajl prej 06.09.11 23:29

berti69 shkruajti:Nga vdekja nuk duhet te kemi frike sepse nuk e kemi provuar kurre edhe nese e provojme nuk do ta kuptojme sepse jemi te vdekur.
Vet fakti qe nuk e kemi provuar kurre na shtyn te kemi frike,frika vjen nga e panjohura,,
Njeriu qe ka frike vdekjen, ai nuk e ka jetuar asnjeher jeten,,Ne qoft qe jeton jeten, at'her nuk ki arsye qe ta kesh frik jeten,, vetem se e pret duarhapur..
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  lavdim.bossi prej 07.09.11 19:34

njeriu jeton ne gjum ne momentin kur vdes zgjohet nga gjumi dhe jeton jeten e amshueshme ne ferr apo parajse . kjo osht si rezultat i veprave qe njeriu vepron

lavdim.bossi

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  Arb prej 07.09.11 19:51

Kam frike dhe shume nga vdekja, deri sa s'e shoh veten te denje qe me veprat dhe punet pozitive te mija dhe atyre qe m'i ka urdheruar Zoti, t'i dal Atij perpara!...Ne momentin qe do t'i kthehem adhurimit dhe gjithnje puneve te mira per veten dhe njerezit, do ta pres vdekjen duar hapur, po i bindur jam se ateher edhe ajo do te me pres duar hapur...por dhimbja gjithmon ne vdekje do te jete e pranishme, sepse edhe njerezit me te dashur te i Gjithdishmi, nuk i'u kane shmangur dhimbjes se ndarjes se shpirtit nga trupi
avatar
Arb

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  Zattoo prej 20.11.12 21:59

Frikė nga jeta?

Horas Kaleni, filozof amerikan njėherė pat thėnė: ” Ekzistojnė njerėz qė e ndryshojnė jetėn e vet ngase i frikohen vdekjes dhe njerėz qė atė e bėjnė ngase i gėzohen jetės.

Grupi i parė jeton duke vdekur, pėrderisa grupi i dytė vdes duke jetuar.

Pa marr parasysh se kur vdes, kam ndėrmend tė vdes duke jetuar!” Pra cili ėshtė kuptimi i tė jetuarit. Unė nuk mendoj se kuptimi i tė jetuarit ėshtė tė shkruash libra tė rėndėsishme apo tė grumbullosh pasuri tė madhe, tė eksponosh fuqinė dhe ndikimin tėnd. Unė mendoj se shumė njerėz nuk e njohin artin e tė jetuarit, e cila megjithatė ėshtė ART.

Shumė pėr fat tė keq vegjetojnė, e kėtė mė sė miri e ilustron thėnia nga shkrimi i Daut Demakut: “Njeriu nuk rron dy herė, por ka shumė nga ata qė nuk dinė tė jetojnė as njė herė…” Kuptimi i jetės ėshtė nė thėnien: “Duaj dhe bėhu i dashur”. Duaje edhe ushqimin, kėnaqu nė tė, edhe rrezet e diellit edhe hėnėn.

Nuk ka kėnaqėsi nė jetė dinamike, nė shkuarje tė shpejtė nė zyre. Shikoje perėndimin e diellit, mėnyrėn e veēantė tė komunikimit me njerėzit, kuptoje krijesėn tjetėr njerėzore, ėndėrro me tė, jeto dhe kėnaqu emocionalisht, fizikisht, me mendime dhe me shpirt. Ēdo dashuri e re, ēdo miqėsi, ēdo fshehtėsi e mėsuar neve vetėm na pasuron, na bėnė krijesa mė tė vlefshme se qė kemi qenė. Jetėn duhet shikuar si proces tė mbledhjes sė pasurisė sė pėrjetshme. Nuk duhet rezistuar jetės, dashurisė, miqėsisė.

Ēdo ēast kur t’i mund t’i ofrosh dikujt dashuri, kėnaqėsi ėshtė pasuri. Vet jeta ėshtė si njė roman i mire nė tė cilėn sa mė tepėr thellohesh aq mė shumė ka kuptim. Me kalimin e kohės plotėsohet karakteri i njeriut dhe ngjarjet e kaluara e marrin kuptimin qė pėr momentin ai kuptim mungon. Me kalimin e kohės gjithēka qartėsohet.

Nėse sot nuk e ke tė qartė se pse do tė duhej tė investosh nė dashuri, miqėsi, nėse sot ti nuk e gjen PSE-nė e madhe tė jetės sate, PSE-ja ka pėr tė gjetur nesėr ty!? Jeta megjithatė ka kuptim, nėse ai kuptim ju mbush me gėzim dhe hare tė cilėn me zemėrgjerėsi do t’ia ofroni tė tjerėve.

Fisnikėria ėshtė virtyt i madh. Mos iu frikoni jetės. Mos kėrkoni kėshillė nga frika e juaj. Nuk ėshtė dėshtim nėse je rrėzuar, dėshtim ėshtė nėse rrėzohesh dhe nuk ngritesh mė.

Dėshtimi mė i madh nė jetė ėshtė vet frika nga dėshtimi. Frika nga jeta.


avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Psikologjia dhe parapsikologjia

Mesazh  Muneer prej 21.11.12 8:25

Frike nga cdekja kane te gjithe pasi frika eshte je ndjenje njerezore qe ndihmon te parapergatitesh nga me e keqja ne kete rast frika nga vdekja ndihmon qe te merren masat qe nje person te mos vdese si dhe te marre parasysh te gjitha menyrat se si mund ti ndodhe dicka e keqe ne te ardhmen dmth pak a shume te analizoje vetveten! Perjashtoj ketu rastet e nje frike te vazhdueshme deh te paarsyeshme te cilat jane te rrezikshme dhe stresuese per vete personin! Sa per mua personalisht besoj ne Reminiscience dmth ne ringjalljen e personit ne kete bote kshuqe ska pse te kete njeriu frike/ vdes dhe ringjallet perseri!


Edituar pėr herė tė fundit nga PsikologjiaParapsikologja nė 21.11.12 8:27, edituar 3 herė gjithsej (Reason for editing : nuk lexohej!)
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  syri i art prej 20.03.14 8:47

frik nga vdekja,kjo esht baza e te gjitha llojeve te frikes...perse frik,sepse esht diqka e panjohur,pra diqka qe nuk na kujtohet se e kemi provuar najhere...ai apo ajo qe ka frik nga vdekja,as jeten nuk e jeton,nuk e perjeton kenaqesin qe ofron jeta...ndersa ai apo ajo qe nuk ka frik nga vdekja,MEDITON,dhe perjeton te gjitha kenaqesit dhe pakenaqesit,pa asnje ngarkes,pra jeton natyrshem nga qasti ne qast,ashtu siq vjen...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  Hagel prej 20.03.14 12:58

Ne momentin e vdekjes, ata qe e dine qe jane te vdekur ne trupin fizik, dmth qe jane te vetedijshem mund te jene vetem te inicuarit apo shtriganet.Jane te vetmit qe perjashtohen nga rregullat e pergjitheshme.
Pra te tjeret pervec ketyre qe permenda me siper nuk jane te vetedijshem pas vdekjes, pra te mos keni frike se asgje nuk do kuptoni ne ato momente.
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  Anon prej 20.03.14 17:01

Kam frike vetem nga ndergjegja ime!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  Crash prej 20.03.14 19:36

Aspak kam qene i vdekur miliarda e miliarda vite perpara se te lindja dhe s'kam pasur shqetesimin me te vogel
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  elektronika prej 23.03.14 2:57

Frike nga vdekja!! Te gjithe njerezit pa perjashtim kane frike nga vdekja. Ajo eshte e pavetedijeshme dhe e fshehur, del ne pah ne momente rreziku dhe forcohet me teper sa me shume zgjat rreziku.
Te shprehesh, kur te pyesin, qe nuk ke frike genjen, e ben per shou ose sepse nuk je menduar thelle per tu pergjigjur. Frika eshte instiktive, ne e duam jeten prandaj kemi frike. Per kete arsye nuk e kalojme rrugen kur ka makina por presim semaforin, zbresim nga kati i 5- te nga shkallet dhe nuk hidhemi nga ballkoni pikerisht sepse kemi frike se vdesim. Jeta eshte e bukur dhe duhet shijuar ajo vjen vetem njehere.
Po qe se do te thoshit per rimisherim ajo eshte kot jo vetem qe nuk eshte vertetuar shkencerisht por edhe sikur te jete e vertete fakti qe ne rikthehemi te "formatuar" pra nuk mbajme mend asgje nga jeta tjeter eshte njesoj e barasvlefshme me faktin qe ti jeton vetem njehere.
Mos thoni kot qe nuk keni frike nga vdekja mjafton te perballeni me te dhe do ta ndjeni menjehere friken per te dhe dashurine per jeten.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  xhimi ejm prej 23.03.14 4:56

elektronika shkruajti:Frike nga vdekja!! Te gjithe njerezit pa perjashtim kane frike nga vdekja. Ajo eshte e pavetedijeshme dhe e fshehur, del ne pah ne momente rreziku dhe forcohet me teper sa me shume zgjat rreziku.
Te shprehesh, kur te pyesin,  qe nuk ke frike genjen, e ben per shou ose sepse nuk je menduar thelle per tu pergjigjur. Frika eshte instiktive, ne e duam jeten prandaj kemi frike. Per kete arsye nuk e kalojme rrugen kur ka makina por presim semaforin, zbresim nga kati i 5- te nga shkallet dhe nuk hidhemi nga ballkoni pikerisht sepse kemi frike se vdesim. Jeta eshte e bukur dhe duhet shijuar ajo vjen vetem njehere.
Po qe se do te thoshit per rimisherim ajo eshte kot jo vetem qe nuk eshte vertetuar shkencerisht por edhe sikur te jete e vertete fakti qe ne rikthehemi te "formatuar" pra nuk mbajme mend asgje nga jeta tjeter eshte njesoj e barasvlefshme me faktin qe ti jeton vetem njehere.
Mos thoni kot qe nuk keni frike nga vdekja mjafton te perballeni me te dhe do ta ndjeni menjehere friken per te dhe dashurine per jeten.

Tė kesh dėshirė tė jetosh nuk ėshtė njėlloj si tė kesh frikė nga vdekja. Shumė njerėz nuk duan tė vdesin sepse duan tė jetojnė dhe jo sepse kanė frikė nga vdekja. Megjithatė nuk mund tė flitet nė mėnyrė absolute. Njeriu e do jetėn sepse do tė shohė fėmijėt kur riten, bėhen tė suksesshėm, martohen, lindin fėmijė. Njeriu do tė jetojė sepse do tė shijojė tė mirat e jetės dhe jo sepse ka frikė tė vdesė. Njerėz edhe mė tė fortė duan tė jetojnė pėr tė mos mbushur nė hidhėrim familjen, pėr shembull.

Nėse njeriu do tė kishte frikė nga vdekja nė mėnyrė absolute, nuk do tė kishim vetvrasje apo tentativa pėr vetvrasje. Dėshira pėr tė jetuar ėshtė e lindur sepse lind njėkohėsisht me jetėn dhe nuk mund tė pėrkėthehet si frikė ndaj vdekjes.

Unė pėrballem me vdekjen sepse dua tė jetoj, sepse dua tė diturohem mė shumė, sepse nuk dua qė fėmijėt dhe prindėrit e mi tė vuajnė humbjen time. Vėrtet nuk dua tė vdes, ashtu si kushdo tjetėr, por jo sepse kam frikė.
avatar
xhimi ejm

Mosbesimi ėshtė shenjė zgjuarėsie dhe zhvillimi, jo besimi.

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  xhimi ejm prej 23.03.14 5:03

ILIRA shkruajti:Kam degjuar nje shprehje qe me pelqeu dhe ka lidhje me temen : "Njeriu lind duke qare dhe vdes duke qeshur" nuk duhet te jete kaq e tmerrshme tek e fundit.

Kjo do tė ishte jeta ideale. Fatkeqėsisht, jo tė gjithė vdesin duke qeshur. Ka qė vdesin nga uria, plumbi, dhimbje e fortė, tortura e shumė lloje vdekjesh mizore.
avatar
xhimi ejm

Mosbesimi ėshtė shenjė zgjuarėsie dhe zhvillimi, jo besimi.

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  syri i art prej 23.03.14 9:28

vdekja sa gje e ftoht si fjal,se kshtu e kemi mesuar,po vdekja si realitet,nuk egziston,po ndrrimi jetes,si shembull sikur ndrrimi i rrobave te vjeteruara,me te reja...per ta ilustruar kete po trgoj qka ka then Sokrati kur e kan helmuar,gjat procesit te helmimit,i ka mbledh te gjith nxanesit e vet per tju treguar se a ka jet pas vdekjes...dhe kur fillon helmi me vepru fillon nga kembet,thot kembet nuk po i ndjej smund ti leviz,po jam i teri,sme mungon asgje,pastaj trupi ashtu duart dhe kur afrohet ke koka thot tash mund te me ndalet gjuha po gjer ketu nuk me mungon asgje jam i teri...dhe nga kjo mund tju them se jeta vazhdon,po ju mos e besoni po duhet ta provoni vet...vdekja dhe meditimi kan diqka te perbashket...kush e perjeton meditimin,e kupton edhe vdekjen si fenomen..po prap se prap na mbetet per ta provuar...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  Jetmira prej 07.09.14 16:32

i kam shkuar vdekjes aq afer disa her saqe them me vete mir jeta qe mka inat po vdekja cka me muaa
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja?

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 07.09.14 20:27

Jo, per mua vdekja duhet mirepritur. Vetem duke mos pasur frike nga ajo mund te behesh nje BUDA.
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

58


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  Hidra prej 29.09.14 23:19

Me vdekjen tone ne kthehemi ne gjendjen origjinale.
Jeta sherben vetem per te testuar dhe per te ndjere te keqen, te kunderten tone.
avatar
Hidra

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A keni frike nga vdekja ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi