Lidhjet e Xhorxh Sorosit me Rothschildėt

Shko poshtė

Lidhjet e Xhorxh Sorosit me Rothschildėt

Mesazh  Neo prej 31.05.08 18:16

Lidhjet e Xhorxh Sorosit me Rothschildėt

Hungari

Kur Parlamentari Istvan Csurka i Partisė Opozitare Nacional - Socialiste, u pėrpoq tė protestonte shkatėrrimin e ekonomisė Hungareze nga strategjitė e Sorosit dhe miqve tė tij, ai u damkos si njė "anti semit" dhe nė qershor u pėrjashtua nga qeverisja e Forumit Demokratik.

Jugosllavi

Nė fillim tė viteve '90 Sorosi nė bashkėpunim me FMN nė tė cilėn Jugosllavia vazhdonte aderimin e saj, hodhi dorashkat, gjė e cila mė pas pėrshkallėzoi nė luftė. Sorosi ėshtė gjithashtu edhe miku i sekretarit tė shtetit Lawrence Eagleburger, Ambasadori i Parė nė Beograd dhe padroni i Slobodan Milosheviēit.

Eagleburgeri ishte kryetari i parė i "Kissinger Associates" nė bordin (komisioni i 300-ve) e tė cilės ėshtė anėtar edhe Lordi Carrington. Ndėrhyrjet e mėvonshme kanė ndezur nė mėnyrė direkte agresionin Serb ndaj Kroatėve dhe Boshnjakėve. Sot Sorosi ka fondacione nė Bosnje, Kroaci, Shqipėri, Slloveni, dhe njė "Fondacion Soros Jugosllav" nė Beograd e Serbi. Nė Kroaci ai pėrdor fondet nga fondacioni i tij pėr tė rekrutuar gazetarė me influencė pėr tė diskretituar kundėrshtarėt e tij tė

"Terapisė sė Shookut" si anti semit ose neo-nazist.
(Nga studimet EIRNA "Derivatet")
Nga Jan Von Helsing ("Shoqėritė Sekrete dhe Fuqia tyre nė Shekullin e 20-tė")

Njė Hungarez 64-vjeēar me pasaportė Amerikane ėshtė njė super-yll midis spekulatorėve tė mėdhenj. Kur lista e fundit e "Forbes" pėr menaxherėt mė tė paguar u botua, Sorosi ishte nė krye me njė diferencė shumė tė madhe. Vitin e fundit ai pėrfitoi 550 milion US$, njėzetė herė mė tepėr sesa bosėt e Disney-it.

Kur Sorosi hap rrjetėn, tregu ndėrkombėtar bankar fillon tė tkurret dhe rezervat bankare fillojnė tė shqetėsohen. Nė Shtator 1993 ai ia doli mbanė me Bankėn e Anglisė. Ai ishte i sigurt se Bankės do t'i duhej ta merrte Paundin jashtė presionit tė mekanizmit tė kėmbimit valuator Europian dhe ta zhvlerėsonte atė. Ai luajti 10 Bilion US$ -- me sukses.
Ai arriti tė bėnte 1 Bilion US$, pėr tė cilat taksapaguesit Anglezė do t'u duhet tė paguajnė.

Ai vetė kėrkon tė njihet si njeriu i cili kėrkon tė influencojė nė Tregun e madh Botėror Monetar. Ky ėshtė njė qėndrim shumė i pazakontė qė njė investitor mund tė mbajė, ndėrkohė qė ai duhet tė pėrfitojė nga momente tė pa vėna re nga konkurentėt e tij! Nė mars tė vitit 1993, aktiviteti i Sorosit u bė i njohur nga predikimi i tij se ēmimi i arit do tė rritej. U parashikua qė blerja e metaleve tė ēmuara ishte bėrė zbavitėse dhe kjo ēoi nė njė rritje tė ēmimit 20% mė lartė se ēmimi mė i lartė gjatė luftės sė Gjirit.

Nė fillim tė qershorit 1993 ai shkroi njė letėr tė hapur pėr gazetarin ekonomik tė 'London Times', Anatole Kaletsky, duke njoftuar se ai kishte ndėrmend tė nxiste Tregun Monetar tė shiste aksione nė sasi tė konsiderueshme tė Qeverisė Gjermane nė favor tė Fondit Francez. Kjo do tė thotė 'Poshtė me gjithė Markėn dhe o burra sulm mbi Bundesbankun'!

Nė gazeta tė ndryshme rreth e qark botės Sorosi lavdėrohet si 'Robin Hudi i epokės sė kompjuterit', kėtė lloj spekulimi ai e pėrfitoi nga vendet e pasura nė njė stil perfekt qė tė merrte nė dorė vendet e Europės Lindore dhe Rusisė nėpėrmjet Fondacioneve Soros, tė pregatiste rrugėn drejt 'Demokracisė'nė kėto vende tė 'varfra'qė iu ishte pirė gjaku nga komunizmi.

Po kush ėshtė pra Sorosi? Historia zyrtare flet se ai ka lindur nė 1930 nga prindėr Hebrenj dhe nė moshėn e fėmijėrisė ėshtė pėrzėnė nga Nazistėt nga Budapesti.

Ai u regjistrua nė "London School of Economics" shkollė e profilit ekonomik dhe nė mes tė viteve '50-tė shkoi nė U.S.A. Atje nė mėnyrė tė magjishme hipi nė Wall Street, megjithatė karriera e tij deri nė 1969 linte pėr tė dėshiruar. Mė pas njė kolegu i tij e punėson nė njė Fond Investimesh. Ai atje shiste stoqe tė cilat nuk i kishte nė pronėsinė e tij duke shpresuar se ēmimi do tė binte dhe ai t'i blente pėrsėri me ēmim mė tė ulėt se sa i shiste.

Nga fondi i investimeve "Quantum Group" lindi njė familje investimesh e cila operonte nga Dutch West Indies (vend nė Karaibe). Quantum ėshtė njė nga 'makinat investuese'mė ndikuese nė botė. Nė 8 vjet tė 24 viteve tė fundit ka nxjerrė njė 'fitim zyrtar'prej 50% mė shumė, dhe nga kėto nė 2 vite 100% mė shumė se vitet e tjera.

Ndėrkohė Sorosi drejtonte biznese mbi njė grup menaxherėsh dhe e kufizonte veten nė konstruktimin e njė 'fushate tė madhe'. Ai i shkroi qėllimet e tij nė njė libėr tė titulluar "Alkimia e Financės", nė tė cilėn ai shprehej se 'spekulatorėt financiar mendojnė (janė) mė tė rėndėsishėm se faktet reale financiare'. Por kjo ėshtė vetėm njė pamje mediatike --- dhe ne e dimė kush i zotėron ato - pikturat e tij. Kush ėshtė ai nė realitet?
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lidhjet e Xhorxh Sorosit me Rothschildėt

Mesazh  Neo prej 31.05.08 18:17

William Engdahl rreth tij shprehet:
"Sorosi spekulon nė Tregun Botėror Financiar nėpėrmjet sekreteve pa kufi tė Kompanisė 'Quantum Fund NV', njė kompani private qė zotėronte njė fond prej 4 deri 7 Bilion US$ prej 'klientėve tė ndryshėm'.

Fondi 'Quantum'ėshtė regjistruar nė njė vend tė sigurt nga taksat nė Netherland Antilles nė Karaibe. Me qėllim qė tė shmangė kontrollin financiar nga administrata amerikane asnjė shtetas amerikan nuk ėshtė i punėsuar nė bordin e Quantum. Drejtorėt e tij janė njė pėrzierje interesante e pėrbėrė nga financierė Zvicerianė dhe Italianė...

Sorosi ėshtė identifikuar si fytyra e njė grupi bankar Anglo-Francez tė Rothschildėve.
Nė mėnyrė tė kuptueshme, as ai, as Rothschildėt s'kėrkojnė qė ky fakt tė bėhet publik, kėshtu qė lidhja e ngushtė me miqtė e tij nė 'qytetin'e Londrės, nė Ministrinė e Jashtme Angleze, nė shtetin e Izraelit dhe me miqtė e tij tė fuqishėm nė ndėrmarrjen Amerikane do tė qėndrojė e fshehur."

Ndėrmjet anėtarėve tė bordit tė 'Quantum Fund'ėshtė njėfarė Richard Katz. Ai ėshtė nė tė njėjtėn kohė edhe koka e "Rothschild Italia S.p.A." nė Milano dhe ėshtė gjithashtu nė bordin e bankave tregtare "N.M. Rothschild and Sons" nė Londėr.

Njė tjetėr anėtar i bordit ėshtė edhe Nils O. Taube. Ai ėshtė partner nė "London investment group St. James Place Capital" i cili e numėron Lord Rothschild ndėrmjet partnerėve kryesorė. Njė partner i pėrhershėm i Sorosit nė disa nga spekulimet e tij - veēanėrisht nė ngritjen e kuotimit tė arit - ėshtė Sėr James Goldsmith, njė i afėrm i dinastisė sė Rothschildėve. Nė bordin e Quantum gjejmė gjithashtu disa koka tė disa bankave private modeste Zviceriane (tė cilat ndihmojnė sindikatat e krimit tė organizuar---armėve dhe drogės - si dhe pastrimit tė parave).

Kemi Edgar D. de Picciotto drejtues i njė banke private nė Gjenevė "CBITDB Union Bancaire Privee", lojtari kryesor i arit dhe tregjeve tė investimit, Isidoro Albertini, drejtues i njė kompanie brokersh (ndėrmjetėsues financiar) nė Milano "Albertini dhe Co.", Beat Notz i bankės private "Banque Worms" nė Gjenevė, Alberto Foglia, drejtues i "Banca del Ceresio" nė Lugano. Nė vazhdėn e skandaleve tė korrupsionit nė politikėn Italiane sė fundmi u zbulua se politikanė italianė tė ndryshėm kishin depozituar paratė e tyre nė "Banka del Ceresio". Dukshėm Sorosi kishte mė shumė se informacion tė brendshėm rreth goditjes sė kamzhikut mbi politikėn Italiane kur ai sulmoi Liretėn nė Shtator 1994.

William Engdahl shpjegon "Lidhjet e Sorosit me ultra sekretet ndėrkombėtare tė rrethit financiar tė Rothschildėve nuk ėshtė diēka e zakonshme apo lidhje aksidentale bankare. Suksesin e pazakontė tė Sorosit nė riskun e lartė financiar nuk mund ta shpjegojmė thjeshtė me 'ēėshtje shansi'. Sorosi ka tė drejtė tė hyjė nė 'rrjetin e brendshėm'tė kanaleve mė tė rėndėsishėm botėror tė informacionit, si ato shtetėrore dhe ato private.

Nė Luftėn e Dytė Botėrore Familja Rothschild pėrhapi njė atmosferė mosnjohje rreth vetes, por pas saj ishte grupi financiar mė i madhi dhe mė i fshehti nė botė. Rothschildėt shpenzojnė shumė para qė tė japin tablonė e njė familjeje tė shėndoshė aristokrate tė cilėt bėjnė njė jetė tė qetė ku dikush dashuron verėn Franceze dhe tjetri angazhohet nė aktivitete humanitare.

Shumė profesionale, "N.M. Rothschilds and Sons" ėshtė ndėrmarja mė me influencė nė fraksionin e shėrbimit sekret Britanik e lidhur ngushtė me neo-liberalėt e Thaēėrit krah i Partisė Konservatore. Nė 1980-tėn "N.M. Rothschilds and Sons" fituan disa Biliona US$ nga privatizimi i industrisė shtetėrore qė u pėrēuan pėr Znj. Thaēer. Banka Rothschild ėshtė gjithashtu nė qendėr tė tregtisė botėrore tė arit. Nė kėtė bankė ėshtė fiksuar dy herė brenda njė ditė ēmimi i arit nga pesė bankat tregtare mė me influencė nė tregtinė e arit.

Por "N.M. Rothschilds and Sons" ėshtė ngatėrruar gjithashtu nė disa shėrbime sekrete tė ndyra qė merren me 'droge nė kėmbim tė armėve'. Nga mardhėniet e mira nė nivelin mė tė lartė qė kanė Rothschildėt me shėrbimet sekrete Britanike parandalimi i bashkfajėsisė ėshtė njė nga rrjetet e shėrbimit sekret tė paligjshėm nga mė tė pistat, BCCI (Bank of Credit and Commerce International) qė mund tė njihet.

Nė tė vėrtetė Banka Rothschildėve i pėrket rrethit tė brendshėm tė kėtyre bankave ndėrkombėtare qė merren me pastrimin e parave tė CIA dhe M16 tė cilat financuan nė vitet '70 dhe '80 projektet e CIAs siē ishte 'Contras'nė Nikaragua".

William Engdahl: "Was stecht hinter den Wahrungskriegen des George Soros?"

(ē'farė fshihet pas luftės sė parasė nga Xhorxh Soros?), EIRNA-Studie "Derivate - Die finanzielle Wasserstoffbombe der 90er Jahre" (Prejardhja -- Bomba Financiare me Hidrogjen e vitit 1990).

Kryetari kryesor i Komisionit Bankar nė Shtėpinė e Pėrfaqėsuesve nė U.S.A, Henry Gonzales i tėrhoqi vėrejtje administratorėve tė Bushit dhe Reganit pėr refuzimin e ndekjes penalisht tė BCCI. Nė mbledhje, Departamenti i Drejtėsisė nė mėnyrė tė pėrsėritur refuzoi tė bashkėpunonte nė hetimet kongresuale mbi skandalet e BCCI dhe nė skandalet rreth lidhjeve tė ngushta me "Banco Nazional del Lavoro" (BNL).

Kjo bankė ka fituar Biliona US$ nga kreditė qė Bush i ka dhėnė qeverisė Irakene pak para luftės sė Gjirit. Gonzales ka thėnė se Administrata e Bushit ka njė departament drejtėsie tė cilin ai e mendon si mė tė korruptuarin nė tė gjithė eksperiencėn e tij 32-vjeēare nė Kongres".

Pasi BCCI u akuzua haptaz nga media pėr shkelje tė ligjeve tė ndryshme, prokurori i pėrgjithshėm i Nju Jorkut Henry Morganthau bėri tė njohura dėnimet zyrtare mbi BCCI. Morganthau e akuzoi BCCI si "Banka mashtruese mė e madhe nė botėn financiare". BCCI gjatė 19-vjeēarit tė saj e ka zhvilluar aktivitetin si njė organizatė e korruptuar kriminale.
Njė nga drejtorėt e BCCI, Sauditi Shiekh Kamal Adham, ka qenė koka e shėrbimeve sekrete tė Arabisė Saudite gjatė periudhės kur Bush drejtonte CIA-n.

Asnjė gazetė pėrėndimore nuk mund ta fshihte faktin qė lidhja midis Grupit tė Rothschildėve dhe Xhorxh Sorosit ishte nyja kryesore e rrjetit tė madh e tė paligjshėm te BCCI.

Njeriu kyē nė kėtė aktivitet ishte Dr. Alfred Hartmann, drejtori manaxhues i degės Zviceriane tė BCCI (Banque de Commerce et de Placement SA), koka e Bankės sė 'Zurich Rothschild Bank AG'nė Zyrih tė Zvicrės dhe anėtar i bordit tė "N.M. Rothschilds and Sons" nė Londėr. Ai ishte gjithashtu nė bordin e degės Zviceriane tė 'Italian BNL'dhe nėnkryetar i 'N.Y. Intermaritime Bank'nė Gjenevė.

Njė mik i shėrbimeve sekrete i cili kishte punuar me "ēėshtjen Soros" e cila u hap, sipas sė cilės nė Shtator 1993 Sorosi kishte grumbulluar me 'shans'nėpėrmjet njė grupi tė 'miqve tė heshtur'njė shumė prej 10 Bilion US$ pėr ta pėrdorur si njė levė pėr tė hequr 'nga menteshat' monedhat Europiane. Ndėrmjet partnerėve, dukshėm ishte tregtari i vogėl i metaleve dhe karburanteve Marc Rich dhe tregtari i armėve hebreu Shaul Eisenberg.

Pėr dekada tė tėra Eisenberg kishte punuar pėr shėrbimet sekrete Izrailite dhe kishte zhvilluar tregti armėsh nė tė gjithė Azinė dhe Lindjen e Afėrt. Njė partner i tretė i Sorosit ėshtė Rafi Eytan i cili mė parė ka qenė pika e kontaktit midis Mossadit dhe shėrbimeve sekrete Britanike.

Parimisht Xhorxh Sorosi ėshtė njė tullė tjetėr nė ekonomi dhe mardhėniet politike nė duart e Rothschildėve. Ai ėshtė ndėrmjet atyre qarqeve i cili tre vite mė parė filloi njė fushatė tė djallėzuar pėr "Perandorinė e Katėrt" kundėr bashkimit tė ri tė Gjermanisė. Sorosi ėshtė shumė anti-Gjerman.

Nė autobiografinė e tij "E Nėnshkruara Demokraci" Sorosi paralajmėronte rrezikun se bashkimi ri i Gjermanisė mund tė turbullonte (fuqinė) ekuilibrin nė Europė...

Lehtėsisht mund tė shihet se si situata midis luftrave mund tė shpėrthejė sėrish. Njė Gjermani e bashkuar kthehet nė ekonominė mė tė fortė dhe zhvillimit tė Europės Lindore..

Kontaktet e tij Amerikane e afrojnė Sorosin me qarqet e shėrbimeve sekrete dhe ekonomike tė qarqeve tė Xhorxh Bushit. Banka dhe kreditori mė i rėndėsishėm gjatė sulmeve tė tij nė sistemin monetar Europian nė Shtator 1994 ishte CITICORP, banka mė e madhe Amerikane.

Sorosi i bėri thirrje investitorėve ndėrkombėtarė ta heqin me rrėnjė Doutsche Marken. Kur nė fundin e 1989 ribashkimi (i Gjermanisė) u shfaq si mundėsi, njė ndėr menaxherėt kryesor tė CITICORP, i cili mė parė kishte qenė mbikqyrės nė kompaninė 'Dukakis'tha: 'Bashkimi i Gjermanisė do tė jetė njė katastrofė pėr interesat tona. Ne duhet tė ndėrmarrim veprime tė atilla tė cilat dobėsojnė markėn Gjermane nė masėn 30% e cila nuk do t'i japė mundėsi Gjermanisė tė ndėrtojė Gjermaninė Lindore dhe tė bėhet njė faktor ekonomik nė Europėn e Re".

Sipas shoqatave tė tij Sorosi ka 'njė ego tė pabesueshme'. Ai pėrshkruan se si gjatė luftės kur Hungaria u pushtua ai nuk kishte mundur tė mbijetonte si hebre, kėshtu qė ai kishte pėrdorur njė indetitet tė dytė. Ajo tė cilėn ai nuk e ka thėnė, sidoqoftė ka qenė mbrojtja qė njė njeri i ka bėrė atij dhe i cili i shpėtoi ēifutėt e pasur ku mė pas Sorosi nuk la pa i shpėrblyer.

Kjo ėshtė mėnyra se si ai i 'mbijetoi'luftės, duke u larguar nga Budapesti vetėm dy vjet pasi kishte mbaruar lufta. Megjithatė ai personalisht dhe media e pronėsuar nga ēifutėt janė shumė tė shkathėt ndaj kundėrshtarėve tė tyre nė Europėn Lindore duke i cilėsuar si anti-semitik. Hebraizmi i tij mė shumė ėshtė i lidhur me pjesė tė Talmudit sesa me lidhjet e tij me fenė Hebraike apo popullin Hebre. Nga jashtė, Sorosi sponzorizon aktivitete tė tėra sociale, si 'koncerte paqeje'me Joan Baez nė 'punimet artistike me pika'nė Oxford pėr Europiano-Lindorėt, etj...

Por realiteti paraqet njė pamje krejtėsisht tjetėr. Sorosi personalisht ėshtė pėrgjegjės pėr kaosin ekonomik dhe "terapisė sė shokut" qė ndodhi nė Europėn Lindore pas 1989. Ai urdhėroi masa qesharake dhe dragoniane mbi qeveritė e dobėta atje, tė cilat i dhanė mundėsinė atij pėr tė blerė resurse nė zona tė mėdha tė Europės Lindore me ēmimet mė tė ulėta.

Marrim shembull Poloninė:

Nė fundin e 1989 Sorosi organizoi njė takim sekret midis regjimit komunist tė Rakowsky me opozitėn e bashkuar tė fshehtė tė Solidarnosc. Plani qė ai u paraqiti palėve ishte:

Komunistėt duhet t'i lejojnė opozitės Solidarnosc tė marrin qeverinė dhe tė fitojnė besimin e popullit.
Pastaj shteti duhet me qėllim tė ēojė drejt rrėnimit tė industrisė dhe bujqėsisė nėpėrmjet aplikimit tė normave astronomike tė interesit, duke ruajtur kreditė shtetėrore tė nevojshme dhe duke sharruar kompanitė me borxhe tė atilla tė cilat s'do tė kenė mundėsi t'i ripaguajnė.

Sorosi do tė sjellė biznesmenėt e pasur dhe miq tė tij ndėrkombėtarė nė Poloni pėr tė blerė menjėherė kompanitė shtetėrore tė privatizuara.

Shembulli mė i fundit ėshtė kompania e madhe e ēelikut "Huta Warsawa", e cila sot sipas ekspertėve tė ēelikut mund tė kushtojė 3 deri nė 4 Bilion US$ pėr ta ndėrtuar n.q.s. do tė ndėrtohej nga Kompanitė Pėrėndimore. Disa muaj mė parė Qeveria Polake ra dakort tė merrte pėrsipėr tė gjitha borxhet e "Huta Warsawa" dhe ta shiste kompaninė pa borxhe, por pėr 30 Milion US$, njė kompanie nė Milano 'Lucchini'.

Pėr tė kurdisur planin e tij, Sorosi pėrdori mikun e tij, njė djalosh ēifuto-Polak mbikqyrėsin ekonomik Jeffrey Sachs, i cili nuk mund tė fillonte punėn e tij nė Poloni si mbikqyrės, sepse ai deri tani nuk kishte punuar nė Poloni, por vetėm nė Bolivi. Kėshtu Sorosi nxorri njė tjetėr prej shumė fondacioneve tė tij, fondacionin "Stafen Batory Foundation", i cili mė pas u kthye nė klientin zyrtar tė mbikqyrur ekonomikisht prej Sachs nė Poloni (1989-90).

Nė globin e tij Sorosi ka punuar ose vazhdon tė punojė me kėshilltarin e Les Waleses, Bronislaw Geremek me Gjeneral Jaruzelski, Prof. Trzeciakowsky njė kėshilltar sekret i Ministrit tė ri tė Financave dhe Ekonomisė Leszec Balcerowicz dhe sė fundi me vetveten.

Sorosi pranon se ai e dinte se terapia e tij e shookut do tė shoqėrohej me masa tė hidhura si papunėsia, mbyllja e fabrikave dhe rritja e tensionit social. Ja pse ai insistonte qė Solidarnosc ta merrte pushtetin. Nėpėrmjet fondacionit tė tij ai mund tė vėzhgonte opinionistėt mė tė njohur nė media si Adam Michnik, me bashkėpunimin e tij nė ambasadėn e USA nė Varshavė i mundėsohet atij censurimi ndaj medias si asaj qė e mbėshtet teorinė e tij tė 'terapisė sė shookut'dhe ata tė cilėt e kundėrshtojnė apo e kritikojnė atė.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lidhjet e Xhorxh Sorosit me Rothschildėt

Mesazh  Neo prej 31.05.08 18:20

Rusia dhe Shtetet e Balltikut:

Sorosi dėrgoi njė delegacion nė Rusi ku kishte bashkėpunuar me Raissa Gorbacheva qė nė 1980-tėn pėr tė ngritur fondacionin Soros, "Fondacioni pėr Iniciativa Kulturore".

Ky ėshtė njė mjet tjetėr pėr tė dhe miqtė e tij pėrėndimorė pėr tė hyrė nė skalonin e lartė tė politikės pa-taksa dhe veprimi pėr tė 'blerė'personalitetet mė tė rėndėsishėm politikė dhe ekonomikė tė vendit.
Pas njė pėrpjekje tė dėshtuar me Gorbaēovin 1988-1991 ai ndryshoi kursin pėr t'u orvatur tek Jeltsini. Dhe pėrsėri ishte Sorosi i cili futi 'terapinė e tij tė shookut'ndihmuar dhe nxitur nga miku i tij Jeffery Sachs.

Nga 2 Janari 1992, pėrtej 'terapisė sė shookut'Sachs solli njė kaos tė papreēedent dhe njė inflacion tė theksuar e tė parashikueshėm nė Rusi i cili ndiqej nga institutet e kėrkimit shkencor, mė tė shquar nė botė tė fshehur nė Pėrėndim.

Nėn planet e Sorosit, Igor Gajdar dhe qeveria e Jeltsinit shkurtuan ndihmat ndaj industrisė dhe buqėsisė nė mėnyrė drastike, pėrveē atyre tė cilat kishin mbetur ekonomi shtetėrore. Synimet e njoftuara kishin njė defiēit prej 3-muajsh nė buxhet. Nuk kishte mė kredi pėr industrinė, kompanitė shtonin detyrimet astronomike dhe inflacioni Rubles doli jashtė kontrollit.

Sorosi dhe miqtė e tij pėrfituan menjėherė nga situata. Marc Rich, tregtari mė i madh i aluminit nė botė, filloi tė blinte menjėherė sasi tė mėdha alumini rus me ēmime ēuditėrisht shumė tė ulėta me tė cilat nė 1993 ai filloi ta pėrmbyste tregun nė vendet e industrializuara dhe kjo solli uljen e ēmimit tė aluminit nė 30%. Ky ėshtė vetėm njė shembull i shfrytėzimit 'alla Soros'.

Hije tė zeza tė cilat sundojnė botėn nėn drejtimin satanik tė njė dorė tė fshehtė. Kėto hije po e kthejnė botėn nė njė fermė dhe njerėzit nė skllevėr tė saj. Ky shkrim pėrpiqet nė mėnyrė tepėr tė pėrciptė tė japė disa sinjale 'SOS'nė lidhje me atė se ēfarė ndodh nė tė vėrtetė me ne. Asgjė nuk mund tė ndodhė rastėsisht dhe pyetja lind e menjėhershme: "A ka ngjashmėri midis horrorreve tė kėtij shkrimi, me atė qė vazhdon tė ndodhė nė Shqipėrinė pas Komuniste ??? (shėnimi i pėrkthyesit).

"Revoltat nė Gjeorgji mbajnė vulėn e Sorosit"
Nga MARK MacKINNON

Tbilisi
Nė muajin shkurt, bilioneri Xhorxh Soros filloi pėrsėri melodinė (avazin) e rrėzimit tė Presidentit tė Gjeorgjisė Eduard Shevarnadze, ndaj punėtorėve tė tullave.

Gjatė kėtij muaji, fondi nga Instituti i tij 'Pėr njė Shoqėri tė Hapur'dėrgoi njė 31-vjeēar nga Tbilisi aktivistin Giga Bokeria nė Serbi pėr t'u takuar me anėtarėt e Otpor (rezistenca) dhe tė mėsonte prej tyre sesi ata i organizuan demonstratat nė rrugė me qėllim rrėzimin e diktatorit Sllobodan Milosheviē. Mė pas nė verė 'Fondacioni Soros'pagoi biletėn e kthimit nė Gjeorgji nga aktivistėt e Otporit tė cilėt pėr tre ditė me rradhė zhvilluan kurse trajnimi mbi mėnyrėn sesi tė pėrshkallėzonin njė revolucion paqėsor tė mė tepėr se 1000 studentėve.

Javėn e fundit, 'Instituti i Lirisė' nė tė cilin z. Bokeria u ndihmua, ishte dhe instrumenti organizativ i protestave tė rrugės, tė cilat sollėn dhe firmosjen e dorėheqjes sė z. Shevernaze. Bokeria tha se ishte nė Beograd kur mėsoi vlerėn e mbajtjes lart tė moralit dhe si tė bėnte tė vlefshėm presionin publik, taktika tė cilat ēuan nė rrugėt e Tbilisit, i cili pas kėtij muaji dhe u degradua deri nė zgjedhjet parlamentare.

Nė Tbilis, lidhjet e Otporit janė parė vetėm si njė ndėr instancat e ndryshme nė tė cilat z. Sorros i dha lėvizjes anti-Shevarnaze njė shtytje tė lehtė: Ai gjithashtu financoi njė televizion opozitar shumė popullor i cili ishte pika kyēe e mbėshtetjes nė kėto javė "velvet revolution," dhe ai fare dukshėm financoi njė grup tė rinjsh tė cilėt udhėhoqėn protestat nė rrugė.

Ai gjithashtu ka mardhėnie shumė tė ngrohta me shefin e opozitės kundėr z. Shevernaze, z. Mikhail Saakashvili, njė avokat i arsimuar nė Nju Jork, i cili priste tė fitonte zgjedhjet presidenciale pėr katėr vitet e fundit, tė vendosura tė kryheshin nė Janar. Z. Soros personalisht i ka dhėnė njė ēmim z. Saakashvili nga fondacioni tij 'Pėr njė Shoqėri tė Hapur'.

Tashmė nė opinionin publik ėshtė pranuar gjerėsisht se z. Soros ėshtė personi qė planifikoi rrėzimin e Shevernazes, tha Zaza Gachechiladze, redaktor dhe drejtues i gazetės sė pėrditshme 'The Georgian Messenger'(Pėrcjellėsi i mezazhit nė Gjeorgji) nė gjuhėn angleze.

Nė sytė e tė punėsuarve tė Sorosit ēdo gjė ėshtė bėrė pėr tė ndėrtuar demokracinė nė vend. Laura Silber, njė konsulente e vjetėr pėr strategjitė nė 'Shoqėrinė e Hapur'tha se fondacioni sponsorizon ndryshimet, sepse 'disa nga kėto eksperienca janė shumė produktive'rreth Gjeorgjisė dhe Serbisė. "Nė klimėn aktuale tė politikės Gjeorgjiane, - tha ajo - mori ngarkesė mė tepėr seē duhej".

Por sidoqoftė kjo nuk ishte ajo qė z. Shevernaze vinte re.

'Xhorxh Soros ėshtė pozicionuar kundėr Presidentit tė Gjeorgjisė'- tha ai gjatė njė konference pėr shtyp nė Tbilis, njė javė para dorėheqjes sė tij - ėshtė tė paktėn e treta herė gjatė protestave qė ai ka shfaqur pakėnaqėsi ndaj Sorosit. Ai e kėrcėnoi se do tė mbyllte zyrėn e Fondacionit 'Pėr Njė Shoqėri tė Hapur'nė Gjeorgji, duke thėnė se Sorosit s'ka ē'i duhet 'tė ndėrhyjė nė proceset politike'.

Z. Bokeria 'Instituti i Lirisė' i tė cilit mori para si nga 'Shoqėria e Hapur'dhe nga Instituti 'Eurasia', i pėrkrahur nga Qeveria U.S.A, gjithashtu duhet thėnė se dhe tre organizata tė tjera luajtėn rolet kyēe nė rrėzimin e z. Shevernaze; Partia 'Lėvizja Kombėtare'e z. Saakshvili, Televizioni Rustavi - 2 dhe Kmara! (Georgian for Enough!) (Gjeorgjisht Mjaft!), njė grup tė rinjsh tė cilėt deklaruan luftė mbi z. Shevernaze nė prillin e vitit tė kaluar dhe filluan njė fushatė me postera dhe shkrime duke sulmuar korrupsionin nė qeveri.

Qė tė tre kanė lidhje me z. Soros. Sipas njė raporti tė shtypit, Mjaft ka marrė njė shumė prej $500,000 (U.S.) dhuratė nė prill, pjesė tė sė cilit mund tė jenė pėrdorur gjatė tre javėve tė protestave nė rrugė ku shumė demostrues nga fshatrat u morrėn me autobuza, u vendosėn mikrofona, bokse tė mėdhenj dhe njė ekran gjigant nė mes tė turmės e cila kishte rrethuar godinėn e parlamentit.

Televizioni Rustavi-2 filloi tė merrte para nga z. Soros kur filloi transmetimin nė 1995 dhe mori mė shumė fonde njė vit mė parė kur filloi gazetėn 24-orėshe kundėr Shevarnazes. Vėzhguesit thonė se roli i Rustav-2 gjatė protestave ėshtė vėshtirė tė vlerėsohet. Kanali filloi fushatėn e tij vite mė parė kur u prodhua njė film multiplikativ shumė popullor i quajtur 'Oborri Ynė', ku presidenti ėshtė portretizuar si njė batakēi i kėrrusur.

Qeveria ėshtė pėrpjekur dy herė tė mbyllė stacionin televiziv kur reporterėt e tij shfaqėn korrupsionin e ministrave tė ndryshėm tė qeverisė dhe ku edhe z. Shevernaze ishte brenda rrethit. Dhe ishte Rustavi-2 qė shfaqte se sa tė kontestueshme ishin zgjedhjet parlamentare tė Nėntorit, duke transmetuar zgjedhjet e mėparshme tė denoncuara nga organizata jo qeveritare amerikane pėr pėrfundimet kondradiktore nė fund. Gjatė protestave ishte kanali televiziv qė shihej nga ēdokush pėr lajmet e fundit.

"Ata ishin njė tribunė, - tha z. Bokeria, - Njerėzit e dinin se ku tė merrnin tė dhėnat e vėrteta. Ata u informuan pėr ēdo detaj tė votimeve, kur tė dilnin nė rrugė, ku dhe si". Ndėrkohė, z. Saakashvili, personi qė pritej tė zėvendėsonte z. Shevernaze, ka lidhje me z.Soros qė na kthejnė mbrapa nė vitin 2000, kur financieri pagoi vizitat e para pėr nė Tbilis.

Z. Soros erdhi nė vend me ftesėn e vet Shevernazes - tė dy janė njohur qė nė 1980-ėn, kur Gjeorgjiani ishte Ministri i Jashtėm i Rusisė - Pėr tė fomuar njė Shoqėri tė Hapur Gjeorgjiane me qėllim qė tė ndėrtoheshin institute demokratike dhe shoqėri civile. Nė tė njėjtin udhėtim, sidoqoftė, ai u takua me z. Saakashvili dhe publikisht paraqiti njė program qė ministri aktual i drejtėsisė ishte duke e paraqitur si njė zgjidhje pėr korrupsionin nė vend.

Mė pak se njė vit mė vonė z. Sakashvil i la postin proēesit tė ngadaltė tė futjes sė programeve nga z. Shevernaze dhe kaloi nė opozitė. Pas kėtij largimi, mardhėniet midis z. Soros dhe z. Shevarnaze filluan tė prishen.

Nga mesi i vitit 2002, z. Shevernaze shfaqi ankesėn e tij tė parė ndaj ndėrhyrjes sė Sorosit nė politikėn e vendit, dhe pak mė vonė mė shumė se njė dyzinė tė rinjsh shkatėrruan zyrat e 'Institutit tė Lirisė'tė z. Bokeria duke thyer kompjuterat dhe rrahur disa nga anėtarėt e stafit. Z. Soros iu pėrgjigj gjatė njė konference shtypi nė Moskė duke sygjeruar se qeveria e z.Shevernaze nuk mund tė jetė mė e besueshme pėr tė mbajtur si duhet zgjedhjet parlamentare nė 2003.

"Ėshtė e nevojshme qė tė mobilizohet shoqėria civile pėr tė siguruar zgjedhje tė lira dhe tė ndershme sepse janė disa forca tė vendosura pėr t'i falsifikuar dhe penguar zgjedhjet me qėllim qė ato tė mos zhvillohen tė lira dhe tė ndershme - tha z. Soros. Kjo ishte ajo qė ne bėmė nė Sllovaki nė kohėn e Vladimir Mecair, nė Kroaci nė kohėn e Franjo Tudjman dhe nė Jugoslavi nė kohėn e Miloseviēit."

Paratė e z. Soros dhe qėllimet nė dukje tė mira, fillimisht u mirėpritėn nė ish republikat Ruse nė periudhėn kur 'Shoqėria e Hapur'u pėrhap pas rėnies sė perdes sė hekurt, por disa nga kėto mardhėnie tashmė janė prishur. Ukraina dhe Bjellorusia e dėbuan 'Shoqėrinė e Hapur'duke e akuzuar pėr ndėrhyrje nė politikėn e brendshme, dhe zyrat e fondacionit nė Moskė sė fundi u sulmuan me armė nga njė njeri i maskuar gjatė njė grindjeje nė njė zyrė tė pasurive tė patundshme.

Z. Soros, i cili si ēėshtjen mė tė rėndėsishme ka ndėrhyrjet nė tregun monetar ėshtė fajėsuar nga disa pėr krizat qė ndodhen nė Azinė Juglindore,
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lidhjet e Xhorxh Sorosit me Rothschildėt

Mesazh  Neo prej 31.05.08 18:21

Mė 19 Dhjetor tė vitit 1994, shkrimtari Warren Hough deklaroi se Henry Kissinger ishte akuzuar nga presidenti francez Mitterand se ishte "kryemanipulatori" i konfliktit jugosllav. Thuhet se deklarata ėshtė bėrė nė njė mbledhje tė Konferencės Europiane tė Sigurisė nė Budapest, Hungari.

Sipas Warren Hough:

"Si pjesė e planeve tė tyre tė luftės, udhėheqėsit serbė shpenzuan miliona dollarė pėr kontrata dhe pagesa nė Shtetet e Bashkuara. Burime nga Wall Street theksojnė se shumica e kėtyre marrėveshjeve jetė-shkurtra, me sa duket u sajuan pėr tė fituar para pėr firmėn kėshillimore tė Kissinger, 'Shoqėria Kissinger', drejtor themelues i sė cilės ishte Lord Carrington, njė ndėrmjetėsues pėr "paqe" nė ish-Jugosllavi. Gjithashtu u fituan para dhe nga dy miqtė e Kissinger, Lawrence Eagleberger dhe Brent Scowcroft.

Njė shqyrtim i dokumentave tė bankės nė Nju Jork (New York City) tregoi se qė nė fillim tė vitit 1992, Eagleberger (ish Sekretari amerikan i Shtetit) dhe Scowcroft (Kėshilltar i Xhorxh Bushit pėr sigurinė kombėtare nė shtėpinė e bardhė), i fshehėn serbėve njė 'lidhje/burim parash', ndėrsa ata me sa duket po formulonin 'pozicionin asnjėanės tė SHBA-sė'ndaj fraksioneve etnike ndėrluftuese tė ish Jugosllavisė.

"Ėshtė me interes fakti qė Sir Alfred Sherman ka qenė kėshilltar i udhėheqėsit serb Radovan Karaxhiē, i cili vepronte nga njė apartament ngjitur me zyrėn e tij. Sipas kėrkimit tė publikuar, Sherman njihet si "shpikėsi i Margaret Thaēer-it", dhe ai ishte nė ballė tė manovrimeve tė cilat sollėn zgjedhjen e saj.

Serbėt u sponsorizuan nga Elita e pushtetit ?? nėpėrmjet bankave tė pėrfshira nė pastrimin e parave tė pista, tė cilat ishin para droge.

Gjithashtu ėshtė mahnitės fakti sesa "fondacione" u ngritėn nė ish Jugosllavi nga spekullatori financiar George Soros. Ai i ngriti kėto fronte nė Bosnie, Kroaci, Shqipėri, Slloveni dhe Beograd. Sorosi ėshtė njė mik i ngushtė i Lawrence Eagleberger i 'Shoqėrisė Kissinger', ish ambasador amerikan nė Beograd dhe njė aleat i ngushtė i Sllobodan Millosheviēit. Sipas shkrimtarit dhe studiuesit Ben Vidgen, i cili shkroi nė revistėn Nexus, nė Shkurt tė vitit 1996, Amerika, Gjermania dhe Izraeli po drejtonin njė transport ajror sekret armėsh pėr Kroacinė dhe Bosnien.

Qė nė fillim tė konfliktit, gazetarė francezė bėnė tė ditur nė vitin 1994 qė agjentėt e CIA-s po i nxisnin Muslimanėt e Bosnjės drejt kundėrsulmeve kokėkrisura dhe tė pashpresa kundėr serbėve me premtimet e gėnjeshtėrta tė mbėshtetjes nga amerikanėt. Fakt ky i mbėshtetur dhe nga George Kenney, njė zyrtar amerikan i ngarkuar me ēėshtjet jugosllave nė Departamentin e Shtetit Amerikan, derisa ai dha dorėheqjen i indinjuar me 14 Gusht tė vitit 1992.

Warren Hough deklaron se ndėrsa muslimanėve iu ngrit kurthi, rrjeti i Kissinger-it po luante lojėn e "tė mirit Ć¢ā‚¬“ tė
keqit", tė cilėn e pėrdorin shpesh manipuluesit. Dy udhėheqėsit serbė, Milloseviē dhe Karazhiē ishin pjesmarrės tė kėsaj loje. Sipas Hough-it: "Nėn kėtė skenar, Milloseviēi, klienti i Shoqėrisė Kissinger, hodhi poshtėė dhe dėnoi publikisht sulmin e paligjshėm tė trupave tė Karaxhiēit kundėr muslimanėve tė Bosnjės.

Por nė mėnyrė tė maskuar qeveria e Millosheviēit furnizoi forcat "tradhėtare" tė Karaxhiēit me tė gjitha armėt dhe mbėshtetjen qė atyre u nevojitej pėr tė zhvilluar njė "luftė shfarosėse" e tė paepur kundėr fqinjėve tė tyre muslimanė. Sigurisht, furnizimi i muslimanėve u bllokua nga konfiskimi i armėve nga OKB-sė. Studimi gjithashtu pohon se Arabia Saudite, njė tirani fashiste nė vetvete, po futej nė kurth nga ky plan.

Sipas disa burimeve, mbreti Fahd sigurohej vazhdimisht qė SHBA-ja planifikonte tė hiqte konfiskimin e armėve nė kohė pėr tė lejuar qė armėt tė mbėrrinin tek muslimanėt. Rrjedhimisht, mbreti bindi udhėheqėsit e tjerė islamikė tė kishin besim tek Uashingtoni. Tani monarkia saudite denoncohet si tradhėtare e Islamit gjė e cila, sigurisht, iu vjen pėr shtat manipuluesve.

Duke marrė parasysh tė gjitha kėto, ka disa lidhje interesante mes "ndėrmjetėsuesve tė paqes" nė Bosnie.

Lord Carrington anėtar i (Instituti Mbretėror i ēėshtjeve Ndėrkombėtare, Bilderberger, Komisioni Trilateral, Comm 300), Lord Owen anėtar i (Bilderberger, Komisioni Trilateral) dhe Karl Bildt i Suedisė (Bilderberger) ndoqėn njėri-tjetrin si "ndėrmjetėsues paqeje", zyrtarė pėr Bashkimin Europian nė ish Jugosllavi.

Cyrus Vance anėtar i (KMJ, KT, Bil, Comm 300) ishte "ndėrmjetėsuesi pėr paqe" i OKB-sė, ndėrsa nė tė njėjtėn kohė ishte njė drejtor i disa fabrikave tė quajtura 'Manufacturers Hanover Trust'. Kur Vance doli nė pension, OKB-ja caktoi norvegjezin Thorvald Stoltenberg, anėtar i (KT, Bil) dhe kur Xhimi Karter anėtar i (KT) dėshtoi nė mėnyrė tė kuptueshme "tė arrijė paqe", "fluturon" nė Bosnje si njė "negociator i pavarur".

Mė vonė erdhi Richard Holbrooke anėtar i (KT, KMJ, Bil), i dėrguari i paqes sė Bill Clinton anėtar i (KMJ, KT, Bil) dhe ambasadori amerikan nė Jugosllavi ishte Warren Zimmerman anėtar i (KT, KMJ), pėr tė raportuar tek Warren Christopher anėtar i (TC, CFR). E mbani mend gjenocidin e tmerrshėm nė Ruanda? Kush mbėrriti nė Ruanda pak ditė pėrpara se tė arratiset nė njė "mision tė fshehtė diplomatik"? Lord Carrington dhe Henry Kissinger. A mund tė fluturojnė derrat?

Kėshtu, sajimi i "konfliktit boshnjak" solli krijimin e forcės mė tė madhe shumkombėshe qė nga lufta e dytė botėrore, e cila u mundėsua nė sajė tė vuajtjeve ēnjerėzore tė shkaktuara me paramendim.

Personi kryesor pėr kėtė ushtri botėrore tė NATO-s ishte Bill Clinton (KMJ, KT, Bil), "njeriu lepe-peqe" pėr David Rockefeller dhe Elitėn.

Nė 6 Dhjetor 1995 ne pamė njė reklamė (citim) prej njė faqe (nė gazetėn e kontrolluar nga CIA, 'Washington Post') tė afishuar nga njė organizatė e cila e quante veten "Komiteti pėr Udhėheqje Amerikane nė Bosnje", firmosur nga Zbigniew Brzezinski (KMJ, themeluesi i KT, Bil), Kongresmeni Stephen Solarz (KMJ), Gorge Soros (Bil), Michael Armacost (KMJ dhe president i Elite Brookings Institute) dhe Leslie Gelb (KT, president i KMJ).

"Ne kemi shtete njė partiake brenda njė botė njė partiake, nėn njė ushtri njė partiake. Sa tė tjerė duhet tė vuajnė pėrpara se lolot politikanė tė ndalojnė sė qėnuri leshko? Sa tragjedi tė tjera do tė ndodhin pėrpara se raca njerėzore tė marrė nėn kontrolli fatin tė vet?

ēfarė ėshtė e vėrtetė pėr Bosnjėn, ėshtė gjithashtu e vėrtetė pėr konfliktin nė Kosovė,faza e dytė nė axhendėn e NATO-Illuminati pėr Ballkanin. Pėrsėri kemi pamjen groteske tė Madeleine Albright, Sekretarja amerikane e Shtetit dhe Priftėreshė e Lartė e politikės amerikane, duke bėrė fjalime rreth "paqes" dhe "lirisė" kur ajo vetė ėshtė pėrgjegjėse pėr implementimin e politikave tė gjenocidit.

Kjo ėshtė e njėjta Madeleine Albright e cila ishte pėrfshirė nė Projektin Monark dhe programe tė tjera tė kontrollit tė mendjes nė tė cilat njė numėr i pafund fėmijėsh janė torturuar dhe traumatizuar pėrtej imagjinatės.

Pėr tė, tmerret e Kosovės ishin tė pakuptimta tė papėrfillshme ??, pėrveēse njė mėnyrė pėr tė arritur synimin e atyre tė cilėve ajo u shėrben skllavėrisht. Kujtoni 'kukullat'(aktorėt) e tjerė madhorė nė masakrėn e Kosovės, Bill Clinton dhe Tony Blair. Tė dy lojtarė tė mirė-informuar nė lojėn e kontrollit global pėr llogari tė zotėrinjve tė tyre.

Tė dy janė pasues besnikė tė rrymėės sė vrasėsve tė mėdhenj plotėsisht tė korruptuar tė cilėt kanė pushtuar Shtėpinė e Bardhė dhe Downing Street. Ata e dinė qė personat tė cilėt aplikojnė diskriminimin etnik tė shqiptarėve, kontrollohen nga tė njėjtėt persona tė cilėt imponojnė bombardimet e NATO-s nė pėrgjigje tė kėtij "spastrimi etnik".

Me afrimin e mijėvjeēarit, krijimi i kaosit global do tė rritet nė ēdo veprim dhe ekziston mundėsia qė ajo qė po shohim sot nė Kosovė do tė pėrshkallėzojė nė njė konflikt shumė mė tė gjerė. Mendoni pėr pėrfshirjen e Kinės nė armiqėsi tė ardhshme si dhe NATO-n qė shfaqet si forca policore globale.

Ne kemi nevojė tė mos i drejtohemi mė politikanėve pėr pėrgjigje dhe tė fillojmė tė organizohemi nė komunitetet tona pėr tė ndėrtuar ekonomi dhe organizata vendore tė cilat mund tė veprojnė jashtė kėtij manipulimi.

Njė ekspozim i mirė me qėllim, do tė ishte njė bojkotim masiv i tė gjitha zgjedhjeve tė shtetit dhe kombėtare. Votimi nė rrethanat e tanishme do tė thotė t'i japėsh besim njė sistemi qė ėshtė projektuar tė na kontrollojė dhe jo tė na ēlirojė. Duke refuzuar votimin dhe pjesmarrjen nė tė, ne tregojmė atė qė ndiejmė.

Ne mund t'i themi manipuluesve: "Ne dimė dhe kuptojmė se ēfarė po bėni por tashmė loja juaj trilluese ka mbaruar. Ne nuk do tė manipulohemi mė duke mbėshtetur dhe mbrojtur shtetin njė-partiak, botėn njė-partiake dhe rudimentet e njė mentaliteti post komunist."
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lidhjet e Xhorxh Sorosit me Rothschildėt

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi