Edhe Himara ėshtė Shqipėri

Shko poshtė

Edhe Himara ėshtė Shqipėri

Mesazh  Ufo prej 06.08.11 13:49

Prof. mr. Venera Llunji

"Sa kushton kjo ēantė?", e pyes njė djalė tė ri, i cili shiste gjėra tė ndryshme nė njė nga dyqanet e vogla improvizuese.

"45 euro. Mund ta merrni edhe pėr 30 euro", pėrgjigjet ai. Dhe kthehet nga e motra me tė cilėn flet greqisht.

"Mė fal, - e pyes si pa sherr, - a je grek apo shqiptar?"

"Jam internacionalist", ma ktheu i riu.

"Cilit komb i takon internacionalisti?", e pyes prapė.

"Unė di edhe anglisht", mė pėrgjigjet ai.

"Po mirė, ia ktheva, edhe unė di edhe anglisht, edhe serbisht, edhe pak gjermanisht, di shumė fjalė edhe greqisht, por pėr veten time them qė jam shqiptare. Nuk paskam dėgjuar ndonjėherė pėr komb internacionalist. Ēfarė gjuhe flet internacionalisti? Ti fole shqip dhe greqisht. Po tė ishe grek, do tė mė thoshe qė je grek. Ti nuk mė the qė je grek. Me mua fole shqip, pse nuk e flet shqipen edhe me motrėn tėnde?"

I riu mė shikoi, mbase me dyshim, mbase i ēuditur apo mbase edhe i hutuar nga njė situatė tė cilėn aspak nuk e kishte pritur atė mbrėmje tė ngrohtė vere. Nė tė dalė nga dyqani mė pėrshėndeti, nė greqisht, prapėseprapė, edhe pse ishte shqiptar!

E gjithė kjo bisedė ndodhi nė Himarė. "Mbase mėnyra mė e lehtė dhe mė e mirė pėr ta njohur njė vend ėshtė tė mėsoni se si njerėzit nė atė vend punojnė, ēfarė duan, dhe si vdesin", kishte thėnė Albert Camus nė veprėn e tij "The Plague".

Nė Himarė flitet greqishtja si gjuhė e parė, respektivisht si gjuhė amtare e himarjotėve. Sipas Enciklopedisė sė madhe Greke, dialekti i greqishtes qė flitet nė Himarė ėshtė i pėrafėrt me dialektin e greqishtes qė flitet nė Mani tė Peloponezit, nė Greqinė Jugore. Por Himara, ishte vendi i kaonėve, fis i rėndėsishėm pellazgėsh dhe populli mė luftarak i Epirit.

Sot Himara ėshtė njė qytet piktoresk nė jug tė Shqipėrisė, qytet i vogėl, por me njė bukuri qetėsuese, i rrethuar nė njė anė nga deti Jon, i kaltėr e i pastėr, e nė anėn tjetėr me kreshtat e vargmalit bregdetar qė nė mbrėmje dhe nė mėngjeset e hershme i japin njė freski qė tė qetėson mendjen dhe tė rehaton shpirtin. Rrugicat e ngushta dhe shkallė-shkallė tė ēojnė drejt shtėpive familjare, tė cilat ofrojnė njė komoditet tė kėndshėm, dhe atė qetėsinė mbase tė shumėkėrkuar nga mysafirėt, tė cilėt duan, sė paku pėr disa ditė, tė ikin nga jeta e shpejtė e qyteteve prej nga vijnė dhe ku do tė kthehen pėrsėri.

Por, nė Himarė dominon greqishtja. A do tė thotė kjo qė Himara ėshtė e banuar me popullsi greke? Apo ndoshta me popullsi shqiptare tė asimiluar dalėngadalė nė grekė? Pėrse ndodh qė kur Kastriot Tusha dhe Manjola Nallbani kėndojnė nė qendėr tė qytetit, vetėm mysafirėt nga qytete tė ndryshme tė Shqipėrisė, tė Kosovės e tė Maqedonisė, i ndjekin me vėmendje dhe kėnaqėsi, ndėrsa "himarjotėt qė shquhen pėr histori tė lavdishme, pėr luftėtarė tė mėdhenj qė nuk i nėnshtrohen asnjė ligji qė vepron kundėr vullnetit tė tyre" (Jano Koēi, "Himara") janė larguar diku nė thellėsi tė qendrės sė qytetit dhe kėnga shqipe nuk iu duket se e vlen tė dėgjohet?

Dihet qė lindja, ndryshimi dhe humbja e kulturave nuk ndodh brenda njė nate. Ajo ėshtė njė proces gradual. Mbi tė gjitha, pjesa mė e madhe e normave kulturore nuk zbret vetė nga qielli. Ne i bėjmė ato vetė, i ndryshojmė ato apo edhe i thyejmė ato. Ne zgjedhim pėr veten tonė se ēfarė duam tė mendojmė dhe si duam tė jetojmė. Natyrisht, ēdo zgjedhje nė njė moment tė caktuar ėshtė pėrcaktuar dhe kushtėzuar nga zgjedhjet e bėra edhe mė herėt. Ne, nė tė vėrtetė, jemi krijesa tė shprehisė.

Megjithatė, kjo nuk do tė thotė qė duhet harruar prejardhjen tonė, gjuhėn e stėrgjyshėrve, e tė pranojmė diēka qė nuk na takon, tė mendojmė se jemi dikush tjetėr e qė nė tė vėrtetė nuk jemi, tė kopjojmė mėnyrėn e tė menudarit, tė tė folurit dhe tė sjelljes pėr hir tė sigurisė financiare dhe tė mirave materiale qė mund tė na ofrohen nga dikush qė nuk na do, nuk na respeskton pėr atė se kush jemi dhe ēfarė jemi, qė na fyen dhe pėrul sa herė qė i jepet rasti. Pėrse duhet njė shqiptar himarjot tė thotė se ėshtė grek apo internacionalist? A nuk do tė ishte mė mirė qė edhe himarjoti shqiptar tė ndjehet shqiptar dhe nacionalist nė kuptimin pozitiv?

Nėse ishujt Korfuz, Matraq, Ereikoussa dhe Othonoi qė dikur ishin pjesė e bashkuar e bregdetit tė Himarės, tani i takojnė Greqisė, dhe nėse himarjotėt kanė marrė pjesė nė kryengritjen pėr pavarėsinė e Greqisė nė vitin 1821, ku edhe u shquan pėr trimėri, kjo assesi nuk do tė thotė se himarjotėt janė grekė.

Dhe nėse nė Sarandė kėndohet njė kėngė tjetėr, kėnga ēame, atėherė shpresoj se qeveria e Shqipėrisė do tė bėjė ēmos qė edhe nė Himarė tė nxisė dhe tė forcojė arsimin nė gjuhėn shqipe, qė tė jetė mė e pranishme edhe nė fushėn mediale me dhe nė gjuhėn shqipe, ashtu qė himarjotėt e saj tė ndjehen krenarė qė janė shqiptarė.

Shpresoj tė kem gabuar nė kėtė analizėn time, por edhe mė shumė shpresoj qė kur verėn tjetėr tė jem duke u kėnaqur me ambientin mahnitės tė plazhit tė Himarės qė do tė mė rrethojė, tė mos i hap papritmas sytė pasi ta kem dėgjuar njė grup tė rinjsh duke biseduar me njėri-tjetrin, e ta pyes veten: ku jam kėshtu, nė Shqipėri apo nė Greqi?
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe Himara ėshtė Shqipėri

Mesazh  Arb prej 06.08.11 16:59

Hedhim nje paralele, shohim se si shqiptaret e Kosoves (ne veri) po bejne ēmos qe te rruajn integritetin e plote te shtetit, madje ata japin jete per te rruajtur kombin, truallin dhe fene. Kurse keta shqiptaret e Shqiperis (se jugut) po ruajn integritetin e "plote" te shtetit, madje japin jete per te ruajtur kombin , truallin dhe fene. Po cilen? ATE GREKE pa dyshim.

Thjesht, pjesa e jugut te shqiperis jane fundrina themelore e gjithe shqiptaris dhe si te tille jane dhe do mbeten mbeturina greke te flliqur!
avatar
Arb

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe Himara ėshtė Shqipėri

Mesazh  Estilen prej 06.08.11 17:38

Arb shkruajti:Hedhim nje paralele, shohim se si shqiptaret e Kosoves (ne veri) po bejne ēmos qe te rruajn integritetin e plote te shtetit, madje ata japin jete per te rruajtur kombin, truallin dhe fene.

Deri tashti Arb,ne kufijte e veriut asnje shqiptar i thjeshte nuk po lufton sot per integritetin e territorit dhe kufijeve,(ndoshta vetem per fene) sic po deklaron,deri tashti kane qene serbet qe kane luftuar per ''trojet e tyre'' duke bllokuar rruget,kane djedur nje objekt doganor dhe nuk shkulen nga atje prej 10 ditesh.

Ne ato kufij te veriut te Kosoves po luhet tragji-komedia e madhe e politkes se te forteve dhe nuk po tregohet ndonje trimeri e kosovareve.Ku ishin gjer dje kosovaret qe i lane te livadhisin serbet ne territoret e veriut te Kosoves,por sot po behen te gjithe patrioter kush me shume e kush me pak si ai Hashim kryeministri...?

Vetem kur Hashimit i fryne tek veshi i tij i shurdher ''ATA'' te medhenjt qe e ushqejne me ''fat-food'' ,qe po ''vdes''politikisht dhe si shqiptar,atehere u ''kujtua''z/Thaci qe paska edhe territore shqiptare qe nuk i qeveriska ai...Kjo eshte e verteta e situates se sotme per Kosoven


Arb shkruajti:Kurse keta shqiptaret e Shqiperis (se jugut) po ruajn integritetin e "plote" te shtetit, madje japin jete per te ruajtur kombin , truallin dhe fene. Po cilen? ATE GREKE pa dyshim.

Thjesht, pjesa e jugut te shqiperis jane fundrina themelore e gjithe shqiptaris dhe si te tille jane dhe do mbeten mbeturina greke te flliqur!

Kjo eshte me se e vertete,por jo populli ka fajin,kemi plotesisht te drejte te veme ''kujen'' per gllaberitjen pak e nga pak te jugut te Shqiperise.Politika e nenshtrimit te kryehorrave te poltikes se STANIT te sotem dhe ai i djeshmi,kane bere qe vete shqiptaret te lene kombesine per 5 euro te qelbura .....Per te ardhur keq,

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe Himara ėshtė Shqipėri

Mesazh  Arb prej 06.08.11 18:05

Paralelen e terhoqa me shqiptaret e Kosoves sepse eshte rast me aktual, kur flitet per veper ndaj kombit. Une popull e quaj edhe ate policin (dhe gjith pjesmaresit ne aksion) qe dha jeten per te mbrojtur vatanin, sepse edhe ata kur mbarojn orarin epunes te njete me te tjeret jane. Normalisht qe udheheqesia duhet te degjoj "fuqit e medha" sepse ata i dhan kene pushtet qe kane! Shembull mund te meret edhe me shqiptaret e Maqedonise, qe me 2001- shin u ngriten ne luftte kunder shkaut! Shkaku ate kohe por edhe tash po mundohet me menyra te ndryshme te josh shqiptaret qe te "nderojne kombesin" ose tu shkojne per shtati shkaut te flliqt. kete s'e ka bere dhe s'po e ben shqiptari ne ate pjese te truallit shqiptar. ne ate kohe kur ata s'kishin ka te ja mbanin, iknin ne gurbet, per mos te ra "gjah" i politikave sllavo maqedone.

E ē'tu thuash ketyre shqiptareve te jugut?qe per 5 euro ndron kombesin, ndoshta dhe per 5 te tjera, ta ofron tere familjen (ata qe pshuren ulet) qe greku i flliqt ti palloj me mllef. Duke pasur parasysh gjakun e paster shqiptar dhe historia qe tregon per at, nuk besoj se keta te jugut jane pjell shqiptare .
avatar
Arb

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe Himara ėshtė Shqipėri

Mesazh  Uliks prej 07.08.11 2:02

ne ket koh e sidomos keto 2 vitet e fundit si per shqiprine e me shume per kosoven eshte duke u luajtur nje politik e flliqt sa i perket ceshtjes se teritoreve.
mitrovica defakto esht e ndar dhe kur e them kete e them me plot fuqin e fjales jo vetem per nje arsye por per shum qe prej hyrjes se natos e deri me sot atje nuk funksionon dora e pushtetit serbokarpatet jan shumic sa i perket numrit te popullsis ka banda te organizuara direkt nga serbia e shum eshum gjera negative problemi qendron se ne shqiptaret po punojm me plane afatshkurta e jo si fqinjet tan serbi e greki plan afatgjat.

plani i serbis drejt mitrovices qe per dymdhjet vite investoj aq para sa prej disa burimeve jo zyrtare thuhet mbi dy miljard euro qe edhe une besoj ne po investim i madh esht ta ruajsh nje popullat te ter me para te majme e te ndertojsh objekte kolektive te paguajsh pronat e kosovareve per debim edhe qe esht me e keqja as nuk po don te degjoj per antarsim ne bashkimin evropian.

kur esht ne pytje mitrovica jemi ka punojme rreth asaj qe si koncept eshte parja leter dhe a e dini pse per arsyen e vetme se na mungon akademia e unfikuar kombtare qe per qellim te kete vendin dhe vetem vendin per mua kur esht ne pyetje territori plane te suksesshme i kisha quajtur ato te enverit dhe rugoves shqipria nime mbeti e varfer nga aspekti ekonomik por e pasur me territor qe per mendimin tim madhesia ben fuqin apo ides rugoviane kosovaret nime duruan por fituan pavarsine.
avatar
Uliks

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe Himara ėshtė Shqipėri

Mesazh  maqomaqo3 prej 08.08.11 22:48

jo shqiperi ,po iliri eshte bashke me gjysmen e greqise .heladha eshte Iliri
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe Himara ėshtė Shqipėri

Mesazh  Gon! prej 09.08.11 8:25

Menjėher nė vitet e pas luftės trupat e Natos qė mbėrrin nė Kosovė, francezėt dhe Rusėt nė fillim u stacionuan nė Gjilan, Kamenicė dhe Viti, kjo pjes pra e Karadakut dolėn nė kryengritje kundėr francezit dhe Rusit, sepse e dinin se kush ishin ata, pastaj erdhen trupat e Kforit Amerikan, Rusėt qėndruan njė kohė nė Kamenicė dhe pastaj u larguan tė gjith nga Kosova, kurse francezet udhėtuan drejt e nė Mitrovicėn e Veriut. Shumica e Serbėve nga e gjith Kosova udhėtuan pėr nė Mitrovicėn e Veriut dhe aty u vendosėn, lidhėn besėn njėri me tjetrin Francez-Serb qė nuk do ta lėshojnė atė vend dhe do tė luftojnė me tė gjitha forcat vetėm pėr mos ta humbur atė pjesė.
Sigurisht pra njerėzia ka parė ngjarjet e mėhershme nė TV, ku aty para syve tė trupave tė kforit francez sulmohet shqipėtari i vetėm me gur nga shumica serbe nė prezzencė e atyre francezve dhe francezėt nuk marrin asnjė hap pėr mbrojtje tė atij qytetari shqipėtar Mitrovicas, madje ėshtė pėr tė ardhur keq se si disa franc-uniforma edhe qeshin me tė, e ndihmėn mos ta pėrmendim fare.
Ne, Serbin e dijm qė e kemi armik tė haptė, e edhe Shqipėtarėt e Shqipėris e dijnė pėr Grekun, mirėpo nuk po e njohim armikun mė anti shqipėtar me shekuj e shekuj qė ka bėrė lėmshe nė territoret tona e ai ėshtė Francezi i pist e gjak prishur, mė gjakprishur se kėta mė lart qė i pėrmenda.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe Himara ėshtė Shqipėri

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi