Krijohen humanoid ne laborator

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  Jon prej 31.07.11 15:10

Humanoid hibrid te krijuar ne laboratorShkencėtarėt kanė krijuar mė shumė se 150 embrione hibride (njeri-kafshė) nė laboratorėt britanik.

Shkencėtarėt britanikė kanė krijuar mė shumė se 155 embrione hibride (njeri-kafshė).
Hibride janė prodhuar nė mėnyrė tė fshehtė gjatė 3 viteve tė fundit nga studiuesit, thonė ata, "pėr tė shikuar trajtimet e mundshme pėr njė gamė tė gjerė tė sėmundjeve." Pėr mė tepėr, « Human Fertilisation and Embryology Authority » aktualisht ėshtė duke marrė parasysh nėse donatorėt mund tė kompensohen pėr shėrbimet e tyre.

Kjo shpallje vjen vetėm disa ditė pasi Daily Mail e pėrditshme britanike ka raportuar pėr vėnie nė skenė tė njė komisioni tė shkencėtarėve tė cilėt kohėve tė fundit kanė alarmuar pėr kėto pėrvoja nė fshehtėsi ...

Ky grup i shkencėtarėve ėshtė duke u pėrpjekur pėr tė paralajmėruar njerėzit pėr rrezikun dhe pasojat e krijimit tė njė race tė re humanoide, tė krijuar nė laborator.

Ata shprehin shqetėsimet e tyre nė lidhje me mundėsinė qė kėto pėrvoja tė shkojnė "shumė larg", dhe tė dalin si skenar i denjė pėr filmin "Planeti i Majmunėve", ku kafshėt shpėtojnė nga laboratori dhe fillojnė tė riprodhohen nė natyrė.

Gjithsesi, ne kemi shumė arsye pėr t’u neveritur nga kėto praktika tė dyshimta shkencore, kėto teprime dhe hulumtime mjekėsore qė premtojnė mrekulli!

Nė tė vėrtetė, ata shfrytėzojnė jetėn, ata janė duke luajtur me jetėn, tė paskrupulltė, pa ndėrgjegje, pa fe dhe ligj ... Por me qėllim ... pėrfitimi.

avatar
Jon

1227


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  rebelisistemit prej 01.08.11 10:36

A jane te vereteta?! Na jepni disa burime serioze shkencore, qe ti besojme.
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

164


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  nert prej 01.08.11 20:37

Eshte po aq e mundur sa eshte e mundur krijimi i hibrideve midis bimeve dhe zogjve mjafton te gjesh specie te perputhshem midistyre per te bere ciftimin ne laborator. Por s arrij te kuptoj keta donatoret si mund te japin dicka nga vetja e tyre per te krijuar keto specie sado ne vetvete te kene patur qellim te mire. Jam plotesisht dakord me Jon cfare mund te ndodh nqs keto specie dalin jashte kontrollit ???
avatar
nert

118


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  Cimi Elezi prej 01.08.11 21:19

Do tvi fundi i botes nqs keto specie do dalin jasht kontrollit.E njejta gje si me viruset vdekjeprurese qe u"dolen jasht kontrollit?"
avatar
Cimi Elezi

212


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  nert prej 01.08.11 21:30

Kam shume frike se viruset i nxorren vete ata jo se i kane dale jashte kontrollit, por po dolen keta si do u veje halli ne te tjereve???
avatar
nert

118


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  Cimi Elezi prej 01.08.11 23:55

Ke shume te drejt nert.E kam futur ne thonzja per delikates por gjasat jan se i kan hudh vete.
avatar
Cimi Elezi

212


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  Gon! prej 02.08.11 13:18

Nuk mund ta mundi njeriun kjo lloj krijese, pėr faktin qė i ngjajnė kafshės.
Asnjė kafshė nuk ka mundur deri tani tė jetė mbi njeriun, problemi ėshtė te truri, me trurin e tij njeriu ėshtė mbi tė gjitha. Ky lloj kombinimi (Kafsh-Njeri) nuk di ta pėrdorė trurin pėr tė kap pushkėn e t'ia drejtoj njeriut, ta vras atė, kurse njeriu ka teknikėn me tė cilėn mund ta zhduk shum leht kėtė lloj krijese nėse paraqet rrezik pėr ne, ose kjo do strehohet diku nė gjungėl dhe tė shtohet edhe njė lloj i kafshės pėr ne, nė planetin tonė.
Unė mendoj qė nuk kemi nevoj tė bėjmė panik, sepse ska rrezik nga kjo krijes. Rrezik pėr ne do tė ishte sikur kėta shkencėtarė tė krijonin njė numėr tė madh dinozaurėsh tė mėdhenj mishngrėnės.
avatar
Gon!

475


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  nert prej 02.08.11 19:26

Mendimi yt gon deri diku eshte i drejte po deri diku ama. Po sikur keta humanoid te dalin me te zgjuar se ne si do i veje halli, kete se ke menduar. Do te thuash se ne kemi eksperience, ok deri ketu por mos harro se do te jene te pershtatur. Nqs ti mendon se duhet te ruhemi nga dinosauret, ata hane te medhenj dhe duam sduam i shohim dhe do te mbrohemi, por jane me te keq ata qe jane te urte e te sulmojne ne befasi..Ke shume te drejte cimi elezi por nata kish bere te sajen dhe si kam vene re thonjezat
avatar
nert

118


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  maqomaqo3 prej 02.08.11 21:10

e tmershme ,eshte gjeja me e shpifur dhe me brutale qe shkaktojne disa njerez te pandergjegjshem. mallkuar qofshin perjet ata qe bejne keto neverira
avatar
maqomaqo3

196


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  nert prej 02.08.11 21:37

Gon! shkruajti:Nuk mund ta mundi njeriun kjo lloj krijese, pėr faktin qė i ngjajnė kafshės.
Asnjė kafshė nuk ka mundur deri tani tė jetė mbi njeriun, problemi ėshtė te truri, me trurin e tij njeriu ėshtė mbi tė gjitha. Ky lloj kombinimi (Kafsh-Njeri) nuk di ta pėrdorė trurin pėr tė kap pushkėn e t'ia drejtoj njeriut, ta vras atė, kurse njeriu ka teknikėn me tė cilėn mund ta zhduk shum leht kėtė lloj krijese nėse paraqet rrezik pėr ne, ose kjo do strehohet diku nė gjungėl dhe tė shtohet edhe njė lloj i kafshės pėr ne, nė planetin tonė.
Unė mendoj qė nuk kemi nevoj tė bėjmė panik, sepse ska rrezik nga kjo krijes. Rrezik pėr ne do tė ishte sikur kėta shkencėtarė tė krijonin njė numėr tė madh dinozaurėsh tė mėdhenj mishngrėnės.

Shikoje pak kete video
Akoma mendon ashtu
avatar
nert

118


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  nitty prej 02.08.11 22:01

Pajtohem me Gonin!.

Nert e pashė videon kjo nuk do tė thotė qė ajo kafshė ose majmuni nė kėtė rast ka menduar ti vrasė ata ose ti qėlloj me armė,ai thjesht nuk ka ditur se ē'po bėnė kafshė mė!

Kurse pėr temėn unė them qė mund tė kemi ndoshta njė kombinim kafshė-njeri por kurrė mė tė pėrsosur se njeriu.
avatar
nitty

166


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  Cimi Elezi prej 03.08.11 0:22

Keta humanoid a nuk kan ngjashmeri me disa foto alienesh?
avatar
Cimi Elezi

212


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  Gon! prej 03.08.11 17:39

nert shkruajti:Mendimi yt gon deri diku eshte i drejte po deri diku ama. Po sikur keta humanoid te dalin me te zgjuar se ne si do i veje halli, kete se ke menduar. Do te thuash se ne kemi eksperience, ok deri ketu por mos harro se do te jene te pershtatur. Nqs ti mendon se duhet te ruhemi nga dinosauret, ata hane te medhenj dhe duam sduam i shohim dhe do te mbrohemi, por jane me te keq ata qe jane te urte e te sulmojne ne befasi..

E paska thėnė edhe Nitty atė qka do ta thosha edhe unė, por un po e shtoj edhe pak, nuk mund tė dalin mė tė zgjuar se njeriu asesi, sepse njeriu i krijoi ata (nėse i ka krijuar).
Kėta shkencėtarė sa duket paskan bėrė kombinim kafsh-njeri, psh njerėzvė tė vdekur dhe kafshėve tė ngordhura nė aksident apo kushedi se si u a kanė marrė organet e vlefshme apo tė pa dėmtuara dhe me bashkimin e tyre kanė krijuar kėtė lloj krijese. Zemra e gjallė truri i gjallė, njėri i njeriut e njėri i kafshės, pastaj tjerat me rradhė dhe ja ėshtė kjo qė duket. Ti thua se na sulmojnė nė befasi, por edhe kafshėt mund tė sulmojnė nė befasi, pa kontroll, pa dije, pa logjik i nderuar. Edhe qeni yt mund tė kafshoj nė befasi, kėtė video e kam parė unė, por kjo ėshtė rastėsi e majmunit pa logjikėn e tij, apo mund tė ketė qenė montazh, psh. ndonjėri prej tyre tė shkrep plumbat dhe ata tė ikin kinse po shkrep majmuni, sepse ata me logjik nuk mund t'ia japin majmunit automatikun e raportitur.
avatar
Gon!

475


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  nert prej 03.08.11 18:49

Kemi dale totalisht jashte teme. Nqs ju mendoni se mqs i ka krijuar njeriu duhet te jene me pak te zgjuar dhe njeriut nuk ia kolojne dot e keni totalisht gabim. Nqs keni mendim te kundert ma argumentoni. Pasi kam lexuar kete teme kam bere disa kerkime ne internet per keto eksperimente dhe kane rezultuar te verteta dhe ne rastin e njeriut donataor kane qene vete njerezit pasi eshte perdorur sperme njeriu dhe qeliza te kafsheve. Jo qeliza te kafsheve te ngordhura apo kushedi se cfare. Dhe kam lexuar se u jane bere eksperimente dhe kafsheve ne tru duke iu injektuar qeliza humanoide, per te pare ndryshimin ne qelizat e trurit te kafsheve ??? A e kuptoni se cdo te thote kjo nqs mund te krijohet nje monster me tru njeriu te afte per te perdorur.
avatar
nert

118


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  Gon! prej 03.08.11 19:13

Lol :), take it easy man. Unė mendova ashtu, nuk mendova pėr spermatozoid dhe qeliza, atėhere sa qelizor na qenka kjo krijes!? :).
Pėr vet faktin qė thuhet se disa "Shkenctarė" i kanė krijuar kėto lloj, ata kanė bėrė eksperimente tė ndryshme psh me spermatozoid njeriu, me qeliza kafshe, me gjymtyrė tė njeriut dhe kafshės, organe tė njeriut dhe tė kafshės, pra nė fund ka dalur kjo krijes, por nuk besoj kurr qė mund tė arrij e tė bėhet mė i pėrsosur se njeriu.
Po ēfarė thonė ata nė internet? Nert? ēfarė ndryshime paska pasur nė kafshė pasi u janė injektuar qelizat me humanoid? a paskan harruar tė ndjekin instiktin pastaj ato kafsh? apo paskan mėsuar tė flasin gjuhėn gradualisht? a ishin mėsuar ato kafshė tė pėrgjojnė njėra tjetrėn? sepse vetėm njeriu e bėn kėtė :).
avatar
Gon!

475


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  nert prej 03.08.11 19:17

Pak nga pak do i mesojne te gjitha pa merak edhe te flasin edhe te pergjojne
avatar
nert

118


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  Gon! prej 03.08.11 19:21

Nuk ka mundėsi o i nderuar, sepse kjo krijes injorohet nga njeriu, mbetet sbashku me kafshėt nė pyje dhe ndoshta as nga kafshėt tjera nuk pranohet, sulmohet. njeriu nuk do ta pranoj nė rrethin e tij, e as nuk do ta mbaj nė shtėpi si kafsh shtėpiake, e as nuk do ta bėj shok.
Kjo duhet tė evouluoj shum kohė pėr tė arritur eksperiencėn e njeriut.
avatar
Gon!

475


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  nert prej 03.08.11 19:41

cimi elezi shkruajti:Keta humanoid a nuk kan ngjashmeri me disa foto alienesh?


Nuk jane ato foto qe jane te postuara te njejta me ato te jane bere, nuk kane foto ato
avatar
nert

118


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  Zattoo prej 25.05.12 21:19

Shkencėtarėt kanė mundur tė krijojnė hibride njerėzish tė kryqėzuar me kafshė nė laboratorėt e Anglisė.

Arsyeja e krijimit tė tyre ishte… dėshira e studiuesve pėr tė gjetur terapi pėr njė sėrė sėmundjesh tė ndryshme. Zbulimi u krye njė ditė pas paralajmėrimit tė njė komisioni shkencėtarėsh pėr njė skenar tė frikshėm, i njėjtė me atė tė filmit “Planti i majmunėve”, nė tė cilin eksperimentet e krijimit tė hibrideve; njeri i kryqėzuar me kafshė, avancuan nė gradė alarmante.

Konkretisht, lajmi bėnė fjalė pėr 155 embrione, tė cilat pėrmbajnė nė gjenin e tyre material gjenetik, sa nga njeriu po dhe aq nga kafshėt si dhe tė gjithė eksperimentet kanė filluar qė nė vitin 2008, me “bekimin” e ligji tė Fekondimit tė Embrionit Njerėzor.
Kjo solli si rezultat, ligjėrimin e krijimit tė hibridėve tė ndryshėm, duke pėrfshirė dhe njė vezė tė fekonduar me spermė njeriu.

Kėto hibridė, pra diēka midis njeriut dhe kafshės, i radhisim nė dy kategori, nė cybrids, nė tė cilat materiali gjenetik njerėzorė, futet brenda njė qelize kafshe dhe nė chimeras, nė tė cilat qeliza njerėzore pėrzihen me embrione kafshės.

Nga ana e tyre shkencėtarėt, pretendojnė se nėpėrmjet kėtyre teknikave do tė mund tė zhvillonim shumė shpejtė qeliza tė hershme embrionale, tė cilat nė vijim do tė pėrdoreshin njė sėrė sėmundjesh tė pashėrueshme deri mė sot. Ndėrkohė, embrionet vriten pa kalimit tė 14-ditėve, gjė tė cilėn e lejon dhe vetė ligji i Fekondimit tė Embrionit Njerėzor.
Mė konkretisht, nė tre laboratorė nė Britani, nė atė tė Universitetit tė King College, tė Newcastle dhe tė Wawick, u janė lėshuar licenca pėr tė kryer hulumtime tė kė tij lloji, e eksperimente tė… pas zbatimit tė rezolutės.

Edhe pse tashmė kėto eksperimente janė ndaluar, pėr shkak tė mungesės sė fondeve, shkencėtarėt duket se konsiderojnė se ky nuk ėshtė fundi pėr ta, kėshtu nė tė ardhmen parashikohet tė kryhen mė shumė eksperimente dhe hulumtime nė kėtė fushė.

Numri i embrioneve u zbulua pas pyetjes sė bėrė nė parlament Lordi Alton. Mė konkretisht, ai iu referua faktit se kur shkencėtarėt u pyetėn se cili do tė ishte fitimi, prej eksperimenteve tė tilla, ata u pėrgjigjėn nė mėnyrė indirekte, se nėse do t’i lejonin tė avanconin do t’ia arrijnė tė zhvillojnė e zbulojnė terapi pėr tė shėruar ēdo sėmundje tė njohur sot nė qenie njerėzore.

Nė vazhdim, ai paraqiti tė dhėna, prej ku mbi 80 terapi qė u prezantuan, u pėrdorėn qeliza embrionale tė rritura dhe jo embrione.
Po ēfarė nėnkuptonte Lordi Alton me pyetjen e tij, qeliza embrionale tė rritura?
Nga ku e kishin ato prejardhjen?
Ēfarė lloj qeniesh krijohen nga kėto eksperimente?

Njė ekip shkencėtarėsh, nga mė korifenjtė, javėn e shkuar, paralajmėruan pėr rrezikshmėrinė e kėtyre eksperimenteve, madje kėrkuan qė tė krijohen ligje qė tė evitohen fenomene, gjatė sė cilave do t’u jepen “karakteristika” njerėzore kafshėve, siē ndodh me vendosjen e qelizave njerėzore nė trurin e gjitarėve fillestar.

Fund, duhet tė pohohet se hibridėt njerėzor me kafshė krijohen dhe nė shumė vende tė tjera, madje atje nuk ekziston asnjė kufizim nga ligji, si pasoj dhe asnjė kufi nė eksperimente.
Kėshtu, me tė drejtė njė pjesė e madhe e shkencėtarėve shqetėsohen kur vihen nė dilemė se mos vallė, me tė vėrtet do tė shohim tė realizohet romani i H. G. Wells “Ishulli i Dr. Monroe”
avatar
Zattoo

667


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  Jon Sh prej 25.05.12 23:17

Te na sulmojne ato specie eksperimentale?! :p Ato jane thjesht kafshe me inteligjente. Nqs shkenctaret kutojne se ato mund te perbejne ndonje rrezik, mjafton ti vendosin ndonje mikrobombe ne organizem dhe ajo do t'i vrase menjhere.
avatar
Jon Sh

55


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  Gabriel prej 25.05.12 23:25

Nje shembull tjeter i nje krijese Humanoide eshte dhe perbindeshi i Panamase qe u vra nga nje grup femijesh ne plazhet e Amerikes Qendrore. Sipas deshmitareve krijesa u drejtua nga femijet per te luajtur, por te trembur ato filluan ta godasin me gure dhe shkopinj.
Gjeta dhe nje pamje te krijeses se ngordhur.

avatar
Gabriel

Angelic Spirit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  Gabriel prej 25.05.12 23:32

Harrova te shtoja qe krijesa ishte Gjysem Njeri, gjysem dele, gjysem breshke.
avatar
Gabriel

Angelic Spirit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  xxxadixxx prej 26.05.12 19:09

Per mendimi tim inteligjenca e ketyre "humanoidve" nuk jete kurre me madhe se e njeriut,sepse ne fund te fundit ato jane hibride njeri-kafshe dhe truri i tyre supozohet te jeti me i vogel se i njeriu normal!

Por nga ana gjenetike,nuk i dihet cfare mund te ndodhi!Psh keto mund te jene ure kalimi i semundjeve nga kafsha te njeriu,apo dhe lindja e viruse dhe semundjeve te reja nga keta "humanoid".
avatar
xxxadixxx

167


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

bohan

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 27.05.12 20:58

Bohan shkruajti:Nje shembull tjeter i nje krijese Humanoide eshte dhe perbindeshi i Panamase qe u vra nga nje grup femijesh ne plazhet e Amerikes Qendrore. Sipas deshmitareve krijesa u drejtua nga femijet per te luajtur, por te trembur ato filluan ta godasin me gure dhe shkopinj.
Gjeta dhe nje pamje te krijeses se ngordhur.

te lutem a eshte i vertete ky te fotoja ??????????
avatar
Ushtari i krishtit

332


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  Gabriel prej 27.05.12 21:59

PO, krijesa eshte shum e vertete, esht kapur nga shkenctaret per ekzaminime dhe ka
rezultuar nje eksperiment klonimi me qelizat e 3 gjitareve te ndryshme,Breshke, Dele, Njeri.

avatar
Gabriel

Angelic Spirit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

bohan

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 28.05.12 18:31

iforti shkruajti:
Bohan shkruajti:Nje shembull tjeter i nje krijese Humanoide eshte dhe perbindeshi i Panamase qe u vra nga nje grup femijesh ne plazhet e Amerikes Qendrore. Sipas deshmitareve krijesa u drejtua nga femijet per te luajtur, por te trembur ato filluan ta godasin me gure dhe shkopinj.
Gjeta dhe nje pamje te krijeses se ngordhur.

te lutem a eshte i vertete ky te fotoja ??????????
po si valle kan arritur ta krijojne ?????
avatar
Ushtari i krishtit

332


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  Gabriel prej 28.05.12 18:42

Esht fantastike dhe e frikshme njekohsisht.
Nuk ja kam idene si mund ta ken bere dicka te tille.
avatar
Gabriel

Angelic Spirit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

po

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 28.05.12 19:11

Bohan shkruajti:Esht fantastike dhe e frikshme njekohsisht.
Nuk ja kam idene si mund ta ken bere dicka te tille.
po eshte shum e vertete
avatar
Ushtari i krishtit

332


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Video amatore

Mesazh  xxxadixxx prej 30.05.12 19:14

avatar
xxxadixxx

167


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

njeri-bretkose

Mesazh  xxxadixxx prej 07.06.12 1:11

avatar
xxxadixxx

167


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijohen humanoid ne laborator

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi