Thėnie nga Paramhansa Yogananda

Shko poshtė

Thėnie nga Paramhansa Yogananda

Mesazh  Elizza prej 24.07.11 19:25

Thėnie nga Paramhansa Yogananda
Paramhansa Yogananda

Janė ėndrrat tuaja ato qė ju friksojnė

Nė tė gjitha pėrvojat e shqisave ju duhet t'ia kujtoni vetes se: "Eshtė njė ėndėrr."
Zoti i ka bėrė veēanėrisht intensive tri lloje tė ėndrrave:
- Kėnaqėsinė seksuale,
- Paratė dhe
- Verėn.

A nuk iu jep shumė rėndėsi. Mėsoni tė jetoni nė modernim dhe ju do tė jeni tė lirė. Sa mė shumė qė tė forconi njėrėn nga kėto ėndrra, aq mė shumė do t'ju kthehet nė njė demon qė do t'ju mbaj larg Zotit. Por, nė qoftė se ju doni tė jeni tė lirė, asgjė nuk mund t'ju mbaj larg Tij, madje as dobėsia juaj mė e madhe.

Mos harroni se zakonet janė vetėm ėndrra pėr vetėn qė ju i keni ushqyer ato pėr t'ju skllavėruar juve.

A mendoni se nuk mund t'ia dilni pa pijen, janė mendimet ato qė ju bėjnė robėr tė pijes, pėrzini ato dhe ėndrra do tė pėrfundojė e do tė jeni tė lirė. Askush nuk ju mban nė iluzione, pėrveē ju veten dhe askush nuk mund t'ju bėj tė lirė pėrveē juve. Ju jeni armiku juaj mė i keq ose shoku juaj mė i mirė. Zoti iu ka dhėnė lirinė pėr tė qėndruar tė zhytur nė iluzion ose pėr tu larguar.

Janė ėndrrat tuaja qė ju trembin.
Njė burrė i frikėsuar e viziton Lahiri Mahasaya-n:
"Unė e shoh dorėn e njė fantazmė vazhdimisht duke u pėrpjekur tė mė mbyt."
Lahiri Mahasaya tha: "Jeni i frikėsuar nga ėndrrat tuaja."
"Por kjo nuk ėshtė njė ėndėrr," u pėrgjigj burri. "Unė e shoh atė."
Lahiri Mahasaya tha:
"Megjithatė, kjo nuk ėshtė e vėrtetė, tė gjitha gjėrat janė vetėm njė ėndėrr."
Ai i besoi fjalėt e gurus dhe u shėrua.

Nė mėnyrė tė ngjashme ju duhet t'i shėrbeni mendjes pėr ta ndryshuar veten, pėr ta shėruar veten. Ju thoni gjithmonė:

"Asgjė nuk mund tė mė lėndojė. Asgjė nuk mund tė mė shqetėsojė mua."
Bindeni veten qė tė jeni aq i mirė sa njerėzit e mirė dhe aq i fuqishėm sa njerėzit mė tė fuqishėm. Ju duhet tė keni mė shumė besim nė vete.

Paramhansa Yogananda
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Paramhansa Yogananda

Mesazh  Elizza prej 24.07.11 19:29

"Dashuria ėshtė kėnga e shpirtit, kėnduar Zotit. Eshtė balancim ritmik i valles sė planeteve, diellit dhe hėnės"

"Unė do tė pėrpiqem t'i bėjė tė tjerėt vėrtetė tė lumtur, siē pėrpiqem pėr ta bėrė veten time hyjnisht tė lumtur."

"Nuk ka dituri qė do tė mbetet e mbuluar pėrgjithmonė, ose e fshehur nga vetėdija e zgjuar dhe uria shpirtėrore e ithtarit."

"Zoti ėshtė jeta ime. Zoti ėshtė dashuria ime. Zoti ėshtė tempulli qė kėrkon zemrėn time pėr ta adhuruar pandėrprerė. Zoti ėshtė qėllimi im. Asnjė detyrė nuk mund tė kryhet pa pushtetin e huazuar nga Zoti, kėshtu qė detyra ime mė e lartė ėshtė ta gjejė atė."

"Pėrmes meditimit do tė ndalojė stuhinė e frymės, shqetėsimet mendore, dhe trazirat ndijore qė tėrbojnė liqenin e mendjes sime."

"Injoranca ėshtė mungesa e ndėrgjegjėsimit tė realitetit tė shpirtit, dhe zėvendėsimi i kėsaj ėndrre te iluzionit me atė tė realitetit. Gabim ėshtė ēdo veprim qė ėshtė i bazuar mbi kėtė keqkuptim."

Paramhansa Yogananda


Edituar pėr herė tė fundit nga Elizza nė 26.12.11 17:11, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Paramhansa Yogananda

Mesazh  Elizza prej 30.08.11 16:21

Periudha e dėshtimit ėshtė koha mė e mirė pėr mbjelljen e farės sė suksesit.

Brenda nesh gjithmonė janė dy forcave ndėrluftuese kundėr njėra-tjetrės.

E vėrteta ėshtė korrespondenca e saktė me realitetin.

Nė zemrėn tuaj gjendet njė magnet qė tėrheq miqtė e vėrtetė, ky magnet ėshtė joegoizmi, tė menduarit e tė tjerėve mė parė; kur ju tė mėsoni tė jetoni pėr tė tjerėt, ata do tė jetojnė pėr ju.

Forma e njeriut ėshtė mė e lartė se sa e engjujve, nė tė gjitha format ėshtė mė e lartė. Njeriu ėshtė qenia mė e lartė e krijuar sepse ai aspiron pėr liri.

Lumturia e zemrės sonė e vetme nuk mund tė kėnaq shpirtin, duhet tė pėrpiqemi tė pėrfshijmė sa tė jetė e nevojshme edhe lumturinė e tė tjerėve.

Le tė qesh shpirti im pėrmes zemrės sime dhe zemra ime le tė qesh pėrmes syve tė mi, kėshtu qė tė mund unė tė shpėrndaj buzėqeshje tė begatshme nė zemrat e pikėlluara.

Paramahansa Yogananda
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Paramhansa Yogananda

Mesazh  Elizza prej 26.09.11 2:20

Mirėsia ėshtė drita qė shkrin tė gjitha muret mes shpirtrave, familjeve dhe kombeve.

Mendimtarėt nuk e pranojnė tė pashmangshmen, ata iu kthehen pėrpjekjeve tė tyre nė drejtim tė ndryshimit tė saj.

Mėsohuni tė jeni tė qetė dhe ju gjithmonė do tė jeni tė lumtur.

Besnikėria nė kryerjen e detyrave tė vogla na jep forcė qė tė zbatojmė vendimet e vėshtira qė jeta njė ditė do tė na detyrojė t'i bėjmė.

Kurrė mos bėni ndonjė gjė qė e njollos mendjen tuaj. Veprimet e gabuara shkaktojnė vibrime negative apo tė kėqija tė cilat pasqyrohen nė pamjen tuaj tė tėrėsishme dhe personalitet. Angazhohuni nė ato veprime dhe mendime qė tė ushqejnė cilėsitė e mira qė ju dėshironi t'i keni.

Shumė njerėz i justifikojnė gabimet e tyre, por i gjykojnė tė tjerėt ashpėr. Ne duhet tė kemi qėndrim tė kundėrt duke justifikuar tė metat e tė tjerėve e duke shqyrtuar ashpėr tonat.

Paramhansa Yogananda
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Paramhansa Yogananda

Mesazh  Elizza prej 25.10.11 15:13

► Ēfarė ėshtė meditimi?... Tė qenit njė me Shpirtin... Kur njeriu bėhet njė me shpirtin e tij brenda, kohėt e harruara dhe fuqitė e pavdekshme. Vetja kthehet nė ndėrgjegjen e vet. Meditim do tė thotė tė mos harroni qė njeriu nuk ėshtė njė trup i vdekshėm, por njė shpirt i pavdekshėm, njė me Zotin.

► Kur ju shikoni nė bukuritė dhe mrekullitė e natyrės, si mund tė dyshoni nė Zotin?

► Tė duash ėshtė gjėja mė e madhe nė jetė, por ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė flasim pėr dashuri, tė mendojnė, ta ushqyejmė atė, pėr ta ruajmė si thesar, pėrndryshe shpejt do tė shpėrndahet, e pėr botėn ėshtė shumė brutale. Nėse gjatė kohės sa jeni tė rinj ju nuk e ndjeni dashurinė, nė qoftė se ju nuk shikoni me dashuri nė njerėz, nė kafshė, nė lule, kur tė rriteni mendoni se jeta juaj ėshtė bosh, ju do tė jeni shumė i vetmuar, dhe hijet e errta tė frikės do t'ju ndjekin gjithmonė. Por nė momentin qė ju keni nė zemrėn tuaj kėtė gjė tė jashtėzakonshme tė quajtur Dashuri dhe ta ndjeni thellė kėnaqėsinė, ekstazinė e saj, do tė zbuloni se pėr ju, bota ėshtė transformuar.

Paramhansa Yogananda
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Paramhansa Yogananda

Mesazh  Elizza prej 26.12.11 17:41

► Ėshtė bekim pėr veten dhe tė tjerėt, nėse ju jeni tė lumtur.

► Nėse posedoni lumturinė, ju posedoni ēdo gjė: tė qenit tė lumtur ėshtė tė qenit nė harmoni me Zotin.

► Ndėrtoni ambientin tuaj tė brendshėm. Praktikoni heshtjen! Mė kujtohet disiplina e mrekullueshme e tė mėdhenjve. Nėse flisnim dhe pėshpėrisnim, ata do tė thoshin: "Kthehuni nė kėshtjellėn tuaj tė brendshme." Kjo ishte shumė e vėshtirė pėr ta kuptuar atėherė, por tani e kuptoj udhėn e paqes.

► Pa marrė parasysh atė qė ju po bėni, mbajeni nė vazhdimėsi lumturinė. Mėsohuni tė jeni fshehtas tė lumtur nė zemėr, pėrkundėr tė gjitha rrethanave.

► E vėrteta ėshtė njė: Unė ju kam thėnė shpesh se Jezusi, Krishna, Buda, dhe tė tjerė tė dėrguar tė Zotit erdhėn sė bashku, ata nuk do tė grinden, por do tė pin nga e njėjta kupė e bashkimit me Zotin.

► Izolimi ėshtė ēmimi i madhėshtisė.

► Njerėzit janė shumė tė aftė nė injorancėn e tyre!


Paramhansa Yogananda
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Paramhansa Yogananda

Mesazh  Neo prej 07.01.12 0:35

"Nėse ju mėsoni tė jetoni pėr tė tjerėt, ata do tė jetojnė pėr ju. "

"Mundohuni tė bėni gjėra tė vogla nė mėnyrė tė jashtėzakonshme."

Paramhansa Yogananda
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Paramhansa Yogananda

Mesazh  Admin prej 18.01.12 21:48

"Vetė universi, nė analizė tė fundit, ėshtė krijuar jo nga materja, por vetėdija.
Aspekti fizik, i nėnshtrohet fuqisė se mendimit, shumė mė tepėr se ē'kujton shumica e njerėzve. Vullneti drejton energjinė, dhe energjia nė kthim, vepron mbi materjen.
Materja nė tė vertetė, ėshtė energji."

Yogananda

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Paramhansa Yogananda

Mesazh  Elizza prej 01.06.12 13:56

Gjithēka tjetėr mund tė pres, por kėrkimi juaj pėr Zotin nuk mundet.

P. Yogananda
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Paramhansa Yogananda

Mesazh  Neo prej 02.09.12 19:05

Ti e sheh veten si te vogel dhe te kufizuar.
Por nese mbyll syte gjate meditimit,
do te shohesh gjeresine e ndergjegjes sate -
dhe po sheh se gjendesh ne qendren e amshurise.
Aty perqendrohu.

Paramhansa Yogananda
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Paramhansa Yogananda

Mesazh  Zattoo prej 20.05.14 0:25

Zoti i lejon njerėzit t`i afrohenParamahansa Yogananda. Letėr e Yoganandės drejtuar njė dishepulles sė tij, Motrės Ananda Mata Washington, Qershor 1949

Nuk duhet ta lėshosh veten.

Nėna Hyjnore mė ka dėrguar pėr tė tė udhėhequr jashtė reve tė mendjes tėnde. Vėshtirėsitė e gjithėsecilit janė tė ndryshme e, qoftė njė ai apo njė ajo, tė gjithė duhet tė fitojnė provėn e karmės e tė Nėnės Hyjnore. Duhet ta kapėrcesh tėrė kėtė duke pėrmendur Zotin sė brendshmi nė mėnyrė tė pėrsėritur dhe tė pandėrprerė, me maksimumin e pėrkushtueshmėrisė nė fjalėt, mendimet, veprimet dhe bindjen ndaj Gurusė. Problemet dhe turbullimet tua nuk mė shqetėsojnė.

Unė nuk do ta ndėrpres kurrė veprėn time nė lidhje me ty qė kam filluar. Ėshtė mė mirė tė mposhtim tė keqen sesa tė bashkėjetojmė me tė pėrgjithmonė. Mos e identifiko kurrė vetveten, as dhe pėr njė ēast, me rastet e rrėzimit qė mund tė kesh. Mos ki frikė as nėse unė zhdukem nga jeta jote. Ti nuk do tė jesh kurrė vetėm. Atėherė unė nuk do mund tė tė qortoj, por do tė jem gjithnjė me ty e nėpėrmjet Nėnės Hyjnore kam pėr tė tė mbrojtur nga tė gjitha mashtrimet, do tė tė pėshpėris vazhdimisht pėr tė tė udhėhequr drejt Unit tėnd tė devotshėm.

Prandaj mos e lėsho veten, e mos u lodh, por ji gjithnjė plot dėshirė dhe interes pėr tė punuar me Nėnėn Hyjnore. Mos u shqetėso nėse luftėra dhe sėmundje vallėzojnė rreth teje. Ky ėshtė sekreti i vėrtetė pėr tė fituar mbi zhgėnjimet e mbi tė gjitha problemet. Bėhu si Liqeni Hyjnor, gjerb nė Burimin e Urtėsisė, edhe nėse ndjehesh e dėrrmuar; njė jetė e thjeshtė dhe pa pengesa, nuk ėshtė njė jetė fitimtarėsh, e unė do tė tė jap lumenj tė karmės sime tė mirė, ashtuqė tė tė ndihmojnė tė shkosh pėrpara nėpėrmjet gjithēkaje e pavarėsisht gjithēkaje. Nuk do tė harroj kurrė, e do tė tė rimėkėmb gjithmonė, nuk ka rėndėsi se sa herė do tė rrėzohesh.

Pėrpiqu pareshtur tė fitosh, e unė do tė tė ndihmoj jo vetėm nė mėnyrė tė padukshme, por shumė herė do jem pranė teje edhe nė mėnyrė tė dukshme. Unė nuk jam duke ndėrtuar pėr ty njė kala, e as do tė tė jap pasuri tė vdekshme, por po ndėrtoj pėr ty njė strehė tė pashkatėrrueshme, me tė gjitha pasuritė nė shtėpinė e Nėnės Hyjnore.

Zoti na lejon t’i afrohemi

“Zoti na lejon t’i afrohemi. Duke folur pėr Tė e duke dėgjuar fjalėt e Tij nėpėr shkrimet, duke menduar pėr Tė, duke ndjerė praninė e tij gjatė meditacionit, do vini re qė gradualisht irrealja bėhet reale, dhe kjo botė qė ju mendoni se ėshtė reale, do ta shihni si irreale”

“Nuk mė do?”

“Nė njė nga pamjet e Tij, njė pamje shumė e pėrunjur, mund tė thuhet se Zoti sillet si njė lypės. Ai e dėshiron me zjarr vėmendjen tonė. Mjeshtri i universit, nėn vėshtrimin e tė cilit tė gjithė yjet, diejtė, hėnat dhe planetet vezullojnė me drithėrimė, e ndjek njeriun duke i thėnė: “Nuk do tė ma japėsh dashurinė tėnde? Buk mė do? Mua, dhuruesit, qė shumicėn e gjėrave i kam bėrė pėr ty? Nuk do tė mė kėrkosh? Por njeriu thotė: “Unė jam tepėr i zėnė me punė tashti; jam tepėr i zėnė. Nuk kam kohė pėr tė tė kėrkuar.” Dhe Zoti thotė: “Do tė pres.”

Nė tė vėrtetė, ne jemi duke kėrkuar Zotin

“Nėse jeton nė njė mėnyrė tė tillė qė shmang Zotin, ti shmang prej vetes sate dashurinė. Cilado qoftė gjėja qė po kėrkojmė – parą e kėnaqėsi shqisash – nė tė vėrtetė nė to jemi duke kėrkuar Zotin. Jemi kėrkues diamantesh qė nė tė vėrtetė mbledhin copėza tė vogla xhami qė vezullojnė nėn dritėn e diellit. Tė verbuar pėr njė ēast nga hijeshia e tyre, ne harrojmė tė vihemi nė kėrkim tė diamanteve tė vėrtetė, qė janė shumė mė tė vėshtirė pėr t’u gjetur.

Edhe pse janė mė tė vėshtirė pėr t’u gjetur, pėrkushtimi yt i mirė janė diamantet tė cilat do tė tė japin kėnaqėsi tė vėrteta dhe qė rrojnė gjatė. Kurse pėrkushtimi i keq janė copat e xhamit qė duket sikur tė japin kėnaqėsi pėrsa ėshtė e lehtė tė gjenden; e gjithsesi, duke qenė iluzore, nė fund do tė tė sjellin zhgėnjim. Do ngopesh nė njė mėnyrė tė tillė, sa asgjė mė nuk do tė tė japė kėnaqėsi. Unė nuk duhet tė kaloj nėpėr kėto pėrvoja; mund ta shoh fundin e kėnaqėsive njerėzore, dhe kam gjetur tek Zoti tė vetmin gėzim tė vėrtetė dhe jetėgjatė.”

Natyra universale e dashurisė

“Tė gjitha shprehjet e dashurisė rrjedhin nga e vetmja Dashuri kozmike qė, kur manifestohet nė pamje tė ndryshme tė dashurisė njerėzore, pėrmban gjithnjė njėfarė papėrsosmėrie. Nėna nuk e di se pse e do tė birin dhe biri nuk e di se pse e do tė ėmėn. Nuk dijnė se prej nga rrjedh dashunia qė ndjejnė njeri pėr tjetrin.

Ėshtė dashuria e Zotit qė manifestohet nė ta, dhe kur dashuria ėshtė e pastėr dhe e painteres pasqyron cilėsi hyjnore. Kėshtu, duke studiuar me kujdes dashurinė njerėzore, mund tė kuptojmė diēka pėr dashurinė hyjnore, sepse nė dashurinė njerėzore shquajmė njė vezullimė tė dashurisė hyjnore.

Nga: Paramahansa Yogananda, “Hulumtimi i pėrjetshėm i njeriut”
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Paramhansa Yogananda

Mesazh  gjilanasi prej 30.09.14 10:16

"Ju nuk duhet tė lejoni jetėn tuaj tė rrjedhe nė mėnyrė tė zakonshme; bėni diēka qė askush tjetėr nuk e ka bėrė, diēka qė do tė verboj botėn. Tregoni se parimi krijues i hyjit punon nė ju. "

Paramahansa Yogananda
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Paramhansa Yogananda

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi