Terrorizėm barbar nė Norvegji...

Shko poshtė

Terrorizėm barbar nė Norvegji...

Mesazh  Estilen prej 23.07.11 12:51Pamjet e sulmeve qė terrorizuan Norvegjinė


Njė shpėrthim i fuqishėm ka tronditur kryeqytetin e Norvegjisė, Oslo, duke vrarė tė paktėn shtatė persona dhe dėmtuar disa ndėrtesa, pėrfshirė dhe zyrat e kryeministrit Jens Stoltenberg. Ndėrsa pak orė mė pas, njė 32-vjeēar i armatosur do tė kryente njė masakėr nė njė kamp fėmijėsh nė njė ishull rreth 30 kilometra larg Oslos, duke vrarė rreth 90 persona.

Sulmi afėr kryeministrisė

Sekretari norvegjez i Shtetit, Hans Kristian Amundsen, i tha CNN-it se kryeministri nuk ishte nė ndėrtesė nė kohėn e shpėrthimit."Mund tė konfirmoj se kryeministri ėshtė i sigurt. Ai nuk ishte nė zyrė dhe tani ėshtė duke punuar", tha Amundsen. Nė njė deklaratė dhėnė televizionit publik tė Norvegjisė, kryeministri Stoltenberg tha se “sulmi ishte serioz”, por theksoi se ėshtė herėt tė quhet sulm terrorist.

Stoltenberg tha se policia e kishte kėshilluar tė mos tregonte vendin nga fliste.

Sipas agjencisė norvegjeze tė lajmeve NTB, policia ka konfirmuar se sulmi ėshtė shkaktuar nga bomba. Deri mė tash, asnjė grup nuk e ka marrė pėrgjegjėsinė pėr ngjarjen, e cila ka ndodhur rreth orės 3.30 tė pasdites.

Burimet nė Spitalin Universitar tė Osllos i raportuan agjencisė Reuters pėr shtatė tė plagosur, qė kanė arritur pėr trajtim nė kėtė qendėr. Shkalla e lėndimeve tė tyre nuk ishte e qartė.

Dėshmitari Ole Tomi Pederson tha se po qėndronte nė stacionin e autobusit, rreth 100 metra larg ndėrtesės sė qeverisė, e cila pėrmban dhe zyrėn e kryeministrit. Ai tha se tė gjitha dritaret ishin shkatėrruar dhe se tymi kishte pėrfshirė ēdo gjė. Njė turist amerikan, Nik Soubi, ishte gjithashtu pranė nė kohėn e shpėrthimit.“Ne ishim rreth 50 metra larg vendit ku ka ndodhur shpėrthimi, ishte e pabesueshme, si njė lėvizje e ngadaltė, ishte si njė dallgė e madhe qė pothuajse rrėzoi karriget tona. Ishte vetėm njė tym i zi nė ajėr. Tė gjithė ndaluam dhe nuk kishim asnjė ide se ēfarė po ndodhte. Ishte shumė e frikshme”, tha dėshmitari amerikan.

Shtetet e Bashkuara e kanė dėnuar ashpėr sulmin, duke e quajtur “njė akt tė neveritur tė dhunės”. Uashingtoni ėshtė shprehur i gatshėm tė ofrojė ndihmė, nėse njė gjė e tillė kėrkohet nga autoritetet norvegjeze.

Nga shpėrthimi ka pėsuar edhe zyra e gazetės mė tė madhe norvegjeze “Aftenposten”. Gazeta ėshtė njėra nga botimet e shumta evropiane qė, disa vjet mė parė, ribotoi karikaturat e profetit Muhamed, pasi njė gazetė daneze ishte nė shėnjestėr tė kėrcėnimeve pėr botimin e tyre. Autoritetet nė Danimarkėn fqinje thonė se kanė penguar disa komplote terroriste qė kishin lidhje me botimin e kėtyre karikaturave nė vitin 2005, e qė shkaktuan protesta nė shumė vende myslimane.

Komplote tė ndėrlidhura me rrjetin terrorist tė Al Kaidės ka parandaluar edhe Norvegjia.

Vendi skandinav, anėtar i NATO-s, ka qenė disa herė objekt i kėrcėnimeve, sidomos pėr shkak tė pėrfshirjes nė konfliktet nė Afganistan dhe Libi.

Sulmi ne ishull dhe autori i masakrės


Anders Behring Breivik, 32-vjeēari i dyshuar si autori i sulmit ė ishull


Por bilanci mė tragjik lidhet me ngjarjen nė ishullin Utoeya. Tė paktėn 80 perosna raportohen tė vrarė nga 32-vjeēari i arrestuar. Sipas mediave norvegjeze ai ėshtė 32 vjeēari Anders Bering Breyvik. Mendohet se autori i sulmit kishte lidhje me ekstremistėt e krahut tė djathtė. Ai mendohet se ka arritur nė ishulli i maskuar si njė pėrfaqėsues i policisė.

Ai ka hapur zjarr, pasi u ka thirrur disa tė rinjve nė gjuhen norvegjeze. Ndėrkohė qė, po sipas medieve norvegjeze, ai mendohet tė ketė qenė dhe nė vendin e shpėrthimit tė bombės, dy orė para ngjarjes.Nė ishull u vranė 80 persona dhe 7 tė tjerė janė vrarė nė qendėr tė Oslo, ku shpėrtheu bomba. Anders Behrin Breivik, ka ide tė djathta ekstreme dhe ėshtė anti-islamik.

Nė faqen e tij nė Facebook, vrasėsi i dyshuar e pėrshkruan veten si konservator, me besim kristian. Ndėrsa mesazhi i tij i publikuar sė fundmi nė Twitter ėshtė njė citim i njė filozofi anglez, John Stuart Mill: “Njė person me njė besim, objektiv ka forcė mė shumė se 100 mijė persona qė nuk kanė asnjė interes".

NOA

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizėm barbar nė Norvegji...

Mesazh  Ufo prej 23.07.11 13:06

Ne ende pėrballemi dhe jemi tė pambrojtur me kėtė kėrcėnim, por kėrcėnimi i sotėm vjen nga fakti se duhet vetėm njė grup i vogėl qė tė kryejė njė akt tė tmerrshėm terrorizmi ose edhe njė njeri i vetėm, dhe imagjino nė njė vend si Norvegjia qė ėshtė nga mė tė mbrojturit dhe t'survejuarit nė planet..
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Dėshmi nga ishulli i tmerrit

Mesazh  Ufo prej 23.07.11 13:56

“Papritur kanė nisur tė shtėnat. Vrapuam pėr tu fshehur, disa persona na ulėrasin tė largohemi nga ishulli. Njė burrė po na qėllon, ėshtė veshur me uniformėn e policisė. Na ndihmoni, lajmėroni policin”. Ky ishte alarmi i parė pėr tragjedinė qė ndodhi dje nė Utah, mesazhi ėshtė dhėnė nga faqja e internetit tė Bergensian Velve, njė nga vajzat e reja qė ndodhej nė ishull.

Kjo ishte njė nga dyshimit e shumta qė janė pėrcjell pėrmes internetit dhe sms-ve. Kronika e gjallė e njė ankthi. Adoleshentėt e terrorizuar kėrkojnė tė fshihen mes pemėve dhe shkurreve, nuk e dinė ēfarė po ndodh deh as pėrse, i vetmi qėllim i tyre ėshtė qė tė shpėtojnė jetėn.

Pėrhapet panik, disa fillojnė tė hidhen nė ujė nė mėnyrė qė tė shpėtojnė por ėshtė shumė e vėshtirė tė notosh nga temperatura e ulėt e ujit dhe nga veshjet e rėnda qė mbajnė.

“Kėtu po bėhet njė luftė ju lutem mos mė merrni nė telefon”, kėtė apel u ka bėrė miqve tė saj pėrmes celularit nga faqja e Facebook, njė vajzė qė ishte fshehur nė njė shkurre.

“Jemi ulur nė plazh, njė person nuk pushon sė qėlluari me armė ju lutem na ndihmoni. Kur do tė vijė policia”, njė tjetėr mesazh ky i publikuar nė Twiter.

Ndėrkohė qė tė rinjtė mundohen tė vėnė alarmin me tė gjitha mundėsit qė kanė, ata qė kėtė situatė e kanė pėrjetuar mė keq ishin
prindėrit e tyre tė cilėt pas informimit nė TV pėr atė qė po ndodhte janė shpėrngulur tė gjithė nė anėn tjetėr tė bregut.

Nuk janė lejuar nga forcat e policisė qė tė arrijnė ishullin dhe i vetmi ngushėllim ishte ndonjė telefonat apo sms i fėmijėve tė terrorizuar. “ Kam tre fėmijė nė atė kamp, dy djem dhe njė vajzė. Mora njė sms nga vajza ime ku mė thoshte se mė donte shumė”, thotė njė nėnė mes lotėve dhe panikut.....
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizėm barbar nė Norvegji...

Mesazh  Luli prej 24.07.11 22:21

Ne histori dhe politike nuk ka rastesi.Ky njeri nuk ka vepruar koke ne vete, prapa tij qendron dikush tjeter.
Kjo nuk eshte thjesht nje “Platforme - lufte fetare” e cila eshte nje element i ideologjise se ekstremisteve te djathte, por nje “Rregull i Ri” Boteror mbase, qe konsiston ne ekzistencen e races “me vlera” ekzistences se asaj substance Njeri .
Vet deklaratat e Monstrumit (per te cilin eshte e nevojshme zhdukja e disa popujve) pas marrjes ne pyetje/Hetime, ne te cilen ky monstrum, ky krimb me permasa kaq te medha antinjerezore, formulon pergjigje te tilla strategjike, qe do te thote se ky krimb, nuk ka vepruar “Spontan” por mbas tij qendron vete Monstra e cila drejton operacionet ne shkalle Globale ne nivel Boteror.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizėm barbar nė Norvegji...

Mesazh  nitty prej 26.07.11 16:02

Me sa kam lexuar unė nė njė artikull norvegjez,njė vajzė iu kishte afruar gjatė aksionit atij kriminelit duke i thėnė:

Cfarė je duke bėrė kėshtu?

Ai vrasėsi iu kishte kthyer duke ia drejtuar armėn duke i thėnė,qenka rradha jote!


Mė vjen keq pėr tė gjitha viktimat,vėrtet qė kjo tokė mban shumė psikopat dhe mė e keqja ėshtė qė janė tė fshehur si puna e kėtij psikopati Norvegjez.Vetėm ngjarjet shokuese si kjo e Norvegjisė i zbulojn,kam frikė qė ky nuk do jetė rasti i fundit i kėtyre akteve terroriste!
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizėm barbar nė Norvegji...

Mesazh  abramelin prej 30.07.11 10:46

Anders Behring Breivik, autori norvegjez i masakrės ku gjetėn vdekjen 76 persona nė Oslo dhe nė ishullin e Utoyas, do tė kalojė tė paktėn 20 vitet e ardhshme tė jetės sė tij nė burg.

Por, qėndrimi i mbyllur nuk duket se do tė jetė aq traumatik sa pritet. Me shumė mundėsi Breivik do tė mbyllet nė njė burg model nė Halden, i konsideruar si burgu mė “human” nė botė.

Struktura ka palestėr, kuzhinė ku tė burgosurit mund tė mėsojnė tė bėhen shefa kuzhine dhe njė sallė muzike.

Qelitė janė shumė komode: tė arreduara me mobilje moderne, ajėr tė kondicionuar, televizor me ekran tė sheshtė, dvd dhe minibar.

Dhe njė detaj tjetėr i veēantė: rojet e burgut qarkullojnė tė paarmatosur

abramelin

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizėm barbar nė Norvegji...

Mesazh  beno prej 30.07.11 21:13

Si ka mundesi qe i gjith ky monstrum-akt te ndodhe , e askush mos e permend gjene me te rendesishme ,se perse u be ky akt terrorizmi?

Cdo dit gati shohim, bomba te montuara ne vende me shumice myslimane dhe lajmi i pare qe jepet eshte " sulm terrorist i ekstremisteve Islamik.."kurse ne thelb , askush s'jep detaje , per marrjen e pergjegjesis se ati sulmi, madje edhe organizatoret e sulmit , shohin qellimin e tyre te detajuar vetem ateher kur mediajt e permbushin ate lajm, duke u shprehur "sulmi nga terroristet islamik..." nga mund ta dijne ata ? kur askush s'mer pergjegjesi duke treguar ne detaje aktin,( si qe ka treguar ky novregjezi ne detaje se aktin e beri per te vetmin qellim :krishterizmin!), epo normalisht ata qe e bejne , me mire mund te dijn e qellimin!

Si do qe te jete shpreh keqardhje per viktimat, por duhet potencu se per gjithe keta viktima te ndodhura ,kishte vetem nje inicues : KRISHTERIZMI DHE ISLAMOFOBIA e skajshme ( duhet thene kjo per t'u perbush i tere lajmi)
avatar
beno

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizėm barbar nė Norvegji...

Mesazh  Cimi Elezi prej 31.07.11 0:58

abramelin shkruajti:

Dhe njė detaj tjetėr i veēantė: rojet e burgut qarkullojnė tė paarmatosur
Shto dhe nje tjeter,shumica e gardianeve jan femra.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizėm barbar nė Norvegji...

Mesazh  rebelisistemit prej 01.08.11 10:15

Anetari i Lozhes Masone-autor i sulmeve ne NorvegjiTelevizioni norvegjez TV2 njoftoi se Anders Behring Breivik u takon “qarqeve djathtiste” nė Oslo dhe se nė vitin 2008 ėshtė regjistruar si anėtar i lozhės lokale masone.Ai ai ishte mason i llozhes norvegjese sipas ritit suedes,nje nder llozhat me te rezikshme ne bote e cila gersheton nazismin me krishterimin.

...Tani, meqense jemi ne nje ngjarje dramatike, dhe duhet te japim opinione apo qendrime te matur, rreth masakres sone, aty shohim nje mori ngjarjesh, qe konkludojne pak a shume ne nje pike: indoktrinim izraelite!

Psh, Norvegjezet, e kane mbeshtetur kauzen e Palestinezeve me shume se kushdo tjeter. Masakra ka ndodhur pikerisht pas 65 vjeteve qe nga dita e shfaqjes se fashizmit Izraelit me grupin Irgun, te cilet shperthyen Hotelin King David ne Jerusalem duke vrar 91 persona dhe shume te plagosur. Ministri i Jashtem Norvegjez kete vit ka deklaruar se Norvegjia eshte gati t'a njoh Palestinen. Ministri i Finanacave gjithashtu bllokoi me bojkot disa ndermarrje Israelite, etj.

Norvegjia, ne anen tjeter, eshte nje ekonomi vitale, ndoshta nga vitalet ne bote, por i mungon elementi qe thame me lart: kunder-pushteti, ose demokracia popullore. Dhe sa here sheh mungesen e ketij kunder-pushteti, ne [do] shohim shfaqje te tilla. Nuk eshte atehere aspak e ēuditshme, qe kur barazia ne pushtetin ekonomike dhe politike, nuk eshte pjese e nje kushtetute ose praktike, te shohim dukuri te tilla.

Gjithashtu, Norvegjia eshte pjese e konsesusit neoliberal, dmth, te atij konsesusi qe per element baze ka 'ndarjen kryqore' te popujve; pertej 'pėrēa dhe sundo', element ky, perseri' izraelit. Nderkohe, sipas raporteve, masakruesi ka patur lidhje me Izraelitet, ose ato grupe qe duan te dominojne globin. Kjo s'do te thote, se ata i dine te gjitha dhe ne inskenimet tyre mund te marrin parasysh gjithēka, por nje gje eshte e sigurt: ata kane nje axhende veprimi!...(Ylli Permeti)Burimi:https://www.facebook.com/bota.konspiracionit
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizėm barbar nė Norvegji...

Mesazh  Ufo prej 01.08.11 11:54

Kjo duket fare e pabazė, teori tė tilla konspirative veēse pshtjellojnė mė keq mendjet e lexuesve, kemi dėgjuar, e lexuar aq shumė gjepura saqė jemi gati ti besojmė edhe vetė tashi.Mediat atė punė kanė, pėrveē informimit korekt bėjnė edhe skupe apo show tė ndryshme qė dihet tashmė se pse i bėjnė.Kjo e vėrtetė do dalė njė ditė nė shesh, ėshtė fare e thjeshtė nė ditėn e gjyqit tė tij do mėsojmė edhe tė ''vėrtetėn e madhe''. !!
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizėm barbar nė Norvegji...

Mesazh  rebelisistemit prej 01.08.11 12:36

Mbase kjo video eshte me e besueshme
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizėm barbar nė Norvegji...

Mesazh  rebelisistemit prej 01.08.11 13:04

Ufo shkruajti:Kjo duket fare e pabazė, teori tė tilla konspirative veēse pshtjellojnė mė keq mendjet e lexuesve, kemi dėgjuar, e lexuar aq shumė gjepura saqė jemi gati ti besojmė edhe vetė tashi.Mediat atė punė kanė, pėrveē informimit korekt bėjnė edhe skupe apo show tė ndryshme qė dihet tashmė se pse i bėjnė.Kjo e vėrtetė do dalė njė ditė nė shesh, ėshtė fare e thjeshtė nė ditėn e gjyqit tė tij do mėsojmė edhe tė ''vėrtetėn e madhe''. !!

Vetem informim korekte nga mediat nuk po shohim!Vecse disinformim.
Ja disa brockulla nga mediat zyrtare sherbetore te elites,ne lidhje me kete ngjarje : http://top-channel.tv/artikull.php?id=215578&ref=fp (Oslo, grupi xhihadist merr pėrsipėr sulmet)avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizėm barbar nė Norvegji...

Mesazh  Gon! prej 01.08.11 15:12

Masonėt nuk janė tė krishterė.!
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizėm barbar nė Norvegji...

Mesazh  rebelisistemit prej 01.08.11 16:32

Gon! shkruajti:Masonėt nuk janė tė krishterė.!

KJO LLOJ MASONERIE QE PRAKTIKONTE AUTORI ESHTE E LIDHUR ME KRISHTERIMIN SI NE SIMBOOLE, ASHTU DHE NE DOKTRINA (ESHTE ZYRTARE QE AI ISHTE PJESTAR I MASONERIS NORVEGJESE SIPAS RITIT SUEDES)
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizėm barbar nė Norvegji...

Mesazh  rebelisistemit prej 01.08.11 17:56

avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizėm barbar nė Norvegji...

Mesazh  Gon! prej 02.08.11 13:22

Din tė na spjegosh ti kėtė ritin mason suedez? Kam dėshir tė di mė tepėr nga ti pėr kėtė rit suedez.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizėm barbar nė Norvegji...

Mesazh  Ufo prej 18.08.11 10:45

Policia norvegjeze mohon se ėshtė gjetur njė bombė gjigante te terroristi Anders Bering Brejvik, i cili mė 22 korrik kreu masakrėn nė ishullin Utoja dhe nė Oslo.

Duke iu referuar burimeve tė forcave tė armatosura norvegjeze, kanali televiziv norvegjez NRK publikoi se nė oborrin e Brejvikut nė Rena, nė veri tė Oslos, ėshtė gjetur mbushje e gatshme eksplozive me peshė midis njė ton dhe njė ton e gjysmė.

"Gjetėm shumė plehra artificiale tė pėrpunuara. Kjo ėshtė vetėm njė pjesė e mė shumė pjesėve tė njė bombe. Mungonin disa pjesė kryesore dhe ishte e nevojshme edhe shumė punė qė tė pėrgatitet bomba", thotė Roar Hansen nga shėrbimi pėr informimin e policisė nė
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizėm barbar nė Norvegji...

Mesazh  rebelisistemit prej 12.09.11 13:20

Anders Breivik Behring ka vepruar vetėm apo ishte ushqyer, e kontrolluar dhe bėrė kokė turku nga fuqitė mė tė medha ,pa e kuptuar edhe vet kete ?!

avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizėm barbar nė Norvegji...

Mesazh  Odin prej 30.04.12 22:18

Breivik ishte i lidhur me Mossad-in izraelitHipoteza e Johan Galtung, sociolog me emėr nė Norvegji, se Anders Behring Breivik, mund tė ketė patur lidhje me shėrbimin sekret izraelit, Mossad, ka shkaktuar indinjatė dhe reagime nė Tel Aviv.


Sociologu Galtung, drejtor i Qendrės Studimore pėr Paqe nė Oslo, tha se autori i masakrės qė la tė vrarė 77 tė rinj njė vit mė parė, teorikisht mund tė ketė patur lidhje me Mossad-in, ose mė e keq akoma, ka qenė agjent i tij.

Hipotezėn e tij, Galtung e mbron duke u mbėshtetur fort tek deklaratat e Breivik nė procesin gjyqėsor kundėr tij, ku ai shpreh haptazi njė urrejtje tė madhe vetėm ndaj myslimanėve.

Kjo ka sjellė reagimin e Izraelit, qė e ka cilėsuar hipotezėn e Galtung krejtėsisht boshe e pavlerė. Tel Avivi zyrtar reagoi duke thėnė se shėrbimet e tij sekrete nuk kanė tė bėjnė me ekstremistėt dhe nuk stėrviten pėr tė urryer.

Kjo deklaratė e sociologut me emėr nė Norvegji pritet tė komentohet gjatė, ashtu si deklarata e njė drejtuesi tė njohur radiofonik nė vendin nordik, i cili disa ditė mė parė, duke komentuar deklaratėn e Breivik se ishte frymėzuar nga njė “hero lufte serb” pėr sulmin e ndėrmarrė, i cilėsoi serbėt si “derra”.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizėm barbar nė Norvegji...

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi