Masoneria

Shko poshtė

Masoneria

Mesazh  Zattoo prej 16.07.11 10:59

MasoneriaI. Masoneria (Pjesa e parė)

II. 1 Themelimi i masonerisėĒdo organizatė, grup, shoqėri, sekt, ka momentin dhe historinė prej kur daton si e tillė, ashtu edhe shoqėria masone ka historinė e saj prej kur filloj tė daton, ku nė dokumentet zyrtare ajo themelohet nė Londėr-Angli, nė rrugėn “Great Queen”1 (mbretėresha e madhe), ku edhe sot e ka tė njėjtin emėr kjo rrugė, aty mė datė 24 Qershor 1717 themelohet Lozha e Madhe e Anglisė,2 kjo lozhė konsiderohet amė pėr tė gjitha lozhat tjera botėrore, si dhe selia qendrore e masonerisė. Prej asaj dite e deri mė sot, kjo lozhė ėshtė aktive dhe ka vazhduar pėrhapjen e lozhave tė saja nėpėr tėrė Evropėn dhe nė botė. Pas themelimit tė lozhės sė Anglisė, mė vonė themelohet ajo e Francės dhe Sh.B.A.-sė, tė cilat konsiderohen ndėr lozhat mė tė mėdha.


II. 2 Definicioni i masonerisė


Masoneria pėrshkruhet nga Lozha e Madhe e Bashkuar e Anglisė si “Njė sistem i pėrbėrė nga norma morale, i maskuar nga alegoria dhe i ilustruar me simbole”.3 Pra, nga ky definicion, kuptojmė se kjo shoqėri ėshtė e bazuar mbi norma tė pėrgjithshme morale, nė edukimin e anėtarėve tė saj me principe masone dhe se kjo shoqėri bazohet nė ilustrime, sistemi i saj ėshtė i mbuluar me alegori, kurse kuptimet e tyre shfaqen pėrmes simboleve.

Shpesh herė disa njerėz, masonerinė e definojnė si besim fetar, si sekt fetar hebre, krishterė, etj. por kjo nuk ėshtė e vėrtetė, ku kėtė e kuptojmė nga vetė autorėt mason, tė cilėt e mohojnė njė gjė tė tillė, ku historiani mason, Laurence Gardner4 thotė:

“…Masoneria (si tė gjitha klubet dhe shoqėritė e organizatat e tjera tė ngjashme) nuk ishte (as ėshtė) njė besim fetar dhe as nė njė mėnyrė ndonjė farė institucioni me sfond fetar. Pėr kėtė arsye ėshtė e hapur pėr tė gjithė. Problemi i vėrtetė qė e angėshtonte Kishėn qėndronte nė faktin se Masoneria, nė kundėrshtim me pjesėn mė tė madhe tė shoqėrive tė ngjashme, ishte e lidhur me njė kusht fshehtėsie. Kjo ishte nė kundėrshtim me doktrinėn “rrėfyesore” tė Kishės, qė i detyronte besimtarėt t`i rrėfeheshin priftit. …Masoneria pėrfaqėsonte njė mjedis brenda tė cilit Kisha humbiste autoritetin e vet…”5

Po ashtu, njė rregull i veēantė nė lozhat e masonerisė, ėshtė se u ndalohet anėtarėve tė saj tė bėjnė biseda rreth fesė dhe politikės.6

Nėse shikojmė definicione tjera tė autorėve mason mbi masonerinė, do tė shohim se ata e definojnė kėtė shoqėri si: “art i bazuar mbi principet e gjeometrisė” dhe “shkencė e cila merret me zhvillimin dhe pėrsosjen e mendjes njerėzore”.7

Kėto ishin definicione tė cilat i kanė sjellė vet autorėt mason, por kundėrshtarėt e kėsaj organizate, nuk e llogaritin atė si shoqėri mbi norma morale, shkencė apo art, por e konsiderojnė atė si njė lėvizje politike, e cila dėshiron tė rrėzoj qeveri, tė sundoj botėn, tė

shkaktoj luftėra, etj. Atė e definojnė si organizatė tė fshehtė, e cila fsheh vėllazėri mbi besime pagane.

Masoneria akuzohet se mban fshehur sekrete tė mistershme tė cilat janė nė dėmin e njerėzimit. Kėtė e deklaron edhe masoni Menli P. Holl, nė librin “Leksione mbi filozofinė e lashtė” ku thotė: “Masoneria ėshtė njė vėllazėri brenda njė vėllazėrie, njė organizatė e jashtme, qė fsheh njė vėllazėri tė brendshme tė njerėzve tė zgjedhur. Shoqėria e padukshme ėshtė njė vėllazėri e fshehtė, e pėrkushtuar ndaj njė Sekreti tė Mistershėm”.8


II.2.1 Emėrtimi i masonerisė


Kjo organizatė u emėrtua me emrin masonry, kurse anėtarėt me mason (murator), anėtarėt e shkallėve tė para quhen freemason (ang.) apo frankmason (fre.) qė nėnkupton “murator i lirė”. Pėrdorimi i parė i fjalės Freemason ėshtė shėnuar nė vitin 1376, por ajo ėshtė e lidhur thjeshtė me vėllazėrinė e ndėrtimit nė Angli.9 U quajtėn mason, prej nė momentin kur Templierėt, ushtarėt e Luftėrave tė Kryqėzatės u kthyen prej Palestine nė Evropė, themeluan shoqėrinė sekrete fremasonėt, dhe e quajtėn kėshtu nė nder tė ndėrtuesve tė Tempullit tė Madh tė Solomonit.10

Tjerė mendojnė se termi freemason buron nga tkurrja e fjalėve frestone mason qė d.m.th. “mjeshtėr gurrė prerės”, specialist nė prerjen e gurėve qė nuk ciflosen dhe janė tė lehtė pėr prerje, si dhe nė lidhje me ata qė dinin tė punonin gurin dhe ishin tė lirė tė udhėtonin pėr tė siguruar porosi pune, apo nė referim tė ndaj Shtatė Arteve tė Lira dhe ndaj fjalės “i lirė”. Njė tjetėr hipotezė duke u nisur nga njė perspektivė nė mėnyrė tipike fizike, na ēon tė marrim nė konsideratė figurėn e arkitektit qė ėshtė i lirė nė kuptim qė di dhe mund tė realizoj atė qė dėshiron duke e nxjerrė nga guri, apo nė referim tė shkallės sė parė masone, asaj tė fillestarit i cili ka “lindur i lirė”, ky term i cili paraqitet nė shek.XIV”.11

Pra, shohim se edhe emėrtimi e masonėve si muratorė, ndėrlidhet me definicione tė ndryshme, ku tė dy interpretimet ndėrlidhen me ndėrtimin, pra, kėtu ėshtė pėr qėllim ndėrtimi i Pallatit tė Solomonit nė Jerusalem, e cila ėshtė njė nga qėllimet kryesore tė masonerisė, pra, ndėrtimin e pallatit tė tyre mbi rrėnojat e Mesxhidul Aksasė. Ky tempull, nuk ka pėr qėllim ndėrtimin e Pallatit tė Sulejmanit a.s., por ky pallat ėshtė njė tempull pagan tė cilin duan ta ndėrtojnė pėr hir tė hyjnisė sė tyre, Antikrishtit.


II.3 Prejardhja e masonerisėTreguam se dokumentet zyrtare tregojnė se masoneria ėshtė e themeluar publikisht nė vitin 1717, por kjo organizatė ka rrėnjėt mė thellė nė histori, ku shumica e analistėve dhe shkrimtarėve mbrojnė qėndrimin se masoneria ėshtė versioni modern i ushtarėve dhe kalorėsve Tempullarė, tė cilėt udhėhoqėn luftėrat e kryqėzatave prej Evrope nė Palestinė, pėr tė pastruar Tokėn e Shenjtė prej “pa besimtarėve”. Pra, mėsimet dhe organizimi i masonerisė nė mėnyrė tė fshehtė daton shumė kohė mė parė se viti 1717.

Sė pari tė tregojmė pėr ēėshtjen e Tempullarėve. Pas disfatės sė Kryqtarėve nė Palestinė, Kalorėsit Tempullarė kthehen nė Evropė mė 1127 tė ngarkuar me njė koleksion tė rėndėsishėm dokumentesh shumė tė lashtė. Urdhri i Kalorėsve Tempullarė u themelua nė vitin 1118. Kėtė urdhėr e pėrbėnin nėntė kalorės francez, qė kishin bėrė betim tė ngriheshin si mbrojtės tė Tokės sė Shenjtė. Kėta quheshin edhe si Ushtarė tė Krishtit.12

Nė vitin 1127 kėrkimet e kryera nga Tempullarėt nė thellėsitė e fshehta tė Tempullit tė Jerusalemit kishin pėrfunduar dhe ata ishin kthyer nė Francė tė ngarkuar me njė thesar legjendar. Pas kėsaj kohe, ata arrijnė njė fuqi tė madhe nė Evropė, saqė filluan tė pėrfshihen nė punėt e rėndėsishme si nė nivel politik, ashtu edhe nė atė diplomatik dhe ekonomik, nė Evropė dhe nė Lindjen e Mesme. Tempullarėve filluan t`u nėnshtroheshin edhe mbretėrit.13
Mė pas, kur kėta paraqesin kėrcėnim pėr sigurinė dhe sundimin e Kishės, fillojnė tė ndiqen nga ana e Kishės Romake. Gjatė vitit 1306 Urdhri i Tempullarėve ishte bė aq shumė i fuqishėm sa ngjalli xhelozi tek mbreti i Francės, Filipi i IV, e ky nė bashkėpunimme papėn e Vatikanit, papa Klementi V, komplotoi nė sulm pėr zhdukjen dhe eliminimin e kėtij urdhri Tempullarė. Tė premten mė 13 Tetor 1307 fillon zhdukja dhe ndjekja e Tempullarėve prej France. Ata u akuzuan se zhvillojnė praktika fetare fe mohuese, homoseksualizėm dhe magji tė zezė.14 Prej kėtu edhe daton legjenda e natės fatkeqe, e Premtja 13 (Tek perėndimorėt, kur bie dita e Premte mė datėn 13, ato kanė besim se kjo do tė sjell ndonjė fatkeqėsi, ku kemi edhe shumė filma horror nga Hollywood-i me kėtė tematikė).

Me fillimin e zhdukjes sė Tempullarėve, mėsimet e tyre nuk morėn fund, sepse mbreti nuk arriti qė t`i zhduk tė gjithė, ku njė pjesė e tyre arritėn qė t`i ikin sistemit tė Kishės dhe u strehuan nė shtetin nė tė cilin nuk kishte pushtet Kisha Katolike, nė Skoci.

Mėsimet e fshehta, janė pėrcjellė prej te Tempullarėt, te masonėt e sotėm.15 Kėto mėsime i pėrcollėn, pasi u vendosėn nė Skoci Tempullarėt. Por tani Tempullarėt ishin kthyer publikisht nė skenė pėrmes shoqėrive sekrete tė pėrhapura anembanė Evropės, por mė shumė pėrmes njė tjetėr emri: Masoneri.16 Pra, masonėt pėrfaqėsojnė urdhrin Tempullarė. Ashtu siē deklaron edhe David Icke17, se: “Masoneria lindi nė Skoci midis familjeve tė njohura tė Vėllazėrisė…”.18 David Icke po ashtu mohon qė masoneria lindi prej lozhave tė muratorėve, tė cilėt punonin nėpėr kishat dhe katedralet e mėdha, por se masonėt rrjedhin prej Esenėve, nga hebrenjtė Farisej (Levitėt), nga shkollat misterike egjiptiane dhe greke, etj.19 Po ashtu Icke, duke iu referuar fjalimit tė masonit Ramsej, thotė: “Masoneria rrjedh prej shkollave misterike tė lashtėsisė qė respektonin kultin e Dianės, Minervės dhe Isidės. Si dhe se Masoneria kishte lindur nė Tokėn e Shenjtė nė kohėn e kryqėzatave (Kalorėsve Tempullarė) dhe jo midis muratorėve”.20

Dėshmitė tjera pėr ekzistimin e masonerisė para vitit 1717 janė tė shumta. Siē cek edhe Gardner se: “ ėshtė e padyshimtė se rryma masone “spekulative” arriti nė Angli nga Skocia kur tė dy kurorat u bashkuan nė vitin 1603, por ėshtė gjithashtu e padyshimtė se

nė terma “operativ” Vėllazėria masone e Londrės mburrej me njė stemė heraldike qė nga viti 1472. Po aq interesant ėshtė se nė vitin 1655 emri ishte ndryshuar nė “Shoqėria e Masonėve tė Londrės”.21

Dy dokumentet mė tė vjetra masone tė ruajtura nė Angli i takojnė pėrkatėsisht vitit 1390 dhe vitit 1450.22 Po ashtu, dokumentet kelte tė vitit 1535 dėshmojnė se shoqėria sekrete ka ekzistuar para vitit 1440, nėn emrin Vėllazėria e Shėn Gjonit dhe qė atėherė e deri mė 1535 nėn emrin Urdhri Mason i Shėn Gjonit, apo Vėllazėria masone.23

Kėto ishin disa tė dhėna mbi prejardhjen e urdhrit mason, si dhe datimi i kėsaj organizate para formimit zyrtar tė vitit 1717.


Autor: Shaban Tairi
________________________________________________________________

1 Konspiracioni botėrorė – David Icke, fq. 174, “Bota Shqiptare”-Tiranė;

2 Sekreti mė i madh – David Icke, fq. 243, “Bota Shqiptare”-Tiranė; Tė fshehtat e masonerisė – Laurence Gardner, fq.48, “Bota Shqiptare”-Tiranė; “Freemasonry,” Microsoft Encarta Encyclopedia 2000. © 1993-1999 Microsoft Corporation.

3 Tė fshehtat e masonerisė – Laurence Gardner, fq.16; MASONI, brevijar za drevnoto bratstvo – Jovan Brigiski, fq.XVII, “Kultura””””””’-Skopje, 2006; Deshifrimi i simboli i humbur – Simon Cox, fq. 75, “Bota Shqiptare”-Tiranė;

4 Laurence Gardner, epror i Celtic Church`s Sacred Kindred tė st.Columbia-s, ėshtė njė gjenealogjist i familjeve mbretėrore dhe i kalorėsve tė njohur nė nivel ndėrkombėtar. I njohur si Kalorėsi Labhran i St.Germain-it, ėshtė atashe presidencial nė European Council of Princes, njė institucion konstitucional konsultues i themeluar mė 1946.

5 Tė fshehtat e masonerisė – Laurence Gardner, fq.135;

6 Tė fshehtat e masonerisė – Laurence Gardner, fq. 78-79; Zna~eweto na Masonerijata-– V.L. Vilm{urst, fq.23, “Kultura-Skopje”, 2007; ”

7 Po aty, fq. 80;

8 Cituar sipas Texe Marrs, nė librin Kodet Magjike, fq.18, “Bota Shqiptare-Tiranė”;

9 Deshifrimi i simboli i humbur – Simon Cox, fq.80;

10 Emisioni dokumentar “The Arrivals”, pjesa 35; Noreaga Productions 2008;

11 Tė fshehtat e masonerisė – Laurence Gardner, fq.37-38; fq.151,153;

12 shih: Tė fshehtat e masonerisė – Laurence Gardner, fq.154-156;

13 Po aty, fq. 160-161;

14 po aty, fq. 167;

15 MASONI, brevijar za drevnoto bratstvo – Jovan Brigiski, fq.6;

16 Rrethi i intrigės – Texe Marrs, fq. 262; Bota Shqiptare-Tiranė; Sekreti mė i madh – David Icke, fq.238;

17 David Icke ėshtė studiues i historisė sė fshehtė dhe konspiracioneve, gazetar i njohur dhe konferencionier. Pasi ka punuar pėr kanalin BBC dhe media tjera, sot zėri i tij pėrfaqėson njė nga alternativat mė domethėnėse ndaj informacionit zyrtar.

18 Tė fshehtat e masonerisė, Gardner, fq. 17; Sekreti mė i madh – David Icke, fq. 237;

19 Po aty, fq. 236;

20 Po aty, fq. 244; si dhe “Deshifrimi i simboli i humbur” – Simon Cox, fq.86;

21 Tė fshehtat e masonerisė, Gardner, fq. 61-62;

22 Po aty, fq. 39;

23 MASONI, brevijar za drevnoto bratstvo – Jovan Brigiski, fq.7;
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria

Mesazh  Zattoo prej 16.07.11 11:13

Masoneria (Pjesa e 2-tė)Logoja e Illuminati-ve


II.4 Mėsimet (besimi) e masonerisė


Nė kėtė pjesė do tė cekim diēka nė lidhje me mėsimet kryesore tė shoqėrisė sė masonerisė dhe besimi i tyre (nė ēka besojnė). Ėshtė me rėndėsi tė ceket se, atė ēka e thonė kundėrshtarėt e kėsaj organizate pėr besimin e tyre, vet masonėt nuk e pranojnė njė definim tė tillė pėr besimin e tyre, porse nė esencė, prapė, besimi i tyre mbahet nė sekret.

Mėsimi kryesor nė masoneri, ėshtė fshehtėsia, dhe prej nė fillim kur anėtarėsohet ndonjė anėtar i ri, atij i bėhet me dije, se nuk lejohet tė nxirret jashtė lozhės mėsimi qė e merr brenda dhe se tėrė jetėn ėshtė i obliguar t`a mbajė fshehtė.

Masoneria nuk ėshtė organizatė e fshehtė, sidomos pas vitit 1717, porse mėsimet e saja janė tė fshehura prej opinionit, kėshtu qė mbesin sekret mėsimet e saja, sepse ēdo organizatė, mbledhjet e veta normal se do t`i kryej pas dyerve tė mbyllura, siē thotė edhe Gardner: “…nėse i kryejnė ritualet pas dyerve tė mbyllura, mos duhet tė dyshojmė se fshehin kushedi ēfarė sekretesh Kabalistike? Ndoshta, nė ndonjė rast, por nė mė tė shumtėn e herėve, bėhet fjalė thjeshtė pėr dėshirėn pėr tė ruajtur njė ēikė `privacy`. Rituali mason ėshtė bėrė i njohur dhe ėshtė publikuar, i disponueshėm pėr tė gjithė. Nuk ėshtė i fshehtė. Dhe nuk janė tė fshehta, nė kuptimin e ngushtė, as veprimtaritė e kryera nga lozhat. Bėhet fjalė, mjaft thjeshtė pėr veprimtari “private”.24

Po ashtu, sipas tė njėjtit autor, nė masoneri, tė fshehta janė vetėm shenjat, prekjet dhe parullat e njohjes, me tė cilat ithtarėt njihen mes vete.25

Por sipas autorėve tjerė mason, thonė se: pse tė jetė e tėrė kjo fshehtėsi, kur nuk ka asgjė pėr t`u fshehur? Por vallė, a ka diēka qė ndoshta mbahet fshehtė edhe nga vet masonėt e shkallėve tė ulėta, fshehtėsi qė i dinė vetėm ata tė shkallėve mė tė larta?26

Asnjė nga hulumtuesit e shkencės okultiste nuk do tė mohoj se shumė nga udhėheqėsit e masonerisė kanė qenė nė kėrkim tė fshehtėsive tė magjisė.27

Masoneria vepron si mbrojtėse e mistereve antike, duke e ruajtur nė siguri sasinė e madhe tė dijeve tė lashta dhe duke e zbuluar atė pjesė-pjesė nė grada tė ndryshme. Masoneria ėshtė njė shkollė moderne e mistereve, e cila shėrben pėr t`i mbajtur gjallė Misteret Antike.28 Masoneria shėrben dhe ka synim qė tė mbledh dhe tė rruaj arkivat e lashta tė dijes njerėzore.29 Pra, kėshtu e definojnė shumica e analistėve dhe historianėve mason fshehtėsinė e masonerisė. Principet kryesore tė masonerisė nė tė cilat bazohet ajo, janė: Dashuria vėllazėrore, ndihma dhe e vėrteta.30


II.4.1 Zoti i masonėve


Masoneria po ashtu ka zotin e vet tė cilin e besojnė, por ata nuk thonė se besojnė nė ndonjė nga zotat e feve qiellore, por kanė zotin e tyre tė cilin e fshehin pas shumė emrave. Nė masoneri, kur anėtarėsohen nė fillim, anėtarit nuk i kushtėzohet se cilin besim e ndjek, porse vetėm tė besoj nė ndonjė hyjni supreme, qė nė masoneri njihet me emrin Arkitekti i Madh i Universit apo Qenia Supreme, duke mos pėrdorur terme zot, Zot, Buda, apo Jezus.31

Nė masoneri, bėhet e ditur se emri i humbur i zotit tė cilin ata adhurojnė nuk ėshtė Jahve apo Jezu, por ėshtė Jahbuhlun (prej Jah-Baal-On).32

Pra, e kuptojmė se zoti i masonėve nuk ėshtė Zoti i vėrtetė qė duhet tė besohet, por se ėshtė njė zot, tė cilin e quajnė me emra tė ndryshėm, qė nė fund nėnkuptohet se besojnė nė djallin, apo siē e quajnė ata, Luciferin.

Lozhat masone besojnė dhe adhurojnė Luciferin, tė njohur edhe si Satana,33 kėtė e kuptojmė edhe nga deklaratat e vet disa masonėve tė rangjeve tė larta, siē ėshtė Albert Pike, apo Kabalisti Eliphas Levi. Elifas Levi pranon faktin se djalli dhe Luciferi janė njė i vetėm. Ai thoshte se tė krishterėt gabimisht e besojnė djallin si armik, porse ai ėshtė ndihmės dhe mirėbėrės i njeriut. Ai e cilėsonte djallin si “engjėll qė kryeson dritėn e sė vėrtetės”.

Masonėt nuk adhurojnė djallin (kėshtu thonė publikisht) porse e lavdėrojnė Luciferin.34 Po ashtu, lideri masonik, gjenerali suprem Albert Pike, pranonte se masonėt adhuronin Satanėn, Satana ėshtė mohimi i zotit, Luciferi ėshtė sjellėsi i dritės` thoshte ai.35 Po ashtu, Henri Makov, deklaron se qėllimi i familjeve tė pasura qė janė tė inkorporuar nė rangjet e larta tė masonerisė, janė tė pėrkushtuar nė adhurimin e Luciferit, shkatėrrimin e fesė Krishtere dhe ndėrtimin e tempullit pagan nė Jerusalem.36 Por, kush ėshtė Luciferi? Emri Lucifer rrjedh prej Lux-pher qė d.m.th. sjellėsi i dritės; ylli i mėngjesit; planeti Afėrditė kur lind para diellit, etj. kurse kuptimi esencial ėshtė se ky emėr aludon nė “engjėllin” e dritės, i cili u bė engjėlli rebel ndaj urdhrit tė Zotit; aludon kreun e djajve; pas vitit 1667 emri Lucifer bėhet term i cili tregon Satanėn.37 Disa autorė mason mohojnė se masonėt janė Satanist, por nuk mohojnė se janė Luciferian. Ata thonė: Luciferianėt mendojnė se po veprojnė mirė, kurse Satanistėt e dinė se janė tė ligė. Si dhe se zoti i urdhrit mason ėshtė Luciferi.38


II.4.2 Masonėt dhe KaballaLibri i Kaballės ėshtė njė ndėr librat bazė nė shoqėrinė masonėve. Kėtė e pohojnė shumė studiues tė kėsaj organizate. Kaballa ėshtė tradita e fshehtė gojore e Hebrenjve, njė element shumė i fuqishėm i cili ėshtė inkorporuar nė sistemin mason.39 Tradita masone ishte e lidhur me fije tė dyfishtė me urtėsitė filozofike tė Kabalės40 dhe nėse analizojmė, do tė shohim se masoneria ėshtė e bazuar plotėsisht nė Kaballa, si dhe nė tė gjitha ritualet masone, do tė hasni elementet e Kaballės.41 Masoneria e lavdėron mėsimin kaballist, ritualet masone mbėshteten plotėsisht nė kėtė libėr, i cili ėshtė libėr i magjisė sė zezė judaiste, kurse prejardhja e saj ėshtė nga magjia e Babilonisė dhe Egjipti. Kaballizmi mbron doktrinėn se Djalli ėshtė zoti i vėrtetė, Kaballizmi ėshtė baza e magjisė moderne, astrologjisė, numerologjisė, letrave tė fatit, mėsimi se e mira dhe e keqja janė njė.42 Po ashtu, shkrimtarė tjerė nė lidhje me Kaballėn deklarojnė: `Kaballa paraqet njė filozofi metafizike hebreje tė shtrembėruar, e cila qėllimin kryesor e ka tė pėrqendruar nė flakjen e besimeve tjera nė Zot…Masoneria moderne e ka ruajtur kuptimin kryesor tė Kabalizmit. Tė gjitha sistemet masone, paraqesin nė tė vėrtetė mendime kaballiste`.43

Pra, nga e tėrė kjo kuptojmė, se masonėt veprojnė dhe bėjnė ceremonitė dhe ritualet e tyre nė bazė tė librit magjik okultist Kaballa. E kjo na lė tė kuptojmė se edhe vetė mėsimet dhe besimi mason ėshtė i ngritur mbi bindjet Kabaliste.


II. 5 Depėrtimi i `Mendjendriturve` – (Illuminati) nėpėr lozhat e masonerisė dhe qėllimet e tyre


Pėr tė kuptuar zhvillimin e politikės botėrore sė sotme, ėshtė me rėndėsi tė kuptojmė se kush ėshtė organizata e masonerisė, dhe nga kush janė tė ndikuar ata; ndikimi i shoqėrisė sė fshehtė tė Iluminati-ve (Mendjendriturit, termi Iluminati -tė ndritur, i referohet Luciferit, qė d.m.th. sjellėsi i dritės) nė lozhat masone, pasi kjo ėshtė njė pikė kyē e cila shpalos dallimin nė mes masonėve tė shkallėve fillestare dhe tė atyre tė rangjeve tė larta nė hierarki dhe politikė. Masonėt sot janė tė njohur si organizata qė sundon botėn, por nė esencė, dikush pėrmes masonėve dhe lozhave tė tyre arriti qė tė arrij dominimin politik, e ata janė padyshim `Mendjendriturit`. Kėtė mė hollėsisht do ta sqarojmė nė vijim.

Shoqėrinė e fshehtė tė Iluminati-ve e themeloi Adam Vajshop, i cili u lind mė 6 Shkurt 1748, nė Gjermani. Ai ka qenė prift nė radhėt e Jezuitėve*. Me datė 1 Maj 1776, (Kjo ėshtė arsyeja kryesore se pėrse festohet 1 Maj) nė Bavaria tė Gjermanisė, ai themeloi lėvizjen e Iluminati-ve, e cila u themelua nė principe tė rregullave dhe parimeve Jezuite. Pas vitit 1778, anėtarėt e saj arrijnė t`i nėnshtrojnė lozhat masone, tė cilėt fillojnė ta realizojnė nė pėrpikėri politikėn e tyre. Tė gjitha pozitat komanduese nė lozha i zėnė njerėzit e Vajshopit. Qėllimi i kėsaj lėvizje ėshtė revolucioni botėror dhe themelimin e Rendit tė Ri Botėror. Ėshtė e pėrhapur ngado nė botė dhe prej momentit kur i marrin lozhat masone nė dorė, Iluminati-tė bėhen fuqi sunduese dhe fillojnė qė t`i realizojnė planet e errėta pėr zhdukjen e Krishterimit dhe likuidimin e qeverive botėrore. Vajshopi pėr t`i zėnė tė gjitha lozhat masone ka paramenduar njė sistem tė fshehur me anė tė cilit njerėzit e tij do tė jenė nė vendet kyēe tė lozhave masone, tė arrijnė nė vende tė larta nė politikė dhe tė marrin qeverinė dhe udhėheqjen e lozhave. Udhėheqja e Rotshildėve, Vajshauptit dhe Jezuitėve ėshtė kushtuar pėrēarjes dhe sundimit tė masave pėrmes luftėrave dhe konflikteve, duke manipuluar politikėn, financat dhe fenė, ku Rotshildėt* e ndihmuan Vajshauptin qė tė infiltrohet nė mesin e masonėve, nė lozhėn e Masonerisė sė Lindjes sė Madhe, po ashtu edhe Iluminatėt tė infiltrohen nė mesin e masonėve tė lirė. Pėr t`u shėrbyer Rotshildėve (shefave tė vet), Vajshopi hartoi programin prej shtatė pikėve: Shkatėrrimin e qeverive paqedashėse, heqja e trashėgimisė, zhdukja e patriotizmit, zhdukja e familjes, heqja e religjionit dhe krijimin e Rendit tė Ri Botėror (New World Order- kjo ėshtė parulla e Sh.B.A.-sė, Vatikanit, etj).44

Iluminatėt morėn nėn kontrollin e tyre shumė grupe, si Jezuitėt, Opus Dei, Kalorėsit e Maltės, Kalorėsit Tempullarė dhe Masonėt. Nivelet mė tė larta tė lėvizjes sė Iluminati-ve janė persona qė praktikojnė Satanizmin (adhurimin e djallit si zot) dhe se Iluminati janė njė kult sekret Luciferian qė pėrfaqėsojnė rendin mė tė lartė frimason.45

Kėto grupe qė udhėhiqeshin nga Iluminatėt, si masonėt, Bilderbergėt, Jezuitėt dhe Sionistėt, fuqizohen dhe financohen tė gjithė nga bankierėt.46

Thamė se, masoneria dhe lozhat e saja janė okupuar nga sekti i Iluminati-ve, dhe masonėt e rangjeve tė ulėta nuk e dinė qėllimin kryesor tė atyre nga shkalla e lartė, tė cilėt udhėhiqen nga “Mendjendriturit”, masonėt e shkallėve tė ulėta janė shumica njerėz punėtor dhe pa qėllime negative, porse keqpėrdoren nga Iluminatėt si mbulesė.47

Njė marrėveshje u arrit nė mes Iluminati dhe masonėve nė Kongresin e Vilhelmsbad mė 20 Dhjetor 1781, ku Iluminatėve iu shtuan edhe tre degėt e ulėta tė masonerisė.48 Kurse mė vitin 1786, nė kongresin e tretė Masonik nė Frankfurt, Iluminati kishin nė kontroll tė gjitha shoqėritė masonike, qė nė total pėrfshinin tre milion anėtar nėpėr tėrė botėn.49

Menli Holl, mason i gradės 33, studiues mė i madh i lozhave masone pėr shek.XX, nė librin e tij Lexime tė filozofisė sė lashtė zbulon se udhėheqja kryesore e Iluminati-ve vjen prej lozhave masone dhe se masonėt e rangjeve tė mesme tė lozhave masone as qė e kanė idenė e planit tė madh. Po ashtu, masonėt tipik tė rangjeve tė ulėta nuk e dinė se brenda vėllazėrisė sė fshehtė masone ekziston njė elitė anonime por me shumė pushtet dhe e organizuar mirė qė synon sundimin global dhe nxit pėrhapjen e pushtetit tė Luciferit.50

Ky rreth i brendshėm i Iluminati ėshtė guri i majės sė piramidės sė shkallėve masone. Shkallėt e Iluminati fillojnė aty ku pėrfundojnė shkallėt e masonėve. Ky rreth i brendshėm pėrmes masonėve sot kontrollon agjencitė e inteligjencės, policinė, shėrbimet e sigurisė, forcat e armatosura tė shteteve mė tė fuqishme tė botės, kontrollon Vatikanin, Kishėn Katolike, Sh.B.A-nė dhe luftėrat e tyre, bankat, ekonominė, media, industritė e fuqishme, politikėn, gjykatat, arsimin, mjekėsinė, tregtinė, tregtinė e drogės, etj..51

Po shohim se organizata masone kontrollohet nė mėnyrė tė fshehtė nga padronė ēifut,52 ku edhe vetė masonėt janė tė mashtruar prej tyre,53 sepse pjesa dėrmuese e anėtarėve nė lozha masone nuk janė satanistė,54 masonėt e thjeshtė nuk e dinė se ēka punohet dhe nuk i dinė qėllimet e shkallėve tė larta tė organizatės, por disa tė zgjedhur e dinė shumė mirė.55

Por edhe vetė Iluminati janė vegėl e cila pėrdoret sot nga ana e bankierėve Kaballist dhe disa familjeve tė cilat e drejtojnė lėvizjen e Iluminati siē janė Rotshild, Rokfeler dhe Vinsdor.56

Kėto organizata, pėrdoren nga kėto familje tė mėdha pėr qėllimet e tyre, siē janė p.sh. krijimi i njė shteti global policor, mundėsinė e zgjedhjes sė presidentėve amerikan, shndėrrimin e Palestinės nė shtet hebreo-mason. Po ashtu kanė qėllim reduktimin e popullatės nė botė dhe zvogėlimin e numrit tė njerėzimit prej 6 miliard nė mė pak se 1 miliard. Ata kanė pėr qėllim krijimin e njė Qeverie Botėrore (Novus Ordo Seclorum) e cila ėshtė edhe parullė masone dhe rindėrtimin e Tempullit tė Solomonit.57 Qėllimet e tyre janė skllavėrimi i njerėzimit nė aspektin mendor, emocional, shpirtėror dhe fizik, njerėz tė pajisur me mikroēipe, e gjitha kjo tė arrihet pėrmes njė diktature globale, tė centralizuar me njė qeveri botėrore, njė ushtri, njė bankė qendrore, njė monedhė, njė fe botėrore dhe nė fund tė sjellin nė krye tė tyre atė qė e quajnė “Antikrishti”.58

Dora e tyre fshihet pas vrasjes sė shumė njerėzve tė famshėm siē ėshtė vrasja e papa Gjon Pali I, nė vitin 1978, i cili ishte nė fron vetėm 33 ditė59 (numri 33 ka rol tė rėndėsishėm pėr kėto shoqata, e cila do shpjegohet mė pas), po ashtu vrasja e kryetarėve tė Sh.B.A.-sė Abraham Linkoln dhe John F. Kennedy60 (Shkak i vrasjes sė kėtyre dy kryetarėve, ėshtė se kėta dhanė opsionin qė edhe Qeveria e Sh.B.A.-sė tė ketė tė drejtė shtypjen e parave, e jo vetėm Rezerva Federale, e cila nuk ėshtė nėn pushtetin e Qeverisė, por kjo teori nuk u kuvendonte bankierėve dhe Konspiratorėve, andaj edhe i likuiduan) etj.

Qėllimet kryesore tė tyre mund tė shihen nė Protokollet e tyre tė cilat janė tė njohura nė botė si Protokollet e tė Urtėve tė Sionit, kėta protokolle u shėrbejnė masonėve si leksione.61

Pra, nė kėtė pjesė treguam nė lidhje me shoqėrinė e cila qėndron pas masonėve, familjet mė tė fuqishme nė botė, qėllimet e tyre dhe politika, ndikimi i tyre dhe roli.


II. 6 Anėtarėt e famshėm tė masonerisė, shtrirja dhe autoritetiMasoneria ėshtė njė organizatė, e cila brenda viteve ka ngėrthyer nė rrethin e vet njė numėr tė madh tė anėtarėve, me njė shtrirje botėrore, si dhe njė numėr i madh i kėtyre anėtarėve, ishin njerėz tė famshėm nė aspektin politik, ekonomik, ushtarak, etj. Kurse nė vazhdim do t`i cekim kėto anėtar tė famshėm, si dhe numrin e masonėve nė botė.

Para se tė cekim anėtarėt, tė tregojmė se, autoritetet masone thonė se, rangjet masone janė plot e pėrplot me njerėz me influencė dhe tė fuqishėm (udhėheqės botėror), por kjo nuk do tė thotė se masoneria ka nė duart e saj frerėt e qeverisjes sė botės, pasi ata nuk kanė qėllim sundimin, por vlerat shpirtėrore, filozofike dhe edukative.62 Por, ky ėshtė vlerėsimi i masonėve pėr veten, kurse tė tjerėt, kanė pikėpamje tjetėr mbi kėta udhėheqės tė fuqishėm tė cilėt janė anėtar nė lozhat masone.

Ndėr anėtarėt mė tė famshėm tė masonerisė, me tė cilėt krenohet edhe ajo vet, janė: Xhorxh Washington, Xhon Hankok, Benjamin Franklin, Samuel Adams, Xhon Adams, William Devis, Tomas Hatkinson, nėnshkruesit e Deklaratės sė Pavarėsisė sė Sh.B.A.-sė, 50 prej 56 nėnshkruesve ishin mason, prej 55 delegatėve tė Konventės Kushtetuese, 31 ishin mason, si dhe 33 prej 74 gjeneralėve nėn urdhėr tė Washingtonit ishin mason;63 po ashtu Kerry, Mekkejn, Sarkozi, Angela Merkel, Vlladimir Putin; politikanėt qė mbėshtesnin sionizmin ishin mason; autori i himnit amerikan Francis Skot Ki, ishte mason; mė shumė se gjysma e presidentėve amerikan ishin mason siē janė: Washington, Madison, Adams, Xheferson, Monro, Xhekson, Van Buren, Tajler, Tejlor, Pirs, Bakanan, Xhonson, Garfild, McKinli, Teodor dhe Franklin Ruzvelt, Taft, Harding, Truman, Ford, Regan, Klinton, Bush, Bush i riu dhe Obama.64 Familja mbretėrore britanike ka qenė gjithmonė pranė masonerisė;65 mason nga Evropa ishin: Winston Ēėrēil, Sesil Rodi, Horatio Nelson, Artur Wellington, Xhon Moore, Simon Blivar, Xhuzepe Garibaldi, Jozef Hajdėn (autor i himnit gjerman), Wolfgang Amadeus Mozart, Johan Wolfgang fon Gete, Aleksandėr Pushkin, etj.66 si dhe politikan tjerė tė famshėm si: Robespieri, Napoleoni, Lenini, Stalini, Marksi, Gorbaēovi, Boris Jelcin, Musolini, Ariel Sharon dhe Fidel Kastro.67

Kėto ishin ndėr masonėt mė tė famshėm tė cilėt janė tė evidentuar nėpėr lozha si anėtarė tė saj, si dhe masoneria nuk e mbulon emrin e tyre, kurse tash do tė tregojmė mbi numrin dhe anėtarėt e saj nėpėr botė, shtrirja dhe pėrhapja.

Ėshtė e konfirmuar se nė vitet e `70 tė shek.XX, nė botė ka pasur 6 milion mason, 4 milion vetėm nė Sh.B.A.68 si dhe numri i lozhave ka arritur nė 30.00069 ku vetėm nė Britaninė e Madhe ka 3000 lozha masone.70 Ndėr themeluesit e ShB.A.-sė, llogariten masonėt, po ashtu thuhet se masoneria qėndron prapa krijimit tė OKB-sė (Organizata e Kombeve tė Bashkuara) dhe tė shtetit tė Izraelit.71 Lozhat masone u pėrhapėn kudo nėpėr botė, nė Angli, Francė, Sh.B.A, Rusi, Spanjė, Gjeorgji, Afrikė, etj.72


II.6.1 Lozhat masone
Para, se tė fillojmė me kapitullin e radhės, ėshtė e vlefshme qė tė cekim se ēka do tė thotė lozhė masone, pasi lozhat janė tė njė rėndėsie tė veēantė nė sistemin mason, si dhe shpesh ceket nė punim, andaj do tė japim njė sqarim tė vogėl nė lidhje me kuptimin e lozhės.

Termi lozhė (Lodge, ang.) pėrdoret pėr tė treguar njė takim mason tė thirrur, tregon vendin dhe sallėn ku mbahen mbledhjet masone,73 kurse nė kuptim ezoterik, lozha simbolizon universin nė tėrėsi, po ashtu simbolizon tempullin e mbretit Solomon. Forma e lozhės shtrihet nė gjatėsi me drejtim Lindje-Perėndim, kurse nė gjerėsi, me drejtim Veri-Jug. Duhet tė ketė formėn e Paralelogramit dhe tė jetė me dy hyrje.74

Lozhat e para fillojnė tė paraqiten nė fillim nė Skoci nga shek.XV,75 por kėto kanė qenė tubime shumė tė fshehta, kurse publikisht ndėrtohen me themelimin zyrtar tė masonerisė. Nė lozha lejohet tė hyjnė vetėm burrat, ndėrsa grave u ndalohet tė hyjnė, kurse lozhat e Irlandės pranonin edhe gra nė radhėt e tyre.76

Kėto ishin tė dhėna tė mjaftueshme tė cilat na e bėjnė mė tė qartė shoqėrinė e masonėve.Autor: Shaban Tairi

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
24 Tė fshehtat e masonerisė, Gardner, fq.148;

25 Po aty, fq.65;

26 Vtoriot Mesija- Kristofer Najt i Robert Lomas, fq.45-46, ѓurѓa-Skopje, 2008, botimi i dytė;

27 Masonski i okultni simboli – Dr.Keti Barns, fq.159, Metaphysica-Beograd, 2005;

28 Deshifrimi i simboli i humbur, Simon Cox, fq. 155;

29 Tė fshehtat e masonerisė, Gardner, fq.8;

30 Zna~eweto na Masonerijata-– V.L. Vilm{urst, fq.7;

31 shih: Tė fshehtat e masonerisė, Gardner, fq.31; si dhe fq.146; Deshifrimi i simboli i humbur, Simon Cox, fq.48;

32 Kodet Magjike, Texe Marrs, fq.67-69;

33 Rrethi i intrigės – Texe Marrs, fq. 236;

34 Kodet Magjike, Texe Marrs, fq.48;

35 Iluminatėt, Henry Makow, fq. 44, Bota Shqiptare-Tiranė;

36 Po aty, fq. 296;

37 Tė fshehtat e masonerisė, Gardner, fq.314-315;

38 Kush e sundon botėn? – Jim Marrs, fq. 356, Bota Shqiptare-Tiranė;

39 Zna~eweto na Masonerijata-– V.L. Vilm{urst, fq.27;

40 Tė fshehtat e masonerisė, Gardner, fq.34;

41 The Arrivals, emision dokumentar, pjesa 13; Noreaga Productions 2008;

42 Kodet Magjike, Texe Marrs, fq. 460-465; Iluminatėt, Henry Makow, fq. 13; dhe fq.31;

43 Konspiracioni dhe shoqatat sekrete-Saad R.Gashi, fq. 36, Mitrovicė, 2006;

* Jezuit- Avangardė dhe ushtri e Kishės Romake tė themeluar mė 1541 nga Ignacius Lajola. Shtabi i tyre gjendet nė Vatikan.

* Themelues i dinastisė Rotshild ėshtė Majer Amshel Rotshild, i lindur mė 1743, nė Frankfurt tė Gjermanisė. Pesė djemtė e tij krijuan dhe hapėn banka nė Londėr, Vjenė, Napoli, Paris. Kėta edhe sot janė njė ndėr familjet mė dominues nė botė, tė cilėt kontrollojnė bankat botėrore dhe Rezervėn Federale. Ka prejardhje hebreje, por mė shumė praktikojnė Kaballėn. (Komploti..Nikola Nikolov, fq.54-82);

44 shih: Komploti botėror- Nikola M. Nikolov, fq.49-51, Tetov 1998; Konspiracioni botėror, David Icke, fq.229; Rrethi i intrigės, Texe Marrs, fq.268; Kush e sundon botėn-Jim Marrs, fq.346;

45 shih: Konspiracioni botėror, David Icke, fq.146; Iluminatėt-Henry Makow, fq.439; Rrethi i intrigės, Texe Marrs, fq.308;

46 Iluminatėt-Henry Makow, fq.424-425;

47 Po aty, fq.343-344;

48 Po aty, fq.22 dhe fq.145;

49 po aty, fq. 147;

50 Rrethi i intrigės-Texe Marrs, fq. 183-184;

51 Po aty, fq.4, dhe fq.12-13; Iluminatėt-Henry Makow, fq.152-153; Sekreti mė i madh – David Icke, fq.72; 223; 266; 270; 275; 359; si dhe fq.392;

52 Kodet Magjike-Texe Marrs, fq.612;

53 Po aty, fq.22-23;

54 Sekreti mė i madh – David Icke, fq.415;

55 Konspiracioni botėror – David Icke, fq.218 dhe fq.238-239;

56 Iluminatėt-Henry Makow, fq.25; 41; 111; 128;

57 Iluminatėt-Henry Makow, fq.5; 55; 79; 82; 152;

58 shih: Konspiracioni botėror-David Icke, fq.732-733; Sekreti mė i madh-David Icke, fq.5;

59 Konspiracioni botėror-David Icke, fq. 242;

60 Mė shumė se top secret-Jim Marrs, fq.149, Bota Shqiptare-Tiranė, 2010;

61 shih: Protokoli na sionskite mudreci,– nov svetski poredok, – Martina-Skopje, 2006;

62 Tė fshehtat e masonerisė-Laurence Gardner, fq.339;

63 Po aty, fq.117 dhe 400; Konspiracioni botėror – David Icke, fq.176;

64 Iluminatėt-Henry Makow, fq.150-151, 249, 347 dhe 384;

65 Sekreti mė i madh-David Icke, fq.504;

66 Kush e sundon botėn-Jim Marrs, fq.346; MASONI, brevijar za drevnoto bratstvo – Jovan Brigiski, fq.XV;

67 Kodet Magjike-Texe Marrs, fq.53 dhe 612;

68 Enciklopedia zivih religija – Nolit-Beograd, 1990, fq.440;

69 Ruaju Mesihut Dexhall- Muhammed Isa Davud, fq.87; Gjilan, 2005;

70 Zna~eweto na Masonerijata-– V.L. Vilm{urst, fq.13;

71 Iluminatėt-Henry Makow, fq.156 dhe 159; Konspiracioni dhe shoqatat sekrete, Saad Gashi, fq.50-51;

72 shih: Hiramoviot Klu~ – Kristofer Najt i Robert Lomas, fq.364-369, ѓurѓa-Skopje, 2008, botimi i parė;

73 Tė fshehtat e masonerisė-Laurence Gardner, fq.245;

74 MASONI, brevijar za drevnoto bratstvo – Jovan Brigiski, fq.75-78 dhe fq. 97; Zna~eweto na Masonerijata-– V.L. Vilm{urst, fq.83-84;

75 Tė fshehtat e masonerisė-Laurence Gardner, fq.200; Deshifrimi i simboli i humbur- Simon Cox, fq.80;

76 Tė fshehtat e masonerisė-Laurence Gardner, fq.127 dhe fq.384-388;


avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria

Mesazh  Zattoo prej 16.07.11 11:23

Masoneria (Pjesa e 3-tė)III. Simbolet e masonerisė


Ndėrtesa nė tė cilėn themelohet masoneria mė 24-06-1717, nė rrugėn Great Queen nė Londėr Engli.


III.1 Definimi i simboleveFillimisht, duhet tė definojmė simbolin, se ēka ėshtė ajo, pėr tė kuptuar mė lehtė pastaj vlerėn qė kanė ato pėr masonėt.

Simbol ėshtė diēka qė pėrfaqėson apo sugjeron diēka tjetėr, e cila ėshtė e ndėrlidhur me ngjashmėri me tė pėrfaqėsuarėn, apo e definojmė si shenjė e dukshme pėr diēka tė padukshme. Po ashtu, simboli definohet edhe si: figurė e ndonjė objekti intelektual, moral, shpirtėror, e cila na paraqet mendjes sonė diēka qė nuk na ėshtė treguar, porse kuptohet nga shenja. Pėr rėndėsinė qė kanė simbolet nė masoneri, thuhet: “Masoni i cili nuk e dinė kuptimin e simboleve, ai dobėt e njeh masonerinė”.77

Njerėzit janė tė vetmet krijesa nė botė qė pėrdorin simbolet pėr t`iu referuar diēkaje tjetėr, pėrdorin simbole pėr gjithēka qė mendja mund tė shoh, pėrdorin simbole apo gjeste pėr gjithēka qė pesė shqisat mund tė perceptojnė, ku shumė njerėz pėrpiqen qė t`i komentojnė dhe interpretojnė kėto simbole.78

Sekretet e masonerisė, janė tė mbuluara me simbole, andaj shohim se ka shumė simbole masone, ku kėto simbole kanė kuptime tė shumėfishta dhe tregojnė nė ēdo rast njė interpretim filozofik.79

Masonėt pėr tė ruajtur kėto sekrete, pėrdorin simbole, ku ritet, ceremonitė, shenjat me duar dhe duar shtrėngimet, bazohen nė shkencėn dhe artin e simbolizmit. Prej nė fillim tė historisė sė simboleve, ato shėrbenin pėr tė pėrēuar ide, koncepte dhe sekrete tek tjetri.80 Simbolet shėrbejnė si gjuhė e fshehtė pėr masonėt, pėrmes tė cilėve kuptohen mes vete.81 Konfuēio ka thėnė: “Shenjat dhe simbolet kontrollojnė botėn, e jo frazat dhe ligjet”


III. 2 Simbolet masone dhe prejardhja e tyre


Lozhat masone kanė simbolet dhe shenjat e tyre tė pėrhapura kudo nė vende publike. Historianėt masonė thonė se pėrpos simboleve dhe fjalėkryqeve, nė masoneri nuk ka asgjė tjetėr sekret.82 Tė fshehtat e vėrteta tė masonerisė qėndrojnė tė fshehura nė simbolet dhe legjendat e saja. Simbolet dhe legjendat janė mjete me tė cilat tė vėrtetat e masonerisė janė bartur tek anėtarėt e rinj.83

Anėtarėt e shoqėrive tė fshehta kanė pėrdorur gjithmonė njė kod komunikues tė bazuar mbi fraza, fjalė, shtrėngime duarsh dhe simbole, ashtu edhe masonėt i pėrdorin kėto shenja dhe simbole tė trashėguara nga tradita masone mesjetare.84

Por, kėto simbole nuk e kanė prejardhjen prej traditės mesjetare tė masonėve, por daton qysh mė herėt, simbolet dhe ritualet e tyre datojnė qė nga periudha antike.

Egjiptianėt e vjetėr tė cilėt nuk kanė dėshiruar qė t`ua paraqesin filozofinė dhe misteret e tyre njerėzve tė pa denjė, i kanė fshehur principet dhe filozofinė e tyre pas shenjave dhe simboleve, ku edhe masoneria bashkėkohore ka sistemin egjiptas.85 Pra, nėnkuptojmė se simbolet dhe ritet masone kanė prejardhje nga Egjipti antik.86

Njė teori tjetėr e pėrkrahur mbi prejardhjen e simboleve masone, ėshtė se ato datojnė edhe mė parė se ato egjiptiane, duke thėnė se simbolet masone kanė prejardhje nga Babilonia, (600 vjet para qytetėrimit Egjiptian).87 Pa marrė parasysh, Egjiptiane apo Babilonase, masonėt dhe udhėheqėsit e lozhės masone mburren se ritualet e masonerisė e kanė prejardhjen nga besimi i lashtė egjiptian. Masoneria e sotme pranon lirshėm lidhjen qė ka ajo me besimin dhe ritualet Egjiptiane, dhe shpalos me krenari idhuj egjiptian.88

Pra, simbolet e masonerisė, kanė njė prejardhje pagane tė popujve tė lashtė, qė dėshmon bindjet masone.


III. 3 Manifestimi i kėtyre simboleve nė shoqėriKėto simbole tė masonerisė, pėrpos se hasen nė lozhat e masonėve, ato mund tė hasen edhe nė shoqėri dhe nė vende publike, pėr tė treguar se nė atė vend ka njerėz me ndikim nga masonėt, si dhe nė disa vende kanė ilustruar simbolet e tyre nė rrugė, po ashtu kėto simbole hasen nė logo-tė e firmave dhe kompanive tė njohura botėrore, nė emblemat e ushtrive, tė shteteve, nė monedha dhe para si dhe vende tė tjera.

Simbolet e tyre janė gjithkund, nė vulėn e madhe amerikane dhe nė logot e dhjetėra korporatave, nė OKB-nė, Kėrkoni pėr pika mbi piramida apo sytė e Horus-it, do tė filloni tė kuptoni se pėr ēka bėhet fjalė.89

Statuja e lirisė nė New York tė Amerikės ėshtė njė simbol i lashtė i Semiramidės, e cila mban nė dorė pishtarin me flakėn e Nimrodit dhe si njė simbolizėm tė lidhur me perėndinė dhe perėndeshėn Diell.90 Kjo statujė ishte dhuratė nga masonėt e Francės.Statuja e lirisė nė NY | Logoja e Columbia Pic | Skulpturė e hyjneshės Hera |Magjistari nė kartat Tarot, njė simbol i vjetėr i magjisė ėshtė aplikuar nė ndėrtimin e statujės sė lirisė nė New York.


Po ashtu edhe qyteti i Washingtonit nė Sh.B.A., rrugėt e tij janė tė ndėrtuara nė njė stil i cili pėrbėn yje dhe shenja tė zodiakut. Arkitekti i qytetit ishte Pier Karl l`Enfant, i cili ishte mason, po ashtu, projektin e morri me lejen e Xhorxh Washingtonit, i cili po ashtu ishte mason. Ky aspekt i pėrket ēdo elementi tė tij, nga rrjeti i rrugėve tek ndėrtesat dhe tek arkitektura e tyre. Nė skicėn e qytetit dallohen jo mė pak se 20 ndėrthurje zodiakale, secila e lidhur nė mėnyrė misterioze me ndonjė aspekt yjor tė veēantė.91
Rrugėt e Washingtonit, me yllin Satanist


Kudo nėpėr rrugėt e Washingtonit, vėrejmė yje dhe piramida.


Po ashtu, nė qytetin e kėrkuar tė tyre, Izrael, vėrehen shenjat e tyre, ku nė Gjykatėn Supreme tė Izraelit, e cila u financua dhe u dizajnua nga Rotshildėt, ėshtė e mbushur me simbole masonike.92

Pra, vėrejmė se simbolet e tyre janė gjithkund rreth nesh, andaj ato vėrehen nė moment kur fillojmė t`i shikojmė, por duhet t`i njohim nė fillim, por atėherė t`i shikojmė.Autor: Shaban Tairi


-------------------------------------------------------------------------------------------------

77 Masonski i okultni simboli – Dr.Keti Barns, fq.5-6;

78 Esoteric Agenda- emision dokumentar, burimi: talismanicidols.com;

79 Deshifrimi i simbolit te humbur – Simon Cox, fq. 76;

80 Kodet Magjike – Texe Marrs, fq.19-20;

81 Konspiracioni botėror - David Icke, fq. 311;

82 MASONI,– Jovan Brigiski, fq.3;

83 Po aty, fq.73;

84 Sekreti mė i madh – David Icke, fq. 465; Tė fshehtat e masonerisė-Gardner, fq.105;

85 Zna~eweto na Masonerijata-– V.L. Vilm{urst, fq.80-81 dhe fq.24;

86 Sekreti mė i madh-David Icke, fq.234; Tė fshehtat e masonerisė-Laurence Gardner, fq.218;

87 Kodet Magjike-Texe Marrs, fq.21;

88 Po aty, fq. 339-340;

89 Iluminatėt-Henry Makow, fq.150;

90 Konspiracioni botėror-David Icke, fq. 311;

91 Tė fshehtat e masonerisė-Laurence Gardner, fq.426;

92 Iluminatėt-Henry Makow, fq.153;
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria

Mesazh  Zattoo prej 16.07.11 11:44

Masoneria (Pjesa e 5-tė)

Syri gjithparės nė estradėn muzikore

Masonėt dhe Illuminati, pėr tė treguar pushtetin e tyre, si dhe inkorporimin e tyre nė industrinė e filmit dhe tė muzikės, vendojnė edhe aty tė simbolet e tyre. Kėtė e bėjnė nė mėnyrė shumė precize, saqė popullata dhe ndjekėsit e pranojnė atė si diēka e cila ėshtė nė trend, por nuk e kuptojnė se ato shenja nė esencė tregojnė, infiltrimin e kėtyre organizatave sataniste nė kėto industri.

Ne nė temėn e kaluar, sollėm disa simbole tė kompanive dhe organizatave tė ndryshme, nė tė cilat haset syri gjithpamės. Nė vazhdim do tė sjellim edhe disa fotografi, pėr tė treguar se sa ėshtė e famshme sot nė Hollywood dhe nė MTV, mbulimi i njėrit sy. E kjo qartė tregon se kėta njerėz janė shėrbėtor dhe ushtar tė Dexhallit i cili do tė jetė me njė sy. Kėngėtarėt dhe artistėt tė cilėt do ti sjellim, janė ndoshta mė tė njohur pėr publikun e gjerė, andaj ne vetėm do ti sjellim fotot. Kėtu janė kėngėtarėt mė tė njohur si Rihanna, Jay-Z, Justin Timberlake, Shakira, Lady Gaga, Seline Dion, Eminem, Busta Rhymes, Nelly Furtado, Christina Aguilera, etj. Shihni vet, dhe jepni konkludim, se vallė a ėshtė e mundur qė tė gjithė kėto kėngėtar, tė jetė e rastėsishme qė e mbulojnė njėrin sy?! Ndoshta disa nuk e dinė se pėrse e bėjnė njė gjė tė tillė, e bėjnė tė gjithė do ta bėj edhe unė! Por njė grup tjetėr e dinė shumė mirė se pėrse e bėjnė kėtė shenjė.

Autor: Shaban Tairi

avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria

Mesazh  Zattoo prej 16.07.11 11:53

Masoneria (Pjesa e 6-tė)

Ylli pesė kėndesh (Pentagrami)


Njė ndėr simbolet mė tė pėrhapura tė masonerisė, qė haset nėpėr lozha masone, i cili njėkohėsisht ėshtė edhe yll i njohur nė histori, ėshtė ylli me pesė cep, apo i njohur si Pentagram (gre. Penta-pesė dhe gramma – letėr). ()

Ky simbol shpesh paraqitet si yll, por ēdoherė ka nė domethėnie numrin pesė, d.m.th. me pesė cep, qė pėrbėn dy gjinitė, numri 3 atė mashkullore, kurse numri 2 atė femėrore. Pentagrami ėshtė njė nga ēelėsat qė hap rrugėn drejt sekreteve. Pentagrami ka kuptim edhe tė fatit, martesės, etj. Sipas Paracelzus ėshtė njė nga simbolet mė tė fuqishėm. Kurse nė masoneri paraqitet si yll pesė kėndesh, ku i jepet emri “ylli i zjarrtė”. Nė masoneri, ėshtė po ashtu emblemė i gjenive. Ky simbol rrjedh prej Pitagorės i cili e llogarit numrin pesė si numėr tė shenjtė, ashtu siē llogaritet edhe tek masonėt.109

Tek simbolika masone, ky yll prezanton yllin Sirius (ylli i mėngjesit).110 Ndonjė herė ky yll paraqitet me cepin lartė, por ndonjėherė paraqitet me cepin e majės poshtė.

Ylli me pesė cep nė Egjiptin e vjetėr simbolizonte Duat-in, pra, qiellin apo botėn qiellore, i pikturuar shpesh nėpėr varrezat e egjiptianėve.111

Po ashtu, ky yll llogaritet si simbol fetar pagan (pagan, prej paganus lat., d.m.th. banor fshati, pasi fshatarėt nga kisha llogariteshin si tė paditur), ky yll ėshtė simbol qė lidhet me kultin e natyrės, qė simbolizon hyjneshėn e bukurisė femėrore.112

Por ky simbol ndėrlidhet edhe me Satanizmin. Pasi nė tė gjitha ritualet e tyre tė magjisė, haset i vizatuar po ky yll.

Hebrenjtė nė ditėn e festės sė tyre e njohur si Yom Kippor, flijonin nga dy cjep, ku njėri i ofrohej Zotit, kurse tjetri i ofrohej Azazilit. Kleriku vendoste duart nė kokėn e cjapit qė do therej pėr Azazilin dhe rrėfente mėkatet e popullit. Pastaj cjapi hidhej nga ndonjė shkėmb i thiktė, pėr tė simbolizuar rėnien e Azazilit. Koka e cjapit tė Azazilit simbolizohej nga ylli me pesė cepa i kthyer pėrmbys.113

Simboli i yllit ka njė kuptim tė veēantė pėr Satanikėt, okultistėt dhe Iluminatėt. Qoftė me pesė apo gjashtė cepa, ylli ėshtė simbol kryesor i djallit. Magjistarėt thonė se ylli i drejtuar me cep lartė, ėshtė i dobishėm pėr ritualet dhe formulat e “Magjisė sė Bardhė”. Kurse i njėjti yll i kthyer pėrmbys, pėrdoret nga adhuruesit e djallit pėr tė treguar dy cepat lartė brirėt e djallit dhe magjinė e zezė.114 Po ashtu, pėrmes kėtij ylli, magjistarėt thėrrasin nė ndihmė djajtė. Por dallimi ėshtė se magjistarėt e pėrdorin me cepin lartė, kurse Satanikėt me cepin poshtė. Kurse tek Druidėt e Britanisė sė Madhe, ishte i njohur ky yll si shenjė e djallit, simbol femohues dhe simbol i zotave pagan.115

Kėto ishin disa kuptime tė Pentagramit, i cili pėrdoret dhe madhėrohet nga ana e masonėve, por shohim se ky yll ka pasur gjithmonė njė kuptim negativ jo fetar. Por fatkeqėsisht, nga padituria, shumė shtete e kanė venduar atė si simbol kombėtar dhe nėpėr flamujt e tyre shtetėror.

Disa ilustrime me fotografi, ku shfaqet ylli pesė cepėsh nė vende publike:

Nė rrugėt e Washington D.C.


Flamurėt e shteteve: Burkina Faso, Vietnam, Somalia, Congo, Vietnam, e shumė shtete tė tjera e kanė nė flamurin e tyre yllin satanist.Nė logot e kompanive dhe programeve televizive:Edhe nė xhamia: Kjo foto ėshtė nė Mihrabin e xhamisė sė fshatit Raoviē

IV. 4 Ylli gjashtė kėndesh (Heksagrami)Edhe ky yll gjendet nė shumė lozha masone dhe ėshtė pjesė pėrbėrėse e ritualeve tė tyre. Tash nė vijim do tė cekim disa tė dhėna mbi kėtė yll i cili ėshtė i pėrhapur nėpėr shumė fe dhe sekte, i pranuar si simbol i profetėve David (Davud a.s.) dhe Solomon (Sulejmani a.s.) i quajtur Heksagram ( Y )

Ky simbol ėshtė njė simbol i njohur sot si simbol qė u takon hebrenjve, por po ashtu ėshtė simbol i jo hebrenjve. Ky simbol paraqitet nė kishat e hershme Bizantine, kurse pėrdorimi i saj si simbol i magjisė dhe hajmali mbrojtėse u bė i njohur prej Kaballės, nė shek.XIV. Kurse hebrenjtė e kanė marrė nė pėrdorim qė nga shek.XIX pėr tė pėrfaqėsuar popullin hebre, njėjtė siē e kanė tė krishterėt kryqin.116

Maja e kėtij simboli lartė simbolizon ajrin, kurse maja poshtė ujin, pjesėt anash tokėn dhe zjarrin,117 katėr elementet tė cilat ishin tė njohura nė filozofinė perėndimore mesjetare.

Heksagrami ėshtė figurė e cila pėrbėhet nga dy trekėndėsha njėra mbi tjetrėn, njėri me maje lartė e tjetri me maje poshtė, e cila formon gjashtėkėndėshin, njė ndėr simbolet mė universale. Nė Indi e hasim kėtė simbol me emrin Yantra, kurse tek hebrenjtė, krishterėt dhe muslimanėt, me emrin `vula e Solomonit`. Ky yll haset edhe tek popujt e vjetėr amerikan. Nė filozofinė hermetike tregon sintezėn e fuqisė evolutive dhe involtive, kurse te Kinezėt simbolizohet me Yi Yang. ([); vijat e pandėrprera nė Heksagram simbolizojnė diellin, ngrohtėsinė, veprimin, elementin mashkullor, numrin tek, kurse vijat e ndėrprera simbolizojnė tė kundėrtėn, ftohtėsinė, pasivitetin, elementin femėror, numrin ēift, etj.118

Ky simbol, i njohur si vula e Solomonit, apo ylli (mburoja) i Davidit, nuk kanė ndonjė kuptim specifik pėr fenė ēifute, kurse quhet mburoja e Davidit, siē thuhet se kur ai dilte nė luftė, mburoja e tij metalike, kishte tė vizatuar nė gjoks kėtė yll. Kurse qė nga viti 1897, nė Kongresin Sionist u bė si emblemė kombėtare e sionistėve, si dhe tash figuron nė flamurin e Izraelit. Po ashtu nė traditėn ēifute bėhet e njohur se kėtė vulė Sulejmani a.s. e pėrdorte kundra djajve, si dhe se ky simbol ishte nė unazėn e Solomonit me tė cilėn i komandonte demonėt. Por kalimi nė fenė ēifute u bė pėrmes Kaballės, pasi atje ky simbol llogaritet si njė shenjė me kuptim tė fuqishėm. Ky yll paraqet tė gjitha anėt, qė simbolizon sundimin e Zotit gjithkund, kurse qendra, pėrfaqėson pemėn e jetės. Dy trekėndėshat bėjnė aluzion pėr tė mirėn dhe tė keqen, pėr Zotin dhe njerėzimin, pėr qiellin dhe tokėn, zbritjen e hyjnores nė fiziken dhe ngritjen e fizikes drejt shpirtėrores, simbol i bashkimit tė dy tė kundėrtave, tė botės sė dukshme dhe tė padukshme, kryqėzimin e dy botėve. Ky simbol ėshtė i njohur edhe tek Budistėt, ku pentagrami ėshtė simbol i Anahata-sė, zemrės sė ēakra-sė nė joga-n Tantrike, kurse tek Hindusėt nderohet si shenjė e bashkimit tė shenjė ndėrmjet zotave Shiva dhe Shakti. Kurse nė masoneri, simbolizon bashkimin e mashkullores dhe femėrores, forcat e kundėrta, aktiven dhe pasiven, errėsirėn dhe dritėn, tė mirėn dhe tė keqen. Edhe pėr satanistėt ka njė vlerė tė veēantė. Emri i kėtij simboli (Heksagram) pėrdoret tek ata e shoqėruar me mallkimet, (hex, ėshtė formė mallkimi, po ashtu nė gjuhėn angleze dhe gjermane hexe u thuhet shtrigave dhe magjistareve, hex ėshtė fillimi i fjalės Hexagram, por do tė thotė edhe magji); pėrdoret pėr tė thirrur forcat e errėta, u tregohet djajve kur ata paraqiten, qė tė detyrohen tė marrin formė njerėzore dhe tė binden. Po ashtu, ėshtė simbol qė pėrfaqėson numrin satanist 666, pasi ky yll ka 6 kulme, 6 brinjė dhe 6 trekėndėsha tė vegjėl.119 Ky simbol, pėrbėhet prej dy piramidave, ku piramida pėrfaqėson portėn drejt botėve tjera (dimensione tjera).120 Heksagrami nuk ka konotacion pozitiv. Ai pėrdoret pėr thirrjen e demonėve, lidhje me shpirtra, pėrshkruan aktet intime nė mes dy gjinive (trekėndėshi i drejtuar poshtė Delta simbolizon vagjinėn femėrore, kurse trekėndėshi i drejtuar sipėr tregon organin mashkullor) dhe pėrfaqėson zota tė rrejshėm pagan.121

Pasi ky simbol ėshtė pagan dhe simbol i fuqive negative, prej nga mbeti emblemė dhe simbol i fesė hebreje? Ky simbol u vu nė pėrdorim me inicim tė familjes Rotshild. Familja Rotshild nė shek.XVIII banonte nė Frankfurt tė Gjermanisė, themelues i kėsaj dinastie ėshtė Majer Amshel Baueri. Prej Bauer, qė e kishin kėtė mbiemėr qė nga viti 1760, e ndryshuan mbiemrin mė pas nė Rotshild (qė rrjedh nga gjuha gjermane “Rotes schild” – mburoja e kuqe) pasi njė mburojė e kuqe nė formė tė Heksagramit qėndronte nė derėn e shtėpisė sė tyre nė Frankfurt. Sė pari herė kėtė simbol filluan t`a pėrdorin nė vende publike Rotshildėt, e pastaj filloj tė bartet ngadalė tek populli hebre, pasi edhe Rotshildėt ishin me prejardhje hebreje, por praktikantė tė Kaballės, populli hebre as qė e konsideronte kėtė simbol si shenjė fetare para se tė inkorporohej nga Rotshildėt, kurse nė flamurin Izraelit gjendet, pasi ai ėshtė mbretėria feudale e tyre (Rotshildėve).122

Rotshildėt kanė njė rol tė rėndėsishėm nė kontrollimin e politikės sė Izraelit, si dhe Rotshildėt e bindėn David Ben Gurionin dhe sionistėt tjerė qė nė vitin 1948, tė pėrdorin simbolin magjik tė njohur si Ylli i Davidit si emblemė nė flamurin Izraelit.123

Pra, e shohim se ky simbol nuk ka tė bėj asgjė me fetė qiellore, por ėshtė simbol me kuptime pagane jo fetare, nuk ėshtė simbol i Davidit apo Solomonit, por i djallit, si dhe u bė simbol hebre me inicimin e Rotshildėve, tė cilėt ishin Kaballist, e jo se ishte ndonjė simbol fetar hebre.

Tash ta shohim kėtė yll i cili shfaqet nė shumė figura publike:


Flamuri i Israelit:Nė rrugėt e Washingtonit:Nė dollarin Amerikan:
Tek Sionistėt dhe nė logot e kompanive:
Mbi shenjat shtetėrore tė shqiptarėve:
Nė xhamia: gjendet tek xhamia e Sulltan Muratit nė Shkup, xhamia e Larme Tetovė, xhamia Allaxhes Shkup, xhamia Sarajit, Raēes, etj.
Autor: Shaban Tairi

----------------------------------------------------------------------------------------------------

109 Rjeēnik simbola – Jean Chevalier dhe Alain Gheerbrant, fq.390 dhe fq.494-495;

110 Deshifrimi i simboli i humbur-Simon Cox, fq. 161; si dhe fq. 287;

111 Po aty, fq.46;

112 Kodi i Da Vinēit – Dan Brown, fq.55; “Botimet Dudaj”-Tiranė, 2006;

113 Konspiracioni botėrorė – David Icke, fq. 615; Sekreti mė i madh – David Icke, fq. 73;

114 Kodet Magjike – Texe Marrs, fq.581;

115 Masonski i okultni simboli – Dr.Keti Barns, fq.32-42;

116 Enciklopedia zivih religija – fq.420-421;

117 Rjeēnik simbola – Jean Chevalier dhe Alain Gheerbrant, fq. 489;

118 Po aty, fq.187;

119 Deshifrimi i simboli i humbur-Simon Cox, fq. 267-272; shih: Kodet Magjike – Texe Marrs, fq.397-400;

120 Tė fshehtat e masonerisė – Laurence Gardner, fq.418;

121 Masonski i okultni simboli – Dr.Keti Barns, fq.29-31;

122 Sekreti mė i madh – David Icke, fq. 278 dhe fq.653; Konspiracioni botėrorė – David Icke, fq. 184;

123 Rrethi i intrigės – Texe Marrs, fq.60;

avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria

Mesazh  Zattoo prej 16.07.11 12:48

Masoneria (Pjesa e 7-tė)

Dyshemeja e pullėzuar me katrore (The Checkered floor)Nė lozhat masone, ēdoherė vėrejmė se dyshemeja ėshtė e shtruar nė formė tė pullėzuar tė mozaikut, e cila ka njė kuptim shumė tė thellė, qė do tė ceket nė vijim.

Thuhet se dyshemeja nė tempullin e Solomonit ishte i shtruar me gurė nė formė katroresh tė zeza dhe tė bardha, andaj edhe masonėt bėjnė njė imitim tė kėtij tempulli nėpėr lozhat e tyre. Por nuk ka asnjė dėshmi historike pėr tė pėrkrahur kėtė deklaratė.124

Thuhet se, motivi i vėrtetė i kėsaj forme, ėshtė flamuri i Kalorėsve Tempullarė i cili quhej Beauceant, qė pėrdorej nė beteja, i cili ishte me kuti tė bardha dhe tė zeza. Kjo simbolikė, ėshtė marrė nga shkaku se pėrfaqėson luftėn nė mes dritės dhe errėsirės, koncepti i kundėrvėnies sė tė kundėrtave.125

Po ashtu simbolizon edhe tabelėn e lojės sė shahut, “loja mbretėrore”, e cila luhej nė Kinė, Indi, Persi dhe nga faraonėt nė Egjipt. Fusha e shahut pėrbėhet nga 64 katror tė bardhė dhe tė zezė, qė simbolizojnė dyshemenė e Shtėpisė sė Mistereve. Gurėt bardhė dhe zi, simbolizojnė luftėn e pėrhershme nė mes tė mirės dhe tė keqes.126

Tek Luciferianėt, ky simbol paraqitet pėrmes zotit me veēori tė dyfishtė, zoti me anėn e mirė pėrfaqėsohet pėrmes Luciferit, kurse anėn e keqe pėrmes Adonain, tė dy tė barabartė nė fuqi, por me qėllime tė kundėrt. Kjo ide tek masonėt simbolizohet pėrmes dyshemesė sė pullėzuar.127

Kjo simbolikė, po ashtu paraqet kundėrshtimin e dy principeve kozmike, pozitiven dhe negativen128 si dhe materialen dhe shpirtėroren.129

Nė lozhat masone, dekorimi i dyshemesė nė kėtė mėnyrė bėhet nga shkaku se nė tė duhet tė kalon prifti i Lartė, por, nė esencė, ēdo njeri do tė ec mbi dyshemenė e pullėzuar tė jetės, kalimi nėpėr tė mira dhe tė kėqija.130

Njė tjetėr aspekt i kuptimit tė kėsaj simbolike, ėshtė ēėshtja e botėve dhe dimensioneve (bota njerėzore dhe ajo xhinore). Xhinėt ekzistojnė nė dimensione paralele me dimensionet e njerėzve, andaj, lidhja dhe komunikimi me dimensionin e tyre ėshtė e ndaluar. Nėse komunikohet me dimensionet e tyre, duhet nė kompensim tė kėsaj, t`i adhuroj djajtė apo qė tė punon pėr ta, por qė tė mund tė kryhet komunikimi me dimensionet tjera (xhinėt), duhet tė realizohen rituale tė veēanta, nė data specifike, qė tė mund tė lirohen energji tė ndryshme, ku kėto rituale, pėrmbajnė akte tė dhimbshme, por me rėndėsi ėshtė sakrifica dhe derdhja e gjakut pėr ta, kėto sakrifica hapin “dyer” tė caktuara tė quajtura “dyer yjore” (star gates) nė mes dimensionit tonė dhe tė atyre, qė tė mund tė thirren djajtė prej dimensioneve tjera, ku udhėtimet dhe komunikimet nėpėr dimensione ndodhin nė vende tė caktuara, duke ndjekur rituale tė caktuara.

Kurse dyshemeja e pullėzuar ėshtė simbol i udhėtimit pėrmes dimensioneve; nė Pallatin e Solomonit nė Jerusalem ka pasur dy shtylla (Joachin & Boaz), ku njėri pėrfaqėson dritėn, kurse tjetri errėsirėn, kurse mes tyre, hapėsira pėrdorej pėr sakrifica. Nė kėtė rast, drita simbolizon botėn tonė, kurse errėsira, botėn e djajve, ndėrsa dyshemeja e pullėzuar, tregon vend bashkimin e kėtyre dy botėve, ku tė gjitha ritualet masonike duhet tė kryhen nė dysheme tė pullėzuar.131

Po ashtu, thuhet se dyshemeja e pullėzuar, do tė jetė sikur tepihu i kuq pėr Antikrishtin.132

Ky qėndrim nuk ėshtė edhe i pa kapshėm, kur mund tė shohim se nė shumė vende publike, pėrpos se nė lozha masone, haset ky simbolizėm, si nė parlamentin e Anglisė, tė Irlandės, Skocisė, korridori i Shtėpisė sė Bardhė, ndėrtesa e OKB-sė, qendrėn e CIA-sė, ndėrtesėn e BBC-sė, Qendra Tregtare Botėrore nė New York, Kisha e Notre Dame Paris, si dhe nė shumė uniforma policore, video muzikore, filma vizatimor etj.

Tash nė vazhdim do tė sjellim disa fotografi pėr tė dėshmuar ekzistencėn e kėtij fenomeni nė vende publike, tė inkoroporuara aty nga Illuminati.

Nė ndėrtesa publike: si ndėrtesa e Kombeve tė Bashkuara nė New York, Shtėpia e Bardhė nė Washington, nė Westminster Abey Angli, Nė Kullat binjake nė New York, nė Plaza Hotel New York, ora Big Ben Londėr, ndėrtesa e CIA-sė, ndėrtesa e BBC-sė, etj.


Autor: Shaban Tairi

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

124 /masonic-lodge-of-education.com/ mosaic-pavement.html (Albert Mackey, Enicklopedia of masonry, 1929);
125 Tė fshehtat e masonerisė – Laurence Gardner, fq.307; Sekreti mė i madh-David Icke, fq.192;
126 Po aty, fq.484;
127 Kush e sundon botėn?-Jim Marrs, -fq.357;
128 Rjeēnik simbola – Jean Chevalier dhe Alain Gheerbrant, fq. 390 dhe fq.673;
129 MASONI,– Jovan Brigiski, fq.119-121;
130 Zna~eweto na Masonerijata-– V.L. Vilm{urst, fq.89;
131 “The Arrivals”- emision dokumentar, pjesa 30;
132 Po aty, pjesa e parė;
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria

Mesazh  Zattoo prej 16.07.11 12:57

avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria

Mesazh  Zattoo prej 26.11.11 0:23

Masoneria (Pjesa e 8-tė)

Dy shtyllat (Jachin & Boaz)Ndėr simbolet e rėndėsishme nė lozhat masone janė edhe dy shtyllat e njohura si Jachin dhe Boaz. Edhe kėto dy shtylla, sipas legjendės masone, gjendeshin nė hyrje tė Pallatit tė Solomonit, i cili pallat pėrfaqėsohet pėrmes lozhės masone. Andaj edhe gjenden nė tė gjitha lozhat masone. Sė bashku kėto dy shtylla pėrfaqėsojnė konceptin global tė qėndrueshmėrisė. Por, kėto janė hasur edhe nė tempujt e faraonėve nė Egjipt.

Kėto simbole lidhen me dy mitologji, ku njėra ėshtė biblike, e tjetra, masonike.133 Kėto dy shtylla pėrmenden sė pari herė nė Bibėl, nė rrėfimin mbi Tempullin e Solomonit, ku thuhet: “Pastaj vendosi shtyllat nė portikun e tempullit; vendosi shtyllėn nė tė djathtė dhe e quajti Jakin, pastaj vendosi shtyllėn nė tė majtė dhe e quajti Boaz.134

Jachin do tė thotė “nderim”, kurse Boaz “forcė”. Disa thonė se shtylla Jachin paraqet Solomonin, kurse Boaz paraqet Davidin, apo paraqitja e klerit dhe mbretit.135

Kuptimi i kėtyre dy shtyllave ėshtė se kėto simbolizojnė aspektin e mashkullores dhe femėrores, anėn pozitive dhe negative, etj.136

Po ashtu, thuhet se Boaz ishte emri i katragjyshit tė Davidit, e nė hebraisht do tė thotė “tek forca”, kurse Jachin rrjedh prej gjuhės Fenikase, qė do tė thotė “ai do tė jetė”, qė sė bashku nėnkuptojnė “Tek forca do t`ia hedh themelet”.137 kurse nė traditėn masone, Jachin dhe Boaz, nė vitin 1762, pėr sė pari herė, nė njė tekst mason, shfaqet citimi dhe tė pėrmendurit e kėtyre dy shtyllave.138

Por, kėto dy shtylla nė simbolikėn masone, kanė njė domethėnie tė thellė, por ne do tė cekim vetėm kryesoret. Si shumė simbole qė pamė deri tash, paraqesin dy tė kundėrta, ashtu edhe kėto shtylla, nė lozha paraqiten ēdo herė njėra nė maje me diellin, kurse tjetra, nė maje me hėnėn, pasi ēdo gjė qė ekziston, ėshtė ēift dhe mund tė njihet vetėm me tė kundėrtėn, kur bashkohen japin njė rezultat tė tretė, kėshtu ekzistojnė drita dhe terri, e mira dhe e keqja, aktiven dhe pasiven, po dhe jo, tė jashtmen dhe tė brendshmen, burrin dhe gruan.139

Po ashtu, kėto dy shtylla sipas Fellows, janė dy shtylla tė imagjinuara, .. shtylla Boaz simbolizon Oziris-in, apo Diellin, kurse Jachin simbolizon Isidėn, simbol i tokės dhe prodhimit tė saj, si dhe Hėnėn.140

Pėrmendėm se kėto dy shtylla ēdoherė paraqiten nė shoqėrim tė diellit dhe hėnės, tė cilėt janė po ashtu tė rėndėsishėm pėr masonerinė. Dielli ka qenė ēdoherė nė qendėr tė besimeve tė rrejshme. Besimet e lashta tė Misterit e nderonin diellin si perėndi. Kjo haset edhe tek Romakėt dhe Grekėt.141 Nė masoneri, Dielli dhe Hėna kanė rolin e ciklusit solar dhe lunar.142 Sipas Albert Pike: Dielli ishte mashkull, kurse Hėna femėr.143

Pra, shohim se edhe kėto dy shtylla si simbole masone, mbėshteten sikur kanė bazė fetare nė Dhiatėn e Vjetėr, si dhe datojnė nė kohėn e mbretit Solomon, por nė esencė, kėto dy shtylla pėrfaqėsojnė derėn nėpėr tė cilin do tė hyn mbreti i pritur mason, tė cilėt e adhurojnė diellin dhe hėnėn, ku sot nėpėr botė, shohim nė shumė shtete, ku ngrihen ndėrtesa tė larta ēift, tė cilat kanė simbolikėn e dy shtyllave qė i diskutuam.

Mė tė njohurat janė dy Kullat Binjake tė cilat u shkatėrruan nė vitin 2001 nė New York (Sh.B.A.), por hasim nga dy kulla edhe nė shtete tjera, siē janė: Londėr, Dubai, Japoni, Kinė, Indonezi, Malajzi, Istanbull, si dhe shumė vende tjera.

IV. 7 Hoji (hualli) i bletėve


Ndėr simbolet e masonerisė, e cila paraqitet edhe nė Figurėn 1, ėshtė edhe bleta dhe hualli i bletės, e cila ka njė simbolikė tė veēantė.

Bleta ishte edhe si simbol nė kulturėn Egjiptiane, pasi tek ata, bleta simbolizonte shpirtin.144 Ishte po ashtu simbol i Egjiptit dhe simbolizonte pushtetin mbretėror dhe familjet mbretėrore tė faraonėve.145

Pėrpos se nė Egjipt, bletėt janė edhe simbol i lashtė i perėndeshės sė dashurisė Semiramida, po ashtu si simbol e kanė pėrdorur familja mbretėrore e Merovingėve tė Francės. Bletėt tė sjellin ndėrmend edhe bletėn mbretėreshė, njė simbol i Isidės.146 Edhe themeluesi i Trojės, i cili quhej Dardan, i cili mbahej si djalė i zotit Jupiter, simbolet e tė cilit ishin gjarpri, shqiponja dhe bletėt.147

Bletėt jo vetėm qė janė krijesa biblike qė i bashkėshoqėrohen mė shpesh figurės sė Solomonit, por zgjoji i bletėve ishte edhe njėri prej simboleve tė masonerisė, pėr tė dhėnė idenė e aktivitetit tė palodhur tė lozhave. Bletėt pėrmendeshin bashkė me urtėsinė dhe dijen, pasi hualli i tyre gjashtėkėndorė, ėshtė njė pėrsosuri natyrore, ku gjashtėkėndėshi ėshtė pjesa e brendshme e Heksagramit. Bletėt ishin edhe njėri prej simboleve tė dinastisė mbretėrore tė Stjuartėve dhe gdhendeshin shpesh mbi enėt e Jakobinėve prej kristali, si shenjė njohje.

Nė masonerinė e sotme, zgjoi i bletėve u pėrdor si emblemė e veprimtarisė dhe e ndihmės sė ndėrsjellė solidare.148

IV. 8 Pika dhe rrethi

Njė ndėr simbolet mė tė rėndėsishme nė simbologjinė dhe traditėn masone, sipas Garnder-it, ėshtė rrethi dhe pika.149 € Ėshtė zgjedhur si simbol, pasi prej te pika ėshtė i barabartė nė tė gjitha anėt dhe nuk ka kufi.

Ky simbol quhet Circumpunct dhe ėshtė simbol alkimik i arit, dhe i diellit, pasi ari dhe dielli kanė tė njėjtėn ngjyrė; si dhe ka qenė simbol i perėndisė sė Egjiptit, Amon-Ra dhe Oziris; ėshtė simboli Uroboros-gjarpri qė kafshon bishtin e vet. Ky simbol na jep tė kuptojmė se mendja dhe shpirti janė njė.150

Ky simbol haset edhe nė shumė kultura tjera antike, me kuptime tė ndryshme, si tek Amerikanėt vendas, nė Kanada, Meksiko. Ku tek kėta tė fundit ky simbol paraqet syrin e zotit, kurse tek kinezėt, simbolizonte ditėn apo diellin. Monumenti i Washingtonit, nėse shikohet nga lartė, do tė vėrejmė se ėshtė njė rreth-pikė. Kurse nė masoneri, paraqet kontrollimin e ndjenjave. Po ashtu, njė rreth-pikė mund tė vizatohet me kompas, qė ėshtė simbol mason. Por nė tė shumtėn e rasteve, ky simbol ishte i ndėrlidhur me zotat e tyre.151

Por tek okultistėt, satanistėt, luciferianėt dhe shoqėritė e fshehta, ka kuptime tjera, tė cilėt janė mė vulgare, ku simbolizon mbretėrinė e Satanės dhe adhurimin e diellit.152

Magjistarėt e vizatojnė nė tokė pėr tė thėrritur demonėt. Por pėr ta, ky simbol ėshtė paraqitje e organit gjenital mashkullor, e cila ėshtė njohur mė parė si adhurim i kėtij organi. Nė Indi, ky simbol pėrfaqėsonte Shiva-nė.

Pra, ky ėshtė simbol i zotave pagan. Paraqet universin, po ashtu pika nė mes paraqet diellin, kurse rrethi sistemin diellor, por tė gjitha kėto komente astrologjie, janė larg nga esenca, pėr ēka e konsideronin atė okultistėt, si njė simbol i shumimit dhe marrėdhėnieve intime, ku pika pėrfaqėson mashkullin, kurse rrethi femrėn.153

Pra, e shohim se edhe ky simbol mason ėshtė marrė nga traditat pagane, tė cilėt kanė adhuruar zotin diell, ku edhe nė masoneri ėshtė i njėjti kuptim, por mbulohet me anė tė fjalėve dhe kuptimeve tė ndryshme.

Autor: Shaban Tairi

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
133 Deshifrimi i simboli i humbur – Simon Cox, fq. 61;
134 Bibla, Libri i parė i mbretėrve, 7- 21, fq.408; dhe libri i dytė i Kronikave, 3-17; fq.509; “Drita”- Ferizaj, 1994;
135 Deshifrimi i simboli i humbur – Simon Cox, fq. 62-64
136 Rjeēnik simbola – Jean Chevalier dhe Alain Gheerbrant, fq.390;
137 Tė fshehtat e masonerisė – Laurence Gardner, fq.270;
138 po aty, fq.491;
139 Zna~eweto na Masonerijata-– V.L. Vilm{urst, fq.73-74;
140 Masonski i okultni simboli – Dr.Keti Barns, fq.234;
141 Kodet magjike – Texe Marrs, fq.499-500;
142 Rjeēnik simbola – Jean Chevalier dhe Alain Gheerbrant, fq. 391;
143 Morals and Dogma- Albert Pike, fq.839, boton: Kessinger Publishing Company, Octomber 1992;
144 Rjeēnik simbola – Jean Chevalier dhe Alain Gheerbrant, fq. 486;
145 “The Arrivals”, pjesa 5; emision dokumentar;
146 Sekreti mė i madh – David Icke, fq.203;
147 Konspiracioni botėrorė – David Icke, fq. 152;
148 Tė fshehtat e masonerisė – Laurence Gardner, fq.109-110;
149 Po aty, fq.36;
150 Deshifrimi i simboli i humbur – Simon Cox, fq. 39;
151 po aty, fq.198-202;
152 Rrethi i intrigės – Texe Marrs, fq. 86 dhe fq.234-236;
153 shih: Masonski i okultni simboli – Dr.Keti Barns, fq.21-23; Iluminatėt-Henry Makow, fq.31; Kodet magjike-Texe Marrs, fq.502;
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria

Mesazh  Zattoo prej 26.11.11 0:28

Masoneria (Pjesa e 9-tė)

ObeliskuObelisku ėshtė po ashtu njė nga simbolet e vjetra tė Egjiptit antik qė u huazua nė traditėn masone. Fjala obelisk rrjedh prej gjuhės greke Obeliskos, qė do tė thotė “hell” (shufėr e drejtė qė vjen duke u holluar nė majė), monumente me katėr faqe, tė lartė e boshtorė, qė pėrfundonin nė majė nė formė piramidoni. Perandoria Romake pas vitit 37 deri nė vitin 390, ka shpėrndarė nėpėr Evropė 30 obeliskė.

Por, ēka e lidh masonerinė me tėrė kėtė? Ėshtė e ditur, obeliskėt janė fryt i punės artistike tė vėllezėrve tė lashtė mason. Pastaj lidhet me hieroglifėt dhe me kulturėn e lashtė egjiptiane.154

Tash tė kuptojmė prej nga mbeti kjo figurė dhe pėr ēfarė arsye u ndėrtua. Sipas legjendės egjiptiane, nė luftėn mes Osiris dhe Set-it, Osirisi ishte prerė nė 14 copa nga kundėrshtari i tij Set-i.

Kurse mbretėresha Isis i gjeti tė gjitha pjesėt e tij, pėrpos organit gjenital. Pasi nuk mundi ta gjen, e ndėrtoi njė nė mėnyrė artificiale, qė simbolizohet nga obelisku. Pėr kėtė arsye, masonėt ngrenė ngado obeliskė. Kėto ngrihen nė formė adhurimi ndaj kultit tė diellit dhe pėrfaqėsimin e energjisė diellore dhe energjisė mashkullore.155

Kur bijtė e Izraelit e lanė adhurimin e Zotit dhe iu kthyen paganizmit dhe besimit nė idhuj, ku njė ndėr idhujt qė u adhurua ishte edhe Obelisku.156 Obeliskėt qė deri dje rinin nė oborret e mbretėrisė sė faraonėve, besoheshin se janė simbol tė hyjnive tė tyre, sot kėto simbole janė shpėrndarė nėpėr tėrė botėn, ku Obelisk mund tė hasim nė Vatikan, Romė, nė qendrėn e Katolicizmit, e mbushur me idhuj pagan, po ashtu e hasim nė Washington, (e shfaqur nė fotografinė anash), nė New York, gjendet njė edhe nė Munih tė Gjermanisė, dy nė Francė, nė Londėr, nė Sidney tė Australisė, nė Suedi, nė Istanbull, nė Brazil etj.

Nė tė gjitha kėto qytete dhe qendra botėrore, haset ky simbol pagan i cili pėrfaqėson shtrirjen e kėtyre besimeve edhe sot e kėsaj dite.

Por kėtu ėshtė i vetmi vend nė botė ku Obelisku gjuhet me gurrė, d.m.th. ėshtė aty pėr tė simbolizuar shejtanin, andaj edhe Haxhilerėt e gjuajnė me gurrė, si ceremoni pėrbėrėse e Haxhit.
Autor: Shaban Tairi

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
154 shih: Tė fshehtat e masonerisė – Laurence Gardner, fq.270-277;
155 Konspiracioni botėrorė – David Icke, fq. 107 dhe fq.160; Sekreti mė i madh– David Icke, fq.193, 469, 616-617;
156 Masonski i okultni simboli – Dr.Keti Barns, fq.236;avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria

Mesazh  Zattoo prej 26.11.11 0:47

Masoneria (Pjesa e 10-tė)

Numrat dhe kuptimi i tyre pėr masonėt

Pėr masonėt dhe shoqėritė sekrete, numrat kanė njė vlerė tė jashtėzakonshme kur bėhet fjalė pėr bindjet e tyre nė numra. Andaj nė kėtė nėnkapitull do tė ceken vetėm kuptimi i numrit 13 dhe 33 pėr masonėt dhe shoqėritė okultiste, pasi ka edhe shumė numra tjerė tė cilat nė Kaballa u jepet rėndėsi e veēantė (pasi cekėm se edhe masoneria ėshtė sistem i bazuar nė mėsimet e Kaballės), por do tė pėrqendrohemi vetėm nė kėto dy numra tė cilėt janė mė tė pėrdorshėm.

Numri 13

Numri 13 ėshtė njė nga numrat e rėndėsishėm pėr masonėt, sepse edhe Riti York pėrbėhet prej 13 shkallėve; gjithashtu, nė legjendėn masone, tregohet se Solomoni e ndėrtoi Tempullin e tij pėr 13 vjet.157 Kurse ky Tempull ka njė rėndėsi tė veēantė nė doktrinėn masone.

Ky numėr edhe nė periudhat antike njihej si numėr i cili sjell fat tė keq. Shumė ngjarje historike biblike ndėrlidhen me kėtė numėr. Nė darkėn e fundit tė Jezusit morėn pjesė nė sofėr 13 veta. Nė kapitullin 13 nė Bibėl, flitet pėr Antikrishtin dhe Kafshėn. Po ashtu nė Kaballa flitet pėr 13 shpirtra tė kėqij.158 Dita e 13 e Adar-it (Muaji i 12-tė i kalendarit Hebre), ėshtė ditė agjėrimi te jehudėt; kjo ėshtė dita e rrethimit tė Izraelit, okupimi i tij, shkatėrrimi i tempullit dhe vrasja e liderit tė tyre hebre, Gedaljasė.159

Po ashtu, me datė 13 Tetor 1307, filloj zhdukja e Tempullarėve, po ashtu, tek Iluminati ka njė rėndėsi tė veēantė, e cila kontrollohet nga 13 familjet mė tė fuqishme dhe mė me ndikim nė botė, tė cilėt janė: Rotshild, Bruce, Kenedy, De`Mediē, Hanover, Habsburg, Krup, Plantageneti, Rokfeler, Romanov, Senkler, Varburg dhe Vinsdor.160

Revolucioni francez u krye 13 vjet pas nėnshkrimit tė Deklaratės sė Pavarėsisė nė Sh.B.A. qė tė dyja kėto akte tė masonėve,161 po ashtu flamuri amerikan pėrmban 13 shirita tė bardhė dhe tė kuq.162

Numri 13 ėshtė shumė i cekur nė monedhėn njė dollarėsh tė Sh.B.A.-sė, ku aty vėrejmė: Nė anėn e pasme tė dollarit ka 13 yje mbi kokėn e shqiponjės, tė cilėt janė tė venduar nė formė qė formon vulėn e Solomonit.

Shqiponja mban 13 shigjeta nė njėrėn kthetėr dhe njė degė dafine me 13 kokrra dhe 13 gjethe, secili nga krahėt e shqiponjės ka nga 13 pendė. Mbėshtetur nė gjoksin e shqiponjės ka njė mburojė me 13 shirita dhe mban nė sqep, hedhur prapa nė kurriz, njė fjongo me fjalėt latine E Pluribus unum (shumė, bashkuar nė njė) e cila pėrbėhet prej 13 shkronjave.

Kurse nė anėn e majtė, ėshtė njė piramidė me 13 shkallė; sipėr gjendet motoja Annuit Coeptis (Zoti ka bekuar ndėrmarrjen tonė) e pėrbėrė prej 13 shkronjash; thuhet edhe se kėto numra pėrfaqėsojnė 13 kolonitė origjinale tė republikės sė Sh.B.A.-sė. Numri 13 ėshtė i rėndėsishėm, pasi ėshtė numri kyē i Satanės.163Avni Rustemi e vrau Esat Pashėn mė 13-06-1920; Bexhet Pacolli ėshtė caktuar dhe bėrė marrėveshja qė tė jetė president i Kosovės mė 13.02.2011; Papa Jovan Pavle II iu bė atentat me datė 13-05-1981, qėndroi nė post 33 ditė, Nė nėntor tė vitit 2009 nė U.S.A. njė ushtar palestinez vrau 13 kolegė tė tij; Michael Jackson, kėngėtari i famshėm i cili vdiq mė 25-06-2009, ku mė pas u akuzua doktori i tij privat pėr vrasjen e tij. pra, data e vrasjes tregon pėr njė numėr tė fshehur mason, 25.6. nėse i mbledhim 2+5+6= 13.

Po ashtu kėngėtari Tupac Amaru Shakur u vra mė 13-09-1996; po ashtu nė New York, mė 12-3-2011, nė njė ndeshje tė autobusit, kanė vdekur 13 veta, kurse nė autobus ka pasur 32 persona. mė datė 13-09-1993 Yitzhak Rabin kishte nėnshkruar marrėveshjen paqėsore tė Oslos, ku pėr kėtė shkak u vra; po ashtu incidenti i princeshės Diana u bė mė 31-8-1997, 31 prapa nėse e kthejmė 13, si dhe nė tunelin ku ka bėrė ndeshjen i ka mėshuar shtyllės sė 13; Kur u nėnshkrua deklarata e pavarėsisė sė U.S.A.

Unioni qė atėherė u formua pėrbėhej nga 13 guvernatorė; po ashtu HOAX i parė qė ateroi nė Hėnė mė 1969 ishte Apollo 13.

Numri 33

Po ashtu, edhe ky numėr ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr shoqėrinė e masonerisė, ku njihen 33 shkallėt e masonerisė sė Ritit Skocez. Si dhe Kėshilli suprem i masonėve skotlandez pėrbėhet prej 33 anėtarėve.Numri 33 u vendua nė sistemin mason qė nga viti 1786, ku numri 33 u vendua si njė lidhje me 33 vitet e Jezusit.164 Shtylla kurrizore e njeriut ka 33 vertebra; po ashtu edhe Pitagora i jepte njė kuptim tė veēantė kėtij numri; Tempulli qė ndėrtoj Solomoni qėndroj pėr 33 vjet si dhe Davidi sundoi nė Jerusalem pėr 33 vjet.165 Adolf Hitleri, kryetari i Gjermanisė, erdhi nė post tė kryetarit nė vitin 1933; pra, 33. Si dhe logoja e Kombeve tė Bashkuara, pėrbėhet prej njė rrethi me 33 sektorė dhe dy degė me nga 13 gjethe;

nė monedhėn njė dollarėsh, shkruan: “THE UNITED STATES OF AMERICA, ONE DOLLAR” pėrbėhet nga 33 shkronja; si dhe nė vitin 1733 u themelua masoneria nė Sh.B.A.; po ashtu nė Ēile nė njė tunel u robėruan nga rrėshqitja e tokės, 33 minator, tė cilėt u nxorėn mė 13-10-2010; kjo ngjarje u shėnua si ngjarje historike nė shumė shtete.

John Kenedy u vra mė 22-11-1963, 22+11=33; u vra nė Dallas, afėr pllazhės Dealaey, ku gjendej tempulli i parė masonerik. Kėto ishin disa interpretime tė kėtyre dy numrave, pasi ka edhe shumė tė tjera, sepse kėto shoqėri janė tė pasionuar pas numerologjisė, sistem i njohur i Kaballės.

Por ne do tė mjaftohemi me kaq nė kėtė temė, pasi kėto numra mund t`i hasim nė ēdo situatė nė shoqėritė perėndimore.

NUMRI 666

Numri 666 te shumė popuj konsiderohet si numėr i mallkuar dhe simbolizon tė keqen, numri i djallit, numri i Antikrishtit, e keqja, etj.

Shumica e njerėzve mendojnė se kėtė numėr e kanė shpikur satanistėt (adhuruesit e Djallit) por nė fakt ky numėr paraqitet sė pari herė nė Bibėl, apo konkretisht nė “Zbulesa”; kaptina 13, verseti 18: “Kėtu ėshtė urtia. Ai qė ka mend, le tė bėjė llogari numrin e bishės, sepse ėshtė numėr njeriu; dhe numri i tij ėshtė 666”; ky numėr simbolizon ardhjen e njė pushteti nė tė cilėn do tė sundoj e keqja, sundimi i Iblisit, apo ardhjen e mesihut Dexhall, sepse numri 666 ėshtė simbol i rreptėsisė, dhe kjo etapė do tė zgjasė deri nė ardhjen e sėrishme tė Isait a.s.

Nė fakt kėtė numėr e kanė huazuar satanistėt nga Bibla dhe e kanė interpretuar si numėr i cili simbolizon fuqinė e tyre. Numri 666 mund tė haset edhe nė simbolikėn e vėllazėrive tė ndryshme masonerike, tė cilėn ata e kanė shprehur si identitet edhe nė nivele publike me karakter shtetėror.

Ta zėmė, konstruksioni artistik i piramidės sė madhe e ndėrtuar nga qelqi dhe profilet e hekurit nė hyrje tė muzeut tė LUVRIT nė Paris, pėrbėhet nga 666 dritaret qelqore dhe e njėjta ėshtė ndėrtuar me urdhėr tė vetė presidentit francez Zhak Shirak.

Po ashtu shumė iu dha publicitet nė media datės 06.06.2006, me simbolikėn e numrit 666, edhe pėrpos publicistikės sė madhe, nuk u tregua i saktė, por, ende mbetet e paqartė se, pse mediat e posaēėrisht ato me renome tė madhe botėrore kėsaj besėtytnie, i dhanė njė rėndėsi tė madhe? Mos ky fakt e dėshmon edhe mė bindshėm realitetin kaherė tė njohur se mediat e mėdha botėrore vėrtet janė tė kontrolluara nga masoneria elite globale?!

Po ashtu Sabatai Sevi njė Kabbalist (Misticizmi Hebrej) thoshte se viti nė tė cilin do tė zbres Mesia do tė jetė mė 1666. Kurse njė gabim i cili bėhet nga shumė mysliman, tė cilėt kur pyeten pėr numrin e ajeteve nė Kuran thuan se Kurani ka 6.666 ajete, ku nė fakt nė Kuran ka 6236 ajete.

Pra, ky numėr edhe sot ėshtė shumė i pėrhapur dhe shumė i pėrdorur nga shoqėritė okulte, si satanistėt, masonėt dhe illuminati. Nė vazhdim do tė sjellim disa fotografi ku paraqitet ky numėr. Kuptohet i vėnė aty me qėllim tė caktuar.

Shenja nė rregull (OK) nė esencė tregon 3 herė numrin gjashtė:Kėtė do ta vėrejmė se sa shumė ėshtė e pėrdorshme nga elita perėndimore:Pėrshėndetja dhe shenja me duar

Edhe ēėshtja e pėrshėndetjes dhe shenjave me duar, ėshtė e njė rėndėsie tė veēantė pėr shoqėrinė e masonėve. Pasi ato nėpėrmes kėtyre pėrshėndetjeve dhe shenjave, njihen nė mes vete, kjo u shėrben si njė gjuhė e fshehtė pėr komunikim pėrmes shenjave dhe duar shtrėngimeve. Ato pėrmes kėtyre ritualeve tregojnė pėrkatėsinė e tyre nė shoqėrinė okultiste. Tash, do t`i cekim prejardhjen dhe disa nga shenjat me duar, prej mė tė rėndėsishmeve ndėr masonėt.

Urdhri i Komaēinėve, qė e kishte qendrėn nė Itali, ndahej nė lozha tė drejtuara nga Mjeshtėr tė Mėdhenj dha anėtarėt e saj mbanin dorėza e pėrparėse tė bardha dhe komunikonin pėrmes shenjave tė fshehta dhe shtrėngime duarsh.

E gjitha kjo ndodhte mė shumė se 1000 vite pėrpara themelimit zyrtar tė Masonerisė.166 Dorėzat dhe pėrparėset e bardha simbolizojnė pėr masonėt, pastėrtinė e zemrės dhe tė duarve nga ligėsitė dhe tė qenėt i pastėr pėr takimin me zotin.167 Dorėzat e bardha si zakonisht i mbajnė edhe gratė e anėtarėve mason, ku nė disa raste dhe foto zyrtare shohim mbretėreshėn e Britanisė, gruan e Xhorxh W. Bushit, gruan e Josip Bros Tito, duke mbajtur dorėza tė bardha.Simbolika me duar haset edhe tek magjistarėt, ku pėr ata, secili gisht prezanton ndonjė planet, si dhe hyjni antik. Ky simbol i paraqitur nė kėtė fotografi, ėshtė shenja e djallit el Diablos, i cili prezanton dy brirėt e djallit dhe ėshtė pėrshėndetje satanike. Ky simbol me duar pėrdoret edhe tek simpatizuesit e Rok muzikės, kurse mafia e pėrdor pėr tė treguar vdekje.168

Autori i Kodet Magjike, nė lidhje me duar shtrėngimet e fshehta thotė: “Shenjat e fshehta me duar tė Illuminati-ve, mendohet se vėnė nė veprim magjinė, lusin qenie tė mbinatyrshme dhe komunikojnė mesazhe.

P.sh. masoni i shkallės mė tė lartė, rozikruciani apo iluministi tjetėr mund ta shquajnė se nė ēfarė nivel rituali ėshtė njė vėlla nė masoneri `duke i provuar shtrėngimin e dorės`. Me kėtė akt, masoni tregon njė lidhje mistike dhe besnikėri njė perėndie tė fshehtė. Pėrmes pėrshėndetjeve tė veēanta me duar, masonėt njihen nė mes vete si nė dritė, ashtu edhe nė errėsirė.169

Simboli Diablos sot ėshtė shumė i njohur dhe shumė i pėrdorur nga tė famshmit, yjet dhe politikanėt, tė cilėt vazhdimisht tregojnė kėtė gjest tė djallit, pėr tė treguar pjesėmarrjen e tyre nė ritet sataniste. Nė vazhdim do tė sjellim disa fotografi pėr tė ilustruar mė qartė se sa ėshtė i rėndėsishėm pėr to ky simbol.

Kėtė e praktikojnė politikanėt, Liderėt fetar, Kėngėtarėt

Nė reklama tė ndryshme, sportistė dhe filma vizatimor:Kėto ishin disa tė dhėna nė lidhje me kuptimit e simboleve okulte masone dhe shfaqja e tyre nė publik dhe media. Qėllimi i tyre ėshtė qė popullata ti adapton kėto simbole dhe ti pranojnė si pjesė e kulturės dhe qytetėrimit tė tyre.

Andaj ėshtė e domosdoshme qė popullata jonė, sidomos ajo myslimane tė kenė shumė kujdes pėr fėmijėt e tyre, qė mos i lejojnė qė kėto shoqėri sataniste, pėrmes televizionit, tė ndikojė nė sjelljen dhe edukatėn e tyre. Ēdokush e ka obligim qė tė pėrhap dhe tė sqaroj pėr rrezikun e pėrhapjes sė simboleve pagane nė shoqėrinė islame.


Fund..

Autor: Shaban Tairi

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
157 Tė fshehtat e masonerisė – Laurence Gardner, fq.182;
158 Rjeēnik simbola – Jean Chevalier dhe Alain Gheerbrant, fq. 713;
159 Suzan Alalu & Klara Arditi, Yahudilikte Kavram ve degerler – Gozlem Gazetecilik Basim ve Yayin, Stanbull 1996, fq. 76;
160 Konspiracioni botėrorė – David Icke, fq.269; Iluminatėt-Henry Makow, fq.122;
161 Rrethi i intrigės – Texe Marrs, fq. 137;
162 Konspiracioni dhe shoqatat sekrete-Saad R.Gashi, fq. 90;
163 Deshifrimi i simboli i humbur – Simon Cox, fq. 217-218; Masonski i okultni simboli – Dr.Keti Barns, fq.239;
164 Deshifrimi i simboli i humbur – Simon Cox, fq. 88;
165 po aty: fq.220-225;
166 Sekreti mė i madh– David Icke, fq.155;
167 Zna~eweto na Masonerijata-– V.L. Vilm{urst, fq.38;
168 Masonski i okultni simboli – Dr.Keti Barns, fq.156-158; kodet magjike-Texe Marrs, fq.135-136;
169 po aty, fq.163-164;
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi