Nje histori e shkurter e krijimit

Shko poshtė

Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  cosmiclove prej 14.07.11 0:35

Nje histori e shkurter e krijimitKa mjaft emra pėr Forcėn e Zotit. Kjo forcė ėshtė e njohur nga tė gjitha krijesat nė tė gjithė planetet me njė emėr apo njė tjetėr. Emri me tė cilin ti i referohesh forcės sė Zotit ėshtė i parėndėsishėm. Nė kėtė mesazh ne do t’i referohemi asaj si Forca e Zotit ose Krijuesi Primar. Forca e Zotit nuk ka seks apo gjeni por ėshtė gjithėpėrfshirėse.

Tė gjitha qėniet fizike janė pjesė e Forcės sė Zotit. Thjesht ekzistojnė shkallė tė ndryshme vetėdijeje tė kėsaj lidhjeje.

Nė fillim ishte vetėm Krijuesi Primar. Krijuesi Primar ishte gjithnjė i ditur, gjithmonė nė rritje, nė ndryshim, duke menduar, duke bėrė pyetje dhe duke u zgjeruar nė ekzistencėn e vet. Nė njė moment tė caktuar, Krijuesi Primar filloi tė mendonte sė tepėrmi mbi njė ēėshtje. Krijuesi Primar ka ekzistuar gjithnjė. Nuk ka asnjė kujtim pikėnisjeje dhe asnjė fund tė ekzistencės sė Krijuesit Primar.

Pyetjet ndikojnė nė rritje dhe ndryshim, e Krijuesi Primar filloi tė vinte nė pyetje ekzistencėn dhe fillesėn e tij. Kjo ēoi nė njė vendim pėr t’u zgjeruar mė tej pėr tė nxitur rritjen dhe potencialin e tė mėsuarit. Pėr ta kryer nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme kėtė, Krijuesi Primar vendosi tė ndahet nė shumė pjesė. Ēdo pjesė do tė mbetej e lidhur me Krijuesin Primar. Secila do tė kishte komunikim tė plotė me Krijuesin Fillestar.

Nė tė njėjtėn kohė, ēdo pjesė e re do tė kishte liri tė plotė pėr t’u zhvilluar dhe eksploruar ēfarėdo rruge tė ishte tėrheqėse pėr tė. Kjo gjė do tė lejonte Krijuesin Primar tė zgjerohej dhe tė mėsonte nė njė kohė mė tė vrullshme, sepse ēdo pjesė do tė ishte e ndarė por njė e tėrė e vetme.

Pėrvoja dhe njohuria e fituar nga ēdo pjesė do tė kthehej me kohė pėrsėri te Krijuesi Primar, kur ajo pjesė do tė kishte pėrmbushur tė gjitha ato qė dėshironte tė mėsonte dhe tė pėrjetonte. Secila pjesė do tė quhej njė shpirt.

Meqė secila ishte pjesė e Forcės sė Zotit, do tė ketė aftėsinė dhe fuqinė pėr tė krijuar, pėr aq kohė sa ėshtė mbajtur nė lidhje me Forcėn e Zotit.

Krijuesi Primar filloi ndarjen e pjesėve tė vetes sė tij me dashuri e gėzim. Kishte pritje tė mėdha dhe ngazėllim nė morinė e njohurisė dhe eksperiencave tė mundshme. Pjesė tė reja po formoheshin nga tė gjitha anėt e Krijuesit Primar, ashtu siē kishte mjaft varietete dhe pyetje tė tipeve tė energjisė brenda Krijuesit Primar.

Tė parat qė u krijuan ishin grupet e energjive ose porcionet e mėdha tė energjisė tė quajtur “mbishpirtra”. Kishte shumė mbishpirtra. Secili nga ata do tė zhvillohej teorikisht nė njė numėr shpirtrash individualė ose shpirtra tė cilėt ishin tė ngjashėm nė energji , interesa dhe qėnėsi. Pjesėt apo shpirtrat individualė qė ishin krijuar nga njė energji e pėrafėrt midis tyre ishin sigurisht tė ngjashėm edhe me mbishpirtin. Grupet e mbishpirtrave prireshin tė ishin tė formuara nga shpirtra individualė tė ngjashėm nė atė qė dėshironin tė mėsonin. Nė fillim mbishpirtrat thjesht ekzistonin.

Ata mėsuan se ishin tė aftė tė mendonin individualisht, tė komunikonin me Krijuesin Primar dhe me njėri-tjetrin brenda mbishpirtit ose me mbishpirtra tė tjerė. Ata filluan tė kuptonin se ishin tė aftė tė zhvendoseshin dhe tė ndryshonin. Ata kuptuan se mund tė krijonin forma mendimi dhe tė eksperimentojnė me to e kjo ishte njė metodė mėsimi.

Krijuesi Primar vendosi tė krijonte jetėn fizike dhe format fizike pėr tė lejuar nivele tė reja pėrjetimi dhe rritjeje pėr tė gjitha pjesėt e energjisė sė Forcės sė Zotit. U vendos se 12 universe do tė krijoheshin. Kėto do tė krijoheshin me qėllim qė mbishpirtrat tė shkonin nė to pėr tė mėsuar, pėr t’u zhvilluar dhe pėr tė fituar shume eksperienca.

Ēdo univers do tė kishte njė theksim tė veēantė pėr tė krijuar njė lloj tė caktuar diturie. Mbishpirtrat do tė shkonin tek universi qė u pėrshtatej mė shumė dhe aty do tė mund tė punonin sė bashku pėr tė krijuar ēfarėdo forme fizike qė u shkonte pėr shtat. Ata mund tė mėsonin dhe pėrjetonin ēdo gjė qė donin. Secili univers do tė ekzistonte pėr aq kohė sa ēdo mbishpirt ose shpirt individual do tė mėsonte dhe pėrjetonte gjithēka qė dėshironte tė mėsonte nė atė univers.

Kur e gjithė njohuria tė pėrjetohej dhe pėrmbushej nga tė gjithė nė atė univers, ajo do t’i rikthehej Krijuesit Primar. Krijuesi Primar atėherė do tė zotėronte gjithė njohurinė e pėrmbajtur nė atė univers. Dymbėdhjete universet ishin krijuar nga Krijuesi Primar. Nė kėtė pikė tė kohės ku ti po jeton aktualisht, njė univers ka pėrfunduar dhe ėshtė kthyer te Krijuesi Primar. Ky mund tė konsiderohet universi i parė, meqė krijimi i parė ishte edhe universi i parė i pėrmbushur.

Universi nė tė cilin ne do tė fokusohemi tani ėshtė universi ku edhe ti bėn pjesė, qė do tė quhet universi i katėrt. Ky ėshtė njė univers me vullnet tė lirė. Kjo tregon se ēdo gjė ėshtė e mundshme. Nė njė univers tė vullnetit tė lirė nuk ka gjykim, as tė mirė, as tė keqe... gjithēka ėshtė pėrvojė dhe mėsim. Nuk kishte rregulla ose ndalime tė vendosura nė univers nga Krijuesi Primar. Nuk do tė kishte asnjė kontroll apo gjykim tė zgjedhjeve apo vendimeve tė ndėrmarra nga ata nė fushat e dėshiruara tė zhvillimit dhe pėrjetimit.

Ndėrsa mbishpirtrat ishin tėrhequr ndaj universeve qė kishin mė tepėr interes, mjaft mbishpirtra e gjeten veten tė tėrhequr nga tė njėjtat fusha nė tė njėjtin univers. Ata vendosėn tė punonin bashkė dhe tė mėsonin pėr tė krijuar sė bashku. Kjo ishte mėnyra sesi shumė planete dhe sisteme yjore u formuan nė universin tėnd.

Me ndihmėn e Krijuesit Primar dhe bekimit tė tij mjaft planete u krijuan. Nė kėto planete u krijuan mė pas forma tė ndryshme jete.

Mbishpirtrat mėsuan tė krijonin dhe njė sėrė ngjarjesh nisėn tė ndodhnin. Mbishpirtrat filluan tė vepronin, mendonin dhe ekzistonin mė tepėr si energji individuale brenda grupit tė energjive sesa si njė grup energjish. Pjesė tė veēanta tė kėtyre mbishpirtrave, shpirtra individualė, filluan tė mendonin pėr veten e tyre mjaft lart... jo si pjesė e Krijuesit Primar, por si superiorė ndaj Krijuesit Primar. Disa ishin jashtė mase krenarė tė aftėsive tė tyre pėr tė krijuar dhe i lejuan vetes tė humbnin kuptueshmėrinė se gjithė fuqia vjen nga marrėdhėnia me Krijuesin Primar. Kėta filluan tė ndaheshin nga mbishpirtrat dhe tė bėheshin qėnie individuale. Ata nisėn tė largoheshin nga lidhja me Krijuesin Primar.

Disa vendosėn me ndėrgjegje se mund tė mėsonin mė tepėr vetėm, pa lidhjen me mbishpirtin. Kėta u bėnė shpirtra individualė dhe zbuluan se kishin ndryshuar nga shkėputja e lidhjes me Krijuesin Primar. Ata nuk kishin mė mundėsi tė krijonin jetė siē e kishin mė parė. Ata filluan tė harronin aftėsitė qė kishin dikur dhe u gravitetizuan nė planetet qė vetė kishin krijuar ose ndihmuar nė krijim. Shumė prej tyre morėn qėndrim rezident nė disa nga format qė ata kishin asistuar pėr tė krijuar nė ato planete.

Kur forma tė ndryshme jetėsore ishin krijuar nė mjaft planete, shumė mbishpirtra filluan tė eksperimentonin vetė me jetesėn fizike. Kjo kėrkonte njė ndarje tė energjive nė energji individuale shpirtėrore, pėr tė lejuar cilindo tė pėrjetonte realitetin fizik. Me kalimin e kohės ata filluan ta konsideronin vetveten mė tepėr nga ana fizike sesa atė shpirtėrore. Kjo ishte tėrėsisht e lejuar dhe e inkurajuar meqė gjithēka ėshtė rritje dhe eksperiencė. Tė tjerėt nga mbishpirtrat qėndruan afėr me Krijuesin Primar dhe vazhduan tė krijonin planete tė mrekullueshėm dhe forma jetese tė njė frekuence tė lartė.

Kėshtu ekzistonin njė shumėllojshmėri e madhe planetėsh dhe qėniesh tė ndryshme jetėsore tė krijuara pėrgjatė kohės. Pjesa mė e madhe e mbishpirtrave nė njė moment tė caktuar tė zhvillimit tė tyre, vendosėn tė eksperimentonin dhe mėsonin nga jeta fizike dhe gjithēka qė mund tė mėsohej pėrmes jetės fizike.

Ndėrsa shumė planete dhe galaksi po krijoheshin nė univers, Krijuesi Primar po shihte krijimin e tij dhe zhvillimin e mbishpirtrave. Ishte evidente qė shumė eksperiencė dhe rritje po ndodhte nė mėnyrė mjaft tė shpejtė nė pėrjetimin fizik. Me kėtė njohuri u vendos tė ndėrmerrej njė projekt i posaēėm.

Njė grup mbishpirtrash u pėrzgjodh nga tė gjitha anėt e universit. Pėrfaqėsues nga secili prej mbishpirtrave u thirrėn pėr tė ndihmuar me procesin, nėse ndarja nė shpirt individual kishte ndodhur por lidhja me Krijuesin Primar kishte mbetur ende. Pėr ata mbishpirtra qė nuk ishin shkėputur dhe qė ishin zgjedhur tė ndihmonin me projektin e gjithė energjia e mbishpirtit ishte kėrkuar. Nga kėto energji tė seleksionuara, Krijuesi Primar pyeti pėr krijimin e njė planeti special. Ky planet do tė ishte i njė bukurie dhe shumėllojshmėrie tė madhe.

Mostra ADN-je nga format jetėsore tė krijuara nė ēdo planet nė tė gjithė universin do tė silleshin nė kėtė planet pėr tė krijuar forma jete tė ngjashme. Kėto forma jetėsore do tė ekzistonin sė bashku nė njė planet.

Planeti do tė quhej Terra, megjithėse mė vonė do tė behej Tokė. Ishte njė vend ku tė gjithė mbishpirtrat kishin mundėsi tė ishin tė lumtur, shpirtra nga ky univers dhe universe tė tjera mund ta vizitonin. Ishte e ngjashme me atė qė sot ju e njihni si librari.

Njė shpirt mund tė vizitonte planetin, tė vėzhgonte format e jetės , tė zgjidhte njė ku mund tė eksperimentonte dhe tė hynte nė formėn fizike. Eksperienca mund tė ishte aq e gjatė ose aq e shkurtėr sa dėshirohej. Kur forma jetėsore ishte e pėrjetuar deri nė fund, njė tjetėr do tė zgjidhej pėr t’u eksperimentuar. Kėshtu ti mund tė pėrjetoje tė qėnit njė bretkosė, njė mace, njė elefant apo njė pemė, dhe tė shikonit se si ishte realiteti pėr secilėn. Nė ēdo kohė ti ishe i lirė pėr tė ikur dhe pėr t’u kthyer sėrish.

Forma humane ishte dizenjuar pėr tė qėnė kujdestare e planetit. Ata ishin gjithashtu tė pėrdorshėm nga shpirtrat pėr tė lejuar kėtė formė tė pėrjetohej rishtazi. Njė lloj i veēantė egoje qė do tė ishte pėrgjegjėse pėr funksionimin fizik dhe mbėshtetjen e jetės sė formės humane do tė krijohej. Kjo ego do tė ishte pėrgjegjėse pėr pėrkujdesjen e formės humane dhe tė planetit, kur forma nuk do tė pėrdorej nga njė shpirt vizitues. Kur vizitohej nga njė shpirt, egoja do tė vazhdonte mirėmbajtjen e trupit dhe do tė lejonte shpirtin tė kontrollonte pjesėn tjetėr. Tė gjitha format e jetės ishin planifikuar tė bashkekzistonin paqėsisht.

Jo gjithēka shkoi siē ishte planifikuar. Mjaft mbishpirtra dhe vizitorė u bėnė tė dashuruar me jetėn fizike tė planetit, me varietetin e gjerė tė formave fizike tė disponueshme pėr eksperiencė dhe me llojet e shumta tė terrenit fizik e mjediseve tė gjendura nė zona tė ndryshme tė planetit. Ata filluan tė harronin se mund tė largoheshin nga format fizike ose tė zgjidhnin tė mos e bėnin. Shumica filluan tė qėndronin kryesisht nė formė humane e cila ishte shumė e preferuar. Disa filluan tė harronin lidhjen e tyre me Forcėn e Zotit dhe nisėn tė quanin veten e tyre tokėsorė.

Kishte gjėra tė tjera tė paplanifikuara pėr t’u marrė nė konsideratė. Pėr shkak tė varietetit tė madh tė formave jetėsore dhe krijimit qė ndodhte nė njė planet, ekzistonte njė sasi e madhe e energjisė sė lirė krijuese ose forcės jetėsore universale. Si pasojė u kthye nė njė vend mjaft popullor pėr shumė vizitorė qė vinin pėr tė punuar dhe zhvilluar aftėsitė e tyre krijuese. Shumė nga format origjinale tė jetės u ndryshuan dramatikisht jo vetėm fizikisht por edhe energjitė qė iu ishin dhėnė fillimisht pėr tė bashkekzistuar paqėsisht ishin ndryshuar nga vizitorėt eksperimentues.

Kur u krijua Terra ishte nėntė dimensionale, me frekuencė mė tė lartė se shumica e planetėve nė univers. Kjo ishte pėr shkak tė qėllimit fillestar pėr planetin qė tė mbetej njė qendėr e pastėr e mėsimit pėr t’u ndarė me tė gjithė. Tė gjitha format fizike ishin krijuar pėr tė qėnė tė pėrjetshme, pa cikėl jete tė nevojshėm pėr shkak tė qėllimit origjinal.

Ndėrsa ndryshimet ndodhėn me format e jetės, tė tilla si dashuria e shpirtit pėr ato forma, dhe mungesa e vazhdueshme e vullnetit pėr t’u larguar nga planeti, frekuenca e planetit u zvogėlua. Plani pėr planetin ishte ndryshuar sipas nevojave. Kjo nėnkuptonte se njė vendim do tė ndėrmerrej pėr tė lejuar kėtė qė tė behej njė planet pėr tė pėrjetuar njė cikėl fizik jetese.

Emri u ndryshua nga Terra nė Tokė dhe frekuenca u ul deri nė njė nivel 6-dimensional. Me kalimin e kohės, si rezultat i shumė ndryshimeve qė pasuan, frekuenca u ul deri nė dimensionin e tretė.

Mjaft ndryshime tė tjera u shtuan nė periudhėn e ndryshimit tė parė tė frekuencės. Shtimi i njė cikli jete dhe rimishėrimi u bė pėr tė lejuar njė pėrjetim mė tė gjerė. Ishte e ndjeshme se rritja mė e madhe ndodhte nėpėrmjet ciklit tė rinkarnizimit tashmė tė pėrdorur nė planete tė tjerė tė universit. U bė e qartė se pėrmes kėtij cikli do tė kishte mė tepėr gjasė pėr njė rilidhje tė mundshme me Forcėn e Zotit, dhe gjithashtu do tė lejonte shanse mė tė mėdha pėr tė tjerėt qė tė marrin pjesė nė pėrvojat e mundshme nė Tokė. Gjumi, nevoja pėr konsum gjumi pėr mbijetesė, krijimi i gjinive mashkull e femėr, riprodhimi pėrmes interkursės seksuale, lindja e fėmijėve dhe pėrvoja e vdekjes ishin ndėr ato qė u shtuan.

Krijimi i vetes sė lartė, shtimi i udhėheqėsve shpirtėrorė, pėrdorimi i multidimensionalitetit gjithashtu ndodhi atėherė pėr ata qė nuk ishin zhvilluar mė parė nė kėto mėnyra. Ata qė kishin pėrjetuar mė parė jetėn fizike nė planete tė tjerė kishin filluar tashmė tė punonin me qėnien e lartė tė tyre, guidat shpirtėrore dhe multidimensionalitetin. Kishte shumė qė nuk kishin filluar ta pėrjetonin nė kėtė shkallė dhe pėr kėtė arsye u ndėrmorėn ato shtime.

Pas kėtyre ndryshimeve, njė numėr i madh qėniesh nga planete tė tjerė filluan tė vinin nė Tokė pėr tė vendosur ngulmimet e para. Pjesa mė e konsiderueshme erdhėn pėr kėrkime dhe eksplorimin e aftėsive krijuese ose pėr mėsimin rreth zhvillimit tė tokėsorėve. Disa patėn mundėsinė tė influenconin zhvillimin e planetit tė ri Tokė.

Kjo vazhdoi pėr njė periudhė tė gjatė tė historisė tokėsore. Shtimi i kėtyre energjive tė jashtme, strukturave gjenetike dhe ndryshimeve qė sollėn ndikimet e shumta, dhe larmishmėria e gjerė e mėsimeve planetare e kulturave tė cilat do tė ndikonin Tokėn dhe qėniet qė jetonin nė tė sollėn shumė ndyshime. Planet origjinale u lejuan tė ndryshonin, dhe planeti po vėzhgohej pėr tė parė se cfarė zhvillimesh do tė ndodhnin me lejimin e vullnetit tė lirė dhe zbulimin e gjithė tė pėrfshirėve.

Perktheu Mikel Zavalani
marre nga libri i Jo Amidon - "Where Are You Really From?"
avatar
cosmiclove

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  Estilen prej 14.07.11 9:13

Ende do na mbushni mendjem me tema te perseritura e riperseritura...?Do ju lutesha ju qe besoni ne zot e fe,ka plot forume fetare,me te gjitha rregullat dhe kerkesat e nje forumi te tille,qe te militoni neper ato web-e ku ju mund te shpalosni gjere e gjate besimin tuaj,pa ju ngacmuar kush ne bindjet tuaja,pa ju ofenduar askush nga ata si une e shume te tjere qe fene nuk e kane pjese shpirterore te tyre.Keto tema ketu kane sjelle debat te vazhdushem pa dale ne asnje ''breg''per te gjetur te verteten.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  nitty prej 14.07.11 14:18

estilen shkruajti:Ende do na mbushni mendjem me tema te perseritura e riperseritura...?Do ju lutesha ju qe besoni ne zot e fe,ka plot forume fetare,me te gjitha rregullat dhe kerkesat e nje forumi te tille,qe te militoni neper ato web-e ku ju mund te shpalosni gjere e gjate besimin tuaj,pa ju ngacmuar kush ne bindjet tuaja,pa ju ofenduar askush nga ata si une e shume te tjere qe fene nuk e kane pjese shpirterore te tyre.Keto tema ketu kane sjelle debat te vazhdushem pa dale ne asnje ''breg''per te gjetur te verteten.

Po shkuam edhe ne fetarėt o estilen,do mbeteni vetėm pa asnjė anėtarė!
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  Estilen prej 14.07.11 14:57

Jo more nity se nuk e kam per te ikur antaret,por jeta nuk eshte vetem FE,ketu shih rrushi rrushin dhe piqu,Me thuaj nje fetar apo besimtar,pervec teje e ndonje tjetri qe futen ne larmine e temave te forumit,te tjeret diskutojne vetem Kuran,magji,endrra etj.Per kete thashe qe fetaret pervec se ketu,mund ta gjejne vehten tek forumet e tyre shpirterore.Ne fund te fundit edhe ne se largohen fetaret extrem,nuk eshte ndonje humbje e madhe.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  Gerta Gerta prej 14.07.11 15:58

do te ishte me mire sikur njerezit open mind te arrijne ti argumentojne fetareve pse kane apo jo te drejte
ne fund te fundit fakti qe jane pjese e nje forumi jofetar do te thote se kane nje arsye per te dyshuar ne ate qe besojne
gjithsesi
mendoj se cdo anetar duhet te lexoj temat qe i pelqejne dhe pershtaten apo jo?
peace and love

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  nitty prej 14.07.11 16:05

estilen shkruajti:Jo more nity se nuk e kam per te ikur antaret,por jeta nuk eshte vetem FE,ketu shih rrushi rrushin dhe piqu,Me thuaj nje fetar apo besimtar,pervec teje e ndonje tjetri qe futen ne larmine e temave te forumit,te tjeret diskutojne vetem Kuran,magji,endrra etj.Per kete thashe qe fetaret pervec se ketu,mund ta gjejne vehten tek forumet e tyre shpirterore.Ne fund te fundit edhe ne se largohen fetaret extrem,nuk eshte ndonje humbje e madhe.

E po ē'tė bėjmė tash,biologu flet pėr biologji se pėr atė ka studiuar,kimisti pėr kimi dhe fetari pėr fenė,nejse.......
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  nert prej 14.07.11 16:29

Nje pyetje per autorin e kesaj teme.

Nga eshte marre kjo perralle ???

E quaj perralle pasi nuk ka asnje fakt per teorine, qe po tregone... D o te thuash se e ke emrin dhe titullin, por e riperseris qe mduket si perralle asgje me shume,

Ketu jemi te gjithe qe te bisedojme te diskutojme me njeri tjetrin nqs nje pjese jane fetare jam shume dakord me gerta gerta, argumentojini dhe bindini jo fetaret per te kunderten.

Cdo gje ne kete Toke si ne kohet e hershme njerezit jane me mesuar qe te kene mbi veten e tyre nje prijes te kete gjithmone nje hieraki, per kete arsye eshte mitizuar dikush si Superior qe ta duan dhe ta respektojne duke menduar se ne kete menyre njerizit do te ishin me te moralshem (mendimi im), pa ofenduar askend.

Jam shume dakord me nittyn qe thote njerezit per ate qe kane studiuar per ate kembngulin, Une vete jam kimiste dhe nuk e besoj qe ishte dikush superior qe na krijoi.
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  Estilen prej 14.07.11 17:13

gerta gerta shkruajti:
ne fund te fundit fakti qe jane pjese e nje forumi jofetar do te thote se kane nje arsye per te dyshuar ne ate qe besojne
gjithsesi
gerta gerta,fetaret asnjehere nuk kane shprehur dyshim ne ato qe besojne,e kunderta ndodh me ta,ata ngulmojne ne te verteten e tyre fetare te bazuar tek Bibla ose Kurani,ne se vertete ata do kishin dyshime ose paqartesi ne bindjet e tyre,ndryshe do te ishte sjellja e antareve jo fetare.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  cosmiclove prej 14.07.11 22:55

nuk me vjen mire qe e keni konsideruar materjalin me permbajtje fetare pasi nuk ka burim fetar por spiritual. dhe ketu jemi tek ceshtja e spiritualitetit. nuk shoh ndonje arsye qe te mos e postoja kete pasi flet per dicka qe rralle here e dime. ju lutem mos nenvleresoni gjithcka por shikoni me syte e zemres per te zbuluar se cfare eshte e vertete apo jo. nese kjo nuk rezonon me frekuencen tuaj atehere largohuni por mos thoni qe eshte fetare dicka qe seshte e tille. nese nuk besoni ne krijuesin primar atehere zgjidhni nje teme tjeter per te lexuar. jetojme ne nje univers te vullnetit te lire. por shpesh ndikohemi nga te tjeret. dhe ato qe zgjedhim te besojme kane pasoja ne jeten tone. prandaj ju lutem te jini mendje hapur dhe te mos hidhni poshte gjithcka qe mund tju duket e paarsyshme per momentin (sme vjen mire qe e quani perralle faktin qe eshte perdorur nje gjuhe e thjeshte). love, light & liberation
avatar
cosmiclove

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  Gerta Gerta prej 15.07.11 12:00

estilen shkruajti:gerta gerta, fetaret asnjehere nuk kane shprehur dyshim ne ato qe besojne,e kunderta ndodh me ta,ata ngulmojne ne te verteten e tyre fetare te bazuar tek Bibla ose Kurani,ne se vertete ata do kishin dyshime ose paqartesi ne bindjet e tyre,ndryshe do te ishte sjellja e antareve jo fetare.

un mendoj se eshte e rendesishme te respektohen mendimet e te dy "kaheve".Nqs dikush beson ne fe atehere le te besoj.nqs dikush nuk beson atehere le te mos besoj.
te gjithe kane te drejte te besojne cte duan apo jo
ne fakt do te doja te beja nje pyetje per te dyja "palet"
per besimtaret:me jep nje pergjigje per kryqezatat...dhe mundohu te studiosh menyren e perhapjes se feve ne bote(krishterizmi ,myslimanizmi etj)...kane qene me shume si parti politike sesa udheheqes shpirteror...nejse studiojini dhe me jepni nje pergjigje
per jo besimtaret: : kush sipas jush eshte ai qe ka krijuar boten,organizmin e njeriut qe eshte gjenial,strukturat e adn-se,trurin e nje mushkonje ,nervat,mikrogjallesat ,lidhjet e kyceve,lidhjet e neuroneve ,te gjithe gjenialitetin qe na rrethon?

peace and loveGerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  nert prej 15.07.11 22:48

gerta gerta shkruajti:

un mendoj se eshte e rendesishme te respektohen mendimet e te dy "kaheve".Nqs dikush beson ne fe atehere le te besoj.nqs dikush nuk beson atehere le te mos besoj.
te gjithe kane te drejte te besojne cte duan apo jo
ne fakt do te doja te beja nje pyetje per te dyja "palet"
per besimtaret:me jep nje pergjigje per kryqezatat...dhe mundohu te studiosh menyren e perhapjes se feve ne bote(krishterizmi ,myslimanizmi etj)...kane qene me shume si parti politike sesa udheheqes shpirteror...nejse studiojini dhe me jepni nje pergjigje
per jo besimtaret: : kush sipas jush eshte ai qe ka krijuar boten,organizmin e njeriut qe eshte gjenial,strukturat e adn-se,trurin e nje mushkonje ,nervat,mikrogjallesat ,lidhjet e kyceve,lidhjet e neuroneve ,te gjithe gjenialitetin qe na rrethon?

peace and love

Nje jo besimtare:

Pergjigjen e kesaj qe kerkon e ke te tema kush jemi ne, shikoje aty pergjigjen qe kam dhene une ...se si si eshte struktura e adn-se, mgjth se jane shume te qarta dhe ne librat e biologjise, kimise organike . U nenshtrohen ligjeve...


avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  Gon! prej 16.07.11 1:20

Gerta, nė ēfarė mėnyre ju i keni studiuar fetė e nderuar?
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  Gerta Gerta prej 17.07.11 11:11

nert shkruajti:

Nje jo besimtare:

Pergjigjen e kesaj qe kerkon e ke te tema kush jemi ne, shikoje aty pergjigjen qe kam dhene une ...se si si eshte struktura e adn-se, mgjth se jane shume te qarta dhe ne librat e biologjise, kimise organike . U nenshtrohen ligjeve...e lexova pergjigjen tuaj dhe vura re se ju mbeshtesni te gjitha hipotezat e ngritura nga shkencetaret deri sot...
trupi i njeriut eshte shume i thjeshte dhe i nderlikuar
eshte i thjeshte sepse elementet qe e perbejne jane shume te thjeshte si c
eshte i perbere sepse cdo gje eshte bere me perfeksion
nuk mendoj se gjithe ai gjenialitet eshte krijur vetvetiu sepse ne fakt jane kryer shume eksperimente te cilat kane kopjuar sigurisht eksperimentalisht faktoret qe mendohet nga shkenca se cuan ne krijimin e njeriut dhe e di cfare ka ndodhur pas eksperimentit...asgje
asgje nuk eshte arritur te provohet...por ..po te lexoni per trupin e njeriut do te kuptoni shume mire se cfare gjenialiteti eshte ai dhe po te kuptoni akoma me thelle do te mund te mesoni se ti,ne ,njerezimi jemi inteligjenca e universit dhe se mendja jone eshte celsi
a mendoni se truri mendon permes ligjeve
a mendoni se zemra ndjen permes ligjeve
gjithsesi e respektoj mendimin tuaj perderisa askush nuk e di me siguri

peace and love

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  Gerta Gerta prej 17.07.11 11:23

Gon! shkruajti:Gerta, nė ēfarė mėnyre ju i keni studiuar fetė e nderuar?
fete i kam studiuar permes predikuesve te saj,internetit,lendeve shkollore si historia,mesuesve te mi etj
por nuk eshte kjo e rendesishme...i respektoj njerezit qe besojne ne fe por a mund te me jepni ju nje pergjigje per menyren se si jane perhapur fete ne bote apo per kryqezatat
(me vjen keq nqs mund tju kem fyer padashur ju dhe fene tuaj por kjo eshte dicka e vertete)
psh a e dini se fete jane perhapur permes lufterave,dhe deshires per pushtet?
a e dini sa njerez jane vrare nga kisha gjate kryqezatave ?
a e dini qe nuk lejohej te mendohej sipas shkences dhe te gjithe ata qe mendonin keshtu digjeshin ne turren e druve?


Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  nert prej 17.07.11 17:23

gerta gerta shkruajti:
e lexova pergjigjen tuaj dhe vura re se ju mbeshtesni te gjitha hipotezat e ngritura nga shkencetaret deri sot...
trupi i njeriut eshte shume i thjeshte dhe i nderlikuar
eshte i thjeshte sepse elementet qe e perbejne jane shume te thjeshte si c
eshte i perbere sepse cdo gje eshte bere me perfeksion
nuk mendoj se gjithe ai gjenialitet eshte krijur vetvetiu sepse ne fakt jane kryer shume eksperimente te cilat kane kopjuar sigurisht eksperimentalisht faktoret qe mendohet nga shkenca se cuan ne krijimin e njeriut dhe e di cfare ka ndodhur pas eksperimentit...asgje
asgje nuk eshte arritur te provohet...por ..po te lexoni per trupin e njeriut do te kuptoni shume mire se cfare gjenialiteti eshte ai dhe po te kuptoni akoma me thelle do te mund te mesoni se ti,ne ,njerezimi jemi inteligjenca e universit dhe se mendja jone eshte celsi
a mendoni se truri mendon permes ligjeve
a mendoni se zemra ndjen permes ligjeve
gjithsesi e respektoj mendimin tuaj perderisa askush nuk e di me siguri

peace and love

Ndoshta literaturat qe ke lexuar ti nuk jane te viteteve te fundit, pasi mesa di une eksperimenti qe eshte bere ka thene rezultate jo asgje, ai eksperiment dha shenja te krijimit te aminoacideve te fillimit te gjenezes, JO ASGJE, nqs ti mendon se jeta u krijua per nje eksperiment 1 vjecar, 2 vjecar e ke shume GABIM pasi jete ka dashur dekada, per tu evoluar dhe per te krijuar keta qe ne jemi sot.

Per pjesen e trurit dhe per pjesen e zemres mos harro se punojme midis hormoneve, nqs ti ndjen dicka eshte e provuar se kemi nje rritje te disa hormoneve (psh adrenalina)
Mos harro qe njesia baze eshte qeliza dhe shumini i tyre si me mitoze dhe me mejoze.
Truri punon permes percimit te sinjaleve, sinapseve dhe ne prani te nje lende kimike qe sme kujtohet emri tani ben percimin e sinjaleve.
Ti qe e njeh trupin e njeriut ( pa ofendim) a mund te me thuash pse apandesitin per njerezit thone se eshte i tepert...

E di shume mire se si fuksionon trupi i njeriut,
Ketu ke nje adrese ne internet qe shpjegohet si behet dyfishimi i adn-se . Mos harro qe trupi yn fuksionon me enzima


https://youtu.be/teV62zrm2P0
https://youtu.be/Qc4u6mRJDfs


Pa ofendim a mund ta di se sa vjece je ti.

avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  cosmiclove prej 17.07.11 21:44

o nert sinqerisht me ke bere per te qeshur me te madhe. po si pyetet femra e huaj per moshen o burr. hahha dihet qe do te te mashtroje. dhe sme pelqen qe debatoni vetem per fene dhe anti fene. lereni rehat fene e shkrete dhe dishepujt e saj. nje njeri i plote duhet te gjej balancen midis shkences dhe fese duke anashkaluar prirjen per te qene dogmatike (edhe evolucioni eshte nje dogme). ne te ardhmen nuk do ekzistoje me feja dhe as politika. nuk do kemi me as nevoje per te paguar per te pasur gjerat e nevojshme. kryesore eshte te ndryshojme menyren se si mendojme pasi mendimet ushtrojne fuqi dhe krijojne nje rrjet ne realitetin tone. love and light
avatar
cosmiclove

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  Gerta Gerta prej 18.07.11 12:01

nert shkruajti:
Ndoshta literaturat qe ke lexuar ti nuk jane te viteteve te fundit, pasi mesa di une eksperimenti qe eshte bere ka thene rezultate jo asgje, ai eksperiment dha shenja te krijimit te aminoacideve te fillimit te gjenezes, JO ASGJE, nqs ti mendon se jeta u krijua per nje eksperiment 1 vjecar, 2 vjecar e ke shume GABIM pasi jete ka dashur dekada, per tu evoluar dhe per te krijuar keta qe ne jemi sot.

Per pjesen e trurit dhe per pjesen e zemres mos harro se punojme midis hormoneve, nqs ti ndjen dicka eshte e provuar se kemi nje rritje te disa hormoneve (psh adrenalina)
Mos harro qe njesia baze eshte qeliza dhe shumini i tyre si me mitoze dhe me mejoze.
Truri punon permes percimit te sinjaleve, sinapseve dhe ne prani te nje lende kimike qe sme kujtohet emri tani ben percimin e sinjaleve.
Ti qe e njeh trupin e njeriut ( pa ofendim) a mund te me thuash pse apandesitin per njerezit thone se eshte i tepert...

E di shume mire se si fuksionon trupi i njeriut,
Ketu ke nje adrese ne internet qe shpjegohet si behet dyfishimi i adn-se . Mos harro qe trupi yn fuksionon me enzima


https://youtu.be/teV62zrm2P0
https://youtu.be/Qc4u6mRJDfs


Pa ofendim a mund ta di se sa vjece je ti.

nejse kemi mendime te kunderta...un nuk mendoj se gjithe ai gjenialitet eshte krijuar vetvetiu
jam dakort me ju qe thoni se njesia baze eshte qeliza qe ndahet me mitoze dhe mejoze se jemi nen kontrollin e hormoneve e tj sepse ne fakt eshte e vertete ...por problemi nuk eshte ky...un thjesht dua te bindem se jane krijuar nga asgjeja....nuk mendoj se kjo eshte e verteta perderisa asgje nuk eshte provuar .kjo eshte e gjitha .
ps: ska problem 16
peace and love


Edituar pėr herė tė fundit nga gerta gerta nė 18.07.11 12:03, edituar 1 herė gjithsej

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  Gerta Gerta prej 18.07.11 12:02

cosmiclove shkruajti:o nert sinqerisht me ke bere per te qeshur me te madhe. po si pyetet femra e huaj per moshen o burr. hahha dihet qe do te te mashtroje. dhe sme pelqen qe debatoni vetem per fene dhe anti fene. lereni rehat fene e shkrete dhe dishepujt e saj. nje njeri i plote duhet te gjej balancen midis shkences dhe fese duke anashkaluar prirjen per te qene dogmatike (edhe evolucioni eshte nje dogme). ne te ardhmen nuk do ekzistoje me feja dhe as politika. nuk do kemi me as nevoje per te paguar per te pasur gjerat e nevojshme. kryesore eshte te ndryshojme menyren se si mendojme pasi mendimet ushtrojne fuqi dhe krijojne nje rrjet ne realitetin tone. love and light
sjane te gjithe njerezit njesoj...
kete po mundohem te bej te bind fetaret dhe jofetaret ekstemist per te pare pertej ... dhe te mesoj me teper rreth asaj cka ne jemi( dicka e krijuar nga asgjeja apo nje gjenialitet i projektuar me inteligjence dhe me interesojne mendimet e personave qe po flas
peace and love

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  cosmiclove prej 18.07.11 12:51

gerta qenke pak e vogel po ne shpirt te gjithe njelloj jemi. mos u perpiq te bindesh te tjeret pasi nuk mund tja arrish dot me cfaredo menyre sidomos me fetaret ektremiste. une vete ne adoleshnecen time kam eksperimentuar shume me fene dhe kjo me ka lene pasoja qofte pozitive por edhe negative. maksimumi qe mund te besh ti eshte te flasesh me argumenta pasi kjo eshte dicka per tu vleresuar. njerezit binden vete me vone pasi kane kaluar ca kohe. se pastaj quhet presion apo e kam gabim.
avatar
cosmiclove

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  nert prej 18.07.11 17:09

I paskeni marre shume keq te fjalet e mia, te kam pyetur pa te keq per moshen ( e kuptova qe mund te ishe e vogel, se ishe me shume kureshtare per trupin e njeriut e dukej qe sapo mund ti kishe mesuar, ose dhe per kryqezatat ( e rithem mos mi merr me te keq keto) por te pergezoj per idete e tua se nuk dukeshe qe mund te ishe kaq e vogel. Bravo te qofte per mendimet dhe menyren e artikulimit te fjaleve. Mund te te them cosmoclove se dhe une jam femer nuk jam mashkull quhem nertila. Dhe per vete se kam shume problem te them moshen, vet jam 25 vjece, dhe kam studiuar per kimi, dhe i di shume mire se si funksionon si trupi i njeriut, ashtu dhe planeti ne te cilin jetojme.. Edhe une ne moshen tende Gerta kam qene ne dileme se nga mund te jemi krijuar ne, por tani e kam me shume bindje se nuk ka qene nje Zot, Zot, qe mund te na kete krijuar ne, Ndoshta nga Alienet dhe mund ta besoj nje race hibride, por nga Hyjnorja jo.
E dhe vete dogmat e tyre jane te pabesueshme, Te kerkojne te kete dashuri te pakushtezueshme midis njerezve, te mos kene interesa ne mes dhe neve na thone po besove ne Perendi, Zot, po nuk mekatave do te shperblehesh, a nuk eshte ky nje mekat qe po bejne keta Hyjnore me ne.

Persa i perket Kryqezatave qe ke permenduar mos harro se keto i bene njerezit, nuk i beri feja

Feja e rithem qe ka qene vetem nje levizje politike, socilae sic ke thene dhe vet per te bere nenshtrimin e popullit.
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  Gerta Gerta prej 18.07.11 18:23

faleminderit
hmmm per sa i perket apandesitit keni te drejte... kjo me ben perseri te dyshoj se kush jemi ne... te them te drejten mora pjese ne kete forum sepse dua shume te di se kush jemi ne
pse njerezit marrosen kot pas fese....por si arrin njeriu te jete kaq i mrekullueshem kaq gjenial kaq perfekt nga asgjeja
ne fakt kur kemi tema te tilla ne shkolle kur ngrihem te flas nuk pushoj me ...
kur te rritem dua te behem kirurge(mjeke)dhe kam filluar qe e vogel te studioj trupin e njeriut dhe jam mahnitur...vetem kjo me ben te dyshoj se ka dicka me teper se asgjeja
po gjithsesi kam kohe te mesoj
faleminderit qe me mbeshtetet
e vleresoj vertet shume
peace and love

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  Gerta Gerta prej 18.07.11 18:25

cosmiclove shkruajti:o nert sinqerisht me ke bere per te qeshur me te madhe. po si pyetet femra e huaj per moshen o burr. hahha dihet qe do te te mashtroje. dhe sme pelqen qe debatoni vetem per fene dhe anti fene. lereni rehat fene e shkrete dhe dishepujt e saj. nje njeri i plote duhet te gjej balancen midis shkences dhe fese duke anashkaluar prirjen per te qene dogmatike (edhe evolucioni eshte nje dogme). ne te ardhmen nuk do ekzistoje me feja dhe as politika. nuk do kemi me as nevoje per te paguar per te pasur gjerat e nevojshme. kryesore eshte te ndryshojme menyren se si mendojme pasi mendimet ushtrojne fuqi dhe krijojne nje rrjet ne realitetin tone. love and light
hahahha nert nuk eshte burre eshte femer shume e mire madje

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  nert prej 18.07.11 22:07

gerta gerta shkruajti:faleminderit
hmmm per sa i perket apandesitit keni te drejte... kjo me ben perseri te dyshoj se kush jemi ne... te them te drejten mora pjese ne kete forum sepse dua shume te di se kush jemi ne
pse njerezit marrosen kot pas fese....por si arrin njeriu te jete kaq i mrekullueshem kaq gjenial kaq perfekt nga asgjeja
ne fakt kur kemi tema te tilla ne shkolle kur ngrihem te flas nuk pushoj me ...
kur te rritem dua te behem kirurge(mjeke)dhe kam filluar qe e vogel te studioj trupin e njeriut dhe jam mahnitur...vetem kjo me ben te dyshoj se ka dicka me teper se asgjeja
po gjithsesi kam kohe te mesoj
faleminderit qe me mbeshtetet
e vleresoj vertet shume
peace and love

Kur te behesh mjeke dhe ta mesosh akoma me ne brendesi trupin e njeriut do ta harrosh fare, ose do ta quash veten budallaqe( pa keqkuptim) qe ke mendua per nje cast te vetem se mund ta kete krijuar Zoti, Zoti.

Do ta mbash mend kete fjale qe do te them se dhe trupi i njeriut i pergjigjet ligjeve te kimise, biologjose, fizikes.
Cdo gje eshte atje ku duhet te jete pikerisht pasi i nenshtrohen ketyre ligjeve.

E kam thene dhe e rithem per qe njeriun eshte shume e lehte te mbylle syte dhe te mendoje se u krijua nga dikush, eshte mesuar qe gjithmone te kemi dike si superior dhe ai eshte simbolizuar si Zot i zotave, dhe i njerezve, pse vetem per ta patur frike dhe per ti nenshtruar njerezit (krzqezatat, djegia e shtrigave ne turren e drurve, dhe vrasja e te gjitheve atyre qe besonin dhe mendonin ndryshe, Tani nuk ka me nga keto levizje dhe jane shpikur te tjera per ti bere njerezit te vazhdojne te mendojne se Ai eshte akoma egziston. Kan lindur sekte te ndryshme, jo ekzorcizem, etj, Si filma jane te bukur por realiteti eshte krejt tjeter, pse si kemi pare ne, pse sna ka ndodhur ne te tilla gjera, por cuditerisht preken vetem besimtaret,
do te thone te gjithe se e bejne per te sfiduar zotin, per ti treguar atij se shiko dhe une jam i forte shiko se cu bej besimtareve te tu. Po ai cfare ben i le ne meshiren e fatit.
Me duken vetem pjelle e fantazise se tyre ose te semure...
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  nitty prej 19.07.11 0:27

Kur te behesh mjeke dhe ta mesosh akoma me ne brendesi trupin e njeriut do ta harrosh fare, ose do ta quash veten budallaqe( pa keqkuptim) qe ke mendua per nje cast te vetem se mund ta kete krijuar Zoti, Zoti.

Do ta mbash mend kete fjale qe do te them se dhe trupi i njeriut i pergjigjet ligjeve te kimise, biologjose, fizikes.
Cdo gje eshte atje ku duhet te jete pikerisht pasi i nenshtrohen ketyre ligjeve.

E kam thene dhe e rithem per qe njeriun eshte shume e lehte te mbylle syte dhe te mendoje se u krijua nga dikush, eshte mesuar qe gjithmone te kemi dike si superior dhe ai eshte simbolizuar si Zot i zotave, dhe i njerezve, pse vetem per ta patur frike dhe per ti nenshtruar njerezit (krzqezatat, djegia e shtrigave ne turren e drurve, dhe vrasja e te gjitheve atyre qe besonin dhe mendonin ndryshe, Tani nuk ka me nga keto levizje dhe jane shpikur te tjera per ti bere njerezit te vazhdojne te mendojne se Ai eshte akoma egziston. Kan lindur sekte te ndryshme, jo ekzorcizem, etj, Si filma jane te bukur por realiteti eshte krejt tjeter, pse si kemi pare ne, pse sna ka ndodhur ne te tilla gjera, por cuditerisht preken vetem besimtaret,
do te thone te gjithe se e bejne per te sfiduar zotin, per ti treguar atij se shiko dhe une jam i forte shiko se cu bej besimtareve te tu. Po ai cfare ben i le ne meshiren e fatit.
Me duken vetem pjelle e fantazise se tyre ose te semure...

E saktė!

O nert ti studion gjė biologjin qė ke kaq njohuri pėr tė? Pasi qė pashė mė lart disa postime tuaja nė lidhje me biologjin.
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  Cimi Elezi prej 19.07.11 0:39

Lexo me lart ku thot se ka studiuar kimi.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  nitty prej 19.07.11 0:50

cimi elezi shkruajti:Lexo me lart ku thot se ka studiuar kimi.

Faleminderit cimi elezi,mė paska ikur ajo pjesė,avavava....unė edhe kur lexoj mundohem tė vrapoj!
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  cosmiclove prej 19.07.11 0:52

ok me fal nese kam ofenduar njeri nuk e dija nert qe ishit femer. une quhem mikel dhe jam 21 vjec. une besoj ne teorine se ne jemi te gjithe pjese te zotit dhe kemi degraduar ne shkallen ku jemi aktualisht. kane ndodhur ndryshime te medha ne te kaluaren qe ne te ishim te tille. une besoj tek energjite. ka energji pozitive me frekuence te larte dhe energji negative me frekuence te ulet. 2 jane ndjenjat kryesore qe sundojne ne univers dashuria dhe frika. cdokush duhet te beje nje dallim te qarte midis tyre. zgjedhja na takon ne per kete arsye kemi ardhur ne jete. tani po jetojme ne nje realitet te polarizuar ne te mire dhe te keqe por gjithcka eshte pjese e nje iluzioni virtual qe perceptohet si i vertete nga mendja jone.
avatar
cosmiclove

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  Gerta Gerta prej 19.07.11 17:13

cosmiclove hmm mikel jam dakort me ty qe beson tek energjite...ne fakt kam lexuar shume rreth potencialit mendor dhe kam eksperimentuar me te dhe ne fakt ka funksionuar..
eshte e cuditshme por cdo gje qe mendoj do te me kthehet ne realitet pak me vone ...eshte si ta projektoj vete te ardhmen time....
ne fakt do te doja te dija mendimin tuaj dhe te nert-it per kete sepse me intereson(dini te me bindni me fakte)

peace and love

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  nert prej 19.07.11 18:27

Ne jeten e njeriut te cdo njeriu frika, ankthi, cdo ndjenje qofte fizike dhe emoocionale eshte me shume psikologjike, I thuaj vetes jam e semure, jam e semure disa here dhe ke per tu semurur E di pse ndodh kjo. Duke i perseritur vetes shume here truri fillon dhe merr sinjale per te dhe fillon te sekretoje ose te percoje sinjale ne trup duke krijuar ne gjendje alarmi te rreme, dhe duke bere ne kete menyre te ndjeni dhimbje, ose te semureni. Aq i duhet antitrupave te njeriut dhe fillojne punen ato, armik nuk ka, ke do sulmojne vetem veten pra ne .


Duhet te jesh pak me e qarte se cfare mendon se projekton, te ardhmen, apo nje ndjenje te caktuar.Gerta


Me sakte akoma une kam studiuar per kimi ushqimore,
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  cosmiclove prej 19.07.11 19:24

po une qe jam ne shkolle per inxhinieri informatike dhe nuk njoh asnje qe te kete te njejtat mendime si une. do te rekomandoja te lexosh librin "sekreti" te ronda byrne pasi trajton tema filozofike.

po eshte e vertete qe mendja mund te ndikoje mbi materjen madje kjo eshte nje dituri teper e lashte qe e ka zanafillen ne egjipt. realiteti qe ne perjetojme eshte vetem njera ane e spektrit te pakufizuar te valeve qe perbejne universin. ne jemi te afte te dallojme vetem nje perqindje teper te vogel dhe kjo na ben te duket gjithcka si e vertete.

pervec realitetit fizik ekziston edhe nje bote tjeter qe eshte astrale yllore apo fizike. ka te tjere qe mendojne se cdokush ka edhe trup mental pervec atij spiritual. nuk di ndonje metode konkrete se si mund te ndikosh mbi boten nepermjet mendjes. por di qe magjistaret kur duan te bejne dicka therrasin per ndihme edhe publikun pasi kjo i lejon ata te shfrytezojne energjite e tyre.

kam lexuar diku se ne te kaluar alienet shfrytezonin energjite shpirterore te njerezve duke ndertuar kulte e besime te rreme fetare dhe ata arrinin te ushqeheshin permes kesaj. psh nqse te gjithe mendojne qe ne vitin 2012 do te ndodhin katastrofa te medha atehere kjo ka shume mundesi per te ngjare. si ka mundesi?

kjo ndodh per shkak te gjeomanses qe eshte nje strukture ne forme rrjete kristalore qe rrethon te gjithe token dhe eshte e lidhur me cdo qenie te gjalle. vecanerisht njeriu qe eshte maja e piramides ka gjithmone ndikim ne kete strukture. ne vitet 60 kjo strukture ka filluar te permiresohet dukshem pas lindjes se nevojes se njerezve per spiritualitet ne te gjithe globin. perfundimi eshte krijimi i ndergjegjes se krishtit qe do te beje te mundur rikthimin e njeriut ne gjendjen fillestare te plote dhe te persosur.
avatar
cosmiclove

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  Gerta Gerta prej 20.07.11 18:46

mikel
e kam lexuar ate liber madje edhe librat e atyre qe kane ndihmuar ne realizimin e librit te tille si bob proctor...madje kam arritur te vendos kontakte me te permes adreses se email-it
bob proctor me ka drg shume libra online ,webinare(besoj se e di cjane),edhe email tek te cilet me ka treguar me hollesi gjithcka rreth potencilait mendor dhe mbase te duket e cuditshme por une arrij ta perdor ate...vazhdoj te kem kontakte cdo dite me proctor dhe mesoj akoma me shume rreth ketij potenciali
nert
kam pare nje dokumentar qe thoshte se sipas zbulimeve te fundit ne tru ndodhen pjese me veti magnetike dhe kjo ben qe truri permes mendimeve te terheq ...duke i kthyer mendimet ne realitet vizual...cmendon per kete?Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  nert prej 20.07.11 19:57

gerta gerta shkruajti:mikel
e kam lexuar ate liber madje edhe librat e atyre qe kane ndihmuar ne realizimin e librit te tille si bob proctor...madje kam arritur te vendos kontakte me te permes adreses se email-it
bob proctor me ka drg shume libra online ,webinare(besoj se e di cjane),edhe email tek te cilet me ka treguar me hollesi gjithcka rreth potencilait mendor dhe mbase te duket e cuditshme por une arrij ta perdor ate...vazhdoj te kem kontakte cdo dite me proctor dhe mesoj akoma me shume rreth ketij potenciali
nert
kam pare nje dokumentar qe thoshte se sipas zbulimeve te fundit ne tru ndodhen pjese me veti magnetike dhe kjo ben qe truri permes mendimeve te terheq ...duke i kthyer mendimet ne realitet vizual...cmendon per kete?

Ma shpjego pak me qarte si te terheq truri permes mendimeve se nuk e kuptoj, dhe ku e ke pare kete dokumentare apo eshte ne internet,


avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  Gerta Gerta prej 20.07.11 20:26

dokumentarin e kam pare nga discovery channel por mund te bej disa search-e dhe te them nese mund ta gjej ne net...(sigurisht ne anglisht)
te keshilloj te lexosh librin e rhonda byrne "sekreti"
mbase te ben ta shohesh boten me nje sy tjeter
te shoh nese mund te gjej gje...:)
peace and love

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori e shkurter e krijimit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi