Ju jeni gjeniu qė nuk njeh kufi

Shko poshtė

Ju jeni gjeniu qė nuk njeh kufi

Mesazh  Xhemajl prej 09.07.11 10:04

Ashtu siq u parashikua, qė pas perėndimit tė njė epoke tė gjatė e tė mėrzitshme, numri i parashikuesve tė rrejshėm, i mėsuesve dhe i shpėtimtarėve po shtohet.
Po mbijnė sekte dhe ideologji qė me ndihmėn e mediumėve tė fuqishėm po i shtrijnė degėt e veta helmuese nė popull, i cili edhe ashtu ėshtė i hutuar dhe i pambrojtur. Kjo jo vetėm qė ėshtė parashikuar nė librat e shenjtė religjiozė, por njė gjė tė tillė edhe vetė Nostradamusi e ka paraparė.

Tė nderuar lexues, ne bazohemi nė shkencėn mbi ndjenjat-shqisat. Qė t'i kėnaqim shqisat e brendshme, thirjet e shpirtit , perkatėsisht shqisat e jashtme duhet tė na dėgjojnė mirė. Nė mbėshtjellsit e shpirtit si dhe nė ndėrdijen tonė gjenden pėrgjigjet pėr shumė pyetje preokupuese. Ne duhet ta dėgjojmė zėrin qė na vjen nga brendia.

Flakeni tutje egoizmin , urrejtjen , fatkeqėsinė dhe mendimet e kėqija! Do tė triumfojmė vetėm po qe se ngadhėnjejmė ndaj vetvetes, do tė thotė duke e flakur tė keqen nga vetja, duke e spastruar shpirtin si dhe duke u ripėrtėritur. Pra, shpirti le t'i kundėrvihet mbrapshtėsisė. Mjetet tona nuk guxojnė tė jenė tė njėjta me ato tė tiranit, sepse atėherė do tė ishim tė njejtė me ta, e kjo do tė thotė se ne do tė jemi edhe mė tė dobėt se ata. Energjitė tona duhet tė jenė pozitive; lufta jonė e brendshme duhet tė jetė luftė midis sė mirės dhe sė keqės, midis qiellit dhe ferrit. Dhe, gjithnjė e mė tepėr, ju do tė kuptoni se nė brendinė tuaj njė luftė e tillė ėshtė duke ngjarė, luftė kjo midis hyjnores dhe djallėzores. Nė bazė tė veprimeve konkrete, secili nga ne do tė kuptojė se nė ē'anė do tė gjendet.

Parashikuesve tė rinj mos t'u besojmė shumė, as shėruesve e as ideologėve; le t'i besojmė vetėm vetvetės, sepse pikėrishtė tek ne gjendet gjeniu tė cilin as qė mund ta paramendojmė. Nė asnjė moment mos dyshoni nė vetvete, sepse ju jeni kopja e makrokosmosit - e vetė Zotit. Kini parasysh, Zoti gjithmonė do tė jetė nė ju dhe me ju.

Shporreni nga vetja tė keqen, negativen, urrejtjen! Pastrojeni shpiritin tuaj!Do tė ndjeni se keni shėndet tė mirė disponim tė kėndshėm dhe lirim shpirtėror. Me kosmosin do tė keni lidhje harmonike, lidhje e cila rrah me pulsin e vetė Krijuesit. Mos t'ju frikėsojnė mundimet, nuk ju ka hije, sepse pikėrisht ju jeni ai gjeniu qė nuk njeh kufij.HIPNOMED
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi