A na ndihmon zoti apo djalli?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  gjinkalla3 prej 07.07.11 2:43

Nese ekziston zoti, atehere lind nje pyetje, qe mua me duket shume misterioze.
Pershembull nese punesohesh ne banke, atehere ti je punesuar dhe ndihmon familjen mirepo shtrohet pyetja a te ka futur djalli aty ngase dihet qe banka eshte ne kundershtim me zotin, thashe ne banke ngase kjo mua me intereson, por ka edhe raste te tjera, pershembull rasti i kengetareve, qe shumica thone besojme ne zot, kurse nese shikojme me fe atehere edhe muzika eshte ne kundershtim me fene.
Thjesht dua ta dij si te kuptosh se deshiret eshte duke ti realizuar djalli apo zoti.
Gjithnje duke u bazuar nese zoti ekziston.
avatar
gjinkalla3

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  kimelab prej 07.07.11 7:47

pershendetje....nese ti beson ne zot verberisht atehere zoti te ka ndihmuar...neqoftese ti je nje adhuruese e djallit atehere ai "te ka ndihmuar"..por neqoftese je nje adhuruese e te dyve atehere ndaj mendjen..edhe dicka...nuk mund te ta thone te tjeret se kush te ndihmon..kete duhet ta kuptosh ti vete sepse asnje nuk mund te hyj ne mendimet e tua..:)
avatar
kimelab

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  Xhemajl prej 07.07.11 9:04

Thjeshte kur permendet Zoti aty nuk ka te beje asgje djalli, sa per punen qe thua ti mund te besosh ne Zot dhe te mirresh me ēdo profesion (perpos atyre negative).
avatar
Xhemajl

343


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  gjinkalla3 prej 07.07.11 14:35

E pa qarte
avatar
gjinkalla3

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  Blak Devill prej 08.07.11 17:07

Ne nje fare menyre te dy por ne menyra te ndryshme
avatar
Blak Devill

246


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

.................

Mesazh  xxl prej 08.07.11 19:47

nese na godet dicka e tmershme fatketsi ne trup apo ne pasuri apo ne familje
athere cka thona? O ZOT O PERENDI, pse nuk thona o djall ose diell OSE OSE OSE ETJ ETJ ETJ

kush nuk beson ne ZOT ska nevoj te besoje mos te lodhet edhe t lodh te tjeret,ZOTI asesi ska nevoj per robin e vet. jo aj ska nevoj per neve ne kena nevoj per te
aj siguron AIRIN UJTIN JETEN DIELLIN NATEN(PUSIM) DITEN(GJALLRIM)

JEP JET POR EDHE VDEKJEN TEK AJ ZOTI I 2 BOTEVE KET BOTEN QE JETOJNA EHDE BOTEN TJETER (AHIRETIN) SKA FORC ME T MADHE SE AI AI ASHTE 1 SKA SHOQ SKA FILLIM SKA MABARIM,
AJ ASHT PRONARI I GJITHSIS TE MIRAT E TIJ SKAN MBARIM

CDO E KEQE QE NA GODET NA GODET PER GABIMET TONA OSE DJALLI ASHT MASHTRUS I MADH EDHE DEVIJON NJERZIT
CDO E MIR QE NA TROKET NEVE GJITHVE NA VJEN NGA Zoti (ZOTI)
avatar
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  gjinkalla3 prej 08.07.11 20:21

Askush si duket duket se ka kuptuar pyetjen.
Nese une behem i pasur,ose behem aktor,kengetar,politikan,gjej nje partener qe me kenaq te gjitha eto jane ne kundershtim me fene...por nese jam bere i pasur atehere jeta mu ka bere e lumtur,pra ne kete rast a me ndihmoi zoti apo djalli.Shpresoj dikush ta kete kuptuar
avatar
gjinkalla3

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  gjinkalla3 prej 08.07.11 20:31

Pershembull:Bill gates,Brad Pitt,lady gaga,hashim thaqi,sali berisha,justin bieber,e shume e shume te tjere...pra keta a ika ndihmuar djalli apo zoti te jene aty ku jane sot?
avatar
gjinkalla3

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  Nikolaos prej 08.07.11 20:32

gjinkalla3 shkruajti:Askush si duket duket se ka kuptuar pyetjen.
Nese une behem i pasur,ose behem aktor,kengetar,politikan,gjej nje partener qe me kenaq te gjitha eto jane ne kundershtim me fene...por nese jam bere i pasur atehere jeta mu ka bere e lumtur,pra ne kete rast a me ndihmoi zoti apo djalli.Shpresoj dikush ta kete kuptuar
O Gjinkalla nuk te ndihmon as njeri as tjetri sepse asnjeri s'ekzistojne, mos e kerko pergjigjen me kot. Eshte fati ai qe te ndihmon ose jo, njeriu lind me fat ose pa fat dhe fatin e sjellin levizjet planetare ne momentin e rastesishem dhe te papritur. Pergjithesisht gjerat ne jete vijne papritur ne kohen qe ty s'ta pret mendja, pra fati luan me jeten tone.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

582


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  gjinkalla3 prej 08.07.11 20:35

Nikolas une e kam cekur edhe me heret se jam ne udhekryq d.m.th dyshoj qe eksiston zoti gjithashtu nganjere mendoj qe ai egziston...mirpo pyetja ime pati te beje vetem duke u bazuar nese zoti egziston
avatar
gjinkalla3

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  Nikolaos prej 08.07.11 20:40

Nese Zoti ekziston sigurisht qe ai do te ishte me i forte se Djalli, por per te te ndihmuar do te ndihmonte ai te cilit i bindesh me shume, por gjithsesi mendimi im eshte ai qe kam thene me siper: fatin tone e ka ne dore levizja planetare ne bashkeveprim me Diellin dhe Henen.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

582


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  gjinkalla3 prej 08.07.11 20:45

aha Nikolas nese une duate behem i famshen ne muzike,ose film kete enderr ekam prej se kam lindur, a me udhezojne planetet apo une vete duhet te mundohem
avatar
gjinkalla3

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  Nikolaos prej 08.07.11 20:57

gjinkalla3 shkruajti:aha Nikolas nese une duate behem i famshen ne muzike,ose film kete enderr ekam prej se kam lindur, a me udhezojne planetet apo une vete duhet te mundohem
Planetet thone nese e ke kete prirje, por je ti ai qe vendos.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

582


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  nitty prej 08.07.11 21:18

gjinkalla3 shkruajti:Nese ekziston zoti, atehere lind nje pyetje, qe mua me duket shume misterioze.
Pershembull nese punesohesh ne banke, atehere ti je punesuar dhe ndihmon familjen mirepo shtrohet pyetja a te ka futur djalli aty ngase dihet qe banka eshte ne kundershtim me zotin, thashe ne banke ngase kjo mua me intereson, por ka edhe raste te tjera, pershembull rasti i kengetareve, qe shumica thone besojme ne zot, kurse nese shikojme me fe atehere edhe muzika eshte ne kundershtim me fene.
Thjesht dua ta dij si te kuptosh se deshiret eshte duke ti realizuar djalli apo zoti.
Gjithnje duke u bazuar nese zoti ekziston.

Ty tė ndihmon ky shoku yt:

avatar
nitty

207


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  gjinkalla3 prej 08.07.11 22:05

oh nooooo,e imagjinoj nje djall te shemtuar qe me percjell gjdo here
avatar
gjinkalla3

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  LaNi prej 08.07.11 22:09

gjinkalla3 shkruajti:Nese ekziston zoti, atehere lind nje pyetje, qe mua me duket shume misterioze.
Pershembull nese punesohesh ne banke, atehere ti je punesuar dhe ndihmon familjen mirepo shtrohet pyetja a te ka futur djalli aty ngase dihet qe banka eshte ne kundershtim me zotin, thashe ne banke ngase kjo mua me intereson, por ka edhe raste te tjera, pershembull rasti i kengetareve, qe shumica thone besojme ne zot, kurse nese shikojme me fe atehere edhe muzika eshte ne kundershtim me fene.
Thjesht dua ta dij si te kuptosh se deshiret eshte duke ti realizuar djalli apo zoti.
Gjithnje duke u bazuar nese zoti ekziston.Shume quditem me ty o gjinkalla ( fjalet qe i shkruan) ti qdo fjal po e shkrun si ne dyshime . Ne asnjeren ane nuk po perqendrohesh apo vendosesh


Fillimisht banka nuk eshte kundershtim me me ZOTIN kundershtim me ZOTIN eshte kamata ( psh shetete Europiane jane me kamata shumica) shtetet islamike
nuk perdorin kamata asnjėhere edhe te punojsh ne nje bank qe nuk ka kamate nuk e ke haram) sikurse te punosh me nje bank me kamat.


Kurse e dyta - Rasti i kėngatarve shumica kengtare thojne jemi musliman por jane musliman sa per sy e faqe vetem ato fjale gojarisht i thone me zemer jone larg..ose i ka turp nga shoqeria dhe e prezenton veten sikurse nje MUSLIMAN, ketyre i thame ashtu siq je duke bere personalisht tij,njeri i dyshimet ne asnjėren ane nuk kapet o vllah kapu per njerin litar ja per Hoxhen ja per popin. Edhe harami dhe Hallalli nuk kane mundesi qe te dya te shkojnė bashk. sepse secila eshte kundershtim me tjetren Djalli i deshiron zemrat indifriente.. profesionin e ka mėkatar dhe mashtrues i shkallės sė parė ai leviz kudo aty qe nuk permendet Fjala e Zotit ,burimin e te ardhurave e ka si hobi pasurin e ndalume dhe orientimin per humbje te rruges

E treta.

Janė tė shumtė ajetet qė flasin se nė Gjithėsi nuk mund tė ndodhė asgjė pa lejen dhe vullnetin e Zotit XH.SH..
Tema e kaderit bazohet nė tė besuarit e cilėsive tė pėrsosura tė Zotit XH.SH. dhe nė emrat e Tij tė bukur, siē janė dituria, fuqia dhe vullneti. Zoti XH.SH. thotė:
"... Ai di ēdo gjė." (El-Bekare: 29)
"Ai ėshtė mė i dijshmi pėr ēdo gjė." (El-Hadid: 2)
"Ai punon ēka dėshiron Vet." (El-Buruxh: 16) tahaviu thotė: "Ēdo gjė zhvillohet sipas pėrcaktimit dhe dėshirės sė Tij. Dėshira e Tij realizohet, e jo dėshira e njerėzve, pėrpos ēka dėshiron Ai. Prandaj ajo qė Ai u dėshiron, ajo edhe do t’u ndodhė, e ajo qė Ai nuk u dėshiron, ajo as qė do t’u ndodhė. Askush nuk ėshtė nė gjendje t’i kundėrvihet urdhrit tė Tij, e as ta ndryshojė atė apo nė ēfarėdo mėnyrė tė ndikojė nė tė dhe askush nuk mund ta zmbrapsė urdhrin e Zoti XH.SH. me urdhrin e dikujt tjetėr."221

Ai, as qė mund tė ndodhė. Se, ēdo lėvizje, sado e vogėl qė tė jetė ajo, nė qiej apo nė Tokė, apo tė prajturit (tė moslėvizurit), ndodh sipas vullnetit tė Zotit XH.SH.. Se nė mbretėrinė e Tij, nuk mund tė ndodhė asgjė, qė nuk dėshiron Ai. Se Zoti XH.SH. ėshtė i Plotfuqishėm tė bėjė ēdo gjė dhe se nuk ekziston kurrnjė krijesė as nė qiej, e as nė Tokė, e qė Zoti XH.SH. tė mos e ketė krijuar atė, sepse tjetėr Krijues dhe Sundues nuk ekziston. Krahas tė gjitha kėtyre, Zoti XH.SH. i ka urdhėruar njerėzit qė t’i binden Atij dhe Pejgamberėve tė Tij, dhe ua ka ndaluar mėkatet.
avatar
LaNi

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  Xhemajl prej 08.07.11 23:10

gjinkalla3 shkruajti:Une mendoj qe zoti eshte shume i keq,gjdo here e kam dashur eiu kam frikesuar por gjdo here me ka deshperuar,gjdo here kam qene njeri i mire,ai sme ka perfillur sma ka realizu as ni deshire nuk ma ka gjetur nje mashkull ashtu si une dua tashe kam njet ti hakmerrem qofte edhe duke ia vrare ndonje rob te tij (njeri)
gjinkalla, deshiron te biesh ne sy me kto postime apo si?
Ishe ti qe thoje se e doje shum Zotin dhe i besoje, qfar jane keto postime tani?Me ate dashuri 1 muajshe mendon se arrin diqka, ne jete duhet te jesh i vendosur kur e thua nje gje ta mendosh dy here pastaj ta thuash dhe ti qendrosh besnik.
Njeriu labil nuk arrin askund.
avatar
Xhemajl

343


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  Blak Devill prej 08.07.11 23:49

kete pyetje beja vetes secili prej nesh e di pergjigjen po mundohu se do e gjesh se secili e ka te ndryshme pergjigjen jepi pergjigjen tende kesaj pyetje
avatar
Blak Devill

246


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

PER GJINKALLEN

Mesazh  xxl prej 09.07.11 1:29

MBAJE VETEN O BURR MOS U DERZO HEHEHEEHHHE
avatar
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  gjinkalla3 prej 09.07.11 15:20

Tash e kuptova kush me ndihmon per nje jete te lumtur zoti...tash e tutje do ti qendroj perjete besnik,me kurre sdo hyj ketu.Do fali namaz dhe do jem kunder atyre qe jane kunder zotit...flm Goni,Elizza,cimi elezi per keshillat sa kam qendruar ketu.
Islam forever
avatar
gjinkalla3

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  Blak Devill prej 09.07.11 16:37

xxl shkruajti:MBAJE VETEN O BURR MOS U DERZO HEHEHEEHHHE
Jo nuk u dorzova po secili prej nesh e ka te ndryshme pergjigjen
avatar
Blak Devill

246


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  xxl prej 10.07.11 0:13

E kisha fjalen per GJINKALLEN
avatar
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  maqomaqo3 prej 10.07.11 1:33

gjinkalla3 shkruajti:Nese ekziston zoti, atehere lind nje pyetje, qe mua me duket shume misterioze.
Pershembull nese punesohesh ne banke, atehere ti je punesuar dhe ndihmon familjen mirepo shtrohet pyetja a te ka futur djalli aty ngase dihet qe banka eshte ne kundershtim me zotin, thashe ne banke ngase kjo mua me intereson, por ka edhe raste te tjera, pershembull rasti i kengetareve, qe shumica thone besojme ne zot, kurse nese shikojme me fe atehere edhe muzika eshte ne kundershtim me fene.
Thjesht dua ta dij si te kuptosh se deshiret eshte duke ti realizuar djalli apo zoti.
Gjithnje duke u bazuar nese zoti ekziston.
e para hyji nuk i ndalon as muziken edhe as bankat ,nqs ato nuk shkaktojne ndonje dem tek njeriu ,ndoshta fete e prapambetura dhe te reme si islami apo indu kane vene diktaturen e tyre mbi besimtaret perkates. djalli nuk te ndihmon,ai te con ne ruget buze gremines dhe kur vjen momenti te jep te shtyren .zoti e ndihmon njeriun mgjth se ai i ka udhezuar dhe ka thene fjalet e tij ne bibel ,apo thelle ne zemren tone , ne dime se ceshte e mire ,e keqe ,e bukur ,e degjeneruar etj pse duhet te nderhyje zoti? do isha dakord nqs zdo ishim njerez kaq inteligjente dhe zdo dinim ceshte e mire dhe e keqe ,atehere ai mund te ne udhezonte dhe fliste permes qiellit .ne kemi gjithcka na duhet ,ne dime se cka duhet te bejme ,cdokush e ka ne doren e vet .zoti na ka lene te zgjedhim cfare te duam ,ne fund pas vdekjes behet ligji atje lart ,ne boten e pertejme ,kush ka mekatuar ne ferr,te miret dhe te drejtet ne parajse
avatar
maqomaqo3

258


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  maqomaqo3 prej 10.07.11 1:38

gjinkalla3 shkruajti:oh nooooo,e imagjinoj nje djall te shemtuar qe me percjell gjdo here
perkundrazi gjinkalle ,nuk mendoj fare keshtu por te kunderten ,djalli engjell ka qene dhe smendoj se eshte i shemtuar ,por perkundrazi ai eshte joshes ,i bukur ,simpatik ,keshtu i terheq njerezit nga pas ai ,nqs do ishte i shemtuar do ta kishin frike te gjithe dhe askush zdo te behej pelegrin i tij
avatar
maqomaqo3

258


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

shum mirr

Mesazh  xxl prej 10.07.11 2:34

vazhdoni te mendoni ashtu, keni te drejt si te doni te mendoni derri ne diten e caktuar ajo dit do vij shpejt secilit. ajo dit do je shum e rrend per njerzit qe kan qen te zotit e mendjes dhe se kan shfritezuar per te mire por per te keqe.
cdo e mirr vjen prej zotit cdo e keqe prej djallit dhe vet njeriut,zoti si ben pa te drejt askujna

avatar
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  Gon! prej 10.07.11 10:21

Maqomaqo feja yte nuk te thot qe ti te jesh kaq injorant dhe te urresh e injorosh fete tjera, ti thjesht nuk je nje i krishter i paster, por je nje urrejtes me shpirt te zi dhe urren njerez te shumt nen ombrellen e bibles, por edhe bibla do te mallkoj per kete gje, te jesh i bindur per kete. Te keshilloj te zgjedhesh anen e ndritur te zemres tende, e jo anen e erret, sepse jam i sigurt qe ajo do te shpie ne humner i nderuar, si ne kete bote, po ashtu edhe ne boten tjeter.
Une thjesht mundohem qe ta terhjek verejtjen nga ana pozitive, jo nga ajo negative, une i perkas fese islame, por te jesh i bindur qe une nuk urrej te krishteret e paster, une nuk jam ai qe gjykoj dhe them ata jane te humbur ata do te shkojne ne ferr, ata kshtu ata ashtu, sepse une jam vetem nje krijes si te gjith te tjeret, ai qe gjykon ka nderime te larta nga une dhe vetem atij i takojne te gjitha, une them se edhe nje njeri i cili eshte skeptik ndaj fese dhe ndaj Perendis, por i cili eshte i ndershem ne kete bote, edhe ai do te kete shperblim tek Perendia, por i jep afat te caktuar Ai gjdo njeriu.
avatar
Gon!

532


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  maqomaqo3 prej 10.07.11 23:14

E para ska rendesi cfare jam une,rendesi ka se cfare bej une ,e ke gabim nuk urrej askend por i le ti gjykoje zoti ,dhe sa per dijeni jam i krishter dhe pasardhes qe nga koha e skenderbeut ,jo si ata frikacake qe e shiten fene per nje cope buke dhe ende sot jane te besimit islam ,sot kane te drejte te rikthehen ne origjine , jam i bindur se skenderbeu po te jetonte do ju bente thirje per tu kthyer ne rugen e drejte dhe te vertete e cila eshte vetem ruga e krishttit .une urej bin laden ,al kaeden edhe kriminelet e tjere qe vrasin njerez te pafajshem ,ata luftojne krishterimin si buracake me ane te kamikazeve dhe feja juaj e lejon terorizmin ,ne fene tuaj kini te drejten e skllaverise edhe te mertoheni deri ne 7 gra dhe shume gjera te tjera absurde dhe te degjeneruara ku vetem zoti nuk i pranon ato . une te falenderoj ty per keshillen .
avatar
maqomaqo3

258


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  Odin prej 10.07.11 23:50

Lufta mes Zotit dhe djallit eshte lufte e vjeter kozmike, Zoti dhe djalli gjenden ne trupin tone.
avatar
Odin

602


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  Gon! prej 11.07.11 1:37

Une shoh qe ti je nje kohe te gjat ne kete forum i nderuar Maqo, vetem ne kete forum mund te mesosh shume gjera rreth gjitheqkaje dhe pa lexuar asnje liber, por une e shoh qe ti nuk lexon asgje, ose lexon dhe nuk kupton asgje, ti te verteten e quan te pavertete, kurse te paverteten e quan te vertete.
Une kur i shoh shkrimet e ketij njeriu tensionohem tej mase shoke, por kur i fus hundet dhe mundohem te diskutoj me te per te mire, sdi si me duket ky njeri, e keni pare si kercen "Pula Pa Koke?!",, fatekeqesisht, ashtu me dukesh ti mua Maqomaqo!.
Lexo me teper dhe pastaj do te gjykosh me kthjelltesi, sepse keshtu si je tani vetem vetes i ben dem, veten tende e ul posht dhe ia shkaterron nervat dikujt kur ti lexoj shkrimet e tua.
Vertet une jam i marre ne kete rast qe merrem me hipokrizit e tua dhe shkaterroj nervin tim.
Une nuk di si te3 quaj ndryshe ty, por veten time di si ta quaj kur mundihem te diskutoj me ty, "I Marre", sepse shum leht behem viktim e analfabeteve te paskrupullt, sepse po te mirresha me analfabet qe kuptojne, do te isha mese i kenaqur, por une merrem me te kundertit e ketyre te fundit per ate e wquaj veten "I Marre" ne keto raste.
Une nuk e di si nuk i kundervihet askush nga ateistet "Shkencetare" te ketij forumi, ketyre njerezve te kufizuar dhe te mundohen ta keshillojne pak a shume, sepse ka nevoje!
Une jam lodhur me disa njerez te mentaliteve te ndryshme ketu. Une nuk ia ze per te madhe ketij njeriu aq shum kur gjykon pa nderprere duke mos pasur as nje grimce baze te vetme, por ia ze per te madhe disa njerezve ketu qe mundohen te tregohen si njerez "me intelekt" e qe nuk nderhyjne fare ne keso raste dhe ti thone "Je Gabim" ketij njeriu me emrin Maqomaqo, sepse ky nuk eshte duke e mbrojtur krishterizmin, por eshte duke ia dhene nje hije te zeze kesaj feje dhe po erreson tej mase, sepse Bibla nuk i thot keto fjale qe po i thot ky njeri ne emer te saj.

I nderuar, ty te nevojitet qe te lindesh edhe nje here dhe te mesosh nga fillimi nje kuklture tjeter, nje fjalor tjeter dhe nje Bibel tjeter.
avatar
Gon!

532


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  Uliks prej 12.07.11 0:42

Me falni qe po nderhyj por maqomaqo i nderuar pa kurr far keqkuptimi apo injorance te te drejtohem Por pak je ka ngutesh Une per veten i perkas besimit Islam Dhe nuk jem kume dit qfar radikalisti fes Mua qfar me intereson ketu esht se ne antaret ktu ne Eksplorer nifemi pak a shum dhe nuk ja vlen qe per hiq kurgjo te vjen puna deri tek ofendimet Se me fyerje jo qe i ndimojm dikuj siq ishte rasti i parashkruesit te temes Por vetem qe e thellojm krizen Dhe send nuk zgjidhim Perpos qe fitojm nervozizem urrejtje e fyerje dhe i japim nje imazh te keq faqes son te mirnjohur pra Eksplorerit si ne Fen tonde po ashtu dhe ne ate timen ofendimet dhe fyerjet jan te ndaluara tjeter gje esht regjimi dhe sistemi i udheqjes e tjeter gje esht feja Plotsisht jem me ty kur permende Binladenin qe ne emer te islamit merr shum fmij ne qaf e shum te tjer len jetim apo regjimi i Sadamit por Ata nuk jan tjeter gje perpos shizofrena e te mallkuar si ne ket bot ashtu dhe ne ate tjetren ata nuk i bejn dom vetem nenave dhe femijeve te krishter por pikse pari vetes popullit te vet e pastaj te tjereve ti e she psh Afganistanin vendi nr 1 ne bot per nga mbrapambeturia e narkomania Jo jo kto Islami Krishterimi e asni besim nuk na thot te mbysim femij e gra te grindemi e te perqaehmi Edhe nje gje per ta kuptuar me botplot kuptimin e fjales Kuranin une nisem nga vetja ime duhet te jesh i hapur ne te gjitha sferat e jetes Aq sa ma i hapur te jesh sidomos ne literatur aq ma tolerante behtet feja toleranca ne librat e shejt sipas mendimit tim ska kufij
avatar
Uliks

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

gon

Mesazh  xxl prej 12.07.11 1:08

shum i kjart je vlla urime,ato fjal kisha un per te me i then por me ndimove shum
NJERIU ASHT KAFSHA ME E REZIKSHME NE BOT,KA QEN DHE DO MBETET SI E TILL
avatar
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  Gerta Gerta prej 13.07.11 14:37

eshte e kote te mendojme ne ka zot apo djall.
te gjitha ato mrekulli qe ndodhin rreth nesh i ka krijuar dhe vazhdon ti krijoj nje force e mbinatyrshme.
nuk di ta quaj zot,perendi, Zot apo dicka tjeter por di qe ekziston nje force ne univers
qe ben qe shume gjera te ndodhin.
per gjithcka qe ndodh nuk te ndihmon as "zoti" as "djalli" je ti ai qe i terheq ato nepermjet mendimeve te tua.
mendimet kane frekuence prandaj nese dicka e do forte ajo do te shfaqet ne jeten tende
fjala "zot "dhe "djall"jane fetarizma te kota e rendesishme eshte te dish te kerkosh dhe te luftosh per ate qe do dhe do ta marresh ...pak rendesi ka kush te ndihmon:))

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

120


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  toni_bbb2000 prej 13.07.11 21:25

forcat jan dy pra negative dhe pozitive po ta kerkosh nga zoti do te vi nga zoti po ta kerkosh nga aj tjetri do te vi nga aj kjo esht ne duart tona se nga kush e kerkojme
avatar
toni_bbb2000

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  Blak Devill prej 13.07.11 23:17

mbase ne diasa raste njeriu ndihmon veten
avatar
Blak Devill

246


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  cosmiclove prej 14.07.11 0:53

gjinkalla ti qenke me vertet tip interesant. se pari une do te thosha se Zoti nuk ka nevoje per ne duke marre te mireqene faktin qe ai ekziston. gjithashtu besimi tek djalli me duket pak i tepruar pasi zoti eshte i plotfuqishem e nuk ka armiq. zoti ka krijuar ne fillim shpirtra te lire te cilet u ndane dhe u diferencuan per te krijuar universe planete galaktika te reja. ne sot jemi shpirtra te gjalle por qe kemi humbur lidhjen e dikurshme me zotin. se shpejti do ta rifitojme perseri me hyrjen e tokes ne planin e galaktikes pasi nje epoke e arte na pret. gjithsesi me fal qe dola nga tema une doja thjesht te thoja qe nuk eshte as zoti as djalli ai qe kujdeset per mireqenien tone. une nuk besoj ne rastesi dhe mendoj qe gjerat jane te lidhura midis tyre e ndodhin per nje arsye. cdo gje eshte energji dhe vale qe lekundet.
avatar
cosmiclove

59


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  maqomaqo3 prej 14.07.11 3:36

Gon! shkruajti:Une shoh qe ti je nje kohe te gjat ne kete forum i nderuar Maqo, vetem ne kete forum mund te mesosh shume gjera rreth gjitheqkaje dhe pa lexuar asnje liber, por une e shoh qe ti nuk lexon asgje, ose lexon dhe nuk kupton asgje, ti te verteten e quan te pavertete, kurse te paverteten e quan te vertete.
Une kur i shoh shkrimet e ketij njeriu tensionohem tej mase shoke, por kur i fus hundet dhe mundohem te diskutoj me te per te mire, sdi si me duket ky njeri, e keni pare si kercen "Pula Pa Koke?!",, fatekeqesisht, ashtu me dukesh ti mua Maqomaqo!.
Lexo me teper dhe pastaj do te gjykosh me kthjelltesi, sepse keshtu si je tani vetem vetes i ben dem, veten tende e ul posht dhe ia shkaterron nervat dikujt kur ti lexoj shkrimet e tua.
Vertet une jam i marre ne kete rast qe merrem me hipokrizit e tua dhe shkaterroj nervin tim.
Une nuk di si te3 quaj ndryshe ty, por veten time di si ta quaj kur mundihem te diskutoj me ty, "I Marre", sepse shum leht behem viktim e analfabeteve te paskrupullt, sepse po te mirresha me analfabet qe kuptojne, do te isha mese i kenaqur, por une merrem me te kundertit e ketyre te fundit per ate e wquaj veten "I Marre" ne keto raste.
Une nuk e di si nuk i kundervihet askush nga ateistet "Shkencetare" te ketij forumi, ketyre njerezve te kufizuar dhe te mundohen ta keshillojne pak a shume, sepse ka nevoje!
Une jam lodhur me disa njerez te mentaliteve te ndryshme ketu. Une nuk ia ze per te madhe ketij njeriu aq shum kur gjykon pa nderprere duke mos pasur as nje grimce baze te vetme, por ia ze per te madhe disa njerezve ketu qe mundohen te tregohen si njerez "me intelekt" e qe nuk nderhyjne fare ne keso raste dhe ti thone "Je Gabim" ketij njeriu me emrin Maqomaqo, sepse ky nuk eshte duke e mbrojtur krishterizmin, por eshte duke ia dhene nje hije te zeze kesaj feje dhe po erreson tej mase, sepse Bibla nuk i thot keto fjale qe po i thot ky njeri ne emer te saj.

I nderuar, ty te nevojitet qe te lindesh edhe nje here dhe te mesosh nga fillimi nje kuklture tjeter, nje fjalor tjeter dhe nje Bibel tjeter.
o shoku apo si te quaj gone ,ty ste vjen mire kur lexon te verteta dhe une nuk jam ketu per te mbrojtur ndonje fe por per te lexuar kuriozitete dhe jam aq kureshtar dhe ae i hetur per die sa lexoj pafund ne kte forum. mire ti na qenke i zgjuari ketu dhe ben te zgjuarin por ai qe e mban veten per te zgjuar eshte thjesht nje budalla sepse bota ka aq shume gjera sa edhe inciklopedi me i madh do ndiheshe i paditur dhe jo me ti ,ne kte forum eshte plot me islamike qe nuk dine gje tjeter vecse injorancen e librave te ksaj feje pa kuptim dhe te reme .dhe une ketu sa per dijeni shpreh mendimet e mia me aq sa i perkufizoj gjerat qe kam lexuar dhe shkurt dhe nuk e bej si disa qe marim shkrime nga forumet e tjera me copy-paste dhe i lene ketu qe ta dish ,nqs do fakte te gjej me mijera se forumet jane plot por ky forum sja vlen te behet bajat se eshte gjyna me kaq plot gjera te bukura qe ka .ktu ju jeni 90% islamike dhe me sulmoni mua por nuk behem fare merak ,e verteta mbetet e vertet doni apo zdoni ju dhe ateistet e gjore ,qe jane njerezit me injorante ne bote .edhe shkencetaret me te medhenj ne bote besojne ne zot ndersa kta grimcat ktu ne forum duan te behen gjoja si interesante ,ju them qe sjeni thjesht grimca te pavlera ne univers .kshu gon une ktu nuk jam perfaqesues i asnje feje ,une sjam katolik por jam orthodoks.per fene krishtere ke qindra prova qe vertetojne ekzistencen e krishtit dhe te hyjit . une shkatroj nervat dhe jo ti sepse shume veta ketu sulmojne me gjera qesharake
avatar
maqomaqo3

258


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  maqomaqo3 prej 14.07.11 3:45

uliks bravo je shume i sakte dhe i drejte ,te ishin te gjith si ty do ishte bota parajse ,por jane shtuar shume ekstremistet qe kane per idhull bin la qenin prandaj vetem ajo seshte fe e zotit ajo eshte fe e djallit
avatar
maqomaqo3

258


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  Gon! prej 14.07.11 11:35

Mua ma ka marrė mendja qė ti je Ortodoks e jo Katolik, sepse vetėm kisha ortodokse ua mėson urrejtjen njerėzve qė i pėrkasin atij sekti, kurse kisha katolike ėshtė ndryshe.
Nė kohėn Otomane shqipėtarėt vetėm e vetėm pėr tė mos pranuan fenė Islame, duke menduar qė nėse e pranojnė atė pastaj do tė bėhen Turq, kanė pranuar fenė Ortodokse, tė sllavit, sepse feja Ortodokse mė tepėr ėshtė e pėrhapur tek sllavėt.
Ka pasur shqipėtar qė, aq shumė e ka urrejtur Turkun sa ka qenė nė gjendje tė pranoj fenė e sllavit dhe tė asimilohet dhe ta pranoj kombėsinė e Serbit psh, apo tė Maqedonit, apo tė Grekut, apo tė Bulgarit, apo tė Malazezit, e tė gjith kėta i pėrkasin fesė Ortodokse.
Ja, unė verėn e kam kaluar qdo herė nė Mal tė Zi (Ulqin), atje kam biseduar me shumė shqipėtarė, musliman e katolik. Ata tė cilėt nė kohėn e turkut nuk e kanė pranuar fenė Islame, kanė pėrqafuar fenė Ortodokse, fenė e malazezėve dhe serbėve, ata tani janė asimiluar, kanė harruar gjuhėn e tyre dhe kombėsinė e tyre, janė bėrė malazez tė cilėt jetojnė nė rrethinėn e Tivarit, ata qė kanė mbetur si Katolik, ata kanė qenė gjithnjė si neutral, ka edhe nė mesin e tyre shqipėtar (Katolik) tė cilėt janė asimiluar, por ka edhe qė nuk janė asimiluar, por flasin mė rėndė gjuhen, tė pėrzier me fjalė sllave, kurse muslimanėt janė ata tė cilėt kanė ruajtur gjuhėn e pastėr, traditat, adetet, zakonet shqipėtare. Pra duket qartė se fetė kanė luajtur dhe luajnė rol tė rėndėshėm nė shoqėrit njerėzore, ato ia kanė arritur qėllimit qė ti detyrojnė njerėzit tė aderojnė prej njė kombėsie nė kombėsin tjetėr. Feja e cila luan rolin mė tė madh pėr tė bėrė kėto ndryshime kaq tė mėdha nė njerėz ėshtė feja Ortodokse.
avatar
Gon!

532


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  gjinkalla3 prej 14.07.11 12:34

Nejse askush nuk e ka kuptuar ate se cfare kam dashur te them,pershembull sot pothuajse te gjitha femrat dalin ne rruge gjysem te zhveshura gje qe islami nuk e lejon,por shtrohet pyetja nese une e bej nje femer atehere une u largova nga vetmia dhe nga depresioni,por ne kete rast a ishte zoti apo djalli qe me dihmoi?
Pershembull une jam jashtzakonisht i pa shoqerueshem sa qe nuk e kam asnje shok,a eshte kjo nga dja;lli apo nga zoti sepse te gjithe njerezit sot jane te keqije dhe zoti sme lejon te shoqerohem me ta apo si?
avatar
gjinkalla3

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  nitty prej 14.07.11 14:11

gjinkalla3 shkruajti:Nejse askush nuk e ka kuptuar ate se cfare kam dashur te them,pershembull sot pothuajse te gjitha femrat dalin ne rruge gjysem te zhveshura gje qe islami nuk e lejon,por shtrohet pyetja nese une e bej nje femer atehere une u largova nga vetmia dhe nga depresioni,por ne kete rast a ishte zoti apo djalli qe me dihmoi?
Pershembull une jam jashtzakonisht i pa shoqerueshem sa qe nuk e kam asnje shok,a eshte kjo nga dja;lli apo nga zoti sepse te gjithe njerezit sot jane te keqije dhe zoti sme lejon te shoqerohem me ta apo si?

As nuk e ke nga djalli as nga zoti por e ke nga vetvetja mėsohu tė jesh i shoqėrueshėm.Njeriu pa shoqėri ėshtė si njė i humbur nė mes tė shkretėtirės.
avatar
nitty

207


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  Gerta Gerta prej 14.07.11 15:38

nuk eshte puna vetem te shoqeria por njeriu po e pati te fiksuar ne mendjen e tij qe a ka zot a ka djall do te jete nen hijen e tyre gjithe kohes dhe nqs mendon shume per gjera qe per mendimin tim nuk ekzistojne behesh pjese e mosekzistences dhe kalon ne depresion
pse ka kaq shume rendesi te dish kush te ndihmon.
mjafton te besh gjerat sic mendon se duhen bere dhe keshtu ndihmon veten tende:)


Gerta Gerta

PEACE and LOVE

120


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A na ndihmon zoti apo djalli

Mesazh  Tanki prej 14.07.11 16:42

I gjith ky debat per nje gje te kot ????? te mirat vijn nga Zoti te keqijat nga Shejtani ashtu eshte edhe ne gjum.


Edituar pėr herė tė fundit nga Tanki12 nė 14.07.11 20:24, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Tanki

Njeriu ne krahasim me Mendimet e tij eshte sikur se nje fije peri e zhytur posht ne Oqean

238


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A na ndihmon zoti apo djalli?

Mesazh  Uliks prej 14.07.11 17:54

Mendimi i imi personal e ndoshta dhe i gabuar me sa kam kuptuar une tek librat e shenjt toleranca ska kufij me nje fjal ne bejm pjes ne kozmos dhe jemi jeta intelegjente e ndoshta e veteme qe sbesoj por deri sa shkenca jon nuk na ka vertetuar nuk dua te futem ne parashikime dhe hipoteza se a aka intelegjenc tjeter ne univers apo jo mbasi qe dhe tema nuk esht e asaj lemie.Dua qe te lidhem ne pyetjen e parashkruesit pa e zgjatur besoj dhe lutem qe mos ta ofendoj askend Shamiat apo Havalet vetem qe na shumtojn neve shqiptareve Pse vendi ku pozita jon gjeografike nga ajo e lindjes se mesme esht nje largsi ashtu mund ta quaj marramendse pra shum larg Ne shqyptaret nuk jem as Arabi e as Rom dmth as Muhamedi e as Krishti tek ne nuk kan lindur Isha pajtuar plotsisht po ne qoftse fqinjet dhe mbi pesdhjet perqind e Europes te ishin te gjitha grat me shamia Ok pse jo edhe ne shqipet te mos i shtijm kejt motrat apo grat tona ne havale Ose shqiptaria te bejke pjes ka Irani Nuk duhet qe te prishet imazhi apo me mir te themi te veqohemi nga te tjeret dhe ti bejm armiq dhe pik vehtes Ne shqiptart meritojm me shum kemi nevoj per me shum drit pra trimi mir me shum shok e jo per analfabetizem Per laps dhe shkenc Shkenca ben njeriun e ndritur une kritikoj dhe urrej disa literatura e predikusa femra nuk duhet te vishet ashtu e kshtu Apo alkoholi te konsumohet se feja nuk lejon kshtu jo jo islami por analfabetizmi thot kshtu Qthojn librat e shejt dhe qe esht esenc pimare e tyre te
Te lexojm dhe te shkojm drejt prefektsionimit Ne pra siq dihet evoulojm dhe prefektcionohemi qdo qast Shkojm edhe me nje shembull ne qoftse motra ime apo qika naj kuj tjeter ka nje fabrik apo esht nje menagjere e naj ndermarrje dhe shkon te lidh kontrat me firmon e bmw kontrat nuk mund o daj te prezantohet me shami e me nalle e pa pij naj shampanj ky esht realiteti i diteve sodit E qka vjen ma von ajo nuk dihet Ne nuk duhet te jemi populli shamiave e i kryqave ne duhet te jem populli shkences.
avatar
Uliks

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi