Mes Absolutes dhe Relatives!

Shko poshtė

Mes Absolutes dhe Relatives!

Mesazh  protoni prej 05.07.11 8:26

A ekziston e ekzistueshmja mes Absolutes e Relatives,apo ekziston nje kufi knapp, mes ketyre dy fenomeneve?

Nese Relativja reflekton fuqi absolute ndaj Absolutes, atehere shtrohet pyetja:Cfare fenomeni natyror eshte VDEKJA?

Nese dikush mendon qe fenomeni Absolutja dhe Relativja jane dukuri abstrakte, atehere na lind nje udhekryq debati jashte UNIVERSIT, sepse cdo gje, dukuri apo fenomen qe pergojon dhe debaton qenja njerezore, eshte materie natyrore sepse vete pergojuesi eshte prodhim natyror... andaj abstraktja mund te jete perkohesisht abstrakte ne pamundesi te pasqyrimit te vertet dhe material te saj ne konjuksionin njerezor.

Nese BESOHET qe nuk ekziston ABSOLUTJA dhe nese besohet qe fenomeni RELATIVJA eshte -alfa dhe omega- e ligjeve natyrore, atehere perseri po pyes veten cfare FENOMENI ESHTE VDEKJA?...(do te vazhdojme..)
avatar
protoni

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mes Absolutes dhe Relatives!

Mesazh  elsa prej 05.07.11 19:33

Nese dikush do te arrinte te shpjegonte se cfare ndodh pas vdekjes, atehere ai do te jete nje i vdekur, i cili fatkeqsisht smund te na vertetoje kete.....Vdekja eshte nje detyre, e cila ndryshe nga detyrat e shtepise ne shkolle, patjeter duhet kryer..............................................
avatar
elsa

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mes Absolutes dhe Relatives!

Mesazh  Berti69 prej 07.07.11 0:31

Vdekja ėshtė e vėrteta absolute
Ne tė gjithė vdesim! (Dhe ēdo gjė do tė vdesė)
Me fjalė tė tjera: ēdo fillim ka njė fund
Kjo ėshtė e vetmja e vėrtetė absolute
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mes Absolutes dhe Relatives!

Mesazh  Xhemajl prej 07.07.11 9:07

berti69 shkruajti:Vdekja ėshtė e vėrteta absolute
Ne tė gjithė vdesim! (Dhe ēdo gjė do tė vdesė)
Me fjalė tė tjera: ēdo fillim ka njė fund
Kjo ėshtė e vetmja e vėrtetė absolute
..Dhe qdo fund ka nje fillim te ri, keshtu do ta permbledhja edhe une.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mes Absolutes dhe Relatives!

Mesazh  protoni prej 07.07.11 9:29

Ndegjohen zera se, cdo gje eshte Relative dhe praktikisht nuk e ekziston Absolutja, Po shtrohet pyeteja a nuk eshte DIELLI ABSOLUT?-Natyrisht qe po, sepse fal potences se tij energjike, ekziston SISTEMI DIELLOR PLANETAR...E verteta mbi te vertetat eshte se Ekziston Absolutja ashtu siq Ekziston Relativja sepse ska mundesi qe te ekzistoj njera pa tjetren, ska mundesi te njihej nata sikur mos te kishte qene dita... Po neve na intereson, se a akziston nje interval kohor, hapesinor, material dhe energjik mes Absolutes dhe Relatives, ASHTU siq do te ekzistonete nje interval mes lindjes dhe vdekjes e qe ai interval eshte JETA...Koeficienti mes Absolutes dhe Relatives apo koeficienti i njerit ligj determinon koeficientin e fuqise se ligjit tjeter, cka do te thote se, sa me e pafuqishme qe te jete ABSOLUTJA aq me e fuqishme do te jete RELATIVJA! (vazhdojme)...
avatar
protoni

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mes Absolutes dhe Relatives!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi