Lutjet

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Lutjet

Mesazh  Elizza prej 04.07.11 22:56

Lutjet: Kura qė shėron dhimbjetNė Amerikė shtohen gjithmonė e mė shumė personat qė luten pėr shėndetin. Sipas studimeve, ato janė efikase kundėr dhimbjeve kronike dhe shqetėsimeve psikike

Kishat e spitaleve janė vende shumė tė frekuentuara dhe sipas njė studimi tė publikuar nė “Psychology of Religion and Spirituality” nga Universiteti i Massachusetts dhe ai i Virginia-s, ato amerikane janė gjithmonė e mė shumė. Ata qė besojnė te lutja si njė kurė e vėrtetė shtesė kundėr sėmundjeve janė rritur me 6 pėr qind nė 5 vjet dhe vazhdojnė akoma tė rriten. Kjo rritje ka pėrfshirė sidomos personat me ngjyrė, hispanikėt, gratė dhe njerėzit me nivel tė lartė arsimor. Sipas njė studimi, ata qė luten sot pėr shėndetin e tyre apo tė njė personi tė afėrm janė rreth gjysma (43 pėr qind) e tė rriturve amerikanė dhe rreth 70 pėr qind e atyre qė i kanė shpėtuar njė tumori.

Vlerėsimi

Ky pėrfundim u bė nga vlerėsimi i rreth 31 mijė personave me tė paktėn 18 vite jete pėrmes njė pyetėsori tė bazuar te tri pyetje: 1) nuk jam lutur kurrė pėr shėndetin tim apo tė ndonjė tjetri; 2) jam lutur nė vitin e fundit; 3) nuk jam lutur nė vitin e fundit. Variablat kryesorė qė influencojnė nė “drejtimin” drejt lutjes rezultuan: seksi, raca (e bardhė, e zezė, hispanike), gjendja civile dhe niveli i arsimimit. Mė pak tė rėndėsishėm ishin niveli ekonomik, stili i jetės, paaftėsia fizike apo shkalla e pėrkeqėsimit tė sėmundjes.

Terapi efikase


Nė rastet e dhimbjes kronike nė vitin e fundit janė vlerėsuar edhe tregues tė veēantė, si pėr shembull prezenca e dhimbjes sė dhėmbėve. Lutja rezultoi efikase edhe nė shqetėsimet psikike, ku duket se funksionon pėrballė depresionit, ankthit dhe stresit. Tė moshuarit ishin ata qė luteshin mė shumė pėr shėndetin e tyre nė krahasim me tė rinjtė, ndėrsa mes kėtyre tė fundit e praktikonin ata qė nuk pinin duhan dhe alkool. Tė rinjtė qė nuk luteshin fare ishin zakonisht ata qė vinin nga familje shumė tė pasura, kishin gjithēka nė jetė dhe merreshin rregullisht me aktivitete fizike. Gjithsesi ajo qė tė bie mė shumė nė sy ėshtė se si ky akt besimi po konsiderohet gjithmonė e mė shumė njė terapi alternative pėr tė lehtėsuar simptomat e sėmundjes dhe pėr t’u ndier mė mirė. Edhe vetė mjekėt amerikanė, tė habitur para kėtij fakti, po e shtojnė kėtė kurė tė re shtesė nė recetat qė u rekomandojnė pacientėve tė tyre.

Studimi

Sipas disa kėrkimeve tė fundit tė bėra nė pacientė qė u ishin nėnshtruar ndėrhyrjeve kardiake, kanė nxjerrė nė dritė se ata e morėn veten mė shpejt kundrejt atyre qė nuk luteshin.

Njė rezultat kaq i veēantė i ka shtyrė shkencėtarėt tė thellojnė kėrkimet e tyre pėr tė marrė tė dhėna mė tė sakta. Ėshtė parė se nė harkun kohor tė dedikuar lutjes, organizmi pėsonte njė sėrė modifikimesh biokimike: niveli i tė gjitha hormoneve i ngritur nga niveli i stresit ulej ndjeshėm, ndėrsa niveli i endorfinės (analgjezik natyror qė e disponon trupi, ose tė ashtuquajtura hormone tė kėnaqėsisė) ndihej menjėherė. Pėrfundimi? Njė ngadalėsim i ndjeshėm i rrahjes sė zemrės dhe frymėmarrjes i shoqėruar me qetėsimin e tė gjithė muskujve, pėrmirėsimin e qarkullimit tė gjakut dhe tė sistemit imunitar.

Tė gjitha kėto avantazhe janė tė njėjta me ato tė konsumimit tė ilaēeve ose me anė tė meditimit dhe ėshtė pikėrisht kjo disiplinė qė po i afrohet gjithnjė e mė shumė lutjes. Flitet pėr momentin e njė pėrmbledhjeje tė brendshme si njė lloj takimi me vetė shpirtin, tė afta tė rrisin ndėrgjegjėsimin dhe vetėshėrimin.

Lutja i bėn mirė ēdo njeriu, jo vetėm atyre qė e kryejnė rregullisht kėtė ritual. Sipas njė studimi tė zhvilluar nga njė profesor nė njė spital tė San Franciskos, u vu re se nga lutjet e grupeve prej 5-7 personash, tė cilėt u lutėn pėr 192 pacientė, ata patėn mė pak nevojė pėr antibiotikė dhe operacione se 201 tė tjerėt, pėr tė cilėt nuk u lut njeri. Pra duket se lutja luan njė rol tė rėndėsishėm dhe ėshtė krejt e pavarur nga distanca qė ndodhen personat qė luten. Kėtė fenomen e kanė quajtur pjesėmarrje nė shpėrndarjen e dashurisė universale.

Ēdo lutje ėshtė e mrekullueshme, sidomos kur shprehet jo si njė pėrgjėrim personal dhe e mbushur shpesh me kėrkesa.

Lutjet antike tregojnė njė mėsim tė shenjtė pėr persona qė duan tė kenė takime me shpirtin si njė burim mirėqenieje shpirtėrore. E nėse herė pas here dėshirohet edhe pak hapje ndaj recitimeve tipike tė botėve tė tjera tė besimit, duke ushqyer nė vetvete dashuri pėr tė tjerėt, mund tė jetohet njė moment evolucioni mė i madh dhe tejkalimi paragjykimesh. Fjalėt qė njeriu i ka drejtuar Zotit, pėrbėjnė nė fakt njė pasuri tė pafundme pėr shpirtrat e sinqertė qė kėrkojnė gėzim.
http://B.S.//
avatar
Elizza

225


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lutjet

Mesazh  Jetmira prej 30.07.13 8:26

sa rrejn mer plak dit e nate e deshperume ju lutsha perendis ose allahut me mshpetu babin nga vdekja e sma pershtoi hiq sbesoj as nzot as fare x qa me besu kur nrealitet stben asgje vec me mbajt shpresa koti pffffff rrena asgje me teper
avatar
Jetmira

528


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lutjet

Mesazh  Ariu prej 30.07.13 12:06

"Se njeriu lutet atehere kur ka nevoje,e kur i realizohet lutja nuk jep falenderim".
"Se njeriu nuk e kujton Zotit vecse kur ka nevoje per te ose kur mallkon dike,e ky eshte gabim"
"Se njeriu i pershkruan Zotit shoke te cilet ai vete i krijoi nga duart e tij.Njerezit u luten drureve e statujave e harrojne kush eshte Zoti i vertete"

"Se njeriu eshte krijese mosmirenjohese,mekatare dhe e lige.Prandaj i ka hallall ndeshkimet"
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lutjet

Mesazh  Silbi prej 30.07.13 14:11

ariu shkruajti:"Se njeriu lutet atehere kur ka nevoje,e kur i realizohet lutja nuk jep falenderim".
"Se njeriu nuk e kujton Zotit vecse kur ka nevoje per te ose kur mallkon dike,e ky eshte gabim"
"Se njeriu i pershkruan Zotit shoke te cilet ai vete i krijoi nga duart e tij.Njerezit u luten drureve e statujave e harrojne kush eshte Zoti i vertete"

"Se njeriu eshte krijese mosmirenjohese,mekatare dhe e lige.Prandaj i ka hallall ndeshkimet"
ATEHERE ZOTI QENKA EDHE ME I LIG QE PASKA KRIJUAR NJE KRIJESE TE LIGE SI NJERIU. ZOTI QENKA SADIST DUKE U KENAQUR KUR NDESHKON KRIJESAT E TIJ TE PAFUQISHME , KUR SHIKON MILIONA FEMIJE QE VDESIN URIE ANEMBANE BOTES E KUR PERDHUNOHEN E VRITEN NGA PEDOFILET (DHE KETA TE FUNDIT TE KRIJUAR NGA ZOTI) ZOTI KENAQET KUR LINDIN FEMIJE PA SY E TE VERBER PA DUAR E PA KEMBE ME TE META MENDORE. NESE KY ESHTE VERTET ZOTI , ATEHERE ZOTI IM ESHTE DJALLI SATANI SHEJTANI QUAJENI SI TE DONI TE PAKTEN AI ISHTE ME I NDERSHEM KUR RA PRE E KRENARISE DHE EMOCIONEVE TE TIJ ( DHE KY I PERSEKUTUAR NGA ZOTI) DHE LE TE KENAQET KY ZOT DUKE DERGUAR DHE MUA NE FERR SI MILIARDA TE TJERE. AH EDHE DICKA THONE SE ESHTE I PLOTEFUQISHEM POR NUK ESHTE SHFAQUR KURR GJITHMONE FSHIHET PAVARSISHT GJITHCKAJE QE NDODH MBI FAQET TE TOKES...
avatar
Silbi

LUFTA ME E MADHE ESHTE AJO ME VETVETEN.

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lutjet

Mesazh  Ariu prej 31.07.13 1:15

Te flasesh per mencurine dhe fuqine e Zotit do nerva dhe une s'kam.
Te flasesh kunder Zotit eshte e thjeshte dhe kerkon vetem te kesh Internet!
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lutjet

Mesazh  Jetmira prej 31.07.13 9:14

ngjo ti qe na lavderon zotin shum njet gjithnje ato qe bejn keq fitokan te presesh x nje jet temir te durosh siq thon i durumi esht i fitumi esht sikur tshohesh veten tu tret ndhe e te tvrasin me kemb ....nejse cesht zoti kafsh njeri shpend ku esht qe se shofim zoti im i bie tjet satanai e numri im fatsjelles 666 cka bo zoti tmirve u jep keq tkqijve mir qenka me mir kshu sa ma keq aq ma mir mos e lavdero zotin shum se cdo njeri nbot e ka i plag nshpirt.....
avatar
Jetmira

528


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lutjet

Mesazh  Ariu prej 31.07.13 10:01

Askush nuk ka vetem nje plage.Ato jane me qindra.
Ti kujton se une nuk vuaj se une jam ndryshe.Jo,por sipas meje eshte dikush qe shperndahu faren e krijimit.Ai te dha ty trru qe te mendosh shpirt qe te jetosh dhe dashuri qe te dashurosh.
Dhe ti si shkembim bie barkas per armikin me te madh te tonin dhe te Krijuesit.
Ti i perulesh fares se zeze.....
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lutjet

Mesazh  Arb prej 31.07.13 15:30

Katilja shkruajti:sa rrejn mer plak dit e nate e deshperume ju lutsha perendis ose allahut me mshpetu babin nga vdekja e sma pershtoi hiq sbesoj as nzot as fare x qa me besu kur nrealitet stben asgje vec me mbajt shpresa koti pffffff rrena asgje me teper

Vdekja eshte caktim, dhe per asnje njeri ne kete bote ajo s'vonon/shpejton as nje sekond.
Dhe ti me qe , deshirove te te plotesohet lutja dhe mos te vdiste babai, a e ke falemenderu ndonjeher Ate qe ju lute, per lindjen e babait tend dhe mamase tende , qe me pas te lindje ti? Apo vetem se bere lutjen qe te kishe "nje pretekst" ta quaje per "zot" satanen?


Gjithsesi me e mira per ty do ishte sikur te kujtoje miresit e pa- numerta qe ti dha Krijuesi, qe nga syte dhe mendja deri tek kafshata qe e konsumon, se sa te shkojsh drejt rruges se djallit, idhe at miresi qe ta dha Krijuesi t'ja shkurtojsh vetes....
avatar
Arb

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lutjet

Mesazh  Jetmira prej 01.08.13 8:54

e di se vdekja per tgjith po ngjo pak zoti ben gabime edhe ai vett me gjith jeten qe na ka dhen nuk po them se mka lind as zoti as satanai mu mka lind nana e baba nga mishi prej gjaku edhe ato disa prinder i ka lind jo zoti me frymen e shenjte me prrallat qe ngjoni e ju duken tverteta.....bukurin e zgjuarsin i kom kriju vet ai kur mka lind mka lind tvogel deri ktu mka cu nana e babai im jo zoti vet.....ai ska meshir dhe ne sdo kemi meshir x te pasi merr prinderit len fmijet jetim e len pleqt 90 100 vjec rrugave kjo skla llogjik...imaghjino shih sa vdekje jan po vdesin 20 vjec e po rroijn ato qe jan 100 vjec cduhet me besu nzot un x vete sbesoj x ju tjert smintereson
avatar
Jetmira

528


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lutjet

Mesazh  55 prej 02.08.13 17:49

Lutja kundrejt Zotave eshte nje tjeter lloj magjie dhe kjo quhet Holy Magic.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


283


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lutjet

Mesazh  Arb prej 03.08.13 17:08

Little Professor shkruajti:Lutja kundrejt Zotave eshte nje tjeter lloj magjie dhe kjo quhet Holy Magic.
Lutja behet kundrejt vetem Nje Zoti dhe Ai eshte qe i pranon dhe i realizon ata per cdo kend ne bote, sa per lutjet kundrejt "zotave" ajo vetem se Holy Shit asgje me teper s'eshte
avatar
Arb

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lutjet

Mesazh  55 prej 07.08.13 8:50

Per arb, magjia e shenjte quhet keshtu sepse disa nuk e dine si manifestohen dis agjera qe ndodhin ne boten tone dhe ja atribuojne keto zotave qefte ky i brendshe ose i jashtem, them zotave spse ne bote ka shume religjione dhe se cili i lutet zotit te tyre ne menyre qe deshirat ti plotesohen. Ne bote ka religjione si wiccan, paganeve, kristianeve qe i luten krishtit, marias, shenjtoreve, etj qe i luten shume zotave jo vetem njerit dhe te gjitheve u plotesohen deshirat por asnje nuk e din si ne cmenyre manifestohen keto gjera ne mjedisin tone-dmth me ane te magjis.
Keto zota nuk jane aspak te tiille por programe qe ne magji i quajm Thoughtform se po te ishin zota sdo te ishin kaq te paaft, dhe te roberoheshim pas tyre si skllever.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


283


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lutjet

Mesazh  Arb prej 07.08.13 14:39

Little Professor shkruajti:Per arb, magjia e shenjte quhet keshtu sepse disa nuk e dine si manifestohen dis agjera qe ndodhin ne boten tone dhe ja atribuojne keto zotave qefte ky i brendshe ose i jashtem, them zotave spse ne bote ka shume religjione dhe se cili i lutet zotit te tyre ne menyre qe deshirat ti plotesohen. Ne bote ka religjione si wiccan, paganeve, kristianeve qe i luten krishtit, marias, shenjtoreve, etj qe i luten shume zotave jo vetem  njerit dhe te gjitheve u plotesohen deshirat por asnje nuk e din si ne cmenyre manifestohen keto gjera ne mjedisin tone-dmth me ane te magjis.
Keto zota nuk jane aspak te tiille por programe qe ne magji i quajm Thoughtform se po te ishin zota sdo te ishin kaq te paaft, dhe te roberoheshim pas tyre si skllever.

[b]Ne bote, qe nga krijimi i njerezimit deri ne diten e fundit ka pasur dhe do te kete vetem nje religjion, i cili eshte shpallur ne forma zinxhiri, te gjithe predikuesit qe kane thirur ne Njeshmerine e Krijuesit dhe besimin tek Ai ashtu sikur vet Ai e ka shpallur, quhet Religjion. Te tjera jane besime, sikur besimi ne diell, yje, zjarr, majmun lop, kal, forma e me e rendesishmja nga kjo eshte besimi (duke shpresuar)tek djalli i mallkuar.

Dhe te gjith keto "zotra"qe pretendon ti s'jane me teper vetem se deshira e djallit t'i adresoj ne humbje njerezit, kurse lutja eshte vetem per Krijuesin[ dhe vetem Ai i pergjigjet,/b]
avatar
Arb

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lutjet

Mesazh  Arb prej 07.08.13 14:40

Little Professor shkruajti:Per arb, magjia e shenjte quhet keshtu sepse disa nuk e dine si manifestohen dis agjera qe ndodhin ne boten tone dhe ja atribuojne keto zotave qefte ky i brendshe ose i jashtem, them zotave spse ne bote ka shume religjione dhe se cili i lutet zotit te tyre ne menyre qe deshirat ti plotesohen. Ne bote ka religjione si wiccan, paganeve, kristianeve qe i luten krishtit, marias, shenjtoreve, etj qe i luten shume zotave jo vetem  njerit dhe te gjitheve u plotesohen deshirat por asnje nuk e din si ne cmenyre manifestohen keto gjera ne mjedisin tone-dmth me ane te magjis.
Keto zota nuk jane aspak te tiille por programe qe ne magji i quajm Thoughtform se po te ishin zota sdo te ishin kaq te paaft, dhe te roberoheshim pas tyre si skllever.

Ne bote, qe nga krijimi i njerezimit deri ne diten e fundit ka pasur dhe do te kete vetem nje religjion, i cili eshte shpallur ne forma zinxhiri, te gjithe predikuesit qe kane thirur ne Njeshmerine e Krijuesit dhe besimin tek Ai ashtu sikur vet Ai e ka shpallur, quhet Religjion. Te tjera jane besime, sikur besimi ne diell, yje, zjarr, majmun lop, kal, forma e me e rendesishmja nga kjo eshte besimi (duke shpresuar)tek djalli i mallkuar.

Dhe te gjith keto "zotra"qe pretendon ti s'jane me teper vetem se deshira e djallit t'i adresoj ne humbje njerezit, kurse lutja eshte vetem per Krijuesin[ dhe vetem Ai i pergjigjet,


Edituar pėr herė tė fundit nga Arb nė 07.08.13 14:44, edituar 2 herė gjithsej (Reason for editing : ...!)
avatar
Arb

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lutjet

Mesazh  55 prej 09.08.13 17:35

Edhe vete se kupton se cfare ke shkruar me ato qe the se ku bazohesh me keto ti e di .

Une kur futem ketu nuk futem me ndonje udhezim ose instruksion por tashi po me detyroni ta bej.Gjithsesi, ky nuk eshte nje zot por nje thoughtform (form-mendimi) dhe energji vorteksi e magjive cifute ( e vjedhur dhe e korruptuar nga njohurit pagane, kjo eshte arsyeja e vjedhjes dhe e zhdukjes se te gjitha njohurive okulte nga te krishteret dhe arabet dhe cifutet ,kjo eshte arsyeja pse keto fe e kane te ndaluar te studjojn okultizm, sepse duhet te qendrojne injorant ne menyre qe te skllaverohen nga ata qe jane ne maje. Gjithkush i perfshire ne okultizm dhe ne magjin e vertete e kuptojne se si Mformat e Mendimeve funksionojn dhe vortekse e energjive po ashtu.

avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


283


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

islami eshhte shembull e ksaj qe shpjegon pse muslimanet ne bote i kan punt llug si mos me keq

Mesazh  Arian88pr prej 13.12.15 19:17

kjo osht shume e vertet qe eshte efikative pasi ĒKA te mbjellesh do te korresh dhe nendija juaj ate qe e permendeni me shume dhe me efikas at edhe e realizon,,kjo shpjegohet me fe sidomos me at islame qe eshte e ndaluar ne gjuh tjera te kryhen lutjet dhe i sheh popujt musliman qe nuk e njohin arabishten dhe luten i kan punet si mos ma keq sepse kan mbjell therra kan mbjell as vet nuk di se ĒKA dhe jeten e pshtjellt e kan...
avatar
Arian88pr

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lutjet

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi