Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 17.12.11 12:24

"Gjendja mistike, ngazėllimi, ndriēimi i shpirtit dhe i frymės, pėr shumė veta janė gjėra jonormale, madje edhe tė rrezikshme.
Sipas tyre, duhet tė kemi besim vetėm nė intelekt, nė arsye, por kur ėshtė fjala pėr kėnaqėsitė, instiktet, pasionet, ah, kjo ėshtė krejt ndryshe: nė vend se tė pėrdorin intelektin e tyre dhe tė shohin se si i fusin gjitha ato elemente tė dėmshme asgjėsimi, kėta njerėz aq tė arsyeshėm jepen tėrėsisht .
Nė kėto raste, ata mendojnė se jo vetėm qė ėshtė e lejuar, por ata inkurajohen qė tė mos sillen me arsye, nė mėnyrė qė tė pėrjetojnė sa mė shumė eksitim.
Dhe kjo ėshtė ajo qė ata e quajnė "tė jetosh".
E pra, ata gabohen, do tė ishte mė mirė e kundėrta qė ata tė kenė njė kokė tė ftohtė, dhe tė pėrpiqen tė refuzojnė kėnaqėsitė e jetės qė nė vend tė saj tė jetojnė gjendjen hyjnore ".

Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Neo

1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 25.12.11 15:09

"Kur dikush qė ėshtė shumė i pakėnaqur dhe vjen tė mė shpjegojė kėte, unė e pyes :
« A ke falėnderuar sot?
- Falendėruar ... Cilin? Pse?
- Ju mund tė ecni, tė merrni frymė? - Po .
- Ju keni ngrėnė sot? - Po .
- Dhe ju mund tė hapni gojėn pėr tė folur? - Po.
E po mirė, falendero Zotin. Ka njerėz qė nuk mund tė ecin, tė hanė apo tė hapin gojėn.. ju jeni i pakėnaqur sepse kurrė nuk keni menduar tė falėnderoni.
Pėr tė ndryshuar gjendjen tuaj, ju duhet sė pari tė kuptoni se nuk ka asgjė mė tė mrekullueshme se sa tė jesh i gjallė, duke qenė nė gjendje tė ecėsh, tė shohėsh, tė flasėsh.»
Njerėzit kanė mijėra arsye tė falėnderojmė, por ata nuk e shohin kėtė. Ata janė pėrbuzės. Kjo ėshtė arsyeja pse Qielli i teston, vetėm pėr t'i mėsuar ata qė mė nė fund tė jenė mirėnjohės. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Neo

1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 06.01.12 23:52

"E gjithė natyra, malet, lumenjtė, pemėt, kristalet, metalet, tė gjitha krijesat e gjalla madje edhe njerėzit nuk janė asgjė tjetėr veēse njė numėr i mishėruar. Nėse thellohemi ne kėtė ēėshtje , ne zbulojmė se asgjė nuk ekziston jashtė numrave .
Gjithēka ėshtė numėr, edhe natyra, i tėrė universi ėshtė i ndėrtuar mbi numrat qė formojnė njė kuadėr gjeometrik tė pathyeshėm i krahasueshėm me sistemin e kockave.
Pra, vetėm nė nivelin e parimeve matematika duket abstrakte, nė botėn e krijuar, ajo bėhet nga mishi dhe kockat.
Tani pėr tani, matematicienėt punojnė pa e ditur se ēfarė janė nė realitet rezultatet e llogaritjeve tė tyre.
Njė ditė ata do tė zbulojnė se tė gjitha proceset fizike, psikike, kozmike janė kėtu, tė shpjeguara nga numrat dhe nga kombinimet e tyre tė ndryshme. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Neo

1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 16.01.12 11:27

"Ka njerėz tė cilėt nuk kanė asnjė besim fetar dhe tė cilėt veprojnė dhe sillen mirė, por edhe tė tjerėt qė kanė besim fetar dhe tė cilėt veprojnė dhe sillen keq, gjė qė ėshtė pėr tė tė ardhur keq pėr tė dy kategoritė.
Pse?
Ata qė veprojnė natyrisht sipas rregullave tė ndershmėrisė, drejtėsisė dhe tė mirėsisė, pa bazuar veprimet e tyre nė njė parim tė ndėrgjegjshėm shpirtėror, janė tė privuar nga diēka thelbėsore qė do tė forconte bindjet e tyre dhe do t'i mbėshteste ata nė vėshtirėsi dhe nė sprova.
Si mund tė mendojnė njerzit se burimi i cilėsive tė tyre mė tė vlefshme vjen nga ata?
Si mund tė mos ndiejnė ata se mbi ta ėshtė njė Entitet qė jo vetėm posedon kėto cilėsi nė plotėsi por ėshtė edhe burimi qė i ushqen ata?
Ndėrsa ata qė pretendojnė se besojnė nė Zot dhe tė cilėt nuk bėjnė asgjė - ose shumė pak! - pėr tė manifestuar virtytet hyjnore, kjo ėshtė edhe mė keq ".

Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Neo

1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Admin prej 18.01.12 21:35

"Entitetet - Nėse ne nuk i shohim nuk do tė thotė se ato nuk ekzistojnė

Pėr shkak se nuk kanė mėsuar ende se si tė zhvillojnė qendrat psikike qė lejojnė kontaktin me botėn e padukshme, shumica e njerėzve kanė formuar njė filozofi tė bazuar vetėm nė perceptimet e pesė shqisave, e cila i ēon nė pėrfundime tė gabuara.

Pėr shembull, cili psikiatėr, psikoanalist pranon se ērregullimet mendore shkaktohen nga prania e entiteteve tė sė keqes nė njeri ?Hulumtuesit nuk i kanė parė nė fund tė pajisjeve tė tyre, kėshtu qė ato nuk ekzistojnė.

Por ata duhet tė mendojnė: viruset, bakteret, tė cilat janė krijesa tė padukshme pėr syrin e lirė, janė tė dukshme nėn njė mikroskop, kėshtu qė pse tė mos pranojmė se mund tė ketė krijesa tė tjera qė pajisjet tona nuk janė ende mjaft tė sofistikuar pėr t'i zbuluar?

Sido qė te jetė, kėrditė qė kėto krijesa shkaktojnė janė aq tė dukshme sa edhe kėrditė e shkaktuara nga viruset, kėtė nuk mund ta mohojmė.Shkenca do tė arrijė qė njė ditė tė zhvillojė pajisjet qė do tė zbulojnė praninė e shpirtrave nga bota e padukshme .

Por, nė ndėrkohė, mė mirė ėshtė tė pranojmė ekzistencėn e tyre, dhe sidomos tė mėsojmė tė mbrojmė veten nga shpirtėrat e errėsirės duke bėrė njė jetė tė frymėzuar nga urtėsia, dashuria dhe pastėrtia, qė tė tėrheqim drejt nesh shpirtėrat e dritės. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 28.01.12 0:54

Qenja Njerezore

"Edhe aparatet me te sofistikuara nuk munden te jepin nje ide se ēfare eshte qenja njerezore.
Do jete ēdo here diēka me shume se sa qe ne mund te shohim te ai.
Prandaj nuk njihet ende ku ne kete mosnjohje ben pjese edhe mjekesia .
Po, mjekesia punon rreth qenjeve qe ajo nuk i njeh.
Sa mjeke ende kane tendence te konsiderojne qenjen njerezore sikur nje maqine !
Ata nuk e dine qe ai eshte i pushtuar nga forca, entite, inteligjence e afte te krijoje ne organizmin e tij elemente qe nuk i posedonte me pare.
Ata nuk e dine qe jashte trupit fizik, ai posedon trupin eterike, astral, mental, budike, atmik, kauzal…
Ata nuk dine se ēfare jane mendimet dhe vullneti i tyre, dhe ne arsyen me te fort frymen dhe shpirtin e tij.
Pra, atehere si mund te imagjinojme qe ata do te dine te gjejne metoda te mira per sherim ?
Per te sheruar nje te semure, nuk mjafton te merremi vetem me trupin fizike, duhet prekur me larte ne planin subtil, elemente dhe entite nga te cilat varet funksionimi i trupit fizik."

Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Neo

1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 10.02.12 21:28

"Heshtja ėshtė shprehje e paqes, harmonisė, pėrsosmėrisė, ajo ofron kushtet mė tė mira pėr aktivitet psikik dhe shpirtėror.
Ai qė e do qetėsinė dhe e kupton arrin ngadalė pėr tė realizuar nė ēdo gjė qė ai bėn: kur lėviz objekte, kur flet, kur ecėn, kur punon, nė vend qė tė bėhet i vrullshėm ai bėhet mė i vėmendėshm, mė i ndjeshėm, mė fleksibėl.
Tė gjitha veprimet e tij, gjestet e tij, qėndrimet e tij janė mė tė thelluara nė diēka qė duket se vjen nga njė botė tjetėr, nga njė botė siē ėshtė poezia, muzika, vallėzimi dhe frymėzimi. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Neo

1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 04.03.12 21:19

"Muzika ėshtė gjuhė. Qė nga origjina, kjo gjuhė tingėllon nėpėr kozmos, dhe nėpėrmjet saj Zoti manifeston urtėsinė e tij, dashurinė e tij dhe bukurinė e tij.
Nga pikėpamja e inicimit, muzika supozon njohuri tė rendit tė botės, tė qenieve dhe gjėrave, shkencė e raporteve harmonike nė tė gjithė universin midis mikrokozmosit dhe makrokozmosit.
Muzika na flet pėr trashėgiminė tonė qiellore, duke vepruar nė trupat tona delikatė, ajo na lejon tė lidhemi me atdheun tonė tė vėrtetė. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Neo

1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 11.03.12 22:56

"Nė veprimet tuaja, nė aktivitetet tuaja, nė tė gjitha manifestimet e pėrditshme, mėsoni qė ta doni dhe ta kultivoni heshtjen.
Pse njerėzit e lejojnė veten tė flasin me zė tė lartė, tė bėrtasin, tė hedhin objekte, tė pėrplasin dyert?
Kėto janė sjellje tė pakėndshme pėr mjedisin e tyre, por edhe tė dėmshme pėr ta.
Por a e kuptojnė kėtė ata? Jo.
Ashtu si janė, ata edhe manifestojnė, dhe tė tjerėt nuk kanė tjetėr gjė veēse t’i durojnė kėto sjellje.
E pra, kjo ėshtė njė formė shumė e dėmshme e egoizmit nė zhvillimin e tyre.
Por, kini kujdes, ju duhet tė jenė tė kujdesshėm qė tė mos tė shqetėsoni tė tjerėt me zhurma, sepse vetėm nė kėtė mėnyrė ju do tė zhvilloni shumė cilėsi: delikatesė, ndjeshmėri, harmoni, tė cilat krijojnė te ju kushte mė tė mira pėr hyrė nė kontakt me entitet tė dritės nga bota e padukshme. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Neo

1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 17.03.12 20:22

"Jeta shpirtėrore ėshtė njė aventurė nė tė cilin ne nuk duhet ta marrim me lehtėsi.
Sepse mund tė humbasim nė tė, ashtu si mund tė humbasim nė det nėse nuk kemi njė busull.
Por edhe nė jetėn shpirtėrore, gjithashtu mund tė kemi njė busull. Dhe ka edhe mėnyra pėr tu drejtuar madje edhe pa e parė rrugėn.
Ēfarė bėjnė personat qė janė nė njė nėndetėse pėr tu drejtuan nė thellėsitė e detit?
Asgjė, sepse nėndetėsja ėshtė e pajisur me mjete ku komandanti e di se si t’i interpretojė shenjat dhe udhėtim bėhet i qetė.
E pra, qenia njerėzore ėshtė e krahasueshme me njė nėndetėse: ajo brenda saj ka aparate qė i lejojnė asaj qė tė drejtohet nė botėn e padukshme.
Por tani pėr tani kėto pajisje janė ndryshkur sepse nuk janė pėrdorur qė nga rimishėrimi, apo ato janė shtrembėruar pėr shkak tė jetės sė ērregullt qė ka jetuar.
Ėshtė e njeriut, tani pėr t’i vėnė ato nė gjendje funksionale. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 26.03.12 0:19

"Mos mendoni se kur do tė jeni nė njė botė tjetėr qė ju do tė fitoni cilėsitė qė nuk keni ditur t’i manifestoni kėtu!
Nėse ju keni qenė i keq, i paarsyeshėm dhe egoist kėtu nė tokė, ju do tė qėndroni atje gjithashtu i ulėt.
Nė botėn tjetėr nuk pėrmirėsohemi, nė botėn tjetėr ne vetėm verifikojmė, konstatojmė, bėhemi tė vetėdijshėm pėr gabimet tona, tė boshllėqeve ose ndryshe tė veprimeve tė ndershme dhe tė mira.
Ėshtė kėtu, mbi tokė, ajo qė ne mėsojmė.
Dhe nėse ne nuk fillojnė tė mėsojnė kėtu, nuk ėshtė nė anėn tjetėr qė do tė fillojmė pėr tė bėrė kėtė.
Nga ana tjetėr, unė e pėrsėris, ne vetėm konstatojmė, dhe asgjė nuk mund tė bėjmė, nuk mund tė korigjojmė asgjė.
Ne e shohim, pėr shembull, qe ne kemi qenė xheloz, krenar, tė zemėruar, tė frikėsuar dhe asgjė nuk mund t’i ndryshojė kėto.
Pėr tė ndryshuar diēka, duhet tė rizbresim nė tokė dhe tė punojmė pėr tė rregulluar tė gjitha gabimet dhe pėr t’u pėrmirėsuar. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 31.03.12 0:56

"Dy parimet e shpirtit dhe materies duket se luftojnė, por nė realitet ato punojnė sė bashku nė shėrbim tė jetės.
Dhe kur ditė pas dite, parimi i materies rritet dhe e zgjeron territorin e saj nė mendjen e njeriut, shpirti, qė nuk rri pasiv , tenton pėr tė treguar se ka edhe zona mė delikate pėr tė vizituar, detyra mė madhėshtore pėr tė kryer.
Disa e refuzojnė kėtė dhe vazhdojnė pėrpjekjet e tyre duke u fokusuar vetėm nė planin fizik.
Ne nuk duhet tė lėmė pas dore trupin fizik dhe kushtet materiale, por ka kufizime pėr tė vendosur, sepse ne jemi nė tokė vetėm pėr njė kohė.
Dhe nuk mjafton qė ta dimė se si kjo, teorikisht, ėshtė se ky ndėrgjegjėsim me karakter tranzicioni i ēdo forme materiale, na shtyn pėr tė kėrkuar shpirtin duke i larguar format dhe duke krijuar vazhdimisht tė reja.
Kjo ėshtė njė nga kushtet e para tė evolucionit tonė."

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 04.04.12 0:19

"Mendimi ėshtė i padukshėm, por ai ėshtė material.
Po, ēdo mendim ėshtė i bėrė nga njė materie tejet delikate qė ka si pronė udhėtimin nė hapėsirė me njė shpejtėsi mė tė madhe se ajo e dritės.
Prandaj ėshtė e mundur qė ai tė pėrdoret pėr tė udhėtuar nėpėr univers, pėr tė shkuar te dielli, deri te yjet, qė tė lidhemi pėr entitete qiellore, te tėrheqim forcėn e tyre, dritėn dhe tė marrim zbulesa.
Ditėn kur do tė mėsoheni pėr tė bėrė kėtė punė me mendjen tuaj, ju do tė ndjejni se keni filluar me tė vėrtetė tė jetoni ekzistencėn tuaj si qytetar kozmik. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 05.04.12 21:51

"Liria e vėrtetė ėshtė njė gjendje e brendshme e krijuar nga cilėsi tė caktuara tė mendimit dhe tė ndjenjave.
Ėshtė e qartė qė gjithashtu ėshtė e dėshirueshme qė tė jeni tė lirė pėr tė lėvizur nė planin fizik, por ju duhet ta konsideroni kėtė liri si diēka dytėsore.
E vetmja liri pėr tė cilat ja vlen qė tė aspirojmė ėshtė liria e brendshme.
Pėr ēfarė shėrben kjo nėse ju mund tė ecni lirisht kudo qė dėshironi, kur mbani nė vete mendime dhe ndjenja qė ju helmojnė dhe qė njė ditė do tė pėrfundoni tė lidhur pėr shtrati?
Pėr ēfarė lirie mund tė flasim nė kėto momente?
Pra, mos e kėrkoni edhe aq lirinė fizike, sepse ajo shpesh na mundėson pėr tė shkuar drejt humbjes dhe pėr tė rėnė nė kurthe.
Por, kėrkoni urtėsinė, dashurinė, tė vėrtetėn, drejtėsinė, mirėsinė dhe kudo qė tė jeni, pavarėsisht nga kushtet, ju do tė jeni tė lirė. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 16.04.12 12:31

"Pa tė menduarit, ndjenja ėshtė e verbėr, edhe nė qoftė se ajo ėshte e mbushur me qėllimin me tė mirė, ajo shkon nė mėnyrė tė pashmangshme nė katastrofė.
Po, ju duhet ta dini, edhe njė ndjenjė mė e mirė, nėse ajo nuk udhėhiqet dhe ndriēohet nga tė menduarit, mund tė sjellė vetėm tė kėqija.
Nė tė kundėrtėn nėse ndjenja udhėhiqet dhe ndriēohet nga mendimi, madje edhe njė ndjenjė e keqe mund tė kthehet dhe tė bėjė tė mira.
Sepse fillimisht, dhe mbi tė gjitha, ėshtė mendimi.
Qielli na ka dhėnė secilit prej nesh njė litar hyjnor, njė shkallė me tė cilėn ne mund tė ngritemi nė rajonet superiore.
Kjo shkallė ėshtė tė menduarit. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 22.06.12 14:00

"Qėllimi i jetės shpirtėrore ėshtė pėr tė na bėrė qė ne ta njohim atė gjendje mė tė lartė tė vetėdijes tė quajtur "dashuri hyjnore ".
Kjo gjendje e vetėdijes nuk mund tė pėrshkruhet dhe ne nuk mund t’ia shpjegojmė atij qė nuk ėshtė i gatshėm pėr ta jetuar, e gjitha qė ne mund tė bėjmė ėshtė qė tė provojmė qė t’i undhėheqim gradualisht drejt saj.
Kjo gjendje e vetėdijes lejon qė njeriu tė ndihet nė brendėsi i lidhur me tėrė universin, atėherė ai ėshtė sikur njė instrument nė tė cilin telat vibrojnė tė bashkuar me ēdo gjė qė ekziston, ai ndjen njė paqe tė thellė dhe mbi tė gjitha njė mirėsi tė madhe ndaj tė gjitha qenieve.
Ai nuk e di nga vijnė kėto dispozita tė mira, ai thjesht e ndjen qė ato e kanė pushtuar tėrė qenien e tij dhe dhe e shtyjnė qė ai tė manifestohet me dashuri dhe mirėkuptim.
Natyra dhe njerėzit atij i duken nė njė dritė tė re, dhe ai ndjen se kjo ėshtė lumturia e vėrtetė. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 10.08.12 21:06

“Intelekti dhe zemra janė dy cilėsi tė domosdoshme pėr ne, por ato kurrė nuk do tė na japin tė kuptuarit e vėrtetė tė jetės. Pėr tė njohur kuptimin e vėrtetė tė jetės, duhet tė zhvillohet njė cilėsi e tretė, intuita, qė ėshtė nė tė njėjtėn kohė njė kuptim dhe njė ndjenjė.”

Omraam Mikhael Aivanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 23.08.12 22:13

"Njerėzit janė tė zėnė, ata janė plotėsisht tė zhytur nė pėrditėshmėri, dhe nuk mendojnė qė tė ndalen nė aktivitetet qė mund tė pėrmirėsojnė jetėn e tyre si: meditimi, soditja dhe lutja.
Sepse kėto aktivitete te ai qė i praktikon shkaktojnė forca tė afta qė tė neutralizojnė, tė transformojnė gjendjen negative.
Po, bile edhe me shėndetin, aktivitetet shpirtėrore kanė njė ndikim tė dobishėm.
Ėshtė gjithmonė e mundur qė tė vazhdoni tė ushqeheni, tė pini, tė flini, tė lėvizni, tė punoni, por pa kėtė dridhje intensive nga brenda qė stimulon, qė e gjallėron, gradualisht edhe funksionet fiziologjike fillojnė tė ngadalėsohen, dhe ky ngadalėsim prodhon depo qė e mbush trupin me mbeturina.
Pra, pėr tė qėndruar tė shėndetshėm, ėshtė e rekomandueshme qė tė keni njė aktivitet shpirtėror."

Omraam Mikhael Aivanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 16.10.12 19:48

"Njohja e botės fizike ėshtė e pamjaftueshme pėr tė zbuluar tė vėrtetėn.
Bota fizike, qė do tė thotė kjo qė ne mund tė shohim, dėgjojmė, prekim, masim, peshojmė, ėshtė vetėm njė manifestim, njė pasojė e largėt nga bota e sė vėrtetės.
Ne besojmė se kemi kuptuar tė vėrtetėn, kėshtu qė ne perceptojmė vetėm rrobat e saj, njė lėvozhgė.
E vėrteta ėshtė njė botė e pėrsosmėrisė qė manifestohet nė tre plane, shpirtėrore, psiqike dhe fizike: nėpėrmjet virtyteve nė planin shpirtėror, nėpėrmjet mendimeve dhe ndjenjave nė planin psiqik, nėpėrmjet formave, ngjyrave, zėrit, etj., nė planin fizik. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 28.10.12 19:10

"Gjithkush ka shqetėsimet e tij, problemet, dhe nė qoftė se ju gjithmonė prisni pėr t'ju ndihmuar, pėr tė ju kuptuar, pėr tė ju dashur, ju kurrė nuk do tė jeni tė lumtur.
Dikush mund tė jetė pranė jush nė njė moment, por momenti tjetėr ai nuk do tė jetė aty, dhe ju do tė vuani.
Kjo ėshtė arsyeja pse unė po ju them: Mos prisni asgjė nga tė tjerėt, sepse vėmendja e tyre, miqėsia e tyre, dashuria e tyre janė gjėra shumė tė pasigurta.
Njė moment, ju do tė ndjehni se po ju kuptojnė, pėrkrahin, por nė momenti tjetėr ēfarė do tė ndodhė? Asgjė nuk duhet tė prisni nga tė tjerėt, sidomos dashuri nga ata.
Doni tė jeni tė lumtur? Mos kėrkoni qė tė tjerėt tė ju duan, por ju tė duani, tė duani ditė e natė, dhe do tė jeni vazhdimisht nė lumturi. Ndoshta njė ditė do tė bie mbi ju njė dashuri tė madhe ... Po, pse jo? Kjo mund tė ndodh, por mos e prisin atė. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 19.11.12 13:49

"Edhepse tė gjithė njerėzit posedojnė tė njėjtėn strukturė, tė gjithė janė tė ndryshėm nė ndjeshmėrinė e tyre, nevojat e tyre, aspiratat e tyre, dhe ata nuk mund tė kenė perceptimin e njėjtė.
Pra, kur ata grinden pretendojnė se zotėrojnė tė vėrtetėn, kjo nuk do tė thotė asgjė. Ju do tė thoni: "Atėherė, nuk ka tė vėrtetė?".Po ka.
Sa mė shumė qė njeriu ngritet nga brenda, ai ėshtė mė shumė i shkėputur nga interesat e tij personale, egoiste, sa mė shumė qė e pastron veten, aq mė shumė depėrton drita hyjnore dhe i afrohet tė vėrtetės, ėshtė e pamundur tė thuhet nėse ne njė ditė do ta dimė.
E vetmja gjė qė ne mund tė themi me siguri tė plotė ėshtė se nėse ne pėrpiqemi tė hedhim poshtė shtresat e errėta tė formuar rreth mendimeve tona dhe ndjenjave tė errėta dhe tė zotėruara keq, ne i afrohemi ēdo herė mė shumė tė vėrtetės. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 01.12.12 12:45

"Qė puna juaj shpirtėrore tė prodhojė rezultate, ju duhet gjithmonė t'i jepni njė qėllim. Kur ju luteni ose meditoni, filloni tė pėrcaktoni se pėr ēfarė duhet tė shėrbejė meditimi ose lutja .
Pse kjo masė paraprake?
Qė energjia psikike qė ju e keni ndėrmend tė mos shpėrndahen, por tė jetė e drejtuara drejt njė pike tė veēantė. Duke adaptuar kėtė qasje ju gradualisht bėheni mjeshtėr i mendjes suaj dhe kėshtu ju do tė merrni rezultate. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 09.01.13 0:44

"Dallimi mes dijes sė vėrtetė dhe njohurive nga libri ėshtė e njėjta qė ekziston edhe mes arit dhe parave.
Paratė nuk janė gjithmonė tė vlefshme, ato mund edhe tė humbasin vlerėn si pasojė e trazirave politike apo sociale.
Ndėrsa ari nuk humbet vlerėn e tij, pavarėsisht nga rrethanat. Prandaj ai qė ka ari nuk do tė jetė kurrė nė varfėri.
Ashtu sikur parat e bankave, njohuritė nga libri, mundet qė nė rrethana tė caktuara, tė mos kenė asnjė lloj pėrdorimi.
Ndėrsa nė qoftė se ju keni njohuri qė ju jep urtėsia, urtėsia qė ėshtė e bazuar nė pėrvojėn personale, tė jetesės, atėherė ju posedoni ari. Nė tė gjitha rrethanat, nė tė gjitha kushtet, kjo njohuri mbetet e vlefshme, ajo ndriēon rrugėn tuaj, kjo ju jep zgjidhje, dhe ju sjellė paqe. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 18.07.13 21:18

"Jeta e pėrditshme e njerėzve ėshtė e pėrbėrė nga vuajtje, kėrkesa, beteja, fyerje.
Pse?
Sepse fusha e tyre e ndėrgjegjes ėshtė aq e ngushtė dhe e kufizuar sa asgjė pėr ta nuk duket mė e rėndėsishme se shqetėsimet e tyre, ambiciet e tyre, dashuritė e tyre, grindjet e tyre.
Ata nuk shohin pafundėsinė e qielli mbi ta, gjithė kėtė hapėsirė tė pafund. Nėse ata do tė ngritnin sytė lart, ata do t’i largonin kėto kufizime dhe do tė merrnin pak frymė.
Po, ka vetėm njė drejtim tė shikimit. Kushdo qė mendon te pėrjetėsia, pafundėsia, fillon tė ndjejė qė rri pezull mbi tė gjitha, se asgjė nuk mund t’a prek, asnjė shqetėsim, asnjė vepėr, asnjė humbje, sepse njė tjetėr vetėdija ka filluar tė zgjohet te ai. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 04.09.13 19:28

""Dashuria e vėrtetė nuk ju shterron, pėrkundrazi, ajo ju zbukuron, ju ndriēon."

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 25.10.13 22:02

"Ēfarė ėshtė dashuria?
Njė energjia kozmike qė ėshtė pėrhapur nė tė gjithė universin. Pėr kėtė arsye ju mund ta gjeni dashurinė nė tokė, ujė, ajėr, diell, yje ... ju mund ta gjeni atė nė gurė, bimė, kafshė ... Dhe natyrisht ju mund ta gjeni edhe tek njerėzit; pikėrisht jo vetėm te ne, siē keni tendencė pėr tė besuar shumė.
Po, pėrse mendoni se jeni tė privuar nga dashuria, sepse ju nuk keni njė burrė apo njė grua pėr ta mbajtur nė duart e tua?
Nuk ėshtė trupi, nuk ėshtė mishi ai qė ju jep dashuri, sepse dashuria nuk gjendet atje.
Dashuria mund tė pėrdor trupin fizik si njė bartės, por ajo ėshtė diku tjetėr: ajo ėshtė kudo, ajo ėshtė njė dritė, njė nektar, njė artemis qė mbush hapėsirėn. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 29.01.14 15:00


"Kur i shtrohet pyetja njė tė urti se ēfarė ėshtė Perėndia, ai pėrgjigjet me heshtje, sepse vetėm heshtja mund tė shpreh thelbin e hyjnisė. "

Omram Michael Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 05.02.14 22:42

" Ka njerėz qė pretendojnė se ata nuk mund tė dėgjojnė njė muzikė sepse "nuk e kuptojnė".
Por ēfarė do tė thotė kjo ?
Nė muzikė, nuk llogaritet tė kuptuarit e saj, por ndjenjat qė pėrjetohen si rezultat i vibrimit, i harmonisė sė tingujve . A e kuptoni kėngėn e zogjve, zhurmėn e burimeve dhe te rrjedhave  apo shushurimėn e erės nė degė?
Jo, por ne jemi tė mahnitur, tė habitur, dhe kjo ėshtė thelbėsorja.
Pėr kėtė arsye ėshtė gjithmonė mė mirė pėr tė kėnduar kėngėn nė gjuhėn nė tė cilėn ėshtė shkruar, edhe pse ne nuk e kuptojmė domethėnien, ka njė marrėdhėnie mes fjalėve dhe muzikės, dhe njė pėrkthim e shkatėrron kėtė marrėdhėnie.
Muzika nuk ėshtė bėrė pėr t'u kuptuar, por qė tė ndjehet.Edhe kur shoqėrohet me fjalė, kuptimi i fjalėve ėshtė dytėsorė.
Prandaj studjoni natyrėn e gjendjes qė  ju zhyt muzika qė ju e dėgjoni, nė mėnyrė qė tė pėrdorni kėtė  gjendje pėr punėn tuaj shpirtėrore . "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov


Edituar pėr herė tė fundit nga Neo nė 14.03.14 20:39, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 14.03.14 20:39

"Mos mendoni se kur ju do tė jeni nė botėn tjetėr ju do tė fitoni cilėsitė qė nuk keni ditur pėr ti marrė kėtu!
Nėse ju ishit i keq, i paarsyeshėm dhe egoist kėtu nė tokė, ju do qėndroni edhe atje poshtė.
Nė botėn tjetėr nuk do te permisoheni, nė botėn tjetėr vetėm verifikojmė, konstatojmė, bėhemi tė vetėdijshėm pėr gabimet tona, mangėsitė apo veprat e tona tė drejta dhe tė mira,
Kėtu nė tokė, ne mėsojmė. Dhe nė qoftė se ne nuk mėsojmė kėtu nė anėn tjetėr nuk do te fillojmė pėr ta bėrė atė.
Nė anėn tjeter, e pėrsėris, ne vetėm konstatojmė, dhe nuk mund tė bėjme asgjė, nuk mund tė korigjojmė asgjė. Ne e shohim, pėr shembull, qė kemi qenė xheloz, krenar, tė zemėruar, tė frikėsuar dhe nuk mund tė ndryshojmė asgjė.
Pėr tė ndryshuar diēka, ne duhet tė vijmė kėtu nė tokė dhe tė punojmė pėr tė riparuar gabimet dhe pėr tu pėrmirėsuar. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Elsavrana prej 15.03.14 0:30

NEO, nje prurje e befasishme, per mua keto citime te shkeputura nga puna e O.M.Aivanhovit..Dhe.e mira eshte qe te gjithe qe kane fatin t'i lexojne  le t'i marrin e t'i shkruajne me shkronja te medha e le t'i mbajme( une dhe te gjithe ) ne ballin e tavolines ku lexojme a shkruajme, ne dyert e frigoriferit apo  perballe ne mur, apo ne zyre, ku syte na shkojne shpesh...ne vend qe te mbajme nje pikture le te mbajme keto thenie tejet te nevojshme.
avatar
Elsavrana

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 10.04.14 23:20

"Drita ėshtė ushqimi i vėrtetė pėr jetėn tonė tė brendshme.
Mendo ēdo ditė pėr dritė; pėrqendrohu nė tė dhe imagjino qė tė mbėshtjell dhe tė pėrshkon. Atėherė jo vetėm do tė ndihesh i mbrojtur nga ēdo ndikim i dėmshėm, por edhe do tė tėrheqėsh fuqitė mirėbėrėse tė kozmosit. Do tė tėrheqėsh engjėj qė do tė vijnė pėr tė marrė pjesė nė punėn tėnde dhe pėr tė tė mbėshtetur nė mundimet e tua.
Imagjino dritė qė shpėrthehet tutje prej teje duke u pėrhapur nėpėr hapėsirė dhe duke pėrshkuar vetėdijėn e tė gjitha qenieve. Nuk ka ushtrime mė tė efektshme ose mė tė fuqishme se ato me dritė. Me dritė ndėrton qenien tėnde tė brendshme."

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 24.04.14 23:34

" Sa herė kemi dėgjuar: "Sikur Zoti tė ekzistonte, Ai nuk do tė toleronte qe tė bėheshin gjithe kėto padrejtėsi"
Pėr tė kuptuar kėtė durim tė Perėndisė, ne kurrė nuk duhet tė harrojmė ligjin e shkakut dhe tė pasojės qė ėshtė njė nga themelet e krijimit.
Askund nuk ekzistojnė shkaqet pa pasoja, dhe ēdo gjė, ēdo element ėshtė rezultat i njė shkaku .
Eshtė vetėm shkurtėsia e ekzistencės sė tyre qė i pengon njerėzit tė kenė njė pamje dhe njė kuptim tė drejtė tė ngjarjeve, shkaqet dhe pasojat ju ikin atyre. Pra, ata janė tė padurueshėm...
Durimi ėshtė njė virtyt qė fitohet pėrmes vetėdijes sė kohės.
Derisa ne nuk e kemi kėtė vetėdije tė kohės, ne jemi tė padurueshėm dhe dalim me konkluzione tė papjekura duke parė kudo gabime dhe padrejtėsi.
Ai qė ėshtė nė gjendje pėr tė parė se si vepron ligji i shkakut dhe i pasojės konstaton tė kundėrtėn se ēdo gjė ėshtė e saktė dhe se ēdo gjė ka njė kuptim. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 08.09.14 0:21

"Dashuria e vėrtetė mendon mbi tė gjitha nė lumturinė e tjetrit."

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 25.10.14 20:59

"Nė vend qė tė bėjnė pėrpjekje pėr t’u pėrmirėsuar, njerėzit preferojnė t’i nėnshtrohen natyrės sė tyre tė ulėt. Ata janė nė shėrbim tė dobėsive tė tyre, dėshirave tė tyre, tekeve tė tyre.
Ata as nuk pėrpiqen pėr tė dalluar origjinėn mendimeve tė tyre, ndjenjave tė tyre, dėshirave tė tyre: mjafton qė te ata thjesht tė zgjohen disa pulse pėr t’u dhėnė menjėherė pas tyre.
Por sapo atyre u jepet mundėsia pėr t’i manifestuar dhe pėr t’i plotėsuar ato, ata befasohen qė ndjehen tė dobėt, tė mjerė, tė lidhur.
Nė fakt, pėr tu bėrė i fortė, i lumtur dhe mbi tė gjitha i lirė, duhet tė mėsohemi qė t'i nėnshtrohemi ligjeve hyjnore. Po, nė kundėrshtim me atė qė shumica e njerėzve imagjinojnė, se kur ne i bindemi ligjeve, jo kur ne i kundėrshtojmė ato, ne bėhemi tė fortė, tė lumtur dhe me tė vėrtetė tė lirė. "

Omraam Mikhael Aivanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 06.04.15 0:28

Qenia njerėzore ėshtė si njė pemė: sikur pema qė e ka si misionin e saj nė tokė qė tė jap fryte.
Dhe cilat janė kėto fruta?
Mendimet, ndjenjat dhe aktet e bukura, fisnike, tė mėdha.

Tė bėsh mirė ėshtė tė jesh nė gjendje tė japėsh fryte tė mira, kėshtu qė gjithmonė duhet tė shikojmė se nė ēfarė gjendje tė brendshme i takojmė tė tjerėt.
Nėse ju i vizitoni prindėrit tuaj, miqtė tuaj, pa u shqetėsuar nė lidhje me efektet qė ju do tė prodhoni me veprimet tuaja, sytė tuaja, fjalėt tuaja, ju do t’i bėni qė ata sėmuren: ata nuk kanė pėr t’i tretur ato dhe do tė helmohen ...

Duke vepruar kėshtu kjo tregon se ju nuk e keni kuptuar akoma shkencėn e sė mirės.
Dhe atėherė mos u befasoni nėse jeta juaj ėshtė e vetmuar dhe e trishtuar ...

Pse nuk  keni mėsuar tė jeni tė frutshėm?

Kur ju jepni diēka tė mirė, ju nuk jeni vetėm.

Pra japni njė frut, qė do tė thotė, njė punė, njė sakrificė, njė mendim, njė shikim, njė buzėqeshje ...


Omraam Mikhael Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 21.08.15 19:24

"Ashtu si shumica e njerėzve, ju keni nevojė qė tė njiheni dhe qė tė vlerėsoheni. Ėshtė normale, kjo nuk ėshtė e keqe; megjithatė, pėr zhvillimin tuaj tė mirė, ėshtė mė mirė qė ju t’a largoni kėtė nevojė.

Derisa e mbani kėtė nevojė, ju jani tė pambrojtur. Pėr gjėrat mė tė vogla ju do tė shqetėsoheni pėr shkak se ata nuk sillen me respekt ndaj jush dhe qė ju besoni se e meritoni. Pse e gjithė kjo histori?

Ju jeni bir, bijė e Perėndisė, a nuk ėshtė e mjaftueshme pėr ju kjo?

Jo, jeni nė merak, shqetėsoheni sepse njerėzit – shpesh herė njerėzit shumė tė zakonshėm - nuk dėshmojnė respekt ndaj jush. Por ju e humbni kohėn tuaj, sepse njerėzit nuk i japin dy cent pėr krenarinė tuaj tė plagosur.

Derisa ju do tė keni nevojė qė tė tjerėt tė njohin vlerėn tuaj, ju nuk mund tė ecni pėrpara.

Harrojeni veten pak dhe do tė shihni se si ju do tė ndjeheni i lirė. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 09.09.15 16:39


"Njerėzit mund tė krahasohen me atė qė ėshtė zhytur nė njė liqen dhe bėrtet:" Ujė, ujė, kam etje ". Ata janė tė zhytur nė oqeanin e dritės kozmike, por kanė guaska tė tilla saqė kjo dritė nuk mund tė depėrtojė brenda tyre."

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi