Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 04.07.11 11:24

Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mendime te ndryshme te thena nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov rreth natyres njerezore, jetes, hyjnores, univerzales, mistereve, botes ...Omraam Mikhaėl Aļvanhov

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 04.07.11 11:25

"Secili prej nesh ėshtė njė person fizik qė e ka jetėn e vet. Por ne nuk jemi vetėm, ne jemi pjesė e njė kolektiviteti, dhe pyetja qė na del pėrballė ėshtė se si tė dimė dhe si mund tė pajtojmė kėrkesat e jetės individuale me ato tė jetės kolektive.
Ēdo individ ėshtė unik, ėshtė Inteligjenca kozmike ajo qė krijoi diversitetin e krijesave dhe ne nuk duhet tė pėrpiqemi pėr t’i barazuar, pėr t’i standartizuar. Gjithkush ka tė drejtė tė manifestojė dallimet e tij, origjinalitetin e tij, por me kusht qė tė jetė nė harmoni me tė tjerėt, pra sikur nė njė orkestėr. Forma, brumi, zėri krijohen nga dallime mes violinės, violonēelos, pianos, flautit, borisė, harpės, daulles!
Por nga ky diversitet lind njė harmoni e pėrsosur. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 04.07.11 11:41

"Jeta dhe vdekja janė nė luftė tė vazhdueshme kundėr njėra-tjetrės. Supozohet nė pėrgjithėsi se ato kanė pushtet tė barabartė, madje disa priren tė mendojnė se vdekja ėshtė mė e fortė se jeta. Jo. Nga pamja, sigurisht, vdekjen e shohim gjithmonė tė jetė sipėr. Por nė fakt, para fuqisė sė jetės, vdekja nuk ėshtė shumė e madhe. Shikoni mirė me vėmendje, dhe ju do tė shihni se kudo, kudo, vetėm jeta manifestohet.
Kur vdekja duket kohė pas kohe nė njė vend ose diku tjetėr, ajo shkakton vetėm njė ndryshim nė peizazh, kjo nuk e pengon jetėn qė tė vazhdojė diku tjetėr dhe nė njė formė tjetėr. Nėse vdekja do tė ishte mė e fortė se jeta, nuk do tė kishte mbetur asgjė e gjallė nė univers. Pra, jeta ėshtė kudo dhe gjithmonė do tė jetė mė e fuqishme se vdekja. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 05.07.11 13:20

"Sa njerėz mendojnė se do tė ketė sukses duke u mbėshtetur vetėm nė llogaritjet e intelektit tė tyre! E pra, jo, intelekti ėshtė i kufizuar. Nuk ėshtė ai qė posedon tė vėrtetėn e kuptimit tė gjėrave, dhe ata qė llogarisin nė tė pėr tė zgjidhur tė gjitha problemet e tyre janė tė ekspozuar tė bėjnė gabime tė rėnda.
Veprimet e tyre tė frymėzuar vetėm nga egoizmi, interesi, dėshira pėr tė dominuar tė tjerėt, nuk e marrin parasysh planin e Inteligjencės kozmike.
Pra, pa e ditur atė, ata lėvizin shtresa tė errėta tė atmosferės psikike duke shkaktuar fuqi tė rrezikshme, ku kėto fuqi pastaj lėshohen kundėr tyre.
Intelligenca Kozmike ka ndėrtuar njė qenie njerėzore nė mėnyrė qė tė mund tė lulėzojė vetėm nė pėrputhje me ligjet e njė bote mė tė lartė nga e cila merr dritė dhe forcė. Dhe ligjet e botės sė sipėrme, nuk ėshtė intelekti ai qė ka mundėsi t'i njoh ato, por shpirti dhe fryma. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 06.07.11 11:09

"Nėn pretekstin se i duam, ne qėndrojnė pranė tyre pėr t'u kujdesur pėr ta. Por, si do tė ndihmohen ata nė qoftė se ne nuk provojmė tė rrisim nivelin e tyre tė ndėrgjegjes?
Kjo dashuri nuk ėshtė e mjaftueshme, kjo gjė shihet qartė nė fushėn e edukimit.
Kjo nuk do tė thotė qė prindėrit qė kujdesen vazhdimisht pėr fėmijėt e tyre edhe i edukojnė.
Ata nuk i kanė edukuar ata nė qoftė se nuk mund tė ju ofrojnė atyre elemente tė njė bote mė tė lartė qė fėmijėt tė mund tė mbajnė pėr gjithė jetėn.
Fėmijėt nuk edukohen vetėm duke u thėnė: "Hani ... shko flini ... punoni shumė nė klasė ... mos u shoqėroni me kėtė... etj. "
Kėto kėshilla janė sigurisht tė dobishme, por ata nuk janė ushqim pėr shpirtrat dhe mendjet e tyre.
Dhe nė qoftė se ata nuk e ushqejnė shpirtin dhe frymėn e fėmijėve tė tyre, tė mos kenė iluzione: ata nuk i kanė edukuar, ata nuk i kanė mbrojtur ".

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 08.07.11 0:45

"Ju keni armiq dhe doni tė fitoni ndaj tyre? Kjo ėshtė e njohur. Por jo me shpifje, as dinakėri, as me dhunė, as me fuqinė e parave, etj.
Nė tė vėrtetė armiqtė nuk munden me kėto armė, ata gjithmonė do tė mbajnė njė armiqėsi kundėr jush, dhe ju pėrsėri do tė keni histori me ta, nėse jo nė kėtė mishėrim, kjo do tė jetė nė ardhmen.
Supozojmė se ju ja keni arritur tė shkatėrroni armikun tuaj: ju keni zhdukur vetėm trupin e tij fizik.Nė fakt ju nuk mund tė shkatėrroni njė qenie...shpirti i tij ėshtė i pavdekshėm dhe nė anėn tjetėr, ai do tė vazhdoi tė ju urrej dhe tė hakmarret.
Pra, lufta vazhdon dhe nuk mbaron asnjėherė.
Secili bėn gabime, shumė vende gabojnė duke besuar se mund tė shkatėrrojnė armiqtė e tyre me forcėn e armėve, spiunazhit apo manovrave politike. Njė vend gjithmonė mund tė neutralizojė njė tjetėr pėr njė kohė, por herėt a vonė do tė marrė njė hakmarrje. Pra, duhet gjetur metoda tė tjera. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 08.07.11 23:19

"Muzika nuk ėshtė vetėm njė koleksion i tingujve tė prodhuar nga instrumentet. Muzika veē ekziston nė brendėsi tė njeriut sikur njė harmoni mes mendimeve, ndjenjave dhe veprimeve.
Ēdo akordim harmonik i mendimeve, ndjenjave dhe veprimeve ėshtė muzikė.
Ideale ėshtė qė tė arrihet kjo harmoni me vetvete pėr tė hyrė mė pas nė harmoni me tė gjitha qeniet nė tokė dhe me gjithė universin.
Nė vėllazėrinė tonė, harmonia ėshtė themeli i punės sonė kolektive, sė pari harmonia e brendshme dhe pastaj harmonia me gjithēka qė ekziston.
Kjo ėshtė arsyeja pse ne kemi njė repertor tė kėngėve mistike. Kėto kėngė janė ēelėsat magjik, qė na hapin botėn e harmonisė ".

Omraam Mikhael Aivanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 09.07.11 19:44

"Mos thoni qė jeni " nė kėrkim " tė sė vėrtetės, sepse kjo ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė mos e gjetur atė. Kushdo qė pret se ka gjetur diēka dhe mund tė thotė:" kjo ėshtė e vėrteta! ", mashtrohet.
E vėrteta ėshtė bota nė tė cilėn ne jemi tė zhytur: nė tė cilėn ne jemi tė lidhur me tė, ne jemi njė me tė, ėshtė e pamundur tė ndahemi nga ajo.
Ne jetojmė nė tė vėrtetėn, hamė, marrim frymė, ne jemi nė tė dhe ajo ėshtė ne. Prandaj, ju duhet tė ndaloni sė menduari se ajo vjen nga jashtė.
Ato qė mund tė vijnė nga jashtė, janė vetėm ballafaqimet me qenie, objekte, libra, vepra arti qė zgjojnė te ju njė intuitė tė sė vėrtetės, kjo ėshtė e gjitha ".

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 10.07.11 20:35

"Duani (dashuroni) dhe tė gjitha dyert do tė hapen para jush. Pra, mos pyetni veten pse jeni tė pakėnaqur, pse keni kaq shumė dėshtime ... kjo thjesht ėshtė sepse ju nuk keni dashuri. Sikur tė kishit dashuri, asgjė nuk do tė ju rezistojė, sepse kur kemi dashuri, nuk qėndrojmė joaktiv pa bėrė asgjė. Dikush do tė thotė: "Por unė jam i sėmurė. - E pra, pikėrisht, sepse ju nuk keni dashuri. - Por ēfarė lidhje ka kjo? – Sikur tė kishit pasur dashuri pėr shėndetin, shumė kohė ajo do tė ishte vendosur. Nėse jeni tė sėmurė kjo vjen ngase ju nuk e duani nė tė vėrtetė shėndetin. Ja pėrgjigja: "Kur keni dashuri pėr atė qė ėshtė e mirė dhe pėr atė qė ėshtė e bukur, dhe jetoni ditė e natė me kėtė dashuri, asnjė forcė nė univers nuk do tė mund tė ju rezistojė. Sepse nuk ka asgjė mė tė lartė se dashuria, sepse bota ėshtė krijuar nga dashuria, dhe tė gjitha forcat i binden dashurisė".

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 11.07.11 11:38

"Ju kurrė nuk duhet tė harroni se gjendja e juaj e brendshme nuk ka te bėjė vetėm me juve, por ajo gjithashtu ndikon tė tjerėt rreth jush. Nėse jeni tė papastėr (me " tė papastėr ", dua tė them, tė padrejtė, tė pandershėm, xheloz, egoist, lakmitar ...), me manifestimin e tyre ju do t’i ndotni edhe tė tjerėt.
Natyrisht ju dėshironi qė tė bėni mirė, por duhet t’a dini se ju nuk mund tė bėni ndonjė tė mirė, nė qoftė se ju nuk i keni larguar ndyrėsirat tuaja. Ja kjo ėshtė e tėra, kjo ėshtė absolute.
Nėse vėrtetė doni pėr tė ndihmuar njerėzimin, ju duhet sė pari tė pastroheni.
Edhe nėse nuk i thoni asgjė askujt, edhe nė qoftė se nuk takoni asnjeri, me pastėrtinė tuaj, qė do tė thotė me praninė tuaj tė vetme, me vetėmohimin tuaj, sakrificėn tuaj, do kontriboni pėr tė pastruar atmosferėn e tokės. Por nėse ju jeni tė papastėr, ju do tė kontriboni pėr tė helmuar botėn e tėrė. Pra, ėshtė e kot pėr tė shkuar kudo dhe tė thuash se do tė bėni mirė! "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 14.07.11 21:24

"Sa njerėz mashtrohen dhe lėndohen duke mos hequr dorė nga ajo qė nuk e kanė!
Ata kurrė nuk ndalen nė atė qė kanė, por gjithmonė nė atė qė nuk e kanė.
Tė gjithė atyre qė ankohen, do tė ju thoja: "Ja, unė ju jap njėzet milionė e nė ndėrrim tė kėsaj ju mė jepni sytė tuaj." Oh, ata do tė fillojnė tė bėrtasin: Nė asnjė mėnyrė – Dhe pastaj njėzet milionė pėr veshėt tuaj ...njėzet milionė pėr krahėt tuaj ... dhe njė tjetėr njėzet milionėsh pėr kėmbėt tuaja ", etj ...
Oh, kjo shkon shumė lart, arrijmė nė miliarda. E pra, edhe para kėsaj shume tė madhe, ata do tė refuzojnė.
Atėherė, pse ata ndjehen tė varfėr? Ata janė tė pasur, thjesht nuk e shohin kėtė. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 15.07.11 13:27

"Ka njerėz qė pretendojnė se nuk mund tė dėgjojnė njė muzikė " qė ata nuk e kuptojnė ".
Por ēfarė do tė thotė kjo? Nė muzikė, tė kuptuarit nuk ka rėndėsi, por senzacioni qė ndjen si rezultat i vibrimit, i harmonisė sė tingujve.
A e kuptojmė ne kėngėn e zogjve, murmurimėn e burimeve dhe rrjedhave, apo shushurimėn e erės nė degėt e pemėve? Jo, por jemi te shtangur, tė mahnitur, dhe kjo ėshtė thelbėsorja.
Pėr tė njėjtat arsye ėshtė gjithmonė mė mirė pėr tė kėnduar kėngėt nė gjuhėn qė eshtė shkruar edhe nė qoftė se nuk e dimė kuptimin, ekziston njė lidhje mes fjalėve dhe muzikės, dhe njė pėrkthim e shkatėrron kėtė lidhje.
Muzika nuk ėshtė bėrė me qėllim qė tė kuptohet, por qė tė tė ndihet. Edhe kur shoqėrohet me fjalėt, kuptimi i fjalėve ėshtė dytėsor. Pra, studjoni mirė natyrėn e gjendjes nė tė cilėn ju hedh muzika qė ju dėgjoni, nė mėnyrė qė tė shėrbeheni nga kjo gjendje pėr punėn tuaj shpirtėrore ".

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 17.07.11 13:28

"Pėr tė arritur urtėsinė, duhet tė keni kaluar nėpėr vėshtirėsitė mė tė mėdha, testet mė tė mėdha. Urtėsia e dikujt flet pėr tė gjitha pėrvojat qė ai ka bėrė, tė gjitha fitoret qė fitoi mbi tė keqen dhe ju duhet tė ndjeni respekt dhe admirim pėr tė , sepse ai pėr tė arritur kėtė e ka paguar shtrenjtė .
Dhe nėse ai ėshtė me tė vėrtetė i urtė, ju e lexoni nė qėndrimin e tij, pamjen e tij, nė sigurinė e besimit, punės dhe kohės, ajo triumfon mbi tė gjitha rezistencat. Edhe nė qoftė se ai mban nė fytyrėn e tij shenjat e vuajtjeve, ėshtė prania e dritės, diēka e thellė qė shkėlqen, qė rrezaton. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 18.07.11 14:44

"Kur tė zgjoheni nė mėngjes, pse menjėherė nuk jeni tė vetėdijshėm se jeni tė privilegjuar?
Ju keni krahėt, kėmbėt, duart, gojėn, veshėt, sytė ...
Supozoni se nė njė mėngjes kur tė zgjoheni ju konstatoni se nuk mund tė shihni, as tė dėgjoni, as tė lėvizni njė gjymtyrė ... Kjo mund tė ndodhė - ose madje edhe tė mos zgjoheni fare! ...
Por ēdo mėngjes zgjoheni me tė gjitha aftėsitė tuaja dhe ju nuk jeni tė vetėdijshėm, dhe jeni mosmirėnjohės.
Ju keni thesare, ju keni mundėsi tė jashtėzakonshme, por meqė ju mungojnė pak para, nuk keni fituar suksese qė keni shpresuar, jeni ende duke u ankuar, tė rebeluar dhe tė pakėnaqur.
Mendoni pėr kėtė dhe meteni kėtė mosmirėnjohje, kėtė mungesė tė inteligjencės.
Pra, mėsoni tė falenderoni ēdo ditė. Kur ju zgjoheni dhe shihni se ju jeni kėtu, i paprekur, me tė gjitha aftėsitė tuaja, falenderoni, dhe ju do tė ndjeheni tė bekuar ... "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 24.07.11 20:56

Zoti - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė.
"Sa shumė filozofė, teologė, mistikė janė pėrpjekur pėr tļ dhėnė njė pėrgjigje kėsaj pyetje: Ēfarė ėshtė Perėndia? Asnjė nuk ka arritur, sepse nuk mund tė shpjegohet me fjalė.
Ne mund tä dimė se ēfarė ėshtė Perėndia vetėm nėse njė ditė jemi tė aftė tė bashkohemi me Tė. Nė atė moment, po, ne e dimė, por kėtė do ta dimė vetėm ne, dhe nuk do tė mund t’a bėjmė qė tė tjerėt t’a kuptojnė .
Kur ne flasim pėr Shpirtin kozmik dhe Frymėn univerzale, ne flasim pėr Perėndinė qė ėshtė si njė njėsi e vetme, por e polarizuar.
Kėtij entiteti tė papėrshkrueshėm, tė pakonceptueshėm, ne mund tļ afrohemi pranė vetėm nėpėrmjet meditimit, lutjes, ku shpirti ynė hyn nė kontakt me Fymėn univerzale dhe fryma jonė me Shpirtin kozmik. Kėshtu qė njė ditė bėhet bashkimi i pėrsosur. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 30.07.11 0:00

"Tė gjithė ata qė janė tė pandershėm, tė padrejtė, tė kėqinj, nuk mund tė besojnė se ka njerėz qė janė tė ndershėm, tė drejtė dhe tė mirė, sepse ata e gjykojnė botėn nėpėrmjet tyre, kėshtu qė ata janė gjithmonė kritikė dhe tė dyshimtė.
Nė anėn tjetėr ata qė posedojnė cilėsi tė larta morale nuk i vėrejnė aq shumė defektet e atyre qė janė rreth tyre, sepse ata i shohin tė tjerėt pėrmes cilėsive qė ata posedojnė.
Njeriu sheh vetėm me anė te syve tė tij, e ky shikim formohet sipas mendimeve dhe ndjenjave tė tij.
Nėse takoni njerėz qė flasin vetėm pėr gabimet e tė tjerėve, tė jeni tė vetėdijshėm se kjo vjen kryesisht nga vetja e tyre, sepse janė ata qė i kanė ato defekte.
Nė qoftė se ata kanė fisnikėri, mirėsi, ndershmėri dhe mbi tė gjitha dashuri, ata i gjejnė tė gjitha kėto cilėsi tė mira edhe tė tjerėt. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 30.07.11 15:23

"Universi i bindet ligjit tė ritmit. Ēdo gjė ėshtė me ritmėm nė univers, dhe vetė njeriu i takon kėtij ritmi tė madh kozmik.
Nė mėnyrė tė dukshme ose jo, secila nga funksionet biologjike ose psikologjike ėshtė e qeverisur nga ligjet e ritmit. Dhe sipas mėnyrės sė jetės, nepėrmjet mendimeve, ndjenjave, veprimeve, njeriu hyn pak a shumė nė harmoni me ritmin universal.
Qysh prej fillimit tė njerėzimit, muzika, vallėzimi janė vetėm pėrpjekje pėr tė ri-hyrė nė kėtė ritėm universal apo pėr tė qėndruar atje. Kjo ėshtė arsyeja pse nė njė kohė ose nė njė tjetėr gjatė historisė, tė gjitha kulturat i kanė dhėnė muzikės dhe vallėzimit atribute me origjinė hyjnore. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 31.07.11 11:00

"Cili ėshtė Zoti i vetėm dhe i vėrtetė? ... Cila, nga tė gjitha religjionet, ėshtė superior ndaj tė tjerave? ... Mos bėni pyetje tė tilla.
Dhe mos pritni qė tė ju paraqesim kėtė apo atė Zot nga jashtė pėr t’a adhuruar.
Zoti ėshtė brenda jush dhe ju duhet t’a kėrkoni dhe t’a gjeni aty.
Sa kohė qė ju e kėrkoni Zotin jashtė jush, mes Tij dhe juve do tė ketė gjithmonė njė distancė, njė ndarje.
Dhe ēfarė ėshtė edhe mė e keqe ėshtė se nė kėrkimi tė Zotit jashtė, ju ndaheni nga vetja juaj e vėrtetė.
Kjo ėshtė arsyeja pse nuk mund ta gjeni, kaloni nėpėr tė gjitha llojet e gjendjeve kontradiktore: njė moment ju jeni nė paqe, kuptimin i jetės ju duket i qartė dhe pastaj befas ju jeni i shqetėsuar, i trazuar, tė gjitha errėsohen. Po, deri sa qenia njerėzore nuk e kėrkon Hyjninė brenda vetėvetes, aq kohė sa ai nuk punon pėr t’u identifikuar me tė, ai ndjehet i ndarė, nė mėdyshje. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 01.08.11 11:05

"Njerėzit priren tė mendojnė se ata janė tė vetmit nė univers qė janė me tė vėrtetė tė gjallė dhe inteligjent.
Por kjo ėshtė e gabuar, dhe ky keqkuptim ėshtė shkaku i asaj qė, pėr shekuj me radhė, vdekja ėshtė vendosur nė kulturė dhe mentalitet.
Nėse ju doni tė jeni me tė vėrtetė i gjallė dhe inteligjent, mendoni se ēdo gjė rreth jush, gurėt, pemėt, malet, qielli, dielli janė po aq tė gjallė dhe inteligjent si ju, bile edhe mė shumė. Kjo ėshtė psikologjia e fillestarit (inicuesit).
Pėr sa kohė qė njerėzit mendojnė se ata janė krijesa tė vetme qė mendojnė dhe pjesa tjetėr e universit nuk mendon, nuk kupton, nuk ka ndjesi, ata nuk do tė bėjnė ndonjė progres. Mos harroni se dielli ėshtė njė qenie inteligjente dhe e gjallė, dhe ai do t'ju udhėzoj.
Njė ditė bota do tė jetė e detyruar tė pranojė kėtė tė vėrtetė. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 03.08.11 21:01

"Jeta e pėrditshme e shumė njerėzve ėshtė e pėrbėrė nga vuajtja, pretendimi, lufta, fyerje. Pėrse? Kjo vjen pėr shkak se fusha e tyre e ndėrgjegjies ėshtė aq e kufizuar dhe e ngushtė sa qė asgjė nuk duket mė e rėndėsishme se shqetėsimet e tyre, ambiciet e tyre, dashuritė e tyre, grindjet e tyre.
Ata nuk e shohin pafundėsinė e qiellit mbi ta, gjithė kėtė hapėsirė tė pafund.
Nė qoftė se ata duan t’i ngrisin sytė, ata do tė heqin kėto kufizime dhe do tė marrin frymė mė lehtė. Po ajo ėshtė vetėm njė drejtim shikimi.
Ai qė mendon pėr pafundėsi, pėrjetėsi, fillon tė mendojė se rri pezull mbi ēdo gjė, qė asgjė nuk mund t’a prek, asnjė ngacmim, asnjė vepėr, asnjė humbje, sepse njė tjetėr vetėdije ėshtė duke u zgjuar te ai. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 12.08.11 21:42

"E ardhmja juaj do tė jetė ajo qė jeni duke e ndėrtuar nė tė tashmen.Pra, kjo "tani " ka rėndėsi dhe llogaritet.
E ardhmja ėshtė njė zgjerim i sė tashmes, dhe e tashmja nuk ėshtė asgjė tjetėr veēse njė pasojė, rezultat i sė kaluarės.
Ēdo gjė ėshtė e lidhur, e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja dhe ato nuk janė tė ndara.
E ardhmja do tė ndėrtohet mbi themelet qė ju i vendosni tani.
Nė qoftė se kėto themele janė me tė meta, sigurisht qė ėshtė e panevojshėm qė tė presim njė tė ardhme tė jashtėzakonshme, por nėse ato janė tė forta, nuk ka nevojė pėr t'u shqetėsuar.
Me rrėnjė tė tilla, ju do tė keni trungun, degėt dhe frutat. E kaluara ėshtė e kaluar, por ajo lind tė tashmen, dhe e tashmja paraqet rrėnjėt e sė ardhmes.
Pra, tani qė ju mund tė ndėrtoni tė ardhmen tuaj duke pėrmirėsuar tė tashmen. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 18.08.11 15:44

"Ju doni tė tregoni qė jeni inteligjent? E pra, kjo ėshtė e thjeshtė.
Ju mund tė tregoheni tė zgjuar nėse kapėrceni tė metat e hasura nė jetėn e komunitetit, nė qoftė se ju mund tė rivendosni kudo paqe duke demonstruar dashuri, durim, mirėsi.
Filloni duke hequr dorė nga kritikat dhe kjo do tė jetė njė fitore e madhe pėr ju, do tė jeni i lumtur qė do tė arrini tė instaloni harmoni brenda jush dhe pėrreth jush.
Ju duhet tė kuptoni se marrėdhėniet e njeriut janė diēka shumė mė komplekse.
Simpatitė tuaja dhe antipatitė tuaja janė tė vendosur nė pėrgjithėsi nga temperamenti juaj, temperamenti ėshtė njė trashėgim i rimishėrimit nga e kaluara, kėshtu qė si mund tė jeni tė sigurt pėr korrektėsinė e gjykimit tuaj? ... Mė mirė tė heqni dorė qė tė gjykohen tė tjerėt, ēfarėdo qė bėjnė ėshtė aferė e tyre, dhe ata do tė kenė pėrgjigje njė ditė pėr qėndrimin e tyre.
Ēfarė ėshtė mė e rėndėsishme pėr ju, ėshtė qė me tė afėrmin tuaj tė keni marrėdhėnie qė ju lejon tė pėrparoni, tė evuloni dhe tė jeni i dobishėm pėr tė. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 28.08.11 21:53

"Ēdo ditė, kaloni tė paktėn disa minuta pėr tė futur harmoni brenda jush.
Mbyllni sytė dhe pėrpiquni pėr tė pastruar mendjen nga problemet e pėrditshme, dhe drejtohuni drejt majave, drejt burimeve tė jetės qė e mbushin gjithė universin. Kur ju ndjeni se e keni ndaluar rrjedhėn e mendimeve, tė ndjenjave dhe tė pamjeve qė ju kalojnė, shqiptoni brenda jush fjalėn "faleminderit".
Kjo ėshtė fjala mė e thjeshtė, por qė zgjidhė tė gjitha tensionet, pėr shkak se duke falenderuar ju i dorėzoheni qiellit, ju dilni nga rrethi i ngusht i vetes tuaj tė kufizuar pėr t'u bashkuar me paqen dhe ndėrgjegjen kozmike ...
Qėndroni sa mė gjatė qė tė jetė e mundur nė kėtė gjendje, dhe kur tė ktheheni, do tė ndjeni se elemente tė reja e shumė tė ēmuar kanė hyrė nė jetėn tuaj: qetėsia, qartėsia, forca. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 03.09.11 8:19

"Ēdo ditė qė meditoni, luteni... Kėto janė momente tė mrekullueshme, mė tė mirat e jetės tuaj.
Por ka ende njė gjė qė mungon: tė gjitha energjitė tuaja, impulset tuaja nuk kanė marrė njė vendim, njė adresė.
Kur dėshironi tė dėrgoni njė letėr nė qoftė se ju nuk e keni shkruar adresėn, ajo kurrė nuk do tė arrijė. Ju duhet tė keni njė adresė, dhe pastaj, edhe nėse atė e humbisni nė rrugė, dikush do t’a gjejė dhe do tė vendos nė kuti.
Nė mėnyrė tė ngjashme, mė mirė ėshtė qė edhe energjia jonė shpirtėrore tė ketė njė adresė, qė ajo tė jetė e pėrqendruara dhe e drejtuar drejt njė qėllimi tė veēantė, ndryshe ato bien nė rezervuarin e madh kozmik, ku ato shpėrndahen pa prodhuar rezultate tė mėdha.
Pėr tė marrė rezultate, ka vetėm njė rrugė: pėrqendrimi i energjisė drejt njė qėllimi ".

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 11.09.11 18:44

"Ju doni tė jenė tė lumtur?
E pra, nė vend qė tė pėrpiqen pėr tė marrė atė qė nuk e keni tashmė, filloni tė jeni mirėnjohės pėr gjithēka qė keni nė planin fizik, mendor, shpirtėror dhe pėrpiquni qė tė tjerėt tė pėrfitojnė.
Pėr tė qenė tė lumtur, kultivoni aftėsinė qė tė gėzoheni dhe tė falėnderoni sidomos pėr gjėra qė ju i keni lėnė pas dore mė parė.
Ēdo ditė, pėrpiquni pėr tė gjetur tė paktėn njė rast, njė takim, njė mendim qė ėshtė i mirė pėr ju dhe vendosni nė kokėn tuaj, nė zemrėn tuaj.
Nėse ju dini tė falėnderoni Zotin ēdo ditė, nė qoftė se e vlerėsoni pėr tė gjitha qė Ai ju jep, ju keni sekretin magjik qė mund tė transformojė jetėn tuaj. Dhe entitetet e ndritshme nga bota e padukshme, do tė afrohen afer jush pėr tė ju ndihmuar. Kjo ėshtė lumturia. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 15.09.11 20:31

"Ėshtė e vėrtetė e hidhur, por shumica e frutave dhe perimeve qė ne hamė janė tė mbushura me forca negative. Sepse toka ėshtė njė varrezė e spėrkatur me gjakun e njerėzve dhe e mbarsur me krimet e tyre.
Dhe ata qė i kultivojnė shpesh pa respekt, pa dashuri dhe nė njė gjendje tė revoltės sė brendshme, mendimet e tyre, ndjenjat e tyre hynė nė fara dhe i helmojnė.
Nga injoranca njerėzimi vazhdon tė krijojė kushte jo tė shėndetshme pėr jetesė.
Sa ėshtė e dobishme qė nė ditėt tona tė rimarrim artin e kultivimit tė tokės, sipas rregullave fillestare!
Kėto rregulla qė janė tė njohura dhe tė respektuara nė disa civilizime nga e kaluara, lidhen me energjitė kozmike, fara e hedhur nė tokė tė kap kėtė energji dhe tė japė frytet e tokės me pėrfitime maksimale ushqyese dhe shėruese. "


Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 19.09.11 12:40

"Pėr tė pėrcaktuar kuptimit qė ne i japim jetės, nuk duhet tė fillojmė tė bėjmė pyetje rreth ekzistencės sė Perėndisė.
Pikėrisht e kundėrta duhet bėrė. Duhet t’i jepim njė kuptim ēdo momenti tė pasur tė jetės dhe atėherė ne nuk do tė bėjmė pyetje nė lidhje me ekzistencėn e Perėndisė, ku kjo do tė jetė e qartė.
Perėndia ėshtė jeta, plotėsia e saj, dhe pėr ta ndjerė praninė e saj duhet tė bėheni i gjallė dhe tė shihni se rreth jush gjithashtu ēdo gjė ėshtė e gjallė : toka ėshtė e gjallė, uji ėshtė i gjallė, ajri ėshtė i gjallė, zjarri dhe drita janė tė gjalla!
Ēfarė mund tė pėrjetojė njė i vdekur ? Ēfarėdo qė ju i jepni, ai nuk do tė reagojė, sepse jeta e tij ka shkuar dhe ai nuk mund tė ndjejė dhe nuk ka asnjė ndjesi.
Pėr tė pasur ndjesi, duhet tė jemi tė gjallė. Ju do tė thoni se kėtė e dimė ... po, kėshtu teorikisht tė gjithė e dinė. Por kjo nuk ėshtė e mjaftueshme, prandaj ne kudo takojmė kaq shumė kufoma nė kėmbė qė e pyesin veten se ēfarė bėjnė nė kėtė tokė. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 26.09.11 17:57

"Ne mund tė pėrcaktojmė heshtjen, heshtjen e vėrtetė, si rajoni mė i lartė i shpirtit.
Kur ne tė kemi arritur kėtė rajon, atėherė kemi hyrė nė dritėn kozmike.
Drita ėshtė thelbi i gjithėsisė.
Tė gjitha qė ne shohim rreth nesh, njerėzit, natyrėn, objektet, madje edhe ato qė nuk i shohim, pėrshkohen dhe mbushen me dritė.
Dhe heshtja qė pėrpiqemi pėr ta bėrė gjatė meditimit ka vetėm njė qėllim: bashkimin me dritėn qė ėshtė e gjallė, e cila ėshtė e fuqishme dhe ku depėrton gjithė krijimin."

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 04.10.11 0:15

"Ju njihni tė paktėn njė qenie, qoftė e gjallė apo e vdekur, qė ka dhėnė prova tė menēurisė sė madhe, tė njė kuptimi mė tė lartė tė gjėrave.
Atėherė, sa herė qė ju paraqitet mundėsia thoni: "Mirė, kjo ėshtė ajo qė unė mendoj. Por sikur ai person tė ishte nė vendin tim, si do tė reagonte? "
Dhe pastaj, nėpėrmjet mendimeve tuaja dhe tė atij, ju do tė bėni korrigjime dhe pėrmirėsime. Instinktivisht, njerėzit kanė tendencė pėr tė krahasuar veten me tė tjerėt, por nė pėrgjithėsi pėr tė menduar se ata janė mė tė mirėt, mė tė ndershmit, mė inteligjentėt...
Por ēfarė mund tė sjellė ky krahasim? Jo shumė gjė.
Ne nuk duhet tė krahasohemi me njerėz tė thjeshtė, mediokėr por me ata qė na kalojnė.
Dhe nė histori ka kaq shumė qenieve tė tilla tė larta tė cilėt, nė qoftė se ne studjojmė jetėn dhe filozofinė e tyre, mund tė na shėrbejnė si kriter!
Pėr tė evoluar ne duhet tė krahasohemi me ata. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 08.10.11 15:53

"Nėse doni tė mos humbisni shpresėn dhe kurajon, ju duhet tė dini qė mė parė se, ēdo gjė qė do tė bėni, ju do tė hasni edhe vėshtirėsi.
Edhe nė qoftė se ju keni projekte tė mrekullueshme nė mendje, mos u mbushni me iluzione, sepse nė rastin e parė tė vėshtirėsive ju do tė humbsni ekuilibrin tuaj dhe do tė jeni nė kolaps.
Po, sepse nė jetė, ne nuk duhet kurrė tė harrojmė, ne jemi gjithmonė tė obliguar tė kalojmė nėpėr kohė tė vėshtira bile edhe shumė tė vėshtira.
Mbi tokė kėshtu ėshtė, domosdoshmėrisht u nėnshtrohemi alternimeve: ditės dhe natės, tė nxehtit dhe tė ftohtit, gėzimit dhe pikėllimit, pranverės dhe dimrit.
Ne duhet tė pranojmė dhe tė mėsohemi tė punojmė me njėra-tjetrėn. Por mos u mashtroni, kur ju keni arritur tė kapėrcni disa prova, do tė vijnė tė tjera.
Por tė fort nga pėrvojat tuaja tė mėparshme, ēdo herė do tė fitoni. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 14.10.11 23:45

"Edhe nė qoftė se dikush me tė vėrtetė ju ka bėrė keq, mos thoni:" Unė gabova nė kėtė person, unė i kam besuar, dhe ai ka qenė i pabesė me mua, i pandershėm, tradhtar: tani ai ėshtė armiku im dhe unė do t’a luftoj dhe do tė hakmerrem."
Po, ėshtė e vėrtetė ju keni gabuar nė lidhje me karakterin e atij personi dhe jeni duke vuajtur. Por nė fakt gabimi mė i madh ėshtė ai qė jeni duke e bėrė tani, duke adoptuar njė qėndrim armiqėsor, vuajtja jote do tė jetė edhe mė serioze.
Jo vetėm ndjenjat e kėqija, dėshira pėr hakmarrje qė do tė prishin harmoninė tuaj tė brendshme, por ju do tė humbasin pėrgjithmonė atė person.
Nė rregull, ai ėshtė sjellė keq, por nėse ju dini, nėse ju i jepni rastin qė ai tė bėhet i vetėdijshėm pėr fajin e tij dhe ta korigjojė, me kalimin e kohės ai mund tė bėhet ndoshta njė mik i vėrtetė . "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 19.10.11 0:26

"Kur jeni tė pakėnaqur me jetėn dhe vuani, shpesh nuk janė ndryshimet materiale ato qė ju mundėsojnė pėrmirėsimin e gjendjes suaj tė brendshme, por ndryshimet nė mendimet dhe ndjenjat tuaja.
Natyrisht, nė qoftė se ju vuani fizikisht, juve ju duhen mjete fizike.
Nėse keni njė lėndim ose njė kėmbė tė thyer, edhe mendimet dhe urimet mė tė mira nuk do ju shėrojnė dhe nuk do tė ju largojnė dhimbjen: para se ndikimit i tyre tė sjellė pėrmirėsime nė kėtė drejtim duhet shumė kohė.
Por kėto mendime dhe ndjenja mund tė ju ndihmojnė tė duroni kėto vuajtje, sepse ka ende njė veprim tė mendimeve dhe tė ndjenjave nė trupin fizik.
Mendimet dhe ndjenjat harmonike ndikojnė nė qarkullimin dhe pastrimin e gjakut dhe kur gjaku ėshtė i pastėr ai kontribuon nė mėnyrė mė efektive nė shėndetin e trupit. Edhe plagėt shėrohen mė mirė dhe mė shpejtė. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 19.10.11 23:44

"AURA ėshtė lėkura jonė shpirtėrore. Dhe ashtu siē ėshtė e dėshirueshme qė lėkura jonė fizike tė jetė e butė dhe e mirė, ashtu edhe ajo shpirtėrore duhet tė jetė gjithėpėrfshirėse dhe e fortė.
Ka njerėz qė vazhdimisht ankohen pėr mėnyrėn se si i shikojmė, mėnyrėn se si u flasim, se si i trajtojmė. Ata janė aq tė ndjeshėm sikur tė kishin plagė kudo. Ata me kėtė tregojnė se AURA e tyre ėshtė shumė e hollė.
Pse? Sepse ata nuk kanė dashuri tė madhe.
Ndėrsa ata tė cilėt kanė njė AURA shumė tė gjerė, atyre mund t’u themi ēfarė tė duam, kjo nuk do t’i shqetėsojė, nuk do tė mėrziten, sepse ata kanė shumė dashuri.
Pra, nėse ju jeni kaq tė ndjeshėm ndaj kritikave, mos u pėrpiqni pėr tė justifikuar veten, ėshtė vetėm se ju nuk keni mjaft dashuri pėr tė mbushur boshllėqet, pėr tė ndėrtuar mure tė trasha dhe pėr tė parandaluar rrymat negative qė tė kalojnė AURĖN tuaj. "


Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 23.10.11 21:12

"Ēdo ditė, ēdo orė, madje ēdo sekondė, ju e pėrcaktoni tė ardhmen tuaj.
Ju keni njė mendim tė mirė, njė ndjenjė tė mirė? Shumė shpejt pėrcaktoheni nė drejtim tė dritės.
Por nėse pas pak minutave mė vonė shkaku i njė personi apo ngjarje, jeni pėrshkuar nga njė mendim egoist, i padrejtė ose njė ndjenjė e xhelozisė drejtimi do tė ndryshojė dhe ju do kaloni nė anėn e errėsirės.
Edhe nė qoftė se nė planin fizik ne nuk shohim ndonjė ndryshim, sepse kėto mendime dhe kėto ndjenja nuk kanė kohė tė mjaftueshme qė tė konkretizohen, diēka ėshtė ndryshuar lart, nė drejtim.
Kur njė dispeēer aktivizon njė levė komandimi, treni ndryshon hekurudhen e saj.
E pra, kjo ėshtė ajo qė njeriut e bėn ēdo ditė e nganjėherė njėqind apo njė mijė herė nė ditė. Ashtu si nė tė gjitha regjistrat, secili ndryshim i saj regjistrohet, por nuk prodhon asgjė definitive nė planin fizik, sepse ato neutralizojnė njėri-tjetrin.
Ju patjetėr doni tė orientoheni drejt dritės? Atėherė bėni qė vendosmėria juaj tė mbetet e pandryshuar. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 31.10.11 11:48

"Meditimi ėshtė njė ushtrim i vėshtirė, sepse kėrkon njė zotėrim tė mendimit.
Por mendimi ėshtė rebel, atij i pėlqen tė bredh, gjarpėron dhe nėse pėrpiqesh pėr t'a ndaluar papritur, do tė bllokoni trurin tuaj.
Duhet butėsisht tė filloni tė lėvizni kėtė pajisje siē ėshtė truri, ashtu siē bėjmė me njė motor qė tė ngrohet para se tė fillojė tė lėvizė njė makinė.
Pra, kur doni tė meditoni, mos provoni tė dominoni mendimin tuaj, sepse ju hakmerret, madje edhe ju hedh poshtė.
Filloni duke u vėnė nė njė gjendje tė paqes, harmonisė dhe pastaj butėsisht sjellni mendjen tuaj nė drejtim qė ju doni qė ai tė marrė: pas njė kohe, do tė jetė nė dispozicionin tuaj dhe do tė ju bindet.
Ne duhet tė jemi shumė tė zgjuar, shumė diplomat me mendimet tona.
Kur tė mėsoni t’i dominoni ato, gjatė gjithė ditės pa ndėrhyrė, ato do tė vazhdojnė nė drejtimin qė ju keni kėrkuar pėr t’i dhėnė . "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 03.11.11 21:01

"Sa njerėz kanė mbetur tė vdekur nga hidhėrimi ose kanė kryer edhe vetėvrasje pėr shkak tė shpifjeve, urrejtjes, letrave tė padrejta, artikujve helmues! Po ashtu edhe sa artistė pėr shkak tė kritikave tė kėqija dhe talljeve! ...
Nėse e keqja kishte njė fuqi tė tillė mbi ta, ėshtė se ata nuk dinin se si t’a ndryshonin atė.
Pėr t'i rezistuar tė keqes, ne duhet tė mėsojmė nga Toka.
Po, shikoni se si Toka pėrdor papastėrtitė, mbeturinat qė ne i hedhim: ajo i merr ato si njė material shumė tė ēmuar, plehun, i cili merrė pjesė nė zhvillimin e tė gjitha llojeve tė bimėve tė gjalla, aromatike, ushqyese.
Pra, pse Njeriu nuk i di tė fshehtat qė i di Toka. Pse ai duhet tė dorėzohet ndaj poshtėrsive siē janė kritikat, thashethemet, shpifjet? "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 15.11.11 0:38

"Lumturia ėshtė tė duash nė pafundėsi. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 22.11.11 0:16

"Pse njeriu ėshtė i dobėt, pse njeriu ėshtė i pakėnaqur?
Pėr shkak se ai dėshiron tė kėrkojė tė gjitha, madje edhe Zotin, jashtė tij.
Por Zoti ėshtė nė ne, ne nuk mund tė ndahemi nga Ai.
Nėse kėrkohet nė kėtė mėnyrė mes nesh dhe Atij mė shumė do tė vendosen ekrane tė errėta, shtresa tė padepėrtueshme, por Ai ėshtė kėtu, Ai ekziston.
Asgjė nuk ėshtė mė reale dhe mė e vėrtetė se ekzistenca e Zotit.
Nese ne nuk mund tė provojmė atė ėshtė pikėrisht njė argument nė favor tė tij.
Nė qoftė se Zoti do ishte i tillė ashtu si ne e duam, qė tė mund ta shohim, ta prekim, Ai do tė ishte tepėr i kufizuar, ai nuk do ishte mė Zot ... Mjafton tė ndjehet ekzistenca e tij, pa dashur prova me mjete kaq tė vogla, tė pamjaftueshme, siē janė tonat. "


Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 29.11.11 17:32

"Kudo nė hapėsirė dielli hedh grimcat e pastėrtisė sė lartė. Dhe nė qoftė se ju e dini se si tė pėrqėndrohet nė tė, ju nga trupi tuaj do largoni tė gjitha llojet e mbeturinave dhe do ti zėvendėsoheni kėto me grimca tė reja, tė gjalla, plotė dritė.
Ky ėshtė njė ushtrim jashtėzakonisht i dobishėm qė ju mund ta bėni qė nė mėngjes gjatė agimit duke medituar .
Me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd, pėrpiquni pėr tė marrė kėto grimca hyjnore dhe vendosni nė ju, kėshtu qė gradualisht, ju e ripėrtrini tė qėnit tuaj, dhe mendoni se jeni duke veprouar si njė bir i Perėndisė, nėpėrmjet diellit. " "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 05.12.11 14:34

"Si tė lidhemi me Zotin, kjo Qenje qė pėr ne ėshtė aq e pakapshme, e paarritshme, e padepėrtueshme?
Mėnyra mė e mirė pėr t’u lidhur me Tė, pėr Ta ndjerė, bile edhe pėr Ta prekur, ėshtė qė tė punojmė me dritėn, tė pėrqėndrohemi nė dritė, tė zhytemi edhe mė thellė nė tė, tė gėzohemi nė tė, sepse drita ėshtė njė shprehje e madhėshtisė hyjnore.
Drita ėshtė si njė oqean i jetės qė vibron, qė rrah, ju mund tė notoni nė tė, tė pastroheni, tė frymoni, tė pini dhe madje edhe tė hani ... vetėm nė brendi tė dritės ju mund kapni diēka nga thelbi i Hyjnisė. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 11.12.11 22:22

"Ne kurrė nuk mund tė themi se e dimė ose e kemi tė Vėrtetėn.
Sepse ashtu si njė trup qė ėshtė i pėrbėrė nga miliona e miliona qeliza, e Vėrteta, ky parimi i pėrjetshėm pėr tė cilėn ne duhet tė pėrpiqemi, pėrbėhet nga njė numėr tė vėrtetash tė pjesshme.
Dhe kjo e Vėrtetė ėshtė njė sintezė e tė gjitha tė vėrtetave, asnjė fjalė, asnjė studim nuk mund ta zbulojė dhe kjo nuk do tė na paraqitet para nesh.
Ėshtė e mundur vetėm tė dimė tė vėrtetat qė tė na afrojnė mė shumė te ky thelb sublim, i pėrsosur, siē ėshtė e Vėrteta.
Kėto tė vėrteta prekin aspekte tė shumta tė botėve tė ndryshme: fizike, astrale, mentale, shkakore, atmike, budiste...
Nėse ju bėni pėrpjekje pėr tė studiuar me seriozitet dhe me durim tė gjitha kėto aspekte, ndoshta njė ditė mund shihni tė Vėrtetėn e cila pėrfshin gjithė ekzistencėn. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 17.12.11 12:24

"Gjendja mistike, ngazėllimi, ndriēimi i shpirtit dhe i frymės, pėr shumė veta janė gjėra jonormale, madje edhe tė rrezikshme.
Sipas tyre, duhet tė kemi besim vetėm nė intelekt, nė arsye, por kur ėshtė fjala pėr kėnaqėsitė, instiktet, pasionet, ah, kjo ėshtė krejt ndryshe: nė vend se tė pėrdorin intelektin e tyre dhe tė shohin se si i fusin gjitha ato elemente tė dėmshme asgjėsimi, kėta njerėz aq tė arsyeshėm jepen tėrėsisht .
Nė kėto raste, ata mendojnė se jo vetėm qė ėshtė e lejuar, por ata inkurajohen qė tė mos sillen me arsye, nė mėnyrė qė tė pėrjetojnė sa mė shumė eksitim.
Dhe kjo ėshtė ajo qė ata e quajnė "tė jetosh".
E pra, ata gabohen, do tė ishte mė mirė e kundėrta qė ata tė kenė njė kokė tė ftohtė, dhe tė pėrpiqen tė refuzojnė kėnaqėsitė e jetės qė nė vend tė saj tė jetojnė gjendjen hyjnore ".

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 25.12.11 15:09

"Kur dikush qė ėshtė shumė i pakėnaqur dhe vjen tė mė shpjegojė kėte, unė e pyes :
« A ke falėnderuar sot?
- Falendėruar ... Cilin? Pse?
- Ju mund tė ecni, tė merrni frymė? - Po .
- Ju keni ngrėnė sot? - Po .
- Dhe ju mund tė hapni gojėn pėr tė folur? - Po.
E po mirė, falendero Zotin. Ka njerėz qė nuk mund tė ecin, tė hanė apo tė hapin gojėn.. ju jeni i pakėnaqur sepse kurrė nuk keni menduar tė falėnderoni.
Pėr tė ndryshuar gjendjen tuaj, ju duhet sė pari tė kuptoni se nuk ka asgjė mė tė mrekullueshme se sa tė jesh i gjallė, duke qenė nė gjendje tė ecėsh, tė shohėsh, tė flasėsh.»
Njerėzit kanė mijėra arsye tė falėnderojmė, por ata nuk e shohin kėtė. Ata janė pėrbuzės. Kjo ėshtė arsyeja pse Qielli i teston, vetėm pėr t'i mėsuar ata qė mė nė fund tė jenė mirėnjohės. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 06.01.12 23:52

"E gjithė natyra, malet, lumenjtė, pemėt, kristalet, metalet, tė gjitha krijesat e gjalla madje edhe njerėzit nuk janė asgjė tjetėr veēse njė numėr i mishėruar. Nėse thellohemi ne kėtė ēėshtje , ne zbulojmė se asgjė nuk ekziston jashtė numrave .
Gjithēka ėshtė numėr, edhe natyra, i tėrė universi ėshtė i ndėrtuar mbi numrat qė formojnė njė kuadėr gjeometrik tė pathyeshėm i krahasueshėm me sistemin e kockave.
Pra, vetėm nė nivelin e parimeve matematika duket abstrakte, nė botėn e krijuar, ajo bėhet nga mishi dhe kockat.
Tani pėr tani, matematicienėt punojnė pa e ditur se ēfarė janė nė realitet rezultatet e llogaritjeve tė tyre.
Njė ditė ata do tė zbulojnė se tė gjitha proceset fizike, psikike, kozmike janė kėtu, tė shpjeguara nga numrat dhe nga kombinimet e tyre tė ndryshme. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 16.01.12 11:27

"Ka njerėz tė cilėt nuk kanė asnjė besim fetar dhe tė cilėt veprojnė dhe sillen mirė, por edhe tė tjerėt qė kanė besim fetar dhe tė cilėt veprojnė dhe sillen keq, gjė qė ėshtė pėr tė tė ardhur keq pėr tė dy kategoritė.
Pse?
Ata qė veprojnė natyrisht sipas rregullave tė ndershmėrisė, drejtėsisė dhe tė mirėsisė, pa bazuar veprimet e tyre nė njė parim tė ndėrgjegjshėm shpirtėror, janė tė privuar nga diēka thelbėsore qė do tė forconte bindjet e tyre dhe do t'i mbėshteste ata nė vėshtirėsi dhe nė sprova.
Si mund tė mendojnė njerzit se burimi i cilėsive tė tyre mė tė vlefshme vjen nga ata?
Si mund tė mos ndiejnė ata se mbi ta ėshtė njė Entitet qė jo vetėm posedon kėto cilėsi nė plotėsi por ėshtė edhe burimi qė i ushqen ata?
Ndėrsa ata qė pretendojnė se besojnė nė Zot dhe tė cilėt nuk bėjnė asgjė - ose shumė pak! - pėr tė manifestuar virtytet hyjnore, kjo ėshtė edhe mė keq ".

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Admin prej 18.01.12 21:35

"Entitetet - Nėse ne nuk i shohim nuk do tė thotė se ato nuk ekzistojnė

Pėr shkak se nuk kanė mėsuar ende se si tė zhvillojnė qendrat psikike qė lejojnė kontaktin me botėn e padukshme, shumica e njerėzve kanė formuar njė filozofi tė bazuar vetėm nė perceptimet e pesė shqisave, e cila i ēon nė pėrfundime tė gabuara.

Pėr shembull, cili psikiatėr, psikoanalist pranon se ērregullimet mendore shkaktohen nga prania e entiteteve tė sė keqes nė njeri ?Hulumtuesit nuk i kanė parė nė fund tė pajisjeve tė tyre, kėshtu qė ato nuk ekzistojnė.

Por ata duhet tė mendojnė: viruset, bakteret, tė cilat janė krijesa tė padukshme pėr syrin e lirė, janė tė dukshme nėn njė mikroskop, kėshtu qė pse tė mos pranojmė se mund tė ketė krijesa tė tjera qė pajisjet tona nuk janė ende mjaft tė sofistikuar pėr t'i zbuluar?

Sido qė te jetė, kėrditė qė kėto krijesa shkaktojnė janė aq tė dukshme sa edhe kėrditė e shkaktuara nga viruset, kėtė nuk mund ta mohojmė.Shkenca do tė arrijė qė njė ditė tė zhvillojė pajisjet qė do tė zbulojnė praninė e shpirtrave nga bota e padukshme .

Por, nė ndėrkohė, mė mirė ėshtė tė pranojmė ekzistencėn e tyre, dhe sidomos tė mėsojmė tė mbrojmė veten nga shpirtėrat e errėsirės duke bėrė njė jetė tė frymėzuar nga urtėsia, dashuria dhe pastėrtia, qė tė tėrheqim drejt nesh shpirtėrat e dritės. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 28.01.12 0:54

Qenja Njerezore

"Edhe aparatet me te sofistikuara nuk munden te jepin nje ide se ēfare eshte qenja njerezore.
Do jete ēdo here diēka me shume se sa qe ne mund te shohim te ai.
Prandaj nuk njihet ende ku ne kete mosnjohje ben pjese edhe mjekesia .
Po, mjekesia punon rreth qenjeve qe ajo nuk i njeh.
Sa mjeke ende kane tendence te konsiderojne qenjen njerezore sikur nje maqine !
Ata nuk e dine qe ai eshte i pushtuar nga forca, entite, inteligjence e afte te krijoje ne organizmin e tij elemente qe nuk i posedonte me pare.
Ata nuk e dine qe jashte trupit fizik, ai posedon trupin eterike, astral, mental, budike, atmik, kauzal…
Ata nuk dine se ēfare jane mendimet dhe vullneti i tyre, dhe ne arsyen me te fort frymen dhe shpirtin e tij.
Pra, atehere si mund te imagjinojme qe ata do te dine te gjejne metoda te mira per sherim ?
Per te sheruar nje te semure, nuk mjafton te merremi vetem me trupin fizike, duhet prekur me larte ne planin subtil, elemente dhe entite nga te cilat varet funksionimi i trupit fizik."

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 10.02.12 21:28

"Heshtja ėshtė shprehje e paqes, harmonisė, pėrsosmėrisė, ajo ofron kushtet mė tė mira pėr aktivitet psikik dhe shpirtėror.
Ai qė e do qetėsinė dhe e kupton arrin ngadalė pėr tė realizuar nė ēdo gjė qė ai bėn: kur lėviz objekte, kur flet, kur ecėn, kur punon, nė vend qė tė bėhet i vrullshėm ai bėhet mė i vėmendėshm, mė i ndjeshėm, mė fleksibėl.
Tė gjitha veprimet e tij, gjestet e tij, qėndrimet e tij janė mė tė thelluara nė diēka qė duket se vjen nga njė botė tjetėr, nga njė botė siē ėshtė poezia, muzika, vallėzimi dhe frymėzimi. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 04.03.12 21:19

"Muzika ėshtė gjuhė. Qė nga origjina, kjo gjuhė tingėllon nėpėr kozmos, dhe nėpėrmjet saj Zoti manifeston urtėsinė e tij, dashurinė e tij dhe bukurinė e tij.
Nga pikėpamja e inicimit, muzika supozon njohuri tė rendit tė botės, tė qenieve dhe gjėrave, shkencė e raporteve harmonike nė tė gjithė universin midis mikrokozmosit dhe makrokozmosit.
Muzika na flet pėr trashėgiminė tonė qiellore, duke vepruar nė trupat tona delikatė, ajo na lejon tė lidhemi me atdheun tonė tė vėrtetė. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Neo prej 11.03.12 22:56

"Nė veprimet tuaja, nė aktivitetet tuaja, nė tė gjitha manifestimet e pėrditshme, mėsoni qė ta doni dhe ta kultivoni heshtjen.
Pse njerėzit e lejojnė veten tė flasin me zė tė lartė, tė bėrtasin, tė hedhin objekte, tė pėrplasin dyert?
Kėto janė sjellje tė pakėndshme pėr mjedisin e tyre, por edhe tė dėmshme pėr ta.
Por a e kuptojnė kėtė ata? Jo.
Ashtu si janė, ata edhe manifestojnė, dhe tė tjerėt nuk kanė tjetėr gjė veēse t’i durojnė kėto sjellje.
E pra, kjo ėshtė njė formė shumė e dėmshme e egoizmit nė zhvillimin e tyre.
Por, kini kujdes, ju duhet tė jenė tė kujdesshėm qė tė mos tė shqetėsoni tė tjerėt me zhurma, sepse vetėm nė kėtė mėnyrė ju do tė zhvilloni shumė cilėsi: delikatesė, ndjeshmėri, harmoni, tė cilat krijojnė te ju kushte mė tė mira pėr hyrė nė kontakt me entitet tė dritės nga bota e padukshme. "

Omraam Mikhaėl Aļvanhov
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Omraam Mikhaėl Aļvanhov

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi