Objekte kulti te shenjta ne shkembenje

Shko poshtė

Objekte kulti te shenjta ne shkembenje

Mesazh  Estilen prej 04.07.11 10:59


Ndertesa kulti te shenjta ne lartesi shkembore...
Objekte kulti ne disa vende te botes jane ndertuar ne lartesi marramendese,ne vendet e mjergulles dhe me nje izolim tersor.Te tilla objekte duket se kane qene e jane'' karburanti'' i vėrtetė shpirtėror i njerėzimit

Pjesėrisht keto kėshtjella e fortifikata te lashta te pamposhtura, ,kanė njė gjė tė pėrbashkėt - janė ndėrtuar mbi shkėmbinjtė e pjerrėt, te arritshme per atje vetėm nga rrugė tė fshehta,qė kane siguruar izolim tė madh ndaj rrethinave, duke u vlerėsuar si vende me njė pėrkushtim te vėrtetė shpirtėror.

Ja disa nga keto objekte te ndertuara ne keto lartesi.Taktshang ose Manastiri Tiger Nest nė Butan

Manastirit Tiger Nest, ose Taktshang , nė Butan, eshte ndertuar nė njė shkėmb 2300 metra mbi katin e luginės PARO. Emri sipas legjendave ėshtė vendosur sepse Padmasambhava fluturoi nė vendin e manastirit mbi njė tigėr. Megjithatė, pėr tė arritur nė manastir dhe tempuj duhet te besh nje udhėtim mbi njė mushkė pėrgjatė shtigjeve tė pjerrta dhe tė ngushta..

Manastiri i ndertuar mbi shkemb -"Meteora'', Greqi

Manastiri ėshtė i vendosur nė disa formacione shkėmbore nė Greqi, nbi fushat e Thesalisė.Kėto formacione arrijnė 1800 metra mbi fushė. Ky ishte fillimisht njė kompleks i dy manastireve,nga dhjetra qe ekzistojne, qė datojn nnga shekulli 14. Gjashtė prej tyre janė ende nė kėmbė sot. Meteora do tė thotė ''pezull nė ajėr "ose"nė lartesine e qiejve "

Murgjit e parė e kane pushtuar Meteoren rreth viteve 950-970 AD.Me sa duket, ata e njohen natyrėn dhe bukurine e madhe te vendit. Format interesante tė shkėmbinjve rrethues shpjegohet nga Filipson, njė gjeolog gjermane.

Sipas tij, disa milionė vjet mė parė Meteora ishte zonė grykėderdhje e njė lumi tė madh,ku akumulohej baltė nė kėto struktura konike. Me ''ekzaltimin'' gjeografik tė Thesalisė, Greqia Qendrore, u bė njė liqen i madh. Gradualisht shkėmbinjtė e Meteoras u shkėputen nga zinxhiri i maleve te Pindit dhe nga erozioni,mori format qė ne shohim sot.
Shpellat manastire ne Cappadocia, Turqi


Pra, kemi ardhur nė peizazhin mė surreal i tė gjithė botes - oxhaqe zanash dhe kulla bosh ne Cappadocia zonė nė Turqi -nje tokė pasur me historinė dhe trashėgiminė shpirtėrore.

Sipas wiki , "Cappadocia ėshtė pėrmendur nė tregimet biblike,nė librin e Veprave 02:09, me Cappadocians duke e quajtur si njė nga vendet ku grupet e njerėzve dėgjonin tregime te Ungjillit nga Galileas nė gjuhėn e tyre,nė ditėn e Rrėshajėve,menjėherė pas ringjalljen se Jezus Krishtit. Veprat 2:05 sugjeronė se Cappadociansit nė kėtė tregim kishin "frikė Zotin e hebrenjve".

Shkembi i ''dashurise''Citadel Uēhisar - ėshtė maja mė e lartė nė rajon, dhe merrni me mend se ēfarė ėshtė gėrryer tėrėsisht ne keto vendbanime te lashtė.

Shumė nga kėto hapėsira janė pėrdorur si manastiret shpellė, edhe pse sot ata mė sė shumti frymėzojnė fotografė dhe artistė. Arkitektura e tij ėshtė gėrryer nga erozioni dhe jane shpallur ne mbrojtje si fortifikime intensive dhe tė infrastrukturės.Sigiriya, Sri Lanka - Mountain LionNdėrtuar nė njė "shkemb magme" njė mbetje e njė vullkani tė lashtė, nė qytetin e shenjtė tė Sigiriya,pėrmban rrėnojat e pallatit pranė tempullit, qė daton vitet 500 pas Krishtit.

Herė edhe mė i vjetėr (rreth shekullit tė 3 para Krishtit) e pa kėtė shkėmb, si njė vend pėr njė manastir ne malin e robėrve budiste tė Sangha . Shpellat e tyre kane ende muret vertikale, vėshtirė tė arritshme nė lartėsi.Faqet perendimore te shkembit(140 metra e gjatė dhe 40 metra e lartė) nė njė kohė kane qenė mbuluar me piktura ne tėrė sipėrfaqen e malit,ku duket se ka qenė njė galeri gjigande pikturash ... ndoshta pikturat me te tė madhe nė botė, "(citim nga John Still nė 1907).

Colorfuetet ishin pikturuar me afreske me pėrzierje tė veēantė tė eggyolkut dhe mjaltit nga bletet e egra, ku pėrshkruajne oferta ekzotike dhe nje procesion mbretėror te princeshės .Disa nga keto afreske jane fshirė nga murgjit e ''zellshėm'',qe tė mos tė shqetėsonin medituesit.

Mali ishenjtė nuk mbetet gjithmone i shenjtė pėr gjithė vitet e historisė sė tij. Pallatet e kėnaqėsisė,ndėrtuar nga "mbreti i ēmendur" Kasyapa mbajti "regjim shėndetėsor" duke ngritur hareme pėr 500 gratė e tij.

Nė njė kohė ai ishte kryeqyteti i Ceilonit. Arthur Clarke ka shkruar pėr tė si njė "burim Parajse". Pėrveē kėsaj ai ėshtė vend me njė mbrohet nga UNESCO-s dhe admirohet nga arkeologėt
Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi