Minarja misterioze ne Afganistan...

Shko poshtė

Minarja misterioze ne Afganistan...

Mesazh  Estilen prej 03.07.11 18:00E ndėrtuar  nė vitin 1190 nga perandori i madh Ghorid, ky "rrokaqiell"i lashtė enigmatik i zbukuruar, qėndron si njė raketė e drejtuar nė yje - njė minare 65-metėrshe, monumenti mė i madh i dytė fetar i kėtij lloji nė botė.

Fillimisht ajo u be per fanar - duke e bėrė atė njė lloj fari ne tokė te thatė, i rrethuar me male tė lartė 2400m: (!)Kjo strukturė madheshtore u ngrit nė kėmbė,por u harrua pėr shekuj me radhė ... deri sa u rizbulua nė vitin 1886 nga Sir Thomas Holdich; pastaj pėrsėri u harrua  dhe perseri u rizbulua nė vitin 1957.

Gjate pushtimit sovjetik nė vitin 1979 pėrsėri u ndalua hyrja nė zonė, dhe qė atėherė vetėm njė ''grusht'' njerėzish nga jashtė Afganistanit e kanė parė minaren, pėr shkak tė vendit te saj ku eshte ndertuar.Minarja tregon njė ndertese tepėr tė ndėrlikuar,te ngritur me tulla te pjekura e punuar me llaē.Eshte zbukuruar me xham tjegull (ku pėrmbajnė kaligrafi dhe vargje nga Kurani ne Kufic dhe Naskhi , nė lidhje me Marian, nėnen e Jezusit):


Dan Cruickshank, i cili vizitoi minaren, shkruan nė lidhje me mbishkrimin qe gjendet aty...: "Ky kapitull, i quajtur Merjemja, tregon si u nderuan nė Islam Virgjėresha Mari dhe Jezusi, sidhe profetėt  Abrahami dhe Isaku.

Ėshtė njė tekst i perandorit te madh Ghorids,ku citohet ne atė qė Judaizmi, Krishterimi dhe Islami e kanė tė pėrbashkėt,pamvarsisht dallimeve mes  tyre. Duket se teksti i Ghorids-it eshte vendosur kėtu pėr tė apeluar pėr harmoninė dhe tolerancėn fetare nė tokė, njė mesazh qė ėshtė mė i rėndėsishmi tani se kurrė. "

Eshtė njė ēudi se si kjo minare kullė e lashtė ende qėndron nė tė gjithe lartesine saj, duke marrė parasysh pėrmbytjet e vazhdueshme dhe tėrmetet e fuqishme tė shpeshta qė kane goditur zonėn!

Sot, disa pėrpjekje jane duke u zhvilluar pėr tė forcuar themelet e kullės, por ka edhe njė problem tjetėr:shume pillagers(vjedhes relikesh)  gėrmojn pėr tė gjetur objekte te arta nė zonė dhe ti shesin nė tregjet lokale ...


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Minarja misterioze ne Afganistan...

Mesazh  Cimi Elezi prej 03.07.11 21:32

E mrekullueshme,duket sikur e gjith struktura eshte ndertuar me mesazhe per njerezimin.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Minarja misterioze ne Afganistan...

Mesazh  LaNi prej 03.07.11 22:34

Shume shume teper e mrekullushme...

avatar
LaNi

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Minarja misterioze ne Afganistan...

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi