Simbolet Naziste

Shko poshtė

Simbolet Naziste

Mesazh  Berti69 prej 29.06.11 19:52

Simbolet NazisteZvastika, njė simbol i pagabueshėm i fuqisė naziste, u ndalua nė Gjermani pėr disa kohė. Megjithatė neo-nazistėt kanė gjetur mėnyra tė tjera, ku pėrfshihen kode dhe simbole, pėr tė shprehur bindjet e tyre pro Hitlerit.

Njė broshurė e re qė ėshtė quajtur “Fshih dhe kėrko”, e cila u publikua kohėt e fundit nė revistėn gjermane “Der Spiegel”, shpjegon trendin e ri shqetėsues. Tė gjitha simbolet e reja janė tė fshehta nė mėnyrė qė njerėzit tė mos mund t`i njohin. Shenjat e reja tė nazistėve mund tė shihen nė banderolat nė ndeshjet e sportit, si tatuazhe etj.

Krijuesi i broshurės Majkėll Ueiz, tha pėr revistėn gjermane se ky kėrkim ka si qėllim qė tė zbulojė brezin e ri tė nazistėve, veēanėrisht ata qė fshihen pas mėsuesve apo dhe punonjėsve social, tė cilėt kanė lidhje tė drejtpėrdrejtė me fėmijėt.

Njė simbol i nazistėve tė rinj ėshtė “14”, kjo shifėr ėshtė njė kodė pėr “14 fjalėt”, njė frazė kjo shumė e njohur, e thėnė nga separatisti i bardhė amerikanė Deivid Lein. “Ne duhet tė sigurojmė ekzistencėn e njerėzve tanė dhe tė ardhmen e fėmijėve tė bardhė”, ėshtė njė lloj testamenti pėr tė gjithė neo-nazistėt.

“BH” ėshtė njė tjetėr kod urrejtjeje. Kuptimi i kėtij simboli ėshtė “Gjak dhe Nder”, (Blood and Honour), me kėtė simbol pėrfaqėsohen njė grup ekstremistėsh tė bardhė, tė cilėt janė krijuar mė shumė se dhjetė vite mė parė.

Numri 88 ėshtė gjithashtu njė simbol i ri i nazistėve. Ai ėshtė i barabartė me shprehjen “Hail Hitler”, duke qenė se shkronja “H” ėshtė shkronja e 8- tė nė alfabetin gjerman. Sipas tė dhėnave ekzistojnė rreth 150 kode tė nazistėve nė Gjermani.

Shumė nga simbolet e nazistėve janė tė vjedhura dhe kjo nuk ėshtė diēka e re. Zvastika, shumė kohė pėrpara se tė bėhej simbol i vrasjeve dhe racizmit nga Hitleri dhe partia Naziste, ishte simbol i paqes pėr kultura tė shumta popullore.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi