Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 29.01.13 22:06

Benxhamin. shkruajti:pikerisht sepse dhe sot e ksaj dite falsifikohet dhjata e re dhe i ka humbur kuptimi origjinalit. un gjate gjith kohes po flas per origjinen e saj dmth te bibles ne fjale !
Po ke ndonje kopje te hershme origjinale ti,ku mund te na vertetosh qe po fallsifikohet?? Pse kjo qe ka edhe Dhjaten e Re nuk quhet Bibel tashi? Por jo,se te interreson ty gjer tek Dhjata e Re,se s'keni faj aty ndodh edhe ndryshimi qe ndahemi nga ju ne..Apo yyyy edhe ti me turmen..??hajde Benxho hajde..

Marlend

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  fitim jakupi prej 30.01.13 1:47

(per Marled dhe Benxhamin) Kur dikush pretendon te mesoj se si duhet vepruar ne nje fush te caktuar at'her gjeja e par qe duhet te bej eshte te jet i sinqert me veten.Nese te krishteret e cilsojn isain a.s si djalin e zotit dhe muslimanet e konsideroj si profet te madh ateher eshte shum e thjesht te kuptohet se muslimanet zotit te tyre nuk ia bashkangjesin as ni gjo ne madhrimin e tij sepse ai eshte i gjithfuqishmi dhe i gjithdituni ndersa te krishteret thon se zoti ka nje djal me emrin jezus qe dmth se ata po ja bashkangjesin zotit nje shok ne madhrimin e tij qe ne thelb nenkuptohet se zoti nuk qenka i plot fuqishem e i gjith ditur pasi paska nje pas ardhes ose nje krijes qe i ofrohet forces dhe madheris se zotit kjo ndodh nga deshira e madhe per te adhuruar zotin dhe keshtu ata ja ben nje pasardhes qe eshte gje e keqe sepse edhe nga teprimi i adhurimit ka te kqija sepse edhe aty sulmon aj qe ja do te keqen njeriut ky eshte mendimi im "paqja dhe meshira e allahut qoft mbi ju"

fitim jakupi

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 30.01.13 4:16

fitim jakupi shkruajti:(per Marled dhe Benxhamin) Kur dikush pretendon te mesoj se si duhet vepruar ne nje fush te caktuar at'her gjeja e par qe duhet te bej eshte te jet i sinqert me veten.Nese te krishteret e cilsojn isain a.s si djalin e zotit dhe muslimanet e konsideroj si profet te madh ateher eshte shum e thjesht te kuptohet se muslimanet zotit te tyre nuk ia bashkangjesin as ni gjo ne madhrimin e tij sepse ai eshte i gjithfuqishmi dhe i gjithdituni ndersa te krishteret thon se zoti ka nje djal me emrin jezus qe dmth se ata po ja bashkangjesin zotit nje shok ne madhrimin e tij qe ne thelb nenkuptohet se zoti nuk qenka i plot fuqishem e i gjith ditur pasi paska nje pas ardhes ose nje krijes qe i ofrohet forces dhe madheris se zotit kjo ndodh nga deshira e madhe per te adhuruar zotin dhe keshtu ata ja ben nje pasardhes qe eshte gje e keqe sepse edhe nga teprimi i adhurimit ka te kqija sepse edhe aty sulmon aj qe ja do te keqen njeriut ky eshte mendimi im "paqja dhe meshira e allahut qoft mbi ju"
Epo i bie te dalim nga tema komplet keshtu,mgjth te lutem mos e banalizo ne kete menyre pasi askush nga te krishteret nuk beson qe Zoti paska djale biologjik sic po mundohesh ta sjellesh ti...Nese ti nuk e di se cfare besojne te krishteret nuk eshte faji im po i yti qe nuk lexon..por..shkurtimisht po te them qe Krishti ne toke ishte BIRI I HYJIT(Atit),sepse u ngjiz nga FRYMA E SHENJTE me vullnet te ATIT(Zotit)..
Krishtit i thane:-Si e njihke Abrahamin ti kur nuk i ke akoma 50 vjet?
Krishti tha:-Ne te vertete,ne te vertete po ju them para Abrahamit,UNE JAM!

Fitim,pa dashur te zgjatem te lus te mos e banalizosh por te lexosh me shume,dhe e fundit,te krishteret besojne se Krishti ishte forma njerezore e Zotit ne toke qe erdhi ne bote per njerezimin.
Tani une nuk te them ty besoje siē e besoj une por te them me ler te qete ne besimin tim!!!
Respekte !!!

Marlend

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Anon prej 30.01.13 12:33

marlend shkruajti:Po ke ndonje kopje te hershme origjinale ti,ku mund te na vertetosh qe po fallsifikohet?? Pse kjo qe ka edhe Dhjaten e Re nuk quhet Bibel tashi? Por jo,se te interreson ty gjer tek Dhjata e Re,se s'keni faj aty ndodh edhe ndryshimi qe ndahemi nga ju ne..Apo yyyy edhe ti me turmen..??hajde Benxho hajde..Kjo quhet bibla e bernabeut pėr mė shumė shiko videon dhe vėrteto se si papa i vatikanit e mban doktorinėn e fshehur nė raftet e tij !

Anon

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  number3 prej 30.01.13 13:27

benxhamin vella i dashur mos beso cdo gje qe ka neti........sepse shumica prej tyre nuk jan te ver8a

number3

102


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 30.01.13 15:49

Benxhamin. shkruajti:Kjo quhet bibla e bernabeut pėr mė shumė shiko videon dhe vėrteto se si papa i vatikanit e mban doktorinėn e fshehur nė raftet e tij !
Me ke sjelle material interneti ku Muhamedi eshte profetizuar,atehere edhe une gjeta nje material te shkurter per te te qartesuar:

Kantiku i Kantikeve 5:16

Ndoshta shembulli me i mire per te ilustruar veshtiresine ne kembimin e nje fjale me nje tjeter gjendet te Kantiku i Kantikeve kapitulli 5,vargu 16. Ne kete pasazh myslimanet shpallin se fjala Hebraike ''mahmad''(vete embelsia) mund te perkthehet ''lavderim'' ose ''Ahmad''. Ne vijim eshte teksti i pasazhit sikurse eshte perkthyer ne Bibel (NIV):

Kantiku i Kantikeve 5:16 ''Goja e tij eshte vete embelsia;po,ai eshte terheqes ne cdo pikepamje. Ky eshte i dashuri im,ky eshte miku im,o bija te Jeruzalemit.''

Kantiku i Kantikeve eshte nje histori poetike dashurie midis te dashures dhe te dashurit te saj. Eshte pjese e cila eksploron bukurine e nje marredhenjeje martesore midis mbretit dhe bashkeshortes se tij.

Myslimanet besojne se pjesa e varur ndajfoljore ''vete embelsia'' mund te ndryshohet ne formen e emrit te pervecem ''MUHAMED''. Ata citojne se teksti duhet lexuar si me poshte i perkthyer ne anglisht:

''Goja e tij eshte vete embelsia; Ai eshte MUHAMEDI. Ky eshte i dashuri im, ky eshte miku im, o bija te Jeruzalemit.''

Ky interpretim, megjithate ,mbart nje sere pyetjesh te veshtira ne lidhje me kontekstin e te gjithe librit.

1. Kush jane bijat e Jeruzalemit? A i erdhi rrotull Muhamedi ndonjeres prej shume grave te tij ne Jeruzalem?
2. Nese ky eshte Muhamedi,per cilen prej grave te tij po flet? A u martua ndonjehere Muhamedi me nje grua me ngjyre nga Libani?
3. A u shpall ndonjehere Muhamedi mbret?

Atehere,cfare na tregon kjo prefeci? Fjalet e theksuara me lart jane interpretimet ne anglisht te fjales hebraike,''MAHMAD''. Konkordanca sipas strong e perkufizon ''mahmad'' si: deshire;dicka e deshirueshme;dicke e kendshme.

Atehere a mundet mahmad te personifikoje Muhamedin? Njerezit e mencur lejojne qe kur per nje varg jemi ne dyshim justifikohet shpjegimi i nje pasazhi te Bibles me nje tjeter. Fjala mahmad shfaqet edhe 12 here te tjera te Dhjara e Vjeter. Meqenese myslimanet jane kaq te dhene per te gjetur emrin arabik te Muhamedit ne fjalen hebraike mahmad eshte e rendesishme qe ata te qendrojne konsistent. Keshtu ne po sjellim 3 nga 12 vargjet profetike me poshte dhe jua leme juve te vendosni nese ata perputhen:

(Shenim: jemi konsistent duke e perkthyer tashme kete ne formen e ''emrit te pervecem'' qe myslimanet deklarojne se eshte.)

1. 1 Mbretereve 20:6
''Por neser,ne kete ore,do te dergoj te ti sherbetoret e mi,te cilet do te bastisin shtepine tende dhe shtepine e sherbetoreve te tu; ata do te marrin te gjitha Muhamed gjerat qe jane me te shtrenjta per ty''.

2. Vajtimet 1:11
''Tere populli i tij psheretin duke kerkuar buke;japin gjerat e tyre me te cmuara Muhamed per ushqim me qellim qe te rifitojne jeten. ''Shiko o Zot,dhe keqyr sa jam bere i neveritshem!''.

3. Ezekieli 24:21
''I thuaj shtepise se Izraelit: Keshtu thote Zoti,Zoti: Ja,une do te perdhos shenjtoren time,krenarine e forces suaj,Muhamedin e syve tuaj,kenaqesine e shpirtit tuaj;dhe bijat tuaja qe keni lene do te rrezohen nga shpata''.


Ne qofte se ky gjymtimi i Shkrimit ju duket qesharak,duhet te jete keshtu ndersa tregon cilesine e teorise qe fshihet mbrapa nje ideje te tille. Por mos u bazoni vetem ne fjalen tone per kete. Shihni edhe 9 referencat e tjera qe perdorin fjalen ''mahmad'' dhe shihni vete nese Muhamedi gjen vend aty. Ato jane:
2 KRONIKAVE 36:19
ISAIA 64:11
VAJTIMET 1:10
VAJTIMET 2:4
EZEKIELI 24:25
OSEA 9:6
OSEA 9:16
JOELI 3:5

Kur merret perfundimi i saj logjik eshte nje perqeshje e gramatikes hebraike. Pse nje pjese e varur ndajfoljore e fjalise duhet perkthyer si emer i pervecem? Mahmad ka vete formen e saj emerore, ''Kmdan''(ose Hemdan,djali i madh i Dishan-it te Anah-ut,Hori-t). Nese mahmad do te shkruhej si emer i pervecem autori do te kishte shkruar Kemdan.

Respekte !!!

Marlend

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Anon prej 31.01.13 12:55

i nderum nese jezusi nuk ka paralajmruar per profetin muhamed atehere kush dreqin na qenka tjetri? a njeh historia nje mbret qe eshte martuar me libaneze qe ka grua nga jeruzalemi dhe ka pasur fuqi profetike? Nese bota nuk pranon qe jezusi flet per muhamedin a.s atehere le te tallen me fjalet e tij sepse ska ndonje vertetsi tjeter per ndonje njeri ! falemnderit!

Anon

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  number3 prej 31.01.13 13:01

Benxhamin. shkruajti:i nderum nese jezusi nuk ka paralajmruar per profetin muhamed atehere kush dreqin na qenka tjetri? a njeh historia nje mbret qe eshte martuar me libaneze qe ka grua nga jeruzalemi dhe ka pasur fuqi profetike? Nese bota nuk pranon qe jezusi flet per muhamedin a.s atehere le te tallen me fjalet e tij sepse ska ndonje vertetsi tjeter per ndonje njeri ! falemnderit!

KRISHTI e ka ditur jo vtm per muhamedin por per shum profet te rrem qe kan kriju fe tjera per percarje....te till jan muhamedi i islamit,rusuell i deshmitarve te jehovajit,joseph smithi i mormonve etj..............

number3

102


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 31.01.13 14:02

Benxhamin. shkruajti:i nderum nese jezusi nuk ka paralajmruar per profetin muhamed atehere kush dreqin na qenka tjetri? a njeh historia nje mbret qe eshte martuar me libaneze qe ka grua nga jeruzalemi dhe ka pasur fuqi profetike? Nese bota nuk pranon qe jezusi flet per muhamedin a.s atehere le te tallen me fjalet e tij sepse ska ndonje vertetsi tjeter per ndonje njeri ! falemnderit!
A ekziston ndonjė paralajmėrim rreth Muhamedit nė Inxhill?


Shtesė MS 43725, f.260; Gjoni xxi.1-25
c. 1978, Bordi I Bibliotekės Britanike; BL/B/MS/X43


Al A'raf 7:157
" Qė pranojnė tė dėrguarin (Muhammedin), Pejgamberin arab, (qė nuk shkruan as nuk lexon), tė cilin e gjejnė tė cilėsuar (tė pėrshkruar me virtytet e tij), te ata nė Tevrat dhe nė Inxhil..."

Al Saff 61:6
"...Isai, biri i Merjemes tha: “O beni israilė, unė jam i dėrguar i Zotit te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje, emri i tė cilit ėshtė Ahmed..."

Pėrkthimi kuranor nga Sherif Ahmeti

Parakletos apo Periklytos?

A ekziston ndonjė paralajmėrim i Muhamedit jashtė Kuranit? A ka folur ndonjė prej Shkrimeve tė mėhershme hebraike apo krishtere rreth ardhjes sė tij? Disa myslimanė besojnė qė nė Inxhill (Gjoni 16:7) ka referencė ndaj profecisė sė pėrmendur nė Suren 7:157 dhe sėrish nė Suren 61:6.

Komentuari i Hamzait, Vėll. 1, fq.330 thotė: “Nuk mund t’i japim kėtij vargu (Surja 7:157) tėrė komentimin qė e meriton nė dritėn e Dhiatės sė Vjetėr dhe tė Re... Gjoni 16:7. I tėrė keqkuptimi qė i ndan hebrenjtė, krishterėt dhe myslimanėt vjen nga mėnyra si njėri e shqipton apo e shkruan parakletos, gjė qė pėrkthyesit e ungjillit e kanė interpretuar si ‘ngushėlluesi.’ A duhet ta lexojmė atėherė parakletos apo periklytos?”

Myslimanėt, tė vetėdijshėm qė Dhiata e Re origjinale qe shkruar nė greqisht, zgjedhin shqiptimin e fundit, periklytos, e cila pėrkthehet si ‘i lavdishėm, nė krahasim me parakletos qė nėnkupton ‘ngushėllues’, apo ‘avokat’. Nė bazė tė tekstit uranor (Surja 61:6) myslimanėt pastaj pohojnė qė Gjoni 14:16 dhe 16:7 janė paralajmėrime tė ardhjes sė Muhamedit, dhe se fjala periklytos (i lavdishėm) i referohet Ahmedit, njė formė e emrit Muhamed, dhe bashkė kėto dy emra nėnkuptojnė “i lavdėruari”.

Gjuha Greke konfirmon Parakletos

Atė qė shumė myslimanė janė pėrpjekur ta bėjnė me kėtė fjalė ėshtė t’i zėvendėsojnė zanoret ashtu siē iu pėrshtatet (duke i zėvendėsuar a-a-e-o nė parakletos me e-i-y-o). Nė gjuhėn hebraike dhe nė arabisht, aty ku zanoret nuk janė tė pėrfshira nė fjalė, ka vend pėr debat nė lidhje me faktin se cilat zanore autori i ka paramenduar. Sidoqoftė kjo nuk ka tė bėjėme greqishten, meqė tė gjitha zanoret janė shkruar qartė nė tė gjitha tekstet greke.

Doreshkrimet Greke konfirmojne Parakletos

Nė rast tė dyshimit se si kjo fjalė ėshtė shkruar, thjesht mund tė shqyrtohet ēdonjėri prej dorėshkrimeve ekzistuese. Ato janė tė hapura pėr kėdo pėr t’i hulumtuar (pėrfshirė dy mė tė vjetrat, Codex Siniaticus dhe Codex Alexandrinu, nė Muzeun Britanik nė Londėr). Ekzistojnė mė tepėr se 70 dorėshkrime greke tė Dhiatės sė Re qė datojnė para kohės sė Muhamedit. Asnjėra prej tyre nuk e pėrdor fjalėn periklytos! Tė gjitha pėrdorin fjalėn parakletos. Nė fakt, fjala periklitos madje as nuk paraqitet nė Bibėl!

Si rrjedhoje, Muhamedi nuk mund te jete Parakletos

Nė zemrėn e kėtij argumenti, pėr njė mysliman, ėshtė dėshira pėr tė gjetur ndonjė paralajmėrim tė jashtėm pėr ardhjen e Muhamedit nė Tevrat dhe Inxhill (siē referohet nė Suren 7:157). Pa kėtė, kriteri i vetėm nė lidhje me autoritetin e Muhamedit ėshtė Kurani; ndėrkohė qė i vetmi autoritet pėr Kuranin ėshtė Muhamedi. Ky ėshtė arsyetim qarkor, gjė qė nuk ėshtė argument shkencor me bazė. Meqė dėshmia pėr ēfarėdo paralajmėrimi nga Jezusi rreth Muhamedit nuk ekziston nė Inxhill, kjo krijon problem pėr myslimanėt tė cilėt duhet tė prodhojnė kritere tė jashtme pėr vėrtetėsinė e profetit tė tyre.

Pra kush eshte Parakletos?

Njė problem i mėtejshėm qė ekziston pėr njė mysliman ėshtė kur i studion vargjet nė dyshim. Gjoni 14:16 thotė: “Dhe unė do t`i lutem Atit dhe ai do t`ju japė njė Ngushėllues (parakletos) tjetėr, qė do tė qėndrojė pėrgjithmonė me ju.” Shumica e myslimanėve e citojnė vetėm kėtė varg, sikurse dhe Gjoni 16:7, e pastaj e mbyllin Biblėn. Ajo qė ata dėshtojnė tė kuptojnė ėshtė qė, siē ėshtė rasti nė shumė pjesė tė literaturės, ėshtė e rrezikshme tė lexosh ndonjė varg apo frazė jashtė kontekstit tė saj. Nėse lexuesit do tė vazhdonin tė lexonin pėrtej kapitullit 14:16 dhe kapitullit 16:17, ata do tė kuptonin qė Jezusi paralajmėron nė detaje specifike arritjen dhe identitetin e parakletos.

Sipas kontekstit te Gjonit kapitujt 14 dhe 16, Jezusi tha qe Parakletos nuk eshte qenje njerzore:

14:16-- "do tė qėndrojė pėrgjithmonė me ju " (Njė qenie e gjallė nuk jeton pėrgjithmonė.)
14:17-- "Frymėn e sė Vėrtetės" (Njė qenie njerėzore dallon nga fryma.)
14:17-- "Bota ... nuk e sheh" (Njė qenie njerėzore ėshtė e dukshme.)
14:17-- "dhe nuk e njeh" (Njė qenie njerėzore njihet prej tė tjerėve.)
14:17-- "ai ... do tė jetė nė ju" (Njė qenie njerėzore nuk mund tė jetė brenda tė tjerėve)

-Jezusi tha qė misioni specifik i parakletos do tė drejtonte tek ai:

14:26--"do t’ju kujtojė tė gjitha kėto qė ju thashė"
16:08--"Ai do ta bind botėn pėr faj nė lidhje me mėkatin"
16:14--"Ai do tė mė pėrlėvdojė [Jezusin]"

-Jezusi tha qė parakletos ėshtė frymė:

14:17--"Fryma e sė Vėrtetės"
14:26--"Ngushėlluesi [parakletos], Fryma e Shenjtė"
Shėnim: Kujt i referohet fraza “njė Ngushėllues tjetėr qė do tė qėndrojė pėrgjithmonė me ju” (Gjoni 14:16). Shih tek 1 Gjoni 2:1 ku Jezus Krishti ėshtė njė parakletos tjetėr. Ai po ashtu ndėrmjetėson pėr ne.

Pergjigja eshte Fryma e Shenjte,qe arriti 50 dite me vone

Ėshtė e qartė nga konteksti qė asnjė profet njerėzor apo qenie engjėllore nuk mund tė kualifikohet si parakletos. Konsiderojeni: ai do tė jetė me ta pėrgjithmonė, nuk do tė shihet, nuk do tė njihet, megjithatė do tė jetė brenda tė tjerėve dhe do t’i pėrkujtojė njerėzit rreth asaj ēfarė Jezusi bėri duke e pėrlėvduar nė tė njėjtėn kohė Jezusin. Ėshtė vetėm njė qenie e cila kualifikohet nė tė gjitha kėto fusha, Fryma e Shenjtė e Inxhillit, qė Jezusi e identifikoi me plot nėnkuptim si parakletos. Ai i pėrmbush tė gjitha kėrkesat e lartpėrmendura.

Nė kapitujt e parė tė Veprave, Jezusi, pak para se tė ngrihej nė qiell dhe 40 ditė pasi kishte premtuar fillimisht ardhjen e Frymės sė Shenjtė (Gjoni 14:16 dhe Gjoni 16:7), sėrish flet pėr kėtė “dhuratė”. Ai thotė:

Vargu 4--"prisni pėr dhuratėn qė Ati im e ka premtuar, pėr tė cilėn mė keni dėgjuar tė flas "
Vargu 5--"mbas jo shumė ditė do tė pagėzoheni me Frymėn e Shenjtė."
Ėshtė e qartė qė ky ngushėllues pėr tė cilėn Jezusi po fliste ėshtė Fryma e Shenjtė, qė erdhi nė fuqi 10 ditė pasi Jezusi u largua, nė ditėn e Pentekostit (e pėrkthyer si dita e 50-tė) dhe 570 vjet para lindjes sė Muhamedit.


Premtimi i Frymes se Shenjte;(Gjoni 16:7)--->*40 dite me vone*,ngritja e Jezusit;(Veprat 1:3)--->*10 dite me vone*,ardhja e Frymes se Shenjte(Veprat 2:1)---------------------------->**570 vjet me vone;lindja e Muhamedit**


Po ēfare me Paralajmerimin?

Surja 7:157 dhe 61:6 flasin pėr njė profet, Ahmedin (Muhamedi), i cili ishte paralajmėruar pėrpara nė Tevrat dhe nė Inxhill (Ungjill). Andaj ėshtė urdhėrore qė kėto pasazhe tė gjenden. Pa kėto, Muhamedi nuk ka dėshmi tė jashtme pėr tė dėshmuar profetėrinė e tij dhe autoriteti pėr besimin e mbi njė miliard myslimanėve qėndron nė dėshminė e vetme tė njė njeriu tė kufizuar. Sidoqoftė, nuk ka asnjė pasazh nė Inxhill qė flet pėr ardhjen e profetit. Myslimanėt besojnė qė kėto pasazhe tek Gjoni janė ato qė i referohen Ahmedit. Por, a janė kėto? A mundet ky i premtuari, ky ngushėlluesi, tė jetė qenie njerėzore apo profet; apo ai ėshtė frymė, specifikisht, Fryma e Shenjtė biblike?

Ndėrsa i lexoni kėto vargje dhe konsideroni atė qė ėshtė thėnė, ju po ashtu, duhet tė vini tek pėrfundimi. Bazuar nė dėshmitė para jush, ju duhet tė vendosni ku ėshtė nė tė vėrtetė personi pėr tė cilin flitet nė Inxhill: Gjoni 14:16 dhe Gjoni 16:7.


Benxho po flasim per Profet ketu ndaj eshte e tepert te permendesh ''dreqin'',nese nuk ke durim je i lutur te mos marresh pjese ne kesi lloj temash.
Te faleminderit per mirekuptimin!!
Respekte !!!


Marlend

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Anon prej 31.01.13 15:44

I nderum bindja ime personale eshte qe muhamedi ka qene profeti i fundit dhe se jezusi ka paralajmruar per te! Kur'ani eshte teper i ngjashem me biblen dhe kjo nuk diskutohet duhet qe botėrisht te pranohet kjo vėrtetėsi.
Un personalisht nuk i pėrkas asnje sekti fetarė por pėrkrah profetin e fundit dhe per mua ashtu ngelet perderisa te krishteret dhe komunitet hebre nuk e pranon per shkak se ai eshte arab kjo tregon nacionalizem , racizem derisa jemi nen komanden e fjales " DEMOKRACI "

Gjithsesi per mua muhamedi ngelet si permbyllesi i zinxhirit profetik !
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  shqiptari etnik prej 31.01.13 15:50

Per te gjithe ju qe ''filozofoni' ne kete teme ju shkon per mrekulli kjo thenie e mencur


Nėse do tė mblidheshin “gurėt” qė ju i keni hedhur njėri tjetrit, piramidat e Egjiptit do tė dukeshin si lodra fėmijėsh…
avatar
shqiptari etnik

Nuk ka Zeus, as nuk ka zot,
Ferr, Lugat t'imagjinuar,
Po ka popull tė paditur
Popull q'ende s'ėshtė zgjuar.

Lasgush Poradeci

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 31.01.13 15:56

Benxhamin. shkruajti:I nderum bindja ime personale eshte qe muhamedi ka qene profeti i fundit dhe se jezusi ka paralajmruar per te! Kur'ani eshte teper i ngjashem me biblen dhe kjo nuk diskutohet duhet qe botėrisht te pranohet kjo vėrtetėsi.
Un personalisht nuk i pėrkas asnje sekti fetarė por pėrkrah profetin e fundit dhe per mua ashtu ngelet perderisa te krishteret dhe komunitet hebre nuk e pranon per shkak se ai eshte arab kjo tregon nacionalizem , racizem derisa jemi nen komanden e fjales " DEMOKRACI "

Gjithsesi per mua muhamedi ngelet si permbyllesi i zinxhirit profetik !
Te kuptoj per kete citim,pasi eshte ēeshtje bindjesh por do te thoja qe te nderrosh mendim per nacionalizmin !
Respektet e mija !!!
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 31.01.13 16:00

shqiptari etnik shkruajti:Per te gjithe ju qe ''filozofoni' ne kete teme ju shkon per mrekulli kjo thenie e mencur


Nėse do tė mblidheshin “gurėt” qė ju i keni hedhur njėri tjetrit, piramidat e Egjiptit do tė dukeshin si lodra fėmijėsh…
Thenjet e menēura vlejne per aty ku e kane vendin !!!
Ti nuk ke lidhje fare ne debatin tim me Benxhaminin pasi eshte debat ndermjet besimtareve ku ti nuk je i tille...
Thenja jote dhe prania jote ne kete debat eshte e tepert..(eshte thjesht 'filozofi') !!
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  shqiptari etnik prej 31.01.13 19:30

marlend shkruajti:
shqiptari etnik shkruajti:Per te gjithe ju qe ''filozofoni' ne kete teme ju shkon per mrekulli kjo thenie e mencur


Nėse do tė mblidheshin “gurėt” qė ju i keni hedhur njėri tjetrit, piramidat e Egjiptit do tė dukeshin si lodra fėmijėsh…
Thenjet e menēura vlejne per aty ku e kane vendin !!!
Ti nuk ke lidhje fare ne debatin tim me Benxhaminin pasi eshte debat ndermjet besimtareve ku ti nuk je i tille...
Thenja jote dhe prania jote ne kete debat eshte e tepert..(eshte thjesht 'filozofi') !!

Kjo thenie askund nuk mund te marri vlera me shume se sa ne nje debat acarues,infantil dhe pa limit te fetareve.
avatar
shqiptari etnik

Nuk ka Zeus, as nuk ka zot,
Ferr, Lugat t'imagjinuar,
Po ka popull tė paditur
Popull q'ende s'ėshtė zgjuar.

Lasgush Poradeci

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  number3 prej 31.01.13 19:52

ca debati acarues.....shqiptari etnik
avatar
number3

njeri thjesht

102


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 01.02.13 0:35

shqiptari etnik shkruajti:
Kjo thenie askund nuk mund te marri vlera me shume se sa ne nje debat acarues,infantil dhe pa limit te fetareve.[/size]

Epo ca te them une tani, po s'te pelqeu mos u perziej...
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  shqiptari etnik prej 01.02.13 9:53

[quote="marlend"]
shqiptari etnik shkruajti:
Kjo thenie askund nuk mund te marri vlera me shume se sa ne nje debat acarues,infantil dhe pa limit te fetareve.

Epo ca te them une tani, po s'te pelqeu mos u perziej...


"If people are good only because they fear punishment, and hope for reward, then we are a sorry lot indeed."


Albert Einstein
avatar
shqiptari etnik

Nuk ka Zeus, as nuk ka zot,
Ferr, Lugat t'imagjinuar,
Po ka popull tė paditur
Popull q'ende s'ėshtė zgjuar.

Lasgush Poradeci

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 01.02.13 13:07

Diskutimi mes nje besimtari dhe jo-besimtari,dihet qe nuk del kurre ne nje perfundim te nje anshem...por po te tregoj nje histori qe mua ma ka treguar nje besimtar musliman:

Njė besimtar, shkon njė ditė te berberi. Ulet pėr tė qethur flokėt, ndėrsa nis njė bisedė tė thekur me berberin. Doli qė berberi nuk besonte nė Zot dhe filloi tė mbronte argumentat e tij, duke thėnė se Zoti nuk ekzistonte.
Besimtari e kuptoi qė biseda nuk do dilte gjėkundi, ndaj e mbylli me kaq. Pasi mbaroi punė dhe falėnderoi berberin, besimtari bėri drejt derės. E hapi dhe pa nė rrugė njė njeri tė palarė prej muajsh, me flokė dhe mjekėr shumė tė gjatė dhe tė pistė...Atėherė ai u kthye nga berberi dhe i tha: A e di, mendoj se nė kėtė lagje nuk ka asnjė berber. Ky i fundit i prekur iu kthye: - Ēfarė po thua, ja ku jam unė! Besimtari bėri me dorė nga njeriu jashtė nė rrugė. Por ai nuk dėshiron tė vijė kėtu, - tha berberi. Epo - tha besimtari - kėshtu ėshtė edhe puna e Zotit. Ai ekziston, por duhet qė tė shkojmė ne tek Ai, e jo Ai tek ne


Besim do te thote ta ndjesh me zemer dhe jo me mend sic na thua ti nga frika e ndeshkimit dhe servilizmi i shperblimit,ndaj ti vazhdo ne rrugen tende dhe une ne timen.

E kupton ti tani se per mua eshte humbje kohe te merrem me ty?

avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  shqiptari etnik prej 01.02.13 15:59

O miku besimtar,nuk te tregova perralla besimtaresh por ta citova ne anglisht dijetarin,gjeniun e botes,Albert Einstein.Ne se nuk arrin ta kuptosh,faji qendron tek ti qe je mbyllur ne nje ''dhome te erret'',dhe nuk merr mundimin te dalesh ne drite,ne se e kupton dhe nuk reagon,je dy here fajtor se trurin ta kane paralizuar ata qe kene nevoje per shume njerez ne 'tufe'.
avatar
shqiptari etnik

Nuk ka Zeus, as nuk ka zot,
Ferr, Lugat t'imagjinuar,
Po ka popull tė paditur
Popull q'ende s'ėshtė zgjuar.

Lasgush Poradeci

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  number3 prej 01.02.13 16:06

o shqiptari etnik dua te dij nese ZOTI sipas teje nuk egziston me thuaj kush e krijoji boten kush ua dha jeten njerzve
avatar
number3

njeri thjesht

102


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  shqiptari etnik prej 01.02.13 16:11

number3 shkruajti:o shqiptari etnik dua te dij nese ZOTI sipas teje nuk egziston me thuaj kush e krijoji boten kush ua dha jeten njerzve

Ne se nuk ke arritur ta kuptosh deri tashti,te garantoje qe as ne te ardhmen nuk ke per ta mesuar dhe besuar kurre ,mbasi mosha dhe skleroza fetare do vazhdojne te te shkepusin nga realiteti
avatar
shqiptari etnik

Nuk ka Zeus, as nuk ka zot,
Ferr, Lugat t'imagjinuar,
Po ka popull tė paditur
Popull q'ende s'ėshtė zgjuar.

Lasgush Poradeci

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 01.02.13 16:29

Pse ne anglisht ishte??
Pse gjeniu i botes eshte ai??
Te falenderoj o mik se nuk e dija...
Tani problemi i tufave eshte i problem i joti pasi une nuk pranoj te kem ēoban as nga ana e fetareve por ne asnje menyre as nga ana e ateisteve.
Une nuk shkoj ne kishe por besoj ne Zot,besoj ne Krisht.(ky eshte problemi im dhe jo i joti)
Tashi ti si ateist i thekur po na mbushe mendjen se nuk ka Zot,justifikohesh per nderhyrjet qe ben.
Po nuk je i afte ta besh kete, hap nje teme tenden mbi ateizmin dhe drejtoje vete ate teme,por ama, neve mos na lodh me idet tuaja qe per ne, nuk jane gje tjeter veēse boshe.
Me duket e tepert dhe e pavend ta zgjasim me tej akoma.
Te faleminderit per mirekuptimin dhe kohen e konsumuar ne kete diskutim!
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  number3 prej 01.02.13 16:54

o shqiptari etnik skam skleroz po ke ti qe nuk beson
avatar
number3

njeri thjesht

102


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  shqiptari etnik prej 01.02.13 18:32

marlend shkruajti:
Pse ne anglisht ishte??
Pse gjeniu i botes eshte ai??
Te falenderoj o mik se nuk e dija...
Tani problemi i tufave eshte i problem i joti pasi une nuk pranoj te kem ēoban as nga ana e fetareve por ne asnje menyre as nga ana e ateisteve.
Une nuk shkoj ne kishe por besoj ne Zot,besoj ne Krisht.(ky eshte problemi im dhe jo i joti)
Tashi ti si ateist i thekur po na mbushe mendjen se nuk ka Zot,justifikohesh per nderhyrjet qe ben.
Po nuk je i afte ta besh kete, hap nje teme tenden mbi ateizmin dhe drejtoje vete ate teme,por ama, neve mos na lodh me idet tuaja qe per ne, nuk jane gje tjeter veēse boshe.
Me duket e tepert dhe e pavend ta zgjasim me tej akoma.
Te faleminderit per mirekuptimin dhe kohen e konsumuar ne kete diskutim!

Ketu kam lexuar edhe temat per ateizmin,kam lexuar dhe komentet e bera per kete teme.Fatkeqsisht asgje te re nuk kam pare nga komentet e fetarve,mbasi ishte e njenjta melodi,e njenjta sordine,e njenjta orkester,i njenjti dfirigjent.Keshtu dhe pa ta hapja nje teme te tille,asnje risi nuk sillte,do kishim te njenjtat llogore,te njenjtat armatime,te njenjtet komandante,dhe te njenjtet viktima....Prandaj po e le me kaq,se ndryshe sa me shume ta ''trazosh bajgen,aq me shume arome plehu kuterbon,ajo''.
avatar
shqiptari etnik

Nuk ka Zeus, as nuk ka zot,
Ferr, Lugat t'imagjinuar,
Po ka popull tė paditur
Popull q'ende s'ėshtė zgjuar.

Lasgush Poradeci

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 01.02.13 20:12

Nuk fitohet debati me ofendime,vetem budallenjte kane argument ofendimin,por s'ke faj ti por moderatoret e ketij forumi qe flejne se ne forume te tjera shoku yt s'ka shanse te hyje !!!JU KERKOJ MODERATOREVE TE JENE PAK ME TE VEMENDSHEM NDAJ KETYRE ANETAREVE PROVOKUES DHE OFENDUES !!!
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  number3 prej 01.02.13 20:28

shqiptari etnik shkruajti:
Ketu kam lexuar edhe temat per ateizmin,kam lexuar dhe komentet e bera per kete teme.Fatkeqsisht  asgje te re nuk kam pare nga komentet e fetarve,mbasi ishte e njenjta melodi,e njenjta sordine,e njenjta orkester,i njenjti dfirigjent.Keshtu dhe pa ta hapja nje teme te tille,asnje risi nuk sillte,do kishim te njenjtat llogore,te njenjtat armatime,te njenjtet komandante,dhe te njenjtet viktima....Prandaj po e le me kaq,se ndryshe sa me shume ta ''trazosh bajgen,aq me shume arome plehu kuterbon,ajo''.o shqiptari etnik ti nuk me je pergjigjur pyetjes tamom i dashur.................gjeni ka kudo ne bot por nuk e kan zbulu a egziston apo nuk egziston ZOTI
avatar
number3

njeri thjesht

102


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  shqiptari etnik prej 01.02.13 21:04

number3 shkruajti:
o shqiptari etnik ti nuk me je pergjigjur pyetjes tamom i dashur.................gjeni ka kudo ne bot por nuk e kan zbulu a egziston apo nuk egziston ZOTI

Atehere 'o gjeni' i botes,ma verteto ti qe ka Zot....!!!!! Jo me argumenta empirike,jo te citosh 'kurvanin',por me argumenta te forta,bindese.
avatar
shqiptari etnik

Nuk ka Zeus, as nuk ka zot,
Ferr, Lugat t'imagjinuar,
Po ka popull tė paditur
Popull q'ende s'ėshtė zgjuar.

Lasgush Poradeci

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  number3 prej 01.02.13 21:36

shqiptari etnik shkruajti:
Atehere 'o gjeni' i botes,ma verteto ti qe ka Zot....!!!!! Jo me argumenta empirike,jo te citosh 'kurvanin',por me argumenta te forta,bindese.

lale nuk merrem me hoxha dhe kurana por me bibel ose ungjill............dua te dij i do me mrekullira dhe fakte se nuk po te kutpoj me ca vertetimesh e do??
avatar
number3

njeri thjesht

102


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Tanki prej 02.02.13 3:16

Feja Islame eshte ' Fe interesi ' dhe Fe qe rrjedh drejt per drejt nga rrenj PAGANE .
avatar
Tanki

Njeriu ne krahasim me Mendimet e tij eshte sikur se nje fije peri e zhytur posht ne Oqean

189


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  number3 prej 02.02.13 8:53

Tanki12 shkruajti:Feja Islame eshte ' Fe interesi ' dhe Fe qe rrjedh drejt per drejt nga rrenj PAGANE .

marrina me e madhe qe egziston esht islami
avatar
number3

njeri thjesht

102


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  syri i art prej 03.02.13 11:45

vet diskutimi rreth feve,cila esht e drejt e cila jo edrejt,tregon mjaft,per ata qe jan mendjehapur. qe te gjitha e kan te njejtin burim dhe te njejtin qellim,mbajtjen e njerezimit ne burgun e padijes...mund te diskutohet sa te duash po thelbi esht ky...pa urrejtje pa qellim ofendimi per askend me deshir.
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

191


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

PARADOKS...."KATOLICIZMI FEJA E VERTET"

Mesazh  Azazil prej 11.02.14 1:06

Dua te dij sipas katolikeve Jezusi erdhi per te paguar gabimet e botes...
TE ME THOTE DIKUSH SE A EGZISTON NE NDONJE CEP TE RRUZULLIT TOKSOR QE DIKUSH BEN VRASJE E PAGUAN HARACIN DIKUSH TJETER
avatar
Azazil

908yughugikgiyguyg


10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi