Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Estilen prej 29.06.11 11:04

Para shpalljes sė Islamit arabėt jetonin nė gadishullin arabik, me njė diasporė nėpėr viset e Kananit, Mesopotamisė dhe Azisė sė Vogėl. Pjesa mė e madhe e tyre tė quajtur beduinė jetonin nė shkretėtirė dhe nė kufijtė e saj duke u marrė me blegtorinė e deveve. Kėta arabė ishin politeistė.

Besonin nė shumė perėndi, nė mesin e tė cilėve ishte dhe Allat perėndi e hėnės. Adhuronin Gurėt e Zinj nė Mekė, ku mbanin pelegrinazh ēdo vit, duke u vertitur rreth kėtyre gurėve.

Fiset arabe beduine ishin nė luftė tė vazhdueshme midis tyre dhe kjo duhet tė ketė qenė njė ndėr brengat kryesore tė Muhamedit, motivi kryesor qė tė shpallė fenė e re. Nė Mekėn e asaj kohe qė ishte qytet tregtar, jetonin edhe njė numėr ēifutėsh e kristianėsh me tė cilėt Muhamedi duhet tė ketė rėnė nė kontakt patjetėr.

Muhamedi e shihte edhe politeizmin si njė pengesė drejt bashkimit tė arabėve, sepse secili fis kishte zotin ose zotat (panteonin) e vet.

Muhamedi e shpalli fenė e tij vetėm nė moshėn 40-vjeēare dhe kjo dėshmon mjaft mirė se pėr gjithė kėto vite ai ka pasur kohė mjaft tė mendohej e tė planifikonte fenė qė do tė bėnte.

Feja islame u krijua si njė ngjizje e kulteve tė deriatėhershme arabe me monoteizmin judeokristian. Perėndia e vetme nė kėtė fé ėshtė Zoti. Kjo mund tė vijė nga emri i perėndisė pagane Allat, duke u transformuar emri, ose mund tė jetė variant i fjalės 'ilah' qė do te thot zot. Kėshtu nė pikėn kryesore, nė perėndinė qė besohet kjo fé ėshtė arabe.

Nga ana tjetėr lidhja e Allahut me Allatin, qė ėshtė perėndesha e hėnės, nuk ėshtė pėr t'u injoruar, meqė duke qenė se feja islamike mban kalendarin hėnor, dhe nėpėr minare vihet gjysmėhėna si simbol, nėpėr flamuj islamikė po ashtu vendost gjymėhėna, atėherė ėshtė e natyrshme tė mendojmė qė kjo fe u nis si kult i hėnės e ashtu edhe doli.

Estilen

857


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Emri i Zotit!

Mesazh  john abraham prej 29.06.11 11:17

Ishte Robert Morey qe shkruajti librin e tij qe Muhamedi (a.s) e mori emrin Zot nga perendite pagane te asaj kohe te Arabise.
Ky liber ishte totalisht i deshtuar madje edhe i kritikuar edhe nga disa dijetare te krishtere.
Perendia kryesore paraislame qe u adhuronte ne Arabi ka qene "hubeli" qe nuk ka as nje te dhene qe ka qene perendia hene.(edhe pse shume mundohen te thone te kunderten).
Por kush ishte "perendia hene"?
Perendia hene e ka pas emrin sin dhe jo Zot, pra ketu eshte nje gabim shume i trashe dhe aspak i falshem te perdoret per te sulmuar islamin.
Shume te pa informuar thone qe hena ka qene zoti i fisit te muhamedit (a.s) prandaj ai deklaroi qe te mos adhurohej tjeter zot pos atij te fisit te tyre.
Po, por a e dini qe pejgameri (a.s) u luftua nga te vetet dhe u akuzua qe kishte sjellur ne mesin e tyre nje zot te ri dhe nuk adhuronte zotin e te pareve te tij.
Pse nuk i beni nje pyetje vetes; pse e luftuan Muhamedin(a.s) me cdo kusht?
E vetmja pergjigje eshte:
Arabet e asaj kohe e sulmuan te derguarin e Zotit sepse ai ju kishte vene ne pah gabimin e tyre, mekatin e tyre ne menyren e jeteses.
Ai Muhamedi (a.s) ju thonte qe nuk mund te adhuroni krijesat ne vend te Krijuesit, e vetmja menyre shpetimi eshte te adhuroni Krijuesin e vetem.
Kurani na tregon se kush eshte Krijuesi, dhe ne asnje shkronje te Kuranit nuk na le te kuptojme qe hena eshte krijuesi, por ne kuran na thuhet qe hena eshte e krijuar:
Ai ėshtė qė krijoi natėn e ditėn, diellin e hėnėn dhe secili prej tyre noton nė orbitė. (enbija 33)
Pra shikoni sa bukur na meson Zoti ne kuran, Ai na thote qe te mos adhurojme as diellin dhe as henen sepse ato jane te krijuara.

Zot eshte perdorur edhe ne bibel tek Esdra dhe Danieli, mos valle librat e bibles na mesojne te adhurojme henen si zot? (emrat me te perdorurper zotin ne bibel e kane rrenjen tek Zot)
Emri i Zotit eshte perdorur ne menyra te ndryshme ne bibel, si dhe ne kuran.
Zoti ka shume emra (dhe Atij i takojne me te bukurit) dhe secili ka nje kuptim te veqante, ndersa Zot eshte emri me i bukur .....Ėshtė emri mė i madh i Krijuesit qė dėfton pėr Qenien Absolute, emėr me tė cilin pėrfshihen tė gjitha cilėsitė dhe atributet e tjera hyjnore. Ėshtė emėr i pėrveēėm dhe nuk ėshtė i prejardhur, do tė thotė nuk rrjedh prej ndonjė fjale tjetėr. Si term i tillė pėrdoret vetėm pėr tė dėshmuar Ekzistencėn e Domosdoshme dhe Absolute. Ēdo emėr tjetėr i bukur i Allahut vjen si tregues pėr Tė, kur janė sė bashku. p.sh. “Huvallahu ledhi la ilahe il-la huve”- “Ai ėshtė Zoti qė nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij…” (El-Hashr,23).
avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Emri i Zotit 2

Mesazh  john abraham prej 29.06.11 11:20

Ne pjesen e pare ne thame qe kjo ide se Zoti ishte zoti pagan i arabeve paraislame
na kishte dale nga Robert morey.
Robert Morey beri nje perpjekje te deshperuar per te treguar se Zoti eshte zoti hene, pse?
Ai u kritikua nga shume dijetare, por ne duhet ta pranojme se shume njerez si te krishtere dhe ateiste mundohen te perdorin "faktet" e tij per te treguar te kunderten e asaj qe ne te vertete eshte..
Emri Abdullah qe fjale per fjale perkthehet rob i zotit ka egzistuar edhe ne kohen paraislame ne Arabi.
Me te drejte dikush pyet; shikoni mire ate emer egziston fjala llah si pjese e emrit, si ka mundesi?
Morey na thote qe Caesar Farah arriti ne konkluzionin se:
..nuk ka asnje arsye te pranojme se Zot ju kaloi myslimaneve nga te krishteret apo cifutet, arabet adhuronin zotin hene dhe ky nuk eshte monoteizem biblik.
Por ne fakt nuk ishin keto fjalet e Farah, por cfare kishte thene Caesar Farah?
Farah nga ana tjeter thote:
Zoti, hyjnia suprem e Arabisė pagane, ishte objektivi i adhurimit nė shkallė tė ndryshme tė intensitetit nga maja jugore e Arabisė nė Mesdhe. Pėr tė Babilonisė ai ishte "Il" (zot),dhe mė pas per bijtė e Izraelit, ai ishte "El '; Arabėt e Jugut adhuruan atė si" Ilah ", dhe beduinėt si" el-Ilah "(hyjni) . Me Muhamedin ai bėhet Zoti, Zoti i botėve, i te gjithe besimtarve i vetmi qe nuk pranon bashkpuntore dhe bashkeshorte ne adhurim.
Koncepti cifut dhe i krishtere per zot perkrah qe Zot nga nje perendi pagane u transformua ne nje zot monoteist.
.....nuk ka asnje arsye te pranojme se Zot ju kaloi myslimaneve nga te krishteret apo cifutet, arabet adhuronin zotin hene dhe ky nuk eshte monoteizem biblik.
Shikojme qe Morey ka shkeputur vetem pjesen e fundit, por pse valle?
Po te lexojme mire ne shohim emrin e Zotit qe perdoret ne bibel dhe ai eshte EL perkthyer eshte zot, dhe kete na e thote edhe Farah si i njejte me emrin Ilah.
Pra ajo qe thote Farah dhe pohohet ne menyre te pjes'shme nga Morey bie ne kundershtim.
Nese edhe El emer i perdorur ne bibel per te treguar Zotin eshte njejte meIlah atehere sipas Morey dhe Farah edhe te krishteret dhe judejte adhurokan zotin hene.
Por dikush tani mund te pyese me te drejte; por ne akoma nuk kemi marre pergjigje pse paraislamit ne arabi egzistonte emri Abdullah?
Duke pare qe per arabet egzistonte titulli hyjni Ilah edhe pse i perdorur per perendi pagane justifikohet emri Abdullah.
Muhamedi (a.s) erdhi me nje urdherim i cili ishte: ska Zot (Ilah) tjeter pos Allahut...
Pra islami po mesonte se nuk ka arsye qe ti jepni titullin zot dikujt tjeter pos Allahut.

Shohim qe titulli "zot" ka egzistuar ne kohen paraislame por jo se Zoti eshte zoti hene.
Eshte sikur te thuash qe sot greket adhurojne zeusin sepse edhe atij i kane pas atribuar titullin zot.


Elohim eshte nje emer per Zotin ne bibel, rrenja e emrit Elohim eshte Alah ( MARRE NGA NJE FJALOR BIBLIK).Elohim eshte ne formen shumes, por folja qe i vjen mbrapa eshte ne njejes, ky emer eshte perdorur per te treguar fuqine absolute te Zotit.Edhe ne kuran Zoti flet per veten ne shumes.Ne gjuhet semite zanoret nuk kane rendesi, dhe po te shohim Emrat Zot dhe Elohim perbehe nga te njejtat shkronja. Lh shqipetohet llah. Por dikush mund te pyese ne emrin Elohim kemi dhe shkronjen M?Po eshte e vertete shkronja M eshte per ti dhene shumesin emrit Elohim. Elohim perbehet nga dy emra te Zotit te cilet i gjejme ne bibel El dhe Alah te dy jane ne formen njejes dhe shkronja M i jep ketij emri formen shumes.Elah ky emer aramaik eshte i njejte me emrin hebre Eloah dhe i njejte me emrir arab Zot.
Zoti ne Kuran akuzon te krishteret se thone qe Jezusi (a.s) eshte biri i Allahut.Pse te krishteret e asaj kohe nuk ju pergjigjen Muhamedit (a,s) se nuk e kane thene nje gje te tille, por kane thene qe Jezusi (a.s) eshte bir i jehovait?Pra i bie qe edhe te krishteret e njihnin emrin Zot, prandaj nuk kundershtuan.
Pse te krishteret nuk thane: Ne kurre nuk kemi thene qe Jezusi eshte bir i perendise hene? (kjo pyetje eshte per te gjithe te krishteret)
avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  john abraham prej 29.06.11 11:35

Pershendetje Estelin!
Me falni por kur lexova shkrimin tend me erdhi shume keq, sepse ai shkrim eshte shume i dobet dhe shume i keq informuar, por qe dikush mund ta besoje per te vertete....
Ashtu si ta kam shkruar edhe me siper Zot nuk eshte nje emer i ri, por vjen nga emrat me te vjeter dhe te lashte biblik....
Eshte kollaj te shkruash dicka, por eshte e veshtire ta mbrosh ate qe ke shkruar; te shohim ty tani sa do te mundesh ta mbrosh shkrimin tend...

Sa per simbolin e henes qe ke shkruar ne fund te shkrimit videot flasin qarte..nese nuk kupton dicka une jam ketu!
avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Estilen prej 29.06.11 11:45

john abraham

Nuk dua te futem ne debat per ato qe shkruan.Ashtu si ju qe keni shfrytezuar e kopjuar meteriale te gateshme per tu pergjigjur,edhe une gjithashtu kam shfrytazuar ato materiale te cilat mu duken te arsyeshme,gjithmone sipas kendveshtrimit tim.

Ju i gjykoni dhe i komentoni temat per fene ne kendeveshtrimin e fese dhe kuranit,une ne ate te nje ateisti.E sa per ''sulm e mbrojtje'' me duhet te them qe tema te tilla asnjehere nuk ju eshte gjetur filli,sepse cdo kush sulmon e mbrohet nga ''llogorja'' e vete

Estilen

857


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  john abraham prej 29.06.11 12:57

I nderuar Estelin, ai material qe te kam sjellur eshte puna ime dhe jo e kopjuar....
Vura re se automatikisht emri i Zotit ne islam nuk del i shkruar ne shkrim, por ne vend te tij del e shkruar "Zot"...
Jo, nese deshiron mund te vashdojme diskutimin edhe pa pasur nevoje qe une tu referohem shkrimeve te shenjta...

Shpresoj te me kesh kuptuar!
avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Estilen prej 29.06.11 13:29

john abraham shkruajti:Pershendetje Estelin!
Me falni por kur lexova shkrimin tend me erdhi shume keq, sepse ai shkrim eshte shume i dobet

Vetem kaq sa ke shkruar nuk ke lene asnje mundesi diskutimi,ju fetaret jeni ofendues,ne nje kohe kur asgje nuk keni tuajen vecse i referoheni kuranit dhe pasdtaj thoni qe eshte materiali im...C'material eshte i jot, Kurani..apo komentet dhe analizat e islamofaneve..? Ju lutem boll se dhe me kaq sa ke postuar video dhe material te kopjuar,jam ne gjendje te kuptoi shume gjera.

Estilen

857


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Gon! prej 29.06.11 14:09

Tė pėrgėzoj John Abraham pėr shkrimin, por mos u demoralizo nga disa njerėz tė cilėt nuk kuptojnė asgjė, apo ndoshta kuptojnė, por kanė dėshirė tė vihen edhe kundėr drejtėsis mė tė pėrpikėt, sepse kush e di si iu duket vetja atyre, mundohen tė tė gjejnė fjalėn mė tė imėt ofenduese, po them mė tė imėt, sepse ajo qė ti the nuk qe ofendim, por qe diqka e vėrtet e hidhur dhe e vėrteta e hidhur nuk mund tė quhet ofenduese, kurse disa njerėz tė ngjashėm si ky njeri, ofendojnė sa herė qė tu vije nė gojė, por nuk e vėrejnė vetvetėn, vetėm tė tjerėt i vėrejnė, bėjnė kritik tek njė gjė shumė e imėt dhe harrojnė gjėrat e mėdha tė vlefshme. Pra njeriu mė parė duhet ta njoh individualitetin personal tė tij, ta gjykoj atė dhe pastaj ti vėrsulet tė tjerėve, sepse pa e njohur vetėvetėn nuk mund ti njohėsh tė tjerėt, pa i bėrė kritik vetvetės nuk mund ti bėsh kritik tė pastėrt tė tjerėve, sepse atėher bėhesh dėshtaku mė i madh.


Edituar pėr herė tė fundit nga Gon! nė 12.12.11 11:24, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Gon!

394


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  john abraham prej 29.06.11 15:32

estilen shkruajti:

Vetem kaq sa ke shkruar nuk ke lene asnje mundesi diskutimi,ju fetaret jeni ofendues,ne nje kohe kur asgje nuk keni tuajen vecse i referoheni kuranit dhe pasdtaj thoni qe eshte materiali im...C'material eshte i jot, Kurani..apo komentet dhe analizat e islamofaneve..? Ju lutem boll se dhe me kaq sa ke postuar video dhe material te kopjuar,jam ne gjendje te kuptoi shume gjera.

Estelin po me vjen me te vertete keq per reagimin tend,
por nese ju jeni i bindur per ate qe keni shkruar, une po ju ftoj te hapim letrat nga ana historike; apo edhe ketu nuk bazoheni ju ateistet?
Larg qofte te kem thene une per kur'anin shkrimi im, por po te them se ndryshe nga ti i nderuar une punoj me referenca dhe shkrimet jane te miat, te pakten ato qe jane publikuar ne kete forum...po ashtu edhe videot.
ftesa eshte akoma e vlefshme, jo vetem per ty, por per kedo qe i duket vetja se mund te hedhe balte mbi Islamin...dhe pa merak se nuk kam ardhur ketu te ofendoj njeri, nuk do ta beja kurre!

Te pershendes dhe shpresoj qe te mos u besosh shume shkrimeve copy-paste sepse mund te jene edhe gabim, por fillo dhe analizo vete!
avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  alban_007 prej 23.07.11 20:38

ej po ai ZOTI foli moisiut nga nje shkurre , atehere bien se ZOTI qenka shkurre ?!
avatar
alban_007

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  gentjan kaloshi prej 24.07.11 13:56

Pershendetje,nqs ka ateiste ne kete sit te paken te jene me edukate ju lutem sepse edhe nje femije duhet ti flitet me edukate... ndodhia e Musait ishte keshtu;ai po udhetonte bashke me familjen e tij dhe me sa dukej ai se dinte rrugen mire.Musai pa disa shkurre ose peme te vogla dhe te gjelberta qe dilte zjarr,ai mendoi se mund te kishte njerez qe mund ti tregonin rrugen dhe i tha familjes se tij prisni qe te shkoj te pyes.I shkoi afer dhe sa me shume digjej pema aq me shume gjelberohej dhe u cudit shum,njerez nuk kishte.Papritur ai degjoi nje ze qe vinte nga te gjitha anet................... keshtu vazhdon kjo,pra ZOTI i foli atij,nje here tjeter Musai i kerkoi qe ta shihte ATE nga deshira e madhe qe kishte,ZOTI i shfaqi atij vetem nje pjese shum te vogel te drites se TIJ dhe ne ate moment Musait i ra te fiket dhe kodra qe gjendej aty u be pluhur nga Madheshtia E TIJ.E shum e shum ndodhi te tjera.Per simbolet nuk di shume por me sa di une ulli me 6 cepa ishte i Davidit dhe Sulejmani ishte djali i tij,qe te dy ishin mbreter,kurse ylli me 5 cepa e vizatonte leonardo da vinci para afro 500vitesh dhe cepat personifikonin;ai i larti koken e njeriut,dy anesoret krahet,dhe te poshtmit kembet,dhe njeriu ishte brenda ketij ylli me koke duar dhe kembe,per dmth nuk e di mire por mund te jete per mbrojtjen e tij ose per kapjen ose zenien e njeriut brenda ketij ylli,se di mund te jete negative ose pozitive,pastaj ka te tjere qe yllit pastaj i bejne nje rreth nga jashte qe i kap 5 cepat e tij.simbolet mund te jene sh te vjetra dhe si dime saktesisht dometheniet e tyre,por Muhamedi ka vertetuar perhere se ishte i Derguari i Zotit xh,sh dhe nuk i shoqeronte ATIJ askend dhe asgje,musulmanet dine vetem 99 emra te ZOTIT dhe qe jane me te bukurit dhe me domethenesit.Sa i perket flamurit Muhamedi a.s mbande ne dhomen e tij nje si rrobe te zeze dhe me pas i vinte ne mesin e saj nje te vogel te bardhe,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
avatar
gentjan kaloshi

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Zoti,Perendia hene?

Mesazh  john abraham prej 11.12.11 14:38

avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  lavdim.bossi prej 11.12.11 18:30

ej bre mos boni propaganda ju lutem ermi Zoti eshte shkruar eshte ne BIBEL edhe ne TORA a do te thot kjo se edhe ato na nxitin per te besuar henen .

ketu dihet armiqesia e joilsamikeve qe deshirojn te futin ne konflikt tere islamin
deri kur kjo lufte .???????? spo kuptoj aspak

zoti is lord . remember.!!!!!!!

lavdim.bossi

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  john abraham prej 11.12.11 23:19

Pershendetje Lavdim ...!

Nuk eshte propagande o i nderuar por shikoje deri ne fund videon!!!!

Po eshte e vertete qe emri All'ah eshte i shkruar edhe ne torah!!
avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Asgardian prej 23.08.12 9:55

john abraham shkruajti:Pershendetje Lavdim ...!

Nuk eshte propagande o i nderuar por shikoje deri ne fund videon!!!!

Po eshte e vertete qe emri All'ah eshte i shkruar edhe ne torah!!

emri all-llah. eshte permendur ne 4 librat hyjnor dhe me duket se lavdimi i referohet te krishtereve dhe jo muslimaneve ,propaganda po bejn te tjeret ,,si do qe te jet te uroj per shkrimet ..flm per mirkuptim
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Qartesim

Mesazh  elfmit prej 22.01.13 0:52

zoti i ruajte njerezit qe duan te mesojne fene nga njerez si ti ...
Ky shkrim eshte deshmi e nje intrige ose te kopjuar(copy-paste) ose frut i kalbur i nje leximi disa, pak , oresh per fene islame.
Qe ne fillim autori i ketij shkrimi , me nje fjalor te thjeshte por teper ofendues , citon se Muhamedi ( aljehi pershendetje) e " shpalli fene e tij ne moshen 40 vjecare te tij , duke perbere argument kjo se ai paska shfrytezuar gjithe kete kohe per te planifikuar ngritjen e nje feje arabe"............me fjalet e mia pak a shume ky ishte qellimi i autorit.....Pyeteje------
1.Nese ti i referoheh dikujt ne kete citim je i lutur te publikosh te gjithe materialin , i cili patjeter duhet te permbaje edhe argumentin se si autori arriti ne perfundimin se Muhamedi( alejhi pershendetje) paska planifikuar ngritjen e kesaj feje .......ose
2.Nese ky perfundim eshte frut i "punes" tende studimore ,atehere ke anashkaluar qellimisht ose pa qellim , faktin qe Muhamedi(alejhi pershendetje) nuk ka ditur as shkrim e as lexim , e per me teper historia e jetes se tij para dhe pas shpalljes eshte e publikuar , e studiuar nga shume personalitete te cilet deklarojne vehten e tyre si jomuslimane , por qe mbajne grada akademike se bashku me vitet e studimit dhe me krijimtarite apo veprimtarine e tyre........Kjo tregon qe ti pak ose aspak ke lexuar per Islamin - qe te besh nje analize ne dukje te "thelle" , por qe eshte shuuume e ceket dhe e publikuar ne menyren me intriguese me te cilen luftohet kjo fe sot.....

Tjeter tregues i intriges suaj ne kete shkrim , eshte edhe analiza juaj mbi emrin ZOT , apo ALLAH, dhe arsyeja se pse paska egzistuar emri abdullah para shpalljes se islamit, duke e lidhur ne menyre te ngaterruar me krishterimin , jeudizmin e miksuar kjo me arabet dhe emrat e tyre paraislam.......
Ne faqet e para te historise islame , lexuesi njihet me thirrjet e Muhamedit(aljehi pershendetje)-e cila ishte " ADHURIMI I ALLAHUT I VETEM I MERITUAR , DHE LARGIMI NGA ADHURIMI I KRIJESAVE , OSE EDHE ME KEQ I STATUJAVE TE NDERTUARA NGA DORA E NJERIUT "-thirrje te cilen kurejshet nuk e pranuan , por ata pranonin Zotin si KRIJUES te gjithckaje , por ne kerkimin e ndihmes , lutjeve, bereqetit, largimin e semundjeve , ndihmes ne lufte etj ata kishin mare disa statuja si dobiprures dhe ndihmues ne lutjet e tyre( gje te cilen as llogjika me e semure nuk e pohon).........pra , prejardhja e arabeve ne fe , ishte se ata ishin ne fene e paster , e cila therret ne drejtimin nga zoti si i vetem KRIJUES, FURNIZUES , i njeriut por me kalimin e shekujve devvijuan nga kjo fe e paster , prandaj quheshin abdullah edhe para zbritjes se kur`anit ......
Ndersa fjala ALLAH vjen nga fjala ILAH e cila do te thote = I adhuruar me te drejte.......
Ne fakt nuk jeni as te paret , dhe besoj se nuk jeni as te fundit qe mundoheni te perdhosni kete fe te paster , te cilen me sa shifet nuk merni as mundimin e vogel per te studiuar mire , por keni kurajon e cuditshme per te shfryre mllef ne kete fe qellimi i se ciles eshte i paster i dobishem per cdo individ tek e tek , apo cdo grup shoqeror....
Me sinqeritetin me te paster , dhe dashamiresine me te madhe ju ftoj juve si publikues i ketij shkrimi , si dhe ata lexuess qe nuk kane informacion te plote nga kjo fe , TE LEXONI se paku librin HISTORIA ISLAME , per te kuptuar me mire ate fe te cilen , perdite mundoheni ti gjeni ndonje mangesi , por analize te tille duke u perpjekur per te shpjeguar lindjen e kesaj feje , pa derdhur nje pike djerse studimi , shpresoj qe te mos i beje dem asnje njeriu i cili ka te pakten vullnetin per te lexuar bazne e thirrjes se kesaj feje dhe ate cfare e dalln nga fete e tjera ne dukje monoteiste.....
mbetsh me shendet
avatar
elfmit

Just abdullah

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 22.01.13 2:11

((ngaqe u soll dhe nje here kjo teme nga Elfmit))

Nje pyetje kisha une:-C'do te thote Muhamedi(alejhi pershendetja)???
Sa per moshen e profetit do thoja qe eshte i ēike si vone per te faktikisht po te kemi parasysh qe gjithe puna (krijimi) e Zotit eshte nje perfeksion ose nje perfeksion ne perfeksion e siper dhe po te ishte puna per te shpallur Islamin,rregull-ligjet e Islamit dhe ulur Kuranin nga qielli do e kishte bere me Jezus Krishtin pasi te derguar me te bekuar dhe me te kulluar se Ai nuk ka pasur ndonjehere,para apo pas tij...

avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Arb prej 22.01.13 20:38

marlend shkruajti:((ngaqe u soll dhe nje here kjo teme nga Elfmit))

Nje pyetje kisha une:-C'do te thote Muhamedi(alejhi pershendetja)???
Sa per moshen e profetit do thoja qe eshte i ēike si vone per te faktikisht po te kemi parasysh qe gjithe puna (krijimi) e Zotit eshte nje perfeksion ose nje perfeksion ne perfeksion e siper dhe po te ishte puna per te shpallur Islamin,rregull-ligjet e Islamit dhe ulur Kuranin nga qielli do e kishte bere me Jezus Krishtin pasi te derguar me te bekuar dhe me te kulluar se Ai nuk ka pasur ndonjehere,para apo pas tij...

Te jap nje pergjigje une, me aq sa mundem!
"Cdo te thote Muhamedi (Alehjhi pershendetje )?
Gjithmone myslimanet kur e permendin emrin e Muhamedit, si profeti i fundit i ardhur nga Zoti ne kete bote, e thone dhe prapashtesen " selallahu alejhi ve selem" qe do te thote -"Paqja dhe Meshira e Zotit qofte mbi te".

Sa per moshen e Muhamedit s.a.w.s, sote mund te shohim disa studime te lemive te ndryshme ku tregohet se njeriu arrine 2 here moshen e pjekurise , ne moshene pubertetit ( 12-15 vjech per meshkujt) dhe mosha e dyte kur arrihet nje pjekuri e qendrueshme eshte mosha 40 vjechare, jo rastesishte shume nga kushtetutat e vendeve te ndryshme te zhvilluara kane si ligj, qe kryetari i shtetit te kete mbi 40 vjech.
Pikerisht ne moshen 40-vjeēare, ndersa qendronte ne vetmi ne Hira', Muhamedi (as) perjetoi momentin e pare te shpalljes. Engjulli Xhibrili i erdhi dhe i mesoi fjalet e meposhtme, te cilat jane edhe ajetet e para te shpallura te Kuranit:

"Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi (ēdo gjė).
Krijoi njeriun prej njė gjaku tė ngjizur (nė mitrėn e nėnės).
Lexo! Se Zoti yt ėshtė mė bujari!
Ai qė e mėsoi (njeriun) tė shkruaj me pendė. Ia mėsoi njeriut atė qė nuk e dinte."
(Kur'an: Sure 'Alek 1-5

Kur'ani ishte libri qe i'u shpall Muhamedit s.a.w.s. si udherefyes i fundit deri ne Diten e Gjykimit. Por te njeten gje Zoti e beri dhe me pararadhesit e Muhamedit s.a.w.s Edhe me isain a.s.(Jezusin) me Musain a.s. Davudin a.s.

Pra. Ne muslimanet pasues te Muhamedit s.a.w.s. nuk e kemi privilegjin te themi se vetem ne jemi ne tere ruzullin tokesore qe do te jemi te shpetuar dhe te Meshiruar nga Krijuesi. Sepse bota s'u krijua me ardhjen e Muhamedit a.s. natyrisht qe dhe pasuesit e denje te profeteve te tjere para Muhamedit a.s. (qe historia i njeh ne me teper se 124.000) do te jene banues te Parajses dhe te Meshiruar nga Krijuesi
Mirpo pas vdekjes se profeteve te gjithe librat e shpallur nga Krijuesi, (perpos Kur'anit famelarte , qe ruajtja e tije u vulos nga vet Krijuesi), u ndryshuan (dhe po ndryshohen-)dhe nje pjese e konsiderueshme e tyre u shkruajte nga dora e njeriut, per qellime perfitimi material ose ngrije ne udheheqesi (edhe pse te gjithe profetet dhe shpalljet e tyre kane deshmuar per nje profet te fundit ne kete toke).Gje qe, pasuesit e ketyre profeteve i largoi nga rruga e vertete, po dhe sikur edhe sot librat e shenjte si Tevrati, Zeburi dhe Inxhili te ishin ne gjendjen e njejte sikur qe u shpallen, do te ishin realisht te pa-dobishem sepse ata ishin te shpallur vetem per pjese te caktuar popujsh, dhe per kohe te caktuar.Dhe nuk do te ishin nje shpjegim qenesor i gjithe asaj qe do te ndodhete me pas. Per kete Krijuesi e shpalli dhe librin e e fundit Kur'anin si udherefyes deri ne Diten e Fundit per mbare njerezimin.

Nje i krishterte sot nuk mund te njohe dhe te doje me mire Isain .a.s. (Jezusin) se sa nje musliman, sepse ne Biblat e te klrishtereve shume here Jezusi paraqitet si genjeshtare , talles, i pa-fuqishem dhe epitete te ndryshme denigruese, Kurse ne Ku'ranin famelart per Isain a.s. fliten vetem fjale miradie dhe se ai eshte gjalle dhe nje dite do te kthehet qe te udheheq me boten, dhe pasi te vdes deshira e tije paraprakishte do te jete qe ai te varroset prane varrit te Muhamedit a.s. Pra.si perfundim, Ne kete bote ka patur VETEM NJE FE, besim te cilin e ka shpallur Krijuesi si udherefyes per jete dhe adhurim ndaj Krijuesit, KJO FE eshte shpallur ne menyra dhe forma te ndryshme por qe ka patur vetem nje qellim ADHURIMIN E KRIJUESIT TE VETEM ME TE DREJTE.


Edituar pėr herė tė fundit nga Arb nė 22.01.13 20:42, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : .!)
avatar
Arb

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 22.01.13 21:45

...per paragrafin e fundit...


Arbi pa dashur te replikoj as te hap debat te ri besoj se kjo ishte e tepert dhe e pavend nga ana juaj...
Dhe te lutem mjaft me budallalleqe te llojit qe Krishti eshte gjalle dhe kur te vdese do qe te varroset prane Muhamedit...nese e pranoni qe eshte gjalle ku eshte arsyeja qe duhet te vdese pas 2000 vjetesh...nuk e di por si shume bajate i keni ca shkrime..
Respekte !
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Arb prej 23.01.13 0:26

marlend shkruajti:...per paragrafin e fundit...


Arbi pa dashur te replikoj as te hap debat te ri besoj se kjo ishte e tepert dhe e pavend nga ana juaj...
Dhe te lutem mjaft me budallalleqe te llojit qe Krishti eshte gjalle dhe kur te vdese do qe te varroset prane Muhamedit...nese e pranoni qe eshte gjalle ku eshte arsyeja qe duhet te vdese pas 2000 vjetesh...nuk e di por si shume bajate i keni ca shkrime..
Respekte !
Per Krishtin te them te drejten nuk e di ! Une di nga mesimet fetare Islame, se Isai a.s. eshte gjalle dhe nje dite do te kthehet qe te udheheq me boten dhe te shijoje vdekjen si cdo krijese, ndoshta mund te duken te pa-besueshme keto, sepse ti s'i takon
besimit fetar Islam, por mendoj se eshte e pa -pranueshme t'i quajsh budallalleqe.
Gjithsesi u mundova te shpjegoj ate qe pyete rreth Islamit, s'kisha qellim qe te pergjigjesha ne dichka qe ty te te duket budallallek!!!!
Respekte ...
avatar
Arb

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 23.01.13 1:10

Arbi,ketu fillon problemi me Kuranin dhe me islamin...Jezus Krisht njihet me kete emer jo vetem ne Bibla por edhe nga shkrime te tjera te historianeve te kohes.
Me duket e pa aresyshme qe ti mohohet dhe emri tani...mgjth eshte problem i juaj te vazhdoni me kete lloj logjike.
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  fitim jakupi prej 27.01.13 6:27

marled shiko si isa (a.s) ose jezusi ka pak rendesi si e thrrasim te gjith pejgamberet kan pasur nje qellim qe ti afroj njerzit me krijuesin e tyre mir po isa (a.s) disi sikur la ne gjysm misjonin e ti me at kryqezimin qe ja ben e ajo nuk ndodhi rastesisht pa tjeter se pa lejen e zotit nuk mund tja kishin ber ate mirpo zoti vendosi te behej ashtu me qellim qe te lihej hapsir per ardhjen e dyt te isait (a.s) gje qe eshte e pa shmangshme edhe arsyeja e ardhjes se isait(a.s) per her te dyt ne tok besoj se dihet.Ndersa edhe ne bibel edhe ne filmin kushtuar jezusit permendet emri "ahmad" ku jezusi thot "mos kini frik se shpetuesi do te vije" qe do te thot se ai ju tregoj njerezve se mbas ti do vij nje i dergura (muhamedi s.a.w) qe do te jet i fundit per at arsyje e quajti "shpetues" mirpo per ti kuptuar gjanat ne thelb duhet te jemi vigjilent gjat gjith jetes ky eshte mendimi im pershendetje "paqja dhe meshira e allahut qoft mi ju"
avatar
fitim jakupi

"Mos u zemrO"

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Fakiri prej 27.01.13 11:03

Unė ju kisha sygjeruar qė ta lexoni librin "Islami nė Bibėl" nga Thomas McElwain,dhe aty do ti kuptoni shumė mė mirė tė pėrbashkėta e Biblės dhe tė Kur'anit si dhe ardhjen e njė profeti pas Jezusit......Ėshtė e kot qė ne njerėzit tė ngatėrohemi pėr tė dėrguarit e Perendisė,sidomos ne qė kemi besim monoteist(Abrahamike) e themė kėtė sepse tė (28 profet nė mesi e tyre edhe Jezusi si dhe profeti Muhammed) gjithė kėta profet qė pėrmend nė Tora,Plasma(Zebur), Ungjill dhe nė Kur'an janė pasardhės gjentik (nga loza) e Abrahamit-Ibrahimit.....
avatar
Fakiri

549


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  shqiptari etnik prej 27.01.13 11:44

fakiri shkruajti:Unė ju kisha sygjeruar qė ta lexoni librin "Islami nė Bibėl" nga Thomas McElwain,dhe aty do ti kuptoni shumė mė mirė tė pėrbashkėta e Biblės dhe tė Kur'anit si dhe ardhjen e njė profeti pas Jezusit......Ėshtė e kot qė ne njerėzit tė ngatėrohemi pėr tė dėrguarit e Perendisė,sidomos ne qė kemi besim monoteist(Abrahamike) e themė kėtė sepse tė (28 profet nė mesi e tyre edhe Jezusi si dhe profeti Muhammed) gjithė kėta profet qė pėrmend nė Tora,Plasma(Zebur), Ungjill dhe nė Kur'an janė pasardhės gjentik (nga loza) e Abrahamit-Ibrahimit.....

Te 28 profetet jane te derguar te zotit...?Me qe thua qe jane pasardhes gjenetik nga lozha e Abrahamit-Ibrahimit,pra jane njerez te elites,me te cilet njerzimi ne kohe te ndryshme ka pasur kontakte me ta.Ne se eshte keshtu,pse zoti ka arritur te komunikoje vetem me eliten dhe perkushtimin ndaj tij ja kerkon te gjitheve,ka ndonje te dhene konkrete,pervec atyre qe dime nga librat e fese..?

Pse zoti sot nuk ka te derguar te rinj,qe ti pershtaten rritjes se inteligjences boterore..?
Pse zoti sot ne keto dite te veshtira per njerzimin nuk komunikon me masat popullore,por qendron i heshtur,pothuaj ne inekzistence te plote...?
Kur zoti do i perkushtohet njerzimit qe ta nxjerri nga mjerimi njehere e pergjithmone..?
Pse zoti nuk e shkaterron djallin qe i eshte futur ne shpirt njerzimit per pasuri dhe pushtet boteror,a po dhe zoti eshte pjestar me te..?

Pse-te jane te pa fund,mund ti sqaroi ndokush keto qe shtrova me lart me nje llogjik ndryshe nga librat e fese...?sepse sipas tyre jam ne gjendje ti argunentoje me mire se kushdo,vete....
avatar
shqiptari etnik

Nuk ka Zeus, as nuk ka zot,
Ferr, Lugat t'imagjinuar,
Po ka popull tė paditur
Popull q'ende s'ėshtė zgjuar.

Lasgush Poradeci

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 27.01.13 13:40

fitim jakupi shkruajti:marled shiko si isa (a.s) ose jezusi ka pak rendesi si e thrrasim te gjith pejgamberet kan pasur nje qellim qe ti afroj njerzit me krijuesin e tyre mir po isa (a.s) disi sikur la ne gjysm misjonin e ti me at kryqezimin qe ja ben e ajo nuk ndodhi rastesisht pa tjeter se pa lejen e zotit nuk mund tja kishin ber ate mirpo zoti vendosi te behej ashtu me qellim qe te lihej hapsir per ardhjen e dyt te isait (a.s) gje qe eshte e pa shmangshme edhe arsyeja e ardhjes se isait(a.s) per her te dyt ne tok besoj se dihet.Ndersa edhe ne bibel edhe ne filmin kushtuar jezusit permendet emri "ahmad" ku jezusi thot "mos kini frik se shpetuesi do te vije" qe do te thot se ai ju tregoj njerezve se mbas ti do vij nje i dergura (muhamedi s.a.w) qe do te jet i fundit per at arsyje e quajti "shpetues" mirpo per ti kuptuar gjanat ne thelb duhet te jemi vigjilent gjat gjith jetes ky eshte mendimi im pershendetje "paqja dhe meshira e allahut qoft mi ju"
Nuk e di te permendet ne Bibel ardhja e Muhamedit....
Ah po...ke te drejte ne ungjijte e shkruar nga muslimanet po,siē jane ''ungjilli sipas islamit'' dhe ''ungjilli sipas barnabes''.
Per me teper gjen tek ky link:
www.answering-islam.org/shqip/autoret-kontribues/samuel-green/sgfaqja3.html

aty i ke te gjitha argumentet.
Respekte !!
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Fakiri prej 27.01.13 15:04

marlend lexoje me vėmendje kėtė ngjarje Biblike,dhe pastaj analizoje vetė me gjakftoftėsi dhe pa paragjykime.Kėtė e thotė edhe vetė Jezusi nė Bibėl qė tė kemi kujdes nga gjykimi sepse mund tė jetė e njė anashėm dhe kjo njėanshmėri mund tė krijoj shumė situata tė pakėndshme. “Mos gjykoni,qė tė mos gjykoheni! Sepse ju do tė gjykoheni sipas gjykimit me tė cilin ju gjykoni;dhe me masėn me tė cilėn ju masni,do t`ju masin tė tjerėt.” (Mateu 7:1-2)

Ata qė erdhėn pėr ta pyetur Gjon Pagėzorin tregojnė se njerėzit e kohės e dinin se do tė vinte njė profet tjetėr dhe e prisnin atė.Dhe kjo ėshtė dėshmia e Gjonit,kur Judenjtė i dėrguan nga Jeruzalemi priftėrinj dhe levitė pėr ta pyetur: ′′Kush je ti?′′.Ai edhe e rrėfeu,edhe nuk e mohoi,dhe rrėfeu: ′′Unė nuk jam Krishti′′.Atėherė ata e pyetėn: ′′Kush je,pra? A je Elia?′′. Ai tha: ′′Nuk jam!′′. ′′Je ti profeti?′′. Dhe ai pėrgjigjej: ′′Jo!′′.Atėherė ata i thanė:′′Kush je ti,qė t′u japim pėrgjigje atyre qė na dėrguan? Ē′thua pėr veten tėnde?′′.Ai u pėrgjigj: ′′Unė jam zėri i atij qė bėrtet nė shkretėtirė:drejtoni udhėn e Zotit, sikurse tha profeti Isaia′′. Dhe ata qė qenė dėrguar, ishin nga farisenjtė;ata e pyetėn dhe i thanė:′′Atėherė pse ti pagėzon,kur nuk je as Krishti,as Elia, as profeti?′′. (Gjoni 1:19-25)

Nga kjo mund tė kuptohet qartė se tre figura priteshin:Mesia i pritur ose Krishti,Elija ose Eliasi dhe “profeti”. Ndonse Gjon Pagėzori me modestinė e tij nuk e pranoi,Jezusi mė pas do tė tregonte se nė tė vėrtetė,Gjoni ishte Elija i pritur (Mateu 11:14).Vetė Jezusi ishte Mesia i pritur ose Krishti.Atėherė kush ishte profeti qė do tė vinte?!!!! Ėshtė fakt se ai nuk na shfaqet nė Bibėl.Kjo do tė thotė se atė duhet kėrkuar pas epokės sė Jezusit e(i) nderuara(i).....

respekt edhe nga ana ime
avatar
Fakiri

549


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 27.01.13 19:54

Mateu 11:9 Atehere pra,ē'dolet te shikonit? Nje profet? Po,ju them: Ai eshte me shume se nje profet
Mateu 11:10 Sepse ky eshte ai per te cilin eshte shkruar: ''Ja,une po dergoj lajmetarin tim para fytyres sate;ai do te beje gati rrugen tende para teje.''
Mateu 11:11 Ne te vertete po ju them: nder ata qe jane lindur prej gruas nuk ka dale kurre ndonje me i madh se Gjon Pagezori,por me i vogli ne mbreterin e qiejve eshte me i madh se ai.
Mateu 11:12 Dhe qysh nga ditet e Gjon Pagezorit e deri tash mbreteria e qiejve po peson dhune dhe te dhunshmit e grabiten.
Mateu 11:13 Sepse te gjithe profetet dhe ligji kane profetizuar deri te Gjoni.
Mateu 11:14 Dhe,ne daēi ta pranoni,ai eshte Elia,qe duhet te vije.
Mateu 11:15 Kush ka veshe per te degjuar le te degjoje.
Mateu 11:27 Cdo gje me eshte dhene ne dore nga Ati im,dhe asnjčri nuk e njeh Birin,pčrveē Atit;dhe asnjčri nuk e njeh Atin,pčerveē Birit dhe atij tč cilit Biri don t'ia zbulojč.
Fakiri une nuk shoh askund ketu te flitet per Muhamedin...(nje keshille ke:kur te hysh per te lexuar ne Bibel,lexoje kapitullin komplet se kshu ngaterrojme veten e dynjane)
Respekt..
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Fakiri prej 27.01.13 20:36

marlend shkruajti:Mateu 11:9 Atehere pra,ē'dolet te shikonit? Nje profet? Po,ju them: Ai eshte me shume se nje profet
Mateu 11:10 Sepse ky eshte ai per te cilin eshte shkruar: ''Ja,une po dergoj lajmetarin tim para fytyres sate;ai do te beje gati rrugen tende para teje.''
Mateu 11:11 Ne te vertete po ju them: nder ata qe jane lindur prej gruas nuk ka dale kurre ndonje me i madh se Gjon Pagezori,por me i vogli ne mbreterin e qiejve eshte me i madh se ai.
Mateu 11:12 Dhe qysh nga ditet e Gjon Pagezorit e deri tash mbreteria e qiejve po peson dhune dhe te dhunshmit e grabiten.
Mateu 11:13 Sepse te gjithe profetet dhe ligji kane profetizuar deri te Gjoni.
Mateu 11:14 Dhe,ne daēi ta pranoni,ai eshte Elia,qe duhet te vije.
Mateu 11:15 Kush ka veshe per te degjuar le te degjoje.
Mateu 11:27 Cdo gje me eshte dhene ne dore nga Ati im,dhe asnjčri nuk e njeh Birin,pčrveē Atit;dhe asnjčri nuk e njeh Atin,pčerveē Birit dhe atij tč cilit Biri don t'ia zbulojč.
Fakiri une nuk shoh askund ketu te flitet per Muhamedin...(nje keshille ke:kur te hysh per te lexuar ne Bibel,lexoje kapitullin komplet se kshu ngaterrojme veten e dynjane)
Respekt..

Pra,ēka nuk paskeni kuptuar nga ajo qė thashė unė mė lartė ėshtė se profeti duhet tė kėrkohet pas kohės sė Mesis (Jezusit),pėr ta kuptuar kėtė duhet ta lexoni Gjoni aty kur ai dėshmon dhe aty do ta kupton ma mirė...........

Ju bukur e keni gjetur qė Gjoni ėshtė Elia edhe se kush ėshtė Mesia,(atė edhe unė mė lartė e thashė)por punėn e profeti as qė po mundoheni ta sqaroni fare se kush do tė jetė ai dhe ju me doemos po thoni se ai nuk ėshtė profeti Muhamed,pasi ai nuk ėshtė cekur me emėr,ndėrsa se kush duhet tė jetė ai si duket pėr ju nuk ėshtė me rėndėsi por vetėm profeti Muhamed nuk duhet tė jetė aq.....

Perendia ju dhuroftė paqe nė zemėr dhe shumė urtėsi nė mendje qė tė mund ta kuptoni dhe ta deshifroni shkrimin e shenjtė dhe ta kuptoni me tė vėrtetė atė qė ėshtė e shkruar dhe ėshtė dashur tė kuptohet.....Unė tė gjitha librat e shenjtė i lexoj nė tėrėsi dhe aspak nuk mundohem ta nxerri asnjė fjalė jashtė kontesit qė tė duket kontraditore.Por duke e ditur metodėn e zbritjes sė tyre,mundohem ta kuptoj sa mė origjinal dhe pa komplekse fetare...

Paqe dhe respekt
avatar
Fakiri

549


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Fakiri prej 27.01.13 21:34

...por Ngushėlluesi, Fryma e Shenjtė, qė Ati do ta dėrgojė nė emrin tim, do t`ju mėsojė ēdo gjė dhe do t`ju kujtojė tė gjitha kėto qė ju thashė. (Gjoni 14:26)

Por kur tė vijė Ngushėlluesi,qė do t`ju dėrgoj prej Atit,Fryma e sė vėrtetės,qė del nga Ati im,ai do tė dėshmojė pėr mua... (Gjoni 15:26)

Megjithatė unė ju them tė vėrtetėn: ėshtė mirė pėr ju qė unė tė shkoj,sepse,po nuk shkova,nuk do tė vijė te ju Ngushėlluesi; por,po shkova,unė do t`jua dėrgoj.Dhe kur tė ketė ardhur,ai do ta bindė botėn pėr mėkat,pėr drejtėsi dhe pėr gjykim.Pėr mėkat,sepse nuk besojnė nė mua;pėr drejtėsi,sepse unė po shkoj tek Ati dhe nuk do tė mė shihni mė;pėr gjykim,sepse princi i kėsaj bote ėshtė gjykuar.Kam edhe shumė gjėra tė tjera pėr t`ju thėnė,por ato ende ju nuk mund t`i mbani.Por, kur tė vijė ai,Fryma e sė vėrtetės,ai do t`ju prijė nė ēdo tė vėrtetė,sepse ai nuk do tė flasė nga vetja,por do tė thotė gjithė ato gjėra qė ka dėgjuar dhe do t`ju kumtojė gjėrat qė do vijnė.Ai do tė mė pėrlėvdojė,sepse do tė marrė prej meje dhe do t`jua kumtojė. (Gjoni 16:7-14)

Shpirti i Zotit nė rrėfimet biblike vepron nėpėrmjet krijesave njerėzore.Ky premtim i referohet njė profeti,i cili ka veshė e gjuhė (Gjoni 16:13).

Ē’thotė ky parashikim i Jezusit nė lidhje me profetin qė do tė vijė pas tij?!!!!!!!!

Ndėrsa pėr ata ose ato qė nuk e besojnė nė tėrėsi atė qė thotė vetė Jezusi,ėshtė mė poshtė e shėnuar vėretja biblike qė duhet marrė shumė seriozisht; “Unė i deklaroj kujtdo qė dėgjon fjalėt e profecisė sė kėtij libri,se nėse ndokush do t`i shtojė kėtyre gjėrave,Perėndia do tė dėrgojė mbi tė plagėt e pėrshkruara nė kėtė libėr.” (Zbulesa 22:18)
avatar
Fakiri

549


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 28.01.13 1:08

Pershendetje Fakiri

Atehere jam i detyruar qe ti marr si te mireqena argumentet qe po me servir...pra qe Ngushelluesi eshte Muhamedi. A ka mundesi qe Krishti te dergoj nga Ati nje Ngushellues per ne i cili nuk ndjek aspak rrugen e nisur prej Krishtit? Atehere ka 2 gjera:

1- Muhamedi a.s. nuk eshte Ngushelluesi i premtuar
2- Islami nuk eshte feja qe ka predikuar Muhamedi a.s.

Nisur nga kjo une mendoj qe nese i referohesh Krishtit dhe Bibles pikerisht aty ku te vjen argumenti ne favor,duhet ti referohesh dhe ne gjerat e tjera(pra te pranosh qe je i krishter).

*Ne te krishteret urrehemi nga muslimanet pasi besojm ne Krisht,kete e verteton edhe Bibla-
GJONI 15:18-Nese bota ju urren,ta dini se me ka urryer mua para jush.
Duke ju referuar ate ēka solle ti te GJONI 15:26,ke dhe kete tjetren qe mua me ben te dyshoj se Krishti e ka pasur fjale per Muhamedin a.s.

GJONI 15:27-Edhe ju gjithashtu,do te deshmoni,pasi ishit me mua qe nga fillimi
Pra lind pyetja:-Ishte i njejte deshmimi ndaj Krishtit si nga Muhamedi si nga te krishteret? Normal qe jo pasi ne besojm se ai vdiq dhe u ngjall,ndersa ju kurrsesi.

Vazhdojme me tej po te GJONI KAP 16 ,aty ku ti merr argumentin tend...
GJONI 16:2 Do ju perjashtojne nga sinagogat,madje po vjen ora kur,kushdo qe t'ju vrase,do te mendoje se i ka kryer nje sherbim Perendise.

Lind pyetja kush pervec jush vret ne emer Allahut,me justifikimin se i keni kryer nje sherbim?
A mos valle ky Ngushellues na u premtua nga Krishti ????!!

Vazhdojme me tej...

Ke sjelle GJONI 16:7-14,mire ke bere po lexoji se ē'thote...sepse ai thote(shkurtimisht po i shkruaj te te 7-te paragrafet) qe do te vije Ngushelluesi per:
1-Mekat
2-Drejtesi
2-Gjykim
pra..

16:9 PER MEKAT,SE NUK BESOJNE NE MUA
16:10 PER DREJTESI SE UNE PO SHKOJ TE ATI,DHE JU NUK DO ME SHIHNI ME
16:11 PER GJYKIM,SEPSE PRINCI I KESAJ BOTE ESHTE GJYKUAR

dhe----> 16:12 Kam edhe shume gjera te tjera per t'ju thene,por ato ende ju nuk mund ti mbani
I nderuar Fakiri nese ti mendon se te GJONI 16:13 profetizohet ardhja e Muhamedit,vazhdojme me tej seē thote:
GJONI 16:14-Ai do te me perlevdoje mua,sepse do te marre prej meje dhe do t'jua kumtoje
GJONI 16:15-Te gjitha gjerat qe ka Ati jane te miat,per kete ju thashe qe do te marre praj simes dhe do t'jua kumtoje
GJONI 16:16-Per pak nuk do te me shihni me,e perseri nje kohe e shkurter e do me shihni,sepse une po shkoj te Ati.
(ka ndonje gje ketu qe islami e pranon?absolutisht jo)
.....
GJONI 16:20-Ne te vertete,ne te vertete po ju them: Ju do te qani dhe do te mbani zi dhe bota do te gezohet. Ju do te pikelloheni dhe pikellimi juaj do te kthehet ne gezim.
GJONI 16:23-Ate dite(fjala per diten e ringjalljes)ju nuk do te me beni me asnje pyetje. Ne te vertete,ne te vertete po ju them se ēdo gje qe ti kerkoni Atit ne emrin tim,Ai do t'jua jape.
etj,etj

Keto materiale i mora po aty ku ti pretendon se argumentet tuja marrin vlere..po te arsyetoj me llogjiken tende Fakiri i bie qe Muhamedi e tradhetoi Zotin pasi nuk deshmon aspak ato qe thote Krishti,ose islami nuk i korrespondon aspak Muhamedit dhe islami eshte i devijuar.

Por une kam llogjiken time qe duke lexuar Biblen e per me shume kapitujt ku ti i more shembull te ēojne te kuptosh qe Ngushelluesi eshte vete Krishti pas ringjalljes se tij.

Nuk ta pranoj te me thuash qe Krishti profetizoi ardhjen e Muhamedit ne nje kohe qe ti nuk beson as edhe nje gje tjeter nga Ai,siē eshte profetizimi i tij per vdekjen dhe ringjalljen e vet..

Fakiri te keshilloj ta lexosh mire Biblen dhe kapitujt ti lexosh te plote pasi keshtu ben qe argumentet e tua te zhvleresohen sa hap e mbyll syte.
Respekte !
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Anon prej 28.01.13 14:46

Bibla eshte si nje vije e hollė ne dallim me kur'anin ne nje menyre ose tjetren duhet te pranohet boterisht se keto dy religjione jane te njejte per nga struktura sado qe kundershtohen nder vete.
Sa per temen ne fjale Hėna ne religjionin islamik tregon kohėn dhe ska te bej me asnje polemike shtesė !
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  number3 prej 28.01.13 17:08

feja ver8 esht katolikja e para dhe e ver8a mbas hebrenjve te gjitha tjerat nga percarja e katolicizmit linden si islami protestantizmi etj por ne forma te ndryshme
avatar
number3

njeri thjesht

102


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Anon prej 28.01.13 23:54

number3 shkruajti:feja ver8 esht katolikja e para dhe e ver8a mbas hebrenjve te gjitha tjerat nga percarja e katolicizmit linden si islami protestantizmi etj por ne forma te ndryshme

Nuk mund te thuhet qe islami rjedh nga katolicizmi ose percarjet ndermjet tyre nje gje duhet te kemi te qarte muhamedi ka qene analfabet ai ska mundur te kopjoj asgje por mund te them me plot bindje qe dhjata e vjeter,bibla,kur'ani JANE NGA I NJEJTI ZOT I MADHERUAR,mbase i kam studiuar. !
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 29.01.13 2:27

Benxhamin. shkruajti:Bibla eshte si nje vije e hollė ne dallim me kur'anin ne nje menyre ose tjetren duhet te pranohet boterisht se keto dy religjione jane te njejte per nga struktura sado qe kundershtohen nder vete.
Sa per temen ne fjale Hėna ne religjionin islamik tregon kohėn dhe ska te bej me asnje polemike shtesė !
Epo ti i vure vulen...te lumte ty qe e gjete pa muslimanet e te krishteret dhe teologet e tyre ju rrofte qe kundershtojne njeri-tjetrin!
Ore si mund te thuash qe i ndan nje vije e holle?
Si na qenkan te njejte keto 2 religjione kur njera pale beson ne Krisht qe vdiq e u ringjall dhe tjetra thote qe ishte thjesht nje profet?

Respekte !


Edituar pėr herė tė fundit nga marlend nė 29.01.13 3:23, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 29.01.13 2:48

Benxhamin. shkruajti:
number3 shkruajti:feja ver8 esht katolikja e para dhe e ver8a mbas hebrenjve te gjitha tjerat nga percarja e katolicizmit linden si islami protestantizmi etj por ne forma te ndryshme

Nuk mund te thuhet qe islami rjedh nga katolicizmi ose percarjet ndermjet tyre nje gje duhet te kemi te qarte muhamedi ka qene analfabet ai ska mundur te kopjoj asgje por mund te them me plot bindje qe dhjata e vjeter,bibla,kur'ani JANE NGA I NJEJTI ZOT I MADHERUAR,mbase i kam studiuar. !
Epo ketu eshte problemi,ja na thuaj ti qe i paske studiuar,pse nuk jane njesoj Kurani me Biblen pikerisht te pjesa e dyte e Bibles,dhjata e re?
Dakort jam une me ty Muhamedi a.s. nuk dinte te shkruante dhe nuk e paska kopjuar,pa na thuaj ti pse nuk u be Kurani i njejte me Biblen ngaqe jane nga i njejti Zot dhe plus Bibles te shtoheshin ca gjera tjera ashtu siē i ka te shtuara sot ne formen e vet plus dhjates se vjeter!
Nuk po kerkoj ne asnje menyre te dal nga tema apo te them cili prej librave eshte i verteti,por nuk arrij te kuptoj llogjiken tende kur me argumentet qe jep ti ne te dy materialet qe te kam cituar ne kete teme,ti arrin te fyesh besimtaret e ketyre 2 religjoneve njeheresh(shpresoj qe e ben pa dashje)!!
Respekte !!!
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Anon prej 29.01.13 13:24

Nuk bėn tė kritikosh perpara se tme japesh lirine andaj ja ku i ke disa argumente qe nderlidhjet mes krishterimit , jehudeve dhe muslimaneve jane nga i njejti ZOT!

Kurani thotė...

Shpėrblimi i pret judenjtė dhe tė krishterėt Ata qė janė myslimanė, judenj, krishterė apo Sabej i pret shpėrblimi me Zotin e tyre dhe nuk duhet tė kenė frikė apo pikėllim sepse ata besojnė nė Zotin, Ditėn e Fundit dhe bėjnė atė qė ėshtė e drejtė (2:62).
Dishepujt e devotshėm -
Disa nga ithtarėt e Biblės i recitojnė Shkrimet e tyre tė Shenjta gjatė natės dhe pėrkulen nė adhurim. Ata besojnė nė Zotin dhe Ditėn e Fundit dhe janė tė devotshėm. Ata do tė shpėrblehen (3:113-115).

E njohin Perėndinė personalisht Ka vetėm njė Perėndi . Tė krishterėt dhe judenjtė e njohin atė siē i njohin bijtė e tyre. Por tė tjerėt kanė humbur shpirtrat e tyre me anė tė adhurimit tė idhujve, trillimet tė pavėrtetave rreth Allahut, sjelljes mizore dhe mohimit tė zbulesave (6:20-22).

Po, (fjala vjen), nėse je nė dyshim pėr kėtė qė tė zbritėm ty (pėr ngjarjet e perofetėve), atėherė pyeti ata qė lexojnė librin para teje. Ty tė erdhi nga Zoti yt e vėrteta, pra, mos u bė prej atyre qė dyshojnė” (10:94).

U thoni ithtarėve tė Biblės qė ju (myslimanėt) besoni nė Shkrimet qė iu ishin dhėnė atyre dhe nė Kuranin tuaj. U thoni qė zoti juaj dhe Perėndia i tyre ėshtė i njėjti Perėndi dhe qė ju i jeni nėnshtruar atij (29:46). .

Hebrenjtė dhe paganėt janė me armiqėsi mė tė fortė ndaj Islamit, por mė tė afėrmit janė qė quajnė veten “tė krishterė”. Ata kanė priftėrinj dhe murgj dhe nuk mburren. Lotėt rrjedhin nga lotėt e tyre kur dėgjojnė leximin e Kuranit sepse e kuptojnė qė ėshtė i vėrtetė. Por atyre qė nuk besojnė dhe mohojnė zbulesat e Allahut do t’i pret zjarri i ferrit (5:82-86).

Ata qė besojnė se zoti ka bir duhet tė qortohen sepse kjo ėshtė njė blasfemi e tmerrshme dhe e pavėrtetė (18:4-6). zoti kur nuk ka lindur fėmijė dhe nuk ka tjetėr hyjni pėrveē tij (23:91). Jehuditė thonė Ezra ėshtė biri i Allahut ndėrkohė qė tė krishterėt thonė Mesia ėshtė biri i Allahut. zoti i shkatėrroftė ata. Ata janė tė prishur. Ata adhurojnė rabinėt, murgjit dhe Mesinė, birin e Marisė, si Zot pėrveē Allahut nė kundėrshtim me urdhėrimin monoteist qė iu dhėnė atyre (9:30, 31).

Kjo tregon qarte se zoti i myslimaneve eshte dhe PERENDIA i te krishtereve,jehudeve dhe mbizoterues i ekzistences !
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  number3 prej 29.01.13 14:16

benxhamin nese keta jan me armiqsi me islamin po sataniket pse i urrejn te krishteret qe esht feja me degjeneruar??
avatar
number3

njeri thjesht

102


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Anon prej 29.01.13 14:47

number3 shkruajti:benxhamin nese keta jan me armiqsi me islamin po sataniket pse i urrejn te krishteret qe esht feja me degjeneruar??

Nė fakt feja islame ne kohen e profetit muhamed ka qene si shenje vllazerie me te krishteret dhe jehudet por per shkak te disa mosmarveshjeve dhe kundershtimeve ata tashme jane ne polemike mes njera tjetres ! Sa i perket Masoneris dhe fese krishtere eshte e vertete qe kane armiqesi sepse ky sekt qe ti i referohesh si "sataniket" jane ithtaret e solomonit dhe davidit ose me sakt fletushkes (zeburin) e davidit por profeti i tyre eshte Thoti (toti) - mjeshtri egjiptian. Sipas njohurive te mia te krishterėt e kane luftuar kte sekt pagan dhe per shkak te trazirave masoneria eshte dashur te krijoj lozhen e saj fshehurazi e ritualet i kane bere ne menyre sekrete larg nga masa.
Gjithsesi primarja mbi gjitha eshte se islami nuk duhet te meret si fe pagane, si kundershtare e fese krishtere vecse duhet te studiojm me shum qe te zhduket kjo perēarje spaku ne trojet tona shqiptare!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  number3 prej 29.01.13 15:03

po islami pse nuk e pranon KRISHTIN si ZOT e BIR TE PERENDISE
avatar
number3

njeri thjesht

102


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 29.01.13 15:41

Benxhamin. shkruajti:Nuk bėn tė kritikosh perpara se tme japesh lirine andaj ja ku i ke disa argumente qe nderlidhjet mes krishterimit , jehudeve dhe muslimaneve jane nga i njejti ZOT!

Kurani thotė...

Shpėrblimi i pret judenjtė dhe tė krishterėt Ata qė janė myslimanė, judenj, krishterė apo Sabej i pret shpėrblimi me Zotin e tyre dhe nuk duhet tė kenė frikė apo pikėllim sepse ata besojnė nė Zotin, Ditėn e Fundit dhe bėjnė atė qė ėshtė e drejtė (2:62).
Dishepujt e devotshėm -
Disa nga ithtarėt e Biblės i recitojnė Shkrimet e tyre tė Shenjta gjatė natės dhe pėrkulen nė adhurim. Ata besojnė nė Zotin dhe Ditėn e Fundit dhe janė tė devotshėm. Ata do tė shpėrblehen (3:113-115).

E njohin Perėndinė personalisht Ka vetėm njė Perėndi . Tė krishterėt dhe judenjtė e njohin atė siē i njohin bijtė e tyre. Por tė tjerėt kanė humbur shpirtrat e tyre me anė tė adhurimit tė idhujve, trillimet tė pavėrtetave rreth Allahut, sjelljes mizore dhe mohimit tė zbulesave (6:20-22).

Po, (fjala vjen), nėse je nė dyshim pėr kėtė qė tė zbritėm ty (pėr ngjarjet e perofetėve), atėherė pyeti ata qė lexojnė librin para teje. Ty tė erdhi nga Zoti yt e vėrteta, pra, mos u bė prej atyre qė dyshojnė” (10:94).

U thoni ithtarėve tė Biblės qė ju (myslimanėt) besoni nė Shkrimet qė iu ishin dhėnė atyre dhe nė Kuranin tuaj. U thoni qė zoti juaj dhe Perėndia i tyre ėshtė i njėjti Perėndi dhe qė ju i jeni nėnshtruar atij (29:46). .

Hebrenjtė dhe paganėt janė me armiqėsi mė tė fortė ndaj Islamit, por mė tė afėrmit janė qė quajnė veten “tė krishterė”. Ata kanė priftėrinj dhe murgj dhe nuk mburren. Lotėt rrjedhin nga lotėt e tyre kur dėgjojnė leximin e Kuranit sepse e kuptojnė qė ėshtė i vėrtetė. Por atyre qė nuk besojnė dhe mohojnė zbulesat e Allahut do t’i pret zjarri i ferrit (5:82-86).

Ata qė besojnė se zoti ka bir duhet tė qortohen sepse kjo ėshtė njė blasfemi e tmerrshme dhe e pavėrtetė (18:4-6). zoti kur nuk ka lindur fėmijė dhe nuk ka tjetėr hyjni pėrveē tij (23:91). Jehuditė thonė Ezra ėshtė biri i Allahut ndėrkohė qė tė krishterėt thonė Mesia ėshtė biri i Allahut. zoti i shkatėrroftė ata. Ata janė tė prishur. Ata adhurojnė rabinėt, murgjit dhe Mesinė, birin e Marisė, si Zot pėrveē Allahut nė kundėrshtim me urdhėrimin monoteist qė iu dhėnė atyre (9:30, 31).

Kjo tregon qarte se zoti i myslimaneve eshte dhe PERENDIA i te krishtereve,jehudeve dhe mbizoterues i ekzistences !
Ore mire ja ben ti qe me citon Kuranin po si t'ja bej une qe nuk pajtohem me ty qe i ndan nje ''vije e holle''.
Ti me flet mua a thua se une nuk e di qe per te gjithe nje Perendi eshte.
Ceshtja eshte si besohen,mesojne dhe predikojne keta 2 Libra te Shenjte.
Ti vete po thua qe ''ata qe besojne ne Birin e Perendise,Zoti i shkaterrofte''..
E kupton ti qe nuk i ndan nje vije e holle por nje ndryshim i tere besimi?
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Anon prej 29.01.13 21:32

pikerisht sepse dhe sot e ksaj dite falsifikohet dhjata e re dhe i ka humbur kuptimi origjinalit. un gjate gjith kohes po flas per origjinen e saj dmth te bibles ne fjale !
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 29.01.13 22:06

Benxhamin. shkruajti:pikerisht sepse dhe sot e ksaj dite falsifikohet dhjata e re dhe i ka humbur kuptimi origjinalit. un gjate gjith kohes po flas per origjinen e saj dmth te bibles ne fjale !
Po ke ndonje kopje te hershme origjinale ti,ku mund te na vertetosh qe po fallsifikohet?? Pse kjo qe ka edhe Dhjaten e Re nuk quhet Bibel tashi? Por jo,se te interreson ty gjer tek Dhjata e Re,se s'keni faj aty ndodh edhe ndryshimi qe ndahemi nga ju ne..Apo yyyy edhe ti me turmen..??hajde Benxho hajde..
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  fitim jakupi prej 30.01.13 1:47

(per Marled dhe Benxhamin) Kur dikush pretendon te mesoj se si duhet vepruar ne nje fush te caktuar at'her gjeja e par qe duhet te bej eshte te jet i sinqert me veten.Nese te krishteret e cilsojn isain a.s si djalin e zotit dhe muslimanet e konsideroj si profet te madh ateher eshte shum e thjesht te kuptohet se muslimanet zotit te tyre nuk ia bashkangjesin as ni gjo ne madhrimin e tij sepse ai eshte i gjithfuqishmi dhe i gjithdituni ndersa te krishteret thon se zoti ka nje djal me emrin jezus qe dmth se ata po ja bashkangjesin zotit nje shok ne madhrimin e tij qe ne thelb nenkuptohet se zoti nuk qenka i plot fuqishem e i gjith ditur pasi paska nje pas ardhes ose nje krijes qe i ofrohet forces dhe madheris se zotit kjo ndodh nga deshira e madhe per te adhuruar zotin dhe keshtu ata ja ben nje pasardhes qe eshte gje e keqe sepse edhe nga teprimi i adhurimit ka te kqija sepse edhe aty sulmon aj qe ja do te keqen njeriut ky eshte mendimi im "paqja dhe meshira e allahut qoft mbi ju"
avatar
fitim jakupi

"Mos u zemrO"

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 30.01.13 4:16

fitim jakupi shkruajti:(per Marled dhe Benxhamin) Kur dikush pretendon te mesoj se si duhet vepruar ne nje fush te caktuar at'her gjeja e par qe duhet te bej eshte te jet i sinqert me veten.Nese te krishteret e cilsojn isain a.s si djalin e zotit dhe muslimanet e konsideroj si profet te madh ateher eshte shum e thjesht te kuptohet se muslimanet zotit te tyre nuk ia bashkangjesin as ni gjo ne madhrimin e tij sepse ai eshte i gjithfuqishmi dhe i gjithdituni ndersa te krishteret thon se zoti ka nje djal me emrin jezus qe dmth se ata po ja bashkangjesin zotit nje shok ne madhrimin e tij qe ne thelb nenkuptohet se zoti nuk qenka i plot fuqishem e i gjith ditur pasi paska nje pas ardhes ose nje krijes qe i ofrohet forces dhe madheris se zotit kjo ndodh nga deshira e madhe per te adhuruar zotin dhe keshtu ata ja ben nje pasardhes qe eshte gje e keqe sepse edhe nga teprimi i adhurimit ka te kqija sepse edhe aty sulmon aj qe ja do te keqen njeriut ky eshte mendimi im "paqja dhe meshira e allahut qoft mbi ju"
Epo i bie te dalim nga tema komplet keshtu,mgjth te lutem mos e banalizo ne kete menyre pasi askush nga te krishteret nuk beson qe Zoti paska djale biologjik sic po mundohesh ta sjellesh ti...Nese ti nuk e di se cfare besojne te krishteret nuk eshte faji im po i yti qe nuk lexon..por..shkurtimisht po te them qe Krishti ne toke ishte BIRI I HYJIT(Atit),sepse u ngjiz nga FRYMA E SHENJTE me vullnet te ATIT(Zotit)..
Krishtit i thane:-Si e njihke Abrahamin ti kur nuk i ke akoma 50 vjet?
Krishti tha:-Ne te vertete,ne te vertete po ju them para Abrahamit,UNE JAM!

Fitim,pa dashur te zgjatem te lus te mos e banalizosh por te lexosh me shume,dhe e fundit,te krishteret besojne se Krishti ishte forma njerezore e Zotit ne toke qe erdhi ne bote per njerezimin.
Tani une nuk te them ty besoje siē e besoj une por te them me ler te qete ne besimin tim!!!
Respekte !!!
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Anon prej 30.01.13 12:33

marlend shkruajti:Po ke ndonje kopje te hershme origjinale ti,ku mund te na vertetosh qe po fallsifikohet?? Pse kjo qe ka edhe Dhjaten e Re nuk quhet Bibel tashi? Por jo,se te interreson ty gjer tek Dhjata e Re,se s'keni faj aty ndodh edhe ndryshimi qe ndahemi nga ju ne..Apo yyyy edhe ti me turmen..??hajde Benxho hajde..Kjo quhet bibla e bernabeut pėr mė shumė shiko videon dhe vėrteto se si papa i vatikanit e mban doktorinėn e fshehur nė raftet e tij !
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  number3 prej 30.01.13 13:27

benxhamin vella i dashur mos beso cdo gje qe ka neti........sepse shumica prej tyre nuk jan te ver8a
avatar
number3

njeri thjesht

102


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 30.01.13 15:49

Benxhamin. shkruajti:Kjo quhet bibla e bernabeut pėr mė shumė shiko videon dhe vėrteto se si papa i vatikanit e mban doktorinėn e fshehur nė raftet e tij !
Me ke sjelle material interneti ku Muhamedi eshte profetizuar,atehere edhe une gjeta nje material te shkurter per te te qartesuar:

Kantiku i Kantikeve 5:16

Ndoshta shembulli me i mire per te ilustruar veshtiresine ne kembimin e nje fjale me nje tjeter gjendet te Kantiku i Kantikeve kapitulli 5,vargu 16. Ne kete pasazh myslimanet shpallin se fjala Hebraike ''mahmad''(vete embelsia) mund te perkthehet ''lavderim'' ose ''Ahmad''. Ne vijim eshte teksti i pasazhit sikurse eshte perkthyer ne Bibel (NIV):

Kantiku i Kantikeve 5:16 ''Goja e tij eshte vete embelsia;po,ai eshte terheqes ne cdo pikepamje. Ky eshte i dashuri im,ky eshte miku im,o bija te Jeruzalemit.''

Kantiku i Kantikeve eshte nje histori poetike dashurie midis te dashures dhe te dashurit te saj. Eshte pjese e cila eksploron bukurine e nje marredhenjeje martesore midis mbretit dhe bashkeshortes se tij.

Myslimanet besojne se pjesa e varur ndajfoljore ''vete embelsia'' mund te ndryshohet ne formen e emrit te pervecem ''MUHAMED''. Ata citojne se teksti duhet lexuar si me poshte i perkthyer ne anglisht:

''Goja e tij eshte vete embelsia; Ai eshte MUHAMEDI. Ky eshte i dashuri im, ky eshte miku im, o bija te Jeruzalemit.''

Ky interpretim, megjithate ,mbart nje sere pyetjesh te veshtira ne lidhje me kontekstin e te gjithe librit.

1. Kush jane bijat e Jeruzalemit? A i erdhi rrotull Muhamedi ndonjeres prej shume grave te tij ne Jeruzalem?
2. Nese ky eshte Muhamedi,per cilen prej grave te tij po flet? A u martua ndonjehere Muhamedi me nje grua me ngjyre nga Libani?
3. A u shpall ndonjehere Muhamedi mbret?

Atehere,cfare na tregon kjo prefeci? Fjalet e theksuara me lart jane interpretimet ne anglisht te fjales hebraike,''MAHMAD''. Konkordanca sipas strong e perkufizon ''mahmad'' si: deshire;dicka e deshirueshme;dicke e kendshme.

Atehere a mundet mahmad te personifikoje Muhamedin? Njerezit e mencur lejojne qe kur per nje varg jemi ne dyshim justifikohet shpjegimi i nje pasazhi te Bibles me nje tjeter. Fjala mahmad shfaqet edhe 12 here te tjera te Dhjara e Vjeter. Meqenese myslimanet jane kaq te dhene per te gjetur emrin arabik te Muhamedit ne fjalen hebraike mahmad eshte e rendesishme qe ata te qendrojne konsistent. Keshtu ne po sjellim 3 nga 12 vargjet profetike me poshte dhe jua leme juve te vendosni nese ata perputhen:

(Shenim: jemi konsistent duke e perkthyer tashme kete ne formen e ''emrit te pervecem'' qe myslimanet deklarojne se eshte.)

1. 1 Mbretereve 20:6
''Por neser,ne kete ore,do te dergoj te ti sherbetoret e mi,te cilet do te bastisin shtepine tende dhe shtepine e sherbetoreve te tu; ata do te marrin te gjitha Muhamed gjerat qe jane me te shtrenjta per ty''.

2. Vajtimet 1:11
''Tere populli i tij psheretin duke kerkuar buke;japin gjerat e tyre me te cmuara Muhamed per ushqim me qellim qe te rifitojne jeten. ''Shiko o Zot,dhe keqyr sa jam bere i neveritshem!''.

3. Ezekieli 24:21
''I thuaj shtepise se Izraelit: Keshtu thote Zoti,Zoti: Ja,une do te perdhos shenjtoren time,krenarine e forces suaj,Muhamedin e syve tuaj,kenaqesine e shpirtit tuaj;dhe bijat tuaja qe keni lene do te rrezohen nga shpata''.


Ne qofte se ky gjymtimi i Shkrimit ju duket qesharak,duhet te jete keshtu ndersa tregon cilesine e teorise qe fshihet mbrapa nje ideje te tille. Por mos u bazoni vetem ne fjalen tone per kete. Shihni edhe 9 referencat e tjera qe perdorin fjalen ''mahmad'' dhe shihni vete nese Muhamedi gjen vend aty. Ato jane:
2 KRONIKAVE 36:19
ISAIA 64:11
VAJTIMET 1:10
VAJTIMET 2:4
EZEKIELI 24:25
OSEA 9:6
OSEA 9:16
JOELI 3:5

Kur merret perfundimi i saj logjik eshte nje perqeshje e gramatikes hebraike. Pse nje pjese e varur ndajfoljore e fjalise duhet perkthyer si emer i pervecem? Mahmad ka vete formen e saj emerore, ''Kmdan''(ose Hemdan,djali i madh i Dishan-it te Anah-ut,Hori-t). Nese mahmad do te shkruhej si emer i pervecem autori do te kishte shkruar Kemdan.

Respekte !!!
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Anon prej 31.01.13 12:55

i nderum nese jezusi nuk ka paralajmruar per profetin muhamed atehere kush dreqin na qenka tjetri? a njeh historia nje mbret qe eshte martuar me libaneze qe ka grua nga jeruzalemi dhe ka pasur fuqi profetike? Nese bota nuk pranon qe jezusi flet per muhamedin a.s atehere le te tallen me fjalet e tij sepse ska ndonje vertetsi tjeter per ndonje njeri ! falemnderit!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  number3 prej 31.01.13 13:01

Benxhamin. shkruajti:i nderum nese jezusi nuk ka paralajmruar per profetin muhamed atehere kush dreqin na qenka tjetri? a njeh historia nje mbret qe eshte martuar me libaneze qe ka grua nga jeruzalemi dhe ka pasur fuqi profetike? Nese bota nuk pranon qe jezusi flet per muhamedin a.s atehere le te tallen me fjalet e tij sepse ska ndonje vertetsi tjeter per ndonje njeri ! falemnderit!

KRISHTI e ka ditur jo vtm per muhamedin por per shum profet te rrem qe kan kriju fe tjera per percarje....te till jan muhamedi i islamit,rusuell i deshmitarve te jehovajit,joseph smithi i mormonve etj..............
avatar
number3

njeri thjesht

102


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Marlend prej 31.01.13 14:02

Benxhamin. shkruajti:i nderum nese jezusi nuk ka paralajmruar per profetin muhamed atehere kush dreqin na qenka tjetri? a njeh historia nje mbret qe eshte martuar me libaneze qe ka grua nga jeruzalemi dhe ka pasur fuqi profetike? Nese bota nuk pranon qe jezusi flet per muhamedin a.s atehere le te tallen me fjalet e tij sepse ska ndonje vertetsi tjeter per ndonje njeri ! falemnderit!
A ekziston ndonjė paralajmėrim rreth Muhamedit nė Inxhill?


Shtesė MS 43725, f.260; Gjoni xxi.1-25
c. 1978, Bordi I Bibliotekės Britanike; BL/B/MS/X43


Al A'raf 7:157
" Qė pranojnė tė dėrguarin (Muhammedin), Pejgamberin arab, (qė nuk shkruan as nuk lexon), tė cilin e gjejnė tė cilėsuar (tė pėrshkruar me virtytet e tij), te ata nė Tevrat dhe nė Inxhil..."

Al Saff 61:6
"...Isai, biri i Merjemes tha: “O beni israilė, unė jam i dėrguar i Zotit te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje, emri i tė cilit ėshtė Ahmed..."

Pėrkthimi kuranor nga Sherif Ahmeti

Parakletos apo Periklytos?

A ekziston ndonjė paralajmėrim i Muhamedit jashtė Kuranit? A ka folur ndonjė prej Shkrimeve tė mėhershme hebraike apo krishtere rreth ardhjes sė tij? Disa myslimanė besojnė qė nė Inxhill (Gjoni 16:7) ka referencė ndaj profecisė sė pėrmendur nė Suren 7:157 dhe sėrish nė Suren 61:6.

Komentuari i Hamzait, Vėll. 1, fq.330 thotė: “Nuk mund t’i japim kėtij vargu (Surja 7:157) tėrė komentimin qė e meriton nė dritėn e Dhiatės sė Vjetėr dhe tė Re... Gjoni 16:7. I tėrė keqkuptimi qė i ndan hebrenjtė, krishterėt dhe myslimanėt vjen nga mėnyra si njėri e shqipton apo e shkruan parakletos, gjė qė pėrkthyesit e ungjillit e kanė interpretuar si ‘ngushėlluesi.’ A duhet ta lexojmė atėherė parakletos apo periklytos?”

Myslimanėt, tė vetėdijshėm qė Dhiata e Re origjinale qe shkruar nė greqisht, zgjedhin shqiptimin e fundit, periklytos, e cila pėrkthehet si ‘i lavdishėm, nė krahasim me parakletos qė nėnkupton ‘ngushėllues’, apo ‘avokat’. Nė bazė tė tekstit uranor (Surja 61:6) myslimanėt pastaj pohojnė qė Gjoni 14:16 dhe 16:7 janė paralajmėrime tė ardhjes sė Muhamedit, dhe se fjala periklytos (i lavdishėm) i referohet Ahmedit, njė formė e emrit Muhamed, dhe bashkė kėto dy emra nėnkuptojnė “i lavdėruari”.

Gjuha Greke konfirmon Parakletos

Atė qė shumė myslimanė janė pėrpjekur ta bėjnė me kėtė fjalė ėshtė t’i zėvendėsojnė zanoret ashtu siē iu pėrshtatet (duke i zėvendėsuar a-a-e-o nė parakletos me e-i-y-o). Nė gjuhėn hebraike dhe nė arabisht, aty ku zanoret nuk janė tė pėrfshira nė fjalė, ka vend pėr debat nė lidhje me faktin se cilat zanore autori i ka paramenduar. Sidoqoftė kjo nuk ka tė bėjėme greqishten, meqė tė gjitha zanoret janė shkruar qartė nė tė gjitha tekstet greke.

Doreshkrimet Greke konfirmojne Parakletos

Nė rast tė dyshimit se si kjo fjalė ėshtė shkruar, thjesht mund tė shqyrtohet ēdonjėri prej dorėshkrimeve ekzistuese. Ato janė tė hapura pėr kėdo pėr t’i hulumtuar (pėrfshirė dy mė tė vjetrat, Codex Siniaticus dhe Codex Alexandrinu, nė Muzeun Britanik nė Londėr). Ekzistojnė mė tepėr se 70 dorėshkrime greke tė Dhiatės sė Re qė datojnė para kohės sė Muhamedit. Asnjėra prej tyre nuk e pėrdor fjalėn periklytos! Tė gjitha pėrdorin fjalėn parakletos. Nė fakt, fjala periklitos madje as nuk paraqitet nė Bibėl!

Si rrjedhoje, Muhamedi nuk mund te jete Parakletos

Nė zemrėn e kėtij argumenti, pėr njė mysliman, ėshtė dėshira pėr tė gjetur ndonjė paralajmėrim tė jashtėm pėr ardhjen e Muhamedit nė Tevrat dhe Inxhill (siē referohet nė Suren 7:157). Pa kėtė, kriteri i vetėm nė lidhje me autoritetin e Muhamedit ėshtė Kurani; ndėrkohė qė i vetmi autoritet pėr Kuranin ėshtė Muhamedi. Ky ėshtė arsyetim qarkor, gjė qė nuk ėshtė argument shkencor me bazė. Meqė dėshmia pėr ēfarėdo paralajmėrimi nga Jezusi rreth Muhamedit nuk ekziston nė Inxhill, kjo krijon problem pėr myslimanėt tė cilėt duhet tė prodhojnė kritere tė jashtme pėr vėrtetėsinė e profetit tė tyre.

Pra kush eshte Parakletos?

Njė problem i mėtejshėm qė ekziston pėr njė mysliman ėshtė kur i studion vargjet nė dyshim. Gjoni 14:16 thotė: “Dhe unė do t`i lutem Atit dhe ai do t`ju japė njė Ngushėllues (parakletos) tjetėr, qė do tė qėndrojė pėrgjithmonė me ju.” Shumica e myslimanėve e citojnė vetėm kėtė varg, sikurse dhe Gjoni 16:7, e pastaj e mbyllin Biblėn. Ajo qė ata dėshtojnė tė kuptojnė ėshtė qė, siē ėshtė rasti nė shumė pjesė tė literaturės, ėshtė e rrezikshme tė lexosh ndonjė varg apo frazė jashtė kontekstit tė saj. Nėse lexuesit do tė vazhdonin tė lexonin pėrtej kapitullit 14:16 dhe kapitullit 16:17, ata do tė kuptonin qė Jezusi paralajmėron nė detaje specifike arritjen dhe identitetin e parakletos.

Sipas kontekstit te Gjonit kapitujt 14 dhe 16, Jezusi tha qe Parakletos nuk eshte qenje njerzore:

14:16-- "do tė qėndrojė pėrgjithmonė me ju " (Njė qenie e gjallė nuk jeton pėrgjithmonė.)
14:17-- "Frymėn e sė Vėrtetės" (Njė qenie njerėzore dallon nga fryma.)
14:17-- "Bota ... nuk e sheh" (Njė qenie njerėzore ėshtė e dukshme.)
14:17-- "dhe nuk e njeh" (Njė qenie njerėzore njihet prej tė tjerėve.)
14:17-- "ai ... do tė jetė nė ju" (Njė qenie njerėzore nuk mund tė jetė brenda tė tjerėve)

-Jezusi tha qė misioni specifik i parakletos do tė drejtonte tek ai:

14:26--"do t’ju kujtojė tė gjitha kėto qė ju thashė"
16:08--"Ai do ta bind botėn pėr faj nė lidhje me mėkatin"
16:14--"Ai do tė mė pėrlėvdojė [Jezusin]"

-Jezusi tha qė parakletos ėshtė frymė:

14:17--"Fryma e sė Vėrtetės"
14:26--"Ngushėlluesi [parakletos], Fryma e Shenjtė"
Shėnim: Kujt i referohet fraza “njė Ngushėllues tjetėr qė do tė qėndrojė pėrgjithmonė me ju” (Gjoni 14:16). Shih tek 1 Gjoni 2:1 ku Jezus Krishti ėshtė njė parakletos tjetėr. Ai po ashtu ndėrmjetėson pėr ne.

Pergjigja eshte Fryma e Shenjte,qe arriti 50 dite me vone

Ėshtė e qartė nga konteksti qė asnjė profet njerėzor apo qenie engjėllore nuk mund tė kualifikohet si parakletos. Konsiderojeni: ai do tė jetė me ta pėrgjithmonė, nuk do tė shihet, nuk do tė njihet, megjithatė do tė jetė brenda tė tjerėve dhe do t’i pėrkujtojė njerėzit rreth asaj ēfarė Jezusi bėri duke e pėrlėvduar nė tė njėjtėn kohė Jezusin. Ėshtė vetėm njė qenie e cila kualifikohet nė tė gjitha kėto fusha, Fryma e Shenjtė e Inxhillit, qė Jezusi e identifikoi me plot nėnkuptim si parakletos. Ai i pėrmbush tė gjitha kėrkesat e lartpėrmendura.

Nė kapitujt e parė tė Veprave, Jezusi, pak para se tė ngrihej nė qiell dhe 40 ditė pasi kishte premtuar fillimisht ardhjen e Frymės sė Shenjtė (Gjoni 14:16 dhe Gjoni 16:7), sėrish flet pėr kėtė “dhuratė”. Ai thotė:

Vargu 4--"prisni pėr dhuratėn qė Ati im e ka premtuar, pėr tė cilėn mė keni dėgjuar tė flas "
Vargu 5--"mbas jo shumė ditė do tė pagėzoheni me Frymėn e Shenjtė."
Ėshtė e qartė qė ky ngushėllues pėr tė cilėn Jezusi po fliste ėshtė Fryma e Shenjtė, qė erdhi nė fuqi 10 ditė pasi Jezusi u largua, nė ditėn e Pentekostit (e pėrkthyer si dita e 50-tė) dhe 570 vjet para lindjes sė Muhamedit.


Premtimi i Frymes se Shenjte;(Gjoni 16:7)--->*40 dite me vone*,ngritja e Jezusit;(Veprat 1:3)--->*10 dite me vone*,ardhja e Frymes se Shenjte(Veprat 2:1)---------------------------->**570 vjet me vone;lindja e Muhamedit**


Po ēfare me Paralajmerimin?

Surja 7:157 dhe 61:6 flasin pėr njė profet, Ahmedin (Muhamedi), i cili ishte paralajmėruar pėrpara nė Tevrat dhe nė Inxhill (Ungjill). Andaj ėshtė urdhėrore qė kėto pasazhe tė gjenden. Pa kėto, Muhamedi nuk ka dėshmi tė jashtme pėr tė dėshmuar profetėrinė e tij dhe autoriteti pėr besimin e mbi njė miliard myslimanėve qėndron nė dėshminė e vetme tė njė njeriu tė kufizuar. Sidoqoftė, nuk ka asnjė pasazh nė Inxhill qė flet pėr ardhjen e profetit. Myslimanėt besojnė qė kėto pasazhe tek Gjoni janė ato qė i referohen Ahmedit. Por, a janė kėto? A mundet ky i premtuari, ky ngushėlluesi, tė jetė qenie njerėzore apo profet; apo ai ėshtė frymė, specifikisht, Fryma e Shenjtė biblike?

Ndėrsa i lexoni kėto vargje dhe konsideroni atė qė ėshtė thėnė, ju po ashtu, duhet tė vini tek pėrfundimi. Bazuar nė dėshmitė para jush, ju duhet tė vendosni ku ėshtė nė tė vėrtetė personi pėr tė cilin flitet nė Inxhill: Gjoni 14:16 dhe Gjoni 16:7.


Benxho po flasim per Profet ketu ndaj eshte e tepert te permendesh ''dreqin'',nese nuk ke durim je i lutur te mos marresh pjese ne kesi lloj temash.
Te faleminderit per mirekuptimin!!
Respekte !!!

avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjysem hena me yll-simbol Islam?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi