Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Shko poshtė

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  dark_lordalb prej 27.06.11 9:54

A nuk mendoni se cdo gje paranormale (ose pjesa me e madhe) te kene te bejne me nje entitet me te fuqishem se ne, pse jo, nje rrace (qenie) aliene shume te avancuar qe e manifeston here pas here fuqine e saj ne forma te ndryshme?? Pse ekzistenca e alieneve duhet te jete kaq tabu, ose kaq e fshehte???
Pse paranormalja nuk mund te perfshije edhe alienet??? Ne nuk e dime fuqine e tyre. Cdo gje mund te jete e mundur.
avatar
dark_lordalb

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  Estilen prej 27.06.11 17:17

dark_lordalb shkruajti:A nuk mendoni se cdo gje paranormale (ose pjesa me e madhe) te kene te bejne me nje entitet me te fuqishem se ne, pse jo, nje rrace (qenie) aliene shume te avancuar qe e manifeston here pas here fuqine e saj ne forma te ndryshme?? Pse ekzistenca e alieneve duhet te jete kaq tabu, ose kaq e fshehte???
Pse paranormalja nuk mund te perfshije edhe alienet??? Ne nuk e dime fuqine e tyre. Cdo gje mund te jete e mundur.

Nuk po kuptoi se ke duhet te komentojme Titullin e temes .''A duhet te ndahen kuptimet mes ufove dhe alieneve''...a po permbajtjen e komentit te saj qe edhe ky ka shume pyetje njeheresh brenda...jane dy gjera krejt te ndryshme?

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  dark_lordalb prej 27.06.11 17:33

Titulli i temes ka dalur pergjysme. Duhet te ishte: a duhet te ndahet kuptimi i ufove dhe alineve nga pjesa tjeter e ekzistences paranormale? dhe mund ti pergjigjeni te gjitha pyetjeve.
avatar
dark_lordalb

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  Estilen prej 27.06.11 17:51

dark_lordalb shkruajti:Titulli i temes ka dalur pergjysme. Duhet te ishte: a duhet te ndahet kuptimi i ufove dhe alineve nga pjesa tjeter e ekzistences paranormale? dhe mund ti pergjigjeni te gjitha pyetjeve.
Jo ka dale pergjysem,por ne teme ti shtron nje pyetje...A duhet te ndahen kuptimet mes ufove dhe alieneve...

Ndersa per sqarimin qe beni dhe komentin ne fillim te temes ka shume hapsire per diskiutim.Une nuk besoi se ka nje lidhje mes Ufove e Alienve,me fenomenet paranormale.Te pakten me dijet qe kemi dhe materialet qe serviren ne faqe te ndryshme te internetit,askund nuk eshte indentifikuar ky fenomen si nje fenomen paranormal.
Pse ekzistenca e alieneve duhet te jete kaq tabu, ose kaq e fshehte??? Per shume arsye,se pari per mos ngjallje panik ne mbare popullaten,se dyti rrezohet miti i feve....etj,etj...

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  dark_lordalb prej 27.06.11 18:08

Po sikur miti i feve te ishte i nevojshem qe te thyhet??? Se per mendimin tim nuk po funkisonojne me si perpara. Psh: skandalet e prifterinjve ne SHBA, lufta islamike ndaj ushtive te NATO dhe SHBA ne EMER TE FESE. Asnjeve fe nuk i lejon gjerat qe po ndodhin.
Sa per anen paranormale, nuk e kuptoj pse alienet nuk mund te perfshihen. Paranormale eshte cdo gje qe logjika jone nuk i jep dot kuptim. Kur vete logjika jone eshte teresia e koncpteve qe kemi, qofte te fituara apo te "imponuara". Ne jemi te kufizuar ne ate qe e quajme logjike. Dhe alienet kane qene jashte saj. Ne kohet e fundit kemi filluar ti besojme dhe ti pranojme. Por prap eshte nje pjese e vogel e botes qe mendon qe ekzistojne. Njelloj si per entitetet e tjera paranormale. Pse alienet smund te bejne pjese ne kete kategori??
avatar
dark_lordalb

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  Gon! prej 27.06.11 18:11

Miti i feve nuk rrėzohet por ndodh e kundėrta, vėrtetohen gjėrat qė janė tė shkruara nė librat e shenjta, si nė Bibėl po ashtu edhe nė Kur'an, e qė njerėzit, disa prej tyre nuk dijnė ti zbėrthejnė edne edhe sot e kėsaj dite ato.
"Zoti i botėrave" Bibėl - Kur'an, Gogu - Magogu (Bibėl), Jexhuxh - Mexhuxh (Kur'an). Kėto janė krijesa qė janė tė cekura nė librat e shenjta.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  dark_lordalb prej 27.06.11 18:15

Nuk dua te tregohem ateist, sepse nuk jam, por citimet dhe librat e shenjte jan plot simbolike. Ajo qe eshte thene ne Kuran eshte thene edhe ne bibel (gjerat me themelore) qe eshte me e vjeter ne rrjedhen historike. Ato qe jane thene ne bibel jane thene edhe ne kulturen hindu dhe budiste qe jane edhe me te vjetra. Por kane ndryshime pershkak se kane dalur ne drite ne epoka te ndryshme ku njerezimi ishte ne rrethana te ndryshme.
avatar
dark_lordalb

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  Gon! prej 27.06.11 18:15

Alienėt gri, Zvarranikėt. pėrse tė mos i krahasojmė kėto tė sotmet qė supozohen me ato tė atėhershmet qė janė cekur nė ato libra?
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  dark_lordalb prej 27.06.11 18:18

Pikerisht kete them edhe un. Qe librat e shenjte jane bazuar ne dicka tjeter me perpara. Sepse librat e shenjte nuk kane dalur ne drite qe ne fillimin e njerezimit. Njerezimi ka pasur vite te tera pa ekzistencen e keyre librave.
avatar
dark_lordalb

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  nitty prej 27.06.11 18:23

dark_lordalb shkruajti:Pse alienet smund te bejne pjese ne kete kategori??

Fenomenet Paranormale janė ato fenomene vėshtirė tė shpjegohen nga njeriu,Uffot ose Alienet thuhet se janė krijesa,ata nuk zhduken,nuk kanė legjenda,nuk kanė lidhje me tė vdekurit 3 veti tė cilat i gjejm tek entitetet.Prandaj mendoj qė me tė drejtė ata nuk bėjnė pjesė nė Paranormale.
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  ILIRA prej 27.06.11 18:28

Te bej nje nderhyrje te shkurter fare, UFO eshte objekt i paidentifikuar fluturues ndersa alienet jane humanoide.
Ndersa per ata qe nuk kane informacion te mjaftueshem per kete teme vizitoni http://www.alien-ufo-pictures.com
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  dark_lordalb prej 27.06.11 18:30

@ Nitta. Nuk e di se si e koncepton ti zhdukjen, por per mendimin tim eshte largim nga paraqitja holografike qe ne projektojme ne tru me ane te syve. Dhe duke patur per baze nje konceptim te tille, them qe alienet jane mese te afte. Nuk jane te rralla rastet kur njerzet kane thene qe kane pare objekte fluturuese e ne moment te mos shiheshin me. Legjandat e alieneve jane mbuluar duke i quajtur ato perendi, ne cdo qyteterim antik qe ka jetuar. Sa per vdekjen, perseri mendoj se kane te bejne. Pasi per mendimin tim, vdekja eshte nje pjese e energjisete universit qe kalon nga nje forme dhe nje vend, ne nje forme dhe nje vend tjeter. Duke qene se alienet kane nje dije shume me te perparuar se tonen, mendoj se mund te kene me shume dijeni se ne per kete fenomen.
@ ILIRA. Kush i drejton keto objekte fluturuese jo te identifikuara??? Sigurisht jo une. Dhe pse alienet duhet te jene patjeter humanoide??
avatar
dark_lordalb

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  ILIRA prej 27.06.11 18:33

kam mendimin qe jo te gjitha objektet e paidentifikuara qe fluturojne vine nga jashte planetit tone, sigurisht qe nuk i drejtoj as une as ti
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  nitty prej 27.06.11 18:35

dark_lordalb shkruajti:@ Nitta. Nuk e di se si e koncepton ti zhdukjen, por per mendimin tim eshte largim nga paraqitja holografike qe ne projektojme ne tru me ane te syve. Dhe duke patur per baze nje konceptim te tille, them qe alienet jane mese te afte. Nuk jane te rralla rastet kur njerzet kane thene qe kane pare objekte fluturuese e ne moment te mos shiheshin me. Legjandat e alieneve jane mbuluar duke i quajtur ato perendi, ne cdo qyteterim antik qe ka jetuar. Sa per vdekjen, perseri mendoj se kane te bejne. Pasi per mendimin tim, vdekja eshte nje pjese e energjisete universit qe kalon nga nje forme dhe nje vend, ne nje forme dhe nje vend tjeter. Duke qene se alienet kane nje dije shume me te perparuar se tonen, mendoj se mund te kene me shume dijeni se ne per kete fenomen.
@ ILIRA. Kush i drejton keto objekte fluturuese jo te identifikuara??? Sigurisht jo une. Dhe pse alienet duhet te jene patjeter humanoide??

Nuk mė ke kuptuar dark_lordalb,njė gjė pseudonimi im ėshtė nitty jo nitta.

Rilexoje edhe njė herė shkrimin tim me vėmendje.
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  dark_lordalb prej 27.06.11 18:36

Jam shume dakort qe jo te gjitha jane nga jashte planetit, por mendoj se pjesa me e madhe e tyre po.
avatar
dark_lordalb

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  dark_lordalb prej 27.06.11 18:38

@ NITTY. Me fal per gabimin. Te kam kuptuar shum mire dhe mendoj se i kam dhene sado pak pergjigje atyre 3 faktoreve qe ke permendur.
avatar
dark_lordalb

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  nitty prej 27.06.11 18:48

dark_lordalb shkruajti:@ NITTY. Me fal per gabimin. Te kam kuptuar shum mire dhe mendoj se i kam dhene sado pak pergjigje atyre 3 faktoreve qe ke permendur.

3 faktoret e pėrmendur kanė qenė vetėm pėr paranormalet,pėr fantazmat - qė zhduken,pėr shpirtėrat - e tė vdekurve,dhe legjendat - mistike.

Pra kėto 3 veti nuk i kanė Alienet ose Uffot,ky ėshtė mendimi im.
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  dark_lordalb prej 27.06.11 18:51

E kam kuptuar se ku e kishe fjalen, por me sa duket je ti qe se ke kuptuar se ca kam dashur te them.
avatar
dark_lordalb

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  nitty prej 27.06.11 18:58

dark_lordalb shkruajti:E kam kuptuar se ku e kishe fjalen, por me sa duket je ti qe se ke kuptuar se ca kam dashur te them.

Jo unė ty tė kam kuptuar,qė 3 faktorėt qė unė mendoj qė nuk paraqiten te Alienet,pra zhdukja,vdekja,dhe legjenda ti thua qė po mund tė paraqiten edhe tek Alienet ose Uffot,shumė mirė ke dhėnė njė mendim tėndin.
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  cosmiclove prej 28.06.11 20:10

Sa per ufot dhe alienet une do te thoja qe jo te gjithe jane miredashes kundrejt rraces njerezore. shume kane qellime dashakeqe ose edhe thjesht studioze por qe kane pasoja negative. Ne amerike ndodhin mbi 8 mije rrembime ne vit nga alienet gri te ardhur nga zeti reticuli.

Ndersa po i afrohemi eventit me te madh galaktikor qe eshte ashendimi (ngritja ne nivel tjeter dimensional) ne po vezhgohemi edhe nga qenie te ardhura nga largesite e kozmosit vetem per te pare se si do te shkoje ky eksperiment (kalimi ne dimensionin e 5 ne nivel planetar).

Shume specie aliene vijne per te asistuar dhe per te dhene informacion mbi procesin e ashendimit dhe menyren se si do te rrjedhin ngjarjet. Nuk ka asgje per te pasur frike. Ju keshilloj te lexoni kete librin .
Ja ky eshte linku http://api.ning.com/files/gkGZbcg0wVgcxMnxHXMxYIog47L7pBqrHSUZLSWZDgUl9GMHq6CdQ-QI8uq-OUR9**sOZx31wZcNh8YBt4ybHuAUCtu7Yms3/ThePrismofLyraAnExplorationofHumanGalacticHeritagebyLyssaRoyalandKeithPriest.pdf
avatar
cosmiclove

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  dark_lordalb prej 28.06.11 22:05

Nqs jane dashamirese apo dashakeqese nuk kemi si ta zbulojme. ato eksperimente nuk dihet nqs jane per mire apo per keq ndaj nesh. Sa per pdf, shum flm.
avatar
dark_lordalb

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi