Kush jemi ne ?

Shko poshtė

Kush jemi ne ?

Mesazh  Leedo's prej 24.06.11 0:01

Do doja te di mendimet e juaja gjere e gjate:
Pse ekziston bota dhe ne?
Kush ka ekzistuar para nesh?
Kush do te ekzistoj pas nesh?
Besoni ne ekzistimin e jashtetokesoreve dhe kush do te pergjigjet per veprimet tona ne jete?!

Leedo's

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  ILIRA prej 24.06.11 9:01

Pse ekziston bota dhe ne?
Kush ka ekzistuar para nesh?
Kush do te ekzistoj pas nesh?
Besoni ne ekzistimin e jashtetokesoreve,dhe kush do te pergjigjet per veprimet tona ne jet?!\

1- ka dy variante: rastesisht ose qellimisht per ne, por shume pak njerez e kane gjetur qellimin e kesaj ekzistence.
2- nga informacione fetare dhe shkencore mendohet se ka pase disa civilizime te tjera para nesh te cilat jane zhdukur, i fundit para nesh ka ndodhur nga permbytja, ndersa rradhen e ka " fundi me zjarr"
3- Ndoshta do te kete te "mbijetuar" por nuk ma ha mendja " te rastesishem"
4- Ndonjehere ne lidhje me jashtetokesoret mendoj se jane shkalla me e "evoluar" nga njerezit pra ne nuk jemi hallka e fundit e evolucionit.
Se kush do te pergjigjet per veprimet tona perseri ka dy variante e para do te jemi ne qe do te japim llogari dhe tjetra nuk do te kete fare kerkese llogarie, gjithcka varet sesi njeriu e percepton jeten.
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  nitty prej 24.06.11 13:03

Leedo's shkruajti:Do doja te di mendimet e juaja gjere e gjate:
Pse ekziston bota dhe ne?
Kush ka ekzistuar para nesh?
Kush do te ekzistoj pas nesh?
Besoni ne ekzistimin e jashtetokesoreve dhe kush do te pergjigjet per veprimet tona ne jete?!

Nuk e di cilit religjion i pėrketė,por unė ta jap njė shpjegim sipas njė teorie islame tė cilės i kam shtuar edhe unė diēka.

Pse ekziston bota dhe ne?

Bota dhe ne ekzistojm pėr arsye tė shumė faktorėve tė ndryshėm tė cilėt kanė ndikuar nė krijimin e tokės dhe tė jetės.Thuhet nė Kur'an qė toka ėshtė krijuar pėr 6 ditė,shumė besimtarė Islam e shohin si tė tillė pra 6 ditė (144 orė),kurse Shkencėtarėt thonė qė tė krijohet toka dhe jeta nė tokė duhet shumė vite (gjė qė kanė tė drejtė).

Por unė mendoj qė krijimi i Tokės dhe Jetės nė Kur'an janė paraqitur shumė shkurt,ku aty shkruan 6 ditė unė mendoj qė aty zoti e ka pasur fjalėn pėr 6 dekada ose erėra (tė cilat zgjatin miliona vite).Pra Kur'ani ka pasur tė drejtė,vetėm se pėr ta kuptuar atė duhet njė llogjike mė e thelluar.

Por Jeta si ėshtė krijuar,prap mendoj qė Shkencėtarėt kanė tė drejtė kur thonė nga dielli,mikroorganizmiat etj...,por tė njejtėn gjė e thotė edhe Kur'ani,i cili thotė qė njeriu ėshtė krijuar nga balta dhe njė pikė ujė,e njejta ėshtė sepse balta pėrmban mikroorganizma,dhe uji i cili pėrmban elemente tė rėndėsishme H,O.

Kush ka ekzistuar para nesh?

Fillimisht-Jeta supozohet se ka lindur nė erėn Arkeozoike (8600-1600 milionė vjet),pastaj nė erėn Proteozoike (1600-600 milionė vjet),kėtu nė kėtė erė ėshtė arritur niveli i qelizave dhe nė fillim u shfaqėn disa forma tė thjeshta primitive si bakteret,algat,porotzoarėt etj,kurse mė vonė organizmat shumėqelizore.

Nė erėn Paleozoike (600-500 milionė vjet),ėshtė ndėrlikuar edhe organizmi i pakurrizorėve.Nė periudhėn silurike (425-405 milionė vjet),toka filloi tė banohej nga bimėt dhe kafshėt,ku tė parėt ishin psilofitėt dhe kėmbėnyjetuarit,ndėrsa nga korditėt u shfaqėn peshqit pa nofull e me korace.

Pra para nesh kanė ekzistuar nė fillim organizma primitv dhe tė thjesht,ku me kalimin e miliona viteve janė krijuar organizma mė tė ndėrlikuar derisa kanė ardhur deri te krijimi i njeriut.

Kush do te ekzistoj pas nesh?

Mendoj qė pas nesh do tė ekzistojn njerėzit mė tė modernizuar,mė shabllon,teknika do tė hyjė ēdo kund dhe mendoj qė njerėzit do tu mungojė kjo kohė nė tė cilėn jemi ne.

Besoni ne ekzistimin e jashtetokesoreve,dhe kush do te pergjigjet per veprimet tona ne jet?!

Nuk mund tė them me gojė plotė qė jashtokėsorėt ekzistojn,por edhe nėse ekzistojn nuk mendoj qė do tė kenė ndikim nė ne,nėse nuk e kanė bėrė deri tash nuk do ta bėjėn kurrė.
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  ILIRA prej 24.06.11 14:18

Kendveshtrim interesant Nitty...

megjithate kjo puna e diteve te krijimit dhe ererave nuk me duket bindese per aresye : Mbasi zoti mbaroi pune me krijimin diten e fundit e beri pushim pra te shtunen, dhe ne 10 urdheresat e Moisiut njera prej tyre eshte " Nderoni te shtunen"...???
Nejse vazhdojme cili eshte qellimi i ketij krijimi, une vetem nje kam gjetur " Rrituni dhe shumohuni" dhe mendoj qe e kemi bere mjaft mire kete "qellim"
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  maqomaqo3 prej 26.06.11 23:54

Leedo's shkruajti:Do doja te di mendimet e juaja gjere e gjate:
Pse ekziston bota dhe ne?
Kush ka ekzistuar para nesh?
Kush do te ekzistoj pas nesh?
Besoni ne ekzistimin e jashtetokesoreve dhe kush do te pergjigjet per veprimet tona ne jete?!
Pse ekziston bota dhe ne?
bota dhe ne ekziston sepse eshte fryti i punes se zotit . kjo bote kaq e bukur ,njerezit qenie kaq inteligjente dhe fantastike ,jemi te gjitha fryt i punes se krijuesit tone zotit ,i cili na krijoi sipas shembelltyres se tij .edhe vete zoti kur na krijoi nuk besoj se e mendonte qe do ishim qenie kaq inteligjente ,e mire dhe e drejte por edhe te ligj dhe mekatare.ekziston faleminderit zotit ,ky ishte vullneti i tij ,na fali jeten dhe token ku jetojme pa asnje fare interesi pos miresise ,drejtesise ,te cilat jane ligje univerale.
Kush ka ekzistuar para nesh?
ne toke askush , ne univers nuk e di ,por pyetja jote eshte vetem per token se kjo eshte bota jone te cilen e konceptojme dhe e njohim.
Kush do te ekzistoj pas nesh?
do te ekzistojme ne ,perseri
Besoni ne ekzistimin e jashtetokesoreve,dhe kush do te pergjigjet per veprimet tona ne jet?
besoj ,besoj po aq sa ne ekzistencen e dinosaurve, ne dhe vetem ne do te pergjigjemi per mekatet tona ne kete jete tokesore ,atje lart behet ligji
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  Cimi Elezi prej 27.06.11 1:16

maqomaqo3 shkruajti:edhe vete zoti kur na krijoi nuk besoj se e mendonte qe do ishim qenie kaq inteligjente
Mos vall po thua qe jemi me inteligjent se vet zoti??????????????????????
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hello

Mesazh  vanina cela prej 29.06.11 18:04

Ne jemi qenje njerezore dhe kemilindur te barabart ne kete bote mizore,na kan lindur 2 qenje te tjera njerezore qe ne qenjet njerozore i quajm burre e grua.Mami dhe babi.Ne na ka krijuar nje superfuqi e mbinatyrshme ,kjo superfuqi e ka emrin Zot,Perendi,Zot,Elohim ,Jehova,Doi Got, Gad etj.I plotfuqishmi krijoj qejit,galaktiken ,token ,njerun.Dhe ne bejm setyren e evulucionit,kemi ardhur ketu ne tok per tu provuar,ja kaq di une Bye te gjithve!
avatar
vanina cela

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  Monark prej 30.06.11 11:22

Pse ekziston bota dhe ne?

Pse-ja te con ne nje rrug pa kthim prapa.prandaj nuk I dihet pse ekzistojm , di qe lindim ne nje bote sa reale aq edhe virtual. Sot shkenca nuk merret me te tilla gjera te cilat kerkojn ti japin nje domethenie jetes ,ajo merret me aspektet individualedhe ato sociale ,.Kete nje njeri e ka krahasur me nje anije dhe nje drejtues –qe anija te shkoj ne det duhet te ket nje qellim , nje destinacion , nje direk qe ti japi drejyim anijes nje vendmberritje …ky besoj se eshte nje krahasim I bukur.

Kush ka ekzistuar para nesh?
Meqe ne jemi qenie me intelekt pak a shum te lart dhe qenie sociale-ndoshta ndonje krijes me inteligjente se sa ne dhe me e fort se sa ne meqe un besoj te krijimi them qe ajo krijes inteligjente na ka krijuar te lir dhe pak a shum me te njejtat karakteristika si ajo.

Besoni ne ekzistimin e jashtetokesoreve,dhe kush do te pergjigjet per veprimet tona ne jet?!

Un me fjalen jashtokesor nuk kuptoj dicka si UFO-t me disqet ne qiell, por engjejt te mir dh te keq .Per veprimet tona ketu ne jet pergjigjemi ne vet dhe I zgjidhim gjerat si dim vet.Per boten tjeter nuk e di kush do ten a gjykoj ndergjegjja jon apo dikush tjeter .Por megjithate besoj se dikujt do ti japim llogari per veprimet tona…
avatar
Monark

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  maqomaqo3 prej 10.07.11 1:24

cimi elezi shkruajti:Mos vall po thua qe jemi me inteligjent se vet zoti??????????????????????
o cimi ne kure nuk jemi me inteligjente se ai ,pavaresisht se mund te kemi fuqi dhe e nergji te medha ne shpirtin tone ,ne nuk dime ti zoterojme ato ,zoti e krijoi njeriun sipas shembelltyres se tij .eshte nje si pune barcalete per kte gje qe thua ti:-- kur macja filloi te stervite tigrin ,pra ti mesoje atij gjithcka reth jetes,gjahut etj ,pasi e sterviti mir e mire ,tigri i tha maces:A mi mesove te gjitha ,cka me duhet qe te mbijetoj ,dhe te mbrohem ? PO i tha macja . Atehere ske cme duhesh me i tha tigri ,une tashme do te ha edhe ty ,dhe hop ju hodh maces ,por macja menjehere reagoi duke hipur ne nje peme ,dhe tigri mbeti poshte i habitur nga kjo gje .Pse sma mesove kete i tha maces ,sepse mesuesi gjithmone do te mbetet me lart se nxenesi ,ndoshta nje dite nxenesi kerkon te te sfidoje ,si ti qe deshe te me haje ,por gjithmone mesuesi ruan ate qe verteton dhe dallon nxenesin ,nga mesuesi
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  nert prej 10.07.11 14:12

Leedo's shkruajti:Do doja te di mendimet e juaja gjere e gjate:
Pse ekziston bota dhe ne?
Kush ka ekzistuar para nesh?
Kush do te ekzistoj pas nesh?
Besoni ne ekzistimin e jashtetokesoreve dhe kush do te pergjigjet per veprimet tona ne jete?!


Bota (Toka) egziston pasi shtrhet ne nje zone dhe ne nje largesi nga dielli qe e ben te pershtashme jetesen ne te, ka forcen e gravitetit e cila ben qe te kete nje shtresezim te atmosferes, ku ne siprefaqen e tokes eshte perqendruar O2 duke qene dhe gazi me i rende. Ne kete menyre eshte bere e mundur jetesa ne te e qenieve qe thithin O2
Cdo gje ne Toke iu pergjigjet ligjeve te fizikes, kimise, biologjise, te cilat tashme duhet i dime te gjithe.
Eshte shume e lehte per ne njerezit te mbyllim syte dhe te mendojme se Toka u krijua nga dikush me i fuqishem se ne.


A mund te me thoni valle pse nuk ka jete ne planete te tjere si Platoni, Aferdita ???

Ne egzistojne pasi u krijuan te gjitha kushtet e nevoshme ne toke per te filluar jeten per te patur aminoacidet, qelizat primitive te cilat me kalimin e dekadave evoluan nga faktore te ndryshme.

A keni menduar valle se te gjithe keta elemente radioaktive te cilat jane te pranishme ne ambient, te gjitha impaktet natyrore do te bejne qe dhe ne njerezit e sotem sic e njohim veten tone do te evulojme. Besoj se te gjithe ju i keni pare ne youtube te gjitha ato filmime nper njerez me dy koka, me 4 krahe, me dy trup


2. Kush ka jetuar para nesh??? Mendoj se te paret tane, foramat e para te jetes,
askushi...

3, Kush do te egzistoje para nesh ??? Ose ne ose forma te tjera te tonat te cilat mund te kene evoluar ( sdua te mendoj per fundin e botes, dhe te jetes ne toka deri ne diten qe mund ta shoh ka patur shume alarme false per kete)

4. A besoj per pranine e jashtokesoreve ( ne e ke fjalen per UFO -t ) pse jo, po dhe pse po. Jam me shume skeptike ne besimin e tyre per vet faktin e videove ne youtube qe kam pare te cilat me duken montazhe sidomos kjo e fundit per qe eshte kapur ne stuhine e eres ne Arizona. Besoj se ne galaktike duhet te kete jete, jo vetem Toka i ka te gjitha kushtet per jete. Ne flas per jete e kam fjalen dhe per mikroorganizma jo domosdosherisht qenie njerezore si ne.

5, Kush pergjigjet per mekatet tona. Ne dhe vetem ne vjen nje dite dhe denohesh per te keqijat qe ke bere , pasi ato te kthehen mbrapsht, Nuk e kam fjalen per nje drejtesi hyjnore, por tokesore,avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  Nikolaos prej 10.07.11 16:36

Bravo Nert, jam plotesisht dakort me ty! Tek mendimet e tua duhet te marrin shembull te gjithe dhe jo te hamendesojne kot.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  Odin prej 10.07.11 23:47

nert shkruajti:

A mund te me thoni valle pse nuk ka jete ne planete te tjere si Platoni, Aferdita ???


Kush te tha qe jeta nuk ekziston ne keto planete, ekziston por ne vibracione (frekuenca) tjera.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  Cimi Elezi prej 11.07.11 0:04

hokus-pokus shkruajti:

Kush te tha qe jeta nuk ekziston ne keto planete, ekziston por ne vibracione (frekuenca) tjera.
Gjer me sot shkenca se ka vertetuar akoma.Jan vetem hipoteza.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  nert prej 11.07.11 19:16

hokus-pokus shkruajti:
Kush te tha qe jeta nuk ekziston ne keto planete, ekziston por ne vibracione (frekuenca) tjera.

Me thuaj ti disa lloje te jetes, por me sa di une nuk eshte provuar se ka jete ne keto planete, nuk po e them ne te shkuaren se mund te kete patur, ate se perjashtoj dot por tani di se ska jete
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  Jetmira prej 03.01.14 16:26

TI JE SHUMĖ MĖ SHUMĖ SE SA QĖ TI MENDON SE JE...! (pjesa e parė)Pse e krijojmė ne gjithmonė tė njėjtin realitet? Pse kemi gjithmonė tė njėjtat marrėdhėnie? Pse marrim gjithmonė tė njėjtėn punė? Pse e krijojmė gjithmonė tė njėjtin realitet nė kėtė oqean tė pafund tė mundėsive tė pakufizuara? A nuk ėshtė pėr tu habitur se si ne kemi opsione dhe mundėsi, tė cilat ekzistojnė, por pėr tė cilat ne nuk jemi tė vetėdijshėm? A ėshtė e mundur qė ne jemi mėsuar tė besojmė se ne nuk mundė ta kontrollojmė jetėn dhe mėnyrėn se si ne jetojmė?

Nė fillim ishte vetėm Asgjėja, pėrplot mundėsi tė pakufizuara, njėra prej tė cilave je edhe Ti.A e ke shikuar ndonjėherė vetėn me sytė e atij njeriu, nga i cili ti je bėrė? A e ke vėzhguar vetėn ndonjėherė me sytė e Vėzhguesit ultimativ?

Kush jemi ne? Prej nga vijmė? Pėr ē`arsye jemi ne kėtu dhe ku do tė shkojmė mė pas?

Pėr ē`arsye jemi ne kėtu? Kjo ėshtė pyetja ultimative. Ē`ėshtė Realiteti?

Atė ēfarė unė mė parė e konsideroja si jo reale, mė shfaqet tani nė njėfarė mėnyre mė reale se sa ajo qė unė e konsideroja reale e qė tani mė duket joreale. Sa mė shumė qė merremi me fizikėn kuantike aq mė misterioze dhe e ēuditshme bėhet ajo. Thėnė shkurt, fizika kuantike ėshtė fizika e mundėsive tė pakufizuara.

Kėto pyetje flasin rreth asaj se si ne e pėrjetojmė boten dhe nėse ka ndonjė dallim nė mes tė asaj bote qė ne e jetojmė dhe natyrės sonė tė vėrtetė.

A keni menduar ndonjėherė se prej ēka pėrbėhen mendimet?

Ne shohim sot nė pėrditshmėrinė tonė shumė fenomene te cilat na bėjnė me dije se ne jetojmė nė njė epokė ku nuk kemi shumė njohuri pėr forcėn e mendimeve. Materializmi modern ua grabit njerėzve domosdoshmėrinė e ndjenjės sė pėrgjegjėsisė. Gjithashtu edhe religjioni e bėnė shpesh tė njėjtėn gjė. Nėse fillojmė ta marrim seriozisht mekaniken kuantike, ajo na ngarkon tė gjithėve me ndjenjėn e pėrgjegjėsisė. Ajo na thotė: Po, bota ėshtė njė vend jashtėzakonisht i madh me pėrplot fshehtėsi. Mekanizmi nuk ėshtė pėrgjigja, megjithatė unė s“do ta tregoj pėrgjigjen se ti je tanimė mjaft i pjekur pėr tė vendosur vet.

A ėshtė secili nga ne njė fshehtėsi? A ėshtė secili nga ne misterioz? Sigurisht se Po.

Kėto pyetje kuptimthella ia mundėsojnė njeriut qė tė pėrjetoj mundėsi tjera ne ketė botė. Ato na e sjellin njė fllad te freskėt dhe na e bėjnė jetėn mė tė kėndshme.
E vėrteta ne jetė nuk ėshtė tė kemi njohuri, por tė jemi tė vetėdijshėm pėr fshehtėsitė dhe ligjet e natyrės.Nėse ne mundemi tė depėrtojmė mjaft thellė nė ligjet e natyrė, atėherė do tė kemi mundėsi qė njė ditė ta njohim inteligjencėn e Zotit. (Njė histori e shkurtėr pėr kohėn - Stephen Hawking).Pse e krijojmė ne gjithmonė tė njėjtin realitet? Pse kemi gjithmonė tė njėjtat marrėdhėnie? Pse marrim gjithmonė tė njėjtėn punė? Pse e krijojmė gjithmonė tė njėjtin realitet nė kėtė oqean tė pafund tė mundėsive tė pakufizuara? A nuk ėshtė pėr tu habitur se si ne kemi opsione dhe mundėsi, tė cilat ekzistojnė, por pėr tė cilat ne nuk jemi tė vetėdijshėm? A ėshtė e mundur qė ne jemi mėsuar tė besojmė se ne nuk mundė ta kontrollojmė jetėn dhe mėnyrėn se si ne jetojmė?

Ne jemi tė stėrvitur tė besojmė qė bota e jashtme ėshtė mė reale se sa bota jonė e brendshme. Megjithatė ky model i ri shkencorė i quajtur “Fizika Kuantike” na e tregon tė kundėrtėn. Ajo ēfarė ėshtė nė NE i prodhon ngjarjet e jashtme ne botėn tonė.

Filozofėt e vjetėr kanė thėnė: „Nėse unė e godas njė shkėmb dhe e lėndoj kėmbėn time, kjo ėshtė reale“. Megjithatė ky ėshtė vetėm njė pėrjetim dhe ėshtė real vetėm nė perceptimin e personit qė ka bėrė pėrjetimin.

Eksperimentet shkencore kanė treguar se nėse e lidhim trurin e njeriut me PET-skaner (Positronen-Emissions-Tomographie - mjet elektronik qė pėrdoret nė medicinėn nukleare pėr tė fotografuar pjesėt e brendshme tė trupit) e posaēėm dhe kėrkojmė nga personi ta shikoj ndonjė objekt tė caktuar, atėherė shihen pjesė tė ndryshme tė trurit tė cilat janė ndriēuar. Pastaj ėshtė detyruar personi t’i mbyll sytė dhe ta parafytyroj objektin e njėjtė, por me sy tė mbyllur, dhe ėshtė vėrtetuar se tė njėjtat pjesė tė trurit janė ndriēuar. Pastaj shtrohej pyetja: Kush ėshtė ai qė sheh? A sheh truri apo janė sytė ata qė shohin? Dhe ēka ėshtė realiteti? A ėshtė realitet ajo qė ne e shohim me trurin tonė, apo ajo qė ne e shohim me sytė tanė?

E vėrteta ėshtė qė truri nuk mund ta bėjė dallimin nė mes gjėrave qė ne i shohim pėrreth nesh dhe gjėrave nga kujtesa apo e kaluara, sepse, gjatė tė dy proceseve ndizen tė njėjtat neurone.

Truri ynė i pėrpunon 400 miliard Bits-informacione pėr njė sekondė, por ne jemi te vetėdijshėm vetėm pėr 2000 prej tyre. Dhe kjo kufizohet ne hapėsirėn pėrreth trupit tonė dhe kohės.

Sytė janė vetėm objektiv. Pjesa e prapme e trurit ėshtė ajo qė sheh. Ajo quhet “Korteksi Optik”. Pėr shembull njė kamerė mund tė shoh shumė mė shumė pėrreth nesh se sa ne qė mendojmė se ekziston, sepse kamera nuk vė asnjė paragjykim. A ėshtė pra e mundur qė sytė tanė dhe kamerat tė shohin mė shumė se sa qė truri ynė vetėdijshėm mund tė prodhoj? Truri ynė ėshtė ashtu i lidhur dhe i konstruktuar qė ne tė shohim vetėm atė pėr tė cilėn ne besojmė se ekziston.

Ja njė shembull i njė historie tė vėrtetė e cila ndodhi ne ishujt Karibik kur Kolombo lundronte me anije mbi det. Kur Kolombo mbėrriti nė Karibik, nuk ishte asnjėri nga banoren e ishujve Karibik ne gjendje ti shoh anijet. Ata nuk mund t’i shihnin ato, sepse nuk kishin parė kurrė me parė diēka te kėtij lloji. Ata thjesht nuk mund t’i shihnin.

Arsyeja pse ata nuk mund ti shihnin anijet ishte, sepse ata ne trurin e tyre nuk kishin dijeni dhe asnjė pėrvojė qė anijet ekzistojnė. Ata shihnin vetėm valė mbi det, por jo anijet. Njėri nga banoret filloj tė mendoj rreth kėsaj se ēfarė ka ndikuar qė valėt janė ngritur. Ai dilte ēdo dit dhe e vėshtronte kėtė dukuri. Pas njė kohe ai filloj t’i shihte anijet dhe u tregoj tė gjithėve se atje mbi det ekzistojnė anijet. Pasi qė tė gjithė kishin besim nė tė, filluan qė edhe ata t’i shohin.

Ne e krijojmė realitetin. Ne jemi makina qė e krijojmė realitetin. Ne perceptojmė diēka, vetėm atėherė kur ajo reflektohet nė pasqyrėn e trurit tonė. Truri ynė nuk mund ta bėjė dallimin nė mes ngjarjeve qė ndodhin brenda nesh dhe atyre qė ndodhin jashtė nesh. Nuk ekziston asgjė jashtė e cila ėshtė e pavarur nga ajo ēka ndodh brenda.

Materia nuk ėshtė ajo, ēka ne kohė tė gjatė mendonim se ėshtė. Pjesa mė e madhe e Universit ėshtė e zbrazėt. Ne e paramendojmė hapėsirėn si diēka e zbrazėt ndėrsa materien si diēka masive, por nė tė vėrtetė materia nuk ėshtė asgjė, nuk pėrmban asnjė substancė. Mė e sigurta ēka ne pėr materien mund tė themi ėshtė se ajo ėshtė e zbrazėt si njė mendim. Ajo ėshtė njė grumbull informacionesh te koncentruara. Gjėrat nuk pėrbėhen nga mė shumė gjėra tjera, por nga mendimet, konceptet dhe informacionet. (Dr. Joe Dispenca, D.C. Doctor of the Chiropractic Medicine – Life University. Autor of “Theater of the Mind: A Preview of the Working Brain”)Nė vend qė tė mendojmė se gjėrat janė gjėra, jemi mėsuar tė mendojmė se gjithēka rreth nesh ėshtė njė gjė qė ekziston pa dėshirėn dhe zgjidhjen time. Kėtė lloj mendimi duhet thjeshtė ta ērrėnjosim. Nė vend tė kėsaj duhet ta pranojmė se vetė bota materiale rreth nesh, karriget, tavolinat, radio etj. nuk janė asgjė tjetėr pėrveē se lėvizje te mundshme te vetėdijes. Dhe unė bėjė ēdo moment njė zgjedhje nga kėto lėvizje nė mėnyrė qė t’i manifestoj pėrjetimet e mia tė vėrteta. Kėshtu duhet tė mendojmė edhe pse ėshtė mjaft e vėshtir, sepse ne besojmė se bota e jashtme ekziston si e pavarur nga pėrjetimet tona. Megjithatė ajo nuk ekziston e pavarur nga pėrjetimet tona. Fizika kuantike e ka sqaruar kėtė shumė qartė. Atomet nuk janė gjėra, por tendencė. Nė vend qė tė mendojmė nė gjėra ne duhet tė mendojmė nė mundėsit. Tė gjitha kėto janė mundėsit e vetėdijes.

Fizika kuantike llogarit vetėm mundėsit, por nėse ne e pranojmė kėtė atėherė shtrohet pyetja: Kush apo ēka ėshtė ai qė vendos brenda kėtyre mundėsive pėr tė sjell nė tė vėrtetė pėrjetimet? Kėtu e shohim se vetėdija ėshtė ajo qė duhet patjetėr tė marrė pjesė. Vėzhguesi nuk mund tė injorohet pėr asnjė ēast.

Nga perspektiva e fizikes kuantike ne e dimė se ēfarė bėnė Vėzhguesi. Megjithatė ne nuk e dimė se kush apo ēka ėshtė Vėzhguesi nė tė vėrtetė. Edhe pse shkencėtarėt janė munduar tė gjejnė njė pėrgjigje rreth kėsaj, ata nuk ia kanė dal dot. Ata nuk kanė mundur tė gjejnė askund atė qe ne e quajmė Vėzhgues, as nė pjesėt me delikate tė trurit, por ne tė gjithė e kemi pėrjetuar tė qenurit Vėzhgues, i cili e vėzhgon botėn e jashtme.
\Kush ėshtė Vėzhguesi?Sipas modelit tim tė mendimit, Vėzhguesi ėshtė inteligjenca nė makinė. Ėshtė vetėdija qė e fut motorin nė lėvizje dhe e vėzhgon hapėsirėn. (William Tiller, Ph.D. Proffesor of the Material Science and Engineering, Stanford University.)Nė Washington, nė kryeqytetin e vrasjeve nė botė u zhvillua njė eksperiment nė verėn e vitit 1993. 4000 vullnetarė u mblodhėn sė bashku qė tė meditojnė njė kohė tė gjatė brenda ditės. Para se tė fillonte eksperimenti u tha, se nga njė grup kaq e madhe mund tė vije deri tek zbritja e kriminalitetit gjatė verės 1993 deri ne 25 %, sipas tė dhėnave tė FBI-sė. Shefi i FBI-sė tha nė njė intervistė nė televizion, se pėr ta zbritur numrin e vrasjeve nė Washington deri ne 25 % duhet njė rrugė shumė e gjatė dhe e vėshtirė. Megjithatė nė fund u bė edhe ai vet pjesė e kėsaj grupe, sepse tė dhėnat treguan saktėsisht njė zbritje tė kriminalitetit deri nė 25 %.

Shtrohej pyetja: A ka njeriu ndikim nė realitetin tė cilin ne e shohim? Sigurisht se PO. Secili nga ne ndikon nė realitetin qė ne e shohim. Ne tė gjithė sė bashku jemi krijues tė kėtij realiteti. Mendimet dhe qėllimet tona janė forca kryesore qė i vė nė lėvizje tė gjitha. Ėshtė konstatuar shkencėrisht se mendimet tona kanė njė ndikim jashtėzakonisht tė madh te uji. Siē e dimė ne, trupi ynė pėrbėhet rreth 90% nga uji. E nėse mendimet kanė njė ndikim tė madh te uji, atėherė ēfarė mund tė bėjnė ato nė trupin tonė? Mendimet janė ato qė e ndryshojnė trupin tonė.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  syri i art prej 15.01.14 16:02

Ne as nuk vijm me deshiren ton ne ket bot,as nuk shkojm...te gjith te tjerat mvaren nga ne,se si do ta shfrytezojm,a do te jetojm apo do te zvarritemi ne jet...ne jemi pjes e tersis,tersia esht ne ne...ne ket jet vijm per te evoluar e ngritur,shpirterisht deri ne realizim...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  Arb prej 17.01.14 3:36

Cfar do qe thuhet per kete teme s’ka baze. Sepse vdekja eshte ajo qe i gelltit te gjitha teorite e thena . Mirpo a mund qe vdekja te jete perfundimi i cdo gjeje, a mund qe kjo qenije njerezore e krijuar ne menyren me te bukur e rrethuar me krijimin perfekt te gjithe ambijentit perfshire dhe universin e pa fundem te jete krijuar vetem per te vdekur? Cili nga ne do te ndertonte nje gje ne menyren ma te mire te mundeshme (qe ai din) dhe pastaj ta shkaterroj? Nese nuk do te kishte nje qellim, askush nuk do ndertonte dicka.

Pra ne u krijuam nga Krijuesi per te vetmin qellim, qe ta adhurojme Ate si te Vetem e te Pa-shoq . i Vetmi adhurimi ndaj Krijuesit eshte qe i –shpeton vdekjes-, bashk me mos adhurimin. Mu ketu eshte esenca e jetes, cili do adhuroj Krijuesin (perfshir dhe ndalimin nga e keqja dhe nxitja ne te mire ) dhe mos adhurimin e Krijuesit ( lejimi ne te keqe dhe ndalimi ne te mire). E gjitha kjo do pasoj me nje Fature cmimin e te ciles do ta paguajm pasi te kemi vdekur.
avatar
Arb

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi