Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Faqja 11 e 22 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 16 ... 22  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A keni qenė dėshmitarė i ndonjė ngjarje tė pashpjegueshme ?

Po, personalisht kam qenė dėshmitarė
 
Unė jo, por dikujt nė familje, mikut
 
Jo, por kam ndėgjuar nga tė tjerėt
 
Nuk besoj nė gjėra tė tilla
 
 
 
Shiko rezultatin

fotografite

Mesazh  bardha56 prej 26.07.10 1:56

Kishim bere nje krushqi te re dhe jemi larg njeri- tjetrit, me kerkonin fotografite e familjes qe te shikonin dhe i derguam me gjithe albumin e fotove dhe ajo i ktheu perseri , po kur i mora shtepia nuk zuri qetesi, benin zhurme dyert e dhomave , dritaret sidomos naten, por nuk shikonim gje .
Per kater vjet me ralle ishte kjo gje dhe bisedova me dike dhe me tha qe duhet te heqesh albumin me foto nga shtepia dhe kam nje vit qe cdo gje eshte mire.

bardha56

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

fenomen edhe per mi besue paksa ne dyshime................?

Mesazh  muli@live.be prej 26.07.10 13:42

Para luftes se Kosoves gjyshi me disa shoke kane qene ne nje ndej misafire dhe pasi jane kthyer ne shtepi atyre duke ecur rruges iu eshte shfaqur pa pritur nje njeri perpara tyre dhe pastaj kur ju afrua ata veshtruan se diēka nuk po shkonte ne rregull me at krijes sikur njeriu por ata ishin te armatosur kishin me vete nga nje pistol gjyshi nxorri pistolin po ashtu edhe ai personi dmth shoku i gjyshit nxorren pernjeheresh pistolat dhe ajo krijesa filloj te bertiste me zera trishtueshem dhe ata drejtuan pistolat tek krijesa dhe i kane thene mos u afro se do te gjuajme dhe krijesa ska ndegjuar eshte afruar perball tyre dhe ata kane ngre kembezen per te gjuajtur por pistoli apo revolja nuk ka shkrepur as e gjyshit edhe shokut edhe njehere provuan por prap nuk shkrepi edhe nje here per te treten here perseri nuk shkrepi asnjera. me pastaj ajo e kishte bllokuar revolet e tyre edhe mbas pak qastes veshtrimi ai iku edhe u zhduk mu para syve te tyre.

Pasi iku ajo krijesa edhe gjyshi edhe shoku u ēuditen edhe pastaj revolveret e tyre kur provuan te shkrepnin ato shkrepen edhe ata nga frika u larguan nga aty.

Kur shkuan ne shtepi treguan te nesermen ndodhin dhe po ashtu edhe disa fshatarve ju kishte ndodhur qe e kishin pare ate person e kishin pershendetur sepse kishin menduar se eshte ndonje fshatar por ai skishte folur gje vetem kishte vazhduar rrugen e vet.

Nje tjeter fshatar e kishte pare po te njetin njeri me te njejten fytyre dhe te njejtat rroba me disa lop duke kullotur ne mes te nates dhe zilet e lopeve i kan ndegjuar dhe nje fshatar ka vrapuar per te pare sepse ka menduar ndokush ka humbur rrugen e te shkoj ta ndihmoj ate person por kur eshte afruar fshatari lopet edhe personi i njejte me fjal ishte zhdukur mu para syve te vet edhe fshatari ishte habitur edhe syve te vet sju kishte besuar.

Pastaj pasi filloj lufta e mbasandej askushi nuk e ka pare me ate person rrethanat nuk dihen perse ajo krijese kishte dalur ashtu.

muli@live.be

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  Pink prej 26.07.10 18:20

Te lutem ma dergo dhe mua ate histori ne mesazh privat faleminderit.Shero

Pink

27


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  ushtaridardan prej 27.07.10 14:13

A e din dikush ate ngjarjen,kur nje shtepi e vetme e braktisur diku ne nje fshat te Kosoves gjate luftes se fundit,i kishte tmerruar dhe katandisur forcat paramilitare serbe?

Shtepi e braktisur prej vitesh,thuhej se ne te kishin banuar nje plak dhe nje plake,ata ishin masakruar prej bullgareve ne luften e pare botrore.Dhe jo larg asaj shtepie ishin pozicionuar tankeret serb,ku postblloku i tyre famkeq,bente tmerre mbi njerezit e asaj ane.

Dhe nje nate nga ajo shtepi jo larg prej punktit policor,kishin filluar te shtena,flake e verdh i shkonte dritareve,zhurma te paimagjinueshme,ateher policet dhe ushtaret serb filluan te shtijn me tere potencialin ushtarak,ne drejtim te shtepis,e cila ua qonte te rrenqethurat,madje shume prej tyre nuk dinin nga tja mbanin,sepse shtepija nuk shembej dot!sulmi kishte vazhduar tere naten,te nesermen jan gjetur vrimat e plumbave neper shtepi,te qarat nga artilerija,dhe asnje gjurm tjeter,se qka ishte ajo qe tere naten i shqetsoj makinerin serbe,ata vendosen te largohen nga ai postbllok.

ushtaridardan

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  Fikrro prej 27.07.10 15:03

Kam qene i vogel dhe kam disa kujtime te mia te cilat ishin te cuditshme.Ishim e gjith familja fjetur,befas diqka kishte thyer dyert e shtepive tona diqka kishte hyre ne shtepin tone,une isha i vogel dhe me mbanin larg tyre.Te gjith shtepin e zuri paniku,ata bertisnin me te madhe ishin disi si hije te qe dukeshin edhe si njerez ska asnje qenie i i perngjante atyre.Pas shum oshetimash qe bene dhe pas shum bertimave dikush tha eshte ora 12 duhet te ikim dhe te gjith shkuan pernjehere.
Te gjith fjetem,e nesermja erdhi dhe cdo gje ishte normal me familjen time une i shihja dhe cuditesha.Bisedova me ta per ate gjene qe ndodhi mbreme por askush nuk ma vuri veshin ik andej me than se ke pare enderr.

Jam cuditur sepse gjithqka qe kisha pare ishe e vertet.


Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  Skerdi21m prej 28.07.10 15:40

genci shkruajti:Kam qene me nje shok rreth ores 21, duke u kthy ne shtepi, se patem shku deri nje vend edhe e kemi pa nje drite ne qiell qe ecte me shpejtesi jo shume te madhe.
Jemi ndal me kqyr, dukej sikur yll, edhe ne duke e shiku drita ndaloi, ai shoku u friksua e me tha une shkova edhe une hyra ne shtepi e thirra motren me e pa po kur dolem ajo veē ishte largu, te njejtin send e kemi pa edhe te nesermen.

pershendetje...dicka te tilla kam pare edhe un me vellane edhe 1 shoke...kemi qen naten rreth ores 12 ne lagje kur pame ne qiell nj drite...menduam se ishte ndo1 yll si gjithmon qe binte..kur ai ndaloi edhe po rrinte ne vend....ne ngelem te cuditur qe te tre...papritur ai levizi me nje shpejtesi shum te madhe edhe u zhduk menjehere.....

Skerdi21m

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  beqi prej 28.07.10 20:31

dua te tregoj nji ngjarje qe me ka ndodhur personalisht.

Une jo larg shtepis time kam nji shtepi tjeter ku babai im punon pra puntori dhe un shkoj atje per cdo nat te kaloj kohen edhe pse familja ime thot te mos shkoj sepse din me te ndodh ndonji gje por un prap se prap e bej te timen dhe shkoj.
Ishte mesnat diku ora 1 ose 2 kur un u ngjita per ne shtepi sepse u merzita duke nejt vet ne puntorin e babit tim, duke u ngjitur un gjithmon shikoj pas dhe ne shkalla tek po shikoja pas ishin shum drita te bardha ne qiell ne form rrumbullake te mdhaja u cudita ne at cast sepse ato u silleshin ne form te rumbullakt krejt kohen ne at cast mu duken mahnitse kurse ne nje cast me erdhi ne kry nji ide si mendova mos keto jan alien ose dicka te ngjajshme dhe nuk besova por hyna ne shtepin ku ishte familja ime dhe i tregova babait tim aj erdhi me mu sepse un desha tja tregoja dritat ne qiell kur dulem jasht te shiqojm nuk ishte asgje ne qiell dhe aj u buzqesh me tha njishtu esht kur del jasht naten von aj nuk me besoj dhe sot e ksaj dite kerkush nuk me beson mendojn se un tallem.

beqi

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  egla88 prej 04.08.10 18:55

Pershendetje te gjitheve....
Isha e vogel dhe ishte dimer...nje dite po flinim e gjithe familja ime ne kuzhine(ngaqe bente shume ftohte),,,te gjithe i kishte zene gjumi (motren vllaun dhe prinderit e mi)...kur papritur degjoj zhurma,,,isha me kurriz nga njera pjese e dhomes dhe nga ajo ane degjoj qe leviznin gersheret qe kishim lene nga ajo pjese,nuk hapeshin po vetem leviznin dhe normalisht zhurma ishte e madhe dhe u ndiente,,,,kisha frike dhe ashtu shtrire u ktheva me pamje nga pjesa e dhomes ku po leviznin gershere,,papritur ndaluan,,,,,,sapo ktheva shpinen nga pjesa tjeter(ku ndodhej bufeja qe ishin atehere),ndjeva se po levizte kabulli i manjetefonit qe ndodhej nee bufe,,,po levizte vazhdimisht,,,ndejta 2 minuta ne ate pozicion nderkoh qe ai nuk pushonte dhe perseri u ktheva me pamje nga po levizte kabulli,,,ai pushoi dhe ndekoh degjoj serish nga mbrapa qe po leviznin serish gerssheret,,,,,u ktheva serish dhe zgjova mamin,,,dh ne ato kohe cdo gje ndaloi,,,nuk po levizte me asnje gje,,,,dhe normallisht mami nuk e besoi,,dhe as tjeret diten tjeter kur u tregova...

POR QE DHE TANI ME KUJTOHET SHUME MIRE SE SI LEVIZNIN...DHE ISHTE MESE E VERTETE.....

egla88

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  SteamRunner prej 25.08.10 21:33

Mua Personalisht nuk me ka ndodhur dicka e tille, por nje te afermit tim i ka ndodhur!

Atij i vdiq i ati i cili mbahej se ishte njeri fetar, por cdo here i shikonte femrat nga prapanica.

Gjate varrimit, te birit i kishte rrene kuleta ne te cilen kishte disa mijera euro qe i kishte terhequr nga banka per te mbaruar disa pune. Kur shkoi ne shtepi, pa se i kishte humbur kuleta, e kerkoi ne shume vende, dhe te nesermen, iu kujtua se ku mund ti kishte rene ajo (te varri i babait).

Keshtu shkoi te hoxha dhe e pyeti nese mund ta hapte varrin dhe ta merrte kuleten dhe hoxha i tregoi se cduhej te bente ne fillim dhe pastaj ta hapte varrin... Keshtu ai se bashku me nje nje varrhapes te cilin e mori per ta ndihmuar, shkuan ne mengjes herret dhe e hapen varrin por aty, i afermi im ra pa ndjenja kur pa babain e vet i cili ishte lakuar ne ate menyre qe koka e tij kishte shkuar te prapanica (ndersa kur u varros, u varros i shtrire)...

Qe atehere, miku im e morri pak veten, por nuk mund te flase fjale te plota. Kuleta ishte aty, dhe parate ishin te paprekura, por habitem se si ka mundur te ndodhe nje gje e tille... Po te kishte hyre dikush te varri i tij dhe ta kishte levizur, do i kishte vjedhur edhe parate, por nuk kishte asnje shenje qe tregonte se dikush e ka rihapur varrin para se ta hapte i afermi im...

Une mendoj se pasi ai kishte deshire te shikonte prapanicat, tani zoti e ka denuar qe ta shikoje prapanicen e tij gjate gjithe kohes.

SteamRunner

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Fotografi e pashpjegueshme

Mesazh  mamasita prej 29.08.10 14:12

Isha para kompjuterit dhe deshira per te bere foto nga kamera e tij.Kjo ka mese nje vit qe ka ndodhur.pasi e bera foton e ruajta,por nuk e pashe per momentin me imtesi.
Pas disa kohesh i rihap keto foto dhe shikoj hijen e nje femre e veshur me fustan te viteve 30-40 ,nuk mund ta percaktoj mire.Qendronte ne mes te dritares sikur po ecen dhe me shikim nga une.Behem kurioze dhe e marr foton duke e nxjerre nga aparati fografik dhe shkoj ta laj me idene se mund te ishte vetem nje vegim.Por doli ne te vertete ashtu sic eshte shfaqur ne foton e kompjuterir. Edhe sot e ruaj foton e cuditshme.Nuk di se me ke duhet te bisedoj per kete gje.

mamasita

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 11 e 22 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 16 ... 22  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi