Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A keni qenė dėshmitarė i ndonjė ngjarje tė pashpjegueshme ?

Po, personalisht kam qenė dėshmitarė
 
Unė jo, por dikujt nė familje, mikut
 
Jo, por kam ndėgjuar nga tė tjerėt
 
Nuk besoj nė gjėra tė tilla
 
 
 
Shiko rezultatin

Deshmitar i ngjarjeve paranormale

Mesazh  cObRa prej 30.06.10 13:31

Eshte histori qe tregohej nga motrat e mia: kur ato po flinin naten, ato ndegjuan nje ze vertet frikesues....zeri tingellonte sikur qeshte nje femi i vocerr diku lart, ato u zgjuan thirren mamin, kur erdhi ajo nuk bente gje....kur shkoi beri edhe njehere edhe jo mė, pastaj nuk fjeten gjith naten.
Motrat nuk jane aq te vogla saqe te thuhet se ato jane femije dhe kane enderruar, jo ato ishin 20 vjeēare dhe ende e dine atė, kur e kujtojne frikesohen.

cObRa

66


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

besoni ALLAHUN

Mesazh  ushtaridardan prej 04.07.10 18:38

Duhet besim ne vetvete, nuk jam njeri ekstrem ne fene islame, por me e mira e te mirave eshte te permendim Allahun atehere kur mendojme se jemi ne rrezik, por edhe ne raste kur jemi te lumtur.
Sepse ska zot tjeter pos tij, e senet tjera krijohen nga mosbesimi dhe pasigurija ne vete.
Respekt nga Ushtari DARDAN!!

ushtaridardan

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MA DERGO EDHE MUA

Mesazh  Meritonn prej 25.07.10 12:24

MA DERGO EDHE MUA TE LUTEM

Meritonn

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

selam

Mesazh  lejlalejla10@yahoo.com prej 25.07.10 18:05

Keto sende qe i tregoni me duken si prralla.kam degjuar per shum x raste qe i kan ndodhur po mua personalisht mse kan ndodhur kurr.dhe nese del nga shtepija me emrina e ALLAHUT dhe kethehesh me emrin e ALLAHUT prap kurr ne jet nuk do te ndodh asgje.e si po thuni naten ditn pas ore 22 e 21 une kam dal nat e dit bile vorreti kam deshir ti vizitoj shpesh te afermit e mi qe kan vdekur dhe kurr ne jet sme ka ndodhur kurgja,nese beson ne nje ZOT DHE BESON NE ALLAHUN E FUQISHUM SKA PER TE NDODH ASGJE.

lejlalejla10@yahoo.com

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

fotografite

Mesazh  bardha56 prej 26.07.10 1:56

Kishim bere nje krushqi te re dhe jemi larg njeri- tjetrit, me kerkonin fotografite e familjes qe te shikonin dhe i derguam me gjithe albumin e fotove dhe ajo i ktheu perseri , po kur i mora shtepia nuk zuri qetesi, benin zhurme dyert e dhomave , dritaret sidomos naten, por nuk shikonim gje .
Per kater vjet me ralle ishte kjo gje dhe bisedova me dike dhe me tha qe duhet te heqesh albumin me foto nga shtepia dhe kam nje vit qe cdo gje eshte mire.

bardha56

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

fenomen edhe per mi besue paksa ne dyshime................?

Mesazh  muli@live.be prej 26.07.10 13:42

Para luftes se Kosoves gjyshi me disa shoke kane qene ne nje ndej misafire dhe pasi jane kthyer ne shtepi atyre duke ecur rruges iu eshte shfaqur pa pritur nje njeri perpara tyre dhe pastaj kur ju afrua ata veshtruan se diēka nuk po shkonte ne rregull me at krijes sikur njeriu por ata ishin te armatosur kishin me vete nga nje pistol gjyshi nxorri pistolin po ashtu edhe ai personi dmth shoku i gjyshit nxorren pernjeheresh pistolat dhe ajo krijesa filloj te bertiste me zera trishtueshem dhe ata drejtuan pistolat tek krijesa dhe i kane thene mos u afro se do te gjuajme dhe krijesa ska ndegjuar eshte afruar perball tyre dhe ata kane ngre kembezen per te gjuajtur por pistoli apo revolja nuk ka shkrepur as e gjyshit edhe shokut edhe njehere provuan por prap nuk shkrepi edhe nje here per te treten here perseri nuk shkrepi asnjera. me pastaj ajo e kishte bllokuar revolet e tyre edhe mbas pak qastes veshtrimi ai iku edhe u zhduk mu para syve te tyre.

Pasi iku ajo krijesa edhe gjyshi edhe shoku u ēuditen edhe pastaj revolveret e tyre kur provuan te shkrepnin ato shkrepen edhe ata nga frika u larguan nga aty.

Kur shkuan ne shtepi treguan te nesermen ndodhin dhe po ashtu edhe disa fshatarve ju kishte ndodhur qe e kishin pare ate person e kishin pershendetur sepse kishin menduar se eshte ndonje fshatar por ai skishte folur gje vetem kishte vazhduar rrugen e vet.

Nje tjeter fshatar e kishte pare po te njetin njeri me te njejten fytyre dhe te njejtat rroba me disa lop duke kullotur ne mes te nates dhe zilet e lopeve i kan ndegjuar dhe nje fshatar ka vrapuar per te pare sepse ka menduar ndokush ka humbur rrugen e te shkoj ta ndihmoj ate person por kur eshte afruar fshatari lopet edhe personi i njejte me fjal ishte zhdukur mu para syve te vet edhe fshatari ishte habitur edhe syve te vet sju kishte besuar.

Pastaj pasi filloj lufta e mbasandej askushi nuk e ka pare me ate person rrethanat nuk dihen perse ajo krijese kishte dalur ashtu.

muli@live.be

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  Pink prej 26.07.10 18:20

Te lutem ma dergo dhe mua ate histori ne mesazh privat faleminderit.Shero

Pink

27


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  ushtaridardan prej 27.07.10 14:13

A e din dikush ate ngjarjen,kur nje shtepi e vetme e braktisur diku ne nje fshat te Kosoves gjate luftes se fundit,i kishte tmerruar dhe katandisur forcat paramilitare serbe?

Shtepi e braktisur prej vitesh,thuhej se ne te kishin banuar nje plak dhe nje plake,ata ishin masakruar prej bullgareve ne luften e pare botrore.Dhe jo larg asaj shtepie ishin pozicionuar tankeret serb,ku postblloku i tyre famkeq,bente tmerre mbi njerezit e asaj ane.

Dhe nje nate nga ajo shtepi jo larg prej punktit policor,kishin filluar te shtena,flake e verdh i shkonte dritareve,zhurma te paimagjinueshme,ateher policet dhe ushtaret serb filluan te shtijn me tere potencialin ushtarak,ne drejtim te shtepis,e cila ua qonte te rrenqethurat,madje shume prej tyre nuk dinin nga tja mbanin,sepse shtepija nuk shembej dot!sulmi kishte vazhduar tere naten,te nesermen jan gjetur vrimat e plumbave neper shtepi,te qarat nga artilerija,dhe asnje gjurm tjeter,se qka ishte ajo qe tere naten i shqetsoj makinerin serbe,ata vendosen te largohen nga ai postbllok.

ushtaridardan

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  Fikrro prej 27.07.10 15:03

Kam qene i vogel dhe kam disa kujtime te mia te cilat ishin te cuditshme.Ishim e gjith familja fjetur,befas diqka kishte thyer dyert e shtepive tona diqka kishte hyre ne shtepin tone,une isha i vogel dhe me mbanin larg tyre.Te gjith shtepin e zuri paniku,ata bertisnin me te madhe ishin disi si hije te qe dukeshin edhe si njerez ska asnje qenie i i perngjante atyre.Pas shum oshetimash qe bene dhe pas shum bertimave dikush tha eshte ora 12 duhet te ikim dhe te gjith shkuan pernjehere.
Te gjith fjetem,e nesermja erdhi dhe cdo gje ishte normal me familjen time une i shihja dhe cuditesha.Bisedova me ta per ate gjene qe ndodhi mbreme por askush nuk ma vuri veshin ik andej me than se ke pare enderr.

Jam cuditur sepse gjithqka qe kisha pare ishe e vertet.


Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  Skerdi21m prej 28.07.10 15:40

genci shkruajti:Kam qene me nje shok rreth ores 21, duke u kthy ne shtepi, se patem shku deri nje vend edhe e kemi pa nje drite ne qiell qe ecte me shpejtesi jo shume te madhe.
Jemi ndal me kqyr, dukej sikur yll, edhe ne duke e shiku drita ndaloi, ai shoku u friksua e me tha une shkova edhe une hyra ne shtepi e thirra motren me e pa po kur dolem ajo veē ishte largu, te njejtin send e kemi pa edhe te nesermen.

pershendetje...dicka te tilla kam pare edhe un me vellane edhe 1 shoke...kemi qen naten rreth ores 12 ne lagje kur pame ne qiell nj drite...menduam se ishte ndo1 yll si gjithmon qe binte..kur ai ndaloi edhe po rrinte ne vend....ne ngelem te cuditur qe te tre...papritur ai levizi me nje shpejtesi shum te madhe edhe u zhduk menjehere.....

Skerdi21m

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  beqi prej 28.07.10 20:31

dua te tregoj nji ngjarje qe me ka ndodhur personalisht.

Une jo larg shtepis time kam nji shtepi tjeter ku babai im punon pra puntori dhe un shkoj atje per cdo nat te kaloj kohen edhe pse familja ime thot te mos shkoj sepse din me te ndodh ndonji gje por un prap se prap e bej te timen dhe shkoj.
Ishte mesnat diku ora 1 ose 2 kur un u ngjita per ne shtepi sepse u merzita duke nejt vet ne puntorin e babit tim, duke u ngjitur un gjithmon shikoj pas dhe ne shkalla tek po shikoja pas ishin shum drita te bardha ne qiell ne form rrumbullake te mdhaja u cudita ne at cast sepse ato u silleshin ne form te rumbullakt krejt kohen ne at cast mu duken mahnitse kurse ne nje cast me erdhi ne kry nji ide si mendova mos keto jan alien ose dicka te ngjajshme dhe nuk besova por hyna ne shtepin ku ishte familja ime dhe i tregova babait tim aj erdhi me mu sepse un desha tja tregoja dritat ne qiell kur dulem jasht te shiqojm nuk ishte asgje ne qiell dhe aj u buzqesh me tha njishtu esht kur del jasht naten von aj nuk me besoj dhe sot e ksaj dite kerkush nuk me beson mendojn se un tallem.
avatar
beqi

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  egla88 prej 04.08.10 18:55

Pershendetje te gjitheve....
Isha e vogel dhe ishte dimer...nje dite po flinim e gjithe familja ime ne kuzhine(ngaqe bente shume ftohte),,,te gjithe i kishte zene gjumi (motren vllaun dhe prinderit e mi)...kur papritur degjoj zhurma,,,isha me kurriz nga njera pjese e dhomes dhe nga ajo ane degjoj qe leviznin gersheret qe kishim lene nga ajo pjese,nuk hapeshin po vetem leviznin dhe normalisht zhurma ishte e madhe dhe u ndiente,,,,kisha frike dhe ashtu shtrire u ktheva me pamje nga pjesa e dhomes ku po leviznin gershere,,papritur ndaluan,,,,,,sapo ktheva shpinen nga pjesa tjeter(ku ndodhej bufeja qe ishin atehere),ndjeva se po levizte kabulli i manjetefonit qe ndodhej nee bufe,,,po levizte vazhdimisht,,,ndejta 2 minuta ne ate pozicion nderkoh qe ai nuk pushonte dhe perseri u ktheva me pamje nga po levizte kabulli,,,ai pushoi dhe ndekoh degjoj serish nga mbrapa qe po leviznin serish gerssheret,,,,,u ktheva serish dhe zgjova mamin,,,dh ne ato kohe cdo gje ndaloi,,,nuk po levizte me asnje gje,,,,dhe normallisht mami nuk e besoi,,dhe as tjeret diten tjeter kur u tregova...

POR QE DHE TANI ME KUJTOHET SHUME MIRE SE SI LEVIZNIN...DHE ISHTE MESE E VERTETE.....
avatar
egla88

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  SteamRunner prej 25.08.10 21:33

Mua Personalisht nuk me ka ndodhur dicka e tille, por nje te afermit tim i ka ndodhur!

Atij i vdiq i ati i cili mbahej se ishte njeri fetar, por cdo here i shikonte femrat nga prapanica.

Gjate varrimit, te birit i kishte rrene kuleta ne te cilen kishte disa mijera euro qe i kishte terhequr nga banka per te mbaruar disa pune. Kur shkoi ne shtepi, pa se i kishte humbur kuleta, e kerkoi ne shume vende, dhe te nesermen, iu kujtua se ku mund ti kishte rene ajo (te varri i babait).

Keshtu shkoi te hoxha dhe e pyeti nese mund ta hapte varrin dhe ta merrte kuleten dhe hoxha i tregoi se cduhej te bente ne fillim dhe pastaj ta hapte varrin... Keshtu ai se bashku me nje nje varrhapes te cilin e mori per ta ndihmuar, shkuan ne mengjes herret dhe e hapen varrin por aty, i afermi im ra pa ndjenja kur pa babain e vet i cili ishte lakuar ne ate menyre qe koka e tij kishte shkuar te prapanica (ndersa kur u varros, u varros i shtrire)...

Qe atehere, miku im e morri pak veten, por nuk mund te flase fjale te plota. Kuleta ishte aty, dhe parate ishin te paprekura, por habitem se si ka mundur te ndodhe nje gje e tille... Po te kishte hyre dikush te varri i tij dhe ta kishte levizur, do i kishte vjedhur edhe parate, por nuk kishte asnje shenje qe tregonte se dikush e ka rihapur varrin para se ta hapte i afermi im...

Une mendoj se pasi ai kishte deshire te shikonte prapanicat, tani zoti e ka denuar qe ta shikoje prapanicen e tij gjate gjithe kohes.
avatar
SteamRunner

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Fotografi e pashpjegueshme

Mesazh  mamasita prej 29.08.10 14:12

Isha para kompjuterit dhe deshira per te bere foto nga kamera e tij.Kjo ka mese nje vit qe ka ndodhur.pasi e bera foton e ruajta,por nuk e pashe per momentin me imtesi.
Pas disa kohesh i rihap keto foto dhe shikoj hijen e nje femre e veshur me fustan te viteve 30-40 ,nuk mund ta percaktoj mire.Qendronte ne mes te dritares sikur po ecen dhe me shikim nga une.Behem kurioze dhe e marr foton duke e nxjerre nga aparati fografik dhe shkoj ta laj me idene se mund te ishte vetem nje vegim.Por doli ne te vertete ashtu sic eshte shfaqur ne foton e kompjuterir. Edhe sot e ruaj foton e cuditshme.Nuk di se me ke duhet te bisedoj per kete gje.
avatar
mamasita

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  Fikrro prej 29.08.10 16:38

mamasita shkruajti:Isha para kompjuterit dhe deshira per te bere foto nga kamera e tij.Kjo ka mese nje vit qe ka ndodhur.pasi e bera foton e ruajta,por nuk e pashe per momentin me imtesi.
Pas disa kohesh i rihap keto foto dhe shikoj hijen e nje femre e veshur me fustan te viteve 30-40 ,nuk mund ta percaktoj mire.Qendronte ne mes te dritares sikur po ecen dhe me shikim nga une.Behem kurioze dhe e marr foton duke e nxjerre nga aparati fografik dhe shkoj ta laj me idene se mund te ishte vetem nje vegim.Por doli ne te vertete ashtu sic eshte shfaqur ne foton e kompjuterir. Edhe sot e ruaj foton e cuditshme.Nuk di se me ke duhet te bisedoj per kete gje.

Pse nuk na dergon kete foton ta shohim edhe ne,jam shum kureshtar ta shoh.
Te pershendes
avatar
Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  mamasita prej 06.09.10 19:41

fikrro shkruajti:
Pse nuk na dergon kete foton ta shohim edhe ne,jam shum kureshtar ta shoh.
Te pershendes
Tentova ta dergoj por nuk e di sa ja kam realizuar.Nese te vjen fotoja mund te me shkruash se shkikon.Faleminderit per perkushtimin tend.Mirupafshim
avatar
mamasita

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  muli@live.be prej 06.09.10 21:24

Desha qe edhe une ta shoh ate foto te bere, pa keqkuptime.
avatar
muli@live.be

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  mamasita prej 08.09.10 10:19

kjo eshte fotoja
avatar
mamasita

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung per mamasta

Mesazh  muli@live.be prej 08.09.10 11:26

mamasita shkruajti:kjo eshte fotoja


nuk po shof un foto andodhta spo di sita shikoj me ndihmo te lutem.
avatar
muli@live.be

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  Fikrro prej 08.09.10 12:14

Ti ke te drejt fotoja nuk shihet as une nuk e shoh si duket ka gabuar diku.
avatar
Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  mamasita prej 08.09.10 12:32

ta dergova ne email aty mund ta shikosh nuk po gjeja menyre tjeter per ta derguar
avatar
mamasita

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  Fikrro prej 08.09.10 12:35

E nderuar per te postuar nje fotografi te kam derguar edhe une nje mesazz privat aty i ke udhezimet se si paraqitet foto,nese ai mesazh nuk te ka ardh ta dergoj perseri.
avatar
Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  mamasita prej 08.09.10 12:52

nese emaili jot eshte muli@live.be atehere ta kam derguar foton ne te kundert kushedi kujt ja nisur
avatar
mamasita

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  mamasita prej 08.09.10 13:01

kjo eshte fotoja
avatar
mamasita

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  KKK prej 30.10.10 21:16

ILIRA shkruajti:I njejti fenomen me ka ndodhur edhe mua disa here por vetem ajo e nje rendese te madhe mbi trup dhe nuk mund as te flisja as te levizja me dukej vetja si e ngrire, fillova te lutem dhe shtrengimi me kaloi avash avash kush mund te me tregoj cfare eshte ky fenomen????

Thojne qe jane forca te erreta, makthet, t cilat te kapin dhe te bllokojne. Ti bertet per ndihme por ajo cka del nga ty eshte vetem nje murmurime e ulet. Por kalon, sigurisht. Mami im i ka shume te shpeshta keto. Ndoshta jane edhe te trasheguara, nuk i dihet.
avatar
KKK

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  Meritonn prej 13.11.10 10:56

Ne Gjilan me daten 13.11.2010 ka ndodhur diēka e ēuditshme, u be bardhe qielli mirepo ju shume bardhe....mirepo veturat gjithe jane ndalur dhe kane mbetur pa tekst, nuk di ēka te them edhe une mendoj qe eshte e ēuditshme....
avatar
Meritonn

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  gjilanasi prej 13.11.10 12:02

Meritonn shkruajti:Ne Gjilan me daten 13.11.2010 ka ndodhur diēka e ēuditshme, u be bardhe qielli mirepo ju shume bardhe....mirepo veturat gjithe jane ndalur dhe kane mbetur pa tekst, nuk di ēka te them edhe une mendoj qe eshte e ēuditshme....Kjo nuk eshte pare vetem ne Kosove por edhe ne vendet tjera....se ēfare eshte momentalisht askush nuk e di, ndoshta ishte nje meteor...
avatar
gjilanasi

424


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  Meritonn prej 14.11.10 10:30

Une e kam edhe nje foto qe shpjegon shume, mund te them ashtu sepse shihet mire foto dhe eshte e qarte...
avatar
Meritonn

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  Meritonn prej 14.11.10 10:34

Pas njė serie tėrmetesh, Kosova, por edhe shteti fqinj Serbia, janė goditur nga njė meteor!

Ngjarja ka shqetėsuar posaēėrisht banorėt e njė fshati nė komunėn e Vrajės, qė kanė bėrė shumė telefonata nė Qendrėn pėr lajmėrim.

Dėshmitarėt kanė lajmėruarse nė qiell kanė parė “topin e zjarrtė” dhe se ėshtė dėgjuar njė detonim, nga i cili janė dridhur xhamat nė dritare nėpėr tė gjitha shtėpitė nė Surdulicė afėr Vrajės.

Sipas thirrjeve tė qytetarėve ėshtė hartuar edhe traseja nėpėr tė cilėn ka lėvizur meteoriti, i cili ka vazhduar drejt qiellit mbi Bujanoc e Preshevė dhe pastaj nė drejtim tė Kosovės. Nė po tė njėjtėn kohė, nė orėn 19:30, edhe nė Prishtinė ėshtė parė njė shkėlqim i jashtėzakonshėm
nė qiell.

Nė shoqatėn e astronomėve Rugjer Boshkoviq nė Beograd pohuan se ėshtė e mundshme qė nė qiell nė njė pjesė nė jug tė Serbisė ėshtė vėrejtur i ashtuquajturi bolid.

“Bolidi ėshtė njė meteor me shkėlqim intensiv dhe atė e pėrcjellin efekte tė zėrt qė krijohen me rastin e shpėrbėrjes sė tij”, thanė nė kėtė institut. /indeksonline/
avatar
Meritonn

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ngjarje te pa shpjegueshme

Mesazh  gramshii prej 14.11.10 18:39

Mua me vdiq gjyshja, ne ate kohe nuk donte te rrinte asnje moter ne shtepi diten derisa te vinin prinderit, ata punonin ne toka, une rrija beja punet e shtepise.

Nje dite u futa me shpejtesi brenda ne kuzhine dhe zgjata koken ne dritare, dicka me hyri me mendje dhe trup, goja ime filloi te qesh me te madhe, doja ta ndaloja veten por ishte e kot, keshtu per 3-4 sekonda ne moment thashe e bismilah se u cmenda ne moment e pashe veten normal.

Pas disa ditesh me dergoi babi te nje komshi per nje pune, ne rruge pash nje kal te kuq, te erret ne te zi, kishte rene ne kanal nuk kishte asnje kemb, vetem kishte sy te medhenj qe ndritnin mal e mal ju afraova shume afer pothuajse 20cm por kali nuk levizte e lash ashtu dhe ika, kur u ktheva pas 5 min nuk e gjeta mendoja si ka mundesi kali s`kishte kemb si ka ikur/ ne ate kohe isha 13 vjec.

Nuk ja tregova askujt me dukeshin gjera pa vlere sot i shkruajta per kuriozitet (jane te verteta).
avatar
gramshii

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

shtepia

Mesazh  DurresLIYI prej 22.11.10 20:31

kam qen 13 vjec dhe luaja tek lagja e nenes me disa femije moshatar. ate lagje nuk e nihja.topi ra tek nje shtepi e cila ishte e braktisur prej kohesh sepse nje plake qe jetonte aty e vetme kishte vdekur. une shkova, pra kaperceva murin e kesaj shtepie per te marre topin (ishte shtepi private) dhe shoh deren e shtepise te hapur dhe dryni megjithe celesin ishin pertoke. kurjoziteti me beri te futesha ne ate shtepi dhe sapo un futem tek korridori dera me perplaset fort mbrapa. ika me vrap e trembur nderkoh qe dera vazhdonte te perplasej prap. theksoj ka qene vere dhe koha ka qene fantastike normal........
avatar
DurresLIYI

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

beso

Mesazh  daffi prej 06.12.10 17:14

ma dergo dhe mua te lutem

daffi

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ZOJA

Mesazh  0011 prej 07.12.10 15:10

PERSHENDETJE::: Do te tregoi edhe une nje ngjarje te bukur e kam postuar nji here te endrrat por aty eshte pjeserisht ketu do ta tregoi te githe historine.

Pash nje ender sikur une isha i mbeshtetur per nje shtylle qe ndriqon rrugen aty me erdhi nje grua dhe me tha zoteri zoteri hajde se Zoja po te pret a do vish???
Po i thash dhe vajte, eca rreth 10mt dhe u futa ne nje oborr i rrethuar me avulli aty menjihere pash Zojen.
Ja dialogu qe bera.

UNE: uuuuuuu po qenka me te vertete se Zoja ekzistoka
ZOJA:po e vertet eshte por ta dish se une nuk ju dal te gjitheve se pastaj te gjithe do te besojne, do te besoni pa pare
UN:po a e din se un jam lut zotit per te me ndimuar
ZOJA:po po te gjitha i di dhe i kam ndegjuar te gjitha por ama sa here ne dite te shkon mendja te zoti
UNE:MMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
ZOJA:Mire atehere hajde me mu te vemi atje (me tregon me gisht) te rrefehesh....
Pra kjo ishte enderra ja se cfare me ndodhi ne te vertete.

Une ju tregova te gjitheve kete enderr por nuk me kujtohej vendi ku ishem, pas 10-12 diteve po kaloja ne kemb ne nji rrugice afer shtepise ku banoj dhe pash me nje here shtyllen, avullin, oborrin komplet ashtu sikur ne enderr dhe ajo shtepi ishte pa njeri nuk banonte askush. Bobobo sa bukur thash ja ke tu kam pare Zojen, vajta ne shtepi jua thash te gjithve.

Por shtylla me ate driten ishte e djegur dhe nuk ndizej fare, te nesermen vjen vellai te une dhe shkuam aty te vendi dhe po i tregoja shtyllen, ja avullia, ja shtepia aty kam pare zojen aty brenda ne oborr.

Pa pritur na hapet dera e oborrit ( kuptojeni dera hapet o me ēeles ose nga brenda me boton por ajo shtepi ishte e pa banushme skishte njeri aty ) uuuuu u hap dera ate futemi mrenda????

Jo jo jo ikim se po na marrin per hajduda, hajde te futemi hajde ishte ora 20:00

20:30 ishte erresire dhe u futem brenda ne oborr, po aty ku une kisha pare Zojen mu dridh i gjithe trupi dhe dolem menjihere.

Sa dolem u ndeze drita qe ishte e djegur, sa u largum u fike, shkuam prap aty prep ndizej drita.

Ka rreth nje muaj ēdo nate me ndodh sa shkoj aty ndizet sa une largohem fiket, ka qendruar per 2-3 ore larg 10 minuat kalojne kalimtare te tjere dhe asgje kur une shkoj menjihere ndizet, shkon vellai asgje shkoj ca shoke te mi absulutisht asgje, shkoj une ndizet pra esht nje fenomen i jashtzakonshem per mua.

Une jetoj ne Itali nuk kam qenee besimtar por tani me kete enderr dhe kete ngjarje besoj shume shume shume
Pra sikur mua te ma tregonte ndonei person tjeter nuk do ta besoja kurre, nuk kam besuar por tani qe une e kam perjetuar kete ngjarje e di mire.........se ZOTI EKZISTON
avatar
0011

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  Erikson prej 08.12.10 10:46

Me ka treguar nje shok se xhaxhai i tij i cili ka vdekur rreth moshes 14 vjeē, ka patur flatra te vogla nen sqetull. Ai tregon se gjyshja i ka thene per xhaxhain qe naten kur njerezit ishin ne gjume ai dilte dhe fluturonte.

Nje dite kur ai po lahej, ajo i ka pare dy flatra te vogla nen sqetull dhe eshte habitur. Djali i ka thene se nese i tregonte dikujt per ato qe pa ai do te vdiste brenda javes. Gjyshja e ka mbajtur sekretin per disa kohe dhe me pas ka treguar dhe brenda javes djali i saj u semur dhe vdiq.

Kam degjuar edhe raste te tjera por nuk e di a jane te verteta apo jo... shoku im kembngul se eshte ngjarje e vertete...
avatar
Erikson

Nuk them se kam gjetur te verteten, por me te vertet se kjo qe kam nuk di....


47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  DarkMaster prej 08.12.10 19:46

Nje miku im tani ndodhet ne Spanje kur ishte rreth 14 vjec naten kishte dal ne lum me babain per peshk. Me kalimin e kohes rrejta e peshkimit atij i behej gjithmon e me e rende deri sa erdhi nje moment qe nuk e levizte dot me .

Ai me babain ndaluan te shihnin pse nuk levizte kur degjun te qara te nje femije dhe pane qe ne reren e njome te lumit formoheshin hapa femijesh. Menjehere babai i shokut tim u ul ne gjunj dhe filloi te thoshte fjalet e kuranit pas 5 sekondash u duk nje femije qe bertiste shkulte floket dhe u hodh ne lume i cili filloi te ziente.Duke perfituar nga kjo Miku im dhe babai u larguan me vrap.

Te nesermen une me mikun tim dhe me nja dy shoke te tjere shkuam ne vendngjarje dhe u habitem kur pame qe rrjeta ishte e grisur copa-copa.Por hapa ne rere nuk ishin

NUK E DI SA E BESONI JU POR UNE KUR PASHE RRJETEN E BESOVA MENJEHERE PASTAJ AI LUM SHQUHESH QE VRISTE 1 PERSON VIT PER VIT DHE KJO TRADIT VAZHDON.
avatar
DarkMaster

54


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ngjarje e vertet qe me ka ndothur mua.

Mesazh  remi-g prej 13.12.10 14:17

Isha Duke Ndenjur vetem ne shtepi dhe me kaloi diqka parasyve, por prapseprap mendova qe nuk ishte asgje sepse jetoj ne banes dhe mendova qe ka ecur ndonje vetur,nuk u tremba por mbas pak kohesh shkoj ne banjo dhe e shoh prap ate hijen (fantazmen) me duket nje plak me nje shami ne koke, trembem hap deren dhe iki teposht.

Shkova te shoku im i cili eshte besimtar i mire musliman, i tregoj me merr ne shtepine e tij dhe rri vetem me mua, duke biseduar per nje ēast shikova nga muri e shoh duke me kaluar prap prap prap ashtu vetem me kalonte.

Kur erdhi koha me ra ne gjume, nuk me zente gjumi ndjersitem i gjithi, friksohem por me zeri gjumi disi dhe shoh endrra te kqija dhe posa kendon hoxha ne ora 5 mua me del gjumi deri sa te knoj hoxha nuk me zer, si ta mbaron me ze gjumi, as nuk ndjersitem, asgje pra kjo shkoi 1 muaj dhe i tregoj prindve te cilet nuk me besojne por une bertas, u bera budalla...

Sillesha neper dhome, me qojne neper njerez te me fryjne por prap se prap kjo, nje dite shkoj me nje shok te nje hoxhe me emrin Llukman, me merr dhe kendoi kur`an dhe me sheroi, me tha ta pij nje uje ēdo here qe te perendon dielli.
avatar
remi-g

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Histori te tilla kam degju plot!

Mesazh  Perla prej 27.01.11 16:09

Ehehej! Sa e sa histori te tilla kam degjuar!
Por une po ndalem te disa qe me kane ndodhur mua dhe familjes sime...
Sa isha e pamartuar, ne dhomen time e cila ka dhe bodrum, degjoja naten raftin qe gersiste shpesh.
Kam degju gjera te ndryshme ne nete te ndryshem.
Nje nate kam degju te qarat e nje bebeje per rreth nje minute, nje nate tjeter te gersitura ne dritare,nje nate tjeter sec dikush merrte fryme nen shtratin tim, nje nate tjeter me humbi fletorja dhe te nesermen e gjeta mbi tavoline.
Nje nate babi e mami kane degju te dhome e tyre jashte dritares nje ze qe imitonte gjera te ndryshme:zog,mace,gjel,dele,lope,te qare bebeje,...
Dhe nje ngjarje tjeter:
nje nate nena tek ishte ulur te flinte dicka e zeze i ka kercyer siper, ajo e ka gjuajtur me kembe dhe ka gersitur ajo gjeja ne dysheme,me pas ajo gjeja e zeze i ka hyre ne gji, pas kesaj nena eshte cu nga shtrati e frikesuar dhe ka ardh nga dhoma e ndenjes dhe i ka tregu babes i cili po shihte tv, gjithcka.
A eshte dikush qe mund te me thote se cjane keto gjera qe ndodhin ne shtepine e babait tim?
Ju lutem me thoni dicka.
Ka dhe ngjarje te tjera, por spo ndalem me gjate.
avatar
Perla

NA BASHKON BESIMI DHE SHPRESA VETEM NE NJE ZOT TE VETEM!

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A Keni Pasur Ndonje Rast Paranormal Lidhur Me Pranin E Fantazmave

Mesazh  JoJo Atilla prej 16.02.11 14:36

Hapa kete tem per arsyen qe te shkembejme rastesit tona dhe gjerat qe nuk ndodhin shpesh ne realitetin tone.

NDONJE RASTESI!
avatar
JoJo Atilla

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  thepirust prej 28.02.11 0:56


1) KJo eshte e vertet une te besoj sepse Xhaxhi i Babait tim Ka pasur Flete nen sqetull te vogla dhe te shendritshme ..... Kur ishte i vogel kishte pas qene semure ... e Dergon stergjyshja ime tek Hoxha e fshatit dhe i thote qe te mos merakosej sepse ska me i ndodh gje vec se ne moshen 20-vjecare do te vdes ..... ajo si tregoj njeriu ....... Xhaxhai i babit tim u rrit dhe u be Polic i shtetit Dhe nje dite i kishte thene stergjyshes time .. ." Nene nese une vdes , cfare do te besh " Nenes e vet ( stergjyshja )i kishin rrjedh lote .... AI i ishte lutur qe kur te vdiste te mos binte mbi trupin e tij deri sa te tjeret te shkonin ta ngrinin ate nga trupi i tij i vdekur .... dhe te mos gervishtej ne fytyre sikur bejne gjate qarjes se te vdekurit ....... Sapo Mbushi plot as nje dite me teper 20 Vjec ai u vra ...... Kur Disa te aferm po e lanin Trupin e tij te vdekur per ta pergatitur per "Xhenaze " i kishte pare nen sqetull flatrat e vogla te shendritshme ... dhe u kishte thene ndihmesve te tij qe te mos e shikonin se do te ngarkonin gjynah .....
2) ME ka thene gjyshi qe nje kushuri i tij ka qene po me flatra dhe .. qe naten dilte dhe luftonte ne qiell kunder qenieve te tjera .... Ndodhte qe kur vinte ndonje stuhie e forte dilte shume ... nje here i kishin thene apo shkon deri ne fshatin perball ku ata kishin toka e tjera te merrnin 1 mullar bar bashke me fshatar te tjere ..... (e keni parasysh mullare bari neper arat ne Shqiperine veri/lindore ne forme piramide rrethore ) Dhe sapo kishte thene ate ai ishte nis .... dhe kushuriri tjeter ishte futur ne stan per te bere dicka ... per pune 10-15 minutash kur ai del per te marre dicka jashte shikon ate dhe mullarin e barit parasyve ..... ...........
3) Nusja e Xhaxhait te babit tim kur po vinte nga lagja lart e fshatit i duhej te zbriste neper pyll e te binte ne perrua e pastaj te ngjitej per ne shtepi ... Sapo Zbret ne perrua shikon degjon dicka qe po vinte nga lart shtratit te perroit per poshte duke gersitur xhinxhire ..... AJo Ka rene ne Shahadet dhe eshte nisur me vrap per ne shtepi.
4) Perseri Xhaxhi i Babait tim nje dite vere i kishte humbur lopa ( nje lop me lara qe i e therrisnin LARA ) ... Kerkojne neper livadhe dhe shikojne nje lope me lara aty afer .... dhe i afrohen duke e therr Lara , lara , lara . Kur i afrohen Lopa kishte bertit dhe kishte filluar te shtinte ne shkelma ,, dhe duke u larguar prej tyre , pune secondash ajo ishte shenderruar ne Dhi , GOmar dhe ishte zhduk....
5) Xhaxhai im Ishte nis nje dite per tek dajat e tij ne fshatin perball .... Kur ne rruge shikon nje gomar te braktisur dhe i afrohet per te hipur e per te bere at pjese rruge qe i kishte mbet mbi gomar por kur i afrohet gomari kishte filluar te shtinte ne shkelma dhe dhe i shte zhduk ......
6) Gjyshi im duke ardhur nje nate vone nga Mali me kalin e tij te ngarkuar me dru , takon nje burre anash ne rruge te ulur kembekryq si burrat .. dhe i thote : " Si ja kalove " i thote 3 her rrjesht dhe nuk merr pergjigje ... dhe pastaj thote me vete ... " cmu desht me i fol budallait se nuk merrka vesh " Kur papritur Kali ngrihet ne kembe te para dhe hingellon .... Dhe i iken nga dora .... Iken ne Shtepi dhe te nesermen del duke e kerkuar kalin dhe aty ku kishte takuar ate Njeriun misterioz shikon kalin lidhur ne nje peme dhe drute te palosura/ te renditura stive anash tij .
7) Perseri Gjyshi nje nate vone tek po ecte shikon nje plake me flote te gjata permbi syte dhe qe kishte " Gjokset te medha deri ne fund te kembeve dhe i merrte dhe i hidhte mbrapa se i zinin kembet " e i kalon afer pa i thene asnje fjale .............
8 ) Gjyshi & Gjyshja po shkonin tek ara e tyre dhe te afrohen ne rrugen tek ndante aren e gjyshit me te nje fshatari tjeter shikon nje veze " lluke " afer ares se tij dhe duke qeshur thote " Na paskan bo magji "dhe e mer ate veze dhe e hedh ne aren e fshatarit tjeter dhe tha qe ne ate are ku e hodhi qe ishte 10 Hektar e cila ishte e mbjell me miser ... nuk biu asnje kokerr per me shume se 8 hektare te asaj toke ....
9) Nje kushuri i Gjyshit tim kishte dale nga shtepia e nje fshatari tjeter Ecen rruges dhe tek nje hardhi rrushi aty afer keput nje vesh rrushi dhe dicka bie ne toke por si kishte vene rendesi ... Ecen disa metra dhe i kishin dale perpara 2 Police dhe i kshin thene " Hajdeni me ne se Ju kerkojne " dhe e kishin kap per krahash deri ne nje fare vendi e kishte kuptu se ku ishte tu ec pastaj si kishte dhene me hall .... futet diku ne nje shtepi brenda shiko nje njeri duke renkuar dhe nje person e pyet cfare ke bo .. ai ja kthe ... Asgje isha tek filani ... po pastaj e pyet perseri ... pastaj dola dhe eca rruges per ne shtepi dhe diku keputa 1 vesh rrushi dhe ra dicka ne toke ... Ai personi ja kthen " A e di se keni vrare ate "? . Shkoni e kerkoni falje atij ".... Ai kishte shkuar dhe i kishte thene " Me Fal " Me Fal " Me Fal" tre her ... pastaj e kishin marre perseri per krahesh policet dhe pas nje fare rruge e kishte pare veten vetem dhe ne rruge te fshatit .... Pas Asaj Ngjarje Me Tha Gjyshi se kur e zinte Gjumi ia fillonte kenges .....
10 ) Nje Tjetri me ka thene gjyshi se kur ishte duke punuar rreze ares se tij plot miser ... kishin filluar misrat te kersisnin dhe perpara syve te tij shikon nje plake te fshatit me floke ndersy : Ai ngre sepaten dhe i thote : " Mos mu afro se te preva " Ajo ja kthe : " ME fal se mendova se ishe filani " dhe kishte ik...
Keto Histori kane ndodhur para viteve 90 ne Fshatin Karice , Qyteti Burrel ,Rrethi Mat , Shteti Shqiperi ...
11 ) Nje nate vone para 2 vitesh me tha nje kushuri i imi se kur po shkonte ne nje dasem ne fshatin tjeter afer fshatit te tij duke kaluar permes pyllit per te dale ne fshatin tjeter .... nga mesi i pyllit fillon nje ere e forte dhe lisat filluan te shkuleshin dhe te fluturonin ne ajer dhe me koke poshte ... dhe nje hije e madhe e zeze ..... I kishte kaluar rreth e rreth duke i thene " A do me te vra " a do me te ngrene '" Duke e kercenuar por ai si tip eshte moskok cares i kishte thene " Ik Moj Andej " Dhe ishte zhduk ........ ne nje fshat te rrethit Mat SHqieperi .

12 ) perseri nje ngjarje qe ka ndodhur para 2-3 vitesh ..
Nendaja ime kishte qene vetem me gjyshin ne Shtepine e tyre ne Tirane dhe nga ora 12 e drekes . Nendaja ( gjyshja nga mami ) ishte paralizuar ne vend ne koridor dhe kishte rene pertoke dhe i kishte ik zeri fare.... Gjyshi tek po hynte brenda e kishte pare shtrire dhe kishte vrapu dhe e kishte pyet por nendaja thjesht mbante syte hap dhe Gjyshi kishte filluar ti bente masazh kembeve dhe duarve & Duke rene ne shahadet gjithashtu dhe per 5-10 minuta nendaja kishte ardh ne vete ... dhe Gjyshi kishte thene .. " Si 12 e drekes si 12 e nates nje lloj jane ...

Kaq histori mbaj mend sh mire . di dhe te tjera por si ti shume mire ... pervete falenderoj Allahun qe sme kane ndodhur ... .. Do tju lutesha te me tregonit mendimet tuaja per historite e mija qe ju tregova .. FLM
& deshmoj Se Ska Zot Tjeter pervec Allahut & Muhamedi eshte i derguari i tij i Fundit
Amin
Respect !!!!
avatar
thepirust

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  Jetmir1 prej 03.03.11 20:47

alban_007 shkruajti:Kam lexuar ne nje liber te vjeter ne gjuhen turke qe tregonte se nje dijetar i madh arab i cili ka qene themeluesi i sociologjise, emrin nuk po e bej te ditue per shkak se ndoshta sjelle keqkuptime tek disa persona qe e kane studjuar jeten dhe veprimtarine e tij.

Tregon se nese nje person gjate 17 diteve pa nderprere mbane peris (nuk hane mish, gjalpe, djathe, qumesht, veze, dhe cdo gje qe del nga kafshet dhe shpendet si dhe qepe, hurdhera ose cdo gje qe bien ere te keqe nga goja apo edhe cigare etj.) dhe brenda ketyre 17 diteve i lexon 5 mije here keta emra, nje engjell i pareqitet si nje drite shume e shkelqyeshme dhe e ndihmon ne cdo gje qe ai ka nevoje.

Kuptohet tek ato gjera qe jane te mira dhe jo per marrezira apo per te bere keq ndonjerit.
Ne liberin qe Ai zoteria e ka shkruajtur permend dy histori te cuditeshme .

Se pari permend nje person qe ia kishte arritur te kontaktonte me kete engjell, dhe i kishte kerkuar ndihme se kishte ngelur pa para, dhe engjelli i jep nje bilete fati, dhe ai shkon ne lojrat e fatit dhe nxjerre leke aq sa kishte dashur.

Se dyti permend nje tjeter dhe thote se ky ishte nxenes ne shkollen e mesme dhe engjelli e kishte ndihmuar ne provimet dhe kishte dale me sukses.Por pervec tij askush nuk e shikonte engjellin.
Disa kohe me vone ai i tregon shokeve te tij se c kishte bere dhe se si e kishte ndihmuar engjelli, por pas kesaj dite nuk e kishte pare me engjellin kurre .

Emrat e ketyre po i shkruaj po nuk kam deshire te sjelle keqkuptime tek cdo kush. emret e tyre jane: "TEMAGIJSIN , BAGDANIN , JESWADIN , WAGDASIN , NEWFENA , GADIJSIN ".

Per cdo gje mos kini frike gjete leximit te ketyre emrave se nuk ju frikesojne dhe as qe ju trishtojne por per kundrazi....
Ti a e ke provuar kete Gje Qe po Nae Tregon ? A e Ke Provuar dhe a Ka Reaguar Tek Ti

Jetmir1

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  wolf27 prej 04.03.11 10:32

erikson shkruajti:Me ka treguar nje shok se xhaxhai i tij i cili ka vdekur rreth moshes 14 vjeē, ka patur flatra te vogla nen sqetull. Ai tregon se gjyshja i ka thene per xhaxhain qe naten kur njerezit ishin ne gjume ai dilte dhe fluturonte.

Nje dite kur ai po lahej, ajo i ka pare dy flatra te vogla nen sqetull dhe eshte habitur. Djali i ka thene se nese i tregonte dikujt per ato qe pa ai do te vdiste brenda javes. Gjyshja e ka mbajtur sekretin per disa kohe dhe me pas ka treguar dhe brenda javes djali i saj u semur dhe vdiq.

Kam degjuar edhe raste te tjera por nuk e di a jane te verteta apo jo... shoku im kembngul se eshte ngjarje e vertete...
PO KETE HISTORI E KAM DEGJUAR DHE UNE PARA 15 VJETEVE POR DJALIN MUND TA SHIKONTE VETEM E EMA.
avatar
wolf27

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  zemra1 prej 12.03.11 15:58

une pothuajse cdo nat degjoj nje tingudh qe se ti se nag vjen eshte nje tingudh qe duket sikur pikon uj ne nje pedhg uji e degjoj ne cdo vend qe shkoj dhe po ne te njejten or ne oren 22:30 nese dikush prej jush e din se cfar eshte le tme japi nje pergjigje faleminderit
avatar
zemra1

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A keni perjetuar ndonjhere eksperienca paranormale?

Mesazh  Valtoni prej 27.03.11 20:31

C'fare mendoni?

Kanalet televizive te Italise japin shpesh ngjarje te cuditshme qe kane lidhje me fenomene paranormale. Nje emision i tille titullohej Deshmitaret e jetes se pertejme.
Ishin 7 te tille te ftuar dhe do te deshmonin ndodhite e tyre. Te shtate kishin perjetuar vdekjen klinike dhe benin nje pershkrim thuajse te ngjashem ne lidhje me imazhet e "botes tjeter". Njera prej tyre, ishte psikologe dhe ishte aksidentuar rende.

Ajo shpjegon: Pas perplasjes me makine, isha ne kllapi te plote dhe pasi me shoqeruan ne spital, ne sallen e nderhyrjeve kirurgjikale, kam ndjere nje dyzim te qenies time. Ishin si te thuash dy qenie perballe njera-tjetres. Njera e rende dhe e shtrire, dhe tjetra pupel dhe ne ajer.
Te dyja me perkisnin mua. Shikoja gjithēka dhe nuk ndjeja dhimbje, ndonse isha mbytur ne gjak. Nga te dyja imazhet, me koshient ishte ai qe qendronte pezull.

Ne nje moment te caktuar dicka filloi te me terhiqte dhe pas nje tuneli te erret, me ftonte nje drite e forte pas se ciles rendja. Pastaj kam pare imazhe te cuditshme dhe kam biseduar me te afermit qe me kishin vdekur prej kohesh. Pas ketyre u ktheva perseri ku isha dhe pasi ky imazh u fut ne trupin fizik, kam ndjere dhimbje te plageve.

Gjate kesaj kohe kam qene plotesisht pa jete.

Keshtu deshmonin edhe deshmitaret e tjere. Te bente pershtypje fakti qe keto ngjarje interpretoheshin me shume emocion.

Nga Valton Bytyqi
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

69


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pervoja ime

Mesazh  cosmiclove prej 27.03.11 22:48

Kam studiuar per kete fushe me mjaft interes pasi edhe vete kam perjetuar nje rast te tille.

Nje dite pata dhuruar gjak per kryqin e kuq dhe kur u ktheva ne shtepi pas 6 oresh prinderit me kritikuan pse e bera.

Une u ndjeva shume i frikesuar dhe me ra te fiket... qendrova gai 30 sek ne gjendje pa vetedije por pata nje vizion. Kam pyetur shume persona te tjere te cileve u kane rene te fiket por nuk kane perjetuar dicka te ngjashme.

Une pashe nje drite te holle ngjyre vjollce te erret qe zgjatej ne pambarim nga erresira. Gjithashtu pashe edhe veten time nga lart te zhveshur lakuriq qe qenderonte ne hapesire kozmike pezull dhe i mbledhur kruspull. Nje gjendje qetesie sikur po me perqafonte dikush eshte ndjesia qe me ka lene.

Kaq arrij te kujtoi por e them me siguri se ajo qe kam perjetuar ishe reale dhe nuk eshte dicka normale.
avatar
cosmiclove

59


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Per Fikrron

Mesazh  tanki94 prej 28.03.11 23:52

Ty te pasken hi ne shtepi " djajt" ose "shejtanet" ki kujdes
avatar
tanki94

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  DorinaS prej 17.06.11 11:50

Kam nje paqartesi,me vetveten
Me ndodh disa here kur dikush me nervozon se tepermi ose me mire me thane me prek thelle ne seder pa te drejte.Ai person shume shpejt ka nje fat jo te mire,si per shembull:do ta leje makina ne rruge, do ta humb punen etj
Nuk e dij kush mund te pergjigjet ne kete teme,mirepo eshte diqka interesante qe me ndodh disa here dhe kam filluar te mendoj Pse ndodh pikerisht keshtu?
flm

DorinaS

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  Elsavrana prej 19.06.11 16:31

te lutem postoje dhe per librin mua ne emalin :shpresavranari@yahoo.com
faleminderit
avatar
Elsavrana

101


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Deshmitare i ngjarjeve te pashpjegueshme

Mesazh  JoJo Atilla prej 22.06.11 17:58

Shkruani Ndonje Rast Te Paspjegueshem Qe Ju Ka Ndhodhur Dhe Ju Do Te Merni Pergjigje!
Rastet Interesante Do Te Botohen Ne Nje Teme Te Re!
avatar
JoJo Atilla

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

..................

Mesazh  xxl prej 22.06.11 20:56

kam pas nje rast ne vitin 2009
kam pa dicka qe smundem ta shpjegoj cka kem pa
rasti ne vitin 2009 isht per mua fatal,me goditi nje njeri shqiptar kusherij pa pritur me thik 4 her por pata fat mbijetova,
at monet kur me goditi per fundit here pash nje drit t bardh zbriti prej lart para meje afro 5m ose me pak
se haroj kur at nate
avatar
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

54


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  Tanki prej 22.06.11 21:30

xxl shkruajti:kam pas nje rast ne vitin 2009
kam pa dicka qe smundem ta shpjegoj cka kem pa
rasti ne vitin 2009 isht per mua fatal,me goditi nje njeri shqiptar kusherij pa pritur me thik 4 her por pata fat mbijetova,
at monet kur me goditi per fundit here pash nje drit t bardh zbriti prej lart para meje afro 5m ose me pak
se haroj kur at nate


Dhe pastaj ēfare te ndodhi
avatar
Tanki

Njeriu ne krahasim me Mendimet e tij eshte sikur se nje fije peri e zhytur posht ne Oqean

268


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  bennitezz prej 24.06.11 13:05

devi shkruajti:Pershendetje te gjithe anetareve te interesuar per tema te tilla spirituale, apo te magjishme sic i quajme...mendimi im personal eshte qe magjine e ka secili prej nesh brenda, gjithashtu edhe fuqine per te bere veprime te mbinatyrshme..mirepo magjia me e madhe per medimin tim te urte, eshte te zbulosh te fshehtat e vetes tende, te shpirtit tend. vetem ateher do te kini mundesine te kuptoni, edhe pse jo te perdorni magjine.

Mos u kapni mbas fjaleve, formulave edhe emrave, normal qe kane rendesine e tyre, por kur nuk njeh dicka ose kur nuk di si perdoret mos luaj me mire per mendimin tim..se edhe vertet e mire te jete do ta prishesh kur nuk di edhe keshtu nuk do mesosh as edhe nje here se cfare ishte ne gjendie te bente, formula apo emri apo ku e di une ..

Mire eshte te perqendroheni ne vetvete, ne natyre, ne menyren se si funksionon gjithesia, studioni qe te zhvilloni horizontin, binduni, edhe me pas experimentoni, mos kerkoni te godisni kapelen me shkop edhe te dale lepuri, mos u tregoni naive edhe beheni qesharake me veten.

Punoni me vet veten, stervitni intuiten, durimin, shpirtin edhe me pas cdo gje do te jete me e lehte.
Kaq kisha, respekte te gjitheve.

Pajtohem plotesisht me mendimin tuaj ... :respekt:
avatar
bennitezz

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

-neSe munD Te mE jaP PeRgjiGje Dikush.!!?

Mesazh  bbb1 prej 25.06.11 12:54

-Desha te dii Per nje dukuri QE e kam Wrejtur Mbrem ..por Qe mu Duk E Quditshme ..dhe desha t'ju pyes ketu nese ndonjeri ka pergjigjee ......aa esht e mundur qe ne qiell gjysme te hapur .nee njeren ane ishte me Re dhe ne anen tieTer ishte qiell i hapur dhe me yje dhe dukej edhe hena.... dhe ne ate pjesen ku n'dahej qielli hapur dhe me re ..kishte vetettima por pa kuRrfare zhurme ...wetem drita qe dukej ..dhe afer atij wendi vinin e shkonin disa helikoptere qee per mua ishtee diqkaa Shum e dyshimt pasi nuk me ka ndodhur asnjehere te sho kesoo rastesh ..ndoshta mund te jet edhe diqkaa natyrale /..por per mua dukej diqka misterjoze ...nese ka dikush Pergjigjee Per KEt ju lus taa thoni ktu .....//Me MirkuPtim.!!
avatar
bbb1

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

.........................

Mesazh  xxl prej 25.06.11 16:58

VETEM THJESHT JAM NJERI I GJALL ISHA AFER VDEKJES BALLPER BALL ,
POR SEDI DESHI ZOTI SKAM PROBLEM ME SHNDETIN TASH,
AT NAT KUR ME NDODHI RASTI DISA JAV ME VON ME TREGOJ DR.SE KAM HUMBUR 2,8L GJAK
avatar
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

54


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  Talix prej 29.06.11 2:46

shero shkruajti:aq shum isha deshmitar i nje ngjarje sa qe skam fuqi ta publjikoi. spo kam deshir qe te zbulohen edhe shum gjera te rendsishme ne jeten e di kuj por ne mesazh privat nese dikuj i eksiston deshira te dij do tja lshoi. sdua qe te jem shkaktar i disa gjerave qe mund te ken pasoja me von . e besoi se me kuptoni
.ju flm

ajt ma dergo dhe mua ne mesazh privat
avatar
Talix

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Per dukurite e paspjegueshme

Mesazh  Elsavrana prej 07.07.11 20:21

Perseri une elsavrana.

Isha rreth gjashte vjece dhe jetonim ne nje shtepi shume te vjeter une dhe mamaja ime qe atehere ishte shume e re, ndonja 27 vjece.

Babai ishte, ndodhej ne burg per shkaqe abstrakte-politike dhe ne te dyja mezi kishim siguruar nje dhomeze perdhese ne ate shtepi qe ishte puqur me varreza e vjetra.

Ishte nate e ftohte dimri . Zjarrin qe kishim ndezur ne vatren e vogel e kishim mbuluar pergjysme me hi, me qellim qe edhe te na ngrohte, po edhe te mos na rrezikonte. Ndersa krevati yne ishte puqur dy pellembe larg nga vatra, sepse dhoma ishte mikroskopike.

Pothuaj cdo nate ne endrat e mia hynin pamje dhe figura te cuditshme, qe per nje kohe te gjate i kam patur ne kujtese. Besoj kjo per shkak te varrezave te vjetra qe ndodheshin puqur me dritaret e vogla te dhomezes. Pra pothuaj cdo nate une ndieja prezencen e gjera te huaja qe hynin ne gjumin tim.

Pa menduar, pa ditur se egzistonin.

Edhe ate nate une po perpelitesha dhe po levizja me shqetesim dhe ime me u zgjua e rrutulloi syte rreth e rreth dhomes. Atehere mbanin edhe nje kandileze te vogel, se ime me nuk e donte erresiren. Ne ndricimi e kongjijve dhe te kandilit ajo pa nje burre te vogel sa kukullat "barbi" qe kishte hapur kembet e po ngrohej anash vatres per shtate pale qejfe, tregonte ajo me vone. Ai ishte i veshur me tirqe e gajtane , me qeleshe e xhamadan ashtu sic jemi mesuar te shohin edhe sot ne asamblet apotek malesoret.

Mbizoterinin ngjyrat dhe fijet e arta ne tere qendizmat. Ai vazhdonte te ngrohej dhe ne doren e vogel mbante mashanin e shpesh e me shpesh pushpuriste zjarrin si per t'i dhene gjalleri. Une fillova te qaja, ashtu gjysme e pergjumur, me sy te mbyllur. Ai njeriu i vockel e shpupurisi edhe njehere fort zjarrin, aq sa shkendijat rane edhe mbi jorgan, ( shenjat e djegjes u ekspertuan nga komshijte dhe tezet e mia te nesermen), u kthye e hodhi syte rrotull, po pa i ndalur tek ime me qe e shikonte ne heshtje, dhe me nje inat te befte i fryu kandilit dhe u be erresire...ndersa ai vete sikur u perpi neper oxhak.

Mamaja tregonte me vone qe ishte e sigurt qe iku perpjete oxhakut, sepse kongjijte e perhapur ne vater ndriconin mire.
Kur te nesermen u tregoi tezeve te mia ato i tha se "ke bere mire qe nuk i fole, qe nuk ja prishe qetesine ,sepse ai ka ardhur nga "pertej."

Nga pertej...po nga????
E gjithe kjo eshte e vertete. Dhe ashtu sic eshte cituar edhe nga dikush...Une jam me mendimin e Shen Agustinit....
avatar
Elsavrana

101


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  Dilan prej 09.07.11 18:07

alban_007 shkruajti:Kam lexuar ne nje liber te vjeter ne gjuhen turke qe tregonte se nje dijetar i madh arab i cili ka qene themeluesi i sociologjise, emrin nuk po e bej te ditue per shkak se ndoshta sjelle keqkuptime tek disa persona qe e kane studjuar jeten dhe veprimtarine e tij.

Tregon se nese nje person gjate 17 diteve pa nderprere mbane peris (nuk hane mish, gjalpe, djathe, qumesht, veze, dhe cdo gje qe del nga kafshet dhe shpendet si dhe qepe, hurdhera ose cdo gje qe bien ere te keqe nga goja apo edhe cigare etj.) dhe brenda ketyre 17 diteve i lexon 5 mije here keta emra, nje engjell i pareqitet si nje drite shume e shkelqyeshme dhe e ndihmon ne cdo gje qe ai ka nevoje.

Kuptohet tek ato gjera qe jane te mira dhe jo per marrezira apo per te bere keq ndonjerit.
Ne liberin qe Ai zoteria e ka shkruajtur permend dy histori te cuditeshme .

Se pari permend nje person qe ia kishte arritur te kontaktonte me kete engjell, dhe i kishte kerkuar ndihme se kishte ngelur pa para, dhe engjelli i jep nje bilete fati, dhe ai shkon ne lojrat e fatit dhe nxjerre leke aq sa kishte dashur.

Se dyti permend nje tjeter dhe thote se ky ishte nxenes ne shkollen e mesme dhe engjelli e kishte ndihmuar ne provimet dhe kishte dale me sukses.Por pervec tij askush nuk e shikonte engjellin.
Disa kohe me vone ai i tregon shokeve te tij se c kishte bere dhe se si e kishte ndihmuar engjelli, por pas kesaj dite nuk e kishte pare me engjellin kurre .

Emrat e ketyre po i shkruaj po nuk kam deshire te sjelle keqkuptime tek cdo kush. emret e tyre jane: "TEMAGIJSIN , BAGDANIN , JESWADIN , WAGDASIN , NEWFENA , GADIJSIN ".

Per cdo gje mos kini frike gjete leximit te ketyre emrave se nuk ju frikesojne dhe as qe ju trishtojne por per kundrazi....
SI LEXOHEN ATA EMRAT
avatar
Dilan

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  nert prej 09.07.11 19:35

Desha dhe une te ndaja nje ngjarje ne jten time ne te cilen kam qene deshmitare vet.
Gjyshi im ishte shume semure dhe te gjithe doktoret thoshin se ai do te vdiste, Mami im shkonte cdo dite te shpija e tij dhe kujdesej per te. Nje dite e gjeti ne toke qe dridhej o gjithe, therret komshinjte ta ndihmonin. per nje cast ai nuk levizi me ( mami tha qe ai vdiq) ne ate kohe hyn nje komshije bertet dhe gjyshi u ngjall. U be me mire, ate dite ai fliste shume gjera te gjithe ne menduam se fliste percart, permendte dt ore, dite.

Ate nate une e kam pare te cohej ne kembe te shkonte ne tualet vet ne kembe, mgjs ai smund te levizte ??? Fantazi e mendjes sime !!! JO JO

Per dy muaj ne rrinim me gjyshin kujdesishim per te. Ai gjithmone permendte nje emer bisedonte me te Kasem i theriste, mami e pyeste ai thoshte qe fliste me ta vinte dhe gjyshja po ajo sfliste fare vetem rrinte dhe e shikonte, ai thoshte se se linin te tjeret, (gjyshja kishte 3 vjet qe kishte vdekur). Kur mami e pyeste pse vinte ai thoshte se duan te me marrin me vete. Gjyshi thoshte se e rrihnin mami thoshte se kishte shenja ne trup.

Gjyshi im vdiq pas 2 muajsh ne te njejten muaj, ne te njejtin ore, ne te njejtin dite te javes sic kishte vdekur dhe gjyshja, dhe me cuditshmja ne ato dt, ne ato ore, ne te ato dite qe permendi diten qe u kthye.

Per dy muaj rresht ai nuk i duronte dot ngjyren e kuqe, ngjyrat e ndezura...

avatar
nert

145


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  maqomaqo3 prej 10.07.11 2:33

une kam nje histori te vertet dhe mitike qe e meriton nje film ,ka ndodhur ne kohen e ali pashe tepelenes ,por dua tja u tregoj ne versionin e plote se une vet e kam te degjuar nga te aferm .ka edhe nje shkrim ne nje libr per kete ngjarje dhe sapo ta gjej do e tregoj .behet fjale per nje djalosh i clli quhej Ligor dhe kishte bisht ,dhe ne shpatullat kishte krahe ,dhe disa si pune tatuazhesh por qe nga lindja. do e gjej versjon te plote ta tregoj
avatar
maqomaqo3

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  A.Angel prej 10.07.11 2:47

lejlalejla10@yahoo.com shkruajti:Keto sende qe i tregoni me duken si prralla.kam degjuar per shum x raste qe i kan ndodhur po mua personalisht mse kan ndodhur kurr.dhe nese del nga shtepija me emrina e ALLAHUT dhe kethehesh me emrin e ALLAHUT prap kurr ne jet nuk do te ndodh asgje.e si po thuni naten ditn pas ore 22 e 21 une kam dal nat e dit bile vorreti kam deshir ti vizitoj shpesh te afermit e mi qe kan vdekur dhe kurr ne jet sme ka ndodhur kurgja,nese beson ne nje ZOT DHE BESON NE ALLAHUN E FUQISHUM SKA PER TE NDODH ASGJE.

Keshtu eshte kur beson dhe i lutesh Zotit nuk te ndodhe asgje, ai qdo here te mbron nga e keqja. mua me pelqen qe ti lutem Zotit, sepse me pas ndihem e sigurt.dhe me pelqen ajo ndjesia e sigurise.
avatar
A.Angel

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi