Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A keni qenė dėshmitarė i ndonjė ngjarje tė pashpjegueshme ?

Po, personalisht kam qenė dėshmitarė
 
Unė jo, por dikujt nė familje, mikut
 
Jo, por kam ndėgjuar nga tė tjerėt
 
Nuk besoj nė gjėra tė tilla
 
 
 
Shiko rezultatin

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  bennitezz prej 24.06.11 13:05

devi shkruajti:Pershendetje te gjithe anetareve te interesuar per tema te tilla spirituale, apo te magjishme sic i quajme...mendimi im personal eshte qe magjine e ka secili prej nesh brenda, gjithashtu edhe fuqine per te bere veprime te mbinatyrshme..mirepo magjia me e madhe per medimin tim te urte, eshte te zbulosh te fshehtat e vetes tende, te shpirtit tend. vetem ateher do te kini mundesine te kuptoni, edhe pse jo te perdorni magjine.

Mos u kapni mbas fjaleve, formulave edhe emrave, normal qe kane rendesine e tyre, por kur nuk njeh dicka ose kur nuk di si perdoret mos luaj me mire per mendimin tim..se edhe vertet e mire te jete do ta prishesh kur nuk di edhe keshtu nuk do mesosh as edhe nje here se cfare ishte ne gjendie te bente, formula apo emri apo ku e di une ..

Mire eshte te perqendroheni ne vetvete, ne natyre, ne menyren se si funksionon gjithesia, studioni qe te zhvilloni horizontin, binduni, edhe me pas experimentoni, mos kerkoni te godisni kapelen me shkop edhe te dale lepuri, mos u tregoni naive edhe beheni qesharake me veten.

Punoni me vet veten, stervitni intuiten, durimin, shpirtin edhe me pas cdo gje do te jete me e lehte.
Kaq kisha, respekte te gjitheve.

Pajtohem plotesisht me mendimin tuaj ... :respekt:

bennitezz

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

-neSe munD Te mE jaP PeRgjiGje Dikush.!!?

Mesazh  bbb1 prej 25.06.11 12:54

-Desha te dii Per nje dukuri QE e kam Wrejtur Mbrem ..por Qe mu Duk E Quditshme ..dhe desha t'ju pyes ketu nese ndonjeri ka pergjigjee ......aa esht e mundur qe ne qiell gjysme te hapur .nee njeren ane ishte me Re dhe ne anen tieTer ishte qiell i hapur dhe me yje dhe dukej edhe hena.... dhe ne ate pjesen ku n'dahej qielli hapur dhe me re ..kishte vetettima por pa kuRrfare zhurme ...wetem drita qe dukej ..dhe afer atij wendi vinin e shkonin disa helikoptere qee per mua ishtee diqkaa Shum e dyshimt pasi nuk me ka ndodhur asnjehere te sho kesoo rastesh ..ndoshta mund te jet edhe diqkaa natyrale /..por per mua dukej diqka misterjoze ...nese ka dikush Pergjigjee Per KEt ju lus taa thoni ktu .....//Me MirkuPtim.!!

bbb1

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

.........................

Mesazh  xxl prej 25.06.11 16:58

VETEM THJESHT JAM NJERI I GJALL ISHA AFER VDEKJES BALLPER BALL ,
POR SEDI DESHI ZOTI SKAM PROBLEM ME SHNDETIN TASH,
AT NAT KUR ME NDODHI RASTI DISA JAV ME VON ME TREGOJ DR.SE KAM HUMBUR 2,8L GJAK

xxl

54


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  Talix prej 29.06.11 2:46

shero shkruajti:aq shum isha deshmitar i nje ngjarje sa qe skam fuqi ta publjikoi. spo kam deshir qe te zbulohen edhe shum gjera te rendsishme ne jeten e di kuj por ne mesazh privat nese dikuj i eksiston deshira te dij do tja lshoi. sdua qe te jem shkaktar i disa gjerave qe mund te ken pasoja me von . e besoi se me kuptoni
.ju flm

ajt ma dergo dhe mua ne mesazh privat

Talix

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Per dukurite e paspjegueshme

Mesazh  Elsavrana prej 07.07.11 20:21

Perseri une elsavrana.

Isha rreth gjashte vjece dhe jetonim ne nje shtepi shume te vjeter une dhe mamaja ime qe atehere ishte shume e re, ndonja 27 vjece.

Babai ishte, ndodhej ne burg per shkaqe abstrakte-politike dhe ne te dyja mezi kishim siguruar nje dhomeze perdhese ne ate shtepi qe ishte puqur me varreza e vjetra.

Ishte nate e ftohte dimri . Zjarrin qe kishim ndezur ne vatren e vogel e kishim mbuluar pergjysme me hi, me qellim qe edhe te na ngrohte, po edhe te mos na rrezikonte. Ndersa krevati yne ishte puqur dy pellembe larg nga vatra, sepse dhoma ishte mikroskopike.

Pothuaj cdo nate ne endrat e mia hynin pamje dhe figura te cuditshme, qe per nje kohe te gjate i kam patur ne kujtese. Besoj kjo per shkak te varrezave te vjetra qe ndodheshin puqur me dritaret e vogla te dhomezes. Pra pothuaj cdo nate une ndieja prezencen e gjera te huaja qe hynin ne gjumin tim.

Pa menduar, pa ditur se egzistonin.

Edhe ate nate une po perpelitesha dhe po levizja me shqetesim dhe ime me u zgjua e rrutulloi syte rreth e rreth dhomes. Atehere mbanin edhe nje kandileze te vogel, se ime me nuk e donte erresiren. Ne ndricimi e kongjijve dhe te kandilit ajo pa nje burre te vogel sa kukullat "barbi" qe kishte hapur kembet e po ngrohej anash vatres per shtate pale qejfe, tregonte ajo me vone. Ai ishte i veshur me tirqe e gajtane , me qeleshe e xhamadan ashtu sic jemi mesuar te shohin edhe sot ne asamblet apotek malesoret.

Mbizoterinin ngjyrat dhe fijet e arta ne tere qendizmat. Ai vazhdonte te ngrohej dhe ne doren e vogel mbante mashanin e shpesh e me shpesh pushpuriste zjarrin si per t'i dhene gjalleri. Une fillova te qaja, ashtu gjysme e pergjumur, me sy te mbyllur. Ai njeriu i vockel e shpupurisi edhe njehere fort zjarrin, aq sa shkendijat rane edhe mbi jorgan, ( shenjat e djegjes u ekspertuan nga komshijte dhe tezet e mia te nesermen), u kthye e hodhi syte rrotull, po pa i ndalur tek ime me qe e shikonte ne heshtje, dhe me nje inat te befte i fryu kandilit dhe u be erresire...ndersa ai vete sikur u perpi neper oxhak.

Mamaja tregonte me vone qe ishte e sigurt qe iku perpjete oxhakut, sepse kongjijte e perhapur ne vater ndriconin mire.
Kur te nesermen u tregoi tezeve te mia ato i tha se "ke bere mire qe nuk i fole, qe nuk ja prishe qetesine ,sepse ai ka ardhur nga "pertej."

Nga pertej...po nga????
E gjithe kjo eshte e vertete. Dhe ashtu sic eshte cituar edhe nga dikush...Une jam me mendimin e Shen Agustinit....

Elsavrana

101


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  Dilan prej 09.07.11 18:07

alban_007 shkruajti:Kam lexuar ne nje liber te vjeter ne gjuhen turke qe tregonte se nje dijetar i madh arab i cili ka qene themeluesi i sociologjise, emrin nuk po e bej te ditue per shkak se ndoshta sjelle keqkuptime tek disa persona qe e kane studjuar jeten dhe veprimtarine e tij.

Tregon se nese nje person gjate 17 diteve pa nderprere mbane peris (nuk hane mish, gjalpe, djathe, qumesht, veze, dhe cdo gje qe del nga kafshet dhe shpendet si dhe qepe, hurdhera ose cdo gje qe bien ere te keqe nga goja apo edhe cigare etj.) dhe brenda ketyre 17 diteve i lexon 5 mije here keta emra, nje engjell i pareqitet si nje drite shume e shkelqyeshme dhe e ndihmon ne cdo gje qe ai ka nevoje.

Kuptohet tek ato gjera qe jane te mira dhe jo per marrezira apo per te bere keq ndonjerit.
Ne liberin qe Ai zoteria e ka shkruajtur permend dy histori te cuditeshme .

Se pari permend nje person qe ia kishte arritur te kontaktonte me kete engjell, dhe i kishte kerkuar ndihme se kishte ngelur pa para, dhe engjelli i jep nje bilete fati, dhe ai shkon ne lojrat e fatit dhe nxjerre leke aq sa kishte dashur.

Se dyti permend nje tjeter dhe thote se ky ishte nxenes ne shkollen e mesme dhe engjelli e kishte ndihmuar ne provimet dhe kishte dale me sukses.Por pervec tij askush nuk e shikonte engjellin.
Disa kohe me vone ai i tregon shokeve te tij se c kishte bere dhe se si e kishte ndihmuar engjelli, por pas kesaj dite nuk e kishte pare me engjellin kurre .

Emrat e ketyre po i shkruaj po nuk kam deshire te sjelle keqkuptime tek cdo kush. emret e tyre jane: "TEMAGIJSIN , BAGDANIN , JESWADIN , WAGDASIN , NEWFENA , GADIJSIN ".

Per cdo gje mos kini frike gjete leximit te ketyre emrave se nuk ju frikesojne dhe as qe ju trishtojne por per kundrazi....
SI LEXOHEN ATA EMRAT

Dilan

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  nert prej 09.07.11 19:35

Desha dhe une te ndaja nje ngjarje ne jten time ne te cilen kam qene deshmitare vet.
Gjyshi im ishte shume semure dhe te gjithe doktoret thoshin se ai do te vdiste, Mami im shkonte cdo dite te shpija e tij dhe kujdesej per te. Nje dite e gjeti ne toke qe dridhej o gjithe, therret komshinjte ta ndihmonin. per nje cast ai nuk levizi me ( mami tha qe ai vdiq) ne ate kohe hyn nje komshije bertet dhe gjyshi u ngjall. U be me mire, ate dite ai fliste shume gjera te gjithe ne menduam se fliste percart, permendte dt ore, dite.

Ate nate une e kam pare te cohej ne kembe te shkonte ne tualet vet ne kembe, mgjs ai smund te levizte ??? Fantazi e mendjes sime !!! JO JO

Per dy muaj ne rrinim me gjyshin kujdesishim per te. Ai gjithmone permendte nje emer bisedonte me te Kasem i theriste, mami e pyeste ai thoshte qe fliste me ta vinte dhe gjyshja po ajo sfliste fare vetem rrinte dhe e shikonte, ai thoshte se se linin te tjeret, (gjyshja kishte 3 vjet qe kishte vdekur). Kur mami e pyeste pse vinte ai thoshte se duan te me marrin me vete. Gjyshi thoshte se e rrihnin mami thoshte se kishte shenja ne trup.

Gjyshi im vdiq pas 2 muajsh ne te njejten muaj, ne te njejtin ore, ne te njejtin dite te javes sic kishte vdekur dhe gjyshja, dhe me cuditshmja ne ato dt, ne ato ore, ne te ato dite qe permendi diten qe u kthye.

Per dy muaj rresht ai nuk i duronte dot ngjyren e kuqe, ngjyrat e ndezura...


nert

145


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  maqomaqo3 prej 10.07.11 2:33

une kam nje histori te vertet dhe mitike qe e meriton nje film ,ka ndodhur ne kohen e ali pashe tepelenes ,por dua tja u tregoj ne versionin e plote se une vet e kam te degjuar nga te aferm .ka edhe nje shkrim ne nje libr per kete ngjarje dhe sapo ta gjej do e tregoj .behet fjale per nje djalosh i clli quhej Ligor dhe kishte bisht ,dhe ne shpatullat kishte krahe ,dhe disa si pune tatuazhesh por qe nga lindja. do e gjej versjon te plote ta tregoj

maqomaqo3

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  A.Angel prej 10.07.11 2:47

lejlalejla10@yahoo.com shkruajti:Keto sende qe i tregoni me duken si prralla.kam degjuar per shum x raste qe i kan ndodhur po mua personalisht mse kan ndodhur kurr.dhe nese del nga shtepija me emrina e ALLAHUT dhe kethehesh me emrin e ALLAHUT prap kurr ne jet nuk do te ndodh asgje.e si po thuni naten ditn pas ore 22 e 21 une kam dal nat e dit bile vorreti kam deshir ti vizitoj shpesh te afermit e mi qe kan vdekur dhe kurr ne jet sme ka ndodhur kurgja,nese beson ne nje ZOT DHE BESON NE ALLAHUN E FUQISHUM SKA PER TE NDODH ASGJE.

Keshtu eshte kur beson dhe i lutesh Zotit nuk te ndodhe asgje, ai qdo here te mbron nga e keqja. mua me pelqen qe ti lutem Zotit, sepse me pas ndihem e sigurt.dhe me pelqen ajo ndjesia e sigurise.

A.Angel

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  A.Angel prej 10.07.11 3:02

alban_007 shkruajti:Kam lexuar ne nje liber te vjeter ne gjuhen turke qe tregonte se nje dijetar i madh arab i cili ka qene themeluesi i sociologjise, emrin nuk po e bej te ditue per shkak se ndoshta sjelle keqkuptime tek disa persona qe e kane studjuar jeten dhe veprimtarine e tij.

Tregon se nese nje person gjate 17 diteve pa nderprere mbane peris (nuk hane mish, gjalpe, djathe, qumesht, veze, dhe cdo gje qe del nga kafshet dhe shpendet si dhe qepe, hurdhera ose cdo gje qe bien ere te keqe nga goja apo edhe cigare etj.) dhe brenda ketyre 17 diteve i lexon 5 mije here keta emra, nje engjell i pareqitet si nje drite shume e shkelqyeshme dhe e ndihmon ne cdo gje qe ai ka nevoje.

Kuptohet tek ato gjera qe jane te mira dhe jo per marrezira apo per te bere keq ndonjerit.
Ne liberin qe Ai zoteria e ka shkruajtur permend dy histori te cuditeshme .

Se pari permend nje person qe ia kishte arritur te kontaktonte me kete engjell, dhe i kishte kerkuar ndihme se kishte ngelur pa para, dhe engjelli i jep nje bilete fati, dhe ai shkon ne lojrat e fatit dhe nxjerre leke aq sa kishte dashur.

Se dyti permend nje tjeter dhe thote se ky ishte nxenes ne shkollen e mesme dhe engjelli e kishte ndihmuar ne provimet dhe kishte dale me sukses.Por pervec tij askush nuk e shikonte engjellin.
Disa kohe me vone ai i tregon shokeve te tij se c kishte bere dhe se si e kishte ndihmuar engjelli, por pas kesaj dite nuk e kishte pare me engjellin kurre .

Emrat e ketyre po i shkruaj po nuk kam deshire te sjelle keqkuptime tek cdo kush. emret e tyre jane: "TEMAGIJSIN , BAGDANIN , JESWADIN , WAGDASIN , NEWFENA , GADIJSIN ".

Per cdo gje mos kini frike gjete leximit te ketyre emrave se nuk ju frikesojne dhe as qe ju trishtojne por per kundrazi....
Po ti beson se munde te ndodhe nje gje e tille.?
avatar
A.Angel

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  A.Angel prej 10.07.11 3:12

nert shkruajti:Desha dhe une te ndaja nje ngjarje ne jten time ne te cilen kam qene deshmitare vet.
Gjyshi im ishte shume semure dhe te gjithe doktoret thoshin se ai do te vdiste, Mami im shkonte cdo dite te shpija e tij dhe kujdesej per te. Nje dite e gjeti ne toke qe dridhej o gjithe, therret komshinjte ta ndihmonin. per nje cast ai nuk levizi me ( mami tha qe ai vdiq) ne ate kohe hyn nje komshije bertet dhe gjyshi u ngjall. U be me mire, ate dite ai fliste shume gjera te gjithe ne menduam se fliste percart, permendte dt ore, dite.

Ate nate une e kam pare te cohej ne kembe te shkonte ne tualet vet ne kembe, mgjs ai smund te levizte ??? Fantazi e mendjes sime !!! JO JO

Per dy muaj ne rrinim me gjyshin kujdesishim per te. Ai gjithmone permendte nje emer bisedonte me te Kasem i theriste, mami e pyeste ai thoshte qe fliste me ta vinte dhe gjyshja po ajo sfliste fare vetem rrinte dhe e shikonte, ai thoshte se se linin te tjeret, (gjyshja kishte 3 vjet qe kishte vdekur). Kur mami e pyeste pse vinte ai thoshte se duan te me marrin me vete. Gjyshi thoshte se e rrihnin mami thoshte se kishte shenja ne trup.

Gjyshi im vdiq pas 2 muajsh ne te njejten muaj, ne te njejtin ore, ne te njejtin dite te javes sic kishte vdekur dhe gjyshja, dhe me cuditshmja ne ato dt, ne ato ore, ne te ato dite qe permendi diten qe u kthye.

Per dy muaj rresht ai nuk i duronte dot ngjyren e kuqe, ngjyrat e ndezura...

Me te vertete shume interesante kjo ngjarje. Me shume me qudite kjo pjese : Gjyshi thoshte se e rrihnin mami thoshte se kishte shenja ne trup.Dhe kjo tjetra : Per dy muaj rresht ai nuk i duronte dot ngjyren e kuqe, ngjyrat e ndezura...
avatar
A.Angel

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Oret

Mesazh  sheli prej 19.08.12 1:19

desha nga ato qe kan mundesi te me kthejne nje pergjigje te sakte ne lidhje me historin qe do tregoj... Une isha me vajzen e Xhaxhait ne nje fshat te vogel te Tiranes dhe ndersa po binte nata vendosem te shkonim tek nje komshi aty afer per te marr dicka te vogel ndenjem aty per rreth dy ore pastaj vendosem te niseshim per ne shtepi.. ishte ora 10 kur degjuam klithma te llahtarshme filluam te dridheshim ndersa klithmat dukeshin si te nje morti te te vdekurish me zor shkuam ne shtepi. Dhe ne pysnim te vjetrit per keto gjera dhe ato me vendosmeri me thonin se jan oret 'shpirtra te mallkuar'
avatar
sheli

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

E njejta gje me ka ndodhur dhe mua

Mesazh  M.racer prej 25.11.12 19:16

andionly24 shkruajti:kam qene ne plazh ne vitin 2009 ne muajin korrik gusht,teksa po shkoja per te porositur dicka tek nje lokal aty afer,pak me pare kisha bler nje varese ne forme zemre,dhe e kisha vendosur ne qafe,teksa po e vezhgoja papritur varesja u keput dhe me ngeli ne dore vetem zemra kurse rripi i vareses ishte ne qafen time dhe i pakeputur un u habita sesi u shkeput varesaja pa u keputur litari por edhe varesja nuk kishte asnje demtm dmth nuk kishte vend per tu shkeputur nga lidhsja........edhe zemra edhe litari nuk kishin demtime dhe un akoma nuk e shpjegoj dot sesi ka ndoshur kjo gje........edhe c"esht me e keqja askush nuk me beson per kete.............**ANDI**


Edituar pėr herė tė fundit nga M.racer nė 25.11.12 19:19, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : keshtu si Andi me ndodhi dhe mua kur isha duke u kthyer per shtepi rreth ores 10 te darkes, por me varsen e florit dhe medaljonin me kryq te gdhenur qe e mbaj gjithmone ne te....dhe kur ua thash te tjerve sme besonte njeri.)
avatar
M.racer

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme

Mesazh  M.racer prej 06.09.13 16:20

E njejta gje me ka ndodhur dhe mua, po ne vend te zemres kam nje medaljon me kryq, kam ngelur i habitur pa mase dhe nuk e kuptoj si mund te ndodhi, dhe sme beson asnjeri
avatar
M.racer

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ma dergo dhe mua te lutem

Mesazh  hogja prej 25.09.13 17:07

3lisa shkruajti:ok, ma dergo mua ne mesazh privat....
avatar
hogja

serioz dhe i ndershem

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi