Dua te meditoj !

Shko poshtė

Dua te meditoj !

Mesazh  Spiritual_man prej 17.06.11 20:14

pershendetje quna. rasisht hyra ne fb dhe e pashe explore univers dhe u regjistrova

kam deshir te mesohem si te meditoj a ka mundesi te me ndihmoj dikush per fillestar si duhet qfar vendi eshte me se leheti te meditosh ? a eshte me lehet ne mbrėmje apo gjate dites ?
avatar
Spiritual_man

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Xhemajl prej 17.06.11 22:10

Spiritual_man shkruajti:pershendetje quna. rasisht hyra ne fb dhe e pashe explore univers dhe u regjistrova

kam deshir te mesohem si te meditoj a ka mundesi te me ndihmoj dikush per fillestar si duhet qfar vendi eshte me se leheti te meditosh ? a eshte me lehet ne mbrėmje apo gjate dites ?
Gje me te dobishme se si te meditojm se kjo video nuk besoj qe ka per fillestaret : https://www.youtube.com/watch?v=e0rSmxsVHPE

Shiko tek temat spirtualitet dhe do shohesh shum tema per meditimin, lexo dhe meso per te sa me shume,sepse do ta kesh me te lehte te meditosh.
Per qdo paqartesi me njofto do te ndihmoj me aq sa di .
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Spiritual_man prej 17.06.11 22:45

vlla xhemajli une e kam shikuar kete por nuk po e kuptoj anglisht sepse nuk di anglisht mire .nese kish pas mundesi disa keshilla sa per fillim qe te kyqem ne meditim me lehet pastaj te hy naper temat e forumit ti shfletoj.. falm nderit nga zemra
avatar
Spiritual_man

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Xhemajl prej 17.06.11 23:11

Spiritual_man shkruajti:vlla xhemajli une e kam shikuar kete por nuk po e kuptoj anglisht sepse nuk di anglisht mire .nese kish pas mundesi disa keshilla sa per fillim qe te kyqem ne meditim me lehet pastaj te hy naper temat e forumit ti shfletoj.. falm nderit nga zemra
Sė pari duhet ditur ē' ėshtė meditimi.

Meditimi ėshtė gjendje e jo-mendjes,pra pėrmes aplikimit tė teknikės sė meditimit tentohet qė mentalisht tė mos mendohet nė asgjė, ose vėmendja thellėsisht tė pėrqendrohet nė njė fjalė konkrete verbale (mantra), apo tė parafytyrohet nė mendje figura, gjegjėsisht sendi i caktuar (vizualizimi).

Si te meditojm?

Sė pari, gjej njė vėnd tė qetė, mundėsisht njė dhomė qė nuk ėshtė shumė e zhurmshme dhe ku nuk ta nget njeri tjetėr vėmėndjen. Sė dyti, ulu nė njė mynyrė tė lirshme. Njė mynyrė e mirė tė qėndruari ėshtė tė ulesh kėmbkryq, njė jastėk pėrposhtė teje, tė qėndrosh me kurrizin drejtė, duart duke i vėnė lehtė pėrmbi gjunjėve, dhe duke i mbajtur sytė mbyllur. Tjetėrsisht, mund tė ulesh nė njė karrige pėr sa kohė arrin ta mbash kurrizin drejtė.
Mė tej vjen praktika nė vetvete. Siē je i/e ulur me sytė e tu tė mbyllur, e drejton vėmėndjen tek lėvizja mbrėnda dhe jashtė e frymarrjes tėnde. Kjo mund tė bėhet duke numuruar numrin e frymarrjeve ose duke ndjekur zmadhimin dhe tkurrjen e kraharorit. Kur je duke kryer meditimin, probleme ose vėshtirėsi tė ndryshme kan pėr tė t'u shfaqur. Mund tė ndjesh kruajtje guludisėse nė trup, ose mos-rehati tek gjunjtė. Nėse kjo gjė ndodh, mundohu ta mbash trupin tė lirshėm pa lėvizur, dhe mbaje mėndjen tek frymarrja. Ti mbase do tė hasėsh shumė mendime qė do tė tė heqin vėmėndjen nga frymarrja. E vetmja mynyrė qė mund tė veprosh me kėtė problem, ėshtė me durim ta kthesh vėmėndjen tėnde tek frymarrja.

Nėse vazhdon ta bėsh kėtė gjė, mendimet me siguri qė do shuhen, vėmėndja jote ka pėr tė t'u pėrforcuar, dhe ti ke pėr tė patur ēaste tė thella qetėsie mendore dhe paqeje brėndie.

Eshte mir qe te meditosh ne mengjes apo ne mbremje, pas disa javė meditimi tė rregullt ditor ke pėr tė vėnė re se pėrqėndrimi jot do bėhet mė i qartė, ke pėr tė patur mė pak mendime, dhe do kesh ēaste paqeje dhe qetėsie tė vėrtetė.
Eshte mire qe te meditojm nga 20 minuta qdo dite.
Mos harro gjeja me e rendesishme per te medituar eshte vendosmeria,dhe kembngulja.
Per qdo paqartesi mund te me pyesesh.
Me rrespekt.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Spiritual_man prej 18.06.11 12:50

Falm nderit vllahu xhemajl


Une fillimisht u ula ne toke dhe pastaj drejtova shpinen drejt dhe morra frym thell dhe i njeja pulsin e zemres si me rrike deri ne 3 here pastaj e leshova frymen disa here e bera kete gje... pas pak me ndodhi edhe kruajtja e fetyres dhe e dores. por veprova ashtu siq me tha.. vazhdo prao vazhdova.. meu doke sikurse po thellojsha sikurse po bie prej universi te poshte qaq shume ... duke ndejtur ulur me jane pir kembet kame ndejtur diku afer 30-35 minuta ulur pastaj nuk me shkoj shume kohe me u shfaqe nje drit .. ne anen e djathet me ngjyr si dielli > dhe ajo drita me ipke nifar si energjije pozotive brenda kokes dhe trupit ? dua te them a kam hyr ne meditim ketu pak a shume ajo ?

avatar
Spiritual_man

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Xhemajl prej 18.06.11 13:00

Spiritual_man shkruajti:Falm nderit vllahu xhemajl


Une fillimisht u ula ne toke dhe pastaj drejtova shpinen drejt dhe morra frym thell dhe i njeja pulsin e zemres si me rrike deri ne 3 here pastaj e leshova frymen disa here e bera kete gje... pas pak me ndodhi edhe kruajtja e fetyres dhe e dores. por veprova ashtu siq me tha.. vazhdo prao vazhdova.. meu doke sikurse po thellojsha sikurse po bie prej universi te poshte qaq shume ... duke ndejtur ulur me jane pir kembet kame ndejtur diku afer 30-35 minuta ulur pastaj nuk me shkoj shume kohe me u shfaqe nje drit .. ne anen e djathet me ngjyr si dielli > dhe ajo drita me ipke nifar si energjije pozotive brenda kokes dhe trupit ? dua te them a kam hyr ne meditim ketu pak a shume ajo ?

Po i dashur vella, vazhdo keshtu me praktik, dhe pas qdo meditimi,heren tjeter do ta kesh me te lehte per tu futur ne meditim, do e veresh se pas qdo praktike, do te jesh me i qete, do kesh koncentrim me te qarte, dhe shum ndryshime te tjera fizike,psiqike,spirtuale ne anen pozitive.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Blak Devill prej 18.06.11 20:42

Nese vazhdon te praktikosh shume here meditimin dhe ta perfeksionosh ate mund te hysh shume lehte pa kete proces dhe mund te ndodh qe te shikosh udheqsin tend shpirteror
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

OSHO LIBRI I PORTOKALLT

Mesazh  Blak Devill prej 19.06.11 22:02

Ketu gjene teknika meditimi
http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBUQFjAA&url=http%3A%2F%2Febookbrowse.com%2Flibri-i-portokallt-pdf-d116826577&ei=XlT-TfmPAoXTsgbav7nxDQ&usg=AFQjCNGqL-uXCD263dgCZShaUEuA9PBSZg
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Dilan prej 21.06.11 12:21

A mundet njeri te me tregoj se si mund te hyj ne gjendje astrale ????
avatar
Dilan

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  LaNi prej 21.06.11 21:13

DILAN shkruajti:A mundet njeri te me tregoj se si mund te hyj ne gjendje astrale ????
Shiko te spiritualiteti me duket jane.
avatar
LaNi

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Spiritual_man prej 21.06.11 21:15

Ju falm nderit vllazni per keshillimet dhe sygjerimet qe mi keni pershkruar .

Black devil nese ki edhe ndonje liber keshtu si te oshes me teknika meditimit a mundesh me ma publikuar ketu

dhe me tregoni edhe diq a mund te meditoj psh nje objekt ? shembull po e marrim nje helicopter ? me analizuar imazhin e helicopterit pastaj ne meditim me provuar me gjete veten sikurse helikopteri i gjall. ?
avatar
Spiritual_man

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Odin prej 21.06.11 21:18

DILAN shkruajti:A mundet njeri te me tregoj se si mund te hyj ne gjendje astrale ????

Ketu ke shpjegim rreth gjendjes astrale...
http://www.explorerunivers.com/t434-udhetimi-astral?highlight=udhetim+astral
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Blak Devill prej 22.06.11 21:58

Spiritual_man shkruajti:Ju falm nderit vllazni per keshillimet dhe sygjerimet qe mi keni pershkruar .

Black devil nese ki edhe ndonje liber keshtu si te oshes me teknika meditimit a mundesh me ma publikuar ketu

dhe me tregoni edhe diq a mund te meditoj psh nje objekt ? shembull po e marrim nje helicopter ? me analizuar imazhin e helicopterit pastaj ne meditim me provuar me gjete veten sikurse helikopteri i gjall. ?
mund te meditosh ne objekte por duhet praktike per te medituar mbi nje objekt dhe per ta kontrolluar ate objekt duhet shume praktike por kjo lloj gjeje hyne dhe te hipnoza
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Blak Devill prej 23.06.11 14:49

Kame libra ne anglishte qe jane per joga
http://www.hermetics.org/pdf/PRACTICAL_LESSONS_IN_YOGA_BY_SRI_.pdf
http://www.hermetics.org/pdf/YogiPhilosophy.pdf
http://www.hermetics.org/pdf/YogaKundalini.pdf
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Spiritual_man prej 14.07.11 21:10

falminderit vllazni

por dua te pys edhe diqka PSe tash nese po fukusohem ne nje objekt ose diqka. tjeter pa marr parasysh perqendohem pak. drejt nje pike po me fillon diqka ne vesh njefar tingulli ? fijjiiiiiiiiii si te tham spo di me pershkru me mire Sikurse nje Televizor kur te jete dhezur dhe DVD apo reserveri eshte fikur qe e ka nje far tingulli disi si rrym...


avatar
Spiritual_man

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  cosmiclove prej 14.07.11 22:12

per mendimin tim mund te meditosh ne cdo kohe te dites mjafton qe ti te ndjehesh rehat. por une te rekomandoj te meditosh para se te biesh te flesh pasi kjo do te ndikoje edhe te endrrat. perpiqu te fokusohesh tek ngjyra e bardhe dhe te imagjinosh sikur je i futur brenda nje sfere me drite. keshtu do te ndjehesh me i relaksuar dhe me afer vetes sate te larte apo shpirtit. duhet te meditosh cdo dite pasi rregullsia eshte e nevojshme ne perparim. ketu ne tirane ka nje qender meditimesh "sahaja yoga" afer liqenit. mund te vish nese deshiron ska rendesi cfare feje beson.
avatar
cosmiclove

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  LaNi prej 14.07.11 22:19

cosmiclove shkruajti:per mendimin tim mund te meditosh ne cdo kohe te dites mjafton qe ti te ndjehesh rehat. por une te rekomandoj te meditosh para se te biesh te flesh pasi kjo do te ndikoje edhe te endrrat. perpiqu te fokusohesh tek ngjyra e bardhe dhe te imagjinosh sikur je i futur brenda nje sfere me drite. keshtu do te ndjehesh me i relaksuar dhe me afer vetes sate te larte apo shpirtit. duhet te meditosh cdo dite pasi rregullsia eshte e nevojshme ne perparim. ketu ne tirane ka nje qender meditimesh "sahaja yoga" afer liqenit. mund te vish nese deshiron ska rendesi cfare feje beson.qfar qmimi kushton ?
avatar
LaNi

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  cosmiclove prej 14.07.11 22:38

eshte FALAS. je i mirepritur cdo te hene dhe te enjte ne oren 19.30
avatar
cosmiclove

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  maqomaqo3 prej 19.07.11 2:25

Spiritual_man shkruajti:Falm nderit vllahu xhemajl


Une fillimisht u ula ne toke dhe pastaj drejtova shpinen drejt dhe morra frym thell dhe i njeja pulsin e zemres si me rrike deri ne 3 here pastaj e leshova frymen disa here e bera kete gje... pas pak me ndodhi edhe kruajtja e fetyres dhe e dores. por veprova ashtu siq me tha.. vazhdo prao vazhdova.. meu doke sikurse po thellojsha sikurse po bie prej universi te poshte qaq shume ... duke ndejtur ulur me jane pir kembet kame ndejtur diku afer 30-35 minuta ulur pastaj nuk me shkoj shume kohe me u shfaqe nje drit .. ne anen e djathet me ngjyr si dielli > dhe ajo drita me ipke nifar si energjije pozotive brenda kokes dhe trupit ? dua te them a kam hyr ne meditim ketu pak a shume ajo ?

o shoku po ti qenke AVATAR i lindur kshu hahahhahah po cfare drite mor hej ,une meditova dhe asgje sme ndodhi ,isha si ne burg ,as mendime ,as shikime ,resht se egzistuari ,pa mendime ska asgje ,pervec pak kenaqesie qe te pushton koken . une sri dot ne ate pozicjon as 1 min e jo me shume,ai pozicjoneshte cfilites fare dhe jo qetesues .njerezit kur duan te qetesohen rine shtrire ose dalin ne natyre
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Spiritual_man prej 19.07.11 11:36

Spiritual_man shkruajti:falminderit vllazni

por dua te pys edhe diqka PSe tash nese po fukusohem ne nje objekt ose diqka. tjeter pa marr parasysh perqendohem pak. drejt nje pike po me fillon diqka ne vesh njefar tingulli ? fijjiiiiiiiiii si te tham spo di me pershkru me mire Sikurse nje Televizor kur te jete dhezur dhe DVD apo reserveri eshte fikur qe e ka nje far tingulli disi si rrym...


Ndonje pergjigje?
avatar
Spiritual_man

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Xhemajl prej 25.07.11 10:13

Spiritual_man shkruajti:
Ndonje pergjigje?

Mos u jep shume pas meditimit me ore te tera, sepse nuk eshte e mire per fillestaret, fillo me 20 minuta dhe ēdo jave shto nga 5 min, dhe merre ēdo gje qete, nese mediton si duhet perqendrimi yt do te shtohet shume me shume.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Spiritual_man prej 25.07.11 19:01

xhemajl shkruajti:

Mos u jep shume pas meditimit me ore te tera, sepse nuk eshte e mire per fillestaret, fillo me 20 minuta dhe ēdo jave shto nga 5 min, dhe merre ēdo gje qete, nese mediton si duhet perqendrimi yt do te shtohet shume me shume.
Falm nderit vllau xhemajli
psh fukusohem ne kete . 2-3 sekonda miniher me hup  siperfaqja e kalter e rrethit? perpara skam pasur mundesin miniher me humbur
maqomaqo3 shkruajti:  
o shoku po ti qenke AVATAR i lindur kshu hahahhahah po cfare drite mor hej ,une meditova dhe asgje sme ndodhi ,isha si ne burg ,as mendime ,as shikime ,resht se egzistuari ,pa mendime ska asgje ,pervec pak kenaqesie qe te pushton koken . une sri dot ne ate pozicjon as 1 min e jo me shume,ai pozicjoneshte cfilites fare dhe jo qetesues .njerezit kur duan te qetesohen rine shtrire ose dalin ne natyre
o vlla. Nuk e di a jam avatar apo nuk jam vetem driten po e shoh shpesh.. edhe e lexova te libri i pertokallt qe nuk po bejke te njejten meditim me bere sepse po bejke monton.

Une  dal natyre ashtu keshtu por edhe ne mendjen time natyren po e bej . shume lezetshme.
avatar
Spiritual_man

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Xhemajl prej 25.07.11 19:27

Kjo ndodh sepse siq te thash pas praktikimit te meditimit, mendja jone ka fokus(perqendrim) me te madh.

peace☻.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Spiritual_man prej 25.07.11 19:30

Vllau xhemaij flam nderit per keshillimet dhe sy gjerimet qe mi ke bere dhe gjith tje tjerve ketu ..

kisha pas deshir a mundem te bej diq tjeter me meditim ! diqka ma extra ?
avatar
Spiritual_man

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  majlind's prej 07.09.11 19:01

Spiritual_man shkruajti:.

Meditimi ėshtė gjendje e jo-mendjes,pra pėrmes aplikimit tė teknikės sė meditimit tentohet qė mentalisht tė mos mendohet nė asgjė, ose vėmendja thellėsisht tė pėrqendrohet nė njė fjalė konkrete verbale (mantra), apo tė parafytyrohet nė mendje figura, gjegjėsisht sendi i caktuar (vizualizimi). .


Sot duke medituar(nuk e kisha verejtur),me iku mendja dhe mendoja nje deshire.Isha perqendruar aq shume tek mendimi rreth deshires,saqe kisha harruar te marre fryme.Nga mungesa e ajrit,mora fryme thelle dhe ne ate moment nuk mund ta pershkruaje me fjale si u ndjeva.Ishte nje ndjenje jashtezakonisht e mrekullueshme,me dukej sikur u lirova nga gjithqka e keqe.
Prandaj,Xhemajl,gjate meditimit a mund ta perqendrosh vemendjen edhe ne nje deshire,perveq mantres dhe figures se caktuar ?Te pyes sepse une mendova rreth nje deshire dhe te tregova qka ndjeva!
avatar
majlind's

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Xhemajl prej 07.09.11 19:08

majlind's shkruajti:

Sot duke medituar(nuk e kisha verejtur),me iku mendja dhe mendoja nje deshire.Isha perqendruar aq shume tek mendimi rreth deshires,saqe kisha harruar te marre fryme.Nga mungesa e ajrit,mora fryme thelle dhe ne ate moment nuk mund ta pershkruaje me fjale si u ndjeva.Ishte nje ndjenje jashtezakonisht e mrekullueshme,me dukej sikur u lirova nga gjithqka e keqe.
Prandaj,Xhemajl,gjate meditimit a mund ta perqendrosh vemendjen edhe ne nje deshire,perveq mantres dhe figures se caktuar ?Te pyes sepse une mendova rreth nje deshire dhe te tregova qka ndjeva!
Po,, gjate meditimit na duhet nje pike koncentrimi, qofte ajo deshire apo manter, pastaj permes koncentrimit arrin ne meditim,, ashtu siq ke arritur ti..
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Blak Devill prej 07.09.11 21:15

maqomaqo3 shkruajti:
o shoku po ti qenke AVATAR i lindur kshu hahahhahah po cfare drite mor hej ,une meditova dhe asgje sme ndodhi ,isha si ne burg ,as mendime ,as shikime ,resht se egzistuari ,pa mendime ska asgje ,pervec pak kenaqesie qe te pushton koken . une sri dot ne ate pozicjon as 1 min e jo me shume,ai pozicjoneshte cfilites fare dhe jo qetesues .njerezit kur duan te qetesohen rine shtrire ose dalin ne natyre

DRITA E BARDHE shikohet ne gjendje te thelle meditimi dhe eshte dicka qe mund te te ndihmoje ne gjendjen astrale por eshte dhe si mbrojtje pasi disa prej nesh mund ta dime se drita e bardhe perfaqsone mbrojtjen nga krijesat e keqia dhe sa per problemin tende qe nuk e pe ate drite mbase nuk e ke pasur perqendrimin e duhur
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Lapsi prej 07.09.11 21:50

Me jepni nje keshille per te medituar sa me mire.
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Lapsi prej 07.09.11 22:07

https://youtu.be/om7NCfTo-xc
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Lapsi prej 07.09.11 22:09

https://youtu.be/A4huaKgCaZ8
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  The Punisher prej 19.12.11 23:50

kush me ndihmon si te meditoj ju lutem ,ma shpjegon dot njeri se sa kohe duhet dhe cfare shikon si e kupton qe ke hyre ne meditim ,a hapen chakrat gjate meditimit ?
avatar
The Punisher

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Neo prej 20.12.11 0:33

The Punisher shkruajti:kush me ndihmon si te meditoj ju lutem ,ma shpjegon dot njeri se sa kohe duhet dhe cfare shikon si e kupton qe ke hyre ne meditim ,a hapen chakrat gjate meditimit ?

Si fillim te keshilloj qe fillosh me nje qiri te ndezur, pra shikoje 30 sekonda driten e qirit dhe pastaj mbylli syte dhe ndali mendimet duke e vizualizuar driten e qirit ne mendje.
Ky eshte hapi i pare ...
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Xhemajl prej 20.12.11 9:48

Neo shkruajti:
The Punisher shkruajti:kush me ndihmon si te meditoj ju lutem ,ma shpjegon dot njeri se sa kohe duhet dhe cfare shikon si e kupton qe ke hyre ne meditim ,a hapen chakrat gjate meditimit ?

Si fillim te keshilloj qe fillosh me nje qiri te ndezur, pra shikoje 30 sekonda driten e qirit dhe pastaj mbylli syte dhe ndali mendimet duke e vizualizuar driten e qirit ne mendje.
Ky eshte hapi i pare ...
Te lutem Neo,vazhdo me hapat tjere..
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  jugori prej 22.12.11 15:24

Dua te di me shume per meditimin, ne lidhje per cfare te ndimon.

1: si behet meditimi
2: nga ta di qe jam duke medituar
3: Nese e le meditimin, pra se vazhdon me cfare pasojash ka?
Dua te di dhe me shume
pres pergjigje
avatar
jugori

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  LaNi prej 29.12.11 18:41

william levy shkruajti:Dua te di me shume per meditimin, ne lidhje per cfare te ndimon.

1: si behet meditimi
2: nga ta di qe jam duke medituar
3: Nese e le meditimin, pra se vazhdon me cfare pasojash ka?
Dua te di dhe me shume
pres pergjigje

Lexo Librin e pertokallt
Kodi:
http://www.multiupload.com/LPDB9VOK43
avatar
LaNi

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dua te meditoj !

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi