Katėrmbėdhjetė Kodet e Etikės Ariane

Shko poshtė

Katėrmbėdhjetė Kodet e Etikės Ariane

Mesazh  Xhemajl prej 15.06.11 22:54

1. Nderim zotash nuk ka, por kėto janė nga populli juaj, sikur zotat e huaj qė ju shkatėrrojnė.

2. Ligjet e natyrės dėshmojnė planin hyjnor, sikur bota natyrore ėshtė puna e AllFather Odin.

3. Sjelluni me bujari dhe guximshėm, gjithmonė kujdesshėm duke pasur parasysh pasojat e veprimeve tuaja, si pasoja tė veprimeve tuaja ato jetojnė pas juve qė vijnė nga Midgard.

4. Jetoni pėrbrenda realitetit tė kėsaj jete; mos keni frikė pėr tė ardhmen tuaj, se frika ėshtė pėr budallenj dhe burracak. Njė burrė trim dhe i guximshėm pėrballet me kėtė dekret Norns.

5. Duajeni, mbrojeni, shtojeni dhe pėrparojeni pupullin tuaj, ēdo instikt natyror e ndalon martesėn e pėrzier dhe shkatėrrimin e vetvetes.

6. Bėhuni tė ndershėm, tė disciplinuar, produktiv dhe besnik ndaj miqėve, si shpirt arian pėrpiquni nė pėrsosmėrinė e tė gjitha gjėrave.

7. Thesari i historisė suaj, trashėgimia dhe identitetit racor, siē kanė besuar paraardhėsit tuaj ajo bie nė ju, ajo do tė rritet me ju.

8. Nderojeni kujtimin pėr miqėt dhe tė afėrmit tuaj, veēanėrisht pėr ata qė kanė dhėnė jetėn pėr lirin e popullit, gjithashtu raca juaj jeton pėrmes gjakut tuaj dhe vullnetit tuaj.

9. Respektojeni urtėsinė e pleqėve tuaj, se ēdo moment i jetės suaj ėshtė i lidhur me tė kaluarėn e pafundme si dhe me tė ardhmen e pafundme.

10. Nderojeni partnerin tuaj, kujdesuni pėr fėmijėt tuaj dhe pėrmbahuni nga ngrindjet nė familje gjatė kohės sė gjumit, se familja janė qėllimi dhe plotėsimi i vetes suaj.

11. Le tė jetė fjala juaj me tė afėrmit lidhje e ēeliktė, si besnikria juaj ėshtė dinjiteti juaj dhe forca e karakterit.

12. Bėhuni dinak si njė dhelpėr me armiqėt tuaj dhe Niflinngs, se qėllimi i tyre ėshtė t’ju shkatėrrojnė juve, motivet e tyre gjithmonė janė tė dėmshme pėr mirėqenien tuaj dhe tė popullit!

13. Ruajeni, mbrojeni dhe ushqejeni tokėn tuaj Othal, si kėrkesė imperative e natyrshme teritoriale.

14. Jetoni nė harmoni me natyrėn dhe popullin dhe mos bėni kompromis me tė ligėn, se mbijetesa racore ėshtė lufta juaj e vazhdueshme.

Nga: Dr. Casper Odinson Cröwell
Pėrktheu: Valdet Fetahu
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi