Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Shko poshtė

Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  Valtoni prej 11.06.11 18:26

Fuqia e Izraelit pjesėrisht rrjedh nga pėrpjekjet e tij, por nė njė pėrqindje tė madhe prej kushteve negative tė vendeve islamike dhe Lindjes sė Mesme.

Ditėt e fundit nė rendin e ditės sė Lindjes sė Mesme gjendet tensioni pėr shkak tė njėvjetorit tė sulmeve tė Izraelit nė Gaza. Populli i Gazės pėsoi humbje tė mėdha nė sulmet e vitit tė kaluar; dhe ka njė vit qė mundohet tė mbijetojė nėn bllokadėn intensive tė Izraelit.

Asnjė aktor zyrtar ose civil nuk mund ta ndalojė Izraelin nė kryerjen e kėtyre operacioneve, edhe pse ato janė nė kundėrshtim me tė drejtat e njeriut dhe tė drejtėn ndėrkombėtare.

Duket sikurse Izraeli ėshtė i pėrjashtuar nga ligjet ndėrkombėtare. Izraeli jo vetėm nė ngjarjet e Gazės por, qė prej themelimit e kėtej ėshtė nė njė pozitė tė privilegjuar dhe tė paprekshme. Asnjė vendim (rezolutė) i OKB-sė qė kėrkon dhėnien fund pushtimeve dhe veprimeve tė jashtėligjshme tė Izraelit nuk aplikohet.

Si shembull mund tė japim vendimet (rezolutat) nr. 242 tė vitit 1967 dhe nr. 338 tė vitit 1973 tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė. Kėto vendime (rezoluta) kėrkojnė prej Izraelit ti japė fund pushtimit tė Gazės, Bregut Perėndimor dhe Lartėsive tė Golanit. Por, as Izraeli nuk u pėrmbahet kėtyre vendimeve, e as Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė nuk e bind dot Izraelin pėr kėtė.

Cili ėshtė sekreti i kėsaj paprekshmėrie apo privilegji tė Izraelit? Ku e gjen Izraeli kėtė forcė?

Nėse Izraeli krahasohet me shoqėritė myslimane qė formojnė shumicėn nė rajon pra me arabėt, turqit dhe iranianėt, relativisht ka njė popullsi tė vogėl nė numėr, territor mė tė vogėl, njė ushtri dhe ekonomi mė tė vogėl.

Por, kjo gjendje nuk nėnkupton qė Izraeli ėshtė i pafuqishėm. Sepse fuqia nuk ėshtė njė faktor qė ka tė bėjė me cilėsinė dhe jo sasinė. Fuqia e vendeve mė tepėr varet prej cilėsisė kėsaj, se sa prej shumicės sė popullatės, territorit, ekonomisė dhe mundėsive ushtarake.

Parė nga ky kėndvėshtrim mund tė themi se Izraeli nuk ėshtė i fortė pėr shkak tė shumicės, por pėr shkak tė cilėsisė. Dihet se Izraeli nė krahasim me vendet e rajonit ėshtė nė njė nivel mė tė lartė nė fushat e teknologjisė ushtarake, informacionit (know-how) dhe strategjisė sė politikės sė jashtme. Ėshtė shumė i zhvilluar nė fushat e industrisė, bujqėsisė, akademisė, shkencės dhe nė fusha tė tjera.

Njėra prej burimeve kryesore tė fuqisė sė Izraelit ėshtė edhe diaspora ēifute e shpėrndarė nė tėrė botėn. E dimė qė ēifutėt nė tė gjitha vendet e zhvilluara tė botės, me nė krye SHBA dhe Anglinė, janė njė burim serioz qė transferojnė nė Izrael njohuri, teknologji dhe para. Aq mė tepėr ēdo ēifut nė diasporė ėshtė duke dhėnė ndihmė financiare Izraelit, sikur paguan taksat e detyrueshme.

Kjo fuqi e diasporės nė tė vėrtetė ėshtė njė fuqi lobimi. Pra, segmentet pro-izraelite nė vendet Perėndimore rregullisht janė duke lobuar pėr tė ndikuar nė politikat e jashtme, nė parlamente dhe qeveritė e vendeve ku jetojnė pėr tė marrė vendime nė favor tė Izraelit. Dhe nė shumicėn e rasteve kėto aktivitete lotimi pėrfundojnė nė formė tė pėrkrahjes sė Izraelit.

Mbėshtetja qė qeveritė Perėndimore i japin Izraelit nuk vjen vetėm si rezultat i ndikimit tė lotimit, por nė tė njėjtėn kohė kjo mbėshtetje ėshtė nė pėrputhje me interesat e tyre.

Qeveritė perėndimore kanė dy interesa nė mbėshtetjen qė i japin Izraelit: Sė pari, sigurimi i pėrkrahjes sė lobit izraelit nė vendin e tyre, dhe mė pas rritja e interesave ekonomike, strategjike, kulturore dhe ushtarake nė Lindjen e Mesme nėpėrmjet Izraelit. Pėr kėtė arsye Izraeli ėshtė "pjella e ndritur" e vendeve perėndimore nė rajon.

Por nuk ėshtė e drejtė nėse thuhet qė forca e Izraelit rrjedh tėrėsisht nga pėrpjekjet e veta dhe nga pėrkrahja e vendeve Perėndimore. Sepse fuqia nė politikėn ndėrkombėtare ėshtė njė faktor relativ. Pra fuqia ose pafuqia e njė aktori mund tė kuptohet duke e krahasuar atė me aktorėt tjerė. Si rrjedhim kėtu mund tė themi se "fuqia e njė aktori ėshtė pafuqia e aktorit tjetėr".

Sipas kėtij pėrkufizimi mund tė themi qė fuqia e Izraelit vjen si rrjedhojė e dobėsive tė tė gjitha vendeve tė rajonit, sidomos tė palestinezėve. Nė krye tė kėtyre dobėsive vjen pėrēarja e palestinezėve mes tyre.

Pėr arsye pjesėrisht ideologjike dhe pjesėrisht personale palestinezėt kanė bėrė gabime serioze gjatė periudhave kritike. Njė shembull i rėndėsishėm kėtu ėshtė pėrkrahja qė ish-lideri palestinez, Jaser Arafat i dha Saddam Hysejnit gjatė krizės sė Gjirit nė vitin 1990.

Mė vonė njė pėrēarje e pabesueshme mes Al Fetahut dhe Hamasit solli humbje tė fuqisė palestineze. Me kėto shembuj, duke mos hyrė nė debate se kush kishte tė drejtė e kush jo, mund tė shohim se kauza e Palestinės ka pėsuar humbje.

Dobėsia e dytė ishte pamundėsia e ndjekjes sė njė politike tė qėndrueshme dhe tė vazhdueshme nė thelb tė vendeve myslimane qė "zyrtarisht" pėrkrahėn palestinezėt. Pjesėrisht pėr shkak tė pengimit tė problemeve tė tyre dhe pjesėrisht pėr shkak tė ngurrimit tė gjitha vendet e Lindjes sė Mesme me nė krye arabėt nuk ndikuan shumė nė ēėshtjen e Palestinės.

Vendet e rajonit burimet e fuqisė edhe pse tė kufizuara nuk i kanė pėrdorur nė mėnyrė tė drejtė, racionale dhe kolektive. Aq mė tepėr pretendohet se disa vende tė rajonit kishin deklaruar qė janė tė kėnaqura me vazhdimin e problemit palestinez.

Sipas kėtij pretendimi, moszgjidhja e problemit palestinez ėshtė nė interes tė qeverisjeve tė disa vendeve autoritare. Udhėheqėsit ose politikanėt e vendeve duke e pėrdorur problemin e Palestinės si retorikė marrin legjitimitet nga populli.

Sipas neve shkaku mė i rėndėsishėm i ndikimit tė dobėt qė vendet e rajonit kanė nė ēėshtjen palestineze janė interesat ndėrkombėtare tė kėtyre vendeve. Sepse ēdo vend i rajonit mundohet tė pėrfitojė ose pėr rrisė interesat e veta kombėtare duke zhvilluar marrėdhėniet me vendet perėndimore dhe lobin izraelit nė kėto vende.

Me qėllim tė marrjes sė pėrkrahjes ushtarake, teknologjike, financiare, ekonomike, diplomatike ose politike tė vendeve perėndimore vendet e rajonit ngurrojnė nė bėrjen e asaj qė ėshtė e nevojshme nė ēėshtjen e Palestinės. Janė tė shqetėsuar se njė qėndrim i ashpėr ndaj Izraelit ose pėrkrahja e avancuar e palestinezėve do tė dėmtojė interesat e tyre politike, ekonomike, tė sigurisė dhe stabilitetit.

Si pėrfundim fuqia e Izraelit pjesėrisht rrjedh nga pėrpjekjet e tij, por nė njė pėrqindje tė madhe nga kushtet negative tė vendeve islamike dhe atyre tė Lindjes sė Mesme. Kėto janė arsyet pėrse Izraeli nuk ndjen shqetėsim se do tė ndėshkohet apo pėrballet me presione pėr ēėshtjen e Gazės e as pėr ēėshtje tjera. /TRt/

Autori ėshtė shef i Departamentit tė Shkencave Politike dhe Marrėdhėnieve Ndėrkombėtare pranė Universitetit Ēankaja, Ankara.
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

dsdsadaaaaaaaaaaaa

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 11.06.11 21:27

perendia krijoi 10 bukuri 9 ja dha izraelit edhe 1 ja dha botes
perendia krijoi 10 dhimbje edhe te 10 dhimbjet ja dha izraelit
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  Valtoni prej 11.06.11 23:25

asgje nuk i dha perendia izraelit me shume se te tjereve,mirepo tradhetit,pabesia e tyre arriten ti nxerrin rezultatet e sotme!
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  Uliks prej 13.06.11 1:04

Mendoj se Izraelit i ndimoj e verteta simbas shum shkrimeve qe kam lexuar Izraelitet origjinen e kan po nga ai vend se ku jan sot dhe normal qe e verta nje dit e beri te veten sikurse si ndodhi me rastin ton Kosoven qe per mendimin tim ne jemi gjenerata me me fat deri me sot Desha te mbes tek shkrimi Normal qe qifutet e bejn te veten edhe ne shqiptaret e berem te tonen Mos ta harrojm Mergaten me miljrda shkrion per qlirimin e Kosoves qe edhe ne Fat duhet te besojm nuk patem fatin e Qameris Nishit Ulqinit Shkupit apo Kurdistanit etj kur e permenda e verteta shum her del ne shesh Po mos qo zot Zoti tja kish dhen fuqin Kines Rusis apo Iranit qfar e vertet kish dal ne shesh siedo mos tek ne shqiptaret Esht e qart se kualiteti e ben te veten Izraelitet jon shum me te arsimuar ta folim realitetin e sotshem se sa Palestinezet Pakistanezet apo Shqiptaret qfaj ka Irani apo Turqia kur palestinezet perkrahin regjime anti demokratike dhe jo te verteta qfar di ministri Palestinez per te verteten e Kosoves qohet e deklaron se Kosova na qenka pjes e Serbo karpateve apo Sadami zhvillon politika njerzore e demokratie Dhe me sa kam kuptuar une pi demokracis Mfsheftsin e ka tek fjala jon popullore Goja Llap Krevi Skap qe une lus qe kshtu te vazhdoj ky ritem Demokratik.
avatar
Uliks

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  Fegi prej 13.06.11 7:54

Pėrpjekjet pėr formimin e shtetit te ri nė tokėn e ashtu quajtura "toka e premtuar" filluan ne Angli ne shekullin e XIX. Qeveria Angleze nė vitin 1848 sipas njė verdikti, konsullatat e saj nė Palestinė i dorėzoi nen juridiksionin e ēifutėve. ne vitin 1870 aktiviteti i ēifutėve kaloi nga Anglia ne Rusi. Theodor Herzl i cili kaloi ne krye te lėvizjes Sioniste punoi shume pėr tė formuar njė shtet Izraelit brenda Palestinės. Herzl duke pasur mbrapa njė fuqi si Anglia po pėrpiqesh qe t'ia arrinte qėllimit te tij. ne vitin 1870 ēifutėt e arratisur prej masakrės antisemite nga Rusia u vendosen ne Palestinė dhe formuan ferma bujqėsore. ne vitet 1870-1896 Herzl formoi shtatėmbėdhjetė koloni fermash.

Herzl i kėrkoi Sulltanit Osman tė asaj kohe Abdulhamidi i dyte formonte njė Republikė Aristokrate por kėrkesat e tij u refuzuan.

Mbas Luftės sė Parė Botėrore ne vitin 1917 me futjen e ministrit tė jashtėm tė Anglisė Arthur Balfour me deklaratėn Balfour, nė vitin 1917 procesi filloi. grupimi i Kombeve te Bashkuara ne vitin 1920 ja dha Anglisė pėrfaqėsinė e saj ne Palestinė. Pas kėsaj njė zyrė e hapur nė Angli filloi tė pėrfaqėsonte tė drejtat e ēifutėve e mbėshtetur nga Anglia.

Pas disa vitesh nė Gjermaninė Naziste me fillimin e genocidit ndaj ēifutėve cilėn me pas filluan te emigronin me tė madhe nė Palestinė. Arabėt nė Palestinė dolėn kundra kėtij emigracioni dhe Anglia vendosi tė ndalojė emigrimin. Pas kėsaj njė Organizatė Ushtarake e quajtur Hagana e cila ishte e lidhur me Sionin filloi aktivitete terroriste nė mėnyrė qė tė protestonte kundra vendimit tė marrė nga Anglia nė lidhje me ndalimin e emigracionit ēifut pėr nė Palestinė. Drejtuesit palestinezė bėnė marrėveshje me Gjermaninė Naziste.

Pėr nė Palestinė filloi emigrimi ilegal i fshehtė. Me mbarimin e Luftės sė Dytė Botėrore dhe me triumfin e aleatėve ēėshtja e Palestinės kishte arritur nė faqe tė fundit. Anglia duke siguruar edhe mbėshtetjen e Amerikės , ēėshtjen e Palestinės e ēoi pėr tu zgjidhur ne kombet e bashkuara. Kombet e Bashkuara nė nėntor tė vitit 1947's vendosi qė njėra anė e Palestinės tė ishte e Ēifutėve ndėrsa ana tjetėr e Arabeve. Ndėrkohė qė ēifutėt e pranuan, kurse arabėt e refuzuan kėtė vendim. Qyteti i Kudusit u caktua si zone ndėrkombėtare dhe ishte nėn juridiksionin e Kombeve tė Bashkuara. Kjo zgjidhje nuk i kėnaqi aspak arabet. Kėshtu qė pas kėsaj filloi lufta izraelito-palestineze
avatar
Fegi

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  gjinkalla2 prej 15.06.11 8:24

.


Edituar pėr herė tė fundit nga gjinkalla2 nė 20.06.11 15:07, edituar 1 herė gjithsej
avatar
gjinkalla2

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  Gon! prej 15.06.11 11:19

Pse sipas teje Salamoni paska qenė djallė? pse ia fut kot dhe gjykon me futkotizėm pa gjurmuar mė thell nė historinė e tyre? Te cili popull ka lindur krishterimi? Ata janė kundėr antikrishtit, por nuk janė kundėr Jezusit.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  gjinkalla2 prej 15.06.11 13:51

.


Edituar pėr herė tė fundit nga gjinkalla2 nė 20.06.11 15:06, edituar 1 herė gjithsej
avatar
gjinkalla2

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  Gon! prej 15.06.11 15:04

Tani je shprehur mirė, por tė tregoj qė Salamoni ka qenė profet.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  gjinkalla2 prej 15.06.11 17:19

Po e di dhe ai ka vdekur ne kembe,mbi shkopin e tij.
avatar
gjinkalla2

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  bigcola prej 15.06.11 19:48

Titulli i temes nuk ofrohet aspak me textin e shkruar per Izraelin. Fillon te Izraeli perfundon te Palestina! Prap dhimbja e Shqiptarėve apo sipas perkthimit mu duk i perkthyer nga Kosovaret cilit shtet i takoj edhe vetė. Ne nuk i qajm hallet tona por e mbajm dertin e Palestinės. Edhe autori i shkrimit ėshtė Turk i cili na sundoj 500 vite pas vdekjes se te madhit Gjergj Kastrioti dhe na prap jemi krenar me shkrimet Turke dhe i postojm kėtu! Ky shkrim me teper ka te bejė me Fe sesa me Shkencė. Izraeli ėshtė Shtet i Vogel por me zemer te madhe, vetem ky shtet e njehė per se afermi faren e flliqt te Arabit dhe per ketė arsye nuk ua leshon kryet hiq!
Izraeli shum e perkrah popullin Shqiptar dhe Kosoven kurse tek Palestinezet del e kunderta ku Ata e perkrahin Serbin.
Ata shqiptar qe e perkrahin Palestinen dhe janė kunder Izraelit janė: Shqiptar-Arab-Serb.

Per fund: Mos e flliqni forumin me disa tema te pa kuptimta dhe pa vlerė!
avatar
bigcola

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  gjinkalla2 prej 15.06.11 20:25

?


Edituar pėr herė tė fundit nga gjinkalla2 nė 16.06.11 9:09, edituar 1 herė gjithsej
avatar
gjinkalla2

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  fenomeni prej 16.06.11 0:28

ti bigcola qenke shum i informuar .. palestina nuk eshte shtet ti thua nuk perkrah pavarsine e kosoves..ti je katolik i skajshem qe thua se ato qe perkrahin palestinen jane shqiptare - arab serbe....na flet pastajj per pushtimin 500 vjecar turk dhe na fut nje lloj atdhetarizmi ..po te ishe atdhetar ti perkrahje palestinen qe nuk ka shtet edhe eshte sic kemi qene ne para 200 vjetesh...
avatar
fenomeni

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  gjinkalla2 prej 16.06.11 9:11

.


Edituar pėr herė tė fundit nga gjinkalla2 nė 20.06.11 15:06, edituar 1 herė gjithsej
avatar
gjinkalla2

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  bigcola prej 16.06.11 10:40

fenomeni shkruajti:ti bigcola qenke shum i informuar .. palestina nuk eshte shtet ti thua nuk perkrah pavarsine e kosoves..ti je katolik i skajshem qe thua se ato qe perkrahin palestinen jane shqiptare - arab serbe....na flet pastajj per pushtimin 500 vjecar turk dhe na fut nje lloj atdhetarizmi ..po te ishe atdhetar ti perkrahje palestinen qe nuk ka shtet edhe eshte sic kemi qene ne para 200 vjetesh...

Palestinen nuk e perkrahi Une e as Bota nuk e perkrah sepse Palestinezet e vertet nuk egzistojn nuk e di se ja jeni informuar, kėtu ėshtė problemi kryesor sepse aj popull Arab qe sot jetojn ne Palestinė nuk jan pasardhsit e Palestinezeve te vertet! Nese te dhemb per fjalen qe thash per perkrahėsit e Palestinezve mund ta perseriti prap sepse qendroj me atė mendim!
avatar
bigcola

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  Gon! prej 16.06.11 11:07

Ti pėrkrahė shtypėsit i nderuar? atėherė, e kundėrta na qėndroka kėtu!
Mos je ti shqiptaro-serb? Shko e thirri shtypėsit serb qė tė vijnė edhe njėherė dhe ti thyejnė turinjtė siē ia kanė thyer paraardhėsve tuaj, dhe kėnaqu me kėtė.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  Valtoni prej 17.06.11 14:49

bigcola shkruajti:Titulli i temes nuk ofrohet aspak me textin e shkruar per Izraelin. Fillon te Izraeli perfundon te Palestina! Prap dhimbja e Shqiptarėve apo sipas perkthimit mu duk i perkthyer nga Kosovaret cilit shtet i takoj edhe vetė. Ne nuk i qajm hallet tona por e mbajm dertin e Palestinės. Edhe autori i shkrimit ėshtė Turk i cili na sundoj 500 vite pas vdekjes se te madhit Gjergj Kastrioti dhe na prap jemi krenar me shkrimet Turke dhe i postojm kėtu! Ky shkrim me teper ka te bejė me Fe sesa me Shkencė. Izraeli ėshtė Shtet i Vogel por me zemer te madhe, vetem ky shtet e njehė per se afermi faren e flliqt te Arabit dhe per ketė arsye nuk ua leshon kryet hiq!
Izraeli shum e perkrah popullin Shqiptar dhe Kosoven kurse tek Palestinezet del e kunderta ku Ata e perkrahin Serbin.
Ata shqiptar qe e perkrahin Palestinen dhe janė kunder Izraelit janė: Shqiptar-Arab-Serb.

Per fund: Mos e flliqni forumin me disa tema te pa kuptimta dhe pa vlerė!


Po eshte shum e vertet se eshte perkthyer nga kosovaret,mos prisje te postoj ne gjuhen serbe?
Turku te sundoj per afer 500vite,eshte e vertet s'mundem te ballafaqoheshmi me te ishin me te fort se ne...por a dolen stergjysherit e tu ne fushat e betejes apo ishin te pabes,bashkepunonin me turq ose me serb?
Edhe nje gje,q'flet dokrra si mund ta quash nje shkrim te till fetar ose shkencor,jeni shum i ulet nuk do te thot se eshte turk te jet musliman,ka edhe te krishter.
Edhe nje gje turqit na sunduan 500vite,por lufta mbaroi eshte nje shtet mik shume i ngusht tanime me Shqiptaret mos harro "te jetosh me kujtimet e se shkuares,eshte njesoj si te ecesh me koken te kthyer mbrapsh" pikerisht ketu eshte gabimi juaj,ke koken mbrapsht dhe nuk e din kush te sundon tani,tani te sundojn izraelitet qe shumica prej tyre qe qendrojn ne krye te organizatave te fshehta,dhe nese vazhdojn te ekzistojn kesi njerz sikur ju do te na sundojn sa t'eshte jeta!
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  Gon! prej 17.06.11 15:42

Nuk kanė qenė ata "Turq" aq tė keq siē i bėjmė ne jo, sepse po tė ishin siē i themi ne do tė na kishin zhdukur nga faqja e dheut me fuqinė botėrore qė kanė pasur atė kohė, por tė keqėt kemi qenė ne, qė kemi ditur kurrė dhe prap nuk dijmė se kush ėshtė i mirė e kush ėshtė keq.
Ne kemi qenė, dhe prap jemi, tė pa sprehtė nė intelekt, por shpresojmė qė tash e tutje tė vetėdijėsohemi pak sa.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  Valtoni prej 17.06.11 17:47

Goni pa marr parasysh turq apo qfar,asnje sundues i huaj nuk eshte i mir,sepse me vet faktin qe aj sundon ne vendin tend,u prgjigjet interesave te tij dhe jo te tonave.
Mirepo ka ndodhur qfare ka ndodhur nuk mund ta kthejm pas,ne kohen e tanishme turqia mund te themi se mundohet ta pastroj ate qe a ke ber... dhe kjo eshte nje gje e shkelqyeshme.
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  Fegi prej 18.06.11 13:41

Jerrusalemi perpara Bibles qytet i Themeluar nga Pellazget
- Z. Leka, gjithashtu nė njė shkrim tuajin ku shkruani pėr Aleksandrin e Madh kam lexuar diēka mbi Jeruzalemin. Ē’farė lidhje ka Jeruzalemi me Shqiptarėt?

Edhe nė kėtė shkrim qėllimi im ishte pėr tė sensibilizuar opinionin, ku intelektualė dhe studiues shqiptarė dhe tė huaj tė gėrmojnė mė tepėr pėr Jeruzalemin pėrpara Biblės. Ky ėshtė qytet i themeluar nga Pellazgėt. Fisi Ilirian Jebuzit ishte fisi qė banoi nė Jeruzalem para se tė themelonte Mbretėrinė e tij Davidi Mbreti i Jeruzalemit. Siē dihet Davidi mori pėr grua me detyrim Beth-Shevėn e bukur qė ishte njė Ilirjane nga fisi Jebuzit dhe familjes sė re i u shtua njė djalė tė cilin e quajtėn Solomon. Mbreti Solomon ishte mbreti mė i menēur i Izraelit. Nė atė kohė pas vdekjes sė Mbretit Solomon, Izraeli nxorri njė rregull qė pėr t’u quajtur hebre duhet qė nėna tė ishte hebre. Ky rregull u bė ligj pėr shkak tė nėnės sė Solomonit qė ishte nga fisi Ilir i Jebusitėve, d.m.th shqiptare.

Solomoni trashėgoi Psalmet nga nėna e tij qė nė Bibėl njihen si Psalmet e Solomonit. Ka disa shkollarė tė huaj qė e kundėrshtojnė kėtė gjė. Por kjo ėshtė e vėrtetė, sepse pasi shqiptarėt e kanė patur gojėn tė mbyllur pėr shkak tė pushtimeve romane, otomane dhe komuniste. Qė nga ajo kohė mbasi kishin bashkėjetuar dhe martuar me njėri-tjetrin, shqiptarėt i kanė mbrojtur pa ndėrprerje izraelitėt. Po tė gėrmohet mė tepėr do tė shikojmė se Moisiu i thotė pasuesve tė tij: “Do t’ju drejtoj tek njė popull qė ėshtė populli mė mikpritės i botės”. Kėtė libėr qė unė e kam studiuar dhe jam bazuar pėr tė thėnė tė vėrtetėn mbi gjuhėn tonė shqipe e kam dhuratė nga Dr. Wolintz, i cili ėshtė Numri 1 i Shkencės Oftalmologjike Amerikane
avatar
Fegi

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  bigcola prej 18.06.11 15:21

Fegi shkruajti:Jerrusalemi perpara Bibles qytet i Themeluar nga Pellazget
- Z. Leka, gjithashtu nė njė shkrim tuajin ku shkruani pėr Aleksandrin e Madh kam lexuar diēka mbi Jeruzalemin. Ē’farė lidhje ka Jeruzalemi me Shqiptarėt?

Edhe nė kėtė shkrim qėllimi im ishte pėr tė sensibilizuar opinionin, ku intelektualė dhe studiues shqiptarė dhe tė huaj tė gėrmojnė mė tepėr pėr Jeruzalemin pėrpara Biblės. Ky ėshtė qytet i themeluar nga Pellazgėt. Fisi Ilirian Jebuzit ishte fisi qė banoi nė Jeruzalem para se tė themelonte Mbretėrinė e tij Davidi Mbreti i Jeruzalemit. Siē dihet Davidi mori pėr grua me detyrim Beth-Shevėn e bukur qė ishte njė Ilirjane nga fisi Jebuzit dhe familjes sė re i u shtua njė djalė tė cilin e quajtėn Solomon. Mbreti Solomon ishte mbreti mė i menēur i Izraelit. Nė atė kohė pas vdekjes sė Mbretit Solomon, Izraeli nxorri njė rregull qė pėr t’u quajtur hebre duhet qė nėna tė ishte hebre. Ky rregull u bė ligj pėr shkak tė nėnės sė Solomonit qė ishte nga fisi Ilir i Jebusitėve, d.m.th shqiptare.

Solomoni trashėgoi Psalmet nga nėna e tij qė nė Bibėl njihen si Psalmet e Solomonit. Ka disa shkollarė tė huaj qė e kundėrshtojnė kėtė gjė. Por kjo ėshtė e vėrtetė, sepse pasi shqiptarėt e kanė patur gojėn tė mbyllur pėr shkak tė pushtimeve romane, otomane dhe komuniste. Qė nga ajo kohė mbasi kishin bashkėjetuar dhe martuar me njėri-tjetrin, shqiptarėt i kanė mbrojtur pa ndėrprerje izraelitėt. Po tė gėrmohet mė tepėr do tė shikojmė se Moisiu i thotė pasuesve tė tij: “Do t’ju drejtoj tek njė popull qė ėshtė populli mė mikpritės i botės”. Kėtė libėr qė unė e kam studiuar dhe jam bazuar pėr tė thėnė tė vėrtetėn mbi gjuhėn tonė shqipe e kam dhuratė nga Dr. Wolintz, i cili ėshtė Numri 1 i Shkencės Oftalmologjike Amerikane

-Fegi nuk ke kuj ti tregosh per keto gjėra ne ketė forum, vetem lodhesh kotė sepse jan tė verber shumica!! Kėta nuk dijn ta analizojn Titullin me permbajtjen e leximit ku nuk kan te bėjn njėra me tjetren! Nuk ėshtė faji i shkollarėve te huaj qė e kundershtojn sepse e kan gjetė popullin e pacipė qe jeton tani dhe quhet ''Shqipėtar'' Ne as nuk na njohin si pasardhės te Ilireve, dhe prap disa antar kėtu folin dokrra qe nuk egzistojn! Pėr ketė arsye edhe e kam cekė se ata njerz qe jetojn ne Palestinė nuk janė Pastinez te vertetė por farė e flliqt Arabe, ata nuk meritojn Shtet sepse nuk ėshtė toka e tyre. Kjo ėshtė pergjigja kryesore e ketij shkrimi e nuk ka tė bejė me Izraelin siē e kan berė titullin por kėta qe kundershtojn, nga zilia nuk e pranojn te verteten!
-Folin pėr Illuminati pėr Freemason per Izraelitet si popull i fajshem etj.
-I kundershtojn disa antar qe e thėrrasin veten Ateist por nuk e shohin veten qe kan ra ne graden mė tė ultė, tani Zot i tyre ėshtė Illuminati, Freemason ne krye me Izraelin apo me thjeshtė njerzit jan Zot. Illuminati (njeri) benė termete ne Botė, benė mrekulli dhe shenja ne qiell, e sundon Botėn e shum dokrra te tjera (pra ky ėshtė Zoti i Ri i disave).
Ti lodhesh me pėrgjigje dhe histori tė verteta sepse kėta tani po ushqehen me disa genjeshtra te reja dhe po largohen komplet nga e verteta dhe Zoti.
avatar
bigcola

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  gjinkalla2 prej 20.06.11 9:32

.


Edituar pėr herė tė fundit nga gjinkalla2 nė 22.06.11 11:06, edituar 1 herė gjithsej
avatar
gjinkalla2

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  Gon! prej 21.06.11 9:10

Atėherė, po i bije se Zoti nėpėrmjet biblės na paska mallkuar neve Shqipėtarėve dhe Izraelitve :), po mirė, mė pėlqen shkrimi yt Fegi.
Kurse ti Bigcola, pse shkon e kapesh tek Palestina? Pse nuk ndalesh dhe diskuton nė lidhje me Malazezėt qė na e morrėn njė pjesė tė truallit tonė e qė dhe qenė tu e marrė edhe shkodrėn, e ne shumė shpejtė e harruam kėtė, pse nuk lidhesh tek kėta, apo tek Maqedonasit, e qė Maqedonasit mė nuk ekzistojnė dhe tė cilėt kanė qenė tė afėrt me ne, kurse kėta tani qė janė, janė tė gjithė sllav tė ardhur, pse nuk diskutoni pėr kėto gjėra qė na rrethojnė e qė janė nė tė keq tė popullit tonė e qė i kemi mė afėr se kėmishėn, por shkoni kapeni tek palestinezėt dhe izraelitėt qė janė nė rrotė tė sams, diskutoni pėr parahistorinė, atė mė e ka hėngėr ujku tė nderuar dhe atė qė e hangri ai, mė nuk mund tė kthehet.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  bigcola prej 21.06.11 13:45

Gon! shkruajti:Atėherė, po i bije se Zoti nėpėrmjet biblės na paska mallkuar neve Shqipėtarėve dhe Izraelitve :), po mirė, mė pėlqen shkrimi yt Fegi.
Kurse ti Bigcola, pse shkon e kapesh tek Palestina? Pse nuk ndalesh dhe diskuton nė lidhje me Malazezėt qė na e morrėn njė pjesė tė truallit tonė e qė dhe qenė tu e marrė edhe shkodrėn, e ne shumė shpejtė e harruam kėtė, pse nuk lidhesh tek kėta, apo tek Maqedonasit, e qė Maqedonasit mė nuk ekzistojnė dhe tė cilėt kanė qenė tė afėrt me ne, kurse kėta tani qė janė, janė tė gjithė sllav tė ardhur, pse nuk diskutoni pėr kėto gjėra qė na rrethojnė e qė janė nė tė keq tė popullit tonė e qė i kemi mė afėr se kėmishėn, por shkoni kapeni tek palestinezėt dhe izraelitėt qė janė nė rrotė tė sams, diskutoni pėr parahistorinė, atė mė e ka hėngėr ujku tė nderuar dhe atė qė e hangri ai, mė nuk mund tė kthehet.

Gon ketė pyetje se pari shtroja Antarit qe e ka hapė ketė temė, sepse po t'me intereson mua pėr Palestinen, Izraelin, Ameriken do tė postoja tema ne lidhje me kėto Shtete! Por thjeshtė kam kundershtu me permbajtjen e textit dhe titullit!
As nuk me intereson pėr keto shtete as pėr ėndra te disave qe postojn per Illuminati,Freemason e grupeve te tjera ku te gjitha janė genjeshtra! Pėr tė gjitha kėto kam lexu njė kohė te gjatė dhe ne fund e pash qe janė vetem trillime te shkruara nga njerzit e ketyre grupeve per interesa tė veta dhe pėr largimin e besimit nga Zoti!!
avatar
bigcola

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  Gon! prej 21.06.11 14:01

Cilat janė ato trillime pėr Iluminatin dhe Free Masons, sipas teje i nddruar BigCola?
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  john abraham prej 22.06.11 10:40

avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  maqomaqo3 prej 29.06.11 21:45

fuqia e izrelit buron prej trurit te zgjuar te cifuteve ,dihet me fakte se kane inteligjence me te larte nga te tjeret ,perendia ata i ka ndihmuar pa mase ,por qe kur lindi krishti dhe ata se deshen duke e kryqezuar atehere ata u mallkuan perjet nga hyji,dhe qe atehere ata vetem kan vuajtur ,hitleri i shfarosi fare dhe tani shume shtete islamike dhe vende te tjera si duan.kto illuminati ,cfare jane kto skan te bejn fare me cifutet,dhe shumica e organizatave qe njihen ne bote sjane me te fuqishmet .libri i xhim mars flet per to ,kush e sundon boten
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  inkubacioni prej 29.06.11 23:20

paj hitleri e ka qellu kur ka than se ata jan BISHA nen masken e njeriut
avatar
inkubacioni

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  Luli prej 29.06.11 23:29

Njerzit me te medhenje qe i ka dhene njerezimi jane ēifut.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  Gon! prej 01.07.11 15:46

Izraelitėt dhe Ilirėt njė gjuhė kan pasur, disa emra dhe disa fjalė biblike tė Dhjatės sė vjetėr mund tė deshifrohen edhe nė gjuhėn e sotme shqipe dhe kuptohen kjart...!
Emri Jakob ka kuptim nė shqipen tonė, psh kur e bekoi i ati Isak djalin e tij Jakobin gabim nė vend qė ta bekonte Esaun vėllain binjak tė Jakobit, sepse e kishin lėnė syt tė atin e tyre, kur erdhi Esau nga gjueti i tha bekom tani ati im, por aii i zhgėnjyer thot; paskam bekuar gabimisht vėllaun tėnd Jakobin, sepse ai tė bėri dredhi ty, shfrytėzoi mungesėn e tė pamurit tim, pastaj Esau qau me tė madhe dhe tha jo mė kot ėshtė emėruar "Jakob"- "JA-Kob" "Fatėkeqėsi", sepse Easu ishte i parė linduri, emri i djalit qė i lindi Jakobit nga skllaveja e tij pas njė lufte tė ashpėr me rivalen e saj pėr tė fituar dashurin e burrit mbajti emrin "Neftali" "Leftani" "Luftoni", ajo tha pas gjith asaj lufte qė bėra me rivalen time dhe me kėtė fryt fitova atė qė dėshirova, prandaj ky do tė quhet "Neftali' ka edhe shumė emra dhe fjal tjera qė mund tė deshifrohen, por tani nuk po mė kujtohen sakt tjerat, kėto i kam vėrejtur duke e lexuar Biblėn.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  bledi1 prej 02.07.11 14:49

ky site na jep mundesine qe te merremi me shume me gjerat e cudicme qe i kane ndodhur shqiptareve nder shekuj .. pse duhet te merremi me izraelin apo palestinen ??
historia jone ka treguar qe nuk kemi pasur burra shteti ose udheheqes te zote por vetem pseudopolitikan plera qe na kan udhehequr dhe po na udheheqin.. i vetmi qe i bashkoi shqiptaret ishte i madhi skerderbe dhe mundi per me shume se 25 vjet ushtrine me te madhe te kohes ne bote. faik konica ka thene eshte me e lehte te mbushesh nje thes me pleshta se sa te bashkosh 2 shqiptare. vendet fqinje ose sherbimet e huaja ja dalin shum kollaj te percajne shqiptaret...
avatar
bledi1

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hebrenjet!

Mesazh  majlind's prej 04.08.11 15:48

Hebrenjet po dalin nje nder popujt me te menqur te botes,dhe eshte fakt,ata jane nder popujt me te menqur te botes,Si duket edhe ata e kane per baze fjalen-''bashkimi ben fuqine''(njejte si ne shqiptaret-por qe rralle e zbatojme),dhe ky bashkim i ben ata te fuqishem,me rol kyq ne hapsirat e lindjes.
avatar
majlind's

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  rebelisistemit prej 06.08.11 9:53

HABITEM SE SI TE KRISHTERET MBROJNE TERRORIZMIN SIONIST HEBRE,DHE NUK SOLIDARIZOHEN ME PALESTINEZT,KU NDER TA KA SHUME TE KRISHTER! SHIKONI KETE VIDEO DHE DO TE KUPTONI SE IZRAELI ESHTE ARMIKU ME I MADHE I TE KRISHTEREVE.
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  rebelisistemit prej 15.08.11 12:41

Shume thjeshte :Buron nga trekendeshi illuminati-masoneri-sionizem
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prej nga buron fuqia e Izraelit?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi