Largimi i Demoneve

Shko poshtė

Largimi i Demoneve

Mesazh  gjilanasi prej 06.06.11 23:51

Largimi i Demoneve


Po ju sjelle diēka shkurtimisht nga ajo qe une kam mesuar per te larguar entitetet negative, demonet, xhindet, fantazmat ... :

Duhet te pastrohemi ne te gjitha nivelet: fizikisht, emocionalisht, mentalisht, shpirterisht, etj ...

Pastrimi fizik:

- Ruajtja e nje trupi fizik te paster dhe te shendetshem
- Ushqimi i shendetshem me produkte natyrore (te shmangen MC Donald-et, te behesh vegjetarian nese eshte e mundur)
- Te ndalohet droga, alkooli, cigarja, ilaēe, kimikatet ne qofte se ato nuk jane te nevojshme.
- Shkurt duhet shmangur te gjitha ato gjera qe jane te demshme per trupin.

Pastrimi emocional:

- Te mesohesh per te kontrolluar ose per te shmangur emocionet negative si zemerimi, urrejtja, xhelozia, frika, etj ...
- Ruajtja e mire ndjenjave te tilla si gezimi, qetesia, miqesia, besimi etj ...

Pastrimi mendor:

- Jashte aktiviteteve te jashtme qė kerkojne pune mendore, te mesohet qe te zbrazet mendja nga shqetesimet dhe problemet me ane te meditimit.
- Ne qofte se mendimet negative ju pushtojne beni perpjekje per te kuptuar kuptimin e tyre, pastaj ato t'i zevendesoni me mendime pozitive dhe te larta.

Pastrimi Shpirteror:

- Te lirohet mendja nga gjerat e botes materiale (te holla, dominim, lufta, kontrolli, konkurrenca, pushteti, ...) dhe te jesh ne ndegjim dte botes engjellore dhe hyjnore.
- Kjo pune personale e pastrimit eshte shume e rendesishme dhe eshte nje nga gjerat thelbesore qe e percjellin (ndihmen dhe fatin tuaj, ...) pra varet nga ajo qe jeni dhe nga sjelljet tuaja.

Pastrimi i pergjithshem:

Ne pergjithesi, sapo ju keni mesuar gjera negative, zevendesoni ato me gjera pozitive, psh:

- Nderroni muziken Hard Rock me kenge dhe muzike te nivelit me te larte.Nese eshte e nevojshme, kerkoni ndihmen e Perendise, Krishtit, Arkangjeleve, engjujve, shenjtoreve ...dhe evitoni te beni pakte me demon, magji te zeze…
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Largimi i Demoneve

Mesazh  Gon! prej 07.06.11 10:44

Tė gjitha kėto qė i the ti dėshiron ēdo njeri ti bėj, por frika nuk largohet me asgjė, nuk ka njeri qė nuk ka frik. frika fillon nga mendimi i trurit tė njeriut, shpie tek zemra e tij duke filluar me rrahje tė saj mė tė shpejtė(jo normale), e pastaj ndikon edhe nė edhtrat, gjakun, mishin dhe lėkurėn e njeriut, dhe nėse tė kaplon frika nė errėsirė nuk ka kush qė ta largon atė, pėrveq se tė zbardhi dita, atėher stabilizohet njeriu, nė ato momente, kur tė hyjė frika nė palc, ndodh nė shumicėn e njerėzve, nėse janė tė vetmuar nuk guxojnė as ta pėrmendin Perendinė, aty ėshtė diqka e mbinatyrshme qė tė frikėson aq tepėr qė tė mos guxosh ta pėrmendėsh as emrin e Perendisė nė ato raste kritike, e ajo e mbinatyrshme pėr mendimin tim ėshtė vetė djalli. Dhe si thua ti:Krishtit, Arkangjeleve, engjujve, shenjtoreve.. etj. Nė ato raste, askujt tjeter nuk duhet ti kėrkosh ndihmė pėrveq Perendisė nėse ke mundėsi. Krishti ka qenė njeri lajmėtar i Perendisė, ai nuk mund tė mbroj nga kėto gjėra, vetė Ai(Perendia) mund tė ndihmoj. Ti qenke gjilanas, nuk e kamė ditur qė nė gjilan paska tė krishterė!!
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Largimi i Demoneve

Mesazh  Xhemajl prej 07.06.11 11:51

Gon! shkruajti:Tė gjitha kėto qė i the ti dėshiron ēdo njeri ti bėj, por frika nuk largohet me asgjė, nuk ka njeri qė nuk ka frik. frika fillon nga mendimi i trurit tė njeriut, shpie tek zemra e tij duke filluar me rrahje tė saj mė tė shpejtė(jo normale), e pastaj ndikon edhe nė edhtrat, gjakun, mishin dhe lėkurėn e njeriut, dhe nėse tė kaplon frika nė errėsirė nuk ka kush qė ta largon atė, pėrveq se tė zbardhi dita, atėher stabilizohet njeriu, nė ato momente, kur tė hyjė frika nė palc, ndodh nė shumicėn e njerėzve, nėse janė tė vetmuar nuk guxojnė as ta pėrmendin Perendinė, aty ėshtė diqka e mbinatyrshme qė tė frikėson aq tepėr qė tė mos guxosh ta pėrmendėsh as emrin e Perendisė nė ato raste kritike, e ajo e mbinatyrshme pėr mendimin tim ėshtė vetė djalli. Dhe si thua ti:Krishtit, Arkangjeleve, engjujve, shenjtoreve.. etj. Nė ato raste, askujt tjeter nuk duhet ti kėrkosh ndihmė pėrveq Perendisė nėse ke mundėsi. Krishti ka qenė njeri lajmėtar i Perendisė, ai nuk mund tė mbroj nga kėto gjėra, vetė Ai(Perendia) mund tė ndihmoj. Ti qenke gjilanas, nuk e kamė ditur qė nė gjilan paska tė krishterė!!
Gjilinasi thote:Nese eshte e nevojshme, kerkoni ndihmen e Perendise, Krishtit, Arkangjeleve, engjujve, shenjtoreve. Ne kete rast i referohet njerzve te besimeve te ndryshme, psh une jam musliman dhe ne kete rast kerkoj ndihmen e perendise, te krishteret te krishtit etj. Nuk ka lidhje ciles fe i perket, sepse bindja e juaj ne ate rast, te ndihmon.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Largimi i Demoneve

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi