Konspiracionet mė tė ēuditshme nė botė

Shko poshtė

Konspiracionet mė tė ēuditshme nė botė

Mesazh  Zattoo prej 28.05.11 19:36

Konspiracionet mė tė ēuditshme nė botėRevista amerikane “Wired” publikon njė listė me enigmat e pazgjidhura qė mundojnė prej kohėsh mendjet e njerėzve

Paralelisht me versionet zyrtare qė publikohen nga mediat dhe autoritetet lidhur me ngjarje tė rėndėsishme nė historinė botėrore, zhvillohen edhe hamendėsime nga mė tė ēuditshmet e mė me fantazi.

Revista amerikane “Wired”, bibla e tė pasionuarve tė teknologjisė, u ka kėrkuar lexuesve tė votojnė se cila prej teorive tė komploteve ėshtė pėr ta mė e besueshme, dhe duke u bazuar te votat ka krijuar njė listė me dhjetė teoritė mė tė mėdha tė komploteve nė botė.

Ulja nė Hėnė, sajesė e NASA-s

Sipas njė prej versioneve tė konspiracionit qė qarkullojnė mė shumė nė SHBA, do tė ishte autori i njohur i romaneve tė fantashkencės, Artur Klark, ai qė shkroi skenarin e “filmit” qė iu servir njerėzve. Skeptikėt e uljes sė njeriut nė Hėnė vėrejnė shumė detaje qė nuk bindin nė arkivin e Apollo-s (si transkriptime tė zhdukura), apo veēori tė dyshimta nė fotot e misionit, siē janė hijet qė krijohen nė drejtime tė ndryshme (ndėrkohė qė duhet tė binin tė gjitha nė tė njėjtin drejtim). Njė e treta e tė intervistuarve nė vitin 1970, nėse e besonin apo jo tė gjithė kėtė histori, mendonin se diēka nuk shkonte dhe qė mund tė bėhej fjalė pėr njė vėnie nė skenė. Sot 94% e njerėzve pranojnė versionin zyrtar.

11 shtatori, i shkaktuar nga dora e qeverisė amerikane ose hebrenjtė

Ose hebrenjtė qė militojnė nė radhėt e qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Siē tregon edhe njė dokumentar i realizuar sė fundmi, i cili kėrkon tė vėrtetojė se nuk qe njė avion ai qė goditi Pentagonin, por njė raketė e ushtrisė amerikane. Sipas autorėve tė tij, ėshtė e pamundur qė tė mos mbetet asnjė shenjė nga avioni pas pėrplasjes dhe shpėrthimit. Versioni qeveritar, sipas tė cilit mbetjet e avionit u shpėrbėnė pėr shkak tė shpėrthimit tė karburantit, thjesht nuk qėndron: ėshtė e pamundur qė karburanti tė shpėrbėjė njė model 757 pa lėnė qoftė edhe njė mbeturinė.

Vdekja e princeshės Diana, jo aksidentale, vrasje

Thashethemet nisėn menjėherė pas aksidentit fatal qė pėsoi Ledi Diana dhe i dashuri i saj nė vitin 1997. Teoritė qė mbretėrojnė janė dy: e para, vuri nė skenė aksidentin vdekjeprurės pėr tė dalė njėherė e mirė jashtė interesit tė njerėzve e sidomos tė mediave, ose mė i besueshmi, familja mbretėrore vendosi ta hiqte qafe (pėrmes shėrbimeve sekrete) pėr ta ndaluar tė martohej me tė dashurin mysliman (gjė e papranueshme pėr familjen mbretėrore britanike). Pėr tė mėsuar mė shumė detaje rreth skenarit tė dytė kushdo mund tė klikojė nėAlfayed.com - Home, siti nė internet i krijuar nga i ati i tė dashurit tė princeshės, Muhamed Al Fajed.

Hebrenjtė kanė tėrėsisht nė kontroll Hollivudin dhe Wall Street-in

Njė dorėshkrim rus i shek. XIX me titull “Protokollet e tė moēmėve tė Sionit”, kėrkon tė vėrtetojė njė komplot hebraik tė shkallės sė gjerė, pėr tė shtėnė nė dorė kontrollin e financave dhe mediave botėrore. Kjo do t’u jepte pushtet mbi gjithė botė. Shumė studime kanė vėrtetuar se kjo teori ėshtė njė sharlatanizėm, por gjendet ende nė shumė gjuhė e shumė ribotime.

Hollivudi dominohet nga shkencėtarėt

Lista e gjatė e yjeve tė Hollivudit qė kanė pėrqafuar dianetikėn (njė ide pseudoshkencore qė krijon lidhje mes shpirtit, trupit dhe mendjes) ushqen thashethemet se ėshtė “Kisha e Shkencologjisė” ajo qė mban nė kontroll tė plotė mbretėrinė e kinemasė – duke krijuar marrėveshje, sajuar martesa e duke mbajtur yjet nėn kontroll tė pandėrprerė. Sipas njė teorie mė tė vjetėr, kanė qenė hebrenjtė ata qė mbanin nėn kontroll Hollivudin, ndėrkohė qė tani shkencėtarėt kanė vendosur qė nė krye tė tij tė vendoset Tom Kruiz.

Pol Mekkartni ka vdekur

Ndoshta duket e pabesueshme, por nė vitin 1969 disa subjekte tė rėndėsishme mediatike bėnė me dije se bitėllsi simpatik kishte vdekur dhe qe zėvendėsuar nga dikush qė i ngjante shumė. Por edhe pėr mė skeptikėt, karriera e mėpasshme e MekArtnit e bėri teorinė mė pak tė besueshme.

Virusi i SIDA-s, i prodhuar nga njeriu


Janė disa shkencėtarė qė mendojnė se SIDA ėshtė pėrgatitur nė njė laborator. Arsyet mund tė kenė qenė kėrkimet pėr prodhimin e armėve biologjike, ose njė komplot gjenetik pėr tė zhdukur nga faqja e dheut homoseksualėt dhe/ose minoritetet. Kush mund ta ketė pėrgatitur? Shkencėtarė tė ushtrisė amerikane, shkencėtarė rusė, ose CIA-s. Shumica e shkencėtarėve mendojnė se ka prova tė mjaftueshme pėr tė vėrtetuar se SIDA ka kaluar nga majmunėt afrikanė te njerėzit.

Pula e pjekur e Kishės sterilizon njerėzit me ngjyrė

Sociologėt e konsiderojnė kėtė legjendė urbane qė qarkullon prej dhjetėra dekadash si eko kulturore e studimeve tė kryera mbi sifilizin, tė kryera mbi njerėzit me ngjyrė nė Tuskigi tė Alabamės.

Njerėzit-zvarranikė dominojnė botėn

Pasuesit e Deivid Iki, njeriut qė dikur punonte si reporter i BBC-sė, besojnė se njerėz tė pushtetshėm si Xhorxh Bush, apo familja mbretėrore britanike i pėrkasin njė race jashtėtokėsore njerėzish zvarranikė qė arrijnė tė ndryshojnė formėn. Deivid Iki kėmbėngul se Ledi Diana ia kishte rrėfyer kėtė tė fshehtė njė shoqeje tė ngushtė.

Tė Iluminuarit kanė nė dorė frenat e njerėzimit

Sipas kėsaj teorie, liderėt politikė dhe tė korporatave tė mėdha janė tė gjithė anėtarė tė njė shoqėrie sekrete tė lashtėsisė: tė Iluminuarit, masonėt... Fakti qė kėto shoqėri ekzistojnė vėrtet nuk i vjen aspak nė ndihmė teorisė (Xhorxh Uashingtoni ishte mason). Versionet mė moderne pėrfshijnė Komisionin Trilateral, Rregullin e Ri Botėror dhe Shoqėrinė e Kafkave dhe Kockave tė Jalit.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracionet mė tė ēuditshme nė botė

Mesazh  nitty prej 28.05.11 19:41

Shumė interesante mė pėlqyen,tė lumtė Zatto
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracionet mė tė ēuditshme nė botė

Mesazh  Luli prej 13.10.11 0:07

Interneti po rrit teoricienė tė konspiracionit

Frika e korruptimit tė mendjeve tė reja dhe tė pafajshme e ka shoqėruar gjithmonė teknologjinė e re. Sokrati dikur shqetėsohej se fjala e shkruar do tė promovonte harresėn.

Kur librat e parė tė printuar filluan tė dilnin nga fabrika e Johannes Gutenberg, shumė njerėz mendonin se po i mbingarkonin mendjet e reja me mė shumė informacion seē duhet.

Kjo ėshtė pikėrisht ajo ēfarė ka ndodhur nė epokėn e internetit. E ka liruar dhe pasuruar shoqėrinė nė mėnyrė tė jashtėzakonshme, por ashtu si nė ditėt e Gutenbergu-t, shqetėsimet rreth anės sė errėt tė kėsaj "pasurie informacioni" janė duke e rritur dita-ditės: Pasiguria e fėmijėve, pornografia e kudogjendur, ndarja e informacionit, ngacmimet kibernetike, radikalizimi online dhe kėshtu me radhė.

Nicholas Carr, autor i librit tė publikuar kohėt e fundit "Tė cekėtit", madje mendon se interneti po riorganizon mendjet tona, duke na bėrė sipėrfaqėsorė dhe aspak reflektues teksa fluturojnė pa pushim nga njė faqe nė tjetrėn.

Njė raport i lėshuar vetėm javėn e kaluar nga grupi i studiuesve britanikė Demos, e shtron kėtė ēėshtje nga njė kėndvėshtrim tjetėr. Ata argumentojnė se fuqia dhe veēoria mė e mirė e internetit, qė ėshtė aksesi i lirė ndaj njė sasie tė paprecedent informacioni bruto, mund tė kthehet nė diēka asfiksuese.

Shumė tė rinj nuk dinė mė se ēfarė duhet tė besojnė nga ato qė lexojnė online dhe si pėrfundim rrezikojnė tė influencohen nga ato informacione qė kėrkojnė tė shmangin. Epoka e informacionit masiv jo gazetaresk duhet tė kontrollohet nė njė paradigmė tė re edukative, tė bazuar nė rizgjimin e mendimit kritik dhe skeptik nė botėn e internetit.

Sasia e jashtėzakonshme e materialit qė kemi nė duar sot, ėshtė e panumėrueshme, njėlloj sikur tė tentosh tė numėrosh yjet nė qiell. Kur hapim internetin kemi mundėsi tė zgjedhim mė shumė se 250 milionė uebsajte dhe 150 milionė bloge dhe pėr mė tepėr numrat janė duke u shtuar.

Filmime ekuivalente me njė ditė tė tėrė, ngarkohen nė YouTube ēdo minutė. Pėrmbajtja online e krijuar vetėm vitin e kaluar ishte disa miliona herė mė e madhe se sa pėrmbajtja e tė gjithė librave tė shkruar nė historinė e njerėzimit tė marrė sė bashku.

Shumica e kėsaj pėrmbajtjeje konsiston nė gazetari tė besueshme, ekspertizė shkencore dhe informacione tė sakta.

Por e njėjta sasi e kėsaj pėrmbajtjeje ėshtė e mbushur edhe me gabime, gjysmė tė vėrteta, propagandė, keqinformim dhe gjėra tė palogjikshme...
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracionet mė tė ēuditshme nė botė

Mesazh  insommia prej 13.04.12 22:23

Ju pergezoje per shkrimin qe dyve Zatto dhe luli me te vertet po te shikojme gjerat me ne thelb do shohim diq me ndryshme.
Por desha te shtoje ne lidhje me AIDS eshte e vertet qe eshte nje arme biologjike e shpikure vet nga dora e njeriut. Qe kur epidemia e AIDS u be zyrtare ne Qershor te vitit 1981, ka patur peshperitje te vazhdueshme qe AIDS eshte nje epidemi e krijuar nga njeriu me nje virus (HIV).
Siq e ceket edhe me lart qe epidemia AIDS eshte krijuar per pastruar njerz me ngjyre ne veqanti edhe homoseksual.
Po me habit fakti se si ka mund qe epidemia te kaloje nga Majmunet tek rraca njerzore.
Siq e dime gjithe eshte vetem nje kospiracione po nese ke pak elemetene perberse ne lidhje me kete konspiracone te lutem me pergjigje ne kete pytje falimderit.
avatar
insommia

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracionet mė tė ēuditshme nė botė

Mesazh  Gjinkalla prej 14.04.12 12:14

Me bejn te qsh disa njerez kur thojne qe i urrejna Gayt sepse nga ta ka lindur AIDS,kurse AIDS eshte krijuar ne laboratore
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracionet mė tė ēuditshme nė botė

Mesazh  Illyrian.Angel prej 14.04.12 13:40

Zbritja e njeriut ne hėnė..
Ja nje video,ku shpjegohet ky ,,udhetim,,

https://www.youtube.com/watch?v=ffO1wCRQ2g0
avatar
Illyrian.Angel

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Njerėzit-zvarranikė dominojnė botėn

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 14.04.12 19:25

eshte e vertete se reptilianet jane rraca aliene me armiqesore kunder njeriut kur them me armiqesorja thjesht duan te na shkaterrojne nga faqja e dheut por ata mos te harrojne se zoti egziston
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracionet mė tė ēuditshme nė botė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi