Parashikimi me anė tė gishtėrinjėve

Shko poshtė

Parashikimi me anė tė gishtėrinjėve

Mesazh  Berti69 prej 27.05.11 19:27

Parashikimi me anė tė gishtėrinjėveGishtėrinjtė e zbulojnė karakterin dhe e parashohin tė ardhmen.

Gishti i madh: udhėheqės, personalitet dominues. Person i kthjellėt qė vendimet i merr kur tė jetė momenti i duhur.

Shumė i gjatė: gjithēka bėn sipas mendjes sė tij, pa marrė parasysh se ēfarė sugjerohet apo kėshillohet nė drejtim tė tij.

I shkurtė: person qė ndikohet nga tė tjerėt, zemrėn e udhėheq me kokė. Gishti i madh mė i trashė: person depėrtues dhe shumė i aftė.

I shkurtėr dhe i plotė: i palodhur dhe person shumė ambicioz.

I drejtė: i pėrmbajtur, njeri i fjalės dhe person shumė i kujdesshėm.

Gishti tregues (Gishti i Jupiterit)

Gishti tregues flet pėr ambiciet tona dhe nevojėn qė ta kontrollojmė ardhmėrinė e huaj dhe tonėn, t’i kontrollojmė ndodhitė dhe njerėzit.

I gjatė: lider i lindur me aftėsi pėr t’i udhėhequr tė tjerėt.

I gjatėsisė sė njėjtė sikur gishti i vogėl: person i balancuar dhe me vetėbesim, organizator i mirė, person i aftė qė rrezikun ta mbajė mbi supet e tija.

Gishti tregues dhe i mesmi, tė njė gjatėsie tė njėjtė: diktator, person qė nga tė tjerėt dėshiron bindje.

I gjatė dhe i butė: gjendet mirė me punėt publike.

I shkurtėr: mungesė vetėbesimi, person qė pėr veten e tij ka vetėm mendime tė kėqija.

Gishti i hollė: person joreal dhe jo i sigurt.

Gishti i mesėm (Gishti i Saturnit)

A do tė arrijmė sukses shoqėror dhe a do tė marrim mirėnjohje pėr punėn e bėrė, ju zbulon forma dhe gjatėsia e gishtit tė mesėm.

I drejtė dhe nė proporcion me gishtat e tjerė: person i kujdesshėm dhe i ndjeshėm, i aftė pėr t’i planifikuar gjėrat, adhuron vetminė.

I gjatė, i fortė: person serioz, i cili kryesisht e bėn njė jetė tė vėshtirė.

I shkurtėr: person me intuita, jo intelektual.

I rrėgjuar: tregon keqardhje ndaj vetvetes.

Gishti i unazės (Gishti i Apolonit)

A mund tė dashurojmė, t’i shkėmbejmė emocionet, a jemi person kreativ, na e zbulon gishti i unazės.

I fortė, i butė, i gjatė: person emocional qė ka dėshirė pėr famė.

Shumė i gjatė: person i mbyllur.

I shkurtėr: person i turpshėm qė has nė vėshtirėsi me emocionet. Person qė nuk mund t’i rregullojė nevojat dhe aftėsitė e tij.

I rrėgjuar: person qė has nė vėshtirėsi seksuale dhe emocionale.

Gishti i vogėl (Gishti i Merkurit)

Tregon talent pėr tregti, biznes, mundėsi qė t’i tregoni aftėsitė tuaja.

Shumė i gjatė dhe i butė: person shumė inteligjent, orator, i pėrmbajtur dhe i kujdesshėm ndaj punės.

I shkurtė: person i cili vėshtirė arrin t’i pėrdorė aftėsitė e tij, shpesh nuk ka besim nė veten e tij.

I kthyer kah gishti i unazės: person qė tregon kujdes nė punėn e tij.

Bregu i Jupiterit - nėn gishtin tregues

Kur ėshtė mė i theksuar e tregon ambicien, entuziazmin, pėrqendrimin dhe aftėsinė pėr arritjen e qėllimeve.

Bregu i Saturnit - nėn gishtin e mesėm

Nėse ėshtė i zhvilluar e zbulon dėshirėn e tij pėr artin dhe natyrėn, si dhe person qė e respekton traditėn.

Bregu i Apollonit - nėn gishtin e unazės

Kur ėshtė i zhvilluar e tregon talentin pėr art.

Bregu i Merkurit - nėn gishtin e vogėl


E karakterizon dikė qė ėshtė i shpejtė nė mendime, i adhuron ndryshimet dhe udhėtimet.

Bregu i Marsit

Ekzistojnė dy prej tyre, i pari i takon Jupiterit dhe paraqet trimėrinė ushtarake. Bregu i dytė i Marsit e tregon personin memorial tė fortė, ndjenjėn pėr tė qenė i drejtė.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi me anė tė gishtėrinjėve

Mesazh  Berti69 prej 16.08.11 9:54

Gjatėsia e gishtave tregon inteligjencėn e fėmijėve


Tashmė prindėrit mund ta kuptojnė qė nė fėmijėrinė e hershme tė fėmijėve tė tyre se ku duhet t’i orientojnė ata.
Madje dhe vetė fėmijėt, kur arrijnė njė moshė mund ta kuptojnė vetė ndarjen. Sipas njė studimi tė fundit tė kryer nga psikologėt, prindėrit mund tė parashikojnė aftėsitė matematikore tė fėmijėve tė tyre, thjesht duke u vėshtruar gishtat e duarve.

Fėmijėt me gishta mė tė gjatė janė mė tė aftė nė matematikė, ndėrsa fėmijėt me gishta mė tė shkurtėr kanė tendencėn tė jenė mė mirė nė letėrsi.

Mark Brosnan, i cili udhėhoqi studimin u shpreh:“Ashtu siē kemi vėnė re gjatė kėtij studimi, ne mund tė parashikojmė shumė qartė nėse fėmijėt do jenė mė tė zotėt me shifrat apo me fjalėt”.

Nė kėrkimin e botuar nė revistėn “British Journal of Psychology”, shkencėtarėt kanė matur gjatėsinė e gishtave tė 75 fėmijėve tė moshės shtatė vjeē.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi me anė tė gishtėrinjėve

Mesazh  Luli prej 29.08.11 9:25

Ēfarė tregon gishti i unazėsDuart e mashkullit me gishta tė gjatė, pikėrisht ato me gisht tė unazės mė tė gjatė se gishti tregues, mund tė flasin pėr nivel mė tė madh tė agresivitetit, prirje pėr marrje me sport, por edhe pėr rrezik nga lėndimet.

Ekspertėt norvegjezė kanė realizuar njė studim me 1 000 meshkuj nė moshė mesatare, ndėrsa, veē tė tjerash, ėshtė treguar se meshkujt qė janė tė prirė t’i lėndojnė gjunjėt, e kanė gishtin e unazės dukshėm mė tė madh se gishti tregues. Ndėrkaq, gjasat pėr lėndim tė gjunjėve te kėta meshkuj janė 78 pėr qind.

Disa studime tė mėparshme kanė treguar se nėpėrmjet duarve tė meshkujve mund ta pėrcaktojmė prirjen e tyre ndaj agresivitetit, si edhe pėr fuqinė sportive dhe gjindshmėrinė. Ndėrkohė, studime tė tjera kanė gjetur lidhshmėri edhe me ndikimin e tyre nė shėndet, siē ėshtė prirja pėr artrit.

Rezultatet e kėtyre studimeve, ekspertėt i shpjegojnė me anė tė nivelit tė testosteronit. Kėshtu, meshkujt qė kanė nivel mė tė lartė tė kėtij hormoni, e kanė edhe gishtin e unazės mė tė madh se gishti tregues, ndėrsa, veē tė tjerash, kjo i bėn tė jenė edhe mė tė brishtė.

Shikuar nė pėrgjithėsi, meshkujt kanė gisht tregues relativisht mė tė shkurtėr se gishti i unazės, ndėrsa te femrat kjo ėshtė mė pak e shfaqur. Shkak pėr kėtė ėshtė ekspozimi mė i vogėl ndaj testosteronit nė mitėr.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi me anė tė gishtėrinjėve

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi