Vdekja Voodoo

Shko poshtė

Vdekja Voodoo

Mesazh  NewBornX prej 23.05.11 21:40

E ashtuquajtura “Vdekja voodoo” ėshtė koncepti mė i mirė pėr atė qė ka filluar dhe do tė ndodhė patjetėr. Njė popull pėr tė cilin kamerat e sytė e botės gjithmonė kanė kėrkuar pamjet mė tė errėta, mė tė skajshme, duke u pėrpjekur ta nxjerrin para opinionit si njė popull qė njeh vetėm dhunėn, qė njeh vetėm agresivitetin e tij, tregoi se ėshtė nė gjendje tė fitojė dhe dominojė reflekset e njė qytetarie nė demonstrimin e ambicjes sė tij pėr njė jetė mė tė mirė, pėr njė drejtim mė tė kulturuar dhe mė tė respektuar, mė demokratik, pa klane e klone.

Vdekja voodoo, sipas psikologjisė vjen pas shterimit tė rezervave tė trupit si rrjedhojė e stresit. Duke i dhėnė njė ngjyrim mė tė gjerė, pasi kanė kaluar ditė dhe mendime nga mė tė ndryshmet janė shkruar pėr protestėn qytetare tė zhvilluar kundėr njė kryeministri qė mashtron, qė gėnjen, qė sfidon me mospėrfilljen, me shtyrjen dhe shkeljen, atėhere, do tė thoja se vdekja e ashtuquajtur voodoo ėshtė koncepti mė i mirė pėr atė qė ka filluar dhe do tė ndodhė patjetėr.

Njė popull pėr tė cilin kamerat e sytė e botės gjithmonė kanė kėrkuar pamjet mė tė errėta, mė tė skajshme, duke u pėrpjekur ta nxjerrin para opinionit si njė popull qė njeh vetėm dhunėn, qė njeh vetėm agresivitetin e tij, tregoi se ėshtė nė gjendje tė fitojė dhe dominojė reflekset e njė qytetarie nė demonstrimin e ambicjes sė tij pėr njė jetė mė tė mirė, pėr njė drejtim mė tė kulturuar dhe mė tė respektuar, mė demokratik, pa klane e klone.

Ėshtė pėrqeshur ankthi qeveritar, ėshtė pėrjetuar stresi nė formėn e tij mė tė veēantė. Njihet nga studiuesit sindroma e pėrgjithshme e pėrshtatjes prej stresit. Megjithatė, kur stresi i kalon pėrmasat e personales, kur ai shtrihet nga mėngjesi deri nė darkė, nga njė individ nė tėrė familjen, nga njė familje nė shtresa tė tėra tė shoqėrisė, atėhere kapėrcehen edhe fazat e pėrshtajes, alarmi, stadi i rezistencės e stadi i raskapitjes.

Tėrė kėto ditė ėshtė marrė si masė krahasuese ’97, apo ’98 dhe njerėzit po vėrejnė tė lehtėsuar se kultura e re nė marrėdhenie, nė demonstrim, nė reflektim ėshtė njė mohim i fundit qė vjen nga stadi i raskapitjes, mohim i vdekjes voodoo tė njerėzve tė bashkuar nė njė revoltė paqėsore, ndryshe nga vite mė parė, dhe ngarkimi emocional i stafit qeveritar me gjasat e kesaj vdekjeje, pasi janė pėrēuar tė gjithė indikatorėt shoqėrorė e socialė qė e bėjnė tė jetojė ankthet e magjisė sė zezė qeverinė dhe primarin e saj.

Natyrisht nuk ėshtė vdekje e kondensuar prej ndonjė magjie, nuk ėshtė prej stresit personal, as atij familjar, por ėshtė njė grafikė gjithmonė nė rritje stresit tė pėrgjithshėm social i cili fillon qė nga jeta e papėrballueshme e mbaron deri nė ankthin e stresit e zyrave e zyrtarėve. Sa mė shumė shikojnė dhe dėgjojnė njerėzit pėr luksin dhe shifrat marramendėse qė kanė mundur tė akumulojnė zyrtarėt sipas hierarkisė shtetėrore, aq mė shumė janė zbuluar pėrballė jetės me varfėrinė e tyre, me pamundėsinė e tyre pėr tė jetuar.

Vetėm se njeriu i papunė, fėmija i pangrėnė, studenti i pandriēuar, njė i sėmurė qė nuk ka ca parą mėnjanė pėr tė pėrballuar spitalin, njė familje qė nuk blen dot librat e shkollės, njė grua qė gjendet e zbuluar dhe e pambrojtur nė mes tė katėr rrugėve pas njė divorci, tė rinjtė qė nė moshėn e shpėrthimit tė energjisė pėr punė po dekompozohen udhėve si gjethe vjeshte, pensionistėt qė i numėrojnė me gishtat e dorės lekėt e pensionit, e pėrjetojnė stresin nė formėn mė tė sinqertė, mė natyrore, stres i prekshėm, stres i lemerishėm, fizik dhe shpirtėror, stres gastrologjik dhe kulturor, stres i kompresuar, i pakonceptueshėm nė formė dhe pėrmasė, stres origjinal.

Kurse stresi qė vjen prej zyrave tė ngrohta e diplomacisė sė kupolės ėshtė stres i formės mė tė arrirė, ėshtė stres modern, mė i kulturuar, mė i kamufluar. Ai ėshtė stres i tė pangopurit prej vjedhjes, ėshtė stres qė vjen nga lubia pėr tė gėnjyer duke besuar se gėnjeshtra e tij ėshtė mė e besueshme pėr atė qė e dėgjon, duke harruar se nuk sugjestionohet njeriu mė me fjalė tė mėdhaja, as me batuta tė zgjedhura. Nuk ėshtė shprehje inteligjence tė mospėrfillėsh njė revoltė tė mijėra njerėzve, nuk ėshtė menēuri tė konvertosh nė “bandė” njė lum njerėzish tė lodhur, tė dobėsuar, tė pėrēmuar, tė gėnjyer.

Njeriu qė ėshtė pjellė e streseve tė vogla, njeriu qė ėshtė kavie e eksperimentit me ēmimet, me ujin, me dritat, me papunėsinė, me mashtruesit, me gėnjeshtarėt, ėshtė ndėrgjegjėsuar tashmė dhe e di se cili ėshtė burimi i stresit qė po shkatėrron atė vet si individ, familjen e tij, apo grupin shoqėror.

Atėhere, duke kapėrcyer stadin e rraskapitjes i pari, pasi ai e ndjen nė formėn mė tė pastėr, duke shprehur nė formėn e kulturuar e tė qytetėruar mospėrshtatjen me kėtė stres tė pėrditshėm, pėr tė mos pėsuar “vdekjen voodoo”, duke e patur tė qartė se rrallė ndodh qė dikush tė lėrė postin e ėmbėl tė pushtetit, duke kuptuar se sa mė shumė tė rrijė nė njė karrige njeriu aq mė shumw fuqi merr pėr tė kundėrshtuar, gjen rrugėn e revoltės sė bashkuar pėr tė shprehur me zė tė fuqishėm se ėshtė dikush tjetėr qė ka fatin tė pėsojė marrėzinė e kėsaj lloj vdekjeje. Njerėzit kanė nevojė pėr njė lidership social, demokratik jo njė njė drejtues autoritarist sikur tė drejtojė ushtrinė.
avatar
NewBornX

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi