Fuqia e gurit dhe Zodiaku

Shko poshtė

Fuqia e gurit dhe Zodiaku

Mesazh  Admin prej 30.05.08 1:33

Fuqia e gurit dhe Zodiaku

Shumė civilizime kanė konsideruar se guri ėshtė simbol i fuqisė hyjnore…

Nė kohėt parahistorike guri ka shėrbyer si vegėl dhe si armė. Mite tė shumta na mėsojnė se si disa krijesa hyjnore kanė lindur nga guri. Nė Lindje, guri shėnonte praninė e hyjnores dhe para tij njerėzit pėrkuleshin me pėrdorimin e vajit dhe tė gjakut. Kėshtu, nga guri ėshtė bėrė altari.

Guri i cili ka rėnė nga qielli ėshtė i ndryshėm nga tė tjerėt dhe rėndom lidhet me hyjnoren, ngjyrėn e zezė, hėnėn, feminitetin, ose pėrgjithėsisht me amėsinė. I tillė ėshtė rasti me gurin e zi, tė cilin e kanė adhuruar nė Pesinonci, nė Frigi, si hyjneshėn e madhe Cibelėn.

Njė gur i ngjashėm i zi gjendet edhe nė brendinė Qabesė nė Mekė (tė mos harrojmė se islami ėshtė religjion me simbolizėm shumė tė theksuar lunar).

Nė mitologjinė greke guri e paraqet zotin mė tė madh ndėr tė gjithė zotat, Hronosin ose Saturnin, i cili ka jetuar me frikėn se ndonjėri nga tė bijtė do ta dėbonte nga froni, sikundėr kishte profetizuar babai i tij, Urani.

Pėr kėtė shkak ai fėmijėt e tij, menjėherė pas lindje, i kishte ngrėnė. Megjithatė, gruaja e tij Rea, me qėllim qė ta shpėtonte Zeusin, e kishte mbėshtjellė njė gur nė pelena dhe ia kishte dhėnė Hronosit pėr darkėzėn e tij.

Kishte mbetur historia legjendare: kur Zeusi ishte rritur ia kishte dalė qė ta rrėzonte babanė nga froni.

Guri i ēmueshėm ose gjysmė i ēmueshėm e ka rolin e tij edhe nė Zodiak. Do tė fillojmė nga diamanti, margaritari i cili tradicionalisht lidhet pėr shenjėn e dashit.

Diamanti ėshtė mbrojtėsi i atyre qė janė tė lindur nė shenjėn e dashit. Diamanti ėshtė gur i ēmueshėm vezullues me ngjyrė tė bardhė ose tė kaltėr tė ēelė dhe tradicionalisht ėshtė konsideruar simbol i pastėrtisė dhe virgjėrisė.

Sipas legjendės, e mbron atė qė bart nė anėn e majtė tė trupit. Gjithashtu besohet se diamanti e forcon besnikėrinė e dy dashnorėve, ndaj kėtu duhet kėrkuar shkakun se pse haset aq shpesh ne unazėn e fejesės.

Romakėt e vjetėr kanė besuar se diamanti i sjell fat luftėtarit dhe prandaj e bartnin si njė hajmali. Megjithatė, ky gur i ēmueshėm shpesh ka sjellė edhe fatkeqėsi, posaēėrisht atyre qė e kanė lakmuar sė tepėrmi.

Nė qoftė se diamanti ėshtė dhuratė, ose shprehje e besnikėrisė dhe dashurisė, kurrė nuk sjell fatkeqėsi. Deshve diamanti u sjell fat, fuqi dhe i mbron nga e keqja.

Zgjedhja mė e mirė pėr deshtė ėshtė qė bashkėrisht tė bartin diamant dhe safir, sepse veprimi i dobishėm i tė dy gurėve rritet. Pėrndryshe safiri ėshtė njė margaritar me ngjyrė tė kaltėr tė ēelė, i cili sjell fat dhe dashuri.

Thuhet se si njėherė kur nga thesari i njohur i Turqisė ishte vjedhur safiri, ai e kishte humbur shkėlqimin dhe ngjyrėn! Safirėt mė tė vlefshėm janė ata me ngjyrė qielli, por mund tė ndeshen edhe me ngjyrė tė purpurt, tė verdhė, ngjyrė trėndafili ose tė kaltėr.

Nė kohėt e moēme, besohej edhe se mbron nga magjistarėt. Nė mesjetė pėrdorej si hajmali pėr sėmundjet e syve.

Diamanti si mbrojtje shėndetėsore

Fomula: C (njė format e kristalizuara tė elementit tė karbonit)
Fortėsia: 10
Vendndodhjet: Afrika Jugore, Arkanzasi, India, Brazili, Borneo, Australia
Ngjyra: Kryesisht i pangjyrė dhe i tejdukshėm, por mund tė jetė edhe i kaltėr i mbyllėt, i kuq, i verdhė, i gjelbėr dhe i zi me vezullim

Diamanti ėshtė mbrojtės i shpirtit, i ndihmon mendimit tė qartė dhe tė pavarur.

Ka veprim preventiv te sėmundjet e zemrės, tė veshkave, madje edhe nė stadet e avancuara tė sėmundjes. Eliksiri i shkrin gurėt nė veshkė dhe nė tėmėlth.

Ndihmon te sėmundjet e lukthit, zorrėve, pastaj te sėmundjet e eshtrave, te dhembja e kokės, problemet me boshtin kurrizor, leucemia dhe stimulon gjėndrat. Pėrdoret edhe pėr rehabilitimin, shėron dejtė e hollė tė ēarė nė kokė dhe nė organe tė tjera. Sforcon vullnetin gjatė kurave tė ndryshme dhe ndihmon nė lėnien e duhanit.

Pėrdoret si i papėrpunuar dhe i pėrpunuar. Duke marrė parasysh se gjendet rrallė dhe se ka njė ēmim tė lartė pak pėrdoret nė kristaloterapi.

Kėtij kristali nuk i nevojitet as zbrazja dhe as mbushja, sepse ėshtė energji e pastėr.

Shenjės zodiakale tė demit i pėrgjigjet margaritari i quajtur smaragd…

Smaragdi ėshtė simbol i menēurisė dhe i pavdekėsisė. Nė kohėt e lashta i takonte atributi i “ndjekėsit tė stuhive” dhe i forcės qė tė ndihmojė lirimin e robėrve.

Ngjyra e tij e gjelbėr ėshtė simbol i ujit, shiut tė pjellor (smaragdėt e kaltėr i kushtoheshin Venerės). Thuhet se nė pranverė, kur gjithēka gjelbėrohet, ai e dyfishin aktivitetin.

Legjendat mesjetare thonė se smaragdi, nė tė vėrtetė, vjen nga ferri, nga kurora e Luciferrit dhe se pikėrisht pėr kėtė ėshtė nė gjendje qė t’i mposhtė fuqitė demoniake.

Sot smaragdi u rekomandohet fėmijėve tė vegjėl, tė cilėt vuajnė nga gjumi i paqetė, qė ta fusin nėn gjuhė. Nė simbolikėn krishtere smaragdi pėrfaqėson “besimin dhe shpresėn”.

Ky margaritar vezullues nė tė gjelbėr gjithashtu ėshtė simbol i shpirtmirėsisė konstante e tė vėrtetės dhe i fatit pėr tė gjithė demat. Smaragdi i pėrpunuar dhe i lėmuar nė mėnyrė mjeshtėrore e kishte fuqinė e tė kthyerit tė tė parit, ndėrsa thuhet se Neroni e pėrdorte gjatė luftėrave tė gladiatorėve me qėllim qė tė shihte mė mirė.

Si gur i kohės moderne, smaragdi mund tė shpohet nė 57 dhe 58 fasete.

Smaragdi
Formula: Be3Al2Si6018, grupi i berilėve
Fortėsia: 7,5- 8
Vendndodhjet: Brazili, Kolumbia, India, Rusia, Pakistani, Australia
Ngjyra: e gjelbėr e gjallė, e shkėlqyeshme qelqore

Ky gur, tė cilit qysh nga kohėt e lashta i pėrshkruhen fuqi tė jashtėzakonshme, ėshtė afrodiziak i mirė. Ndihmon te skleroza multiciplite, sėmundjet e Parkinsonit, epilepsia, skizofrenia, paranoja, psikozat.

Mbron nga infeksionet, sėmundjet e zemrės, anemitė, rregullon shtypjen. Eliksiri pėrdoret shpesh dhe kryesisht te ndezjet e ndryshme, problemet me boshtin kurrizor, eshtrat, muskujt dhe reumėn.

Psikikės i jep harmoninė dhe drejtpeshimin.

Duke e marrė parasysh ēmimin, nuk pėrdoret shumė nė kristaloterapi, sado qė ėshtė njė gur me forcė tė jashtėzakonshme. Pėrdoret si i papėrpunuar dhe si i pėrpunuar.

Njė herė nė muaj duhet pastruar nėn rrjedhėn e ujit, ndėrsa, duke pasur parasysh faktin se ėshtė gur i fortė, mjafton qė ta lėmė nė kontakt me rubinin, ose me kristalet malore nė njė enė pa ujė gjatė natės, sepse ata i japin forcė tė re.

Gur mbrojtės i kėsaj shenje ėshtė agati…

Ėshtė njė gur me cilėsi tė gjysmėmargaritarit, vlerat mistike tė tė cilit u kanė sjellė jetė tė gjatė atyre qė e kanė bartur, posaēėrisht binjakėve.

Nė kohėt e vjetra besohej se agati e sillte elokuencėn (talentin nė fushė tė oratorisė) dhe se mbronte nga dhembja e kokės. Gjithashtu, besohej se e largonte lodhjen e syve dhe se mbronte nga sėmundjet e lėkurės.

Nė rastet mė tė shpeshta ėshtė oval dhe, sikundėr besonin romakėt e vjetėr, sillte pasuri. Nė mėnyrė qė ta shtonin forcėn e e agatit, ciganėt bartnin edhe hrizofrazin, njė gur tjetėr i fatit pėr binjakėt. Agatin nuk do tė duhej ta bartnin kurrė virgjėreshat dhe peshqit.

Ka dy lloje tė agatit: agati dhe agati i mbuluar me myshqe.

Agati
Formula: SiO2, strall
Fortėsia: 6,5-7
Vendndodhjet: Brazili, Uruguai, SHBA-ja, Meksikoja, Gjermania, Australia
Ngjyra: Ngjyra tė ndryshme nė tonet e e shkėlqimit tė mėndafshit

Pakėson dhimbjet, ndihmon te problemet me fytin dhe me rrugėt e frymėmarrjes. Ka spektėr tė gjerė tė veprimit. Gjatė kohės sė shtatzėnisė mbron nėnė dhe frytin, lehtėson lindjen. E mbron psikikėn nga depresioni.

Pėrdoret kryesisht si i pėrpunuar nė formė tė vjegcės, qafores, vathėve dhe tė gurit pėr dorė.

Zbrazet njė herė nė jave nėn rrjedhėn e ujit tė vakėt 3- 5 minuta, ndėrsa mbushet nė diell 1- 2 dy orė.

Agati i mbuluar me myshqe

Formula: SiO2, strall
Fortėsia: 6,5- 7
Vendndodhjet: India, SHBA-ja, Kina, Brazili, Afrika Jugore
Ngjyra: e kaltėr e mbuluar me myshqe me njolla qumėshti, e shkėlqyeshme mėndafshi e ngjyrės mat

Ndikon nė pankreas dhe nė prodhimin e insulinės, rregullon sheqerin nė gjak, metabolizmin, filtron veshkat, shpretkėn. E shton qėndrueshmėrinė ndaj viruseve dhe kėrpudhave.

Vepron relativisht ngadalė, ndaj rekomandohet qė tė hapet me kristal malor.

Kryesisht pėrdoret i pėrpunuar nė formė tė vjegcės dhe gurit pėr dorė.

Pastrohet me ujė tė vakėt rregullisht pas pėrdorimit, ndėrsa mbushet diell ose pranė ndonjė kristali malor.

Rubini ėshtė njėri ndėr margaritarėt mė tė ēmueshėm. Nė kohėn antike e ndėrlidhnin me planetin Mars pėr shkak tė ngjyrės sė tij tė kuqe.

Hildegarda nga Bingeni (1098-1179) thoshte se “demonėt e ajrit nuk mund t’i bėjnė veprat e tyre tė tmerrshme dhe as tė qėndrojnė nė tė njėjtin vend ku ėshtė edhe rubini ; pėr shkak tė kėsaj rubini ka cilėsinė qė t’i heqė tė gjitha sėmundjet nga trupi i njeriut”…

Pėr shkak tė ngjyrės sė tij tė kuqe konsiderohej se rubini i largon melankolinė dhe ėndrrat e kėqija.

Nė librat e vjetėr mund tė lexohet edhe se rubini i mbron marinarėt nga anijethyerjet.

Gjithashtu, simbolizon edhe mėshirėn perandorake, dashurinė epshore dhe parimin e vitalitetit. Nė “Apokalipsin” e Shėn Gjonit pėrsosuria hyjnore krahasohej me “diamantin” dhe rubinin.

Rubini ėshtė simbol i lirisė, dinjitetit dhe forcės magjike. Veē kėsaj, ėshtė mbrojtės i dashurisė dhe lirisė, ai i jep forcė edhe dashurisė sė humbur.

Tė vjetrit mendonin se rubini nuk e lejon nėnshtrimin ndaj sprovave dhe se e stabilizon shėndetin mental.

Besohet se mbron nga reumatizmi. Shndrit nė rastin kur pronari sėmuret, ose kur i ndodh ndonjė fatkeqėsi.

Katarinės sė Aragonės i ishte tėrhequr vėrejtja pėr ndryshimin e pozitės sė saj perandorake, duke u mbėshtetur nė pozitėn e ndryshimit tė ngjyrės sė rubinit tė tij.

Shembujt mė tė shpeshtė kanė ardhur nga Lindja e Largėt (Mandelei, India) dhe i kanė quajtur “lotėt e Budės”.

Rubini ėshtė margaritar vezullues, ndėrsa ngjyra e tij luhatet nga ngjyra e trėndafiltė deri te e kuqja e mbyllėt.

Rubini

Formula: !l203, karbonat
Fortėsia: 9
Vendndodhjet: Burma, Tajlanda, Sri Lanka, India, Brazili.

Pothuajse ka forcė magjike ndaj gjakut, krijimit tė gjakut dhe enėve tė gjakut. Aktivizon mėlēinė, rregullon sheqerin nė gjak, e forcon sistemin imunologjik, pėrmirėson qarkullimin, mbron nga anemia dhe leucemia, i lehtėson problemet menstruale, rregullon shtypjen e gjakut. Eliksiri ėshtė afrodiziak i mirė dhe e shton fuqinė trupore.

Pėrdoret i i pėrpunuar dhe i papėrpunuar.

Zbrazet nė ujin e rrjedhshėm dy herė nė muaj, ndėrsa pas zbrazjes duhet tė vendoset nė vendin ku e zė dielli pėr rreth dy orė mė qėllim tė mbushjes.


Edituar pėr herė tė fundit nga Explorer nė 29.12.08 18:19, edituar 2 herė gjithsej

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fuqia e gurit dhe Zodiaku

Mesazh  Admin prej 30.05.08 1:33

Guri mbrojtės pėr luanėt ėshtė Sardoniksi…

Ky gur i bukur me cilėsi tė gjysmėmargaritarit dhe me ngjyrė tė kuqe-bromit mbron trimėrinė, virtytet dhe fuqinė. Ėshtė mbrojtės i bashkėshortėsisė, ndėrsa nusja qė do ta bartte nė ditėn e kurorėzimit, besohej se do tė kishte martesė tė lumtur. Gjithashtu sjell popullaritet, ndėrsa besohej se mbronte edhe nga verbėria dhe thumbimi i insekteve. Romakėt e kanė pėrdorur edhe pėr karfica.

Sardoniksi

Formula: Sio2, strall
Fortėsia: 6,5- 7
Vendndodhjet: Brazili, Uruguai, SHBA-ja, Meksikoja

Nėpėrmjet qaforeve ndikon nė sistemin nervor. Si vjegcė rregullon punėn e gjėndrave, sidomos tė gjėndrės mbrojtėse. I mbron fytin, rrugėt e frymėmarrjes dhe mushkėritė nga infeksioni. Shėron verdhėzėn, hepatitin, cirozėn e mėlēisė. Qetėson zemrėn.

Sjell fat nė lojėn e dashurisė.

Ndryshimi i vijave tė bardha ėshtė tregues pėr sėmurjen e mėlēisė.

Pėrdoret vetėm si gur i dorės ose si vjegcė.

Zbrazet ēdo dhjetė ditė me ujė tė rrjedhshėm, ndėrsa duhet qė shpesh tė lihet nė diell, sepse vetėm nė diell dendėsohet nė mėnyrė tė plotė.

Hrizoliti ėshtė gur mbrojtės i kėsaj shenje. Ėshtė simbol i fatit i besnikėrisė. Nė kohėt antike shėrbente pėr t’i ndjekur shpirtrat dhe pėr tė siguruar gjumė tė rėndė. Kur bartej gjatė ditės sillte inspirimin letrar ose poetik.

Opali ėshtė gur i fatit vetėm pėr peshoret. Megjithatė, duhet thėnė se bota antike nuk i frikėsohej mallkimit tė tij. Pėrkundrazi, e quanin gur i shpresės. Veēoria e kėtij guri gjysmėmargaritar ėshtė se shndrit edhe pse nuk ėshtė i shpuar. Nė Lindje njė kohė tė gjatė kanė besuar se ndihmon tė parėt dhe memorien. Nė mėnyrė qė ta dėshmonte fuqinė e tij, shenjtori i prekte pacientėt e tij me gurin e opalit.

Opali nuk bėn tė vihet nė kutinė pėr stoli ose nė syzė, sepse ashtu do t’i humbte shkėlqimin, bukurinė dhe aftėsitė e tij magnetike.

Opali
Formula: SiO2 +H2O
Fortėsia: 5,5- 6,5
Ngjyra: i tejdukshėm pa ngjyrė, i bardhė, i zi, i kaltėr, me shkėlqim kalimtar nė tė gjitha ngjyrat e tjera

Ka njė spektėr tė gjerė veprimi nė planin fizik dhe shpirtėror. Vepron fuqishėm nė lukth dhe nė organet e tretjes, aktivizon gjėndrat, rregullon thartirėn dhe rruazat e gjakut, ndihmon nė raste e anemisė dhe leucemisė.

Forcon optimizmin, forcon spirituozitetin te ndikimi i madh i stresit, largon depresionin, i ndihmon psikikės qė ta gjejė dashurinė e vėrtetė.

Pėrdoret si i papėrpunuar dhe i pėrpunuar (gur i dorės, stoli, vjegcė).

Duhet tė zbrazet vetėm me ujė tė vakėt tė rrjedhshėm, ndėrsa rekomandohet qė gjatė natės tė mbahet nė shishe tė ujit. Duhet tė shmanget kontakti me parfumin, ujin e kolonjės, sapunin dhe thartirėn. Nėse e ndryshon ngjyrėn gjithsesi duhet tė shkoni pėr kontroll te mjeku. Mbushet nė enė me kristal malor.

Topazi ėshtė gur me cilėsi gjysmėmargaritari, i cili mund tė jetė i verdhė, i bardhė, i trėndafiltė ose i ndonjė ngjyre tjetėr. Ėshtė mbrojtės i dashurisė, lojalitetit dhe i suksesit nė punė. Nė mesjetė topazi topazi nė rastet mė tė shpeshta ishte i stolisur me ar, bartej rreth qafės, sepse besohej se mbronte nga magjitė, pagjumėsia, lėndimet e fytit dhe bajameve. Nė Lindje besohej se me ndihmėn e topazit ishte e mundur qė tė pranoheshin porositė astrale. Mund ta bartin shigjetarėt dhe tė tjerėt, por ėshtė i rrezikshėm pėr virgjėreshat dhe peshqit.

Formula: AI2(F2-SiO4)
Fortėsia: 8
Vendndodhjet: Brazili, SHBA-ja, Rusia, Sri Lanka, Australia, Afganistani.

Tirkizi, gjysmėmargaritar me ngjyrė tė kaltėr tė mrekullueshme, nė Perėndim simbolizon planetin Jupiter (e gjelbra) ose Venerėn (e kaltra). Emri i tij rrjedh nga vendet e Lindjes (Turqia). Turqit, si kalorės tė mirė e kanė konsideruar si hajmali tė tyre, sepse kanė besuar se i ruan kuajt dhe kalorėsit nė rrugėtimet e tyre tė gjata. Konsiderohej se i ruante sundimtarėt nga ndikimet e kėqija. Nė Meksikė tirkizi ēmohej si gur i jashtėzakonshėm (nė gjuhėn e astekėve-xihuitl); pėrmbi tė ishte vetėm zadi; kryesisht e vinin nė diademat mbretėrore. Zoti i tyre i Zjarrit quhej “Zoti i tirkizit” (Xiuhtecutli). Tirkizi i kaltėr simbolizonte unitetin e zjarrit qiellor (Diellit) dhe atij tokėsor.

Gjithashtu. besohej se mbronte nga xhelozia dhe magjia. Ėshtė interesant se tirkizi nuk duket bukur nė tė gjithė njerėzit: nė disa e humb shkėlqimin dhe ngjyrėn. Thuhej se tirkizi, duke e ndėrruar ngjyrėn, mund ta helmojė atė qė e bart. Mė sė miri duket kur ėshtė i stolisur me ar.

Veēmas u sjell fat demave, por pėr asnjė shenjė nuk ėshtė nė mėnyrė tė veēantė i pafat. Fuqia e tij forcohet nėse bartet me safirin.

Formula: CuAl6((PO4)4(OH)8.5H2O, fosfat
Fortėsia: 5- 6
Vendndodhjet: SHBA-ja, Afganistani, Kina, Izraeli, Irani, Meksikoja, Burma, Rusia.

Ndihmon te sėmundjet e fytit dhe tė rrugėve tė frymėmarrjes. E forcon imunitetin dhe krijon harmoninė nė punėn e organeve; forcon gjėndrat dhe qarkullimin e gjakut, i ushqen muskujt dhe nervat i mban nė gjendje elastike. Mbron dhėmbėt dhe nofullėn nga kariesi dhe paradentoza. Shėron impotencėn. Psikikės i jep forcė dhe siguri.

Pėrdoret si i papėrpunuar dhe i pėrpunuar. Stolia, guri i dorės, vejgca janė format mė tė shpeshta nė tė cilat pėrdoret. Eliksiri pėrdoret kur dėshirojmė qė ta forcojmė shpejt organizmin dhe qė ta kthejmė forcėn e tij.

Pastrohet njė herė nė muaj nė enėn e thatė sa gurthit e hematitit. Nė rast tė ndryshimit tė ngjyrės duhet tė pastrohet, zbrazet menjėherė. Mbushet nė praninė e kristalit malor dhe tė nugetėve tė bakrit. Nuk bėn tė ekspozohet nė diell, sepse tirkizi ėshtė i ndjeshėm nė nxehtėsi dhe nė sapun e thartira. Argjendi i ndihmon bukur shumė karakterit shėrue tė tirkizit.

Pėr kėtė shenjė veēmas ėshtė me fat guri i quajtur Granat. Ėshtė fjala pėr gjysmėmargaritarin me ngjyrė tė kuqe nė tė mbyllėt. Ėshtė simbol i besnikėrisė dhe cilėsisė tė cilėn bricjapėt e vlerėsojnė nė mėnyrė tė veēantė. Romakėt, grekėt dhe egjiptianėt e kanė ēmuar si gur sundimtar, gur qė sjell, forcėn, fuqinė dhe lojalitetin. Besohej se granati e mbron gjendjen e pėrgjithshme shėndetėsore tė njeriut dhe se posaēėrisht se nuk e lejon rėnien nė melankoli dhe depresion. Cilėsitė e tij magjike shprehen edhe nė atė se pronarin e tij, nėpėrmjet ndryshimit tė ngjyrės, mund ta paralajmėrojnė pėr fatkeqėsinė vijuese. Ėshtė fatsjellės pėr ujorėt, por jo edhe pėr demat dhe akrepat.

Formula: Fe3All22(SiO4)3, silikat
Fortėsia: 7- 7,5
Vendndodhjet: Austria, Brazili, Ēekia, India, Madagaskari, Kanadaja, Afrika Jugore

Ėshtė njėri ndėr kristalet mė tė rėndėsishme shėruese. E forcon zemrėn, ritmin e zemrės dhe shtypjen e gjakut, forcon qarkullimin e gjakut, nxit prodhimin e rruazave tė bardha tė gjakut. Mbron nga anemia dhe leucemia, vepron nė organet seksuale (afrodiziak), forcon eshtrat, ndihmon tek artritisi dhe reuma. Na psikikė ndikon si mbrojtės i miqėsisė sė vėrtetė.

Shfrytėzohet si i papėrpunuar dhe i pėrpunuar nė formėn e stolisė, vjegcės dhe gurit pėr dorė.

Zbrazet rregullisht (3-4 herė nė muaj) nėn ujin e vakėt tė rrjedhshėm, pastaj ekspozohet nė diell, por vetėm pėr njė kohė tė shkurtėr.

Nėse guri e ndryshon ngjyrėn, duhet tė zbrazet vetėm atėherė kur tė pėrcaktohet arsyeja e ndryshimit. Pėr shembull, problemet me partnerin shkaktojnė pothuajse ngjyrėn e zezė, e cila kthehet nė ngjyrė normale, nė tė kuqe ose nė tė ngjyrė gėshtenjė, vetėm atėherė kur ērrėnjosen problemet qė e kanė shkaktuar ndryshimin e ngjyrės.

Ametisti, gjysmėmargaritar shumė i kėrkuar, me ngjyrė tė mrekullueshme trėndafili, ndėrsa nganjėherė edhe me ngjyrė vjollce, ishte simbol i modestisė dhe pastrues i shpirtit. Qė nga kohėt e vjetra dhe pothuajse deri nė ditėt e sotme konsiderohej se mbronte nga dehja (nė greqisht: a-methysios do tė thotė “nuk ėshtė i dehur”). Njėfarė Edvard Merike ka shkruar mė 1853 nė librin “Historia e bukuroshes” se ametisti largon mamurllėkun, ashtu qė zotėria qė kishte pirė shumė shpejt bėhet plotėsisht i kthjellėt; prandaj shumė sish, qofshin klerikė, qofshin njerėz tė rėndomtė, kanė pasur traditė qė tė bartin unazė me gurė tė ēmuar. Grekėt e vjetėr kanė besuar se ai qė e bart nuk do tė mund tė dehej!

Me mijėra vite ėshtė bartur si stoli nė unazėn e peshkopit dhe pėrgjithėsisht pėr zbukurimet e personaliteteve tė larta.

Tradicionalisht, ametisti ėshtė gur i tė dashuruarve. Nėse vihet nė mėndafsh mbron nga dhimbja e kokės.

Gjithashtu, konsiderohej se mbron nga helmimi dhe magjia.

U pėrgjigjet tė gjitha shenjave pa pėrjashtim.

Ametist

Formula: SiO2, strall
Fortėsia: 7
Vendndodhjet: Brazili, Uruguai, Meksikoja, Namibia, Zambia

Qė nga lashtėsia ėshtė i njohur si gur qė ndihmon te dhembja e kokės dhe migrena. I pėrshkruhen shumė cilėsi. Ndihmon edhe te problemet menstruale, e sforcon memorien, e rregullon shtypjen e gjakut dhe ėshtė i mirė kundėr trashjes. Qetėson zemrėn dhe nervat, mbron nga magjitė dhe forcat e kėqija, mendimet e kėqija i shndėrron nė optimizėm. Posedon impulse tė kėndshme pėr kėnaqėsinė e jetės dhe miqėsi, sikundėr edhe aftėsinė e profetizimit tė zgjidhjes sė problemeve. Te meditimet ofron shkallėn mė tė lartė tė qetėsisė, ngrohtėsisė dhe harmonisė.

Pėrdoret nė mėnyrė ta ndryshme, i papėrpunuar dhe i pėrpunuar, ndėrsa njėkohėsisht nga ai bėhet edhe eliksiri.

Nė gotėn prej 2 decilitrash tė vihet njė pjesė e pėrpunuar e ametistit. Tė lihet qė tė qėndrojė gjatė natės dhe tė pihet nė mėngjes. Eliksiri ka treguar rezultate tė mira edhe te rregullimi i jashtėqitjes. Pėrmirėson rritjen e flokėve dhe e pastron lėkurėn. Ēdo 15-20 ditė zbrazet nėn ujin e rrjedhshėm rreth 3-5 minuta.

Nuk bėn tė mbushet (dendėsohet) nė diell.

Peshqve, si shenjė e ujit, u pėrgjigjet akuamarini. Ky margaritar i shkėlqyeshėm emrin e ka marrė nga dy fjalėt latine: uji dhe deti, sepse ngjyra e tij e kaltėr-gjelbėr ta kujton ngjyrėn e detit.

Besohet se akuamarini sjell harmoni dhe fat nė martesė, ndaj pėr kėtė ėshtė zgjedhje e mirė si unazė fejese. Ėshtė me fat edhe pėr akrepin. Gjithashtu ėshtė i mirė edhe pėr ujorin, por janė luanėt ata qė do tė duhej ta shmangnin.

Akuamarin

Formula: Al2Be3(Si6O18), silikat
Fortėsia: 7,5- 8
Vendndodhjet: Brazili, Pakistani, Afganistani, Sri Lanka, India, Mozambiku, Nigeria, Madagaskari.

Nė mėnyrė tė veēantė ndikon nė rrugėt e frymėmarrjes, pėr shembull tek astma, bronhitisi, sėmundjet e mushkėrive, ftohja, alergjia. Mbron nga seniliteti dhe kalcifikimi i arterieve. E zvogėlon depresionin, e forcon ndėrgjegjėsimin.

Nė martesė i thellon dashurinė dhe besnikėrinė.

Pėrdoret i papėrpunuar dhe i pėrpunuar (qaforja, hallka, vjegca, guri i dorės.

Zbrazet nėn ujin e vakėt tė rrjedhshėm, ndėrsa mbushet nė diell.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi