Arrestimi i Dominique Strauss-Kahn, njė komplot!?

Shko poshtė

Arrestimi i Dominique Strauss-Kahn, njė komplot!?

Mesazh  Estilen prej 21.05.11 17:27


Arrestimi i Dominique Strauss-Kahn, njė komplot!?


Dominique Strauss-Kahn, deri tani shefi i Fondit Monetar Ndėrkombėtar dhe kandidat pėr president nė Francė i burgosur, nė njė ishull nė Nju Jork, East River,lirohet me kusht.

Njė gjyqtare e pranoi kėrkesėn e avokatėve tė tij pėr lirimin pėrballė njė kapari prej njė milion dollarė. Por francezėt shohin njė komplot, nė tė gjithė kėtė histori.

Ai qė hapi radion ose televizorin tė martėn nė mėngjes nė Francė u pėrball me paraqitjet mė tė tmerrshme tė burgut tė New Yorkut, ku ndodhet Dominique Strauss -Kahni.

Po si u gjend ai nė kėtė burg? Megjithėse tė gjithė e paraqesin francezin si qejfli, DSK-nė, siē e quajnė shkurt, asnjė nga miqtė e tij nuk e pėrfytyron si pėrdhunues.

Deputeti i njohur socialist, Jean-Christophe Cambadelis ishte njė ndėr tė parėt, qė doli me njė shpjegim: “Unė jam gjithēka tjetėr por jo njė teoricien komplotesh, megjithatė unė kujtoj faktin qė Dominique Strauss-Kahnit i patėn premtuar zjarrin nuklear, po tė ndėrmerrte hapat e parė si kandidat presidencial socialist.”

Dhe njė doras gjithashtu ėshtė gjetur: Jonathan Pinet, njė aktivist i ri konservator, i cili pak minuta pas arrestimit tė DSK-sė thuhet se informoi me Twitter: “Incident i rėndė me Strauss-Kahnin nė Nju Jork”. Kėtė ai e kishte dėgjuar nga njė shok.

Si mund ta dinte kėtė Pinet-ja? Vetėm sepse nė rrethin e partisė sė Nikola Sarkozisė UMP kishte pėrgatitur njė kurth. Arnaud Dassier, i cili pati organizuar mė 2007 nė internet fushatėn e Sarkozisė, akuzohet qė e pėrhapi me shpejtėsi kėtė lajm nga Nju Jorku. Ai megjithatė nuk i pranon kritikat:

“E gjithė teoria e komplotit bazohet nė njė lajm tė shkurtėr, i cili u vendos qė natėn nė faqen e internetit “le post.fr.”, me fakte qė nuk janė tė vėrteta. Aty thuhet se unė kam fshirė lajmin tim qė kam shkruar mė parė- e gabuar! As e dhėna kohore nuk ėshtė e saktė.”

Teoria e komplotit u mbėshtet edhe nga gazeta Liberation. Antoine Guiral, njė gazetar i njė gazete liberale tė majtė qe takuar nė prill me Strauss-Kahnin: “Nė takim ai foli pėr mundėsinė e njė inskenimi. Ai foli pėr ndonjė pėrdhunim nė njė hotel. Dikujt, ndonjė person mund t’i jepte 500.000 Euro pse njė milionė, dhe atėherė ai do tė kėndonte.”

Por disa gazetarė nė Francė thonė se askush nuk i kishte marrė seriozisht lajmet e njohura pėr pėrdorimin e dhunės nga DSK-ja, tė cilat kishte kohė qė ekzistonin. Nga ana tjetėr, nė vazhdėn e teorisė sė komplotit, policinė e Nju Jorkut e akuzojnė se kėrkon t’i tregojė vendin njė francezi
.
(Voa)

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arrestimi i Dominique Strauss-Kahn, njė komplot!?

Mesazh  Berti69 prej 21.05.11 21:49

Arsyeja pse eshte bere ky skandal ndaj DSK mendoj qe eshte se:

- SHBA eshte para kolapsit total shkaku i borxhit qe ka, 14 294 miliard dollare...e afati i rregullimit te saj eshte deri ne gusht.

- FNM nepermjet DSK nuk ka luajtur lojen e SHBA-se per ta ndihmuar dhe per ta nxjerre nga kjo veshiresi me dhenje fondesh.

- SHBA-te nuk e duan DSK ne FNM

- DSK do te ishte pengese per politiken amerikane prandaj papritmas ra nepermjet agresionit seksual...nje nga pikat e tij te dobeta...

-Zevendes Drejtori Menaxhues eshte John Lipsky, ai eshte amerikan, dhe tani eshte kreu i FMN-se... a do te marr masat qe DSK nuk i ka marre per ta nxjerre SHBA-ne nga falimentimi dhe qe mund ta ēonte vendin ne kaos?

Kjo mendoj qe eshte alternativa e mundshme.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi