Parashikime te deshtuara per fundin e botes

Shko poshtė

Parashikime te deshtuara per fundin e botes

Mesazh  Estilen prej 21.05.11 12:08


Disa parashikime te deshtuara per fundin e botes

Studimi paraqet disa prej profecive mė tė famshme pėr Ditėn e Gjykimit nė histori.

Le tė fillojmė me parashikimin mė tė afėrt ate te dites se sotme: maj 21 ,ora 24, ose 21 me oren tone lokale. Pastor Harold Camping, president i ''Familja Radio'', ėshtė i bindur se, duke deshifruar gjurmėt e Biblės, gjykimi do tė mbahet me 21 maj 2011, njė ngjarje e shoqėruar nga njė tėrmet i paparė globale. Bota do tė pushojė sė ekzistuari pesė muaj mė vonė,me 21 tetor 2011.

Kur ai u pyet se c'mund tė bėjė mė 22 maj, Camp tha: "Nuk ka plan B".

Pavarėsisht nga besimi nė bindjet e tij,ai kishte gabuar edhe me pėrpara. Ai parashikoi fundin e botės nė 1994, por tani thotė se ajo ishte e parakohshme, duke qenė se njė vlerėsim nuk kishte pėrfunduar ne studimin e tij.

Large Hadron Collider

Large Hadron Collider pėrshpejtuesi i grimcave ėshtė mė i madhi dhe mė i fuqishme i prodhuar ndonjėherė, dhe mund tė ndihmojė ne zgjidhjen e mistereve te universit tonė. Ai ka realizuar tashmė tė dhėnat pėr goditjet e grimcave.

Ai nuk ka shkaktuar fundin e botės,ashtu sic paralajmeronin shume shkencetare skeptik kur LHC ėshtė ndezur nė shtator 2009. Ata menduan se ai mund tė krijojė njė vrimė tė vogėl tė zezė qė do tė gėlltiste planetin.

Viti 2000

Kur arriti ora 11:59 nė mesnatėn e 31 Dhjetorit 1999, tė gjithė besonin se kompjuterat nė botė,gabimisht do te rregjistronin vitin 1900.Gjithashtu besoni se Tregu i aksioneve do te hynte nė kaos, aeroplanėt do rrėzoheshin dhe ne bazat e raketave do te ndodhte vetnisja e tyre.

Ose tė paktėn kjo duhet te ishtė ajo qė duhet tė kishte ndodhur nė bazė tė parashikimit te disa profetėve.. Mė ne fund viti 2000,viti i fundit tė mijėvjeēarit tė dytė arriti pa probleme - vecse 1000 vjet qė i parapriu nje panik i pa bazuar.

Nostradamus

Nė 1555, Nostradamus parashikoi fundin e botės qe do tė pėrfundonte ndoshta pas 444 vjetėsh.

Duke pasur parasysh natyrėn e fshehtė tė shkrimeve tė tij, ėshtė e vėshtirė pėr tė pėrcaktuar saktėsisht se ēfarė ai mendonte se do tė ndodhte nė vitin 1999. Ēėshtja ėshtė se kjo nuk ndodhi.

Jo tė gjitha profecite fetare pėr fundin e botės janė tė shkruara nė Bibėl.

Anėtarėt e Heaven's Gate, njė sekt i cili u shfaq nė vitet 70-ta nė San Diego, Kaliforni, besonte se fundi tė botės po afrohet. Ata ishin tė bindur gjithashtu se kometa Hale-Bopp ndiqej nga njė UFO nė tė cilėn ata do tė ishin nė gjendje pėr t'i shpėtuar apokalipsit kėrcėnues.

Nė grup prej 39 anėtarėve tė ''urdherit'' vetėvrases te sektit Heaven's u vetevrane te gjithe nė mars 1997. Kometa vazhdoi udhėtimin e saj nėpėr kozmos, duke lėnė pas tokėn me tė njėjtėn formė si gjithmonė.

Ēfarė ndodhi kur njė inxhinier i NASA-s me profecitė e tij,dha shpjegim nė lidhje me Ditėn e Gjykimit? Asgje...

Edgar Whisenant, njė punonjės tė NASA, ka botuar njė libėr tė quajtur 88 Arsyet pse dita e gjykimit do tė jetė nė vitin 1988 ("88 arsye pse gjykimi do tė ndodhė ne 1988), i cila ishte njė bestseller. Nė tė Whisenant, u pėrpoq me prova digjitale nė faqet e Bibles,ashtu si Camping ka pėrdorur pėr tė parashikuar ditėn e gjyqit tė tij nė 21 maj.

Pėrfundimi i Whisenant-it,ishte se bota do tė pėrfundojė nė shtator tė vitit 1988. Dita erdhi dhe shkoi, dhe Whisenanti ka tentuar tė rishikojė disa herė parashikimin e tij.

Por ndryshe nga Camping, Whisenant humbi kredibilitetin pas asgje nuk doli nga profecia e tij.


Nė librin Efekti Jupiter ("Efekti i Jupiterit"), bestselller 1974, autorėt John Gribbin dhe Stephen Plagemann parashikonin se njė shtrirje e planeteve me 10 mars 1982 do tė ketė hedhur klimėn e Tokės nė kaos.

Edhe pse nuk pati stuhi tė mėdha dhe ndryshimeve masive, nė shpejtėsinė e rrotullimit tė Tokės ka pasur ndryshime atė ditė, ka pasur njė ndryshim global - dhe tė papritur - qė mund tė jetė i lidhur me ngjarjen: Tides i lartė atė ditė ishite shumė mė superiore se 0, 04 mm.

Qė atėherė, teori tė tilla kanė dalė ne lidhje me shtrirjen planetare ne nje vije,per fundin e botės, mė tė famshmet do te ishin kur planetet Merkur, Venus, Mars, Jupiteri dhe Saturni do rreshtoheshin me Diellin dhe Hėnen me 5 May 2000.

Pas Joseph Smith qe pati themeluar Mormonizmin nė vitin 1820, nuk pati kohė shumė pėr tė filluar fenė e tij fillestare,sepse vite mė vonė nė 1835 ai kishte parashikuar se bota do tė pėrfundojė brenda 56 viteve.

Mormonėt, argumentojnė se predikimi i Smithit i vitit 1835 ka qenė keqinterpretuar dhe nuk ishte me tė vėrtetė njė parashikimi i Smithit per fundin e botes por per datėn e Ardhjes se Dytė te Krishtit.

Nėse ju mendoni se ''pushimet'' pėrfundojne pas 21 majit ketu kemi te bejme me nje gallate te madhe tė gabuara,sepse 2012 ėshtė nė fakt viti i plotė teorive nė lidhje me fundin e botes, mė tė famshmin parashikim i cili i atribuohet parashikimit Maya me 21 dhjetor 2012.

Per apokalipsin e Maya-ve ka pasur shumė debate nė mes tė atyre qė besojne. Ēdo gjė do te ndodhe nga njė shpėrthim diellor nė njė pėrplasje me njė planet misterioze, ky ka qenė sugjeruar si njė skenar i mundshėm pėr fundin e kohės.

Dhe nė rast sevazhdojme me tej perpara na del parashikimi per fundin e botes ne vitin 2060 dhe ne se do jemi gjalle ,sipas parashikuesit do te ndodhe po i njenjti skenar apokaliptik pėrfundimtar.

Dhe kush ėshtė djali i cili shpalli fundin e botės pėr vitin 2060?Askush tjetėr pėrveē Sir Isaac Newton.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikime te deshtuara per fundin e botes

Mesazh  atomi prej 22.05.11 9:16

NUK NDODHI AS NE 82' AS ne 2000 AS ME 21 MAJ 2011 NUK DO TE NDODH AS NE DHJETOR 2012!
KETA NJEREZ SHPIFIN GJERA TE TILLA VETEM QE TE JENE NE QENDER TE VEMENDJES PER DISA MUAJ APO VITE!KJO ESHTE E GJITHA!
avatar
atomi

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikime te deshtuara per fundin e botes

Mesazh  KhalidVL prej 23.05.11 0:27

Vetem Zoti e di se kur do te ndodhe Kijameti,askush tjeter vec Tij,as engjej fisnike jo me plerat sadiste qe hedhin keto dyshime per te shpelare mendjet e njerezve.

KhalidVL

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ska vend per panik

Mesazh  parallangaj prej 24.05.11 9:57

mendoj se si shoqri e botes ne prgjithsi duhet te bejm me shum qe ti parandaloj keta njerz qe mos te shfaqin keso lajmesh bombastike qe tronditin boten.
keqprdorimi i librave te shejta nga individet e zbehin tejmas edhe besimin qofet ne njeren apo tjetren besim.
zoti ja i dha shum njeriut por jo edhe fuqin qe ti przihet ose te tarashe gjerat qe ai ika ne paln.
njerzit qe jan besimtar tevertet qe kan driten e zoti ata nuk flasin edhe nese kan ndonje sinjal nga fuqija madhore.
parallanagj
avatar
parallangaj

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikime te deshtuara per fundin e botes

Mesazh  Luli prej 15.10.11 16:45

Kiameti, megjithatė, tė premten e ardhshme?!Harold Camping, “parashikuesi” e paguesi, i cili kishte pohuar se mė 21 maj tė kėtij viti do tė ndodhė fundi i botės (gjė qė natyrisht nuk ndodhi), sėrish u bė i gjallė dhe kėsaj radhe pohon se fundi i botės, kiameti, do tė ndodhė mė 21 tetor.

Ky “parashikues” i cili mė parė kishte paraparė apokalipsin nė vitin 1988 dhe 1994, nuk heqė dorė nga parashikimi edhe pas dėshtimit tė tretė.

Ai nė faqen “Family Radio” ka kumtuar se mė 21 maj ka filluar njė lloji kiameti “spiritual”, nė tė vėrtetė, ka filluar periudha e Gjykimit tė Zotit ndaj tė gjithė njerėzve.

Kjo periudhė do tė zgjasė pesė muaj dhe nė ditėn e fundit tė kėsaj periudhe, pėrkatėsisht mė 21 tetor, do tė ndodhė kiameti pėrfundimtar dhe do tė shpėtojnė vetėm besimtarėt e vėrtetė.

Camping, pas 21 majit, pėrkatėsisht pas paralajmėrimit tė parė pėr kiametin, fundin e botės pra, ka deklaruar se ka llogaritur para kohe dhe se nuk i ka interpretuar drejt disa shenja pėr tė cilat shkruan nė Bibėl. Sipas fjalėve tė tij, Zoti deri mė 21 maj i ka zgjedhur ata qė do tė shpėtojnė.

“Ajo qė ka ndodhur mė 21 maj ėshtė ajo qė ka dashur Zoti. Ai ka tėrhequr vėmendjen se nė atė ditė do tė pėrfundojė Programi i Tij i Shpėtimit. Pas kėsaj, gjatė pesė muajve tė ardhshėm, pos tė tė pėrzgjedhurve (besimtarėve tė vėrtetė), tė tjerėt do t’i nėnshtrohen Gjykimit tė Fundit tė Zotit. Fundi do tė vijė shumė i qetė. Ai do tė ndodhė mė 21 tetor. Nė kėtė ditė tė pėrzgjedhurit to tė shpėtojnė”, thotė Camping.

Ai ka shtuar se ka shpresė pėr ata qė lute dhe pendohen pėr mėkatet e bėra.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikime te deshtuara per fundin e botes

Mesazh  lavdim.bossi prej 15.10.11 20:53

kjamet ka mu kon per ket te mjere qe do ta perfshine zjarri i ferrit
kur e kan pyetur MUHAMEDNI a.s per diten e kjametit ka thene
per diten e kjametit e din vetem Zoti por une do tju tregoj disa shenja te vogla dhe te medha rreth kesaj dite shkatrrimtare ..por ju popull besimtar mos harroni se ajo dite do te vij shum shpejt sa mbyll e qel syte
pra ky njeri i pa fe do te digjet ne ferr per parshikime per te ardhmen
kalofshi mire

lavdim.bossi

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikime te deshtuara per fundin e botes

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi