Celesat e urtesise

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Celesat e urtesise

Mesazh  sokol gjergji prej 18.05.11 11:50

Tresh - mbancelesin e te gjita magjive te panjohura.
Kater - eshte ai qe shkrin fuqite,Zot i jetes se femijeve
Pesa - Zot i gjithe celesave magjike,eshte FJALA qe jehon midis njerezve
Gjashta - Zot i drites,kalim i panjohur ,i pershkuar nga bijte e njerezve
Shtata - Zot i hapesires e i celesit te koherave
Teta - ve ne rregull evolucionin
Nenta - eshte Ati, formon dhe ndryshon nga jashte cdo gje te paforme

sokol gjergji

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Nga tabelat e smeraldit te sacerdotit Thot

Mesazh  sokol gjergji prej 19.05.11 11:31

Dije o njeri i yjeve se cdo gje qe banon brenda teje ne te vertete eshte e njejte me yjet.Nuk di gje o Njeri per trashegimine tende?Nuk e di me te vertete qe je Drite Dielli ne Diellin e Madh kur ti fiton nga urtesia?Forat qe jane krijuar nga mrekullia,parashikimi yt,jane me te vertete efekte qe ndjekin arsyen.NJERIU ESHTE NJE YLL I KUFIZUAR NGA TRUPI,derisa me ne fund ia arrin qe te lirohet nga lufta e brendshme.Vetem nga lodhja ne mundime, ylli mund te lulezoje ne nje jete te re.Per cdonjeri qe njeh zanafillen e gjerave,ylli i tij do te jete i lire nga mbreteria e nates.Kujto o njeri se te gjitha gjerat qe egzistojne jane vetem nje tjeter forme e asaj qe nuk egziston.Urtesia i vjen cdokujt, perderisa ai shkon drejt urtesise.Kerko urtesi dhe maturi,ktheji mendimet e tua nga brenda teje,ver ne mendjen tende nje parafytyrim te forme-mendimit

sokol gjergji

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi