Pse rrufeja godet ne njerez?

Shko poshtė

Pse rrufeja godet ne njerez?

Mesazh  patrolla prej 16.05.11 1:05

E din dikush?
keni hasur ne keso momente?
keni degjuar ndonje rast?
avatar
patrolla

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Rasti i fundit.

Mesazh  Cimi Elezi prej 16.05.11 1:16

Para disa ditesh rrufeja goditi nje 13 vjecar duke kullotur bagetit bashke me prinderit ne nje fshat te Gramshit.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

me vjen keq

Mesazh  patrolla prej 16.05.11 1:25

Si eshte e mundur kjo gje?
nuk e kuptoj fare, e kuptoj per sdi si te shprehem.
avatar
patrolla

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse rrufeja godet ne njerez?

Mesazh  nitty prej 16.05.11 12:42

Rrufeja ose shkarkimi i energjisė elektrike bie aty ku Ai lart dėshrion,pėr mė shumė shikoni videon:

avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse rrufeja godet ne njerez?

Mesazh  Xhemajl prej 16.05.11 13:25

Rrufeja ėshtė njė shkarkimi atmosferik e energjisė elektrike i shoqėruar me bubullima, e cila zakonisht ndodh gjatė stuhi, dhe ndonjėherė gjatė eruptions vullkanik apo stuhitė e pluhurit.

Nė shkarkimeve atmosferike elektrike, njė udhėheqės i njė rrufe nė qiell tė rrufe mund tė udhėtojnė me shpejtėsi prej 60.000 m/s (130.000 mph), dhe mund tė arrijnė temperatura i afrohet 30.000 °C (54.000 °F), tė nxehtė e mjaftueshme pėr tė silicė rėrė siguresave nė kanalet e njohur si qelq fulgurites Cilat janė zakonisht i uritur dhe mund tė zgjasė disa distancė nė terren. Ka disa 16 milion stuhitė rrufe nė botė ēdo vit.

Rrufeja gjithashtu mund tė ndodhė brenda retė e hirit nga eruptions vullkanik, ose mund tė jetė shkaktuar nga zjarret e pyjeve tė dhunshme qė gjenerojnė pluhur tė mjaftueshme pėr tė krijuar njė akuzė statike.

Si rrufe formon fillimisht ėshtė ende njė ēėshtje e debatit : shkencėtarėt kanė studiuar shkaqeve qė variojnė nga perturbacionet atmosferike (era, lagėshtia, fėrkime, dhe presion atmosferik) pėr ndikimin e erės diellore dhe akumulimi i grimcave akuzuar diellore akull brenda njė re mendohet tė jetė njė element kyē nė zhvillimin e rrufe, dhe mund tė shkaktojė njė ndarje me forcė nga akuzat e pozitive dhe negative brenda resė, Kėshtu ndihmuar nė formimin e rrufe.
Frika e rrufe (dhe bubullima) ėshtė astrafobia.

Bota harta qė tregon frekuencėn e sulmeve rrufe, nė flashes pėr km² nė vit (baraz-projektim zonės). Rrufeja godet mė shpesh nė Republikėn Demokratike tė Kongos. Kombinuar 1995-2003 tė dhėnave nga detektor i rastit 1998-2003 optike dhe tė dhėnat nga sensor Imazhe Lightning.

Njė rrufe nė qiell mesatare e rrufe negativ boton njė aktuale elektrike prej 30 kiloamperes (kA), si dhe transferimet njė akuzė e pesė kulomb (500 MJ) dhe e energjisė. Bolts tė mėdha tė rrufe mund tė bartin deri nė 120 dhe 350 kA kulomb. tensionit ėshtė proporcionale me gjatėsinė e vetėtimė.

Njė rrufe nė qiell mesatare e rrufe pozitive mbart njė aktuale elektrike prej 300 kA ose rreth 10 herė qė e rrufe negativ.

Kreu Lightning zhvillimi nuk ėshtė vetėm njė ēėshtje e avari elektrike e ajrit, e cila ėshtė rreth tre milionė volt pėr metėr. Fusha elektrike ambientit tė kėrkuara pėr kreun e pėrhapja rrufe mund tė jetė njė ose dy urdhrave tė madhėsisė mė pak se forca avari elektrike.

Gradient potencial brenda njė kthim i zhvilluar pash-kanal ėshtė nė mėnyrė tė qindra volt pėr metėr pėr shkak tė jonizimit intensiv kanal, duke rezultuar nė njė prodhim nė fuqi e vėrtetė pėr njė megavat pėr metėr pėr njė goditje kthimin aktual tė fuqishėm 100 kA. Fuqia mesatare e prodhimit kulmin e njė goditje rrufe e vetme ėshtė rreth njė terawatt (10^12 W) dhe pash zgjat pėr rreth 30 microseconds.

Rrufeja shpejt heats ajrore nė afėrsi tė saj tė menjėhershme nė rreth 20.000 °C (36.000 °F) - rreth tre herė temperaturėn e sipėrfaqes sė diellit. Kjo fasha ajrit pėrreth qartė dhe krijon njė valė qė supersonik shok decays njė valė akustike qė ėshtė dėgjuar si bubullimė.

Goditje kthimin e njė rrufe nė qiell rrufe pason njė kanal i ngarkuar pėr njė (0,4 centimetėr-in) e gjerė.

Vende tė ndryshme kanė potenciale tė ndryshme (tensione) dhe rryma pėr njė rrufe mesatare. Pėr shembull, Florida, me numrin mė tė madh Shteteve tė Bashkuara ndaj goditjeve tė regjistruar nė njė periudhė tė caktuar gjatė sezonit tė verės, ka terren shumė ranore nė disa fusha dhe tokė pėrēueshėm ngopur me baltė nė tė tjerat.

Si shumė e Floridės shtrihet ne njė gadishull, ajo kufizohet nga deti nė tre anėt. Rezultati ėshtė zhvillimin e pėrditshme e detit dhe kufijve fllad liqeni qė bien ndesh dhe prodhojnė stuhi.

Dallimi nė ēdo rast mund tė pėrbėhet nga diferencat nė nivelet e tensionit midis reve dhe terren. Shkencėtarėt e NASA kanė gjetur valėt e radios e krijuar nga rrufeja qartė njė zonė tė sigurtė nė rripin e rrezatimit qė rrethojnė tokėn. Kjo zonė, i njohur si vend i caktuar Van Allen Belt, mund tė jetė potencialisht njė strehė e sigurt pėr satelitėt, duke u ofruar atyre mbrojtje nga rrezatimi Sun.

Formimi

Hipoteza elektrostatike e induksionit

Sipas hipotezės induksion elektrostatike akuzat janė drejtuar nga larg si proceset ende e pasigurt. Ndarje Ngarkesa duket qė tė kėrkojė updrafts fortė Cili mbajnė lart pikat e ujit, ato tė supercooling mes -10 dhe -20 °C.

Kėto bien ndesh me Kristal akull akull pėr tė formuar njė pėrzierje e butė-ujit quajtur graupel. Rezultat goditjet nė njė pagesė tė vogėl pozitiv duke u transferuar nė kristale akulli, dhe njė pagesė tė vogėl negativ tė graupel. Updrafts makinė mė e rėndė Kristal akull lart, duke shkaktuar re tė lartė pėr tė grumbulluar nė rritje ngarkuar pozitive.

Graviteti shkakton rėndė ngarkuar negativisht graupel tė bjerė drejt e mesme dhe pjesė tė ulėt tė re, ndėrtimin e njė pagesė nė rritje negative. Ngarkesa e ndarjes dhe akumulim tė vazhdojė deri sa tė bėhet e mundshme elektrike tė mjaftueshme pėr tė filluar njė shkarkesė rrufe, i cili ndodh kur shpėrndarja e akuzave pozitive dhe negative formon njė fushė mjaft tė fortė elektrike.

Hipotezė polarizime mekanizmi

Mekanizmi i ngarkuar nga Cili ndarje ndodh ėshtė ende objekt i hulumtimit. Njė tjetėr hipotezė ėshtė mekanizėm polarizimi, Cili ka dy komponente :

1. Pikat e akullit dhe shiun bėhet polarizuar elektrike si ata bien pėrmes fushės elektrike natyrore tė Tokės;

2. Grimca Colliding akull bėhet akuzuar nga induksion elektrostatik (shih mė lart).

Marre nga Wikipedia.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse rrufeja godet ne njerez?

Mesazh  Cimi Elezi prej 17.05.11 1:26

Rrufeja nuk godet vetem njerezit.Ajo godet kudo ne kafsh,pem etj.E rendesishme eshte te qendrosh posht objekteve te larta pasi ne teren te hapur probalibiteti eshte me i madh per tu goditur nga rrufeja.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Rrufeja e goditi 2 herė dhe nuk e vrau dot! Sa e vėrtetė mund tė jetė kjo?

Mesazh  Niko_ prej 19.05.11 7:34


hahaha... :)) Kam qeshur shum me ktė video!Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse rrufeja godet ne njerez?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi