Varfėria

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Varfėria

Mesazh  Jon prej 13.05.11 19:57

Varfėria

Tė varfėrit e ėndėrrojnė ushqimin, tė pasurit e gjuajnėNga tė ushqyerit e dobėt pėr ēdo vit vdesin rreth 5 milion fėmijė. Ēdo 3.5 sekonda vdes nga njė person nga uria. 75% e tyre janė fėmijė.

Njė 30 vjeēarė i cili ka ngrėnė nga 3 herė nė ditė, ka konsumuar rreth 30.000 vakte ushqimi deri mė sot.

Edhe nėse keni ngrėnė vetėm gjysmėn e kėsaj shume, njė gjė duhet ta pranoni: njė pjesė tė atij vakti, mėngjes, drekė apo darkė e keni humbur.

Kjo rezulton se ne tė gjithė jemi pėr tu fajsuar pėr humbjen e sė paku 30% tė ushqimit tė prodhuar nė botė, ndėrsa kjo sė bashku peshon rreth 1.3 miliard ton ushqim, sipas raportit tė ri tė organizatės sė ushqimit dhe agrikulturės tė OKB-sė. Kjo ėshtė pesha e njejtė me 8.6 milion balena tė kaltra tė rritura, tė cilat vlerėsohen si krijesat mė tė mėdha nė botė.

Njerėzit qė kanė mė sė shumti para, janė ata qė humbasin ushqim mė sė shumti. Europianėt dhe amerikanėt veriorė humbasin mes 95 deri 115 klogram ushqim pėr kokė banori.

Afrikanėt Saharian, Azia jugore dhe juglindore humbasin shumė mė pak, diku rreth 6 deri 11 kilogram pėr kokė banori. Vendet e zhvilluara humbasin 10 herė mė shumė ushqim sesa vendet nė zhvillim, ndėrsa i tėrė ushqimi qė e humbasin vendet e zhvilluara ėshtė i barabartė me ushqimin qe e prodhojnė shtetet e Afrikės sahariane.

Nė esencė humbjet qė i bėjnė shtetet e zhvilluara do tė mund tė ushqenin shumicėn e kontinentit Afrikan.

OKB-ja sygjeron ndihmat humanitare nė formėn e ruajtjes sė ushqimit dhe shpėrndarjen e tij tek personat qė kanė mungesė ushqimi.

Varfėria e skajshme mbetet njė problem alarmante nė rajonet e botės nė zhvillim. Statistikat e Bankės Botėrore tregojnė se rreth 1.3 miliard njerėz jetojnė me 1.25$ nė ditė ose edhe mė pak. Eshtė menduar qė numri i njerėzve qė jetojnė me mė pak se 1.25 dollarė nė ditė, deri nė vitin 2015 tė zvogėlohet nė 883 milionė.

Gjatė vitit 2005 nė botė kanė jetuar rreth 1.4 miliardė njerėz me ma pak se njė dollarė nė ditė, kurse mė 1990 tė tillė ishin mbi 1.8 miliardė dollarė.

Sot nė botė jetojnė rreth 925 million njerėz me mungesė tė ushqimit ose tė ushqyer tė keq ose 13.6% tė popullsisė botėrore duke parashikuar se nė botė jetojnė rreth 6.8 miliard njerėz. Kjo do tė thotė se gati ēdo i shtati person nė botė vuan nga tė mungesa e ushqimit. Shumica ose 578 milion janė nga Azia dhe Pacifiku.

Nė vendin e dytė pėr sa i pėrket mungesės sė ushqimit janė Afrikanėt nėn saharian me 239 milion njerėz, duke u pasuar me Amerikėn latine dhe Karaibet me 53 milion, Lindja e afėrt dhe Afrika veriore me 37 milion, ndėrsa shtetet e zhvilluara si ato tė Evropės perendimore, SHBA-tė, Kanada e Japonia kanė 19 milion njerėz me mungesė tė ushqimit.

Siē tregon figura mė poshtė, numri i njerėzve tė keq-ushqyer ėshtė rritur nga viti 1995-1997.

Rritja ka ndodhur pėr shkak tė tre faktorėve. Neglizhimi i qeverive me bujqėsi tė rėndėsishme pėr njerėz shumė tė varfėr, kriza e tanishme ekonomike nė mbarė botėn, dhe rritja e ndjeshme e ēmimeve tė ushqimeve nė disa vitet e fundit i cili ka qenė shkatėrrues pėr ata qė jetojnė me shumė pak para nė ditė.

Pėr fat tė mirė nga viti 2009-2010 numri i njerėzve me mungesė ushqimi ka filluar tė zvogėlohet.

Gjithsesi ende mbetet shumė shqetėsues fakti se vetėm 3 nga 51 shtetet e varfura kanė dalur nga varfėria e thellė qė nga viti 1970 , kur pėr herė tė parė shtetet anėtare tė OKB-sė u zotuan se do tė punojnė nė krijimin e njė shoqėrie mė tė drejtė anekėndė rruzullit tokėsor. Ato janė Maldivet, Botswana dhe Cape Verde.

“Ēmimet e artikujve ushqimorė sot janė mė tė larta pėr 36 pėr qind nė krahasim me ato tė vitit 2008, kurse prej qershorit tė vitit tė shkuar mbi 44 milionė njerėz tė rinj kanė rėnė nėn kufirin e varfėrisė. Nėse indeksi i cmimeve tė ushqimit rritet edhe pėr 10 pėr qind, kjo do te ndikojė qė edhe dhjetė milionė njerė tė tjerė tė futen nė varfėri tė thellė”, ka deklaruar Robert Zoellick Presidenti i Bankės Botėrore, i cili nė vazhdimėsi ka nėnvizuar rrezikun qė mund ta ketė ngritja e cmimeve tė ushqimit nė shtrirjen e mėtejshme tė varfėrisė.

Gjatė vitit 2000 liderėt e botės janė zotuar qė tė pėrgjysmojnė varfėrinė deri nė vitin 2015. Reduktimi i kėtij fenomeni qė ka goditur keq sidomos vendet e pazhvilluara tė botės nuk po ecėn sipas parashikimeve.

Pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile kanė kėrkuar nga shtetet qė t’i falin tė gjitha borgjet shteteve tė varfura dhe tė rishqyrtojnė politikat e tyre subvencionuese, tė cilat po shkaktojnė vėshtirėsi nė tregtinė ndėrkombėtare dhe po afekton mė shumė vendet e varfura. Njė nga masat e propozuara nga pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile ėshtė edhe kėrkesa qė shtetet tė zvogėlojnė shpenzimet e destinuara pėr qėllimet ushtarake dhe ato mjete ti destinojnė pėr vendet e varfura.

Fėmijėt janė viktimat mė tė dukshme tė tė kequshqyerit. Fėmijėt tė cilėt ushqehen dobėt vuajnė deri nė 160 ditė nė vit nga sėmundjet. Nga tė ushqyerit e dobėt vdesin pėr ēdo vit rreth 5 milion fėmijė. Ēdo 3.5 sekonda vdes nga njė person nga uria. 75% e tyre janė fėmijė

Mungesa e ushimit ka efektin e tij nė ēdo sėmundje duke pėrfshirė kėtu fruthin dhe malarien. Nė shumė raste, gjendja e tyre e dobėt fizike ka filluar edhe para lindjes nga njė nėnė e kequshqyer.

Kequshimi tek gratė shtatzėna nė vendet nė zhvillim, rezulton me 1 nga 6 foshnje tė lindura me peshė tė ulėt. Kjo nuk ėshtė vetėm njė faktor rreziku pėr vdekjet neonatale, por gjithashtu shkakton vėshtirėsi nė mėsim, aftėsi tė kufizuara intelektuale, shėndet tė dobėt, verbėri dhe vdekje tė parakohshme.

Gjeografikisht, mė shumė se 70 pėr qind e fėmijėve tė kequshqyer jetojnė nė Azi, 26% nė Afrikė dhe 4% nė Amerikėn Latine dhe Karaibe.
avatar
Jon

1232


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Si ta zhdukim varferine ne bote ?

Mesazh  rebelisistemit prej 14.08.11 14:21Turqia ngrihet nė kėmbė pėr Afrikėn

Kryeministri Rexhep Tajip Erdoan nė 18 gusht bashkė me familjen do tė vizitojė Somalinė, vendin afrikan qė vuan nėn kthetrat e urisė.

Drama njerėzore nė Afrikė e ka tronditur thellė Turqinė.

Tė gjithė qytetarėt, i vogėl e i madh, i pasur dhe i varfėr, janė mobilizuar duke ndėrtuar si tė thuash njė urė pėr dėrgimin e ndihmave nė Afrikė.

E ndėrkohė qė fushat pėr grumbullimin e ndihmave po shtohen si ortek dėbore, aktualisht ndihma nė lekė qė ėshtė mbledhur deri tani nė institucionet bamirėse qė menaxhojnė fushatat i ėshtė afruar 100 milionė lirave turke (afėrsisht 56 milionė dollarė)

Kryeministri Rexhep Tajip Erdoan nė 18 gusht bashkė me familjen do tė vizitojė Somalinė, vendin afrikan qė vuan nėn kthetrat e urisė.

Drama njerėzore nė Somali, vend qė vuan nga thatėsia dhe uria, pasqyrohet edhe nė pamjet e xhiruara me kamera.

Dikush dridhet e pėrpėlitet pėr fėmijėn, e dikush tjetėr pėr prindėrit.

Mėshira e muajit tė ramazanit qė iu shtua kėsaj drame njerėzore bėri qė mes Turqisė dhe Afrikės tė ndėrtohet njė urė ndihme.

Dikush kontribuon duke dėrguar mesazhe SMS, dikush tjetėr duke dhėnė donacione pranė institucioneve bamirėse.

Ndėrkaq vazhdon tė rritet si ortek dėbore fushata qė ka nisur Departamenti i Ēėshtjeve Fetare tė Turqisė (Diyanet-i) pėr grumbullimin e ndihmave pėr Afrikėn.

Me ndihmat qė i kanė dhėnė qytetarėt deri tani Diyanet-it, Kryeministrisė dhe Gjysmėhėnės sė Kuqe turke janė mbledhur rreth 60 milionė lira turke (afėrsisht 33 milionė dollarė).

Dorėn e mėshirės drejt Afrikės vazhdojnė ta zgjasin edhe shumė institucione, organizata dhe kanale televizive.

Nė njė program tė posaēėm organizuar nga Shoqata "Kimse Yok Mu?, ku mori pjesė me telefon edhe Kryeministri Erdoan, u mblodhėn 25 milionė lira turke (rreth 14 milionė dollarė).

"Para sė gjithash dua tė them se ne si qeveri e ndjejmė nė zemėr kėtė dramė njerėzore qė po jeton Afrika sot dhe do tė bėjmė tė pamundurėn pėr tė realizuar pėrpjekjet nė kėtė drejtim", - u shpreh Kryeminsitri Erdoan.

Kryeministri Erdoan nėnvizoi problemet shėndetėsore nė rajon dhe sqaroi hapat qė do tė hedhė Turqia nė ditėt nė vijim.

Nė 18 gusht Erdoan bashkė me familjen e tij do tė shkojė nė Somali dhe do tė bėjė inspektime nė zonat e prekura nga uria.

Gjithashtu kryeministri turk do tė ndėrmarrė edhe angazhime ndėrkombėtare pėr Somalinė. /trt/
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

164


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  gjinkalla. prej 14.08.11 14:34

o zot sa mu dhimben kta thmi,cnccncncn,gjynah e kena qe nuk agjerojne kete muaj te ramazanit,paramendo kta agjerojne tere jeten,ne spo jemi ne gjendje te agjerojme nje muaj,ene kosove a e din ku duhet me shku me kontribu,jam intersesuar????
turqia se shpejti do ta sundoj serish boten.
me tronditi fotoja
avatar
gjinkalla.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  Cimi Elezi prej 14.08.11 14:45

Vertet pamje makabre.Por edhe vajtja e Erdogan ne Somali nje vrim ne uje eshte.Nuk mbahet shtepia me miell hua,thuhet nga populli.
avatar
Cimi Elezi

212


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  gjinkalla. prej 14.08.11 14:52

cimi spajtohem,ngase me kete gjest humanitar,ata te varfer qe vuajne urije,do te gezohen,ngase do ta kuptojne qe dikush eshte me ta dhe a qane hallin
avatar
gjinkalla.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  rebelisistemit prej 14.08.11 14:53

gjinkalla. shkruajti:,ene kosove a e din ku duhet me shku me kontribu,jam intersesuar????
t

NUK E DI SE SI MUND TE KONTRIBOSH NE KOSOVE,POR MUND TI NDIHMOSH ONLINE ME KART KREDITI KETU http://helpafricatoday.org/?gclid=CJTqxNfnzqoCFdMw3wodF0Px1g#/donate/4553586379 OSE NE FAQE TE TJERA.

SHPRESOJME QE TE PAKTEN KONTRIBUTET TE SHKOJNE TE NEVOJTARET E TE MOS FIROJNE RRUGES.

KAPITALIZMI ESHTE I EGER I KA KETO PASOJA!

avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

164


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  Cimi Elezi prej 14.08.11 14:57

Vertet gjinkall?Nje pyetje direkte.A jeton dot ti me lemoshat e te tjereve per nje kohe te gjate?
avatar
Cimi Elezi

212


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  gjinkalla. prej 14.08.11 14:57

faleminderit shume rebelisistemit,edhe une shpresoj qe te shkojne ne vendin e duhur,sa i perket kapitalizmit,une nuk mendoj se i ka fajet ai,une e dua kapitalizmin,e urrej komunizmin,dhe sheriatin!
avatar
gjinkalla.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  rebelisistemit prej 14.08.11 15:00

cimi elezi shkruajti:Vertet pamje makabre.Por edhe vajtja e Erdogan ne Somali nje vrim ne uje eshte.Nuk mbahet shtepia me miell hua,thuhet nga populli.

MBASE KENI TE DREJTE ! PO ME MIRE VONE SE SA KURRE & ME MIRE PAK SE SA ASPAK!

TE PASURIT E BOTES DUHET TE SENSIBILIZOHEN PER MJERIMIN E TE VARFERVE, NMQ TE KONTRIBOJNE NE NDIHME TE NEVOJTAREVE.
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

164


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  rebelisistemit prej 14.08.11 15:02

gjinkalla. shkruajti:faleminderit shume rebelisistemit,edhe une shpresoj qe te shkojne ne vendin e duhur,sa i perket kapitalizmit,une nuk mendoj se i ka fajet ai,une e dua kapitalizmin,e urrej komunizmin,dhe sheriatin!

NESE SE KA FAJIN KAPITALIZMI ATEHERE KUSH E KA ?
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

164


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  Cimi Elezi prej 14.08.11 15:07

gjinkalla. shkruajti:
turqia se shpejti do ta sundoj serish boten.
Vertet?Turqia na ka len 5 shekuj mbrapa po na sundoi serish do na coi drejt e tek lindja e Muametit.
avatar
Cimi Elezi

212


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  gjinkalla. prej 14.08.11 15:07

e kane fajin vete,per gjerat e mia qe me shkojne keq ne jete e kam fajin vetem une,po bazohna me pervojen time,pershembull,une i kam lene mbrapa mesimet vetem pershkak te ish te dashurit qe sja vlen per te as nje lot ta derdh
avatar
gjinkalla.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  Cimi Elezi prej 14.08.11 15:10

gjinkalla. shkruajti:e kane fajin vete,per gjerat e mia qe me shkojne keq ne jete e kam fajin vetem une,po bazohna me pervojen time,pershembull,une i kam lene mbrapa mesimet vetem pershkak te ish te dashurit qe sja vlen per te as nje lot ta derdh
Me fal gjinkall clidhje ka pervoja juaj me temen ne fjal.
avatar
Cimi Elezi

212


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  Venera1 prej 14.08.11 15:12

gjinkalla. shkruajti:e kane fajin vete,per gjerat e mia qe me shkojne keq ne jete e kam fajin vetem une,po bazohna me pervojen time,pershembull,une i kam lene mbrapa mesimet vetem pershkak te ish te dashurit qe sja vlen per te as nje lot ta derdh
O Djali po flet pa lidhje fare, vertet Turqia na ka lene prapa, a je ne terezi ti apo jo?
avatar
Venera1

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  gjinkalla. prej 14.08.11 15:13

Ka ka si nuk ka sepse kete shtet te mallkuar nuk e viziton askush,eshte shtet qe eshte shpallur shteti me i rrezikshem ne bote,pra keta veti ja bejne dhe e peson populli ne kete rast
avatar
gjinkalla.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  rebelisistemit prej 14.08.11 15:14

cimi elezi shkruajti:
gjinkalla. shkruajti:
turqia se shpejti do ta sundoj serish boten.
Vertet?Turqia na ka len 5 shekuj mbrapa po na sundoi serish do na coi drejt e tek lindja e Muametit.

NE SHQIPTARET KEMI DICKA :JA U HEDHIM TE GJITHA FAJET TE TJEREVE,DHE SMBAJME PERGJEGJESI PER FAJET TONA.
TURQIA KISHTE TE NENSHTRUAR GJITHE BALLKANIN DHE JO VETEM SHQIPERIN.
PSE VENDET E TJERA U ZHVILLUAN DHE NE JO ?!
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

164


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  Venera1 prej 14.08.11 15:16

rebelisistemit shkruajti:
cimi elezi shkruajti:
gjinkalla. shkruajti:
turqia se shpejti do ta sundoj serish boten.
Vertet?Turqia na ka len 5 shekuj mbrapa po na sundoi serish do na coi drejt e tek lindja e Muametit.

NE SHQIPTARET KEMI DICKA :JA U HEDHIM TE GJITHA FAJET TE TJEREVE,DHE SMBAJME PERGJEGJESI PER FAJET TONA.
TURQIA KISHTE TE NENSHTRUAR GJITHE BALLKANIN DHE JO VETEM SHQIPERIN.
PSE VENDET E TJERA U ZHVILLUAN DHE NE JO ?!

Vendet e tjera kane tjeter besim
avatar
Venera1

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  gjinkalla. prej 14.08.11 15:17

spepse zoti na ka mallkuar dhe te gjitha fajet i ka skenderbeu skenderbeu eshte derr i ndyer duke u djegur ne ferr
avatar
gjinkalla.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  Cimi Elezi prej 14.08.11 15:17

Se kemi ngelur ala me mendjen e turkut rebelisistemit.
avatar
Cimi Elezi

212


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  Venera1 prej 14.08.11 15:18

gjinkalla. shkruajti:spepse zoti na ka mallkuar dhe te gjitha fajet i ka skenderbeu skenderbeu eshte derr i ndyer duke u djegur ne ferr
U na marrsh te keqen, me Skenderbeun krenohemi te gjithe shqipetaret, po ta mohojme edhe ate s'jemi gje fare
avatar
Venera1

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  gjinkalla. prej 14.08.11 15:21

une i dua turqelit jane meshkujt me te bukur ne bote,o zot martom me nje turk
avatar
gjinkalla.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  rebelisistemit prej 14.08.11 15:23

Venera1 shkruajti:
Vendet e tjera kane tjeter besim
KY NA QENKA PROBLEMI ?! PASKENI BER ZBULIM TE MADHE,ME SIGURI DO JU JAPIN NDONJE CMIM.

ME DUKET SE KENI HARUAR DIKTATUREN E STERGJATUR KOMUNISTE OSE KONFLIKTET E VAZHDUESHME SHQIPTARE QE KEMI PATUR ME NJERI-TJETRIN

avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

164


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  Venera1 prej 14.08.11 15:23

gjinkalla. shkruajti:une i dua turqelit jane meshkujt me te bukur ne bote,o zot martom me nje turk
Qenke injorant fare, per kete pune po i lavderon turqit ti? Ik mor ne Turqi e mos u duk me ketu. Rrofte Europa katolike me Romen ne krye. Roma ka bere ligjin ne bote.
avatar
Venera1

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  gjinkalla. prej 14.08.11 15:24

a nuk eshre perandorIA ROMAKE (vatikan) ajo qe kryqezoj krishtin?
avatar
gjinkalla.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  rebelisistemit prej 14.08.11 15:25

gjinkalla. shkruajti:une i dua turqelit jane meshkujt me te bukur ne bote,o zot martom me nje turk

PO PSE ME TURQ,KE PLOT SHQIPTAR BEQAR KETU NE FORUM
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

164


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  Venera1 prej 14.08.11 15:26

rebelisistemit shkruajti:
ME DUKET SE KENI HARUAR DIKTATUREN E STERGJATUR KOMUNISTE OSE KONFLIKTET E VAZHDUESHME SHQIPTARE QE KEMI PATUR ME NJERI-TJETRIN

Posi, posi gjithe fajin komunizmi e paska. Nga ana morale komunizmi ishte i paster dhe i drejte, Kapitalizmi eshte i keq. Keshtu e do ky popull diktature dhe denim me vdekje qe te marrin vesh se kush eshte drejtesia e vertete.
avatar
Venera1

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  rebelisistemit prej 14.08.11 15:28

JU LUTEM MOS TA NGARKOJME KETE TEME ,ME TEMA TE TJERA! LE TE DISKUTOJME KETU PER VARFERIN,KOMUNIZMIN,KAPITALIZMIN ETJ TE NGJASHME.

LE TE MUNDOHEMI TI JAPIM ZGJIDHJE FENOMENIT VARFERI.
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

164


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  Venera1 prej 14.08.11 15:28

gjinkalla. shkruajti:a nuk eshre perandorIA ROMAKE (vatikan) ajo qe kryqezoj krishtin?
Ik mos me trego mua perandorine romake, Nuk e ka kryqezuar perandoria, por thjesht nje urdher i nje gjenerali te atehershem. S'marrke vesh fare per keto pune. Po shko gjej ndonje burre 50 vjecar ti ate bej se kam pare mbreme qe te pelqenin shume pleqte
avatar
Venera1

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  gjinkalla. prej 14.08.11 15:29

ateher ku jemi ne sot pasi na paska rene mire me krishterizmin,a nuk eshte turqia ajo qe sot me se shumti perkrahe kosoven more mosmirnjohes
avatar
gjinkalla.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  Venera1 prej 14.08.11 15:32

gjinkalla. shkruajti:ateher ku jemi ne sot pasi na paska rene mire me krishterizmin,a nuk eshte turqia ajo qe sot me se shumti perkrahe kosoven more mosmirnjohes
Per cfare e ndihmon, per te ndertuar xhami ne mitrovice e me gjere/ se ka pak xhamia kosova juaj. Kosova t'ia dije per nder Amerikes se krishtere. Prandaj ju do turqia juve sepse jeni bere turq si ata, me besim e me zakone.
avatar
Venera1

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  rebelisistemit prej 14.08.11 15:33

Venera1 shkruajti:
rebelisistemit shkruajti:
ME DUKET SE KENI HARUAR DIKTATUREN E STERGJATUR KOMUNISTE OSE KONFLIKTET E VAZHDUESHME SHQIPTARE QE KEMI PATUR ME NJERI-TJETRIN

Posi, posi gjithe fajin komunizmi e paska. Nga ana morale komunizmi ishte i paster dhe i drejte, Kapitalizmi eshte i keq. Keshtu e do ky popull diktature dhe denim me vdekje qe te marrin vesh se kush eshte drejtesia e vertete.

“...disa njerėz i kalojnė netėt e tyre duke numėruar tė
zezat dhe krimet e botės kapitaliste dhe qėndrojnė tė
verbėr para krimeve tė bolshevizmit dhe falimentimit tė
tij. Janė tė shumtė ata qė shfrytėzojnė polaritetet e
botės perėndimore pėr tė larguar vėmendjen nga
poshtėrsitė e turpshme tė Moskės. Ndėrsa unė do tė
thosha: Zoti i mallkoftė qė tė dyja.” -Luis Fisher ‘Idhulli qė u Rrėzua’
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

164


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  Venera1 prej 14.08.11 15:37

Mos e mbroni kapitalizmin sepse ne kete kohe ka me shume krime dhe padrejtesi. Te pakten ne komunizem merrnin denimin ata qe e meritonin, ashtu ishin ligjet. Sot ligjet jane por nuk zbatohen. Por lere ti, mos na bej shume filozofi duke folur nga inati.
avatar
Venera1

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  gjinkalla. prej 14.08.11 15:39

kapitalizmi is the best
avatar
gjinkalla.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  Venera1 prej 14.08.11 15:40

gjinkalla. shkruajti:kapitalizmi is the best
Te pelqen sepse pershtatet me tipin tend te vecante. Ne komunizem as qe guxoje per deklarata te tilla.
avatar
Venera1

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  gjinkalla. prej 14.08.11 15:42

ne komunizem jeten e kane shijuar vetem nje elite,elita sunduaese,ndersa ne kapitalizem kush eshte i zoti,e shijon jeten
avatar
gjinkalla.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  Venera1 prej 14.08.11 15:45

Me boten katolike ekzistojne shoqata humanitare per te ndihmuar njerez si ky femija lart ne foto. Kryqi i kuq etj. Murgeshat per kete pune jane, per te ndihmuar njerezit ne nevoje. Nene Tereza, katolike, figure boterore, ia kushtoi jeten njerezve te varfer ne Indi. He ku jeni ju myslimanet per bamiresi, ku jeni? Ju vetem dini te terrorizoni!
avatar
Venera1

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  gjinkalla. prej 14.08.11 15:47

zemer une sjam musliman sa per informacion por une i urrej padrejtesite qe i behen muslimaneve,une jam protestant
avatar
gjinkalla.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  Venera1 prej 14.08.11 15:48

gjinkalla. shkruajti:ne komunizem jeten e kane shijuar vetem nje elite,elita sunduaese,ndersa ne kapitalizem kush eshte i zoti,e shijon jeten
Ti a je i zoti te pakten??? hahahahha
avatar
Venera1

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  ILIRA prej 14.08.11 15:48

hajde debat hajde.... po e zgjidhet hallin si ta zhdukim varferine??????????? nejse kur flisni per komunizem me siguri merrni si shembull ate tonin apo jo , une vetem dicka do te shtoja nje detaj te vogel fareeeeeeeeeeee ne shqiperi edhe kapitalizmi ndertohet si komunizmi me aksione dhe duke zbatuar mesimet e shokut enver nese nuk besoni analizoni pak me shume situaten. Dhe me e cuditshmja eshte se edhe komunizmin edhe kapitalizmin e instaluan te "huajt" medemek si tip eksperimenti.
avatar
ILIRA

252


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  Venera1 prej 14.08.11 15:50

gjinkalla. shkruajti:zemer une sjam musliman sa per informacion por une i urrej padrejtesite qe i behen muslimaneve,une jam protestant
Mua mos me thuaj zemer se s'jam djale, jam vajze, ti po kerkon djem me duket (apo pleq si ky qe ke ne foton tende)
avatar
Venera1

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  Ufo prej 14.08.11 15:52

gjinkalla. shkruajti:zemer une sjam musliman sa per informacion por une i urrej padrejtesite qe i behen muslimaneve,une jam protestant

protestant me foton e Kryetarit tė partisė fetare turke..? aaaa aghahaghah
avatar
Ufo

179


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  gjinkalla. prej 14.08.11 15:53

ky eshte kryetarii turqise eshte iniciuesi per ndihma humanitare ne somali
avatar
gjinkalla.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  Venera1 prej 14.08.11 15:55

gjinkalla. shkruajti:ky eshte kryetarii turqise eshte iniciuesi per ndihma humanitare ne somali
E paq me jetė!
avatar
Venera1

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  gjinkalla. prej 14.08.11 15:57

amin
avatar
gjinkalla.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  rebelisistemit prej 14.08.11 15:57

Venera1 shkruajti:Me boten katolike ekzistojne shoqata humanitare per te ndihmuar njerez si ky femija lart ne foto. Kryqi i kuq etj. Murgeshat per kete pune jane, per te ndihmuar njerezit ne nevoje. Nene Tereza, katolike, figure boterore, ia kushtoi jeten njerezve te varfer ne Indi. He ku jeni ju myslimanet per bamiresi, ku jeni? Ju vetem dini te terrorizoni!

E GJITHE PASURIA E BOTES ESHTE NE VATIKAN. AI JEP VECSE DISA THERIME PER TE VARFERIT. ESHTE SHUME LARG MESIMEVE TE KRISHTIT,DUHET TI KESH PARE PAPEN DHE KARDINALET NUK LEVIZIN DOT NGA ARI DHE DIAMANTET.AQ SHUME TE NGARKUAR JAN ME TO.

NESE DO TE SHISNIM VATIKANIN,ME LEKET E KESAJ TREGETIE DO ZHDUKNIM VARFERIN.
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

164


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  Venera1 prej 14.08.11 16:04

le te jene sa te duan papa dhe kardinali te veshur me ar, por po te them se kisha katolike u ka ndertuar shtepite falas njerezve sidomos ne zonat katolike, por keni inat qe feja juaj nderton vetem xhami sa per t'u falur se per ndihme tjeter as qe behet fjale.
avatar
Venera1

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  gjinkalla. prej 14.08.11 16:06

bravo venera,ketu pajtohem,une shume i urrej muslimanet me mjekra qe sillen ketej nga qyteti im,fatkeqsisht ka shume,perse nuk behen te gjithe sikur turqit,qe jane seksi
avatar
gjinkalla.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  rebelisistemit prej 14.08.11 16:07

gjinkalla. shkruajti:bravo venera,ketu pajtohem,une shume i urrej muslimanet me mjekra qe sillen ketej nga qyteti im,fatkeqsisht ka shume,perse nuk behen te gjithe sikur turqit,qe jane seksi

EDHE UNE TE RRUAJTUR E KAM!
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

164


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  gjinkalla. prej 14.08.11 16:09

cncncncncn sa banala qe jeni ju muslimant e gjore
avatar
gjinkalla.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  rebelisistemit prej 14.08.11 16:14

gjinkalla. shkruajti:cncncncncn sa banala qe jeni ju muslimant e gjore

PSE U KEQKUPTOVE !? A SPO FLISJE PER MJEKREN?!

NGA TEME SERIOZE E KTHYET NE LLOGJE KAVAJE DHE ME PERFSHITE EDHE MUA NE VALLE.

JU TERHOQA DISA HERE VEREJTJEN PER TEMEN,POR JO JU PRAP ME THASHETHEME FEMRASH.

UFO MOS IK MOS ME LER VETEM NE MES TE FEMRAVE SE MA HOQEN TRURIN.
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

164


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varfėria

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi