Amoni

Shko poshtė

Amoni

Mesazh  aqqq prej 03.05.11 12:01

Amoni - Perėndia e lashtė e Lindjes sė Mesme


Ėshtė thėnė se egjiptianėt ishin tė parė qe binin pėrmbys para tij. Ata e dinin kėtė frymė te talentuar si te Amonit, edhe pse ai kishte emra tė tjerė duke pėrfshirė Amun, Amun-Ra dhe Amoni, zot i Diellit. Ai ishte portretizuar shpesh nė artin egjiptian si njė njeri me kokėn e njė zogu.

Unė besoj se ky shpirt dinak shkon edhe mė larg prapa nė histori. Lista e Mbreterve gjuha sumeriane, njė rekord tė diskutueshem tė tė gjithė krerėt e Tokės takim mbi 400.000 vjet, listat si zotat e pavdekshėm emra tė tillė si Enmeduranki, Annunaki, gjigantė, Nefiim, dhe Perėndi, tė gjithė na lidh njė histori e lashtė e njė vizite nga njė tė huaj garė tė quajtur Annunaki, qė disa besojnė se kanė qenė prindėrit e racės njerėzore nė kėtė planet.

Emri gjuha sumeriane Enmeduranki tė thotė "sundimtari mė tė cilit qe lidhur qielli dhe toka." Dhe Annunaki do tė thotė "Ai qė nga Qielli nė Tokė erdhi."

Mjaft interesante, perėndive kryesore tė pėrfshira Sumeriane Anu, Ninhaursag, Enlil, Enki dhe EA.

Njohim ngjashmėritė nė mes tė emrave Amon, Amun dhe Anu.

Kjo frymė e veēantė ka qenė i ndikuar kultura e Mesme Lindore, qė prej para kohės sė Abrahamit, dhe unė besoj se ai ėshtė ende atje, ngulitur thellė nė mendjen e arabe dhe ndoshta edhe ne popullit hebre.

Njė e keqe, dhe ndoshta portretizuar edhe nė vizatimet e artisteve tė lashtė duke treguar atė si njė kafshė e ēuditshme me njė bisht tė gjatė. Disa magjistar thane se Amoni u shfaq si njė ujk me bisht njė gjarpėr. Ata thanė se ai ndonjėherė ndryshon nė formėn e njė njeriu me kokė e njė korbi.
.

Vizatimet nuk e konfirmojn bishtin e Amonit, por kjo tregon njė pėrshkrim i hollėsishėm i fytyrėn e tij dhe dhėmbėt e qenit qė e dallojnė atė si askush tjetėr pos njė njeri-ujk. Mbi kokėn e tij ėshtė njė ēallmė Lindore, por ajo ėshtė e bėrė me gjarpėrinjtė e pėrdredhur. Njė nga gjarpėrinjtė ėshtė i varur poshtė pas shpatullėn e djathtė tė Amonit. Dhe shihet qartė pas Amon, nė tė majtė tė tij, ėshtė vija e harkuar e ēatis te njė xhamie myslimane.

Kjo frymė e lashtė ėshtė padyshim njė nga manipulatorėt, dhe ndoshta njė nga etėrit e miliarda njerėzve qė pėrbėjnė kulturėn e Lindjes sė Mesme. Mund tė jetė kjo edhe njė foto tė Annunakit?

Ēfarėdo origjinė ka , ai ėshtė, me tė vėrtetė, njė mashtrues i madh. Shikoni nė buzėqeshjen e vetėkėnaqur nė fytyrėn e tij.
avatar
aqqq

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi