Ben Laden ėshtė i vdekur!

Shko poshtė

Ben Laden ėshtė i vdekur!

Mesazh  Zattoo prej 02.05.11 13:57

Presidenit i SHBA-sė Barack Obama njoftoi nė njė intervistė televizive pėr vdekjen e Osama bin Laden-it.

Si mendoni ju ėshtė e vėrtetė kjo apo ėshtė vetėm vazhdimėsi e lojės?
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ben Laden ėshtė i vdekur!

Mesazh  gjilanasi prej 02.05.11 14:11

A thua kjo eshte e vertete?
Che Guevaren e vrane, e fotografuan dhe njerezit i derguan per te pare trupin per t'u bindur per te verteten.
Per Bin Ladenin nuk ka fotografi apo ndoshta ekziston nje e punuar me photoshop qe eshte vrare dhe se ai eshte varrosur shpejt e ne fshehtesi i hidhet trupi ne det duke mos lene gjurme fizike.
Tani lindin pyetje (dyshimet):A eshte vrare apo thjesht ka qene nje figure e krijuar per te terrorizuar boten???
Ne menyre te tille perseri ekziston frika se kjo vrasje s'eshte e vertete, por kerkohet qe te qetesohen njerezit.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ben Laden ėshtė i vdekur!

Mesazh  nitty prej 02.05.11 14:16

Si mendoni ju ėshtė e vėrtetė kjo apo ėshtė vetėm vazhdimėsi e lojės?

Kėtu nė Kosovė nuk ka terrorista qė tė mėrziten nga ky lajm dhe as Amerikan qė tė gėzohen aq shumė.

Sa i pėrket mendimit tim shpresoj tė ketė vdekur,sa mė shumė qė ka jetuar aq mė shumė ka ndotur fenė Islame,sa qė ende ka te tilla mentalitete qė Islamike janė terrorist.Ai nuk ka qenė Mysliman i vėrtet dhe nuk ka pėrfaqėsuar Islamin.

Diēka qė mė ka futur nė dyshime janė mediat tė cilat thonė ''trupin e tij e kanė varrosur nė ujė'',disa tė tjera ''forcat amerikan e ruajn kufomėn e tij''.
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ben Laden ėshtė i vdekur!

Mesazh  ILIRA prej 02.05.11 14:34

Do te duhej ta kapnin te gjalle perderisa e dinin vendndodhjen por jo ... dhe e varrosen ne det ....
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Bin Laden eshte i vdekur ??

Mesazh  King prej 02.05.11 15:49

Fotografia e Osama bin Ladenit tė shfaqur tė vdekur ka zgjuar dilema nėse ėshtė vėrtet trupi i tij. Nė bazė tė njė krahasimi tė bėrė nga portal kroat Index tė vetėm dy fotografive tė shfaqura nga televizioni pakistanez dhe njė fotografie tė arkivit, hetohen dallime.
Sipas Indexit, sytė janė qendra kryesore e fytyrės dhe njerėzit identifikohen menjėherė vizualisht nėpėrmjet tyre.

Nė kėtė rast bėhet fjalė pėr montazh, pohojnė ekspertėt, ngase sytė nė fotografinė e shfaqur janė retushuar. Mjekra nė montazh ėshtė kopjuar nga arkiva e fotografisė sė Bin Ladenin, qė shtyn tė dyshohet nė autencititetin e fotografisė dhe sė mund tė bėhet fjalė pėr fotografi tė montuar, qė po emetohen nė tėrė botėn.

Madje, edhe toni, kontrasti dhe ndriēimi i fotografisė sė arkivit pėrputhen me montazhin. Mendimi i ekspertėve, por edhe amatorėve nė retushim ėshtė se bėhet fjalė pėr njė person tė vrarė dhe masakruar, qė nuk ėshtė Osama bin Laden, por nė kėtė fotografi montohet mjekra e tij.
Po ashtu, sipas ekspertėve, kjo montazh ėshtė shumė lehtė tė bėhet nė Photoshop.

Per derisa nuk kemi ndonje fakt tjeter me origjinal si p.sh kufom e tij dyshymet qendrojn
avatar
King

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ben Laden ėshtė i vdekur!

Mesazh  FCB prej 02.05.11 16:56

Mjekrra i ėshtė berė montazh ksaj fotoje ..


avatar
FCB

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ben Laden ėshtė i vdekur!

Mesazh  Estilen prej 02.05.11 17:28


Osama Bin Laden ka vdekur shume vjete me pare.Kete e deklarojne shume personalitete nga bota.Kete e deklarom Benazir Buhto para vdekjes se saj .Shihni nje video qe bene fjale per vdekjen e tij shume vjete para.
Pėr ata qė nuk kanė njohuri nė gjuhėn angleze, nė videon e lartpėrmendur tregohet raporti pėr Afganistanin ku cituesi gabimisht thotė se OBAMA BIN LADEN po zgjerohet.
Kėtė tė fundit e korigjon presidenti aktual i SHBA-ve, Barack Obama, mirėpo si duket ėshtė zėrė nė grackė pasi qė nuk di se si ta arsyetojė cituesin e raportit, dhe belbėzon, Deri mė tani duket se kemi humbur me qėllimin e temės. Ky gabim "i thjeshtė" pėr disa, por disave ju dha drejtimi i duhur i hulumtimit.

Uebsajti zyrtar i FBI-sė ka vėrė nė dukje njė veēori tė BIN LADEN tė vėrtetė se BIN LADEN pėrdor dorėn e majtė, shikojeni kėtė foto:

si mendoni rastėsi ?

Por ju shikoni dhe videon mė poshtė:Nė videon qė sapo shikuam shumė qartė vėrehet ngjashmėria ndėrmjet Barack Obamas dhe Osama Bin Ladenit.
Edhe kjo ndoshta ju duket e pabesueshme, por a e dini se as binjakėt identik nuk ngjasojnė kaq shumė sa kėta tė "dy", apo thėnė mė mirė nga Ky.

Mėnyra mė e mirė e fshehjes sė njė krimineli ėshtė fshehja e tij aty ku askush nuk do ta besonte se ai do fshihej, nė qepallėt e syve tanė, ku e shohim si hero, por mos harroni se "sfida mė e madhe e djallit ėshtė qė tė ju bind se djalli nuk ekziston" , Osama dhe Obama jetojnė nė tė njejtin trup.
NDOSHTA RASTESI NDOSHTA JO

P.s Kisha edha nje video tjeter ku pershkruhej ne detaje ngjajshmeria ne mes Osama dhe Obama po fatkeqesisht administratort e www.youtube.com e kanė bllokuar qe te mos mund te shikohet prandaj edhe nuk munda ta publikoj.
avatar
King

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mashtrimi Bin Laden 2011 dhe ""11 shtatori i dyte"

Mesazh  rebelisistemit prej 13.05.11 19:52Pakistan e ke rradhen ti,xhaxha semi do te pushtoj se shpejti:


avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ben Laden ėshtė i vdekur!

Mesazh  Jon prej 13.05.11 20:10

Legjendat mbi Bin Ladenin

Miti i parė ka tė bėjė me besimin, se “ka qėnė CIA ajo qė ka shpikur e krijuar Bin Ladenin”. Ka qėnė regjizori Michael Moore ai qė ka thėnė menjėherė pas 11 shtatorit, se “ne e kemi krijuar pėrbindėshin e njohur me emrin Bin Laden. E dini se ēfarė shkolle tė terrorizmit ka ndjekur ai? Shkollėn e CIA-s”.

Nuk ėshtė kėshtu. Gjatė luftės sovjeto-afgane (nė vitet ’80), kur doli nė skenė Bin Ladeni pėr herė tė parė, SHBA-tė nuk kishin lidhje me arabėt afganė, apo me muxhahedinėt afganė. Kjo ėshtė njė gjė e dokumentuar dhe dėshmuar nga shumė drejtime.

Miti i dytė thotė: “Bin Ladeni na sulmoi neve ngaqė urrente lirinė tonė”. Interpreti i kėtij miti ėshtė ish-presidenti George W. Bush, i cili njė javė pas 11 shtatorit u shpreh, se “ata na urrejnė neve; ata urrejnė lirinė tonė fetare, lirinė tonė tė fjalės, lirinė tonė tė votės e lirinė tonė pėr tė mos qėnė dakord me njėri-tjetrin.” Nuk ka dyshim qė kjo optikė ėshtė shumė sipėrfaqėsore dhe e thjeshtėzuar, bash nė stilin e presidentit Bush.

Me fraza tė tilla mund tė bėhet propagandė, por nuk mund tė shkohet tek e vėrteta. Vetė Osama, nė tė gjithė deklaratat e qėndrimet e mbajtura, nuk para ka folur pėr vlerat e shoqėrisė amerikane, dhe nuk ka lėnė tė kuptohet se e ka me to ‘tėrbimin’.

Pėrkundrazi, e ka me politikėn e jashtme tė SHBA-ve nė Lindjen e Mesme. Politologu James L . Payne ka futur nė ‘scanner’ tė gjitha fjalimet e tij nė dhjetėvjeēarin 1994-2004, dhe ka arritur nė pėrfundimin se mbi 70% e pėrmbajtjes sė kėtyre fjalimeve ka patur tė bėjė me sulmet hebreo-amerikane kundėr popullsive myslimane.

Andej nga viti 2004, Bin Ladeni ėshtė shprehur nė pėrgjigje tė kėtij afermacioni tė Bushit: “Ėshtė krejt e kundėrta e asaj qė deklaron presidenti amerikan. Nuk na shqetėson liria e amerikanėve.

Tė ish pėr kėtė, do tė sulmonim edhe Suedinė”. Duhet besuar? Ndoshta jo 100%, por logjika se terrori i tij motivohej prej urrejtjes pėr vlerėn e lirisė amerikane ėshtė ca fluturake.

Miti i tretė na thotė, se “ideologjia e Al-Qaeda-s nuk ka tė bėjė fare me Islamin”. Ka qėnė po ish-presidenti Bush, qė ėshtė shprehur pas rrėzimit tė Kullave Binjake, se “Al-Qaeda ėshtė njė pervertim i Islamit”.

Mirėpo, pėrfaqėsuesit e pjesėtarėt e kėsaj organizate kanė patur vazhdimisht pretendimin se gjithēka ata bėjnė ėshtė nė mbrojtje tė Islamit autentik.

Dhe Bin Ladeni i ėshtė referuar mė se njėherė librit tė shenjtė tė myslimanėve pėr tė pėrligjur veprat e tij; i ėshtė referuar pasazhit kuranik qė thotė, se “me tė kaluar muajt e shenjtė dhe me tė kuptuar se ata [qė nuk ndjekin islamin dhe qė nuk konvertohen nė islam] refuzojnė tė bėjnė paqe, ju mund t’i vrisni, t’i ndėshkoni e tė pėrballeni sa herė qė ndesheni me ta.

Nėse ata kapen nga pendesa, ndėrrojnė mendje, zėnė tė bėjnė lutjet tona, e zėnė tė japin lėmoshėn e detyrueshme, atėherė lėrini tė shkojnė nė punėt e tyre”

Pėrveē kėsaj, nuk ka dyshim qė ky pasazh ėshtė dekontekstualizuar, dhe ėshtė fjala pėr njė lexim selektiv tė Kuranit. Pėr besimtarėt e thjeshtė, megjithatė, mjafton shpesh fakti, qė kjo frazė ėshtė nė Kuran; dhe Kurani nuk ėshtė njė libėr dosido; ai libėr ėshtė fjala e Zotit.

Miti i katėrt ngrihet mbi pretendimin, se “truri i vėrtetė i Al-Qaeda-s nuk ka qėnė Bin Ladeni, por Ayman al-Zawahiri”. Ky i fundit, njė doktor egjyptian, ka qėnė gjithė kohėn i dyti nė rangjet e kėsaj organizate; por ėshtė besuar si i pari de facto.

Mund tė ketė qėnė e vėrtetė deri nė njė farė momenti, por Bin Ladeni u njoh si leader me tė bėrė vėzhgimin, sipas tė cilit “armiku ynė nuk janė regjimet e korruptuara tė Lindjes sė Mesme, por Shtetet e Bashkuara tė Amerikės”.

Kėtė gjė, sipas dėshmisė sė njė militanti islamik libian (Noman Benotman), Bin Ladeni ia ka shprehur nė sy edhe vetė al-Zawahiri-t. “Mos shiko armikun e afėrt”, e ka porositur egjyptianin e kapur nga obsesioni pėr tė rrėzuar regjimin e Mubarakut, “por shiko amerikanėt; kėta janė armiqtė e mėdhenj”.

Pėrveē kėsaj, dihet tanimė qė Bin Ladeni e ka lėnė tė painformuar zėvendėsin e tij mbi aksionet e bujshme terroriste; madje, edhe planin e 11 shtatorit ia ka mbajtur fshehur pėr vite me radhė.

Miti i pestė ėshtė njė mit taze; ka tė bėjė me vdekjen e Bin Ladenit. Dhe sipas kėtij miti, “vdekja e Bin Ladenit ėshtė e rėndėsishme nė pikėpamje simbolike, por kur vjen puna tek lufta reale kundėr terrorizmit nuk ka ndonjė rėndėsi kushedi se ēfarė”.

Nė fakt, kush ka lexuar gazetat e ditėve tė fundit, nuk mund tė mos e ketė lexuar kėtė pohim tė bėrė nga pothuaj tė gjithė, politikanė, diplomatė, ushtarakė, columnistė, etj.

Nuk ėshtė se nuk ka asgjė tė vėrtetė nė kėtė qė thuhet, por nuk duhet tė na dalė nga mendja se Al-Qaeda ėshtė krijim i Bin Laden-it, dhe se 11 shtatori ishte bėmė ekskluzive e tij. Pėrveē kėsaj, formula e betimit gjatė rekrutimit ngrihej mbi njė besnikėri ndaj Bin Ladenit, e jo ndaj organizatės.

Mė nė fund, Bin Ladeni ka qėnė njė nga njerėzit mė influentė tė botės gjatė dy dekadave tė fundit.

Ai kish njė karizmė e staturė tė jashtėzakonshme, dhe ndodh gjithnjė me tė gjithė leader-tė e kėtyre pėrmasave, qė vdekja e dėmton kauzėn. Kėshtu do ndodhė dhe kėtė herė.

Peter Bergen
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ben Laden ėshtė i vdekur!

Mesazh  Odin prej 09.06.11 20:37

Populli amerikan kurre nuk do te pranonte se Bin Laden ka vdekur ndryshe por vetem nga ata.
Prandaj qeveria e SHBA-se kishte nevojėe pas orkestrimit tė 11 shtatorit, te bej edhe orkestrimin e vdekjen se armikut nr 1 kur ky ka disa vite qė ka vdekur.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ben Laden ėshtė i vdekur!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi