Shpjegimi i endrres suaj - 3

Faqja 11 e 94 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 52 ... 94  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 15.05.11 21:21

VLB shkruajti:pershendetej te gjithve...e kam nje pytje per nje enderr qe kam pa..esht pak e quditshme, por jam bere marak..kam pa enderr tu e mjell nje lop..ajo vike vet u shtrike ne banesen time e mandej un me mjell..niher dikush me msojke..tani un vet e bajsha..kum ndegju se lopa nuk esht shej e mir..me te vertet..ni shoqe e imja ka pas ba tu e pre nje lop..dhe i ka dal lajm shumi keq..ju lutem per pergjigje..me nderime vlb

Mjelja e lopės paraqet mundėsitė e mėdha, kėmbėnguljen dhe vullnetin tuaj pėr tė arritur ta realizoni njė ēėshtje. Mjelja e lopės poashtu paraqet edhe pėrdorimin e njė personi pėr ēėshtjet personale.

Elizza

1083


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 15.05.11 21:39

Albanna shkruajti:Eliz e nderuar,prap une si gjithmone duke kerkuar nga ti spjegim te enderrave.
Kam par ne enderr sikur une me 3 miket e mia me te mira shkuam ne nje ndertese te madhe e cila ishte ndertuar ne mes te nje deti,dhe deshironim te kalonim nje nate shoqerore aty.. une u futa ne uje per te notuar dhe valet filluan me te shpejte te me dergonin ne anen e djathte ndersa une notoja te mos shkoja ne ate pjese sepse kishte ne uje tela te rrymes dhe frigohesha..pastaj dola nga detii dhe shikova sikur me kishin ardhur mestraucionet por une vetem sa i kisha perfunduar,dhe i thaash vetes qfare po ndodh une vetem sa i perfundova. Pastaj i ndergova djalit qe e doja i dergova 1 sms i thash : ku je ,kur do te me ftosh per kafe ?? ai ma ktheu kur te jame ne qytetin tend do te te ftoj,por nuk kaloi as nje minut dhe une e pash ate person me nje shok te vetin , dhe ai u be kishe nuk me shihte ,une u deshperova shume por nuk qaja,ndersa trupi im u lig ... pastaj 1 mik i ti u ndal me tha diqka por nuk e kuptova se qka me thaa.. dhe une i thash mikeve : qfare ka aj pse nuk me flet,pasi ka kerkuar te me kete shoqe pse nuk me foli si shoqe por u be kinse nuk me sheh aspak..
KJO ESHTE ENDERRA QE KAM PARE, SHPRESOJ TE KEM PERGJIGJJE NGA TI.

TE FALENDEROJ SHUM PER KOHEN QE PO NA E KUSHTON DUKE BERE KOMENTIMIN E ENDERRAVE TONA..

Ndėrtesa nė ujė, deti, notimi paraqet aspektet e nėnvetėdijshme dhe emocionale. Ju mund tė jeni duke kėrkuar njė lloj mbėshtetje emocionale, por si duket e kėrkoni dikund ku nuk e gjeni. Telat e rrymės pėrfaqėsojnė rrjedhėn e energjisė, stresin dhe tensionin. Ju keni nevojė tė ruani dhe tė shfrytėzoni energjinė tuaj, Duhet tė gjallėroheni Mesazhet qė dėrgoni me djalin janė sinjale nga nėnvetėdija, ai vie nė qytetin tuaj, por ėshtė indiferent, ju po pėrpiqeni t'i fshehni shqetsimet tuaja tė vėrteta nė vend se ta kuptoni burimin e tyre e t'i eleminoni. Menstruacionet mund tė tregojnė njė situatė tė papritur, lirimin nga tensioni dhe shqetėsimet, si dhe fundin e kohėve te vėshtira.

Elizza

1083


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 15.05.11 21:49

mehanja shkruajti:kam par une ne enderr nje gur te bukur dhe deshiroja qe ti pleconte te gjthat deshirat por thash deshiroj ca puma oregjinale spo bien ato nga qiell ne tok por nje shoqe e imja e gjuajti at gurin ne tok e hodhi por mondova ta gjej por se gjeta askund por aty me ka dalur gjumi

Ju duhet t'i shikoni gjėrat nga njė kėndvėshtrim mė i ndryshėm. Nuk mund tė prisni qė gjėrat tė zgjidhen plotėsisht vetė dhe kėrkesat tuaja mund tė mos plotėsohen. Humbja e gurit qė t'i plotėsonte dėshirat tregon se diēka po shkon gabim e ju ende nuk e keni kuptuar. Endrra mund tė jetė njė sinjal qė ju ta riorganizoni jetėn tuaj. Humbja e diēkaje shpesh ka tė bėj me ndryshimet, humbje tė mundėsive ose harrim tė aspekteve tė vetes. Endrra pėrfundon duke kėrkuar gurin qė e thekson nevojėn pėr ta plotsuar jetėn tuaj me atė qė tė mungon.

Elizza

1083


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 15.05.11 21:56

ajnur shkruajti: gjyshja ime ka kohe qe ka vdekur por e kam pa ne ender gjyshen duke pir jogurt dhe trupin e kishte me fluska te bardha?
Gjyshja e vdekur simbolizon fundin e mėrzisė, tė vėshtirėsisė si edhe njė fillim tė ri. Tė qėndruarit me tė paraqet lehtėsi, mbrojtje, dashuri pa kushte dhe respekt. Nė pėrgjithėsi, ėndrra paralajmėron fat dhe begati ose edhe jetėgjatėsi. Pirja e jogurtit tregon se ju duhet tė mėsoni sjelljen e pėrshtatshme nė rrethana dhe situata tė ndryshme nė tė cilat e gjeni veten.

Elizza

1083


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 15.05.11 22:09

armiri shkruajti:Nje nate pashe ne enderr sikur po ndiqja disa zogj per ti kapur.Mundohesha shume deri sa e kapa njerin.Po ne te njejtin vend ku kapa zogun pashe edhe nje hardhi me rrush te zi qe ishte pjekur dhe fillova ta ha.Po ne te njejtin oborr pashe edhe nje fuci plot me rrush,dhe lengu i rrushit ishte derdhur ne toke dhe e kishte bere ate pjese te vendit me ngjyre te kuqe.Dua te theksoj se zogjte ishin si nga ata te thjeshtit qe fluturojne dhe ne i quajme zogj mali.

Zogjtė tregonjė qėllimet tuaja, aspiratat dhe shpresat. Zogjtė e malit paraqesin dinjitetin e brendshėm. Kurrė mos e nėnvlersoni diēka qė nė dukje ėshtė e vogėl dhe e dobėt. Hardhia e rrushit dhe ngrėnia e tij, paraqesin mendimet, idetė, ambiciet tuaja, ndjenja e mirėqenies, pasuri dhe sukses. Nė anėn tjetėr rrushi paraqet edhe sakrificė dhe pavdekėsi. Diēka do tė pėrfundojė me sukses, ju do tė shpėrbleheni pėr punėn e vėshtirė dhe realizimin e njė dėshire nė pėrpjestim me sasinė e rrushit qė keni ngrėnė dhe numrin e zogjėve qė keni zėnė..

Elizza

1083


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 15.05.11 22:23

Dard shkruajti:kam pare enderr sikur e kisha ne dor djalin e vajzes te dajes, ai eshte 1 vjeq dhe me iku nga duart e pash me sy te mi duke e shkelur vetura por nuk shkoja ti ndihmoja , vetura i kaloj mbi trup dhe kur ju afrova ishte i vdekur por provoja ta ringjallja prap dhe ja arrita,u ringjall dhe e shtrengoja shum dhe qaja, ( qdo te thote kjo enderr ju lutem ma spjegoni Kaloni mire)

Endrrat me fėmijė zakonisht lidhen me ide tė reja, plane, projekte tė reja, tė cilat janė nė zhvillim e sipėr. Poashtu njė fėmijė paraqet edhe aspekte tė vetes, si pafajsinė, thjeshtėsinė, qėndrimin e lumtur dhe pastėrtinė. Fėmija tė cilin e shkel vetura pėrfaqėson njė mundėsi apo njė aspekt tė cilėn e lini anash dhe lejoni t'iu humbet. Ringjallja e fėmijės tregon se ju duhet tė merreni seriozisht me ēėshtjet e juaja sepse po e rifitoni njė shansė tė dytė pėr t'i pėrmirėsuar dhe bėrė ndryshe ato.

Elizza

"Komplimenti mė i madh ėshtė tė tė quajnė Qenie Njerezore"

1083


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 15.05.11 22:24

klotiii shkruajti:pershendetje : Un kam pare nje anderr qe dojsha ne jeten normal me ble babi im ni vetur te mir kur ne anderr e kam par kishe babi im e blejti ate vetur dhe un isha shum i gezuar dhe shotitshim me te bashk .mfal qfare kuptimi ka kjoo .Kalo mir nga un .


Dėshira jote e madhe ėshtė bartur edhe nė nėnvetėdije. Mund tė jetė edhe pėrgėzim pėr realizimin e saj.

Elizza

"Komplimenti mė i madh ėshtė tė tė quajnė Qenie Njerezore"

1083


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tung

Mesazh  catchme prej 16.05.11 10:25

Ju lutem me ndihmoni me shpjegimin e kesaj endrre. Me ka lene nje shije jo te mire!

Isha vete ne shtepi. Ishte nate! Do bija te flija, po kisha shume frike nga dicka dhe se kuptoja se c'ishte tamam. Mbylla me celes porten kryesore dhe pastaj fillova t'i mbyllja me celes te gjitha dyert e brendshme, nje per nje. Rashe te flija ne enderr, por pa me zene gjumi tamam u zgjova dhe pashe qe te gjithe dyerte ishin hapur. Me sakte ishin shkallmuar nga nje autobuz qe kalonte ne mes te dyereve. U afrova te nje dere dhe pashe drynin (deadlock) te hapur (pavarsisht se kur i kyca dyert nuk pashe t'i kycja me dryn).

Ju lutem me jepni nje shpjegim. Flm.

catchme

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  catchme prej 16.05.11 11:29

catchme shkruajti:Ju lutem me ndihmoni me shpjegimin e kesaj endrre. Me ka lene nje shije jo te mire!

Isha vete ne shtepi. Ishte nate! Do bija te flija, po kisha shume frike nga dicka dhe se kuptoja se c'ishte tamam. Mbylla me celes porten kryesore dhe pastaj fillova t'i mbyllja me celes te gjitha dyert e brendshme, nje per nje. Rashe te flija ne enderr, por pa me zene gjumi tamam u zgjova dhe pashe qe te gjithe dyerte ishin hapur. Me sakte ishin shkallmuar nga nje autobuz qe kalonte ne mes te dyereve. U afrova te nje dere dhe pashe drynin (deadlock) te hapur (pavarsisht se kur i kyca dyert nuk pashe t'i kycja me dryn).

Ju lutem me jepni nje shpjegim. Flm.

Me falni por tani m'u kujtua endrra e plote. Eshte nje enderr e gjate, po frikohem te mos i di kuptimin, prandaj do ju lutesha te keni durimin ta lexoni dhe te me replikoni nje pergjigje. Ju lutem shume.

Ishte nate. Po ecnim bashke me nje shoqe pa nje destinacion. Toka ku shkelnim ishte e thare dhe e plasaritur. Papritur ajo ndalon ne nje ndertese nje-kateshe me mure me suva te rene. U fut brenda dhe la deren hapur. Une prisja jashte po nderkohe nga dera e hapur shikoja se c'behej. Brenda ishe nje plake e shkurter, e veshur me te zeza me nje fytyre te zbehte; shume te bardhe. Brenda kishte shume mjete per te praktikuar magjine e zeze. Plaka me pa mua dhe doli jashte. Me ftoi te futesha brenda. Une e refuzova dhe i thashe nuk dua; nuk jam e interesuar te shikoj asgje. Ajo me tha "Po hajde, vetem palmen e dores te te shikoj." Dhe keshtu u futa brenda bashke me te. Nderkohe qe plaka po punonte me shoqen time, une rrija ne kembe dhe po shikoja perreth. Papritur ndertesa po lekundej (sikur po binte nje termet i forte), muret po caheshin dhe ato te dyja (plaka dhe shoqja) silleshin sikur asgje s'po ndodhte.
Une dola me vrap pa pershendetur asnjeren nga te dyja.

Kam shkuar ne nje dyqan hekurpunues dhe i kerkova punonjesit te me punonte nje pale dorashka, pavarsisht se se kuptoja as vete se si hekurpunuesit mund te punonin dorashka. Ai me dha nje send te vogel pa nje forme te qarte ne ngjyre te kalter. E kuptova qe ajo nuk ishte dorashke po gjithesesi e mora me vete.

Dola jashte dhe u nisa per ne shtepi. Mbrapa pashe qe me ndiqte plaka me te zeza. Fillova te vrapja qe te arrija sa me shpejt.

Kur arrita ne shtepi pashe qe s'kishte asnje njeri te familjes brenda. Do bija te flija, po kisha shume frike nga plaka me te zeza. Mbylla me celes porten kryesore dhe pastaj fillova t'i mbyllja me celes te gjitha dyert e brendshme, nje per nje. Rashe te flija ne enderr, por pa me zene gjumi tamam u zgjova dhe pashe qe te gjithe dyerte ishin hapur. Me sakte ishin shkallmuar nga nje autobuz i bardhe qe kalonte ne mes te dyereve. Ambjeti perreth nuk ishte me shtepia ime, po nje toke e thare (dyert kishin ngelur po aty). U afrova te nje dere dhe pashe drynin (deadlock) te hapur (pavarsisht se kur i kyca dyert nuk pashe t'i kycja me dryn). Dryni ishte ne ngjyre te kalter, tamam si ai sendi i vogel qe me dha hekurpunuesi. Vecse ne disa pjese boja i kishte dale nga ndryshku.

Fillova te eci e tmerruar dhe arrita te shtepia e gjyshit ne fshat (ku tashme nuk jeton me njeri prej vitesh). Brenda me priste vetem mami. Papritur vjen nje femije afersisht 5vjacar, i veshur me me zeza, i bardhe (i zbehte) ne fytyre. Hyn direkt ne dhome dhe me qendron perballe, me shikon ne sy dhe iken pa thene asnje fjale, pa bere asnje veprim. Pashe mamin ne sy dhe i thashe e ka derguar ajo (per plaken). Pas femijes hyn plaka me nje kusi te zeze ne dore. I dhashe dil jashte, nuk dua te di asgje, nuk dua asgje nga ti, dil jashte. Po ajo sillej shume indiferente dhe nuk donte te dinte se c'i thosha. Brenda ne kusi kishte uje te paster. E vendosi kusine ne toke dhe uji filloi te krijonte nje vorbull dhe derdhej ne toke ne kembet e mia (po cuditerisht ne toke nuk dukej uje, po qumesht i bardhe). Kusia nuk kishte aq uje, sa qumesht derdhej ne toke dhe aty kupova se uji (apo qumeshti) vetem shtohej. U ula ne gjume dhe fillova ta mbidhja qumeshtin me duar dhe aty vura re se qumeshti ishte i perzier me kokrra misri te verdha dyll. Nga dyshemeja e hidhja qumeshtin me miser ne nje ene dhe e nxirrja jashte, dhe bera kete derisa e nxorra te gjithe qumeshtin me miser jashte. U ngrita ne kembe, ngrita koken dhe pashe qe plaka nuk ishte me aty. Mami kishte lare dysheme me uje te paster, aq sa drrasat e dyshemese shkelqenin. "Iku" me tha mami. Megjithese plaka kishte ikur, pashe qe kishte lene nje pjate te bardhe ku kishte pak qumesht. Doja ta zhdukja dhe ate. Dhe ne ate moment u kujtova se kisha ne sirtar nje varse kryqi (rruazare) me te njejten ngjyre si ai sendi qe me dha hekurpunuesi dhe si dryni. (Kete varse e kam vertet dhe e kam blere ne kishen e Lacit, ka ngjyre te kalter, si sendi dhe dryni.) E mora varsen dhe e vura perballe pjates. Qumeshti filloi te zjente derisa u tha i teri dhe ngeli vetem pak mbetje e thate. E mora pjaten dhe e theva ne toke. Ne ate moment hapa syte.

Flm per durim.

catchme

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  ana2 prej 16.05.11 22:11

Pershendetje Eliza flm shum per pergjigjen qe me ke dhan me te vertet jan te qelluara pergjigjet qe jep...
Prape kam pare nje enderr te ngjajshme me te njejtin person dhe ky person ne realitet me pelqen shum por nuk jemi ne lidhje...ne enderr sikur ecnim bashk dore per dore per nje qast sikur u shfaq nje penges dhe u ndam rruges amo prap u kapem dor per dore dhe pastaj sikur gjendeshim ne nje ndertes dhe ngjiteshim shkalleve se bashku e ne duar mbanim disa letra te tij diqka me duket ishin literature apo dokumente te fakultetit(ne realitet ai gjindet ne fk kurse un do regjistrohem vitin qe vjen),dhe pastaj duke u ngjitur shkallve me puthi sikur te ishim te dashur dhe ashtu vazhdonim te ngjiteshim shkallve...

ana2

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 11 e 94 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 52 ... 94  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi