Shpjegimi i endrres suaj - 3

Faqja 2 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  klotiii prej 10.05.11 1:19

pershendetje : Un kam pare nje anderr qe dojsha ne jeten normal me ble babi im ni vetur te mir kur ne anderr e kam par kishe babi im e blejti ate vetur dhe un isha shum i gezuar dhe shotitshim me te bashk .mfal qfare kuptimi ka kjoo .Kalo mir nga un .


klotiii

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh elizaa

Mesazh  ajnur prej 10.05.11 22:57

gjyshja ime ka kohe qe ka vdekur por e kam pa ne ender gjyshen duke pir jogurt dhe trupin e kishte me fluska te bardha?

ajnur

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Armiri prej 13.05.11 11:16

Nje nate pashe ne enderr sikur po ndiqja disa zogj per ti kapur.Mundohesha shume deri sa e kapa njerin.Po ne te njejtin vend ku kapa zogun pashe edhe nje hardhi me rrush te zi qe ishte pjekur dhe fillova ta ha.Po ne te njejtin oborr pashe edhe nje fuci plot me rrush,dhe lengu i rrushit ishte derdhur ne toke dhe e kishte bere ate pjese te vendit me ngjyre te kuqe.Dua te theksoj se zogjte ishin si nga ata te thjeshtit qe fluturojne dhe ne i quajme zogj mali.

Armiri

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

TUNG

Mesazh  Dard prej 14.05.11 19:53

kam pare enderr sikur e kisha ne dor djalin e vajzes te dajes, ai eshte 1 vjeq dhe me iku nga duart e pash me sy te mi duke e shkelur vetura por nuk shkoja ti ndihmoja , vetura i kaloj mbi trup dhe kur ju afrova ishte i vdekur por provoja ta ringjallja prap dhe ja arrita,u ringjall dhe e shtrengoja shum dhe qaja, ( qdo te thote kjo enderr ju lutem ma spjegoni Kaloni mire)

Dard

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 15.05.11 21:21

VLB shkruajti:pershendetej te gjithve...e kam nje pytje per nje enderr qe kam pa..esht pak e quditshme, por jam bere marak..kam pa enderr tu e mjell nje lop..ajo vike vet u shtrike ne banesen time e mandej un me mjell..niher dikush me msojke..tani un vet e bajsha..kum ndegju se lopa nuk esht shej e mir..me te vertet..ni shoqe e imja ka pas ba tu e pre nje lop..dhe i ka dal lajm shumi keq..ju lutem per pergjigje..me nderime vlb

Mjelja e lopės paraqet mundėsitė e mėdha, kėmbėnguljen dhe vullnetin tuaj pėr tė arritur ta realizoni njė ēėshtje. Mjelja e lopės poashtu paraqet edhe pėrdorimin e njė personi pėr ēėshtjet personale.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 15.05.11 21:39

Albanna shkruajti:Eliz e nderuar,prap une si gjithmone duke kerkuar nga ti spjegim te enderrave.
Kam par ne enderr sikur une me 3 miket e mia me te mira shkuam ne nje ndertese te madhe e cila ishte ndertuar ne mes te nje deti,dhe deshironim te kalonim nje nate shoqerore aty.. une u futa ne uje per te notuar dhe valet filluan me te shpejte te me dergonin ne anen e djathte ndersa une notoja te mos shkoja ne ate pjese sepse kishte ne uje tela te rrymes dhe frigohesha..pastaj dola nga detii dhe shikova sikur me kishin ardhur mestraucionet por une vetem sa i kisha perfunduar,dhe i thaash vetes qfare po ndodh une vetem sa i perfundova. Pastaj i ndergova djalit qe e doja i dergova 1 sms i thash : ku je ,kur do te me ftosh per kafe ?? ai ma ktheu kur te jame ne qytetin tend do te te ftoj,por nuk kaloi as nje minut dhe une e pash ate person me nje shok te vetin , dhe ai u be kishe nuk me shihte ,une u deshperova shume por nuk qaja,ndersa trupi im u lig ... pastaj 1 mik i ti u ndal me tha diqka por nuk e kuptova se qka me thaa.. dhe une i thash mikeve : qfare ka aj pse nuk me flet,pasi ka kerkuar te me kete shoqe pse nuk me foli si shoqe por u be kinse nuk me sheh aspak..
KJO ESHTE ENDERRA QE KAM PARE, SHPRESOJ TE KEM PERGJIGJJE NGA TI.

TE FALENDEROJ SHUM PER KOHEN QE PO NA E KUSHTON DUKE BERE KOMENTIMIN E ENDERRAVE TONA..

Ndėrtesa nė ujė, deti, notimi paraqet aspektet e nėnvetėdijshme dhe emocionale. Ju mund tė jeni duke kėrkuar njė lloj mbėshtetje emocionale, por si duket e kėrkoni dikund ku nuk e gjeni. Telat e rrymės pėrfaqėsojnė rrjedhėn e energjisė, stresin dhe tensionin. Ju keni nevojė tė ruani dhe tė shfrytėzoni energjinė tuaj, Duhet tė gjallėroheni Mesazhet qė dėrgoni me djalin janė sinjale nga nėnvetėdija, ai vie nė qytetin tuaj, por ėshtė indiferent, ju po pėrpiqeni t'i fshehni shqetsimet tuaja tė vėrteta nė vend se ta kuptoni burimin e tyre e t'i eleminoni. Menstruacionet mund tė tregojnė njė situatė tė papritur, lirimin nga tensioni dhe shqetėsimet, si dhe fundin e kohėve te vėshtira.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 15.05.11 21:49

mehanja shkruajti:kam par une ne enderr nje gur te bukur dhe deshiroja qe ti pleconte te gjthat deshirat por thash deshiroj ca puma oregjinale spo bien ato nga qiell ne tok por nje shoqe e imja e gjuajti at gurin ne tok e hodhi por mondova ta gjej por se gjeta askund por aty me ka dalur gjumi

Ju duhet t'i shikoni gjėrat nga njė kėndvėshtrim mė i ndryshėm. Nuk mund tė prisni qė gjėrat tė zgjidhen plotėsisht vetė dhe kėrkesat tuaja mund tė mos plotėsohen. Humbja e gurit qė t'i plotėsonte dėshirat tregon se diēka po shkon gabim e ju ende nuk e keni kuptuar. Endrra mund tė jetė njė sinjal qė ju ta riorganizoni jetėn tuaj. Humbja e diēkaje shpesh ka tė bėj me ndryshimet, humbje tė mundėsive ose harrim tė aspekteve tė vetes. Endrra pėrfundon duke kėrkuar gurin qė e thekson nevojėn pėr ta plotsuar jetėn tuaj me atė qė tė mungon.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 15.05.11 21:56

ajnur shkruajti: gjyshja ime ka kohe qe ka vdekur por e kam pa ne ender gjyshen duke pir jogurt dhe trupin e kishte me fluska te bardha?
Gjyshja e vdekur simbolizon fundin e mėrzisė, tė vėshtirėsisė si edhe njė fillim tė ri. Tė qėndruarit me tė paraqet lehtėsi, mbrojtje, dashuri pa kushte dhe respekt. Nė pėrgjithėsi, ėndrra paralajmėron fat dhe begati ose edhe jetėgjatėsi. Pirja e jogurtit tregon se ju duhet tė mėsoni sjelljen e pėrshtatshme nė rrethana dhe situata tė ndryshme nė tė cilat e gjeni veten.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 15.05.11 22:09

armiri shkruajti:Nje nate pashe ne enderr sikur po ndiqja disa zogj per ti kapur.Mundohesha shume deri sa e kapa njerin.Po ne te njejtin vend ku kapa zogun pashe edhe nje hardhi me rrush te zi qe ishte pjekur dhe fillova ta ha.Po ne te njejtin oborr pashe edhe nje fuci plot me rrush,dhe lengu i rrushit ishte derdhur ne toke dhe e kishte bere ate pjese te vendit me ngjyre te kuqe.Dua te theksoj se zogjte ishin si nga ata te thjeshtit qe fluturojne dhe ne i quajme zogj mali.

Zogjtė tregonjė qėllimet tuaja, aspiratat dhe shpresat. Zogjtė e malit paraqesin dinjitetin e brendshėm. Kurrė mos e nėnvlersoni diēka qė nė dukje ėshtė e vogėl dhe e dobėt. Hardhia e rrushit dhe ngrėnia e tij, paraqesin mendimet, idetė, ambiciet tuaja, ndjenja e mirėqenies, pasuri dhe sukses. Nė anėn tjetėr rrushi paraqet edhe sakrificė dhe pavdekėsi. Diēka do tė pėrfundojė me sukses, ju do tė shpėrbleheni pėr punėn e vėshtirė dhe realizimin e njė dėshire nė pėrpjestim me sasinė e rrushit qė keni ngrėnė dhe numrin e zogjėve qė keni zėnė..

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 15.05.11 22:23

Dard shkruajti:kam pare enderr sikur e kisha ne dor djalin e vajzes te dajes, ai eshte 1 vjeq dhe me iku nga duart e pash me sy te mi duke e shkelur vetura por nuk shkoja ti ndihmoja , vetura i kaloj mbi trup dhe kur ju afrova ishte i vdekur por provoja ta ringjallja prap dhe ja arrita,u ringjall dhe e shtrengoja shum dhe qaja, ( qdo te thote kjo enderr ju lutem ma spjegoni Kaloni mire)

Endrrat me fėmijė zakonisht lidhen me ide tė reja, plane, projekte tė reja, tė cilat janė nė zhvillim e sipėr. Poashtu njė fėmijė paraqet edhe aspekte tė vetes, si pafajsinė, thjeshtėsinė, qėndrimin e lumtur dhe pastėrtinė. Fėmija tė cilin e shkel vetura pėrfaqėson njė mundėsi apo njė aspekt tė cilėn e lini anash dhe lejoni t'iu humbet. Ringjallja e fėmijės tregon se ju duhet tė merreni seriozisht me ēėshtjet e juaja sepse po e rifitoni njė shansė tė dytė pėr t'i pėrmirėsuar dhe bėrė ndryshe ato.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 15.05.11 22:24

klotiii shkruajti:pershendetje : Un kam pare nje anderr qe dojsha ne jeten normal me ble babi im ni vetur te mir kur ne anderr e kam par kishe babi im e blejti ate vetur dhe un isha shum i gezuar dhe shotitshim me te bashk .mfal qfare kuptimi ka kjoo .Kalo mir nga un .


Dėshira jote e madhe ėshtė bartur edhe nė nėnvetėdije. Mund tė jetė edhe pėrgėzim pėr realizimin e saj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tung

Mesazh  catchme prej 16.05.11 10:25

Ju lutem me ndihmoni me shpjegimin e kesaj endrre. Me ka lene nje shije jo te mire!

Isha vete ne shtepi. Ishte nate! Do bija te flija, po kisha shume frike nga dicka dhe se kuptoja se c'ishte tamam. Mbylla me celes porten kryesore dhe pastaj fillova t'i mbyllja me celes te gjitha dyert e brendshme, nje per nje. Rashe te flija ne enderr, por pa me zene gjumi tamam u zgjova dhe pashe qe te gjithe dyerte ishin hapur. Me sakte ishin shkallmuar nga nje autobuz qe kalonte ne mes te dyereve. U afrova te nje dere dhe pashe drynin (deadlock) te hapur (pavarsisht se kur i kyca dyert nuk pashe t'i kycja me dryn).

Ju lutem me jepni nje shpjegim. Flm.
avatar
catchme

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  catchme prej 16.05.11 11:29

catchme shkruajti:Ju lutem me ndihmoni me shpjegimin e kesaj endrre. Me ka lene nje shije jo te mire!

Isha vete ne shtepi. Ishte nate! Do bija te flija, po kisha shume frike nga dicka dhe se kuptoja se c'ishte tamam. Mbylla me celes porten kryesore dhe pastaj fillova t'i mbyllja me celes te gjitha dyert e brendshme, nje per nje. Rashe te flija ne enderr, por pa me zene gjumi tamam u zgjova dhe pashe qe te gjithe dyerte ishin hapur. Me sakte ishin shkallmuar nga nje autobuz qe kalonte ne mes te dyereve. U afrova te nje dere dhe pashe drynin (deadlock) te hapur (pavarsisht se kur i kyca dyert nuk pashe t'i kycja me dryn).

Ju lutem me jepni nje shpjegim. Flm.

Me falni por tani m'u kujtua endrra e plote. Eshte nje enderr e gjate, po frikohem te mos i di kuptimin, prandaj do ju lutesha te keni durimin ta lexoni dhe te me replikoni nje pergjigje. Ju lutem shume.

Ishte nate. Po ecnim bashke me nje shoqe pa nje destinacion. Toka ku shkelnim ishte e thare dhe e plasaritur. Papritur ajo ndalon ne nje ndertese nje-kateshe me mure me suva te rene. U fut brenda dhe la deren hapur. Une prisja jashte po nderkohe nga dera e hapur shikoja se c'behej. Brenda ishe nje plake e shkurter, e veshur me te zeza me nje fytyre te zbehte; shume te bardhe. Brenda kishte shume mjete per te praktikuar magjine e zeze. Plaka me pa mua dhe doli jashte. Me ftoi te futesha brenda. Une e refuzova dhe i thashe nuk dua; nuk jam e interesuar te shikoj asgje. Ajo me tha "Po hajde, vetem palmen e dores te te shikoj." Dhe keshtu u futa brenda bashke me te. Nderkohe qe plaka po punonte me shoqen time, une rrija ne kembe dhe po shikoja perreth. Papritur ndertesa po lekundej (sikur po binte nje termet i forte), muret po caheshin dhe ato te dyja (plaka dhe shoqja) silleshin sikur asgje s'po ndodhte.
Une dola me vrap pa pershendetur asnjeren nga te dyja.

Kam shkuar ne nje dyqan hekurpunues dhe i kerkova punonjesit te me punonte nje pale dorashka, pavarsisht se se kuptoja as vete se si hekurpunuesit mund te punonin dorashka. Ai me dha nje send te vogel pa nje forme te qarte ne ngjyre te kalter. E kuptova qe ajo nuk ishte dorashke po gjithesesi e mora me vete.

Dola jashte dhe u nisa per ne shtepi. Mbrapa pashe qe me ndiqte plaka me te zeza. Fillova te vrapja qe te arrija sa me shpejt.

Kur arrita ne shtepi pashe qe s'kishte asnje njeri te familjes brenda. Do bija te flija, po kisha shume frike nga plaka me te zeza. Mbylla me celes porten kryesore dhe pastaj fillova t'i mbyllja me celes te gjitha dyert e brendshme, nje per nje. Rashe te flija ne enderr, por pa me zene gjumi tamam u zgjova dhe pashe qe te gjithe dyerte ishin hapur. Me sakte ishin shkallmuar nga nje autobuz i bardhe qe kalonte ne mes te dyereve. Ambjeti perreth nuk ishte me shtepia ime, po nje toke e thare (dyert kishin ngelur po aty). U afrova te nje dere dhe pashe drynin (deadlock) te hapur (pavarsisht se kur i kyca dyert nuk pashe t'i kycja me dryn). Dryni ishte ne ngjyre te kalter, tamam si ai sendi i vogel qe me dha hekurpunuesi. Vecse ne disa pjese boja i kishte dale nga ndryshku.

Fillova te eci e tmerruar dhe arrita te shtepia e gjyshit ne fshat (ku tashme nuk jeton me njeri prej vitesh). Brenda me priste vetem mami. Papritur vjen nje femije afersisht 5vjacar, i veshur me me zeza, i bardhe (i zbehte) ne fytyre. Hyn direkt ne dhome dhe me qendron perballe, me shikon ne sy dhe iken pa thene asnje fjale, pa bere asnje veprim. Pashe mamin ne sy dhe i thashe e ka derguar ajo (per plaken). Pas femijes hyn plaka me nje kusi te zeze ne dore. I dhashe dil jashte, nuk dua te di asgje, nuk dua asgje nga ti, dil jashte. Po ajo sillej shume indiferente dhe nuk donte te dinte se c'i thosha. Brenda ne kusi kishte uje te paster. E vendosi kusine ne toke dhe uji filloi te krijonte nje vorbull dhe derdhej ne toke ne kembet e mia (po cuditerisht ne toke nuk dukej uje, po qumesht i bardhe). Kusia nuk kishte aq uje, sa qumesht derdhej ne toke dhe aty kupova se uji (apo qumeshti) vetem shtohej. U ula ne gjume dhe fillova ta mbidhja qumeshtin me duar dhe aty vura re se qumeshti ishte i perzier me kokrra misri te verdha dyll. Nga dyshemeja e hidhja qumeshtin me miser ne nje ene dhe e nxirrja jashte, dhe bera kete derisa e nxorra te gjithe qumeshtin me miser jashte. U ngrita ne kembe, ngrita koken dhe pashe qe plaka nuk ishte me aty. Mami kishte lare dysheme me uje te paster, aq sa drrasat e dyshemese shkelqenin. "Iku" me tha mami. Megjithese plaka kishte ikur, pashe qe kishte lene nje pjate te bardhe ku kishte pak qumesht. Doja ta zhdukja dhe ate. Dhe ne ate moment u kujtova se kisha ne sirtar nje varse kryqi (rruazare) me te njejten ngjyre si ai sendi qe me dha hekurpunuesi dhe si dryni. (Kete varse e kam vertet dhe e kam blere ne kishen e Lacit, ka ngjyre te kalter, si sendi dhe dryni.) E mora varsen dhe e vura perballe pjates. Qumeshti filloi te zjente derisa u tha i teri dhe ngeli vetem pak mbetje e thate. E mora pjaten dhe e theva ne toke. Ne ate moment hapa syte.

Flm per durim.
avatar
catchme

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  ana2 prej 16.05.11 22:11

Pershendetje Eliza flm shum per pergjigjen qe me ke dhan me te vertet jan te qelluara pergjigjet qe jep...
Prape kam pare nje enderr te ngjajshme me te njejtin person dhe ky person ne realitet me pelqen shum por nuk jemi ne lidhje...ne enderr sikur ecnim bashk dore per dore per nje qast sikur u shfaq nje penges dhe u ndam rruges amo prap u kapem dor per dore dhe pastaj sikur gjendeshim ne nje ndertes dhe ngjiteshim shkalleve se bashku e ne duar mbanim disa letra te tij diqka me duket ishin literature apo dokumente te fakultetit(ne realitet ai gjindet ne fk kurse un do regjistrohem vitin qe vjen),dhe pastaj duke u ngjitur shkallve me puthi sikur te ishim te dashur dhe ashtu vazhdonim te ngjiteshim shkallve...

ana2

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  molleza prej 17.05.11 15:22

Pėrshendetje e nderuar;
Qfar do tė thot tė shohesh ne ėnderr se je shume e uritur, dhe mė pas djali i motres me solli buk me djath, ku unė e haja shum shpejt.kam pershtypje se as nuk e pėrtypja mirė nga ngutia. Qka do tė thot te shohish duke ngren buk.
Faleminderit
avatar
molleza

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung Eliza

Mesazh  aferja malaj prej 17.05.11 15:22

kam pare ne enderr duke mbledhur dardha dhe duke i hengur ato...a mund te ma spjegoni kete enderr
avatar
aferja malaj

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

TUNG

Mesazh  anaira prej 18.05.11 1:38

[b]kam pare enderr sikur isha me te fejuarin tim ne veture dhe kalonim neper male. ai voziste ndersa une isha prane tij, pasi shkuam ne shtepi me kerkonte te shkoja me te
me thoshte beri valigjet gati dhe une shum shpejt provoja ti beja

anaira

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  molleza prej 18.05.11 9:48

Pėshendetje, prap unė e dashura Elize.
Mbrėm pash nė ėndėrr sikur bėhesha gati pėr tė shkuar nuse.Krushqit qė unė prisja ishin nga njė djal pėr tė cilin unė kam simpati po dhe dashuri (nuk e di nėse ka edhe nga ana e tij), unė nuk isha veshur si nuse fare edhe pse nėna dhe disa insistonin qė tė vishesha. Dikur vonė kish filluar tė errėsohej dhe ata askund nuk dukeshin unė e merakosur, e zhgėnjyer dhe nervoze vendosa ta thėrras nė telefon e ti them qė tė mos vijnė fare sepse edhe ashtu ishte von tashmė, por kete nuk e bėra ngase mė doli gjumi.
E dashur a do tė thot kjo diq apo ėshtė shenjė se vėrtet dashuria ime do tė mbetet ashtu e parealizuar. Faleminderit shumė
avatar
molleza

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kam pare ne enderr sikur kisha floke te gjate (keshtu i kam ne te vertete)dhe takoj shefen time dhe ajo me gjen therriza ne balluket e filloi te mi hiqte. une u llahtarisa e shkova e i preva floket vete. prerja ishte shume e shtrember

Mesazh  Amazona prej 18.05.11 11:34

kam pare ne enderr sikur kisha floke te gjate (keshtu i kam ne te vertete)dhe takoj shefen time dhe ajo me gjen therriza ne balluket e filloi te mi hiqte. une u llahtarisa e shkova e i preva floket vete. prerja ishte shume e shtrember

Amazona

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ju lutem te me tregoni domethenjen e kesaj endrre

Mesazh  adonisa prej 19.05.11 9:54

Kam nevoj per nje shpjegim te endres ju lutem.

Tani dhe 2 muaj behen 1 vite qe baba me ka vdek, dhe shume shpesh po e shoh ne ender, mirpo mbrem e kam pa kishe ishte i shtrish i vdekur mirpo ne nderkoh u zgjua dhe bisedonte me neve te familjes, ju lutem a ka ndokush ndonje domethenje te kesaj endrre.

Me shume respekt
Adonisa
adonisa
avatar
adonisa

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Puthjet ne enderr!

Mesazh  angie love prej 19.05.11 18:33

Mund te me tregoje njeri, cfare kuptimi kane puthjet me nje te panjohur ne enderr, dhe per me teper kur ke nje lidhje dhe qe ne enderr je e ndergjegshme per kete lidhje ?
avatar
angie love

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  ervelina prej 20.05.11 14:04

nese eshte e mundur te me thoni domethenien e kesaj endrre:

doja te kapja nje dash te vogel,ishte shum i bukur,dhe vendi ku isha ishte si kopesht parajse,sh i bukur
ne pamundesi qe nuk e kapja dot dashin,te cilin ne enderr un e therrisja dashi mashkull,mua me vjen dhe me hidhet ne qafe nje dash femer,sh e bukur,me perqafonte,e djeja ngrohtesine e saj dhe perqafimin,me shtrengonte
syte i kishte njerin blu,dhe tjetrin kaf,sh te bukur plot shkelqim, i bera dhe komplimenta per syte. une i flisja shqip,dhe ajo me kthente pergjogje ne nje gjuh tjeter qe nuk ishte e gjuh e huaj,por komplet e panjohur,qe nuk e dija fare,thjesht e kuptoja,gjysma-gjysma.mbaj mend dhe qe i thoja:o dashe femer,pse nuk e meson dashin mashkull qe te flasi si ty? pergjigjet e saj nuk i baj mend..

ajo qe me ben pershtypje eshte qe un nuk e di pse,por e therrisja dash femer,nderkoh qe kur u zgjova direkt mendova sa idjote une,ku ka dash femer??

me rrespekt evelina
avatar
ervelina

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

hi

Mesazh  mehanja prej 20.05.11 18:20

qfar do t thot kjo enderr... une vertet isha e martuar dhe isha shtatezene femija qe mbaja vertet ishte vajze mirpo sa isha shtatzene ne enderr mu shfaq nje njeri shum i moshuar shume i vogel ne trup e ai me tha : i sheh keto dy varre, njeri esht i ademit a.s tjetri eshte i haves dhe ti duhet qe nese e ke djal ja len emrin adem nese vajze ja len emrin have ......qka dot thot kjo klmmmmmm
avatar
mehanja

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  abuja prej 22.05.11 12:34

mbreme kom pa n enderr se n shtepin time po behej lufte ...shtpia ish e rrethuar nga njerz tpanjohur te cilet ishin t armatosur dhe un mundohesha te ikja nga ta se bashku me disa njerz t tjere dhe ashtu duke u fshehur nga ta ndodhi qe te shpetonim nga ata vetem nje njeri mbeti i vdekur ?
avatar
abuja

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  abuja prej 22.05.11 12:35

mbreme kom pa n enderr se n shtepin time po behej lufte ...shtpia ish e rrethuar nga njerz tpanjohur te cilet ishin t armatosur ne shtepin time kishte njerz t vdekur edhe femij shum tvegjel po ashtu tvdekur dhe un mundohesha te ikja nga ta se bashku me disa njerz t tjere dhe ashtu duke u fshehur nga ta ndodhi qe te shpetonim ?
avatar
abuja

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh eliza

Mesazh  deza prej 22.05.11 12:53

te lutem eliza me shpjegoket enderr sepse jam ber merak shum un jam e martuar burri im jeton ne zvicerr mbrem pash ne enderr kesht:sikur flisja me te ne telefon pasi biseduam ai nuk e mbylli telefonin sepse mendoj se un e kam mbyllur gje qe ndodh shpesh edhe ne realitet pastaj pasi nuk e mbylli telefonin ai un fillova te ndegjoj zerine burrit dhe te nje vajze tjeter gje qe ajo vajz doli te ishte kunata ime dmth (gruaja e vllaut te burrit) kur kuptova se ata te dy po me tradhtonin fillova te bertisja te qaja ta mallkoja burrin tim ai e kuptoi se nuk e ka fik telefonin dhe se un e ndegjova e kapi dhe nuk foli asgje pastaj sikur ter nesermen erhden te dy ne shtepin time dhe e pranuan se po me kan tradhtuar dhe se ata gjithmonkan qen bashk etj etj un nukdija qka te beja doja te shkurorzohesha menje her mendoja ti tregoja kunatit po nuk mundja zdija qka beja vetem qaja qajaaa mallkoja telutem eliza ma shpjego sa me shpejt sepse jam tmerruar nga kjo onderr te lutem qka dot thon me shpjego me detaj
avatar
deza

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje

Mesazh  keit prej 22.05.11 14:19

Me falni une sapo jam lidhur me nje djale dhe para se te lidheshim i dahsuri im pa nje enderr sikur ne ishim te lidhur dhe kishim ikur tek prinderit e mi qe ai te kerkonte doren time per fjes. Ju lutem mund te mejepni nje shpjegim te kesaj endrre?? Faleminderit

keit

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

dua nje pergjigje t elutem shu

Mesazh  veron tara prej 22.05.11 18:47

Kam pare ne ender gjyshen time te vdekur por edh ne ender e kam pare te vdekur "?

veron tara

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

techa

Mesazh  techa prej 22.05.11 18:59

Pershendetje...ka mundesi te ma shpjegoni endrren...
Une jam nje vajze 17 vjeqare e pa martuar.
Ka 3 nete shohe sikur kam nje beben tem...
Naten e par kisha nje vajze qe ngjansonte me mua..
naten e 2 edhe 3 nje djal fare te vogel...do doja ta dija qar domethenje ka kjo....:) press

techa

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje

Mesazh  suferina prej 23.05.11 11:58

Un ka qe shum net qe shoh enderr sikur po shtij me nje arme si dhe dikush po shtin mbi mua me arme kjo enderr shum po me shqeteson. Kisha pas deshir nje pergjigje
Respekt.

suferina

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  alvara prej 23.05.11 13:38

Miredita!Ju pergezoj per temat mjaft interesante!Ju lutem kam pare nje enderr mbreme e cila me ka corientuar gati per gjithe diten.Isha vetem duke ecur ne rruge,papritur ne krahet e mi u shfaq nje foshnje.Ajo vetem qante dhe une qe e shtregoja fort pas vetes,ishte shume e bukur.Fillova te perkujdesesha dhe ajo nuk qante me,por vetem afrohej tek kraharori im.Me pas bashke me foshnjen kam shkuar tek puna ime dhe po bisedoja me pronaret e mi per rritje rroge.Ata vetem vazhdonin te genjenin dhe une ne nje moment vendosa te largohesha perfundimisht sepse smund ti duroja dot.Me foshnjen ne krah vetem ecja rrugeve te qytetit,me ne u bashkua dhe bashkeshorti im.Pasi kaluam momente te paharueshme te tre,papritmas nderova mendje per punen duke kembengul perseri per rritje rroge.tashme kisha dhe nje femije per te rritur dhe do na duheshin me teper te ardhura.U zgjova.....Ju lutem pres nje pergjigje,mos ndoshta deshira e madhe per te patur nje femije me ka cuar tek kjo enderr????faleminderit

alvara

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje Eliza

Mesazh  e-dona-art* prej 23.05.11 15:59


kam pare nje enderr dhe me intereson shume kuptimi i saj ...
ne te vertet une e simpatizoj teper ish-profesorin tim te edukates fizike ..ne enderr po shija se ishin duke lozur me top disa djalmosha te vegjel dhe topi gjithnje vinte ne drejtimin time, une mendova ti them profesorit me mire te futem te luaj edhe une se edhe ashtu topi gjithnje po vije ne drejtim timin duke menduar tia them ato fjal ne fillim i thash miredita ne ato qaste toka u ngrit sikur te ishte ndonje koder dhe profesori me zgjati doren qe te me ndihmonte te ngjitem afer tij . une e kapa doren e tij dhe qe te dy po i mbanim njeri tjetrit doren duke i rreshqitur duart ne drejtim te berrylit..papritmas enderra me dergoj ne nje shtepi aty e kerkoj dikush ne telefon profesorin dhe ai nuk e hapi telefonin derisa une u afrova afer tij dhe u mbeshteta ne gjoksin e tij ...ai mori nje telefonat nga nje vajz dhe i tha mos me pengo me ... kisha pas shume deshir me dit nje kuptim te vogel te kesaj enderre ..


Edituar pėr herė tė fundit nga e-dona-art* nė 03.06.11 17:40, edituar 2 herė gjithsej

e-dona-art*

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  kimela prej 23.05.11 20:26

keit shkruajti: Me falni une sapo jam lidhur me nje djale dhe para se te lidheshim i dahsuri im pa nje enderr sikur ne ishim te lidhur dhe kishim ikur tek prinderit e mi qe ai te kerkonte doren time per fjes. Ju lutem mund te mejepni nje shpjegim te kesaj endrre?? Faleminderit

ai ka per te ardhur tek shtepia jote qe te kerkoj doren..dhe po ishin dakort prinderit e tu ateher do fejohesh....:)

kimela

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje Eliza

Mesazh  aferja malaj prej 23.05.11 21:18

tung...kam pare ne enderr se nje person mi japi nje grushte ilaqe ne doren time, ku nje prej tyre e piva, ku shpesh shohe enderr me ilaqe. kam pare dhe nje enderr tjeter...ku ne shtepin time pam pare grumbuj te druve te prera ne copa te vogla, ku une me familjaret e mi i palojshim ato, dhe qfare domethenje ka ora e qytetit e cila ju kishte bashkangjit baneses time qe e kam ne katin me te lartin, ku banesa ime ishte pa kulm.....pres pergjigjjen tuaj sa me shpejt me respekt
avatar
aferja malaj

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh elizaa

Mesazh  ajnurr@hotmail.com prej 24.05.11 12:50

kam enderuar se kisha nje cant ne dor po qe nuk ishte e imja dhe fillova ta kontorolloj dhe gjeta nje kuleter e hapa dhe ishte e mbushur me pare me euro kishte shum pare,mundova qe ti merja ato pare po nuk kisha guxim e vendova kuletren ne cant e lash qanten dhe dola perjashta?
avatar
ajnurr@hotmail.com

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Gon! prej 25.05.11 11:17

Jaa e paske marr kuleten...:P hehe, hajgare.
Tek ne flitet se kur tė shohėsh ėndrra duke gjetur para "Tė shtohen gajlet".
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  bering prej 25.05.11 12:56

ju lutem mund te ma shpjegoni se cfare jane kepucet ne enderr,i kam provuar dhe me binin pak te medha.po kepucet me ngjyre te kuqe po me ngjyre te zeze
avatar
bering

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Me ndihmo Eliza te lutem

Mesazh  lejla45 prej 26.05.11 10:05

kam par ne enderr sikur mamaja ime me thoshte te ka humbur virgjiniteti dhe une isha shum e friksuar telutem me ndihmo lizaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

kam pare edhe nje tjeter ne enderr me shfaqeshin ketra ne lis flm shpresoj qe te me pergjigjesh sa me shpejt
avatar
lejla45

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Enderr kum pa kingja (gjingjet

Mesazh  VLB prej 27.05.11 13:20

E nderuara Eliza, me vjen mir qe ju pergjegj enderrave dhe ua lethson mendjen lexuesve me gjitha ato pytje per enderrat qe kur nuk e din shka do me than nuk te lajn rehat..

Tash e kam prap nje pytje per nje enderr..kam pa kunaten time..nusen e vellaut, e cila nuk ka disa vite fehmi..edhe ni dit kinse te banesa e saj te dritarja ishum tu i ndreq do lule...erdhen 3 apo 4 gjingja (kingj) dojshin mu ngjit te dritarja e baneses..edhe kur i pa kunata ju fryni ato u tremben edhe iken..a mundini me ma spegjju shka do te thot..me nderime

vlb
avatar
VLB

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  berna prej 27.05.11 15:32

kam enderuar sikur po me regullojenjin per nuse dhe erdhen dy kojshiket sikur po deshnin mem mthen dicka i mora dhe i cova mbrapa shtepis,atje ishte nje person nje burr me mjeker te zez me shikonte dhe po qeshte sikur ishte i dashuruar te un sikur deshte te me thoj dicka po nuk me tha asgje u afrua babi im filloj te bisedoj me te ?
avatar
berna

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  klementina prej 27.05.11 16:11

kam enderruar mbren sikur ishte ber vullkan ne breg det dhe une gjindsha po thuaj ne mes te detit dhe deti ishte i qet dhe i bardh une kalova detin isha njeher me nje vajz dh dy djem ata u nifshi kurse une po thuaj se isha vetem por kur kalova detin ne bregdet gjat rruges takova mamin dhe i i ndihmova sepse ishte e lodhur ishte nje perpjetse shum e nalt dhe u dujke mi leshu ate vend sepse thojshi don apet mu ber vullkan u larguam edhe pse gjat ngjitjes i ndihmojsha mamit por kur arritem ne vend te sigurt takova motren ku kishte nje qant me molla po thuaj te kalbura une i berita pse je ngarkuar me molla sepse duhet te me ndihmosh me mamin sepse nuk kishim arritur ne shtepi dhe mora nje moll nga qanta dhe ja dhash por mora mollen me te shendosh dhe i thash qe gjysmen me ja dhan mamit .kaq ishte qfard omethanje ka kjo enderr une jam efejuar kurse motra jo.faliminderit
avatar
klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  LiRrA prej 27.05.11 18:33

nje nat kam pa anderr se jom perla me grun e axhes pastaj me esht perserit e njeta anderr perseri a bon me dit qka i bjen
avatar
LiRrA

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh elizaa

Mesazh  ajnur prej 27.05.11 21:36

kam pa ne ender qe shikohesha ne pasqyr un nuk kisha asnje femij ne dor por kur shikohesha te pasqyra dilja sikur isha me nje bebe ne dor?
avatar
ajnur

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  adonisa prej 31.05.11 8:25

Pershendetje,


Ju lutem qe dikush te me shpjegoj diq me shume per nje enderr sepse shume eshte kah me rrin ne kok pse po perseritet.

Baba tani edhe nje muaj i ben 1 vite nga vdekja, koheve te fundit shume shpesh po e shoh enderr, mirpo qe dy here qe e shoh kishe eshte ngjallur, i kam kenduar Jasin, mirpo ja prap sonte e pash ne enderr.
Kishe une diqka isha ne burg per nja 10 dite nuk e di se per cka, pasatj vike nene te me shifte, jo vellau, po nje dite para se te mbushen 10 dite kishe dola nga burrgu vetem per te shetit dhe kur e takova Baben, ishte ringjall, mirpo fetyren e kishte shume te zez dhe une e perqafova dhe i thoja qe jam merzit shume, ai me fliste per planet e tij ne pune, e shihja duke ece, ju lutem shume kushdo qe din me shume te me tregoni se cka don te thot kjo?

Me respekt,
Adonia
avatar
adonisa

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

era

Mesazh  erlisja prej 31.05.11 9:50

qka don m e than te enderrosh sikur motra i merr rrobat e saj per ti hudhur diku edh pse ishin te reja ajo i hudh.
qka don me than te gjejsh unaza dhe nje zingjit te arit unazat u dukshin shum te bukura por zingjiri ishte i keputur dhe je se bashku me mamin dhe njeher mami ti merr unazat pastaj ti jap sepse ti gjen ma shum se mami ishin te ndritshme edhe pse ishin te gropura ne tok.
faliminderit me rrespekt.
avatar
erlisja

34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 31.05.11 14:25

catchme shkruajti:
Me falni por tani m'u kujtua endrra e plote. Eshte nje enderr e gjate, po frikohem te mos i di kuptimin, prandaj do ju lutesha te keni durimin ta lexoni dhe te me replikoni nje pergjigje. Ju lutem shume.

Ishte nate. Po ecnim bashke me nje shoqe pa nje destinacion. Toka ku shkelnim ishte e thare dhe e plasaritur. Papritur ajo ndalon ne nje ndertese nje-kateshe me mure me suva te rene. U fut brenda dhe la deren hapur. Une prisja jashte po nderkohe nga dera e hapur shikoja se c'behej. Brenda ishe nje plake e shkurter, e veshur me te zeza me nje fytyre te zbehte; shume te bardhe. Brenda kishte shume mjete per te praktikuar magjine e zeze. Plaka me pa mua dhe doli jashte. Me ftoi te futesha brenda. Une e refuzova dhe i thashe nuk dua; nuk jam e interesuar te shikoj asgje. Ajo me tha "Po hajde, vetem palmen e dores te te shikoj." Dhe keshtu u futa brenda bashke me te. Nderkohe qe plaka po punonte me shoqen time, une rrija ne kembe dhe po shikoja perreth. Papritur ndertesa po lekundej (sikur po binte nje termet i forte), muret po caheshin dhe ato te dyja (plaka dhe shoqja) silleshin sikur asgje s'po ndodhte.
Une dola me vrap pa pershendetur asnjeren nga te dyja.

Kam shkuar ne nje dyqan hekurpunues dhe i kerkova punonjesit te me punonte nje pale dorashka, pavarsisht se se kuptoja as vete se si hekurpunuesit mund te punonin dorashka. Ai me dha nje send te vogel pa nje forme te qarte ne ngjyre te kalter. E kuptova qe ajo nuk ishte dorashke po gjithesesi e mora me vete.

Dola jashte dhe u nisa per ne shtepi. Mbrapa pashe qe me ndiqte plaka me te zeza. Fillova te vrapja qe te arrija sa me shpejt.

Kur arrita ne shtepi pashe qe s'kishte asnje njeri te familjes brenda. Do bija te flija, po kisha shume frike nga plaka me te zeza. Mbylla me celes porten kryesore dhe pastaj fillova t'i mbyllja me celes te gjitha dyert e brendshme, nje per nje. Rashe te flija ne enderr, por pa me zene gjumi tamam u zgjova dhe pashe qe te gjithe dyerte ishin hapur. Me sakte ishin shkallmuar nga nje autobuz i bardhe qe kalonte ne mes te dyereve. Ambjeti perreth nuk ishte me shtepia ime, po nje toke e thare (dyert kishin ngelur po aty). U afrova te nje dere dhe pashe drynin (deadlock) te hapur (pavarsisht se kur i kyca dyert nuk pashe t'i kycja me dryn). Dryni ishte ne ngjyre te kalter, tamam si ai sendi i vogel qe me dha hekurpunuesi. Vecse ne disa pjese boja i kishte dale nga ndryshku.

Fillova te eci e tmerruar dhe arrita te shtepia e gjyshit ne fshat (ku tashme nuk jeton me njeri prej vitesh). Brenda me priste vetem mami. Papritur vjen nje femije afersisht 5vjacar, i veshur me me zeza, i bardhe (i zbehte) ne fytyre. Hyn direkt ne dhome dhe me qendron perballe, me shikon ne sy dhe iken pa thene asnje fjale, pa bere asnje veprim. Pashe mamin ne sy dhe i thashe e ka derguar ajo (per plaken). Pas femijes hyn plaka me nje kusi te zeze ne dore. I dhashe dil jashte, nuk dua te di asgje, nuk dua asgje nga ti, dil jashte. Po ajo sillej shume indiferente dhe nuk donte te dinte se c'i thosha. Brenda ne kusi kishte uje te paster. E vendosi kusine ne toke dhe uji filloi te krijonte nje vorbull dhe derdhej ne toke ne kembet e mia (po cuditerisht ne toke nuk dukej uje, po qumesht i bardhe). Kusia nuk kishte aq uje, sa qumesht derdhej ne toke dhe aty kupova se uji (apo qumeshti) vetem shtohej. U ula ne gjume dhe fillova ta mbidhja qumeshtin me duar dhe aty vura re se qumeshti ishte i perzier me kokrra misri te verdha dyll. Nga dyshemeja e hidhja qumeshtin me miser ne nje ene dhe e nxirrja jashte, dhe bera kete derisa e nxorra te gjithe qumeshtin me miser jashte. U ngrita ne kembe, ngrita koken dhe pashe qe plaka nuk ishte me aty. Mami kishte lare dysheme me uje te paster, aq sa drrasat e dyshemese shkelqenin. "Iku" me tha mami. Megjithese plaka kishte ikur, pashe qe kishte lene nje pjate te bardhe ku kishte pak qumesht. Doja ta zhdukja dhe ate. Dhe ne ate moment u kujtova se kisha ne sirtar nje varse kryqi (rruazare) me te njejten ngjyre si ai sendi qe me dha hekurpunuesi dhe si dryni. (Kete varse e kam vertet dhe e kam blere ne kishen e Lacit, ka ngjyre te kalter, si sendi dhe dryni.) E mora varsen dhe e vura perballe pjates. Qumeshti filloi te zjente derisa u tha i teri dhe ngeli vetem pak mbetje e thate. E mora pjaten dhe e theva ne toke. Ne ate moment hapa syte.

Flm per durim.

Endrra paraqet pengesat nė rrugėn e arritjes sė qėllimeve tuaja. Tė ecėsh nė errėsirė tregon tė panjohurėn, ēėshtje qė nuk janė aq tė qarta, e me tė cilat do tė pėrballeni. Rrugės takoni plakėn me tė zeza, qė duket se ka tė bėj me magjinė e zezė, magjia e zezė paraqet tė keqen, mashtrimin dhe tradhėtinė. Nė fillim futeni nė shtėpinė e saj, por shumė shpejt ju bėhet se ndodhė tėrmet (kjo ju duket vetėm juve), ka njė ēėshtje me tė cilėn nuk pajtoheni, jau ka lėkundur tė gjitha qėndrimet, besimet e mendimet dhe tė duket shumė e rėnd pėr tu pėrballuar. Ju dilni prej aty, ēka do tė thotė se bėheni 'e vetėdijshme' njė rreziku nė jetėn reale, dhe tėrė kohėn nė ėndėrr ikni prej plakės, kjo 'vetėdijshmėri' do t'ju pėrcjell deri nė pėrfundim tė njė ēėshtje qė pėr ju ka njė rėndėsi tė madhe.

Dorashkat paraqesin mėnyrėn e trajtimit tė njė problemi. Ju po kėrkoni tė jeni e kujdesshme dhe e durueshme, nė vend tė dorashkave merrni diēka me ngjyrė tė kaltėr, e cila paraqet forcė, durim dhe vullnet (sidomos pasi qė lidhet me varėsen qė ke nė tė vėrtetė)
Prapė ju ndjek plaka dhe ju ikni, ju po pėrpiqeni t'i shmangeni pėrballjes me problemet tuaja.
Ju mbylleni nė shtėpi, mbyllja e dyerve paraqet mbylljen e vetes, nuk jeni e hapur, po mendoni se nėse nuk flitni pėr ato qė vėrtetė ju mundojnė do tė jeni e mbrojtur, por nė fakt dyert hapen nga njė autobus, i cili paraqet rrjedhėn dhe shkuarjen me shumicėn. Nga kjo ju gjendeni nė njė tokė tė thatė, vetėm, mund tė jetė njė humbje, vetmi, shterpėsi, ndjenja izolimi, braktisje,por edhe lėnie pas dore, si dhe njė shpresė pėr shpėtim.

Nė fund plaka vie me kovė tė mbushur, jo me ujė por qumshtė... Kova e mbushur me qumshtė tregon pėr pėrmirsim tė gjendjes sė tanishme. Qumshti vazhdimisht shtohet, e qė paraqet dashuri, bollėk, mirėsi, shėndet, besim, mundėsi dhe pasuri, por ju kėtė e 'shteroni' e nxirrni jashtė, deri sa nuk lini asgjė mė. Edhe misri paraqet prosperitet e bollėk.
Kur largohet plaka, e lėn pas njė pjatė, pjata paraqet ide, koncepte, qėndrime, premtime pėr njė tė ardhme tė mirė... por edhe pjatėn e theni, thyerja e saj tregon zhgėnjim, mungesė, paaftėsi dhe mospėrmbushje tė pritjeve tuaja.
...
Plaka paraqet animėn tuaj, udhėzim, mbėshtetje, falje, urtėsi. Ajo tėrė kohėn ėshtė me ju, nė ju, pranė jush. Nuk e ke tė qartė se sa shumė mund tė tė ndihmoj, ajo tėrė kohėn nuk tė bėn keq, madje edhe nuk tė flet, thjesht ėshtė me ju. Juve ju duket se merret me magji, por nuk jeni e sigurt, frika ėshtė nė ju, nė mendjen tuaj; plaka kėrkon t'ju shoh linjat e dorės, tė cilat paraqesin ambiciet dhe qėllimet tuaja, pėr ta bėrė tė qartė rrugėn kah duhet tė shkoni e ēka tė bėni, por ju e pėrjetoni rėnd. Ajo pjesė e juaja vazhdimisht ju ndjek, por ju e injoroni... e si pasojė humbni shumė. Shikoni nė jetė prioritetet tuaja, qėllimet, dėshirat, por mos e anashkaloni as pjesėn qė don t'ju ndihmojė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 31.05.11 16:41

ana2 shkruajti:Pershendetje Eliza flm shum per pergjigjen qe me ke dhan me te vertet jan te qelluara pergjigjet qe jep...
Prape kam pare nje enderr te ngjajshme me te njejtin person dhe ky person ne realitet me pelqen shum por nuk jemi ne lidhje...ne enderr sikur ecnim bashk dore per dore per nje qast sikur u shfaq nje penges dhe u ndam rruges amo prap u kapem dor per dore dhe pastaj sikur gjendeshim ne nje ndertes dhe ngjiteshim shkalleve se bashku e ne duar mbanim disa letra te tij diqka me duket ishin literature apo dokumente te fakultetit(ne realitet ai gjindet ne fk kurse un do regjistrohem vitin qe vjen),dhe pastaj duke u ngjitur shkallve me puthi sikur te ishim te dashur dhe ashtu vazhdonim te ngjiteshim shkallve...
Tė jesh pėr dore me dikėnd dhe tė ngjitesh shkallėve ka kuptimin e arritjes sė njė vendimi, pėrfundim i diēkaje ose fillim i ri pozitiv. Ju jeni gati pėr tė mirėpritur diēka tė re. Ngjitja shkallėve tregon pėr pėrparim nė aspektin material, emocional dhe shpirtėror. Letrat qė mbani nė dorė paraqesin pėrgjegjėsitė dhe stresin me tė cilin do tė pėrballeni. Ju nuk jeni edhe aq efektive me ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me ju. Puthja tregon dashuri, afeksion, qetėsi, harmoni dhe kėnaqėsi. Ju jeni e pasigurt dhe nė kėrkim tė njė lidhje me personin nė fjalė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 31.05.11 17:05

molleza shkruajti:Pėrshendetje e nderuar;
Qfar do tė thot tė shohesh ne ėnderr se je shume e uritur, dhe mė pas djali i motres me solli buk me djath, ku unė e haja shum shpejt.kam pershtypje se as nuk e pėrtypja mirė nga ngutia. Qka do tė thot te shohish duke ngren buk.
Faleminderit
Uria paraqet mospėrmbushjen e disa aspekteve tė jetės suaj. Ju mund tė jeni e uritur pėr dashuri, famė, pasuri... Ju prisni tė merrni diēka, tė cilėn e keni dėshiruar pėr njė kohė tė gjatė. Ngrėnia paraqet pėrmbushjen a nevojave themelore, buka paraqet cilėsi pozitive, ndėrsa djathi fitime. Nė anėn tjetėr, ngrėnia e bukės dhe djathit tregon se diēka nė jetėn tuaj ėshtė 'e dobtė' dhe ju duhet tė ngriheni pėr veten, tė mbani besimin dhe shpresėn.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 31.05.11 17:20

aferja malaj shkruajti:kam pare ne enderr duke mbledhur dardha dhe duke i hengur ato...a mund te ma spjegoni kete enderr

Dardhat paraqesin pritjen e lumturisė, arritjen e suksesit dhe largimin e problemeve tuaja. Nė anėn tjetėr, tė mbledhėsh dardha jashtė sezonit tė pjekjes paraqet surpriza tė kėndshme, por edhe zhgėnjim.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 31.05.11 17:35

molleza shkruajti:Pėshendetje, prap unė e dashura Elize.
Mbrėm pash nė ėndėrr sikur bėhesha gati pėr tė shkuar nuse.Krushqit qė unė prisja ishin nga njė djal pėr tė cilin unė kam simpati po dhe dashuri (nuk e di nėse ka edhe nga ana e tij), unė nuk isha veshur si nuse fare edhe pse nėna dhe disa insistonin qė tė vishesha. Dikur vonė kish filluar tė errėsohej dhe ata askund nuk dukeshin unė e merakosur, e zhgėnjyer dhe nervoze vendosa ta thėrras nė telefon e ti them qė tė mos vijnė fare sepse edhe ashtu ishte von tashmė, por kete nuk e bėra ngase mė doli gjumi.
E dashur a do tė thot kjo diq apo ėshtė shenjė se vėrtet dashuria ime do tė mbetet ashtu e parealizuar. Faleminderit shumė
Pėrgatitjet pėr martesė tregojnė njė lloj 'detyrimi' pėr tė lėvizur nė njė fazė tė re nė jetė. Tė presėsh qė tė vinė tė marrin nuse, tregon ndjenjat e varėsisė, sidomos kur ėshtė fjala pėr marrėdhėnie. Ata nuk vinė, gjė qė ju bėn tė ndiheni e zhgėnjyer, e merakosur dhe nervoze, kjo tregon se pritjet tuaja janė shumė tė mėdha. Ju jeni nė ankth dhe frikė se si do tė shkoj me tė. Mos u ngut, mund tė mos jetė dashuri, si thoni ju.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 31.05.11 17:43

Amazona shkruajti:kam pare ne enderr sikur kisha floke te gjate (keshtu i kam ne te vertete)dhe takoj shefen time dhe ajo me gjen therriza ne balluket e filloi te mi hiqte. une u llahtarisa e shkova e i preva floket vete. prerja ishte shume e shtrember

Therijat tregojnė pėr probleme tė vogla, tė cilat ua humbin vetėbesimin dhe vetėvlersimin. Prerja e flokėve shtrembėr ka kuptimin e humbjes nė fuqi dhe zhgėnjime.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 31.05.11 17:48

adonisa shkruajti:Kam nevoj per nje shpjegim te endres ju lutem.

Tani dhe 2 muaj behen 1 vite qe baba me ka vdek, dhe shume shpesh po e shoh ne ender, mirpo mbrem e kam pa kishe ishte i shtrish i vdekur mirpo ne nderkoh u zgjua dhe bisedonte me neve te familjes, ju lutem a ka ndokush ndonje domethenje te kesaj endrre.

Me shume respekt
Adonisa
adonisa

Zakonisht prindėrit e vdekur nė ėndrra janė njė mėnyrė e kompenzimit dhe pėrballimit tė humbjes sė tyre. Endrra tė tilla mė shpesh shohin fėmijėt qė kanė qenė mė shumė tė lidhur me ta. Ndėrsa vdekja pėr sė dyti nuk ka kuptim aq tė favorshėm, por domethėnia zbutet pasi ringjallet dhe flet me ju. Fjalėt e tė vdekurve janė tė vėrteta, merren ashtu si thuhen.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 31.05.11 18:24

angie love shkruajti:Mund te me tregoje njeri, cfare kuptimi kane puthjet me nje te panjohur ne enderr, dhe per me teper kur ke nje lidhje dhe qe ne enderr je e ndergjegshme per kete lidhje ?

Puthja nė ėndėrr tregon dashuri, mirėsi, harmoni dhe kėnaqėsi.
Personi i panjohur paraqet njė aspekt tuajin qė ėshtė i shtypur dhe i fshehur, e tė cilin e pranoni. Pėrndryshe dikush po pėrpiqet t'ju kėshillojė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 31.05.11 18:36

ervelina shkruajti:nese eshte e mundur te me thoni domethenien e kesaj endrre:

doja te kapja nje dash te vogel,ishte shum i bukur,dhe vendi ku isha ishte si kopesht parajse,sh i bukur
ne pamundesi qe nuk e kapja dot dashin,te cilin ne enderr un e therrisja dashi mashkull,mua me vjen dhe me hidhet ne qafe nje dash femer,sh e bukur,me perqafonte,e djeja ngrohtesine e saj dhe perqafimin,me shtrengonte
syte i kishte njerin blu,dhe tjetrin kaf,sh te bukur plot shkelqim, i bera dhe komplimenta per syte. une i flisja shqip,dhe ajo me kthente pergjogje ne nje gjuh tjeter qe nuk ishte e gjuh e huaj,por komplet e panjohur,qe nuk e dija fare,thjesht e kuptoja,gjysma-gjysma.mbaj mend dhe qe i thoja:o dashe femer,pse nuk e meson dashin mashkull qe te flasi si ty? pergjigjet e saj nuk i baj mend..

ajo qe me ben pershtypje eshte qe un nuk e di pse,por e therrisja dash femer,nderkoh qe kur u zgjova direkt mendova sa idjote une,ku ka dash femer??

me rrespekt evelina
'Dashi mashkull' edhe 'dashi femėr' nė ėndėrr tuaj nėnkuptojnė energjinė mashkullore dhe femėrore, agresionin dhe shtytjen. Ju mund tė jeni duke marrė njė vendim qė duhet tė trajtohet me mė shumė takt dhe konsideratė. Dashi gjithashtu simbolizon miq tė fortė dhe tė fuqishėm qė do ta pėrdorin ndikimin e tyre dhe autoritetin nė avantazhin tuaj. Tė folurit e 'dashave', paraqet mesazhe nga e pandėrgjegjshmja, tė cilat ende nuk mund t'i kuptosh.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 31.05.11 19:00

mehanja shkruajti:qfar do t thot kjo enderr... une vertet isha e martuar dhe isha shtatezene femija qe mbaja vertet ishte vajze mirpo sa isha shtatzene ne enderr mu shfaq nje njeri shum i moshuar shume i vogel ne trup e ai me tha : i sheh keto dy varre, njeri esht i ademit a.s tjetri eshte i haves dhe ti duhet qe nese e ke djal ja len emrin adem nese vajze ja len emrin have ......qka dot thot kjo klmmmmmm
Ju thoni qė: ''..vėrtetė isha a martuar...'', kjo po mė bėn tė mendoj se nuk jeni e martuar. Nėse ėshtė kėshtu: Ju para se tė filloni diēka duhet tė mos injoroni as energjinė femėrore as mashkullore, sepse Ademi dhe Hava (Adami & Eva) janė simbole tė vjetra tė Animės dhe Animusit. Nė varėsi tė ēėshtjes duhet tė shfrytėzoni kėtė energji. Njerėzit e vjetėr shfaqen nė ėndrra nė kohėt e konfuzionit dhe mungesės sė drejtimit, ose kur kemi nevojė pėr konsultim dhe pėr tė na ndihmuar nė marrjen e vendimeve. Shtatėzėnia nė ėndėrr paraqet njė aspekt tė jetės personale qė ėshtė nė rritje e zhvillim. Kjo pėr ju mund tė jetė lindje e ndonjė ideje tė re, drejtimi tė ri ose qėllimi tė ri., ku duhet ta shfrytėzoni energjinė femėrore, duke qenė se bebja ėshtė vajzė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 31.05.11 19:11

abuja shkruajti:mbreme kom pa n enderr se n shtepin time po behej lufte ...shtpia ish e rrethuar nga njerz tpanjohur te cilet ishin t armatosur dhe un mundohesha te ikja nga ta se bashku me disa njerz t tjere dhe ashtu duke u fshehur nga ta ndodhi qe te shpetonim nga ata vetem nje njeri mbeti i vdekur ?

Shtėpia paraqet personalitetin tuaj, unin, egon, qėndrimin tėnd pėrball botės...Nė ėndrrėn tuaj bėhet luftė nė shtėpi, e qė ka kuptimin e trazirave dhe konfliktit tė brendshėm, nė tė cilin ju duhet tė gjeni njė mes; ndoshta diqka e pazgjidhur ose e mbetur pa pėrgjigje po kėrkon dėgjim dhe rėndėsi.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 31.05.11 19:17

deza shkruajti:te lutem eliza me shpjegoket enderr sepse jam ber merak shum un jam e martuar burri im jeton ne zvicerr mbrem pash ne enderr kesht:sikur flisja me te ne telefon pasi biseduam ai nuk e mbylli telefonin sepse mendoj se un e kam mbyllur gje qe ndodh shpesh edhe ne realitet pastaj pasi nuk e mbylli telefonin ai un fillova te ndegjoj zerine burrit dhe te nje vajze tjeter gje qe ajo vajz doli te ishte kunata ime dmth (gruaja e vllaut te burrit) kur kuptova se ata te dy po me tradhtonin fillova te bertisja te qaja ta mallkoja burrin tim ai e kuptoi se nuk e ka fik telefonin dhe se un e ndegjova e kapi dhe nuk foli asgje pastaj sikur ter nesermen erhden te dy ne shtepin time dhe e pranuan se po me kan tradhtuar dhe se ata gjithmonkan qen bashk etj etj un nukdija qka te beja doja te shkurorzohesha menje her mendoja ti tregoja kunatit po nuk mundja zdija qka beja vetem qaja qajaaa mallkoja telutem eliza ma shpjego sa me shpejt sepse jam tmerruar nga kjo onderr te lutem qka dot thon me shpjego me detaj

Tradhėtia nė ėndėrr nuk ėshtė tradhėti edhe nė realitet. Ju keni dyshime nė burrim tuaj dhe pėr kėtė ndonjėherė ndiheni edhe keq.
Ju keni nevojė tė jeni mė tė hapur si dhe tė jeni e vetdijshme pėr ndjenjat e tij ndaj jush. Endrrat qė lidhen me tradhėti zakonisht kanė pėr bazė pasigurinė, dyshimin, angazhimet e tepėrta si dhe largėsinė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 31.05.11 19:19

veron tara shkruajti:Kam pare ne ender gjyshen time te vdekur por edh ne ender e kam pare te vdekur "?

Gjyshja e vdekur simbolizon fundin e mėrzisė, tė vėshtirėsisė si edhe njė fillim tė ri. Tė qėndruarit me gjyshen e vdekur zakonisht paraqet lehtėsi, mbrojtje, dashuri pa kushte dhe respekt.
Nė pėrgjithėsi, ėndrra paralajmėron fat dhe begati ose edhe jetėgjatėsi.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 31.05.11 19:45

techa shkruajti:Pershendetje...ka mundesi te ma shpjegoni endrren...
Une jam nje vajze 17 vjeqare e pa martuar.
Ka 3 nete shohe sikur kam nje beben tem...
Naten e par kisha nje vajze qe ngjansonte me mua..
naten e 2 edhe 3 nje djal fare te vogel...do doja ta dija qar domethenje ka kjo....:) press
Endrrat me fėmijė zakonisht lidhen me ide tė reja, plane, projekte tė reja, tė cilat janė nė zhvillim e sipėr. Poashtu njė fėmijė paraqet edhe aspekte tė vetes, si pafajsinė, thjeshtėsinė, qėndrimin e lumtur dhe pastėrtinė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi