Shpjegimi i endrres suaj - 3

Faqja 7 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 14.07.11 21:23

mehanja shkruajti:eliza poershendetje kam pa ne enderr te dashurin tim ne fytyren e tij ishin dy puqerra afre njera tjetres dhe une qendroja afer tij dhe flisnim ndersa ne oborr kishte peme dhe aty qendronte edhe nje grua tjeter e cila mbante nje femij i dashuri im i tha asej gruas te ma jepte mua femijen , e une e mbaja dhe luaja me te...po qka dmth kjo

Fytyra ėshtė reflektimi dhe pėrceptimi i asaj qė ju shihni tek ai. Pucrrat tregojnė shpėrthim emocionesh, njė sulm personaliteti apo reputacioni. Mund tė tregojnė edhe disa vėshtirėsi. Oborri nėse ishte i rregulluar bukur tregon aftėsitė tuaja pėr tė ruajtur dhe organizuar aspektet e jetės, punėn ose aktivitetet shoqėrore. Gruaja paraqet aspekte tė vetes ose animėn tuaj, ndėrsa fėmiu njė fillim tė ri, plan, projekt ose ide.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 14.07.11 21:31

tinnushka shkruajti:Mbrem kam enderruar sikur isha shtatezane diku ne muajin 3-4 dhe e lemoja barkun dhe e shikoja si me rritej. Pastaj isha duke ecur dhe me thirri ne telefon ex-i, me thoshte diqka dhe qeshte sikur bente gjithnje kur ishim bashk :(((. Ka vite qe jam ndar nga ai, dhe nuk jam e martuar.
A mund te lutem te ma shpjegosh qfar dmthnje ka kjo enderr sepse gjith diten me ka ndenjur ne koke
Faleminderit paraprakisht.
Tina
Shtatėzėnia mund tė ketė lidhje me njė projekt qė keni, dhe qė do tė merr njė formė brenda njė kohe tė shkurtėr. Njė mundėsi mund tė lind pėr ju, ju duhet tė mėsoni tė kapni shanset qė keni para jush.
Ėndrra se jeni shtatėzėnė ėshtė e dobishme dhe nė pėrgjithėsi sjellė lajme tė mira si dhe njė aspekt tė jetės personale qė ėshtė nė rritje e zhvillim. Kjo pėr ju mund tė jetė lindje e ndonjė ideje tė re, drejtimi ose qėllimi tė ri. Bisedat telefonike paraqesin mesazhe telepatike ose sinjale nga e ndėrdijshmja, kjo tregon se keni nevojė tė lini tė kalojė ndjenja e mosmbrojtjes si rezultat i njė marrėdhėnie tė kaluar. Ju mund tė keni vėnė njė mur rreth vetes. Ju duhet tė mėsoni tu besoni njerėzve pėrsėri.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 14.07.11 21:38

erlisja shkruajti:pershendetje
kam enderruar sikur isha me shoqeri duke ndejtur ku pa pritur ne kok kisha nje kapele dhe i merrsha floket dhe i rregulloja dhe i kisha me te gja se ne ralitet dhe nje vajz aty pari me tha se je me e bukura nder ne(dom ne than jam e fejuar nder atyre te te fejuarit)kurse une vetem buzqeshja
nje shoqe ka enderruar sikur kishe te ven ne kok nje kuror esht e fejuar qka don me than .falimnderit per mirkuptim

Kapela paraqet angazhim, favor ose ndonjė udhėtim. Dukja bukur tregon aspektet qė i vlersoni dhe i cmoni tek vetja. Buzėqeshja tregon se jeni e kėnaqur me arritjet tuaja dhe miratimin e vendimeve qė keni bėrė. Kurora simbolizon sukses, ngritje dhe pozicion tė lart.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 14.07.11 21:54

berna shkruajti:cfar do te thot ne ender qe te shohesh isha ber djal dhe beja dashuri me nje goc te kojshiut tim dhe u habita qe ajo nuk doli virgjine mu afruan edhe do goca tjera po nuk i pranova ato shkova ne shtepi dhe te kojshiu yn po behej darsem ?cfar kuptimi ka kjo

Tė jesh djalė nė ėndėrr pėr njė femėr tregon zhvillimin e aspekteve mashkullore brenda vetes. Kjo ėndėrr shpreh edhe intelektin tuaj nė lidhje me logjikėn dhe shpirtin. Ju mendoni se nė kohėn e sotme meshkujt janė 'tė detyruar' tė marrin disa vendime tė vėshtira dhe tė bėjnė gjykime tė cilat mund edhe tė mos jenė tė sakta nga pikėpamja morale.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

FLM SHUM E NDERUARA ELIZA

Mesazh  VLB prej 15.07.11 8:19

flm shum per keto pergjegjje qe po naj ben te gjithve...e vizitoj ket webfaqe gati gjdo dit..se shum me interesojn endrrat mi dit. esht e quditshme dhe nuk di me shka ka te bej, ka ndodh qe dy apo tri enderra qe i kam pa, mas ni jave ose disa diteve kan ndodh ne realitet e njejta si ne enderr..esht naj paralajmrim apo pse ndodh kjo????..per ata edhe kam shum deshir te di se shka dojn me than endrrat. po behem merak me pa ndonjesen te keqe dhe mandej mem dal ashtu..

vlb

VLB

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

PRAP NJE ENDERR

Mesazh  VLB prej 15.07.11 8:27

Esht edhe nje enderr qe kam dasht met pyt..kam pa enderr ni teze timen, e cila gati qe 8 muaj ka vdek, kam pa enderr kinse shkova te tezja me vizitu si gjdoher qe kam shku kur kam shku ne kosov. Ajo deshirojke qe te ja bi nje dhurat nga gurbeti, dhe me thoshte e zemruar se demek un kurr si kam dhuru dhurat asnjeher. Ather un me keqardhje ne enderr deshta te ja jap nje bonbonjer..por ajo nuk ma murr. me thoshte ne enderr qe leje qaty, se ky koka bonbonjer i kosoves nuk po du ket. edhe mandej diqysh qashtu e zemruar tezja ime i pregaditi djalit tim do buk amo nuk e kam pa tu e hanger djali im..veq e di qe ne dor e kishte tezja ime pijaten qe doshte te ja jepte djalit tim..shum e ka dasht djain tim. a mundesh mem tregu shka don me than kjo enderr..me nderime

vlb

VLB

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Enderrat me te cuditshme qe ke ndegjuar ndonjeher...

Mesazh  tinnushka prej 15.07.11 10:15

Faleminderit Eliza per shpjegimin e enderres paraprake.
Kam nevoje te me shpjegosh edhe dy enderra shume te cuditshme.
Disa here kam enderruar ZOTIN,ndonjeher i ngjan nje plaku, ndonjeher nje burri me trup sportiv. i them diqka dhe me thot diqka por kur zgjohem nuk me kujtohen fjalet, vetem me kujtohet se para se te largohem i kerkoj ta perqafoj, i them me ler te te perqafoj fort sepse te dua shum. Dhe ai perqafim me jep ndjenjen sikur perqafoj mamin time, ndjenjen me te mire te perqafimit ne bote.
Gjithashtu nuk kalojn dy muaj pa e pare ne enderr se u shkaterrua bota, ne forma te ndryshme.Ndonjeher me duket se e mori uji boten, ndonjeher rreshqet dheu, ndonjeher e mori tymi, ndonjeher u qa toka etj...Dhe une tmerrohem nga e gjith kjo dhe me del gjumi duke i thene me ze te larte keto fjale "Zoti Ekber".
Te lutem a ke shpjegim ti per keto enderra te cuditshme pasiqe ua kam treguar disa njerezve por askush nuk ka ditur te mi shpjegoj.
Faleminderit,
Je e mrekullueshme.

tinnushka

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  ajnurr@hotmail.com prej 15.07.11 14:21

kam pa ender sikur po beja bakllava isha veshur si nuse kisha ne dor do byzylok prej ari dhe thoja qe kto nuk jan te mija pse i kam ne dor me mori njera dhe me thoshte qe un jam zollva jote me coi deri tek nje shtepi dhe me tha kjo eshte shtepia yte ajo hyri mbrenda un nuk hyra u ktheva erdha te axha im aty ishin dy lepuj njesoj ngjyr e bardh ne te kaft rishin bashk nuk po ndaheshin po ashtu kishte polic qe po rishin si roje?plis cfar dmth kjo..........

ajnurr@hotmail.com

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ėndėrr me kafshė

Mesazh  besskras prej 15.07.11 15:54

 Pershendetje !
E kam par nje enderr sot , kinse kafshet flisnin , Ēka do te thot kjo ?

besskras

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  laerta shehu prej 16.07.11 13:22

pershendetje ....kam pare nje enderr qe po me shqeteson shume enderra nisi kshu ...isha vetem ne rruge dhe per nje moment ngrita koken ne qiell dhe pash shume figura te shderrishme si planete ..te cilat formonin nje figure te madhe ...dhe ne enderr kisha nje ndjesi sikur do perbysej bota dhe gjthsh degjoja ne enderr sikur beriste zoti ....dhe une me vrap u futa ne shtepin time dhe nga drutaria shikoja sikur zoti bente uren si me dor ...sikur e vendoste kullen eifel per nje sekond dhe gjthsh pash sikur bari ritej ne te qinden e sekondit ...dhe une thoja vetem o zot i madh o zot i madh ...
avatar
laerta shehu

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

nga noraa prej 16.07.11 14:30

Mesazh  Norushka prej 16.07.11 14:36

Pershendetje ... kam par nje enderr se isha ne nje shtrat e shtrir posa hapa syt afer meje shtrir ishin edhe dy prifta ... un ne mes tyre edhe vetem rrishim te shtrir ... qka do te thot kjo !

Norushka

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Gerta Gerta prej 16.07.11 19:22

cfare eshte kur te sheh nje njeri te ri me floke te thinjura(te zbardhura)ne enderr?
flm

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

95


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

[b]Eliza te lutem per pergjigjje te kesaj enderre[/b]

Mesazh  VLB prej 17.07.11 0:51

Faktikisht jan dy enderra, qe po kam deshir ti me mi spjegu.. njana esht qe kam par une, kishe dojke me ardh dikush me nejt..edhe u pregaditsha, isha me do gra tjera dhe e shtrojshum truezen e bukes..qaj dikushi ishte kinse zoti i madheruar. diqysh thojke dikush qe esht 7 metra qaj person i gjat qe ka me ardh, e na thojshum per jashna zotit nuk esht askush tjeter ma i madh, veq zoti po vika..por kur erdh qaj person, na ja nisum me lujt hajgare, se ishte jo aq i madh, dhe i keq..dhe aj tani u zemruar, dhe e lshoj nje kiamet..tha ju po bani hajgare me mu..ather pritne ket kiamet..ne enderr shum u friksova..nuk dojsha te me dilte shpirti mu dhe djalit tim..per tjert thojsha ishalla e shpetojn veten..e un per veti dhe per djalin shum u friksova. Ather masi e lshoj kiametin, qato oret e fundit qe na paten met, shkojsha ne nje dyqan me ble nje fustan me pelqeu..dhe asaj shitses ja jepsha do pare te ima (jo leter po te hekrit) nuk di sa..vetem e di se nje kese pare ja jepsha..shka don me than kjo te lutem me trego.

Edhe tjetra esht, burri kish pa enderr qe u martojke me ne ish femer te tij..dhe tha qajsha shum ne enderr, nuk dojsha mu martu me te..thojsha nuk esht kjo gruja ime..dhe mandej nuk ju kujtoke enderra..veq kaq..te lutem per te dyat nje pergjegjje..dhe me me fal..se nashta te kam ngopur me keto enderrį..por aq mir i spjegon..sa qe me terhek te shkrujn gjdo her me dit shka dojn me than keto enderra.

me nderime

VLB[u]
avatar
VLB

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  adam22@hotmail.com prej 17.07.11 11:57

zonja eliza pershendetje.kam pare nje enderr shum te cuditshme....ne endrren time pashe nje gjarperr...ate po e skuqnin te gjalle...por gjate ksaj kohe ai leviztee dhe dukej sikur po me kercenonte...me pas ai ngordh..mund tme thoni cfar do te thote kjo enderr...flmmm
avatar
adam22@hotmail.com

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

meli

Mesazh  melja prej 18.07.11 9:02

mirmengjesi
kam enderruar sikur isha rruges per shtepi isha ne livallin tim por ishte duke skuar ne shtepi pa pritmas me doli me tetpjete shum enalt por nuk u dorzova e kalova dhe dola ne maje te saj qaq shum u gezova se ndjeja nje knaqsi see kalova ate tetpjet shum te lart dhe nuk u lodhsha u ngjitsha me duar. kaq ishte qfar domethenje ka .
avatar
melja

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  Juristja prej 18.07.11 15:53

Do doja te me shpjegonit tre endera ju lutem,
1-kam pare ne gjume te dashurin tim sikur ndahej nga ish e dashura e tij e po zihej me te. cfare kuptimi ka kjo?
2-Gjithashtu kam pare sikur kisha nje unaze ne dore qe ma kishte blere ime me dhe ajo filloj e mu keput dhe i binin guret nje nga nje po ama nuk me erdhi keq.
3- endra tjeter e ka pare ime me duke me thene ne gjume "he ndaje mendjen zgjidh, (fjala per martese), shife kete tjetrin hiq dore nga ky qe ke se do vuash te lutem, dhe une qe i pergjigjem (ne ender gjithmon) "Ma mos vazhdo me sepse kete e ka vendos Zoti dhe se luan me asgje, gjithcka do behet ne shtator, gjithcka do behet ne shtator".

Jam shume kurioze te dije se cfare domethenie kane keto tre endra.

Me respekt E.A
avatar
Juristja

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

s.k

Mesazh  skerdi kamberi prej 18.07.11 23:05

shpesh..shof ender sikur jam ne shkollen e akademis se arteve..dhe aktrroj atje...dmth e shof sh shpesh...dhe dalin nxenes dhe me thon notat.. cfar do te thote kjo... te lutem me kthe pergjigje
avatar
skerdi kamberi

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  ANtraX prej 19.07.11 11:30

Pash ne ender baben tim i cili vdiq para 2 muaje e pash ne ender sikur ne mesnat un vija ne shtepi dhe ne koridorin e shtepis nga jashta e verejta qe ai shetiste vetem ne koridor kur un hyra mbrenda ne koridor ja kap per dor dhe desha te perqafoj ai qeshte dhe largoheshte nga un me thonte me lesho dhe sikur dont te thot mos i trego kujt qe me ke pa dhe ne ate moment me doli gjumi...
avatar
ANtraX

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 19.07.11 14:19

VLB shkruajti:flm shum per keto pergjegjje qe po naj ben te gjithve...e vizitoj ket webfaqe gati gjdo dit..se shum me interesojn endrrat mi dit. esht e quditshme dhe nuk di me shka ka te bej, ka ndodh qe dy apo tri enderra qe i kam pa, mas ni jave ose disa diteve kan ndodh ne realitet e njejta si ne enderr..esht naj paralajmrim apo pse ndodh kjo????..per ata edhe kam shum deshir te di se shka dojn me than endrrat. po behem merak me pa ndonjesen te keqe dhe mandej mem dal ashtu..

vlb

Eshtė normale pėr disa persona tė shohin ėndrra e t'iu dalin ashtu siē i kanė parė, por kjo nuk do tė thotė se ēdo ėndėrr qė sheh do tė dal domosdoshmėrisht ashtu. Ndonjėherė ėndrrat mund tė dalin tė tilla dhe kjo pėr mendimin tim ka njė tė mirė sepse e ardhmja mund tė ndryshohet. Nėse sheh njė ėndėrr qė nuk tė pėlqen pėrfudimi i saj dhe e vėren se nė realitet po ngjan ajo qė ke parė, thjesht mund tė mos bėsh zgjedhjet qė ke bėrė nė ėndėrr, tė mos veprosh si nė ėndėrr, t'ia japėsh njė kahje tjetėr, ėndrra mund tė jetė vetėm njė paralajmėrim, por mund tė mos ngjaj kurrė ajo e keqe apoe mirė qė ėndrra ka paralajmėruar. Gjithēka ėshtė e lidhur mes vetes, edhepse pėr mendjen racionale duket e pamundur kjo sepse ėshtė mėsuar ta shoh gjithēkanė vetėm nė tre dimensione.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 19.07.11 14:26

VLB shkruajti:Esht edhe nje enderr qe kam dasht met pyt..kam pa enderr ni teze timen, e cila gati qe 8 muaj ka vdek, kam pa enderr kinse shkova te tezja me vizitu si gjdoher qe kam shku kur kam shku ne kosov. Ajo deshirojke qe te ja bi nje dhurat nga gurbeti, dhe me thoshte e zemruar se demek un kurr si kam dhuru dhurat asnjeher. Ather un me keqardhje ne enderr deshta te ja jap nje bonbonjer..por ajo nuk ma murr. me thoshte ne enderr qe leje qaty, se ky koka bonbonjer i kosoves nuk po du ket. edhe mandej diqysh qashtu e zemruar tezja ime i pregaditi djalit tim do buk amo nuk e kam pa tu e hanger djali im..veq e di qe ne dor e kishte tezja ime pijaten qe doshte te ja jepte djalit tim..shum e ka dasht djain tim. a mundesh mem tregu shka don me than kjo enderr..me nderime

vlb

Nuk ke pse tė kesh frikė prej saj, edhe pse ėshtė e zemėruar me ty nė ėndėrr. Nuk ėshtė keq kurrė mer dicka nga tė vdekurit, por kur iu jep shpesh nuk ka domethėnie tė mirė. Pjata me ushqim qė i pėrgatit djalit ka tė bėj me potencialin krijues dhe premtimin pėr njė tė ardhme tė mirė pėr djallin.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 19.07.11 14:43

tinnushka shkruajti:Faleminderit Eliza per shpjegimin e enderres paraprake.
Kam nevoje te me shpjegosh edhe dy enderra shume te cuditshme.
Disa here kam enderruar ZOTIN,ndonjeher i ngjan nje plaku, ndonjeher nje burri me trup sportiv. i them diqka dhe me thot diqka por kur zgjohem nuk me kujtohen fjalet, vetem me kujtohet se para se te largohem i kerkoj ta perqafoj, i them me ler te te perqafoj fort sepse te dua shum. Dhe ai perqafim me jep ndjenjen sikur perqafoj mamin time, ndjenjen me te mire te perqafimit ne bote.
Gjithashtu nuk kalojn dy muaj pa e pare ne enderr se u shkaterrua bota, ne forma te ndryshme.Ndonjeher me duket se e mori uji boten, ndonjeher rreshqet dheu, ndonjeher e mori tymi, ndonjeher u qa toka etj...Dhe une tmerrohem nga e gjith kjo dhe me del gjumi duke i thene me ze te larte keto fjale "Zoti Ekber".
Te lutem a ke shpjegim ti per keto enderra te cuditshme pasiqe ua kam treguar disa njerezve por askush nuk ka ditur te mi shpjegoj.
Faleminderit,
Je e mrekullueshme.

Zoti nė ėndėrr ka tė bėj me anėn shpirtėrore dhe ndjenjat tuaja pėr hyjni. Ndonjėherė paraqet tė paprekshmen, tė paarritshmen, tė pėrsosurėn, por kjo e gjitha vlen kur nuk shihet nė forma tė njohura. Adhurimi i Zotit tregon pėr pendimin pėr veprimet dhe gabimet, ndėrsa biseda me tė tregon ndjenjat e fajit dhe mundim. Analizo, mendja juaj si e njeh Zotin, nuk mund tė personifikohet as me plak as me ndonjė person tjetėr.
Ndėrsa shkatrrimi i botės ka tė bėj me jetėn tuaj, zgjedhjet tuaja desktruktive, me gjėrat qė nuk iu shkojnė sipas asaj qė planifikoni, pėr cka edhe pėrjetoni kaos. Ndonjėherė kanė tė bėjnė me anėn emocionale (uji), ndonjėherė me negativitetet, me ndikimin e tė tjerėve nė vendimet tuaja (dheu), ndonjėherė me ankthin, konfuzionin (tymi) etj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 19.07.11 15:09

ajnurr@hotmail.com shkruajti:kam pa ender sikur po beja bakllava isha veshur si nuse kisha ne dor do byzylok prej ari dhe thoja qe kto nuk jan te mija pse i kam ne dor me mori njera dhe me thoshte qe un jam zollva jote me coi deri tek nje shtepi dhe me tha kjo eshte shtepia yte ajo hyri mbrenda un nuk hyra u ktheva erdha te axha im aty ishin dy lepuj njesoj ngjyr e bardh ne te kaft rishin bashk nuk po ndaheshin po ashtu kishte polic qe po rishin si roje?plis cfar dmth kjo..........

Nuk e di nėse jeni e martuar apo jo. Kam pėrshtypjen se jo. Nėse ėshtė kėshtu: tė pėrgatisėsh bakllava do tė thotė privilegj, kėnaqėsi, ndjeshmėri dhe njė mėnyrė e shpėrblimit tė vetes. Byzylykėt i referohen shprehjes sė pasionit tė thellė dhe zjarrit. Ju ndoshta duhet tė rindezni njė lidhje nga e kaluara, ose nėse jeni nė njė marrėdhėnie, marrėdhėnien tuaj. Zollva paraqet animėn, por edhe dėshirėn tuaj pėr njė lidhje tė pėrkushtuar. Shtėpia tregon pėr personalitetin dhe njė qėndrim tė ri, tė cilin nuk pranoni ta keni. E lepujt tregojnė fuqi magjike, fat, sukses, bollėk dhe ngrohtėsi. Lepujt me ngjyrė tė bardhė tregojnė pėr besnikėri nė dashuri, ndėrsa policėt qė bėjnė roje simbolizojnė strukturėn, rregullat, autoritetin, fuqinė dhe kontrollin. Ju duhet t'i jepni fund sjelljes suaj tė pamatur. Pėrndryshe, ėndrra i referohet dėshtimit nė respektimin detyrimeve tuaja dhe angazhimeve.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 19.07.11 15:13

besskras shkruajti: Pershendetje !
E kam par nje enderr sot , kinse kafshet flisnin , Ēka do te thot kjo ?

Tė folurit e kafshėve paraqet njohuri tė larta. Mesazhi i tė folurit tė tyre shpesh ėshtė njė formė urtėsie, por edhe shpreh potencialin tuaj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 19.07.11 15:23

laerta shehu shkruajti:pershendetje ....kam pare nje enderr qe po me shqeteson shume enderra nisi kshu ...isha vetem ne rruge dhe per nje moment ngrita koken ne qiell dhe pash shume figura te shderrishme si planete ..te cilat formonin nje figure te madhe ...dhe ne enderr kisha nje ndjesi sikur do perbysej bota dhe gjthsh degjoja ne enderr sikur beriste zoti ....dhe une me vrap u futa ne shtepin time dhe nga drutaria shikoja sikur zoti bente uren si me dor ...sikur e vendoste kullen eifel per nje sekond dhe gjthsh pash sikur bari ritej ne te qinden e sekondit ...dhe une thoja vetem o zot i madh o zot i madh ...

Ju jeni duke kaluar nėpėr njė fazė shqetesimesh, tensionesh e frikash. Por nė anėn tjetėr keni qiellin me planete tė shndritshme, rritjen e barit, kullen e Eifelit... kėto paraqesin mundesitė, shpresat, lirinė, kreativitetin, shpėrblimin pėr punėt e vėshtira dhe paqen.
Kulla e Eifelit ėshtė simbol i fortėsisė, qėndrueshmėrisė dhe jetgjatėsisė. Poashtu ka lidhje edhe me romancėn, njė marredhenie tė qėndrueshme ose mbėshtetje tė forte nė dikė.
Me nje fjale jeta juaj do te ndryshoje pas 'permbytjes'. Ura paraqet njė peridhė tranzicioni pas sė cilės do tė ndodhin gjėra jashtzaknisht tė bukura, e nėse urėn po e ndėrtonte mbi ujė, kjo tregon se ndryshimet kanė tė bėjnė me anėn emocionale.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 19.07.11 15:40

Norushka shkruajti:Pershendetje ... kam par nje enderr se isha ne nje shtrat e shtrir posa hapa syt afer meje shtrir ishin edhe dy prifta ... un ne mes tyre edhe vetem rrishim te shtrir ... qka do te thot kjo !

Shtrirja nė nė shtratin tuaj paraqet anėn e fshehtė tuajėn dhe seksualitetin. Kjo poashtu tregone dhe kėrkimin e qetėsisė, lumturisė sė brendshme, sigurisė, paqes dhe njė formė shpvtimi. Kur hap sytė pranė vetes sheh dy priftėrinj tė cilėt pėrfaqėsojnė nevojat tuaja shpirtėrore, sensin e moralit dhe tė besimeve fetare. Ju jeni nė kėrkim pėr udhėzim. Ata gjithashtu simbolizojnė dėlirėsinė dhe maturinė, por edhe mund tė keni ndjenja seksuale tė shtypura.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 19.07.11 15:50

gerta gerta shkruajti:cfare eshte kur te sheh nje njeri te ri me floke te thinjura(te zbardhura)ne enderr?
flm

Tė thinjurit e flokėve tė tė rinjėve interpretohet nė shumė mėnyra. Disa interpretues mendojnė se ato paraqesin, halle, varfėri, brenga, borxhe, por unė preferoj tė merren edhe si rritje e dinjitetit, besimit, nivele tė larta tė kuptuarit, mencuri dhe urtėsi.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ju lutem me ndihmoni Eliza

Mesazh  Agatta Saint prej 19.07.11 18:02

Par dy tre netesh, pash veten time ne nje dhome, duke veshtruar kerthizen time, nga e cila nxirrte koken nje gjarper i bardhe, gati dy tre here, derisa ne fund doli nga mua i teri. E pashe me pas ne toke qe po ikte me shpejtesi, fundin e bishtit e kishte me diamante ne forme katrori, gati dy tre cope se kujtoj mire, por mbaj mend qe ishte shume i bukur. Ne momintin qe doli jasht meje u ndiva shume e cliruar por dhe paksa e frikesuar dhe e shokuar. Perreth ndieja qe kisha njerez por nuk i shihja plotesisht, doja te flisja e ti lajmeroja duke i thene qe ne ate dhome ishte nje gjarper, por s mundja. Me pas gjarpri u zhduk nxitimthi dhe se pash me. Ndihesha shume e cliret realisht por dhe e frikesuar, me dukej sikur kisha vjell pas nje bezdie shume te madhe ne stomak, kjo ishte ndjesia qe kisha dhe ne mengjes kur u zgjova.
Cdo te thote kjo enderr?????????? A me ndihmon???

Agatta Saint

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  Kanita prej 19.07.11 18:31

ju lutem
qka don te thot nese ne enderr she veten me futan te bardh veshur
dhe qka don te thot te shohesh uj ne enderr
avatar
Kanita

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigja mbi endren

Mesazh  ajnurr@hotmail.com prej 19.07.11 21:25

tung kam pa ne ender sikur isha ne nje det po uji ishte i turbulluar hyra mbrenda dhe filloja qe te notoj po ne mbrendesi ishte i pastert fillova qe te pisklloj se nga uji nuk mund te dilja dhe me nxori nje njeri qe se njifja me kapi per dore dhe me nxori prej aty u njoftuam emri i tij ishte bekim me tha qe ka 27 vjet?cfar dmth kjo ender
avatar
ajnurr@hotmail.com

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  ajnurr@hotmail.com prej 19.07.11 21:26

flm per pergjigjen elizza............
avatar
ajnurr@hotmail.com

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  angelsweett prej 19.07.11 23:13

eliza munesh mem ndihmu tlutnaa..pash anderr shum antar te familjes se gjer sikur behej nje gar per tesha..gjithsesi nuk po hy ne detaje...pjesa qe me shqetson eshte se gruja e axhes tim sikur e qiti vellon e vet mu tha( mu ter) dhe un i thash asaaj ma jep ta provoj dhe emora ne dor.. por nuk arrita ta vesh.me shum skujtoj...:(: (

dhe nje te mamit nese ka mundsi tlutem shumm: ( nje i aferm i joni(burr) ka vdek ska 1 muaj...ajo e pa enderr ket X personin sikur mbante ne duar nje kufom femij...??: (...: ( flm shum Eliza je sh.e mire
avatar
angelsweett

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  klementina prej 20.07.11 9:23

kam enderruar mbren sikur mbyta nje kali dhe nje burrr sepe kali donte te me shkelmonte dhe une e thera me thik dhe i delte gjak edhe kali edhe burrit sepse i thera qe te dyt per tu mbrojtur.
qka do me tha sikur shkon per tja rregulluar dhomen e gjyshes (gjyshja osht evdekurqe 2 vite) por ne enderr jo sepse ja kishin prishur na dhe thojash po ja regulloj dhomen gjyshes pastaj shkoj ne shtepi por rruga ishte e bardh.kaq ishte faliminderit per kohen tuaj.
avatar
klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  besskras prej 20.07.11 11:47

Faleminderit per pergjigjen
avatar
besskras

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 20.07.11 21:11

VLB shkruajti:Faktikisht jan dy enderra, qe po kam deshir ti me mi spjegu.. njana esht qe kam par une, kishe dojke me ardh dikush me nejt..edhe u pregaditsha, isha me do gra tjera dhe e shtrojshum truezen e bukes..qaj dikushi ishte kinse zoti i madheruar. diqysh thojke dikush qe esht 7 metra qaj person i gjat qe ka me ardh, e na thojshum per jashna zotit nuk esht askush tjeter ma i madh, veq zoti po vika..por kur erdh qaj person, na ja nisum me lujt hajgare, se ishte jo aq i madh, dhe i keq..dhe aj tani u zemruar, dhe e lshoj nje kiamet..tha ju po bani hajgare me mu..ather pritne ket kiamet..ne enderr shum u friksova..nuk dojsha te me dilte shpirti mu dhe djalit tim..per tjert thojsha ishalla e shpetojn veten..e un per veti dhe per djalin shum u friksova. Ather masi e lshoj kiametin, qato oret e fundit qe na paten met, shkojsha ne nje dyqan me ble nje fustan me pelqeu..dhe asaj shitses ja jepsha do pare te ima (jo leter po te hekrit) nuk di sa..vetem e di se nje kese pare ja jepsha..shka don me than kjo te lutem me trego.

Edhe tjetra esht, burri kish pa enderr qe u martojke me ne ish femer te tij..dhe tha qajsha shum ne enderr, nuk dojsha mu martu me te..thojsha nuk esht kjo gruja ime..dhe mandej nuk ju kujtoke enderra..veq kaq..te lutem per te dyat nje pergjegjje..dhe me me fal..se nashta te kam ngopur me keto enderrį..por aq mir i spjegon..sa qe me terhek te shkrujn gjdo her me dit shka dojn me than keto enderra.

me nderime

VLB[u]

Endrra e parė lidhet me disa sfida, ose me disa ēėshtje (musafiri), tė cilat po ju duken tė thjeshta edhe nuk po i merrni seriozisht (shakatė), por ky mosseriozitet po ju shkakton telashe edhe turbullira dhe sikur po kthehen kundėr jush (kijameti). Zoti lidhet me besimin tuaj, ndėrsa gjatėsia e tij ju thuhet se ėshtė 7 metra, numri 7 nė ėndrra paraqet psikikėn, pėrsosmėrinė, shėrimin dhe ngritje shpirtėrore. Para jush do tė jetė njė mundėsi shumė e mirė pėr pėrmirsim tė gjithēkasė nė jetėn tuaj, kėshtu qė mundohuni t'i kapni mė tė mirat, edhe pse mund tė ju duket diēka qesharake, shikone me kujdes mund te ketė dobi.
Refuzimi i martesės me njė ish tė dashur tregon mospranim tė aspekteve nga ajo lidhje, si dhe mėsimet pėr tė mos pėrsėritur gabimet e tė kaluarės. Pėrndryshe, kjo do tė thotė se marrėdhėnie e tanishme nuk ka thuajse asgjė tė pėrbashkėt me atė tė sė kaluarės.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 20.07.11 21:21

adam22@hotmail.com shkruajti:zonja eliza pershendetje.kam pare nje enderr shum te cuditshme....ne endrren time pashe nje gjarperr...ate po e skuqnin te gjalle...por gjate ksaj kohe ai leviztee dhe dukej sikur po me kercenonte...me pas ai ngordh..mund tme thoni cfar do te thote kjo enderr...flmmm

Gjarpėri ka shumė kuptime duke filluar nga njerėzit rreth jush e deri te seksualiteti, por skuqja e tij tregon plotėsim nė dashuri, por ai duket sikur ju kėrcėnon, kjo tregon se duhet tė filloni e t'i pranoni pasojat e veprimeve tuaja, mund tė pėrballeni me njė situatė tė pashmangshme, tė vėshtirė, por qė e keni mundėsinė ta ndryshoni.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 20.07.11 21:27

melja shkruajti:mirmengjesi
kam enderruar sikur isha rruges per shtepi isha ne livallin tim por ishte duke skuar ne shtepi pa pritmas me doli me tetpjete shum enalt por nuk u dorzova e kalova dhe dola ne maje te saj qaq shum u gezova se ndjeja nje knaqsi see kalova ate tetpjet shum te lart dhe nuk u lodhsha u ngjitsha me duar. kaq ishte qfar domethenje ka .

Tatpjeta tregon njė vendim tė gabuar apo njė drejtim tė gabuar. Mund tė jetė edhe njė periudhė stresi apo depresioni tė lehtė. Mosdorėzimi dhe gėzimi tregojnė harmoni mes miqėve dhe famijes.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 20.07.11 22:54

Juristja shkruajti:Do doja te me shpjegonit tre endera ju lutem,
1-kam pare ne gjume te dashurin tim sikur ndahej nga ish e dashura e tij e po zihej me te. cfare kuptimi ka kjo?
2-Gjithashtu kam pare sikur kisha nje unaze ne dore qe ma kishte blere ime me dhe ajo filloj e mu keput dhe i binin guret nje nga nje po ama nuk me erdhi keq.
3- endra tjeter e ka pare ime me duke me thene ne gjume "he ndaje mendjen zgjidh, (fjala per martese), shife kete tjetrin hiq dore nga ky qe ke se do vuash te lutem, dhe une qe i pergjigjem (ne ender gjithmon) "Ma mos vazhdo me sepse kete e ka vendos Zoti dhe se luan me asgje, gjithcka do behet ne shtator, gjithcka do behet ne shtator".

Jam shume kurioze te dije se cfare domethenie kane keto tre endra.

Me respekt E.A

Ndarja e tė dashurit nga ish e dashura tregon se lidhja juaj po shkon nė nivel tė ri. Nėse ju e keni parė nė ėndėrr duke u ndarė, kjo nuk tė thotė se dicka nuk shkon si duhet dhe duhet tė reagoni, kjo ka tė bėj me lėnien pas tė sė kaluarės dhe njė fillim tė ri.
Unaza pėrfaqėson tėrėsinė emocionale, vazhdimėsinė dhe angazhimin. Ajo gjithashtu tregon besnikėrinė tuaj pėr idealet tuaja, pėrgjegjėsitė, ose besimet. Kėputja e saj tregon se po vihet nė dyshim besnikėria juaj, si dhe njė zhgėnjim.
Biseda me nėnėn tuaj tregon pėr zgjedhjet qė duhet tė bėni, e nė tė cilat kanė njė lloj ndikimi edhe tė tjerėt. Ndėrsa pėrgjigjėja juaj ėshtė se,... gjithcka do tė bėhet nė shtator, - Muaji shtator paraqet opinion pozitiv, fat tė mirė dhe pasuri.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 20.07.11 23:03

skerdi kamberi shkruajti:shpesh..shof ender sikur jam ne shkollen e akademis se arteve..dhe aktrroj atje...dmth e shof sh shpesh...dhe dalin nxenes dhe me thon notat.. cfar do te thote kjo... te lutem me kthe pergjigje

Nėse e keni pėrfunduar kohė mė parė shkollėn dhe ėndėrroni se jeni aty kjo ka tė bėj me ndjenjat e paaftėsisė dhe pasigurisė qė nuk janė zgjidhur ende, ajo mund tė lidhet edhe me frikėn nė lidhje me punėn apo aftėsinė qė keni. Ėndrra mund t'ju tregojė se ju duhet tė filloni tė pėrgatiteni pėr botėn e vėrtetė. Nėse nė realitet nuk ke tė bėsh me aktrimin, atėherė ta shohėsh vetėn si aktor tregon dėshirat tuaja pėr t'u njohur e pėr tu pranuar. Mund tė ketė tė bėj edhe me rolin qė e luani nė jetė, duke fasaduar ndonjė veprim. Notat qė merrni tregojnė se sa tė mirė jeni nė mėsimet e jetės dhe si shkoni nė jetė. Notat e larta kanė domethėnie mė tė mirė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 20.07.11 23:09

ANtraX shkruajti:Pash ne ender baben tim i cili vdiq para 2 muaje e pash ne ender sikur ne mesnat un vija ne shtepi dhe ne koridorin e shtepis nga jashta e verejta qe ai shetiste vetem ne koridor kur un hyra mbrenda ne koridor ja kap per dor dhe desha te perqafoj ai qeshte dhe largoheshte nga un me thonte me lesho dhe sikur dont te thot mos i trego kujt qe me ke pa dhe ne ate moment me doli gjumi...

Zakonisht prindėrit e vdekur kur shihen nė ėndrra janė njė mėnyrė pėr t'u pėrballur me humbjen e tyre. Kėto ėndrra nė tė shumtėn e rasteve i shohin fėmijėt qė kanė qenė mė tė lidhur me ta. Nė anėn tjetėr kjo ka tė bėj edhe me atė se: ai ėshtė i kėnaqur me ju. Qėndrimi me tė vdekurit ka tė bėj edhe me jetėgjatėsinė tuaj. Korridori paraqet njė fazė kalimtare nė jetė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 20.07.11 23:54

Agatta Saint shkruajti:Par dy tre netesh, pash veten time ne nje dhome, duke veshtruar kerthizen time, nga e cila nxirrte koken nje gjarper i bardhe, gati dy tre here, derisa ne fund doli nga mua i teri. E pashe me pas ne toke qe po ikte me shpejtesi, fundin e bishtit e kishte me diamante ne forme katrori, gati dy tre cope se kujtoj mire, por mbaj mend qe ishte shume i bukur. Ne momintin qe doli jasht meje u ndiva shume e cliruar por dhe paksa e frikesuar dhe e shokuar. Perreth ndieja qe kisha njerez por nuk i shihja plotesisht, doja te flisja e ti lajmeroja duke i thene qe ne ate dhome ishte nje gjarper, por s mundja. Me pas gjarpri u zhduk nxitimthi dhe se pash me. Ndihesha shume e cliret realisht por dhe e frikesuar, me dukej sikur kisha vjell pas nje bezdie shume te madhe ne stomak, kjo ishte ndjesia qe kisha dhe ne mengjes kur u zgjova.
Cdo te thote kjo enderr?????????? A me ndihmon???
Kėrthiza paraqet qenien tuaj, veten. Mund tė tregojė edhe nevojėn tuaj pėr tė gjetur qendren tuaj ose rrugėn e mesme. Ju mudn tė jeni duke pėrjetuar njė periudhė shqetėsuese, nė tė cilėn vetėdija juaj kėrkon pak lehtėsim. Ju duhet pak kohė qė tė vlersoni vendimet dhe gjykimet tuaja. Njė gjarpėr qė del prej jush, ėshtė njė ogur i mirė, sidomos pasi ju jep lethėsim, mund tė pėrfaqsojė edhe lindjen e njė fėmije.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

SiiDooReeLaa

Mesazh  sidorela-s@hotmail.com prej 21.07.11 11:51

Unė kam par ne ėndėrr kinse fluturoja kur 2 njerez te ndryshem perpiqeshin te me ndiqnin ata ishin te afermit e mir por ishin pak ndryshe si me te trash ne trup dhe un duke ikur fluturoja amma shum afer tokes jo larg , Dhe pastajj me mori dikush me nje kombi dhe i ngaste kombit me shpjetsi te madhe dhe un kerceva nga vetura dhe fluturoja .
Ju Lutem ! Ma Shpjegonni Kett ?? Ju pershendess
avatar
sidorela-s@hotmail.com

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Eliza te lutem me kthe pergjigje

Mesazh  tinnushka prej 21.07.11 13:42

Pershendetje Eliza,

Mbrem kam enderruar sikur isha e fejuar dhe i tregoja njerezve se jam fejuar por nuk me besonin, pastaj ua tregoja unazen dhe unaza qe une mbaja ne gisht ishte unaza e fejeses se nje shoqes sime e cila tani eshte martuar para nje jave.

Te lutem me shpjego ca do te thot kjo enderr.
Faleminderit je me e mira :-)
avatar
tinnushka

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 21.07.11 16:53

Kanita shkruajti:ju lutem
qka don te thot nese ne enderr she veten me futan te bardh veshur
dhe qka don te thot te shohesh uj ne enderr

Fustani i bardhė tregon se ju duhet tė ndriēoni njė aspekt tė jetės. Mund tė jetė edhe ēlirim nga njė ndjenjė depresioni apo krize. Ėshtė koha pėr tė shkuar pėrpara. Ju duhet tė ndryshoni qėndrimin tuaj dhe tė merrni kontroll ndaj ndjenjave tuaja tė brendshme. Poashtu kjo pėrfaqėson pastėrtinė, perfeksionin, paqen, pafajėsinė, dinjitetin, vetėdijen, dhe fillime tė reja.
Uji ėshtė simbol i tė pandėrgjegjshmes dhe gjendjes tuaj emocionale e shpirtėrore. Uji ėshtė thelbi i rrjedhės se energjisė sė jetės. Gjithashtu ėshtė simbol i spiritualitetit, njohurive dhe shėrimit. Uji i qetė dhe i pastėr tregon pėr harmoninė e mendjes me shpirtin tuaj. Kjo tregon qetėsi, paqe tė mendjes, dhe pėrtėritje.
Uji i trubulltė tregon pėr emocionet tuaja negative.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 21.07.11 17:14

ajnurr@hotmail.com shkruajti:tung kam pa ne ender sikur isha ne nje det po uji ishte i turbulluar hyra mbrenda dhe filloja qe te notoj po ne mbrendesi ishte i pastert fillova qe te pisklloj se nga uji nuk mund te dilja dhe me nxori nje njeri qe se njifja me kapi per dore dhe me nxori prej aty u njoftuam emri i tij ishte bekim me tha qe ka 27 vjet?cfar dmth kjo ender

Ujėrat e turbullta nė ėndėrr tregojnė se jeni e zhytur nė emocionet tuaja negative. Ju mund tė keni nevojė t'i kushtoni kohė qartėsimit tė mendjes dhe tė gjeni paqen e brendshme. Nga ana tjetėr, kjo sugjeron qė tė menduarit tuaj ėshtė i paqartė dhe jo i plotė. Ndėrsa pjesa tjetėr, personi i panjohur qė ju shpėton,... nėse jeni nėn moshėn 27 vjecare ju, kur tė jeni nė kėtė moshė do tė arrini miratimin pėr shumė pėrpjekje tuajat, pėrparim, rritje, tė kuptuarit, e numri 27 ėshtė njė numėr me domethėnie mjaft tė mirė, duke marrė parasysh se kemi 3X9... ku 3 paraqet forcėn e brendshme, vitalitetin, jetėn, kompletimin, kreativitetin dhe vetė-eksplorimin, ndėrsa 9 tregon pėrfundimin, mbylljen, rilindjen, frymėzimin dhe reformimin. Nė pėrgjithėsi periudhė e frytshme.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 21.07.11 17:19

sidorela-s@hotmail.com shkruajti:Unė kam par ne ėndėrr kinse fluturoja kur 2 njerez te ndryshem perpiqeshin te me ndiqnin ata ishin te afermit e mir por ishin pak ndryshe si me te trash ne trup dhe un duke ikur fluturoja amma shum afer tokes jo larg , Dhe pastajj me mori dikush me nje kombi dhe i ngaste kombit me shpjetsi te madhe dhe un kerceva nga vetura dhe fluturoja .
Ju Lutem ! Ma Shpjegonni Kett ?? Ju pershendess

Fluturimi ka sensin e lirisė, aty ku ju jeni ndjerė fillimisht e kufizuar dhe e shtrenguar si dhe arritjen e asaj qe synohet pa shumė vėshtirėsi.. Fluturimi me lehtėsi duke shijuar vendin e ndodhjes dhe peizazhin tregon se jeni nė krye tė njė situate. Kjo do tė thotė se keni pėrfituar njė perspektivė tė re dhe tė ndryshme. Aftėsia e kontrollit tė fluturimit pėrfaqėson kuptimin tuaj personal pėr fuqinė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 21.07.11 17:24

tinnushka shkruajti:Pershendetje Eliza,

Mbrem kam enderruar sikur isha e fejuar dhe i tregoja njerezve se jam fejuar por nuk me besonin, pastaj ua tregoja unazen dhe unaza qe une mbaja ne gisht ishte unaza e fejeses se nje shoqes sime e cila tani eshte martuar para nje jave.

Te lutem me shpjego ca do te thot kjo enderr.
Faleminderit je me e mira :-)

Fejesa pėrfaqėson nevojat tuaja personale. Ju mund tė jeni duke u pėrpjekur pėr t'i qartėsuar ndjenjat tuaja. Nė njė interpretim tė drejtpėrdrejt fejesa (nėse jeni e pafejuar) tregon dėshirėn tuaj pėr njė fejesė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pse gjdoo natt shoh endrra dhe ne mengjezz me duket

Mesazh  sar.chee@hotmail.com prej 21.07.11 19:40

pse gjdoo natt shohh endrra te ndryshee dhe ne mengjezz kur zgjohem me dukett se edhe me herett e kam par ket ender ose shpesh ndihem sikur gjdo her shoh tnjejtenn enderr dhee i perjetojjj shumm nqs shoh ender tbukur gjith dita me ec mir po pash nje enderr te keqeee me shkonn gjithqkaa mbrapshtt ju lutem pergjigjmunniii
avatar
sar.chee@hotmail.com

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  ajnur prej 21.07.11 22:22

kam enderuar sikur kisha shkuar tek axha im ne gjermani,kur me pa axha im u gezua shum dhe filloi qe te ma tregoj shtepin ,shtepia ishte shum elegante shum e bukur u habita,axha im ishte veshur shum i paster dhe ishte shum i lumtur vetem me shikonte [a ne realitet eshte shum i semur]pastaj dola tek nje ure e cuditshme ishte ngjyr e zez dhe fillova qe ta kaloj por ka nje her sikur lekundej nga uji por ja kalova?cfar dmth elizzzzaaaaaaaaaaaaaa
avatar
ajnur

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Juristja prej 21.07.11 23:48

Juristja shkruajti:
Do doja te me shpjegonit tre endera ju lutem,
1-kam pare ne gjume te dashurin tim sikur ndahej nga ish e dashura e tij e po zihej me te. cfare kuptimi ka kjo?
2-Gjithashtu kam pare sikur kisha nje unaze ne dore qe ma kishte blere ime me dhe ajo filloj e mu keput dhe i binin guret nje nga nje po ama nuk me erdhi keq.
3- endra tjeter e ka pare ime me duke me thene ne gjume "he ndaje mendjen zgjidh, (fjala per martese), shife kete tjetrin hiq dore nga ky qe ke se do vuash te lutem, dhe une qe i pergjigjem (ne ender gjithmon) "Ma mos vazhdo me sepse kete e ka vendos Zoti dhe se luan me asgje, gjithcka do behet ne shtator, gjithcka do behet ne shtator".

Jam shume kurioze te dije se cfare domethenie kane keto tre endra.

Me respekt E.A


Ndarja e tė dashurit nga ish e dashura tregon se lidhja juaj po shkon nė nivel tė ri. Nėse ju e keni parė nė ėndėrr duke u ndarė, kjo nuk tė thotė se dicka nuk shkon si duhet dhe duhet tė reagoni, kjo ka tė bėj me lėnien pas tė sė kaluarės dhe njė fillim tė ri.
Unaza pėrfaqėson tėrėsinė emocionale, vazhdimėsinė dhe angazhimin. Ajo gjithashtu tregon besnikėrinė tuaj pėr idealet tuaja, pėrgjegjėsitė, ose besimet. Kėputja e saj tregon se po vihet nė dyshim besnikėria juaj, si dhe njė zhgėnjim.
Biseda me nėnėn tuaj tregon pėr zgjedhjet qė duhet tė bėni, e nė tė cilat kanė njė lloj ndikimi edhe tė tjerėt. Ndėrsa pėrgjigjėja juaj ėshtė se,... gjithcka do tė bėhet nė shtator, - Muaji shtator paraqet opinion pozitiv, fat tė mirė dhe pasuri.

Ju falenderoj perzemersisht zonja Eliza.
avatar
Juristja

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lule

Mesazh  laerta shehu prej 22.07.11 11:05

te lutem eliza me shpjego pak kete enderr ...se kam shume besim te ty se heren e findit qe te kerkova per shpjegim te nje enderre ishe shume e sakt te paktem me mua ....kam pare ne enderr sikur isha me mamin tim ne nje fushe te madhe po aty kishte shume lule te bukura qe si kam pare ndonjeher ...dhe prap ne kete enderr njesoj si ne enderren e pare qe te kerkova per shjegim kisha ndjesin e zotit edhe tani ne enderr kisha ndjesin se te gjitha aton lule i kish krijuar zoti ...dhe ne enderr thoja qe zoti ben mbrekullira ..si e shpjegoni kete ndjesin time ne cdo enderr pranin e zotit ...(dua te theksoj se mamin e kam gjall)flm
avatar
laerta shehu

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  666666 prej 22.07.11 11:19

pershendetje kam par ne enderr isha ne ni spital isha me babin po un as vet se disha per qka isha shku po dul ni mjek dhe me tha prit veq pak se gati jom me pru rezultatin po un prita aty me babin edhe me vlla. edhe po vjen mjeku me ni flelet ne dor te bardh si dokument edhe me tha se ti mundesh me met shtatzan tka dal rezultati poitiv,un e mora at leter edhe e shikojsha edhe skuptojsha qka dmth dhe mjeku tha prit se tash i vjen rezultati edhe vllaut huaj un prita po shum u vanu me tha vllau i juaj smundet me met shtazan, po un i thash qka isht kjo na sjena te martum nihere ai me tha se ti mundesh me met ne te ardhmen shtazan kurse vllau juaj smundet me met qka dmth hu pershendes....
avatar
666666

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  adam22@hotmail.com prej 22.07.11 14:00

zonja eliza pershendetje...kam pare nje enderr kur ne te mora lajmin e vdekjes te gjyshes time qe ka 2 vjet qe ka vdekur dhe kushurirt tim te vogell ....cfar tregon vdekja ne nje enderr??? flmmm
avatar
adam22@hotmail.com

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  angelsweett prej 22.07.11 15:56

ca do me than kjo enderr...pash enderr sikur i dashuri im erdhi te shtepija imee , po un e fshija at nga prindrit qe ata te mos e shifnin ate..??? Dhe nuk fshihej ne ndonje qoshe apo diqka etill, por sikur hynte ne nje liber-kuti..( diqka e veshtir per shpjegim)gjithsesi... me ndihmon tlutemm ??: (
avatar
angelsweett

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  VangjushCerepi prej 22.07.11 18:31

pershendetje!te lutem ,kam pare ne enderr nje zhapke ne shtepi verdallosej qetesisht brenda ne dhoma !!!!!!!!faleminderit...
avatar
VangjushCerepi

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje

Mesazh  miss_fluturah__@live.com prej 22.07.11 19:33

Mbreme kame pare ne enderr veten me fustan nuserie dhe ju lutesha zotin qe te martohesha me nje djal qe e dua .. qfare domethene Kjo enderr .. Faleminderit
avatar
miss_fluturah__@live.com

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

enderr tronditse:(

Mesazh  angelsweett prej 23.07.11 19:09

..Ju lutem per shpjegim..pash enderr sikur beja s*x me vllan tim te vogel... cnnc u tmerrova nga kjo enderrr..:@:@ me trego eliza te lutem qa do te thot...( dhe theksoj qe nuk eshte hera e par qe kam par enderr te till..2X):(:( si dhe kerkkova pergjigje heren e kaluar por fatkqesisht nuk mora...:(:(
avatar
angelsweett

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Persh Eliza..moti nuk te kam pyt..

Mesazh  VLB prej 24.07.11 15:40

Tung z. Eliza, kam nje pytje per dy enderra..njana esht qe kam pare kinse do kusheri te mi, me kishin borgj 500 euro dhe nuk mi jepshin..burri u perlajke me mua, thoshte se demek ata i kan kushtet shum te mira, pse nuk na kthejn borxhin..shka do te thot kjo te lutem per nje pergjjegjje...


e tjetra esht..vellau im ka pa enderr, krejt enderra nuk i kujtohet..po diqysh ne fund e ka pa qe e kishte nifar shije te keqe ne goj, edhe mandej ka vjell..dhe tani i ka dal gjumi..nuk i kujtohet ma shum enderra..po shka do te thot vjell ne enderr..

VLB
avatar
VLB

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 24.07.11 15:56

sar.chee@hotmail.com shkruajti:pse gjdoo natt shohh endrra te ndryshee dhe ne mengjezz kur zgjohem me dukett se edhe me herett e kam par ket ender ose shpesh ndihem sikur gjdo her shoh tnjejtenn enderr dhee i perjetojjj shumm nqs shoh ender tbukur gjith dita me ec mir po pash nje enderr te keqeee me shkonn gjithqkaa mbrapshtt ju lutem pergjigjmunniii

Pėrsėritja ka tė bėj me mesazhe tė cilat pėrpiqen tė dalin nė sipėrfaqe. E cfarė mesazhes, varet nga simbolet. Mund t'i referohen edhe rutinės dhe monotonisė nė jetėn e pėrditshme. Eshtė normal qė i pėrjeton ėndrrat, ato pėrjetohen nuk shihen, e intensiteti i pėrjetimit ka tė bėj me pavetėdijen e realitetit tė ėndrrės. Gjithcka qė pėrjeton tė duket reale, sepse mungon vetėdija.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 24.07.11 16:07

ajnur shkruajti:kam enderuar sikur kisha shkuar tek axha im ne gjermani,kur me pa axha im u gezua shum dhe filloi qe te ma tregoj shtepin ,shtepia ishte shum elegante shum e bukur u habita,axha im ishte veshur shum i paster dhe ishte shum i lumtur vetem me shikonte [a ne realitet eshte shum i semur]pastaj dola tek nje ure e cuditshme ishte ngjyr e zez dhe fillova qe ta kaloj por ka nje her sikur lekundej nga uji por ja kalova?cfar dmth elizzzzaaaaaaaaaaaaaa

Shpresoj tė jetė shėrim pėr tė, duke qenė se qenka sėmurė. Nė njėrėn anė dukja dhe tė veshurit bukur ka kuptim pozitiv, qė ka tė bėj me kėndellje e shėrim, por nė anėn tjetėr ura e zezė qė ndonjėherė lėkundet paraqet njė periudhė kalimtare nė jetėn tuaj, e me brenga e trazime emocionale, njė kryqėzim kritik apo njė vendim tė rėndėsishėm.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 7 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi