Shpjegimi i endrres suaj - 3

Faqja 1 e 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 28.04.11 21:40

Shpjegimi i endrres suaj - 3
...


Edituar pėr herė tė fundit nga Elizza nė 02.05.11 1:23, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje.... :) Eliza

Mesazh  denisa90 prej 29.04.11 8:44

Eliza te lutem ma shpjego pak ca do te thot kur sheh veten ne pasqyr pastaj ana tjeter e pasqyres nuk ben levizjet qe beja une dhe une sikur u ula dhe mundohesha te fshihesha qe mos te shikoja pasqyren,por kur ngrijta koken duke mendur se nuk do ta shifja me veten time te ngrire ne pasqyr,por jo ishte perseri aty...te lutem ma shpjego me ka trembur shum kjo enderr dhe tani qe po shkruaj me ngjall frike

dhe cfar eshte kur shtepija dukej sikur skishte drita dhe mua sikur me kishin ardhur dhe mysafire,pastaj sikur fillova te gatuaj embelsire bashke me vjerren time por mysafiret nuk hengren vetem une me burrin sikur hengrem embelsire.....

Te lutem Eliza mi shpjego pak te lutem!!!!
avatar
denisa90

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Dejavu ne enderr!

Mesazh  henriune prej 29.04.11 13:54

K am shume raste te endrreve ku shikoje rruge apo mjedise qe ne enderr me dukej sikur i kisha pare edhe me perpara ne nje enderr tjter,por kur zgjohem mendohem mire dhe del qe vetem ne enderr e kam kete ndjenje.Nuk di s si ta shpjegoje.Kam pare nje enderr te frikshme sikur isha ne dhomen time te gjumit dhe u cova nga strati.reth e qrk ishte erresire dhe pashe nje tape blu te tavolina ,u cova qe ta kapja dhe pak me perpara e dija qe do levizte pa ndihmen e askujt.ajo levizi dhe doli jashte dhomes une e dija qe dicka e keqe do ndodhte.Dola ne korridor dhe pashe nga dhoma e prinderve.Aty pashe babin dhe mamin.babi ishte me rrobdishan dhe po kerkonte dicka ne dollap.une vajta menjehere se dukej sikur po kerkonte ndihme.ne ate cast mami e terhoqi dhe babi u shtri ne krevat.une doja te hapja dollapin po ne ate kohe degjova nje ulierime si e nje derri te eger,dhe pyeta babin se cfare ishte por cdo gje per te ishte normale dhe asje skishte ndodhur.me vone erdhi kjo ndjenja e dejavu sikur e kisha pare edhe nje here kete enderr pr kur u zgjova ne mesnate e dija qe nuk e kisha pare.
ju lutem nje shpjegim!besoj se dojete e lehte te shpjegohet.
avatar
henriune

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 29.04.11 17:27

denisa90 shkruajti:Eliza te lutem ma shpjego pak ca do te thot kur sheh veten ne pasqyr pastaj ana tjeter e pasqyres nuk ben levizjet qe beja une dhe une sikur u ula dhe mundohesha te fshihesha qe mos te shikoja pasqyren,por kur ngrijta koken duke mendur se nuk do ta shifja me veten time te ngrire ne pasqyr,por jo ishte perseri aty...te lutem ma shpjego me ka trembur shum kjo enderr dhe tani qe po shkruaj me ngjall frike

dhe cfar eshte kur shtepija dukej sikur skishte drita dhe mua sikur me kishin ardhur dhe mysafire,pastaj sikur fillova te gatuaj embelsire bashke me vjerren time por mysafiret nuk hengren vetem une me burrin sikur hengrem embelsire.....

Te lutem Eliza mi shpjego pak te lutem!!!!

Reflektimi juaj i ngrirė tregon pėr mendimet, qėndrimet, vendimet, qėllimet dhe dėshirat tuaja tė ngrira. Pamja juaj ėshtė pasqyrim i asaj qė keni nė ndėrdije, se si ju e shihni veten dhe si dėshironi apo si ju shohin tė tjerėt. Fshehja e sheh se nuk ėshtė zgjidhje, pėrballu me veten, me aspektet e panjohura, prano qė janė aty, vetėm atėherė mund tė fillosh t'i ndryshosh.
Shtėpia shpesh paraqet edhe personalitetin tuaj, terri paraqet dėshtim nė ndonjė aspekt, injorancė, mungesė vetėdije, mund tė jeni e 'errėsuar' rreth diēkaje, pėr ta gjetur njė tė vėrtetė. Musafirėt janė sfida, kurse ėmbėlsira tė cilėn e hani bashkė me burrin, tregon se ju duhet t'i ndani ngarkesat e brendshme dhe tė mos pėrpiqeni tė bėni gjithēka vetė. Mund tė jetė edhe mundėsi e humbur apo ndonjė humbje e vogėl.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  denisa90 prej 29.04.11 21:25

Eliza shum shum shum faleminderit per pergjigjet,jeni shume e mire me pelqejne shume shpjegimet e enderrave qe jep...faleminderit shume
avatar
denisa90

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ELiZza Help ?!

Mesazh  g-kristi prej 30.04.11 0:34

ckemi :)..Me Ka Ndodhur Disa here kjo gje,shof psh 1 ender naten...sikur si te ta them ...sikur psh jemi un dhe ti ne nje vend psh lokal ne tirane qe quhet Explorer psh dhe e zem ..nje kamarieri i thyhet 1 got....Deri ktu eshte endrra tani....zgjohem kalojn psh dit 1 2 3 javv ndoshta...dhe del qe ne me te vertet jemi bashk dhe shkojm ne ate lokal dhe ajo gota thuhet...dhe ne momentin qe ndodh un cuditemm pa vetetdije them ku e kam pare..? dhe kur kujtohem qe e kam par ne ender por prap se lidh dot...Te Lutem 1 Shpjegim sepse me ka ndodh shpesh...disa me kan then se eshte Shqisa e 6 ..por un se di...fare. Do Doja 1 Shpjegim ..Shum Flm
avatar
g-kristi

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje.... :) Eliza

Mesazh  denisa90 prej 30.04.11 15:41

Eliza te lutem do doja te me shpjegoje nje enderr qe ka pare vellai im enderra eshte kjo:
ai sikur ishte duke ecur ne rruge me ca shoke por njerezit kur e shikonin e ofendonin me fjale pastaj sikur ishte futur ne nje xhungel dhe aty sikur e kishte ndjekur gjarprinjte dhe merimangat e zeza
te lutem do doja te ma shpjegoje pak
avatar
denisa90

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  ajnurr@hotmail.com prej 01.05.11 12:42

kam enderuar isha ne shtepi dhe erdh misafir nje kojshik e jona qe ska qen tek ne asnjeher ne realitet dhe u ul tek ne te punoj pun dore qendiste dicka un dola perjashta me kojshiken time dhe papritmas nje qen i bardh qe osht i kojshiut ton e kaloj murin dhe filloj qe te leh dhe te vrapoj mbas nesh ne filuam qe te vraponjim dhe ikem hyrem mbrenda dhe e mbylla deren?
avatar
ajnurr@hotmail.com

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Te lutem nje spjegim nga ti ELIZA per endrren qe kam pare

Mesazh  Albanna prej 01.05.11 13:40

mbreme kam par ne enderr sikur isha ne fakultet,dhe takova djalin i cili ne realitet mi ka shprehur ndjenjat qe ka per mua edhe pse nuk kemi asnje lidhje ende.Por ne enderr une e pash sikur shkuam ne ligjerata te ai, dhe ai rrinte larg meje kishte pasur ne gisht unazen e fejeses apo te marteses.. nuk qendroi gjat dhe doli. une mendoja pse ky mi ka shprehur ndjenjat kur qenka i martuar me unaz, ndersa kur ka dal me mu ka qene pa unaz// Ne realitet ai mi shprehu ndjenjat, ne enderr e pash me unaz..
avatar
Albanna

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Nitah prej 01.05.11 20:16

Pershhendetje!
Nese mund te me ndihmoni kam pare enderr sikur kam bere nje ndeshje
te fort me vetur por me andej nuk me kujtohet se a kam mbetur gjalle apo jo..
kerkoj pergjigje sepse ska 1 jave qe kam mare patent shoferin po pas endres po frigohem shumm per te dal ne rruge me kerr
avatar
Nitah

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Armiri prej 02.05.11 9:42

Kam pare ne enderr sikur me kishte vdekur mamaja.Isha shume i merzitur,qaja,ulerisja,kisha dhimbje shpirterore te tmerrshme saqe cdo gje ishte e pavlere ngaqe me kishte vdekur mamaja,biles edhe vetja me dukej fare bosh,edhe jeta ime nuk kishte kuptim.Kishin ardhur gjithe te afermit e mi veshur me te zeza qe qanin dhe me ngushellonin.Edhe njerez qe nuk i njihja me afronin dhe me ngushellonin.Pastaj me ate dhimbje shpirterore po endesha rrugeve te qytetit.Pashe nje shtepi ne nje pallat qe po nxirrte tym,bera qe te marr ne telefon zjarrfikesit por ata nuk me dolen ne telefon keshtu qe e lashe fare ate pune se nuk me interesonte,veten endesha rrugeve duke qare.Pastaj u zgjova por ate dhinbjen shpirterore e kisha perseri dhe e kam edhe tani paksa.
avatar
Armiri

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kleme

Mesazh  klementina prej 02.05.11 12:07

pershendetja kam enderruar mbrem sikur kisha te veshur vello te bardh dhe te bukur dhe ne kok kisha te vendosur duvakun dhe ekisha te mbuluar edhe fetyren por fetyra ishike edhe pse ishte embuluar por une u duksha me evogel sene ralitet.
avatar
klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  mehanja prej 02.05.11 12:27

kom pa ne enderr vajzat e halles, sikur dy pres tyre rrinin me shume bashke e njera kishte vesh nje fustan te bukur me ngjyre te kuqe dhe se bashku te dyjat rrinin bashke, kurse un me qiken tjeter te halles rrija me shumee, kisha te veshur nje fustane te bukur ngjyre te zeze dhe sandale te bukura sikur per dore e mbaja nje femije 2-3 vjeq dhe e perqafoja e afroja ngat vetes kurse qikat e halles nuk i shihja me, edhe pse ishin me mua kishin shku diku tjeter ju lutem qfar kuptimi ka kjo klmmm
avatar
mehanja

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  666666 prej 02.05.11 14:17

pershendetje prom kam pa ni onderr qe ikam pre floket shum te shkurtra deri te qafa edhe kta shpis me bertitshin qysh i perve sa te bukura ike pas mu sma nike thojsha edhe kshtu mrriten boll edhe su bisha pishmon hiq qka domethon ju pershendes...
avatar
666666

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  besa84 prej 02.05.11 19:48

kam pa ne enderr sikur vjehrra ime me detyronte ti ndertoja vajzs se saj njexhemper me krrapze edhe qorape qdo te thot
avatar
besa84

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

endrra

Mesazh  alban bytyqi prej 02.05.11 21:49

kam pare nje enderr sikur vdiq nje fqinje i imi dhe une ne enderr ju kam tregueh njerzve qe kam pare enderr ate njeriun qe kishte vdekur e gjithe kjo ishte enderr
avatar
alban bytyqi

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  kuriozi prej 05.05.11 12:22

ē'do te thote te shohesh bretkosa ne shtepi ???
avatar
kuriozi

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje Eliza

Mesazh  orkida_al@yahoo.com prej 05.05.11 13:02

Ju letem me shpjegoni endrren e meposhtme
Tek rrugica e mamase time(e cila ka vdekur) pashe qe po vinin drejt meje dy kuaj kaf me shpejtesi te madhe.Une u tremba dhe mbylla te dyert e oborrit(qe ishte i nje komshiu)dhe kuajt i gjuanin deres per ta hapur dhe une mezi e mbaja nga sulmi.Kerkoja ndihme po sme vinte asnje njeri ne ndihme pervec nje femije te vogel qe po e mbante deren me mua.Pastaj kuajt u larguan por kisha frike mos ktheheshin prape.Dhe kjo gjendje frike me shoqeroi dhe kerkoja ku te fshihesha qe mos me gjenin kuajt dhe mendoja te futesha poshte nje shtrati.Pastaj me doli gjumi
avatar
orkida_al@yahoo.com

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

era

Mesazh  erlisja prej 07.05.11 9:38

pershendetje kam enderuar mbrem nje enderr te quditshme
enderroja sikur ishim ne nje vend apo ne nje ndej ku ishin edhe familja tjer por nje grua na renditi keshtu njeher tha qe me ebukura nde te gjitha qenka motra ime pastaj me ceku mua por un enuk ju inda urdherav te saj sepse i thash se un ejam efejuar(edhe ne ralitet jam)nuk me duhesh ti por pastaj mori motren dhe e shtiv per tok e perkuli edhe pse isha un ekunder ishte nje gru pastaj filloj te duket si shtrig dhe motra eshtrir per tok ma bojke me dor qe te largohem nga aty u larguam sepse patem frik u larguan te gjith vetem motra nuk u largua sepse ishte eshtrir dhe nuk elinte qe te vinte me ne por une kisha nje mundim gjat ecjes poe nje burr me ndihmoj qe te largohem me ngrke per dore.
kaq ishte faliminderit per kohen tuaj qfar domethenje ka kjo enderr per motren .
avatar
erlisja

34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ndihmom t`luttem

Mesazh  lore prej 07.05.11 12:40

pershendjetje ...elizaa ` kaa koh qe shoh endrra te tilla pastaj me kthehen ne dejavu kam par enderr 1djal qe asnjeher skemi pas kontakt as nuk jemi njoft dhe aj filloj t kendonttee her flisnim dhe me thaa qe duhet tlargohem ju ktheva a ben emrin spaku edhe si jam zgju e kam gjett ne nje faqe( mos t'them emra t`site-ve)
mandej nje tjeter numra t telefonit t`ca vajzave ne nje leter ashtu endrra shum qe nuk po mundem mi kuptu asesi dhe pom bojn teper siklet fare mire spo ndihna a kan ndonje shpejgim amo qfar jannn ..:S
avatar
lore

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  kristard prej 07.05.11 15:21

Kam pare ne enderr tre veta ne nje makine, qe te tre ishin lakuriq. NJeri nga keta rrihte tjetrin ndersa tjetri qante dhe nuk kishte cfare te bente pasi si ndihmonte dot. Care kuptimi mund te kete kjo enderr?
avatar
kristard

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  diellina prej 07.05.11 18:29

kam enderruar para ca ditesh,sikur isha afer shtepis sime,edhe teksa rri me fqinj dhe pritej te vinte nje dallg uji dhe do permbyte shtepite tona te cilat jane ne nje lugine,u kujtova qe vajza e vellaut 4 vjeqe ndodhej ne oborr,vrapova per te ajo,por tashme dallga e mori.ika une me poshyte perroit,nga ku do kalonte uji,dhe e kapa e nxora.
avatar
diellina

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

* * * Pėrgjigju me kuotė * * * * Re: Pyetje - Pėrgjigjėje mbi ėndrrat - 1

Mesazh  merli prej 08.05.11 9:15

miremngjes te gjitheve ....ju lutem a mund te me shpjegoni kete enderr. kam pare ne enderr sikur isha me 2 shoqet e mija te lokali i te dashurit tim ...ishim ulure ne nje tavolin dhe po ngrenshim..... nje person aty nuk e njifja nxorri pistoleten dhe donte te vriste te dashurin tim ,,,, por ai personi mu kthye mua dhe me gjuajti me pistolete dy her ne barke dhe ne ato momente hyra qe te fshija por ai perseri me gjet dhe me gjuati me pluma perser... por nuk qita gjake .....dola me vrap nga lokali dhe ai njeriu me ndjekte nga pas te me gjuante perseri.... por une u largova shume large doja ta kolaje nje rruge por ajo rruga ishte e bllokura..... nje her mu dukte uje dhe nje her sikur po punojshin ca njerze ne rruge.....kur me thote nje njeri qe ate e kan futur ne burge.... dhe une u ktheva ne shtepi rruges kur po kaloja pash nje police me ca letra ne dore dhe po me kerkonte mua.....
avatar
merli

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  ervelina prej 08.05.11 12:51

si sot nje jave me pare me ndodhi te bija ne gremine me gjith makine,ne qaf thane, nuk e di perse,nuk e di se si,por nga ajo makine copa copa dola vetem me nje thua te shqyer,nuk kisha ven as rryp sigurimi dhe as edhe nje gje.E keqja eshte qe i mbaj mend te gjitha pasi,kam qen e vetedijshme gjat gjith kohes,qe kur rreshkiti makina ne kthese e deri sa dolem jasht rruge dhe filluam te rrokulliseshim me gjith makine duke rene ne gremine,vetem lutesha o ZOT dua te jetoj,dua te jetojme,te shpetojme,te lutem o ZOT,sdua te me qajne prinderit qe tani,sapo kam mbushur 21vjec,dua akoma te jetoj o ZOT,o ZOT kam nje njeri te mrekullueshem qe me pret te kalojme nje jet te tere bashk o ZOT,dhe para syve me dilnin syte e te fejuarit tim,qe sapo ishim pershendetur. Mbaj mend qe rrokullisjet nuk kishin fund,dhe ne fund lutja ime e fundit ishte,o ZOT KUR DO MBAROJN KETO RROKULLISJE,dhe cuditerisht mbaroi! u ngrita direkt se makina ishte e permbysur,kontrollova veten dhe pervec thonit nuk kisha asgje tjeter. direkt fillova te therrisja dajen e te fejuarit dhe vjerren qe ishin perpara,per disa sekonda,nuk po me kthenin pergjigje,kerokoja tel qe te merrja babin ne tel,apo ndonje ambulanc apo policin,nuk dija si te veproja,doja vetem te gjeja nje menyre qe te shpetoja dhe ato te dy qe kisha perpara meje! pastaj filluan te me flisnin,dhe me thonin qe dil nga dritarja,se mund te pasi makina,shqelmoja dritaren e makines,qe dhe pse ishte e plasaritur,nuk arrija ta thyeja,ktheva koken nga dritarja tjeter,dhe pash qe ishte e hapur,si me e pas hap njeri me buton.un dola e para,dhe u ngjita lart ne rruge per te kerkuar ndihme,tek makinat kalimtare,qe te ndihmonin ato qe ishin poshte,por shyqyr qe dhe ato dolen dhe u ngjiten,pak me veshtiresi,por ishin mire,nuk po i besoja syve!! Un isha nga mprapa,shoferi dhe pasagjerja perpara,as ato nuk pesuan gje,as nuk shkuam ne spital fare...
Per 3 dite,kalova ne gjendje depresioni,qaja me denese duke uleritur,cdua un ne kete bote?,si ka mundesi qe shpetova?,as ne universitet nuk shkova per 2,3dite.Ishte gjith ajo rrokullisje ne gremine,dhe ,derisa mami me shkundi duke me vene ne pah se sa e forte kam qen me perpara,dhe se me fortesine qe karakterizonte karakterin tim do e kaloja edhe kete qe ndodhi.pas ketyre fjaleve,te nesermen isha totalisht si e rilindur,me me shum forc per te jetuar dhe me e qeshur se kurre,doja te vrapoja,kendoja,ulerisja,kerceja!!deri diku i bera te gjitha keto:)shkova dhe ne shkolle,dhe te gjith me thonin na dukesh ndryshe,natyrisht qe nuk ja tregova te gjitheve cme kishte ndodhur,pasi nuk doja ta kujtoja,sepse e perjetova me shpirt ate qe ndodhi! ne dreke kur vij nga shkolla,shtrihem per gjume,dhe ne enderr shoh: sikur dikush donte te me cmendte,dhe un isha ne shtepi,dhe kudo me dilte babi,portreti i babit fantazem,i dyfishuar,dhe kur un shtrihesha ne krevat,me dilte kur e ktheja koken nga e majta dhe nga e djathta,ne fillim kisha shum frik,me thonin qe ne do te te cmendim ty, pas pak,mbaj mend qe un i them:lodhuni sa te doni,un jam e fort,dhe ju sfidoj,ju nuk do me cmendni dot mua,
bjen zilja e deres,shkoj hap deren dhe vjen babi, *ne enderr akoma* babi ishte si i vrare te koka,po nuk kishte gjak,po nje si boj ngjyre hiri,dhe me te ishin dhe disa persona te tjere,
un i them o ba te lutem rri me mua,se duan te me cmendin....me thot qe ka ber aksident dhe do iki te rreg ca pun dhe pastaj do vinte

pastaj nuk mbaj mend me shum,vetem qe direkt pas kesaj skene,dal ne nje skene sikur isha ne sallonin e ndjenjes me te afermit,dhe nje djal po mundohej te me afrohej me ca sy qe i shkelqenin djallezisht,e njoh kete djale,po skam shoqeri,as muh,un e largoja,dhe mendoja per te fejuarin! aty degjohen ca krisma,si te shtena,dhe un dal direkt ne ballkon,e kam shtepin n kat t 8,dhe shoh posht qe te gjith njerezit jan te vdekur,te rrjeshtuar kufomat, pastaj dukej si kaos,njeher sikur i kishin vrare me pistolet,njehere sikur i kishin vrare sisa zonj te medhenj te zinj. Pastaj dal nga ballkoni tjeter per te pare anen tjeter te qytetit,dhe andej ne rruge dukeshin vetem kufoma, ulerija neper shtepi,por njerezit qe kisha aty, sikur nuk i bente pershtypje! aty me del endrra,se vjen dhe me zgjon babi per te ngrene dreken!


ju lutem me jepni ndonje shpjegim per kete enderr!
gjate ketij viti kam pare endrrat nga me te cuditshmet,
dhe hije pam pare,dhe vet personalisht kam qene pjese e shum historive,qe per disa njerez te tjere jan anormale:(
avatar
ervelina

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 08.05.11 21:16

denisa90 shkruajti:Eliza te lutem do doja te me shpjegoje nje enderr qe ka pare vellai im enderra eshte kjo:
ai sikur ishte duke ecur ne rruge me ca shoke por njerezit kur e shikonin e ofendonin me fjale pastaj sikur ishte futur ne nje xhungel dhe aty sikur e kishte ndjekur gjarprinjte dhe merimangat e zeza
te lutem do doja te ma shpjegoje pak

Ofendimi paraqet ndjeshmėrinė e tij ose kalimin nė njė situatė, e cila nuk ėshtė e shprehur si duhet. Gjungla paraqet aspekte tė frenuara tė vetes ose personalitetit. Mund tė pėrjetoi kaos nė disa rrethana tė paparashikueshme tė jetės tė jetės. Gjarprinjt dhe merimangat e zeza paraqesin frikėn dhe shqetėsimet qė po i kėrcėnohen. Poashtu kėta paraqesin edhe personat rreth tij tė cilėve nuk mund t'iu besohet.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 08.05.11 21:32

ajnurr@hotmail.com shkruajti:kam enderuar isha ne shtepi dhe erdh misafir nje kojshik e jona qe ska qen tek ne asnjeher ne realitet dhe u ul tek ne te punoj pun dore qendiste dicka un dola perjashta me kojshiken time dhe papritmas nje qen i bardh qe osht i kojshiut ton e kaloj murin dhe filloj qe te leh dhe te vrapoj mbas nesh ne filuam qe te vraponjim dhe ikem hyrem mbrenda dhe e mbylla deren?

Tė kesh musafir do tė thotė se ke njė sfidė para vetes. Qėndisja e saj paraqet aftėsinė qė ju duhet ta pėrvetsoni pėr tė bėrė dicka si duhet. Pėrdorimi i gjilpėrės nga dikush tjetėr tregon se duhet t'i pėrfshini dhe t'i bashkoni aspektet e ndryshme tė vetes. Qeni i cili leh paraqet njė person tė bezdisshėm, i cili bėn bujė dhe i pėlqen tė jap urdhėra e tė flas shumė. Ikja prej tij tregon pėrpjekjen tuaj pėr t'iu shmangur njė situate tė palakmueshme. Hyrja brenda dhe mbyllja e derės: nė njerėn anė tregon siguri, kurse nė anėn tjetėr mbylljen e vetės. Ju jeni nė mėdyshje dhe nė frikė qė t'i lini tė tjerėt t'i njohin dhe t'i zbulojnė ndjenjat tuaja.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 08.05.11 21:40

Albanna shkruajti:mbreme kam par ne enderr sikur isha ne fakultet,dhe takova djalin i cili ne realitet mi ka shprehur ndjenjat qe ka per mua edhe pse nuk kemi asnje lidhje ende.Por ne enderr une e pash sikur shkuam ne ligjerata te ai, dhe ai rrinte larg meje kishte pasur ne gisht unazen e fejeses apo te marteses.. nuk qendroi gjat dhe doli. une mendoja pse ky mi ka shprehur ndjenjat kur qenka i martuar me unaz, ndersa kur ka dal me mu ka qene pa unaz// Ne realitet ai mi shprehu ndjenjat, ne enderr e pash me unaz..

Endrra paraqet dyshimin e bartur nga realiteti se mund tė ketė njė tjetėr. Ju nuk i besoni. Njihni mendimet tuaja, shikoni ku e ka burimin frika dhe nėse mendoni tė keni diēka mė shumė me atė person, kėrko ta njihėsh. Pėrndryshe, frika juaj dhe dyshimi ju ēon nė largim.
P.s. Mė vie mirė qė paske bėrė njė hap para nga e kaluara juaj!
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 08.05.11 21:45

Nitah shkruajti:Pershhendetje!
Nese mund te me ndihmoni kam pare enderr sikur kam bere nje ndeshje
te fort me vetur por me andej nuk me kujtohet se a kam mbetur gjalle apo jo..
kerkoj pergjigje sepse ska 1 jave qe kam mare patent shoferin po pas endres po frigohem shumm per te dal ne rruge me kerr

Kjo ėshtė vetėm njė frikė e tepruar! S'keni pse shqetėsoheni, ėshtė normale tė kesh pak frikė pasi posa paskeni marrė patentėn, por jo njė frikė e tillė sa t'ju shqetsojė edhe nė ėndrra.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 08.05.11 21:59

armiri shkruajti:Kam pare ne enderr sikur me kishte vdekur mamaja.Isha shume i merzitur,qaja,ulerisja,kisha dhimbje shpirterore te tmerrshme saqe cdo gje ishte e pavlere ngaqe me kishte vdekur mamaja,biles edhe vetja me dukej fare bosh,edhe jeta ime nuk kishte kuptim.Kishin ardhur gjithe te afermit e mi veshur me te zeza qe qanin dhe me ngushellonin.Edhe njerez qe nuk i njihja me afronin dhe me ngushellonin.Pastaj me ate dhimbje shpirterore po endesha rrugeve te qytetit.Pashe nje shtepi ne nje pallat qe po nxirrte tym,bera qe te marr ne telefon zjarrfikesit por ata nuk me dolen ne telefon keshtu qe e lashe fare ate pune se nuk me interesonte,veten endesha rrugeve duke qare.Pastaj u zgjova por ate dhinbjen shpirterore e kisha perseri dhe e kam edhe tani paksa.

Vdekja e prindėrve nė ėndrrėn tėnde paraqet njė ndryshim tė rėndėsishėm nė jetėn tuaj. Mund tė jetė edhe ndryshim nė marrėdhėinet me nėnėn ose shtypja e aspekteve brenda teje qė i pėrfaqėson ajo. Vdekja e nėnės paraqet edhe mosarritje tė qėllimeve, ērregullim tė jetės, shqetėsim e mėrzi, sidomos nėse vajtimi ka qenė i shoqėruar me kuje.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 08.05.11 22:10

klementina shkruajti:pershendetja kam enderruar mbrem sikur kisha te veshur vello te bardh dhe te bukur dhe ne kok kisha te vendosur duvakun dhe ekisha te mbuluar edhe fetyren por fetyra ishike edhe pse ishte embuluar por une u duksha me evogel sene ralitet.

Veshja e njė velloje tregon pėr vlersimin e marrėdhėnieve tuaja personale. Mbulimi i fytyrės tregon diēka qė ju dėshironi ta fshihni, gjėrat nuk mund tė jenė ashtu si duken. Ta keni parasysh edhe ku shkonit e pse ishit veshur, pėrndryshe nėse ishte veshja e papėrshtatshme pėr situatėn paraqet inferioritet dhe padenjėsi. Nė anėn tjetėr ju dukeni se jeni mė e vogėl, kjo paraqet dobėsi dhe ndjenja tė paaftėsisė. Ju duhet tė jeni mė e fortė dhe mė e sigurtė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 08.05.11 22:20

kuriozi shkruajti:ē'do te thote te shohesh bretkosa ne shtepi ???

Bretkoca paraqet potencialin pėr ndryshim, renovim, rilindje ose transformim. Mund tė paraqes edhe papastėrti e pakujdesi. Nėse kėrcen tregon mungesėn e angazhimit, ju keni tendencė tė hidheni nga njė cėshtje nė tjetren, mund tė paraqes edhe hapa tė mėdhenj drejt arritjes sė njė qėllimi...
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 08.05.11 22:44

orkida_al@yahoo.com shkruajti:Ju letem me shpjegoni endrren e meposhtme
Tek rrugica e mamase time(e cila ka vdekur) pashe qe po vinin drejt meje dy kuaj kaf me shpejtesi te madhe.Une u tremba dhe mbylla te dyert e oborrit(qe ishte i nje komshiu)dhe kuajt i gjuanin deres per ta hapur dhe une mezi e mbaja nga sulmi.Kerkoja ndihme po sme vinte asnje njeri ne ndihme pervec nje femije te vogel qe po e mbante deren me mua.Pastaj kuajt u larguan por kisha frike mos ktheheshin prape.Dhe kjo gjendje frike me shoqeroi dhe kerkoja ku te fshihesha qe mos me gjenin kuajt dhe mendoja te futesha poshte nje shtrati.Pastaj me doli gjumi
Kali simbolizon fatin, fuqinė, pushtetin, pasionin dhe kurajon. Poashtu paraqet edhe energjinė dhe krenarinė tuaj, prej tė cilave ik dhe fshihesh e nuk mund tė pėrballesh me to. Mbyllja e derės prej brenda paraqet sigurinė tė cilėn e ndjeni, duke qėndruar nė pandryshueshmėrinė tuaj. Ju po mbylleni brenda vetes dhe po gjeni mbėshtetje vetėm te fėmija, i cili paraqet pafajsi, aspekte tė pafuqishme, tė pambrojtura tė vetes. Pėrballuni me kėto aspekte tė forta tė vetes, bėni aleate e mos keni frikė...
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 08.05.11 22:54

kristard shkruajti:Kam pare ne enderr tre veta ne nje makine, qe te tre ishin lakuriq. NJeri nga keta rrihte tjetrin ndersa tjetri qante dhe nuk kishte cfare te bente pasi si ndihmonte dot. Care kuptimi mund te kete kjo enderr?

Personat tjerė lakuriq nė ėndrrėn tuaj tregojnė ankthin e zbulimit tė vėrtetės nė lidhje me njė person apo situatė. Mund tė jetė humbje e prestigjit apo ndonjė veprimtari skandaloze me tė cilėn dotė pėrballeni. Nėse nuk iu bėn pėrshtypje lakuriqėsia mė shumė se sa rrahja apo qarja e tyre tregon se ju i shihni qartė qėllimet e disa njerėzve dhe i pranoni ashtu sic janė...
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 08.05.11 23:07

diellina shkruajti:kam enderruar para ca ditesh,sikur isha afer shtepis sime,edhe teksa rri me fqinj dhe pritej te vinte nje dallg uji dhe do permbyte shtepite tona te cilat jane ne nje lugine,u kujtova qe vajza e vellaut 4 vjeqe ndodhej ne oborr,vrapova per te ajo,por tashme dallga e mori.ika une me poshyte perroit,nga ku do kalonte uji,dhe e kapa e nxora.

Dallgėr e mėdha paraqesin njė cėshtje tė rėndėsishme emocionale e cila kėrkon vėmendjen tuaj. Mund tė jetė shpėrthim i ndjenjave dhe emocioneve negative, tė mbajtura pėr njė kohė tė gjatė nė brendėsi. Keni kujdes me vendimet qė merrni, sepse vajza e vogėl paraqet alteregon tuaj dhe atė e merr dallga njėherė, e juve iu duhet tė bėni edhe disa lėvizje tjera pėr tė arritur nė pikėn fillestare. Shkuarja kah pėrroi paraqet vėshtirėsi tė tjera emocionale, trazira tė papritura. Veproni me kujdes nė fillim, bėni lėvizjet e duhura.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 08.05.11 23:23

ervelina shkruajti:.................. ne enderr shoh: sikur dikush donte te me cmendte,dhe un isha ne shtepi,dhe kudo me dilte babi,portreti i babit fantazem,i dyfishuar,dhe kur un shtrihesha ne krevat,me dilte kur e ktheja koken nga e majta dhe nga e djathta,ne fillim kisha shum frik,me thonin qe ne do te te cmendim ty, pas pak,mbaj mend qe un i them:lodhuni sa te doni,un jam e fort,dhe ju sfidoj,ju nuk do me cmendni dot mua,
bjen zilja e deres,shkoj hap deren dhe vjen babi, *ne enderr akoma* babi ishte si i vrare te koka,po nuk kishte gjak,po nje si boj ngjyre hiri,dhe me te ishin dhe disa persona te tjere,
un i them o ba te lutem rri me mua,se duan te me cmendin....me thot qe ka ber aksident dhe do iki te rreg ca pun dhe pastaj do vinte

pastaj nuk mbaj mend me shum,vetem qe direkt pas kesaj skene,dal ne nje skene sikur isha ne sallonin e ndjenjes me te afermit,dhe nje djal po mundohej te me afrohej me ca sy qe i shkelqenin djallezisht,e njoh kete djale,po skam shoqeri,as muh,un e largoja,dhe mendoja per te fejuarin! aty degjohen ca krisma,si te shtena,dhe un dal direkt ne ballkon,e kam shtepin n kat t 8,dhe shoh posht qe te gjith njerezit jan te vdekur,te rrjeshtuar kufomat, pastaj dukej si kaos,njeher sikur i kishin vrare me pistolet,njehere sikur i kishin vrare sisa zonj te medhenj te zinj. Pastaj dal nga ballkoni tjeter per te pare anen tjeter te qytetit,dhe andej ne rruge dukeshin vetem kufoma, ulerija neper shtepi,por njerezit qe kisha aty, sikur nuk i bente pershtypje! aty me del endrra,se vjen dhe me zgjon babi per te ngrene dreken!


ju lutem me jepni ndonje shpjegim per kete enderr!
gjate ketij viti kam pare endrrat nga me te cuditshmet,
dhe hije pam pare,dhe vet personalisht kam qene pjese e shum historive,qe per disa njerez te tjere jan anormale:(

Tentimi i dikujt tė tė cmend paraqet dicka apo dikėnd qė pėrpiqet t'ju largojė nga realiteti. Nė anėn tjetėr janė disa aspekte tė vetes tė cilat janė jashtė kontrollit. Ndonjėherė keni vėshtirėsi ta dalloni tė mirėn nga e keqja dhe shpesh ju keni nevojė pėr ndihmėn e dikujt, ndieni frikė dhe jeni e tronditur. Dėgjimi i tė shtėnave, vrasja e zogjeve, kufomat... tė gjitha janė aspekte qė kanė qenė e janė larguar nga ju, aspekte tė reja qė kanė zėnė vend nė ju, janė ndryshimet qė kanė ndodhur e vazhdojnė tė ndodhin brenda jush.
Tė tjerėve s'kanė se si t'iu bėjnė pėshtypje, sepse kėto ndodhin vetėm nė ju. Ju jeni ajo qė pėrballeni me tė gjitha kėto. Qėndroni e fortė, shumė aspekte brenda teje janė nė luhatje, mbani ato janė tė nevojshme, tė tjerat hudhni. Tė jeni e vendosur, me besim e shpresė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 08.05.11 23:37

lore shkruajti:pershendjetje ...elizaa ` kaa koh qe shoh endrra te tilla pastaj me kthehen ne dejavu kam par enderr 1djal qe asnjeher skemi pas kontakt as nuk jemi njoft dhe aj filloj t kendonttee her flisnim dhe me thaa qe duhet tlargohem ju ktheva a ben emrin spaku edhe si jam zgju e kam gjett ne nje faqe( mos t'them emra t`site-ve)
mandej nje tjeter numra t telefonit t`ca vajzave ne nje leter ashtu endrra shum qe nuk po mundem mi kuptu asesi dhe pom bojn teper siklet fare mire spo ndihna a kan ndonje shpejgim amo qfar jannn ..:S

Janė disa persona qė iu shfaqet e ardhmja nė kėtė mėnyre pėrmes ėndrrave. Nėse nė kėtė moment kjo ndodhe te ju, nuk do tė thotė se do tė zgjas pėrgjithmonė, kėshtu qė nėse nuk doni ta humbni, shkruani ėndrrat qė shihni, thjesht shkruani me detaje. Pėr njė kohė do tė jetė kėshtu, pastaj secilėn herė do tė keni ėndrra mė tė qarta. Nėse iu vė nė siklet dhe doni ta largoni, injoroni. Me kalimin e kohės do tė zbehen...
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 08.05.11 23:44

666666 shkruajti:pershendetje prom kam pa ni onderr qe ikam pre floket shum te shkurtra deri te qafa edhe kta shpis me bertitshin qysh i perve sa te bukura ike pas mu sma nike thojsha edhe kshtu mrriten
boll edhe su bisha pishmon hiq qka domethon ju pershendes...

Prerja e flokėve shume shkurt tregon humbje nė fuqi dhe zhgėnjime. Ju edhe mund tė jeni duke ristrukturuar mendimet dhe ambiciet tuaja ashtu si doni vetė, duke eliminuar zakone tė vjetra, pėr humbjen e tė cilave nuk pajtohet rrethi.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 08.05.11 23:54

mehanja shkruajti:kom pa ne enderr vajzat e halles, sikur dy pres tyre rrinin me shume bashke e njera kishte vesh nje fustan te bukur me ngjyre te kuqe dhe se bashku te dyjat rrinin bashke, kurse un me qiken tjeter te halles rrija me shumee, kisha te veshur nje fustane te bukur ngjyre te zeze dhe sandale te bukura sikur per dore e mbaja nje femije 2-3 vjeq dhe e perqafoja e afroja ngat vetes kurse qikat e halles nuk i shihja me, edhe pse ishin me mua kishin shku diku tjeter ju lutem qfar kuptimi ka kjo klmmm

Vajzat e halles janė aspekte tuat, ajo qė rrinte mė shumė me ty janė karakteristikat e saj qė i keni tė shprehura edhe ju vetė. Pėr njė kohė ndodhė njė ndryshim, ju gjendeni e veshur bukur dhe me njė fėmijė tė vogėl, ky ndryshim ėshtė pozitiv pėr ju, fėmija i vogėl tė cilin e pėrqafoni paraqet pafajsinė, pastėrtinė, natyrėn tuaj tė dashur dhe tė butė, kurse veshja bukur paraqet atė se si ndiheni ju dhe se si rrethi iu sheh juve. Janė qėndrimet e reja dhe njė mėnyrė tjetėr e shprehjes sė vetes.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  VLB prej 09.05.11 11:54

pershendetej te gjithve...e kam nje pytje per nje enderr qe kam pa..esht pak e quditshme, por jam bere marak..kam pa enderr tu e mjell nje lop..ajo vike vet u shtrike ne banesen time e mandej un me mjell..niher dikush me msojke..tani un vet e bajsha..kum ndegju se lopa nuk esht shej e mir..me te vertet..ni shoqe e imja ka pas ba tu e pre nje lop..dhe i ka dal lajm shumi keq..ju lutem per pergjigje..me nderime vlb
avatar
VLB

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje ELIZA

Mesazh  Albanna prej 09.05.11 18:18

Eliz e nderuar,prap une si gjithmone duke kerkuar nga ti spjegim te enderrave.
Kam par ne enderr sikur une me 3 miket e mia me te mira shkuam ne nje ndertese te madhe e cila ishte ndertuar ne mes te nje deti,dhe deshironim te kalonim nje nate shoqerore aty.. une u futa ne uje per te notuar dhe valet filluan me te shpejte te me dergonin ne anen e djathte ndersa une notoja te mos shkoja ne ate pjese sepse kishte ne uje tela te rrymes dhe frigohesha..pastaj dola nga detii dhe shikova sikur me kishin ardhur mestraucionet por une vetem sa i kisha perfunduar,dhe i thaash vetes qfare po ndodh une vetem sa i perfundova. Pastaj i ndergova djalit qe e doja i dergova 1 sms i thash : ku je ,kur do te me ftosh per kafe ?? ai ma ktheu kur te jame ne qytetin tend do te te ftoj,por nuk kaloi as nje minut dhe une e pash ate person me nje shok te vetin , dhe ai u be kishe nuk me shihte ,une u deshperova shume por nuk qaja,ndersa trupi im u lig ... pastaj 1 mik i ti u ndal me tha diqka por nuk e kuptova se qka me thaa.. dhe une i thash mikeve : qfare ka aj pse nuk me flet,pasi ka kerkuar te me kete shoqe pse nuk me foli si shoqe por u be kinse nuk me sheh aspak..
KJO ESHTE ENDERRA QE KAM PARE, SHPRESOJ TE KEM PERGJIGJJE NGA TI.

TE FALENDEROJ SHUM PER KOHEN QE PO NA E KUSHTON DUKE BERE KOMENTIMIN E ENDERRAVE TONA..
avatar
Albanna

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

arjani te lutem me se shumti oj eliza me trego per ket enderr

Mesazh  mehanja prej 09.05.11 23:23

kam par une ne enderr nje gur te bukur dhe deshiroja qe ti pleconte te gjthat deshirat por thash deshiroj ca puma oregjinale spo bien ato nga qiell ne tok por nje shoqe e imja e gjuajti at gurin ne tok e hodhi por mondova ta gjej por se gjeta askund por aty me ka dalur gjumi
avatar
mehanja

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  klotiii prej 10.05.11 1:19

pershendetje : Un kam pare nje anderr qe dojsha ne jeten normal me ble babi im ni vetur te mir kur ne anderr e kam par kishe babi im e blejti ate vetur dhe un isha shum i gezuar dhe shotitshim me te bashk .mfal qfare kuptimi ka kjoo .Kalo mir nga un .


klotiii

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh elizaa

Mesazh  ajnur prej 10.05.11 22:57

gjyshja ime ka kohe qe ka vdekur por e kam pa ne ender gjyshen duke pir jogurt dhe trupin e kishte me fluska te bardha?
avatar
ajnur

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Armiri prej 13.05.11 11:16

Nje nate pashe ne enderr sikur po ndiqja disa zogj per ti kapur.Mundohesha shume deri sa e kapa njerin.Po ne te njejtin vend ku kapa zogun pashe edhe nje hardhi me rrush te zi qe ishte pjekur dhe fillova ta ha.Po ne te njejtin oborr pashe edhe nje fuci plot me rrush,dhe lengu i rrushit ishte derdhur ne toke dhe e kishte bere ate pjese te vendit me ngjyre te kuqe.Dua te theksoj se zogjte ishin si nga ata te thjeshtit qe fluturojne dhe ne i quajme zogj mali.
avatar
Armiri

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

TUNG

Mesazh  Dard prej 14.05.11 19:53

kam pare enderr sikur e kisha ne dor djalin e vajzes te dajes, ai eshte 1 vjeq dhe me iku nga duart e pash me sy te mi duke e shkelur vetura por nuk shkoja ti ndihmoja , vetura i kaloj mbi trup dhe kur ju afrova ishte i vdekur por provoja ta ringjallja prap dhe ja arrita,u ringjall dhe e shtrengoja shum dhe qaja, ( qdo te thote kjo enderr ju lutem ma spjegoni Kaloni mire)
avatar
Dard

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 15.05.11 21:21

VLB shkruajti:pershendetej te gjithve...e kam nje pytje per nje enderr qe kam pa..esht pak e quditshme, por jam bere marak..kam pa enderr tu e mjell nje lop..ajo vike vet u shtrike ne banesen time e mandej un me mjell..niher dikush me msojke..tani un vet e bajsha..kum ndegju se lopa nuk esht shej e mir..me te vertet..ni shoqe e imja ka pas ba tu e pre nje lop..dhe i ka dal lajm shumi keq..ju lutem per pergjigje..me nderime vlb

Mjelja e lopės paraqet mundėsitė e mėdha, kėmbėnguljen dhe vullnetin tuaj pėr tė arritur ta realizoni njė ēėshtje. Mjelja e lopės poashtu paraqet edhe pėrdorimin e njė personi pėr ēėshtjet personale.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 15.05.11 21:39

Albanna shkruajti:Eliz e nderuar,prap une si gjithmone duke kerkuar nga ti spjegim te enderrave.
Kam par ne enderr sikur une me 3 miket e mia me te mira shkuam ne nje ndertese te madhe e cila ishte ndertuar ne mes te nje deti,dhe deshironim te kalonim nje nate shoqerore aty.. une u futa ne uje per te notuar dhe valet filluan me te shpejte te me dergonin ne anen e djathte ndersa une notoja te mos shkoja ne ate pjese sepse kishte ne uje tela te rrymes dhe frigohesha..pastaj dola nga detii dhe shikova sikur me kishin ardhur mestraucionet por une vetem sa i kisha perfunduar,dhe i thaash vetes qfare po ndodh une vetem sa i perfundova. Pastaj i ndergova djalit qe e doja i dergova 1 sms i thash : ku je ,kur do te me ftosh per kafe ?? ai ma ktheu kur te jame ne qytetin tend do te te ftoj,por nuk kaloi as nje minut dhe une e pash ate person me nje shok te vetin , dhe ai u be kishe nuk me shihte ,une u deshperova shume por nuk qaja,ndersa trupi im u lig ... pastaj 1 mik i ti u ndal me tha diqka por nuk e kuptova se qka me thaa.. dhe une i thash mikeve : qfare ka aj pse nuk me flet,pasi ka kerkuar te me kete shoqe pse nuk me foli si shoqe por u be kinse nuk me sheh aspak..
KJO ESHTE ENDERRA QE KAM PARE, SHPRESOJ TE KEM PERGJIGJJE NGA TI.

TE FALENDEROJ SHUM PER KOHEN QE PO NA E KUSHTON DUKE BERE KOMENTIMIN E ENDERRAVE TONA..

Ndėrtesa nė ujė, deti, notimi paraqet aspektet e nėnvetėdijshme dhe emocionale. Ju mund tė jeni duke kėrkuar njė lloj mbėshtetje emocionale, por si duket e kėrkoni dikund ku nuk e gjeni. Telat e rrymės pėrfaqėsojnė rrjedhėn e energjisė, stresin dhe tensionin. Ju keni nevojė tė ruani dhe tė shfrytėzoni energjinė tuaj, Duhet tė gjallėroheni Mesazhet qė dėrgoni me djalin janė sinjale nga nėnvetėdija, ai vie nė qytetin tuaj, por ėshtė indiferent, ju po pėrpiqeni t'i fshehni shqetsimet tuaja tė vėrteta nė vend se ta kuptoni burimin e tyre e t'i eleminoni. Menstruacionet mund tė tregojnė njė situatė tė papritur, lirimin nga tensioni dhe shqetėsimet, si dhe fundin e kohėve te vėshtira.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 15.05.11 21:49

mehanja shkruajti:kam par une ne enderr nje gur te bukur dhe deshiroja qe ti pleconte te gjthat deshirat por thash deshiroj ca puma oregjinale spo bien ato nga qiell ne tok por nje shoqe e imja e gjuajti at gurin ne tok e hodhi por mondova ta gjej por se gjeta askund por aty me ka dalur gjumi

Ju duhet t'i shikoni gjėrat nga njė kėndvėshtrim mė i ndryshėm. Nuk mund tė prisni qė gjėrat tė zgjidhen plotėsisht vetė dhe kėrkesat tuaja mund tė mos plotėsohen. Humbja e gurit qė t'i plotėsonte dėshirat tregon se diēka po shkon gabim e ju ende nuk e keni kuptuar. Endrra mund tė jetė njė sinjal qė ju ta riorganizoni jetėn tuaj. Humbja e diēkaje shpesh ka tė bėj me ndryshimet, humbje tė mundėsive ose harrim tė aspekteve tė vetes. Endrra pėrfundon duke kėrkuar gurin qė e thekson nevojėn pėr ta plotsuar jetėn tuaj me atė qė tė mungon.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 15.05.11 21:56

ajnur shkruajti: gjyshja ime ka kohe qe ka vdekur por e kam pa ne ender gjyshen duke pir jogurt dhe trupin e kishte me fluska te bardha?
Gjyshja e vdekur simbolizon fundin e mėrzisė, tė vėshtirėsisė si edhe njė fillim tė ri. Tė qėndruarit me tė paraqet lehtėsi, mbrojtje, dashuri pa kushte dhe respekt. Nė pėrgjithėsi, ėndrra paralajmėron fat dhe begati ose edhe jetėgjatėsi. Pirja e jogurtit tregon se ju duhet tė mėsoni sjelljen e pėrshtatshme nė rrethana dhe situata tė ndryshme nė tė cilat e gjeni veten.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Elizza prej 15.05.11 22:09

armiri shkruajti:Nje nate pashe ne enderr sikur po ndiqja disa zogj per ti kapur.Mundohesha shume deri sa e kapa njerin.Po ne te njejtin vend ku kapa zogun pashe edhe nje hardhi me rrush te zi qe ishte pjekur dhe fillova ta ha.Po ne te njejtin oborr pashe edhe nje fuci plot me rrush,dhe lengu i rrushit ishte derdhur ne toke dhe e kishte bere ate pjese te vendit me ngjyre te kuqe.Dua te theksoj se zogjte ishin si nga ata te thjeshtit qe fluturojne dhe ne i quajme zogj mali.

Zogjtė tregonjė qėllimet tuaja, aspiratat dhe shpresat. Zogjtė e malit paraqesin dinjitetin e brendshėm. Kurrė mos e nėnvlersoni diēka qė nė dukje ėshtė e vogėl dhe e dobėt. Hardhia e rrushit dhe ngrėnia e tij, paraqesin mendimet, idetė, ambiciet tuaja, ndjenja e mirėqenies, pasuri dhe sukses. Nė anėn tjetėr rrushi paraqet edhe sakrificė dhe pavdekėsi. Diēka do tė pėrfundojė me sukses, ju do tė shpėrbleheni pėr punėn e vėshtirė dhe realizimin e njė dėshire nė pėrpjestim me sasinė e rrushit qė keni ngrėnė dhe numrin e zogjėve qė keni zėnė..
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 3

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi