Cka ėshtė Shpresa (tė shpresuarit)!

Shko poshtė

Cka ėshtė Shpresa (tė shpresuarit)!

Mesazh  nitty prej 27.04.11 12:22

Thonė:Shpresa vdes e fundit!

Po ēfarė ėshtė shpresa (tė shpresosh)?Mos ėshtė dėshira e njeriut e cila nuk vdes kurrė,ose ėshtė motivi qė mban njerėzit gjallė.

Sa herė qė shpresojm nuk do tė thotė qė diēka ka arritur qėllimin tonė,se qėllimi ynė shpesh herė vjen edhe atėherė kur nuk e kemi mendjen fare tek ai qėllim pra edhe atėherė kur nuk shpresojm fare.

A ėshtė e dobishme tė shpresojm shumė?

A janė tė njėjta shpresa dhe dėshira?

Kush kė krijon,dėshira shpresėn apo shpresa dėshirėn?

Shpesh herė kur shpresa jonė ėshtė aq e madhe se do arrijmė qellimin,ndodhė qė gjithēka bie poshtė duke na bėrė kėshtu dėshmitare tė njė iluzioni dhe shprese tė pasaktė (gabuar),qė na siguroi se qėllimi ynė do tė kishte arritur.

A ėshtė e dobishme tė shpresojm pak?

A sfidon guximi shpresėn?

Shpesh mė ka ndodh qė kur doja tė bėja dicka tė cuditshme (tė veproja diēka) mė kapte njė stres,po sikur ajo qė do bėjė nuk do tė pėlqehet nga tė tjerėt.Nė ato ēaste nė kokė me sillej mendimi se gjithēka do tė shkonte keq,dhe shpresa ime ishte qė gjithēka tė shkonte mirė.

Pas kryerjes sė aktit tė cuditshėm gjithēka mė shkoi mirė,po kush bėri qė vepra ime te jetė e persosur Shpresa apo Guximi?

A duhet tė shpresojm edhe pėr negativitetin nė jetė,p.sh.,

Shpesh na ndodh qė personat qė duam tė na tradhėtojnė?

Sa kemi besuar dhe shpresuar qė ai/ajo tė na tradhėtonte,mos duhet ta kemi edhe kėtė lloj shprese nė vetėn tonė qe te jemi te gatshėm pėr gjithēka.

A kemi shpresa minimale?

Shpesh na ndodhe qė tė jemi skeptikė pėr njė ngjarje p.sh.,paranormale.

Sapo tė lexojmė ose tė shikojm njė ngjarje paranomale nė fillim na duket qesharake (nėse nuk e besojm),por thellė-thellė kemi njė pikė shprese dhe dyshimi qė kjo mund te jetė e vertetė.

A ngjajnė shpresa dhe dyshimi?

''Dyshimi ėshtė shenjė e inteligjencės'',thotė njė thėnie por nuk do tė pėrshtatej po tė themi:''Shpresa ėshtė shenjė e inteligjencės''.Pse?

A ekziston tek njė njeri mė shumė shpresė apo dyshim,cila ėshtė mė dobiprurėse,tė dyshojmė apo tė shpresojm?

Cfare dini pėr shpresėn?

A mund dikush tė mė pėrgjigjej nė njė nga ato pyetjet,se dua mendime tė ndryshme se vetėm nė kėtė mėnyrė do tė vijm nė konkludim se ēka ėshtė shpresa?
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Cka eshte Shpresa

Mesazh  Cimi Elezi prej 28.04.11 1:13

Pas kryerjes te aktit te cuditshem gjithcka shkoi mire,po kush beri qe vepra ime te jet e persosur Shpresa apo Guximi? I dashur nitty per mendimin tim njeriu nuk shpreson per te guxuar por guxon per te shpresuar ndaj shpresa vdes e fundit
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cka ėshtė Shpresa (tė shpresuarit)!

Mesazh  LaNi prej 29.04.11 16:02

Pata shpresa perqata shum prita Edhe nese vonohet pak un kur smerzitna Se e di se niher e pergjithmon do te na vije dita

Nese nuk ke shpres nuk ke as vullnet ,nese nuk ke vullnet ski as shpres Nese keto dya bashkangjiten Gijthqka mun arrin... per ate thojn qe shpresa vdes e fundit edhe shume me pelqen kjo far thenje qe ka bere: Shpresa vdes e fundit.
avatar
LaNi

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sidorela

Mesazh  sidorela-s@hotmail.com prej 21.07.11 20:28

Por a duhet te shpresojm shuum per diqka qe realizohet a esht e vertet qe te shpresojm shum mund ta arrijmm seppse :
unn Shpresojaa per diqka Shuum madjjee Dhe e arrita at shpressė A esht e ver8 kjjoo a ppoo ka ndodhur rastesisht !! Ju lutem me jepni pergjigje ....
Ju pershendess
avatar
sidorela-s@hotmail.com

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cka ėshtė Shpresa (tė shpresuarit)!

Mesazh  fitim sula prej 22.07.11 7:08

Shpresa nuk egziston (per mendimin tim). Jane vete njerezit ata qe e shikojne ate diku para syve dhe pa arritur kurre ta takojne. Madje, kur u kthye Epimeteu ne shtepi, gjeti ne kutine e Pandores vetem shpresen, te jerat ishin shperndare neper bote.... Pra logjikisht, shpresa ndodhet e ndryer ne kuti, ...dhe ndoshta Epimeteu e ka fshehur diku... Njerezit e kerkojne, dhe ky kerkim i jep kuptim jetes se njerezoreve, te cilet pa kete kerkese te brendeshme do te arrinin kufijte e marrezise e te kaosit total. Pra shpresa, seshte gje tjeter veēse nje pritje e motivuar nga deshira per ndryshimin e nje realiteti te padeshiruar....

fitim sula

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cka ėshtė Shpresa (tė shpresuarit)!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi