Ngjyrat e fatit dhe qirinjtė

Shko poshtė

Ngjyrat e fatit dhe qirinjtė

Mesazh  Nikolaos prej 26.04.11 21:46

Pėr tė pėrmirėsuar situatėn nė fusha tė ndryshme (dashuri, para, punė etj.) duhet tė zgjidhni tė ndizni qirinj me ngjyrėn e pėrshtatshme, nė ditėn e pėrshtatshme. Duhet tė ndizen tė paktėn tre qirinj. Ngjyra duhet tė lidhet me ditėn dhe planetin qė e sundon atė.

E Hėne – Hėna – e bardhė dhe e kaltėr
E Martė – Marsi – e kuqe
E Merkurė – Merkuri – e verdhė e fortė, gri, gėshtenjė
E Enjte – Jupiteri – blu, vjollcė
E premte – Venusi – rozė, jeshile
E shtunė – Saturni – e zezė, jeshile e errėt, kafe e errėt
E dielė – Dielli – portokalli, e verdhė e artė


Kuptimi ngjyrave

E zeza– pastron veten dhe ambientin.

Kjo ngjyrė simbolizon magmėn e madhe prej sė cilės ka lindur ēdo gjė. E dimė qė errėsira (e zeza) absorbon gjithēka: ana pozitive dhe ana negative shkrihen bashkė, nė gjendjen ekzistuese dhe tė padiferencuar qė ishte para krijimit.

E bardha – pėrmirėson shėndetin

Kjo ngjyrė shpreh pafajėsi, spiritualitet, vetminė absolute, por edhe dritėn e brendshme. Na stimulon qė tė jemi mirė fizikisht, kėshillohet kur kemi ndonjė problem apo fatkeqėsi fizike pėr tė zgjidhur, veēanėrisht kur varen nga psiqika jonė.

Blu – e kaltėr – zhvillimin e brendshėm

Bluja i referohet pafundėsisė sė dimensionit tonė tė brendshėm dhe pavetėdijės. Ėshtė ngjyra qė na nxit tė jetojmė sipas nevojave tė shpirtit. Na ndihmon tė rigjejmė ekuilibrin dhe harmoninė dhe zbut nervat e tepėrta.

Jeshilja – pėr tė pasur sukses dhe pėr t’u rigjeneruar.

Ėshtė ngjyra qė tėrheq prosperitet, lidhet me natyrėn dhe rritjen e brendshme dhe mund tė jetė efikase pėr rikuperimin e shėndetit. Ėshtė ngjyra e shpresės pėr njė jetė tė re, e rinisė dhe e qetėsisė.

Roza – pėr problemet sentimentale.

Ėshtė ngjyra e dashurisė sė pėrsosur. Ėshtė mirė tė pėrdoret pėr problemet nė ēift, pėr tė zgjidhur problemet me parterin tuaj.

E kuqja – na jep plot energji.

Ėshtė symbol i kurajos, forcės, iniciativės dhe fuqisė seksuale. Na mbron nga armiqtė, nga sėmundjet e ndryshme, na nxit tė reagojmė.

Grija – frenon teprimet

Kjo ngjyrė lidhet me pavetėdijen, zbulon pasigurinė tonė, pavendosmėrinė dhe mungesėn e entuziazmit. Ėshtė ideale pėr ekuilibrin psikofizik.

Kafe (gėshtenjė)– favorizon gjėrat konkrete

Na jep njė vizion tė qartė, nė situata tė ndryshme nė fushėn e punės. I referohet tokės dhe ka lidhje tė ngushta me realitetin pėrreth.

E verdha – e artė – zhvillon krijimtarinė

Ėshtė ngjyra e intelektit dhe e pėrceptimit, ndjell gėzim dhe lumturi, kėshtu qė ėshtė e dobishme pėr gjendjen depresive, stresin. Ėshtė ngjyrė qė pastron mėlēinė dhe lėkurėn, stimulon tretjen. Ėshtė e dobishme nė rastet me ulēerė gastrike.

Vjollca – analizat ndaj vetvetes

Na bėn tė reflektojmė, na ndihmon tė dalim nga varėsia e alkolit dhe drogės dhe nga dashuritė e gabuara. Ėshtė e dobishme pėr pagjumėsinė dhe mendimet e fiksuara. Zbut gjithashtu nervozizmin e tepruar dhe zemėrimin.

Portokallia – tė rigjesh humorin e mirė

Portokallia bashkon energjinė fizike dhe mendore, stimulon idetė dhe konceptet, rrit ndjenjat, shkakton ndjenja mirėqėnieje tė pėrgjithshme dhe deshirėn pėr tė jetuar. Pėrfaqėson ngrohtėsi dhe prosperitet, entuziazėm, pėrkushtim dhe vendosmėri.

ORAKULLI I FLAKĖS

Qirinjtė nuk janė vetėm elemente bazė pėr tė kryer ritualet qė na ndihmojnė pėr tė pėrmbushur deshirat tona, por mund tė jenė edhe instrumenta tė efektshėm pėr zbulime . Provoni kėtė: Formoni nė heshtje pyetjen tuaj, ndizni njė qiri dhe shikoni me kujdes flakėn e tij, ajo do t’ju japė pėrgjigjen qė kėrkoni.

Nėse flaka bėn shumė dritė: pėrgjigjia ėshtė pozitive dhe deshira mund t’ju realizohet.

Nėse flaka bėn pak dritė: tregon mungesė energjie pėr tė realizuar objektivat ose probleme fizike.

Nėse flaka e qiririt shkon shumė lart: Fati ėshtė i pranishėm nė jetėn tuaj dhe po rritet akoma mė shumė.

Nėse flaka lėviz si valėt: do tė prisni ndryshime, pėrgjigjja tregon gjėra tė lumtura qė do tė vijnė drejt jush.

Nėse flaka bėn ngritje papritur: bėni njė analizė vetėdije vetvetes, ndoshta keni prirje tė gaboni nė ēdo gjė.

Nėse flaka nxjerr tym tė theksuar: situata pėr tė cilėn keni bėrė pyetjen, nė tė ardhmen do tė bėhet e errėt dhe negative.

Nėse flaka herė ngritet herė ulet: situata ėshtė e paqėndrueshme, rrethanat mund tė fshehin njė rrezik tė mundshėm.

Nėse flaka lėviz nga e djathta nė tė mjatė: lajmi qė prisni do tė jetė i keq. Nėse lėviz nė tė kundėrtėn, lajmi do tė jetė i mirė.

Nėse flaka kėrcet (bėn zhurmė): deshirat tuaja e kanė tė vėshtirė tė bėhen realitet, janė vetėm ėndrra qė mund t’ju zhgėnjejnė.

Nėse flaka shuhet sapo ta keni ndezur: tregon pėrgjigje negative, tregon se deshira nuk do tė realizohet


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 28.04.11 15:50, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi