Statistika besimi

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Statistika besimi

Mesazh  Nikolaos prej 24.04.11 15:30

Njė studim mbi mendimin e shkencėtarėve amerikanė pėr besimin nė Zot dhe atė pas vdekjes.


http://www.stephenjaygould.org/ctrl/news/file002.html
[quote]


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 26.11.11 11:48, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statistika besimi

Mesazh  nitty prej 24.04.11 15:56

Nikolaos shkruajti:Njė studim mbi mendimin e shkencėtarėve amerikanė pėr besimin nė Zot dhe atė pas vdekjes.


http://www.stephenjaygould.org/ctrl/news/file002.html

Avava,tė tė them unė ty dicka Nikolaos,se kam vėrejtur qė ti shkencetarė quan dikė qė nuk beson nė zot.Tek njė shkenctarė duhet te shohėsh punėn qe ka bėrė dhe cfarė ka arritur,e jo besimin e tij religjioz.

Si duket ty tė ka verbuar urrejtja qė ke ndaj fetarėve sa qė nuk tė shkon dita pa gjykuar pėr atė qė jane e qė nė fakt askush nuk tė pyet ty asgjė dhe mė e pakta qė duam ėshtė njė vlerėsim nga ty.

Shkenctarėt tuaj janė ata qė kanė shpikur gjėra shkencore (shkencaruqe) dhe qė ne sot e asaj dite vuajm pasojat e tyre.Vizito pak temėn ''Radioaktivitetit'',dhe do ta shohėsh se cfarė bėnė shkenctarėt tuaj tė mbushur urrjetje,tė cilėt nuk ngopen kurr,ende vuajn pasojat e bombės atomike nė Hiroshima dhe Nagasaki se ishin ata shkenctarėt tuaj qė me idet e tyre djallėzore duan ta shfarosin njerėzimin.

Janė ata shkenctarėt tuaja qė kanė dhėnė me mijėra e mijėra parashikime Apokalipsi dhe ja ku jemi sot ne dhe pseudoteoria e tyre.

Janė shkenctarėt tuaj tė korruptuar qė lansojn teori pakuptim duke thėnė:'' Rrezet e celularėve nuk shkaktojn kancer'',po si nuk shkaktojn ore po ata paguhen miliona euro nga kompanite mobile qė tė japin kėto teori ''gjigande'' dhe ja kėta ti quan shkenctarė,kėta qė po tua pėrmendesh vdekjen dridhen si thupra nė ujė.

Prit Nikolaos se edhe ne po presim por njė gjė dije,ne jemi tė paralajmėruar qė nė dimėr bora e bardhė tė ngrinė,ne e besuam...kurse ju nuk doni ta besoni pa e parė me sytė tuaj,shumė mire prisni se dimri tjetėr po vjen dhe atėherė do jeni tė papergaditur e do tė ngriheni nga bora e bardhė e paralajmėruar.
avatar
nitty

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statistika besimi

Mesazh  Nikolaos prej 24.04.11 16:03

Nitty fillove sulmet tani? Mos je me i zgjuar se te tjeret ti? Statistikat nuk i kam nxjerre une, por i ke te linku shikoji mire: http://www.stephenjaygould.org/ctrl/news/file002.html
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statistika besimi

Mesazh  nitty prej 24.04.11 16:07

Nikolaos shkruajti:Nitty fillove sulmet tani? Mos je me i zgjuar se te tjeret ti? Statistikat nuk i kam nxjerre une, por i ke te linku shikoji mire: http://www.stephenjaygould.org/ctrl/news/file002.html

Pse nuk e hap njė temė mė dobiprurėse sa merresh me klasifikimin e Shkencatruēėve,si thua tė na hapėsh njė temė me Astrologjin.

Astrologjia ėshtė shkence e gjerė dhe ka shumēka interesante qė ne nuk e dimė,ti ke edhe njohuri na trego dhe do mėsojm diēka tė re sot.
avatar
nitty

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statistika besimi

Mesazh  Estilen prej 24.04.11 16:34

nitty shkruajti:Shkenctarėt tuaj janė ata qė kanė shpikur gjėra shkencore (shkencaruqe) dhe qė ne sot e asaj dite vuajm pasojat e tyre.Vizito pak temėn ''Radioaktivitetit'',dhe do ta shohėsh se cfarė bėnė shkenctarėt tuaj tė mbushur urrjetje,tė cilėt nuk ngopen kurr,ende vuajn pasojat e bombės atomike nė Hiroshima dhe Nagasaki se ishin ata shkenctarėt tuaj qė me idet e tyre djallėzore duan ta shfarosin njerėzimin..

Edhe ky shkencetar qe ka shpikur bomben atomike eshte Albert Einstajn,te cilin feja dhe disa besimtare ketu ne forum e kane marre si pike referim per qendrimin pozitiv ndaj zotit....atehere kur ky fakt ju eshte dashur ta ballafaqojne per interesa te castit.


nitty shkruajti:Janė ata shkenctarėt tuaja qė kanė dhėnė me mijėra e mijėra parashikime Apokalipsi dhe ja ku jemi sot ne dhe pseudoteoria e tyre..

Ne se do i futemi nje statistike se kush i ka bere parashikimet apokaliptike,rezulton krejt e kunderta,jane fetaret apo grupe te ndryshme religjioze.Per kete eshte postuar nje material nga une tek ''Mistere por te verteta'' ku behet fjale pikerisht se kur jane bere parashikime per fundin e botes dhe kush jane autoret e tyre...


nitty shkruajti:Janė shkenctarėt tuaj tė korruptuar qė lansojn teori pakuptim duke thėnė:'' Rrezet e celularėve nuk shkaktojn kancer'',po si nuk shkaktojn ore po ata paguhen miliona euro nga kompanite mobile qė tė japin kėto teori ''gjigande'' dhe ja kėta ti quan shkenctarė,kėta qė po tua pėrmendesh vdekjen dridhen si thupra nė ujė.
.

Kjo eshte e vertete por jo nga radioaktiviteti ashtu sic e theksoje tek tema juaj.Dhe kur vjen puna tek fitimi,te gjithe mbyllim syte,si shkencetare,besimtare,jo besimtare.

Estilen

857


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statistika besimi

Mesazh  nitty prej 24.04.11 16:50


Edhe ky shkencetar qe ka shpikur bomben atomike eshte Albert Einstajn,te cilin feja dhe disa besimtare ketu ne forum e kane marre si pike referim per qendrimin pozitiv ndaj zotit....atehere kur ky fakt ju eshte dashur ta ballafaqojne per interesa te castit.


Alberti Einstajn nuk ka qenė aq besimtar i madhė ende dyshohet pėr besimin e tij.Ne se do i futemi nje statistike se kush i ka bere parashikimet apokaliptike,rezulton krejt e kunderta,jane fetaret apo grupe te ndryshme religjioze.Per kete eshte postuar nje material nga une tek ''Mistere por te verteta'' ku behet fjale pikerisht se kur jane bere parashikime per fundin e botes dhe kush jane autoret e tyre...

Fundi i botes sipas Isak Njutonit

Sipas shkencėtarit anglez, sėr Isak Njuton, ka filluar numėrimi mbrapsht. Kanė mbetur mė pas se 53 vite deri nė fund tė botės, i parashikuar sipas Njutonit nė vitin 2060.

Babai i fizikės moderne e formuloi kėtė profeci nė njė letėr tė vitit 1704, tė zbuluar ditėn e diel, nė njė ekspozitė tė Universitetit hebraik tė Jeruzalemit tė titullar “Sekretet e Njutonit”.

Por pėrse viti 2060? Njuton shkruan se do tė ishte 1200 vite pas vitit 800 pas Krishtit, datė nė tė cilėn restaurohet Perandoria e Shenjtė Romake. Mesa duket shkencėtari ka arritur nė kėtė datė pas leximit tė librit tė profetit Daniel, njė nga librat mė tė vėshtirė ku gjenden simbolika tė panumėrta dhe vizione fantastike.

Pastaj

- 80: sipas astrolog Jeane Dixon njė fund bote do tė vijnė pėr shkak tė ndikimit tė njė kometė tė madhe.

- 11-13 shtator 1988: NASA ish-inxhinier Edgar Whisenant, Jezusi do tė kthehet nė Tokė nė mes 11 dhe 13 shtator 1988. Ai thotė: "Vetėm nė qoftė se genjen Bibla, unė mund tė jeme i gabuar, ėshtė e qartė>>.

- 11 nėntor 1993: sipas revistės amerikane Weekly World News, NASA qe do tė kishte qenė nė posedim tė njė dosje sekrete qė kumtuan ndikimin e M-167 asteroid me planetin tonė, dhe shkatėrrimin e mėvonshėm tė fundit, 11 nėntor 1993.

- Korrik 25, 1994, astronomėt e botės njoftojne se mė 25 korrik 1994 nje kometė e quajtur Shoemaker-Levy 9, do tė bier mbi Jupiter. Dy muaj pas, vetė aka Motra Marie Gabriel, bleu mė shumė faqe tė gazetave angleze pėr tė njoftuar se njė kometė do tė bie mbi Jupiterin.

- 1533: Njė zjarr i madh do tė shkatėrronte Tokėn, por, sipas Melchior Anabaptist Hoffman, qyteti i Strasburgut nuk do te shkaterrohej..


- 1537: Fundi i botės sipas astrolog Pierre Turrel (i cili parashikoi fundin e botės pėr 1544, 1801 dhe 1814).


- 1584: Fundi i botės sipas astrolog Leowitz Cipriano.


Ja kėta janė shkencatruēėt qė parashikuan Apokalipsin dhe asnjė prej tyre nuk ishte besimtar bile edhe Astrologėt e Nikolosit kishin parashikuar kjo tregon qė Astrologjia e tyre ka GABUAR.Edhe NASA pėrmendet atje lart me parashikime tė gabuara,e ka shumė e shumė shkrime te tjera te kėtyre shkenctaruceve,dhe mė e keqja e sė keqės ėshtė qė kėto shkrime i ka postuar vetė estilen dhe sapo ra ne kundėrshtim me veten e tij.


Edituar pėr herė tė fundit nga nitty nė 24.04.11 16:58, edituar 2 herė gjithsej
avatar
nitty

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statistika besimi

Mesazh  Fakiri prej 24.04.11 16:51

Edhe ky shkencetar qe ka shpikur bomben atomike eshte Albert Einstajn,te cilin feja dhe disa besimtare ketu ne forum e kane marre si pike referim per qendrimin pozitiv ndaj zotit....atehere kur ky fakt ju eshte dashur ta ballafaqojne per interesa te castit.

Mos i ke ngatrruar gjėrat pakėz?!
Zbulimet e tij tė fizikes nuk i ka bėrė pėr ineteresa lufte, por tė tjerėt i kan abuzuar ato zbulime. Ky ka bėrė pėr qėllime tjera, sidimos pėr pėrfitimin e energjisė etj
avatar
Fakiri

549


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statistika besimi

Mesazh  Nikolaos prej 24.04.11 17:04

O Nitty une temat astrologjike i kam hapur me kohe apo nuk shikon mire nga syte ti? Te vret shume e verteta e statistikave dhe nuk di c'te thuash tjeter. Shkencetaret e permendur jane shkencetare te NASA-s dhe NASA eshte ajo qe studion universin. Nuk me duhen mua shkencetare te fushave te tjera qe permend ti. Astronomia e di me mire se cdo gje tjeter lindjen e universit. Sa per astrologet qe kane parashikuar gabim fundin e botes, kjo nuk e hedh poshte astrologjine. Secili astrolog ka aftesite e veta. Ka astrologe qe gabojne ka qe jane te sakte. Ajnshtajni ka thene:"Astrologjia eshte e sakte, por varet sa i afte eshte astrologu". Shko gjeje pergjigjen tek ai qe ka bere statistikat dhe jo tek une, nuk ke pse te me drejtohesh mua qe ne fillim. As une as ti nuk jemi me lart se keta shkencetarė.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statistika besimi

Mesazh  nitty prej 24.04.11 17:12

Nikolaos shkruajti:O Nitty une temat astrologjike i kam hapur me kohe apo nuk shikon mire nga syte ti? Te vret shume e verteta e statistikave dhe nuk di c'te thuash tjeter. Shkencetaret e permendur jane shkencetare te NASA-s dhe NASA eshte ajo qe studion universin. Nuk me duhen mua shkencetare te fushave te tjera qe permend ti. Astronomia e di me mire se cdo gje tjeter lindjen e universit. Sa per astrologet qe kane parashikuar gabim fundin e botes, kjo nuk e hedh poshte astrologjine. Secili astrolog ka aftesite e veta. Ka astrologe qe gabojne ka qe jane te sakte. Ajnshtajni ka thene:"Astrologjia eshte e sakte, por varet sa i afte eshte astrologu". Shko gjeje pergjigjen tek ai qe ka bere statistikat dhe jo tek une, nuk ke pse te me drejtohesh mua qe ne fillim. As une as ti nuk jemi me lart se keta shkencetarė.

Hė,mo se nuk janė tė gjithė nga NASA, mua njė gjė mė interesoi qė Astrologjia si fjalė kuptim plotė ka gabuar.E di cfarė ka njė sallatė tė pėrzier me shumė uthull pėr shkenctarėt.E ajo sallata e tyre perbehet nga:

0.1 kg vertetesi
2 kg rivalitet
3 kg fame
4 kg para

E uthulla ėshtė laku qė kanė nė fytė(Kjo vlen pėr kėta parashikuesit e mėdhenjė dhe pseudoshkenctarėt qė u lodha duke ua vu parashtesėn pseudo).
avatar
nitty

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statistika besimi

Mesazh  Nikolaos prej 24.04.11 17:20

Astrologjia i ka ndihmuar njerezit me shume se feja jote regresiste. Ēdo mbret ka pasur nje astrolog si keshilltar. Napoleoni, Hitleri, Katerina de Mediēi, Aleksandri i Madh, kane pasur sukses me keshillat e astrologeve te tyre. Sigurisht qe asnje astrolog nuk eshte absolut sepse ne astrologji ka ende gjera per t'u zbuluar. Edhe udheheqes bashkekohor kane astrolog si udherrefyes te vendimeve te tyre. Thashe varet sa i afte eshte astrologu. Astrologjia lulezon me shume se cdo fe dhe eshte shume here me terheqese se sa materialet fetare. Por nese vazhdon keshtu me sulme nuk do shkosh asgjekundi, thjesht po nxjerr ne pah karakterin tend negativ.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statistika besimi

Mesazh  Xhemajl prej 24.04.11 17:24

Nuk eshte e thene qe nese shkenctaret nuk besojn ne zot, edhe ne duhet te ndjekim rrugen e tyre.Qdo njeri vepron sipas arsyes se tij,dhe nuk eshte e thene qe nese thone diqka shkenctaret ajo gje eshte e drejte.

Po e perfundoje me nje thenje nga Buda:

Mos i besoni shkrimeve tė vjetra , mos besoni asgjė vetėm se populli juaj i beson, ose sepse ju kanė detyruar t’i besoni qė nga fėmijėria . Ndaj ēdo gjėje veproni me arsye ; pasi ta keni analizuar , nėse mendoni se ėshtė mirė pėr tė gjithė , atėherė besojeni , jetojeni!
avatar
Xhemajl

273


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statistika besimi

Mesazh  nitty prej 24.04.11 17:26

Nikolaos shkruajti:Astrologjia i ka ndihmuar njerezit me shume se feja jote regresiste. Ēdo mbret ka pasur nje astrolog si keshilltar. Napoleoni, Hitleri, Katerina de Mediēi, Aleksandri i Madh, kane pasur sukses me keshillat e astrologeve te tyre. Sigurisht qe asnje astrolog nuk eshte absolut sepse ne astrologji ka ende gjera per t'u zbuluar. Edhe udheheqes bashkekohor kane astrolog si udherrefyes te vendimeve te tyre. Thashe varet sa i afte eshte astrologu. Astrologjia lulezon me shume se cdo fe dhe eshte shume here me e kendshme se sa materialet fetare.

Planet,Pozitė,Yll(diell),dhe Parashikim


Kėto janė 4 fjalė qė karakterizohet e hershmja e lulėzuara Astrologjia,prita qė tė na tregosh diqka jashtė kornizave tė kėtyre 4 fjalėve por Astrologjia ėshtė aq e ''lulezuar'' sa qė nuk dinte nga t'ia fillonte.
avatar
nitty

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statistika besimi

Mesazh  Nikolaos prej 24.04.11 17:30

Asnjeherė mos e gjyko diēka pa e studiuar mirė atė.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statistika besimi

Mesazh  nitty prej 24.04.11 17:33

Nikolaos shkruajti:Asnjeherė mos e gjyko diēka pa e studiuar mirė atė.

Kur nuk dinė tė flasin pėr tė ata qė e kane profesion dhe qė e kanė studiuar,s'ėshtė gjė po ta bėjė unė njė gjykim tė gabuar,apo jo.
avatar
nitty

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statistika besimi

Mesazh  Nikolaos prej 24.04.11 17:38

More ti nuk marrke vesh fare! Une kam folur per astrologjine me shume se kushdo tjeter, por ē'faj kam une qe ke ardhur vone ti ne kete forum? Po deshe te dish per astrologjine shkruaj te rubrikat astrologjike dhe lexo aty se ke plot materiale qe nuk jane shkruar vetem nga une. Mjaft tani se nuk do flasim vetem une dhe ti, le te flasin edhe te tjeret ne lidhje me temen. Kjo teme ketu eshte hapur per tjeter gje, te pelqen apo nuk te pelqen ty. Po vazhdove keshtu, po nxjerr ne pah vetem karakterin tend negativ.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statistika besimi

Mesazh  nitty prej 24.04.11 17:49

Nikolaos shkruajti: Kjo teme ketu eshte hapur per tjeter gje, te pelqen apo nuk te pelqen ty.

Kjo ėshtė ajo qė mė pengon,arsyja e hapjes sė kėsaj teme.Nuk mė pengojn shfirat e shkenctarėve besimtarė apo jobesimtarė por mė pengon qė Nikolaos ka hapur kėtė temė kinse si shenjė nėnēmimi pėr ne fetarėt.

Te fotografia jote shoh shifra shkronja dhe numra tė zbukuruara me ngjyra,edhe unė njė tė tillė mund ta bėjė pėr 5 minuta me cila do shifra qė dua unė.

Kjo foto nuk vėrteton Asgjė
avatar
nitty

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statistika besimi

Mesazh  yasmin prej 26.04.11 22:43

Koment qė ska tė bėj me temėn e artikullit...
avatar
yasmin

201


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statistika besimi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi